APOLLO-12 meer dan een verovering Conrad, Gordon en Bean Wetenschappelijke ontsluiting van de maan Maria Triptichon UITSTAPJE NAAR SURVEYOR BEDRIJFSRUIMTEN TE HUUR LEIDEN Frank Martins „tweede première' in De Doelen Begrafenis L. van Tulder in Den Haag Kg I VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 DE T.WTORF. COURANT PAGINA 13 ApolIo-12-commandant Charles Con rad is 39 jaar oud. Met deze maanex- peditu zal hij voor de derde maal de ruimte ingaan. Conrad, die vader is van vier zoons, werd in 1962 astro naut. Hij maakte toen deel uit van de groep van onder meer Armstrong, Borman en Stafford. Zijn eerste ruim- tevlucht maakte hij in augustus 1965, in de Gemini-5, samen met Gordon Cooper. Getweeën maakten zij een vlucht van acht dagen, waarbij voor het eerst werd aangetoond dat de mens een maanreis fysiek en psy chisch gemakkelijk zou kunnen door staan. In september 1966 was Conrad commandant van de Gemini-11, waarin hij samen met Gordon drie dagen om de aarde draaide. Als hij op 24 november naar aarde terug keert, zal Conrad dus 21 ruimtedagen op zijn naam hebben geschreven, waarmee hij alleen nog zijn meerde re zal moeten erkennen in collega Lo- vell, die 24 dagen ervaring heeft. Richard Gordon, de „naamloze een zame" op deze vlucht, is 40 j., en va der van zes kinderen. Gordon werd in '63 ruimtevaarder en in september '66 maakte hij met Conrad zijn eertse vlucht in de Gemini-11. Hij had toen een ruimtewandeling van 2Vt u. moe ten maken, doch geraakte na het uit stappen spoedig zo vermoeid, dat hij al na een half uur in de capsule terug keerde. Evenals Conrad en Bean is Gordon marine-officier. Voor hij bij de Nasa kwam, kreeg hij al bekend heid als vlieger door in mei 1961 de 1400 kilometer tussen Los Angeles cn New York in een straaljager af te leg gen in twee uur en 47 minuten. Alan Bean, de derde man, die samen met Conrad de maan zal betreden, is 37 jaar. Evenals Gordon kwam hij in Achterblijver Richard Gordon (40). 1963 bij de Nasa. maar in de afgelo pen zes jaar kwam hij nooit aan de beurt voor een ruimtevlucht. Wel was hij eenmaal reserve voor de Gemini- 10 in juli 1966 en in maart van dit jaar vormde hij met Conrad en Gorden de reservebemanning voor de Appollo-9 Ook Bean is gehuwd, hij heeft een dochter en een zoon. Bean heeft een vliegervaring van Nieuewling Alan Bean (37). 3.800 uur. Conrad en Gorden hebben elk 4.000 vlieguren op hun naam staan, en voor de belangstellenden: Conrad, Gordon en Bean genieten een maand salaris van respectievelijk 1.554, 1.633 cn 1.071 dollar, hetgeen omgerekend in guldens zeer vorstelijk lijkt, doch in koopkracht voor hen weinig meer waard is dan hier eenzelfde hoeveel heid Nederlandse valuta. Volgende week woensdag, 19 november 1969, 's morgens om 07.53 uur, zullen opnieuw twee mensen trachten een veilige landing op de maan te maken, evenals dat op 20 juli j.l. geschiedde bij de expeditie van de Apollo-11. Maar veel meer over eenkomsten dan dat het een maanlanding betreft zullen de Apollo-11 en Apollo-12 niet met elkaar hebben. Want werd de „Eagle" met Armstrong en Aldrin er slechts op uit gestuurd om het doel te bereiken en daarna weer veilig op te stijgen, in de tussenliggende tijd nog wat andere werkzaamheden verrichtend, Conrad en Bean zullen volgende week de openingszet doen in de waarlijk wetenschappe lijke ontsluiting van de maan. Vrijdagmiddag, om 17.22 uur onze tijd, zal vanaf Cape Kennedy de zevende, 110 meter hoge Saturnus-5-raket starten, met in de top de 45 ton zware Apollo-12. Aan boord zullen zich de ervaren astronauten Charles Con rad en Richard Gordon en de ruimtenieuweling Alan Bean bevinden, waarvan eerst- en laatstgenoemde de