menmg a.s. zaterdag de gehele dag op de leidse markt de pop is dood leve de pop! ook VOOR JOU TREKKING EN UITDELING Engelse kostschool satirisch bloed belicht Katwijker liep met hele vracht hasjiesj en lsd op zak Gouwenaar na ongeluk overleden Tientallen korpsen naar Stadsgehoorzaal Dorpshuis Abbenes in brand der prijzen <o.a. KLEURENTELEVISIE) HULP VOOR DE VERKOOP (MNL. OF VRL) VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vijf maanden cel geëist Discriminatie Het is al een paar maal voorgekomen, dat er 's morgens om ongeveer kwart voor acht 2 politieagenten postten, om het verkeer, dat de Plantijnstraat in rijdt vanaf de Nieuwe Vaart, te bekeu ren. Daar heeft de politie groot gelijk in, omdat hier een overtreding gemaakt wordt. Het is n.l. éénrichtingsverkeer. De politie heeft echter opdracht om daar lot kwart voor negen te posten. Dit zal vermoedelijk het tijdstip zijn, dat de bewoners van „Cronestyn" ontwaken. Deze bewoners rijden n.l. zelf de hele dag door in de verboden richting de ventweg van de Lammenschansweg op. Maar dan is er geen politieagent te zien om deze mensen te bekeuren. En dan te weten dat de politie door één van deze „Cronesteyn"-mensen is opge beld om te komen posten 's morgens. Sommige personeelsleden van „Crone- steyn" en van de fa. Brill zijn daar de dupe van geworden, ook de krantenjon gen die in „Cronesteyn" de kranten be zorgde kreeg een bekeuring. De politie stelt zich zeer verdekt op in een gewone personenauto tussen de daar geparkeer de auto's. Waarom niet in de alom be kende witte Fiat? Er is zelfs een kind van ongeveer 14 jaar bekeurd, dat naar school moest, door een vrouwelijke po- litie-agente. Maar toen er tien minuten later een grote, dure slee vanaf de afrit van „Cronesteyn" kwam en de verkeerde richting insloeg, toen werd deze man door de politie gemaand om de andere kant uit te gaan. Hij kreeg echter geen bekeuring. Dit is zuiver „discriminatie." Waarom de één wel en de ander géén bekeuring. Er wordt altijd beweerd, dat de politie een opvoedende taak heeft, en dat hij je beste vriend is. Dit is hier toch wel ver te zoeken, op zo een ma nier krijgen wij een hekel aan de politie, en dat moet toch niet nodig zijn? Het heeft ook helemaal geen zin om hier tegen bij de politie te protesteren, om dat zelfs burgemeester Van der Willigen I donderdagmiddag om 2 uur in een witte Peugeot 404, de verkeerde richting in- I sloeg, onder het oog van een paar per soneelsleden van de fa. Brill. En dat i'oor 't hoofd van de Leidse Poltiie PERSONEEL FafE. J.~ BRILL VARA-Hadimassa Gelukkig begrijpen veel mensen niet wat in een t.v.-programma bedoeld wordt. Dat bleek in een „praatje met de ge wone man" over de Hadimassa-uitzen- ding van 12 november. Wat daar aan smerigs en voor christenen beledigend werd vertoond is hemeltergend. En dan te zien, dat zeer grote kleinkunstenaars daar zonder bezwaar hun medewerking aan verlenen! Naar mijn mening is 't bij de KRO ook niet alles, maar hier kende je aan de vruchten direct de boom. J. V. te W. AMSTERDAM/KATWIJK (ANP) De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. H. E. van Renesse, heeft gisteren tegen de 23-jarige com- putor-operator L. A. K. uit Katwijk negen maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van voorlopige hechtenis, geeist wegens het in bezit hebben van 1100 gram hasjiesj en 128 Lsd-tabletten. De verdache werd op 31 juli aangehou den na een tip dat hij zou handelen in verdovende middelen. In zijn auto wer den de hasjiesh en Lsd aangetroffen. De computor-operator, die geregeld in Pa- radiso en Fantasio kwam, vertelde de president dat hij de voorraad voor eigen gebruik in bezit had. Hij zei er mee in zijn auto rond te rijden