taak zullen hebben het maanoppervlak te betreden, ter wijl Gordon eenzaam de wacht zal houden in een 110 kilometer wijde maanbaan. Na een ruim 83 uur durende uitreis zal het driedelige ruimteschip (een kegelvormig bemanningsverblijf, een dienstcompartiment met o.m. de sterke boordraket en het spinachtige landingsvaartuig), langs de maan sche ren en moet Gordon op die vroege dinsdagochtend met de boordraket een zodanige manoeuvre uitvoeren dat de Apollo een baan om dit hemellichaam gaat beschrijven. Vijftien uur van rust, afgewisseld door intensieve con troleprocedures en navigatiewerkzaamheden, zullen ten slotte culmineren in het overstappen door Conrad en Bean van het bemanningsverblijf naar de cockpit van het landingsvaartuig. En vervolgens zal Gordon de neus van het bemanningsverblijf lostrekken uit het dakluik van „de spin", waarna het moederschip de radioroep naam „Yankee Clipper" toebedeeld krijgt en het lan dingsvaartuig de naam Intrepid" (Onverschrokken, een naam die veel Amerikaanse schepen dragen) als nautisch symbool van de geheel uit marine-officieren bestaande bemanning. Tegen kwart voor zeven woensdagochtend zal Conrad de daalraket van de „Intrepid" ontsteken, waardoor zijn ruimteschip ongeveer een uur later een punt moet be reiken dat 15 kilometer boven het maanoppervlak ligt en waar de snelheid van de cabine altijd nog 6.000 kilo meter per uur zal bedragen. Precisielanding Vanaf dat punt zal begonnen worden aan de landings- faze die bijna 12 minuten in beslag zal nemen. De lan ding zelf dient plaats te vinden om 07.53 uur op een vlakke plek halfweg de denkbeeldige lijn die de kraters Fra Mauro en Lansberg met elkaar verbindt (dit voor de bezitters van maankaarten) in de Zee der Stormen, iets links van het midden van de voor ons zichtbare maanschijf. Een van de belangrijkste doelstellingen van deze hele expeditie is het uitvoeren van een precisie landing. Dit in tegenstelling tot de Apollo-11, waarvan de „Eagle" het doelgebied met bijna zeven kilometer mste. Niet alleen moet deze precisielanding aantonen dat volgende Apollovluchten naar minder vlak terrein gezonden kunnen worden, doch tevens hoopt men hier mee een extra-wetenschappelijke winst te boeken om dat slechts 340 meter van de geplande plaats van de landing reeds 2% jaar lang een ander aards voorwerp staat. Dit is de Surveyor-3, die op 19 april 1967 een automatische zachte landing uitvoerde in de Zee der Stormen. Deze satelliet willen de NASA-geleerden door Conrad en Bean laten onderzoeken. Uitstapjes Maar andere belangrijke experimenten zullen voorrang krijgen, waarvoor niet minder dan twee perioden van 3% 4 uur zijn uitgetrokken. In die tijd zullen de twee nieuwbakken maanvaarders werkzaamheden verrich ten in de buurt van de .Intrepid". Tegen twaalf uur woensdagmorgen, vier uur na de lan ding, zal het voorluik voor het eerst geopend worden en zal Conrad de trap langs een van de vier landings poten afdalen. Een half uur later gevolgd door Bean. Tot de eerste taken van de commandant behoren het verzamelen van enkele grondmonsters, het ontvouwen van een in het vrachtruim opgeborgen schotelvormige televisie-antenne, waarmee hetzij kleurenbeelden, hetzij zwart-witopnamen naar de aarde zullen worden gezon den en het samen met Bean planten van de Amerikaan se vlag. Bean zal vervolgens een klein schermpje bloot stellen aan de zonnestraling ten behoeve van het onder zoek naar edelgassen door de Zwitserse geleerde dr. Geiss. Daarna gaat het tweetal zich de rest van de 3'/2 uur bezighouden met het uitladen en 100 meter van de „In trepid" opstellen van een aantal wetenschappelijke in strumenten, die 1 tot 2 jaar lang gegevens naar de aarde