omdat er op het studentenschlp Caledonia, waar hij tij delijk woonde, zo werd gestolen. Naar de bliksem De president,, mr. B. van der Waerden, stelde dat hij veel mensen voor het hekje had gezien die er niet best aan toe wa ren, doordat zij tot het gebruik van zwaardere verdovende middelen waren overgegaan. „Ziet u niet dat u hiermee op den duur naar de bliksem gaat," zei hij. Volgens de officier van justitie kon de grote hoeveelheid verdovende middelen nooit voor privégebruik alleen bestemd zijn. Er konden 3300 sticks uit die voor raad worden gedraaid," merkte hij op. Hij had geconstateerd dat veel handelaren met kleinere hoeveelheden naar Para- diso of Fantasio gaan, terwijl zij een grotere hoeveelheid in de auto bij de hand hebben. Weegschaal Het aantreffen van een weegschaal en een mes met sporen van verdovende middelen bij verdachte was volgens de officier het bewijs dat hjj deze ook aan anderen doorleverde. De raadsman zei dat het verblijf van zijn cliënt op de Caledonia de stap was ge weest om in Paradiso en Fantasio te komen. Hieruit moet weer het gebruik van verdovende middelen zijn voortge vloeid. Vrees voor diefstal op het studen tenschip heeft hem ertoe gebracht de hasjiesj en Lsd in zijn auto te bewaren, aldus de verdediger. Uitspraak 27 november. Overstekende eenden dmngen automobilist tot bra vourest tikje (Van rrespondent WARMOND-HAZERSWOUDE Een automobilist uit Hazerswou- de heeft gistermorgen omstreeks acht uur ongewild een kunststuk je uitgehaald, door met zijn slip pende auto door een heg en over een meter brede sloot te schieten en onbeschadigd in een voortuin tje terecht te komen, terwijl hij zelf ook met de schrik vrij kwam. Toch vielen er slachtoffers, twee eenden moesten de onverwachte manoeuvre van de auto met de dood bekopen. Zij waren de schuld van alles. Omdat ze plotseling de Oranje Nassaulaan in Warmond overstaken, moest de automobi- waarbij hij slipte. HAZERSWOUDE De 41-jarige Gou wenaar P. IJ., die gistermorgen na een aanrijding op de Rijndjjk met zeer ern stige verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd, is na aankomst aldaar overleden. De man had omstreeks acht uur een zestal auto's, die op de Gemeneweg ston den te wachten ten einde het verkeer op de Rijndijk voorrang te verlenen, ge passeerd en was daarna de Rijndijk op gereden in de richting Leiden. Zijn auto werd toen door een vrachtwagen in de flank gegrepen. De bestuurder van een derde voertuig slaagde erin zich van een botsing te vrijwaren. De personen wagen van de Gouwenaar was totaal vernield; ook de vrachtwagen werd ern stig beschadigd. Leiden 4 dagen muziekstad beulen, hen te vernederen en hen hun geringheid te laten beseffen. De film, die ondanks het feit dat zij opgebouwd is uit fragmenten, toegroeit naar een climax, laat voorts de geïso leerdheid waarin de jongens verkeren goed uitkomen. Ze maken zich voor- LEIDEN Dit weekend en eveneens het volgende zullen de deuren van de Stadsgehoorzaal, wederom wyd geopend zjjn voor vele duizenden muziekliefheb bers. De Algemene Ned. Unie van Mu- ziekver. organiseert dan werderom jaar lijkse evenement, waaraan dit jaar niet minder dan 54 korpsen medewerken. De Algemene Ned. Miuziek Unie, ijvert sinds lange tijd met succes voor ama teur-muziekkorpsen. Waren vroeger deze uitvoeringen verdeeld over het gehele land, langzamerhand is een hechte bin ding ontstaan tussen de Leidse Stadsge hoorzaal en deze vaak van verre komen de muziekkorpsen. De uitvoeringen dra gen het karakter van promotie en degra datie-wedstrijden. De jury bestaande uit bekende musici wordt dit jaar gevormd door de heren H. van Lijnschoten, (oud kaptein-direk- teur der mariniers), majoor J. P. Laroy (direkteur Mariniers-kapel) en J. Palla (oud kapelmeester der marinierskapel, Den Helder.). Aan deze manifestatie werken uiteraard ook de Leidse muziek korpsen mede. CAMERA. Lindsay Anderson heeft met zjjn film „If", waarvoor hij de grote prijs van Cannes ontving, het kostschoolleven op authentieke wijze weergegeven. Zijn verhaal laat hij af spelen in Engeland waar de tirannie van de leiding middeleeuws aandoet. Naast de intieme scènes in de „zweet- zaal" en de slaapvertrekken waar kos telijke tafereeltjes zijn vastgelegd, zjjn daar de zweepslagen, die op enkele ge- zagondermijnende elementen neerklet teren. De leraren scheppen er een sa distisch genoegen in de jongens af te cocktails kan ze geen muls van een olifant onderscheiden en werpt zich in de al even vernietigende grijp- stuivers van bendeleider Marios. Een fotograaf kiekt er op los en het re sultaat is een niet te onderschatten chantagemiddel. Katy, het gedupeerde mei8ke, ziet geen andere uitweg dan de geëiste som gelds te betalen. Wan neer de bende daarna vliegtickets gaat kopen, moeten de ralckers van achter de ruiten van het luchtvaart kantoor radeloos toezien hoe een ta kelwagen hun auto wegsleept vanwege het parkeerverbod. In de auto bevinden zich ook de juwelen. Van een dergelijk aardig verhaaltje moet een aardige film te maken zijn. Maar niets van dat alles. De verschil lende scènes, pikant of niet, zijn erg fantasieloos in elkaar gelast. Boven dien kunnen de acteurs, nog de mu ziek, noch voornoemd verrassings- elementje de film redden. Ware het anders, dan hadden we u met genoe gen aangeraden om een keertje „in de val" te lopen. Gekleed dan. Toegang 18 jaar. Zoldertjes zonden STUDIO. „Zoldertjeszonde" (three in the attic") is een ietwat langdradi ge satire. Er is een student, een zekere Paxton Quigley, die alle meisjes van het nabijgelegen vrouwencollege heeft weten te „versieren". Op zekere dag wordt hij verliefd op één van de studenten, Tobey Clinton, die zo mogelijk nog verliefder op hem wordt. Hij kan het „versieren" echter niet laten. Op een bepaald moment heeft hij naast Tobey nog twee meis jes. die hij regelmatig bezoekt. Als de drie jongedames er achter komen dat hij niet één maar drie vriendinnen heeft besluiten zij hem gezamenlijk te straf fen voor zijn ontrouw. Hij wordt op zolder opgesloten en krijgt nog maar de drie meisjes te zien. We zien dan beurtelings het verbeten gezicht van Tobey, de verleidende ge zichten van de andere twee meisjes en het zeer vermoeide gelaat van Paxton. Dat gaat heel lang door. vermoeiend lang. Aan het eind van die reeks beel den loopt het gelukkig allemaal toch nog goed af. (advertentie) ABBENES Vermoedelijk door kort sluiting in de bedrading ontstond er he denmorgen in het Dorpshuls van Abbe nes een brand, welke een schade van ongeveer 2000,aanrichtte. De derde en vierde klas van de School met den Bijbel genoten juist gymnas tiekonderwijs, toen op het toneel de vlammen ontstonden. Even later ston den ook de toneelgordijnen in brand. Na dat de kinderen naar buiten waren ge stuurd, arriveerde de brandweer, die de vlammen binnen korte tijd wist te blus- tevens PROLONGERING van de 21-daagse RECLAME - AANBIEDINGEN U KOMT, U PROFITEERT weer en wederom wordt u met MUZIEK ontvangen DE LEIJDENAAR DE POORTER FIJNE KOEK vraagt voor één of meer dagen in de week. Aanmelden maandagochtend: Servatiusstraat 2 te Zoeterwoude (Hoge Rijndijk) stellingen over de liefde, die tot het naargeestige, op een vesting lijkende gebouw, niet doordringt. Maar terwijl de prefecten hun geldingsdrang dag in dag uit uiten door de meedogenloze wetten van het huis stipt toepassen, groeit ln sommigen, die zich deze on- gerieven niet langer willen laten wel gevallen, het