zullen moeten seinen. Deze instrumenten zijn: een seismometer, voor meting van eventuele onder grondse maanbevingen; een magnetometer, om de mogelijke aanwezigheid van een magnetisch veld op de maan vast te stellen; een zonnewind-spectrometer, voor onderzoek van de in de zonnewind aanwezige atoomkernen en elektronen; een atmosfeerdetector en een ionosfeerdetector, respectievelijk om het aantal gasmoleculen boven de maan en de daarin aanwe zige elektrisch geladen deeltjes te meten. Deze vijf pakketten, plus een apparaatje waarmee men de aanwezigheid van opdwarrelend maanstof hoopt aan te tonen, zullen alle door middel van kabels aangesloten worden op een hele speciale batterij, de Snap-27. Dit toestel werkt op atoomenergie. Het bevat een staaf radioactief plutonium-238 dat uiteenvallend In een sta biel element, warmte uitstraalt die door thermische ele menten in de generator omgezet wordt in minimaal 63 watt elektrische energie, voldoende om de instrumen tenpakketten en een kleine radiozender te voeden. Woensdagmiddag tussen half vier en vier uur moet de eerste maanwandeling eindigen en zullen Conrad en Bean trachten wat krachten te verzamelen voor de tweede excursie die een aanvang zal nemen om half zeven donderdagochtend. Onderzoek Het accent van dit tweede uitstapje zal geheel liggen op het geologisch (of beter: selenologisch of maankun- dig) onderzoek, waarbij het tweetal gewapend met tan gen, graafarmpjes, opbergzakken en camera's op weg zal gaan voor het verzamelen van 40 tot 60 kilogram maanstenen en -gruis. Uitgebreid elke vondst van waar de over de radio becommentariserend ten behoeve van de geleerden op aarde, zullen ze binnen een straal van een kilometer om de „Intrepid" rondwandelen en als geoefende veldgeologen opvallende grondmonsters foto graferen, oprapen, opbergen en de vindplaats opnieuw op de gevoelige plaat vastleggen. Anderhalf uur of meer zal zo doorgebracht worden voordat het ogenblik van de „grote wandeling" naar de Surveyor-3 is aangebroken. Indien de „Intrepid" landt binnen een loopafstand van een kilometer van deze reeds lang zwijgende satelliet, zullen Conrad en Bean haar gaan opzoeken, hetgeen dus zeker het geval zal zijn indien de op het programma staande precisielanding slaagt. Slopershamer De Surveyor-3 is een 280 kilogram zwaar toestel, dat op 19 april 1967 landde op de oostelijke helling van een 200 meter brede krater, ongeveer 50 meter van de bo venrand verwijderd. Het toestel kwam aanvankelijk nogal onzacht met de maanbodem in aanraking, waar door het enkele malen opstuitte, daarbij een aantal on diepe afdrukken met de drie landingspoten makend. In de 14 dagen na de landing seinde de televisiecamera van de Surveyor 6.315 beelden naar de aarde en werden met behulp van een graafarmpje enkele sleuven in de maangrond getrokken Met medeneming van een grote tang, een bergbeklim- merstouw en camera's zullen Conrad en Bean naar de rand van de krater wandelen. Bean zal vervolgens als eerste de niet steile, maar mogelijk wel erg rulle helling afdalen en onder normale omstandigheden zal Conrad hem enkele minuten later volgen. Een van Beans taken is vlak bü de Surveyor staande de gehele omgeving te fotograferen om het resultaat daarvan later op aarde te vergelijken met de Surveyor - beelden en zo uit te vinden of zich veranderingen in het maanlandschap hebben voltrokken. Daarna zal Bean, de meegebrachte tang gebruikend als een soort kos mische slopershamer, de televisiecamera, een isolatie- paneel, een spiegel en nog enkele voorwerpen van het ruimtescheepje afbreken. Deze zullen de astronauten dan mee terug nemen naar de „Intrepid", die ze don derdagochtend tegen tien uur