verzet. Lindsay pakt dit onderdeel, dat het hoogtepunt vormt van deze fascineren de en onthullende film op satirische wijze aan. Via een oefening, waarbij hij de leerlingen als rekruten voorstelt en zelfs de kapelaan in het strijdgewoel werpt, voegt Lindsay een kogelrijke apotheose aan zijn film toe. Alle haat, alle gramschap ontaardt in een schietpartij waarbij het plein voor de kerk veranderd wordt in een mas sagraf. REX. De Amerikaanse kapitein Tom Reynolds veroorzaakte tijdens de gevechten in de bergen van Noord- Birma (Tweede Wereldoorlog) nogal wat onrust in de hogere politieke re gionen. Zijn „oog om oog - tand om tand"-mentaliteit leidt hem bijna voor de Krijgsraad, maar stroperige diplo maten weten hem door de bekende „vriendjespolitiek" te redden. Dc verbindende scènes behandelen voor het resterende gedeelte facetten van het hevige strijdgewoel in de jugles van Birma, waarin Frank Sinatra, Gina Lollobrigida en Steve McQueen een stevige rol spelen. Nu en dan kookt er eens een keteltje bloed, hetzij vanwege een mitrailleur, hetzij vanwege Gina's verleidings kracht. Betreft het dit laatste, dan wordt de liefdesvlam juist op tijd weer een tikje geblust, zodat deze alleszins redelijke oorlogsfilm ook voor 14- jarigen reeds toegankelijk is. Nachtvoorstellingen: „Das Mëdchen mit dem Sex ten Sinn". Toegang 18 Naakt in de val Prolongaties LUXOR. Na een primitieve, maar pcifcct uitgevoerde juwelenroof geeft een handjevol Griekse rakkers zich naar hun hol, een landhuis, waar het grootste gedeelte van deze film zich afspeelt. Om de buit in het bui tenland van de hand te doen is ech ter geld nodig. De dochter van een zeer gefortuneerde vader wordt daar de dupe van. Op een feestje loopt ze „naakt in de val" (bah) of liever: wordt ontkleed nadat ze in de val gelopen is. Na een paar vernietigende LIDO. Voor de vierde en laatste week „The Battle of Britain" met een keur van gerenommeerde artiesten, die het in deze kleurige miljoenenpro- duktie best doen. Toegang 14 jaar. TRIANON. Het was te verwach ten, dat het opneiuw in roulatie ge brachte meesterstukje „Gejaagd door de wind" het hier wel langer dan een week zou uithouden. In deze als een ui op de ogen werkende rolprent spe len met name Clark Gable en Vivian Leigh sterke partijen. Toegang 14 jr. Dagelijks en zondag 2 en 8 uur. Popmuziek, wat dat ook precies mag zijn, begint algemeen erkenning te vinden als een nieuw en invloedrijk medium, vooral voor de jonge generatie, leder zich respecterend periodiek besteedt er aandacht aan en vele ouderen komen onder de indruk van de enorme platenom- zetten en de kolossale popfestivals. Maar hebben wij nu de muziek, waarvan we kunnen zeggen: dat is het helemaal? Zijn wij eindelijk de generatie die het helemaal ziet zitten? Kortom: hoe staat het met die experimentele, dynamische muziek met zijn onbegrensde mogelijk heden? En: waar gaat het heen? De start lag bij de Beatles en andere beoefenaars van eenvoudige stamp- muziek. Daarnaast was een minder doorzichtige, lossere stijl met solo's van gitaar en mondharmonika, de En gelse interpretatie van de oudere Ame rikaanse rhythm and blues (Stones en Animals). Het ging om de emotie van de muziek, de teksten verkeer den nog in het lagere-schoolstadium. Dat verbeterde in 1965, toen er een radicalisering van de politieke ver houdingen kwamen en iedereen sprak over Vietnam, rassendiscriminatie «n provo. De teksten van de toen op komende protestzangers als Dylan en Donovan waren erg belangrijk. Ze wa ren poëtisch en fel en toen de folk- protestrage voorbij was, verslapte de aandacht voor de teksten niet. Groepen onder de jongeren vonden, dat de Beatles toen eigenlijk te ge polijste muziek maakten, die ook oude ren waardeerden. Zij zochten het bij de ruigere Stones of de door de hitpa rade miskende groep Them. Iets la ter ontdekten de „zoekers" in de pop (toen nog beat) de blanke grote stads- blues van John Mayall en zijn leer lingen. Reeds toen was er sprake van een (kleine) scheiding tussen volgers van de rechte lijn (beat) en zij die voortdurend iets wilden, dat de mas sa nog steeds niet slikt. De muziek verdiepte en verrijkte zich steeds meer en de ouderen (twinti gers, jazzvogels) zagen toch wel wat in die geëvolueerde stampmuziek. In Amerika draaiden de beatnikachtige Fugs al in 1965 twee elpees in elkaar (met schokkende teksten) en begon nen ook de Mothers gezamenlijk te werken. Allerlei invloeden van buiten af maakten de muziek gecompliceer der en boeiender. De Beatles kwamen sterk terug met Revolver en in het voorjaar van '67 met het perfect in el kaar geknutselde netwerk van nieuwe muzikale foefjes „Sgt. Pepper". Daar na lag een geheel nieuwe weg open: het experiment had een plaats gekre gen in de popwereld. Daardoor kwam de nadruk op de el pee te liggen en begon de single aan belang in te boeten. Na de in die tfld perfect geproduceerde en tot verruk in hun oude groepen. Hebben wij nog hoop in deze bange stonden? De grote kracht van de pop muziek is altijd zijn lenigheid geweest zichzelf te vernieuwen. Steeds kwamen er nieuwe impulsen en de muziek ver anderde even snel als het uiterlijk van de makers. De country Eind western- bevlieging van dit voorjaar was alleen maai- een groter nadruk op een allang aanwezig onderdeel. Er moet toch weer eens iets gebeuren, een nieuwe schok. De situatie is te ver gelijken met die van het begin van de jaren zestig. Aan de ene kant is er een blok aanbidders van niet meer flexi bele muziek en aan de andere kant vin den we de niets vermoedende tiener, die steeds grote hoeveelheden suiker goed slikt. Van de nu bekende en gesettelde mu zikanten hoeven we de nodige grijpen de vernieuwingen niet te verwachten. Bij de rockexplosie en later bij de beat- golf kwam de vernieuwing vanuit een groep jonge tieners, die zeer eenvou dige stampmuziek maakten. Het kwam van onder af dus en misschien wordt het ook nu wel een groep als de Cree- dance Clearwater Revival die alles overhoop gaat gooien. Dit jaar of liet volgende jaar zal het pop-establishment en ook de lieve mo- de.tiener geschokt worden door 'n nieu we uitbarsting. Wat voor muziek het zal zijn, is niet te voorspellen, maar de kans is groot dat het oude prin cipe van ritme, eenvoud en opwinding weer zal gelden in die nieuwe stroming. kelijk gecompliceerde popmonumen tjes geworden „enkeltjes" „A whi ter shade of pEile", „Strawberry fields" en „Good vibrations" werden el- pees maatgevend. Toen ieder van de flower-power sprak en voor het eerst de term „underground" viel, hingen er ingrijpende vernieuwingen in de lucht. In Amerika ontstond toen de z.g. West-Coastsound, die een onderdeel was van de nieuwe, vrije levenswijze der hippies. Spiksplinternieuwe for maties zouden revolutioanire, zweven de, exotische muziek maken op bui tenissige instrumenten; we hoorden van groep met bizarre, sprookjesachtige namen als de Gratefull Dead, Sop- with Camel, West-Coast pop-art expe rimental band, Jefferson Airplane. Dat waren namen met een betoverende ja, mystieke klank en er werd met ont zag over gesproken door de kenners. De zeer vooruitstrevenden sjouwden diverse platenzaken af om een exem plaartje van een West-Coastgroep te bemachtigen („Pearls before swine, zegt u? Kijkt u eens in de bak van Gewijde Muziek, mijnheer"). Het leek allemaal heel wat, maar als we nu die periode bekijken blijkt de in vloed van die groepen toch niet zo groot geweest te zijn. Het belangrijk ste was de sfeer en die was moeilijk naar ons kikkerlandje over te brengen. Het bleef eigenlijk bij sterke verhalen over zaligmakende geluiden en mis Frank Zappai experimenteel schien alleen de Jefferson Airplane (die toen hoofdzakelijk zoetgevooisde dingen deed) en Pearls before swine maakten enige opgang. Maar de zoekers hadden in ieder geval iets nieuws ontdekt. Een gedeelte bleef hardnekkig om West-Coastplaten vra gen en een gedeelte volgde het eerder vermeldeblueswerk. Via de neger blues en Mayall ontdekte men de elek tronische blues van Jimi Hendrikx en Eric Clapon (de Cream) en andere Mayalldiscipelen. De doorsnee tiener liep niet warm voor dat verre, onbe kende en moeilijke en voor hem werd eind 1967 'n nieuwe en zeer taaie ra ge gecreëerd: de soulmuziek. Van toen af klonk in de dancings en op fuifjes voortdurend het „Soek it to me" en „I gotta-gotta" Vein Otis Redding, Aretha Franklin, Sam en Dave enz. Langzamerhand drongen er steeds meer platen in het moeilijke soort door tot op onze markt. We sprpiken niet meer van West-Coast, maar van un derground. Bekendheid en populEiriteit kregen o.a. Doors, Jefferson Airplane, Velvet Underground, Electric Prunes, Blood, Sweat Eind Tears, Buffalo Springfield, Moby Grape, Soft Machine en Pink Floyd. Er werden echt wel nieuwe en interes sante dingen gedaan en terecht nam de aELCdaclit toe. Maar een groot gedeelte, dat gelanceerd werd als underground- muziek, was geenszins baanbrekend of zijn tijd ver vooruit. De Doors maak ten vrij traditionele muziek, de Moby Grape en de Buffalo Springfield musi ceerden ontspannen en sympathiek, mEiar zeker niet schokkend. Daarnaast ontstond er nóg een andere categorie, want de commercie zag wel brood in dat „moderne". Platen ver pakt in oogverblindende, dure uitklap- hoezen van jongens die er erg geniaal uitzagen en een onmogelijke naam uit het woordenboek hadden opgediept, werden met schepen vol uit de States hier afgeleverd.. De grens tussen onecht en het „echte experimentele" van „bevrijde" musici is moeilijk te trekken. Ook onder de groepen, die we dan maar eüs bonafide beschouwen, is veel wat alleen drijft op hoezen, ingesloten boekwerken en zeker niet op interessante muzikale stEialtjes. We denken hierbij bijvoorbeeld aan Ars Nova, Mint Tattoo, Timeless Genera tion, enz. Het is merendeels theatrale overdreven benadrukte muziek met oninteressante instrumentale rekwerkjes, die soms uit dijen tot hele elpeekanten. De teksten Dan hebben we nog de bigbandstro ming van Blood- Sweat and Tears en de Electric Flag. Maar deze jongens komen niet verder dan een veredeld nachtclubgeluid, dat door de jazzpre- tenties en de soulzang wel erg bloede loos klinkt. In dit genre lopen groothe den als Al Kooper en Mike Bloomfield ook wat zoekend rond. Ze maakten su persessies, die echter zo geforceerd en beperkend voor de jongens waren, dat ook daar niets geweldigs uit kwam. En 'dat schokkende verwacht men als superartiesten hun groep verlaten en samen iets beginnen. Maar altgd zijn de verwachtingen te hoog: de helden staan voor het dilemma op de achter grond te blijven, of hun persoonlijkheid op de voorgrond te plaatsen. Blind FELith met Clapton en Wlnwood is een stap terug vergeleken met de Creani (Wheels of fire" en de Traffic. Crosby, Stills en Nash repeteren hun aandelen zijn hoogdravend poëtisch en handelen maar al te vaak over innerlijke en ui terlijke kosmische trips vol Eistrologi- gische wonderwoorden. Ondertussen onderging de stroming van de elektronische blues ook „under- ground"-invlocdon. Men ging experi menteren met de scheurgitaar, zoals Hendrix of voegde jazzfoefjes en vage geluiden toe.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3