zullen betreden om zich voor te bereiden op het vertrek van de maan. Terugweg De start zal plaatsvinden 's middags om 15.23 uur Ne derlandse tijd, 31 uur en 30 minuten na de landing, het geen betekent dat Conrad en Bean tien uur langer op de maan zullen staan dan Armstrong en Aldrin in juli. Vier uur later moet de klimtrap van de „Intrepid" (de daaltrap met de vier poten zal als een soort lanceer- platform dienst doen en op de maan achterblijven) weer vasthaken aan de „Yankee Clipper", waarin Gordon al die tijd eenzaam om de maan is blijven cirkelen. Na dat Conrad en Bean zijn overgestapt met medeneming van hun kostbare buit aan onder meer grondmonsters en Surveyoronderdelen, zullen ze de „Intrepid" los gooien en met afstandbesturing laten neerstorten op de maan, ongeveer acht kilometer ten zuiden van de lan- dinesolaats. om zo een kunstmatige maanbeving te ver oorzaken, die de geleerden met de achtergelaten seismo meter hopen te registreren. Na wat uitgerust te zijn van de vermoeiende trip, zullen vrijdagmorgen enkele uren besteed worden aan het foto«rraferen van toekomstige Apollolandingsplaatsen. Dan. om kwart voor tien 's avonds, zal de 72-urige terugreis worden aanvaard, die maandag 24 november om 21.57 uur Nederlandse tijd. tien dagen, vier uur en 35 minuten n de start van Cape Kennedy, moet ein digen in de Stille Oceaan. 845 kilometer ten oosten van Pago-Paeo on de Samoa-eilanden. De astronauten zul len worden opgepikt door de Hornet, hetzelfde schip dat in juli Armstrong. Collins en Aldrin aan boord nam. Vervolgens zullen de drie mannen in een speciale cara van worden overgebracht naar Houston, waar ze met alle meegebracht»' aDparatuur. inclusief de Apollo- cabine. in quarantaine zullen blHven tot 11 december. GERARD J. PLUKKEL. (ADVERTENTIE) Nog enige hallen te huur in modern bedrijfsgebouwen-complex. uitbreidingsplan 'De Waard' Verschillende afmetingen vanaf ca 660 m' nuttig vloeroppervlak. Combinatie van hallen mogelijk. Gelegenheid tot uitbreiding op achterterrein. Oplevering eind 1969. Inlichtingen verkrijgbaar bij: N.V. Maatschappij voor Projektontwikkeling 'EMPEO' Maliebaan 75 Utrecht Telefoon 030 - 1 64 81, toestel 357 Tsjechische kunst onder druk WENEN (AP). De Tsjechische minis ter voor Cultuur Miloslav Broezek, heeft donderdag laten weten dat financiële druk en de weigering visa te verstrekken tot de maatregelen zullen behoren die getroffen worden om weigerachtige leden van de Vereniging van Tsjecho-Slo- waakse Beeldende Kunstenaars er toe te brengen zich naar de partijlijn te schikken. Op een persconferentie ln Praag dreigde de minister de financiële steun aan de vereniging te zullen staken en hun fondsen toe te wijzen aan hen die de culturele politiek van de staat steu nen. Volgens het agentschap CTK zal een soortgelijke houding worden Inge nomen bij het verlenen van toestemming voor reizen naar het buitenland en het vertonen van werken in het buitenland. Later berichtte CTK dat voortaan alle contacten van Tsjechische kunstenaars verenigingen met het buitenland behan deld zullen worden door het ministerie van Cultuur in Praag. Hieronder vallen ook de reizen van Tsjechische kunste naars naar het buitenland. Deze maatregel wordt in Praag gezien als de meest drastische stap van het bewind om de activiteiten van de kun stenaars te beteugelen. Toneelgroep Theater geeft op maandag 24 november in de Koninklijke Schouw burg de eerste voorstelling voor Den Haag van „Kaspar van Peter Hand- ke onder regie van Theo Kling. Vladimir Ashkenazy, de beroemde Rus sische pianist, geeft zijn enige Neder landse recital in dit seizoen op zondag middag 23 november in Diligentia. Hij zal werken spelen van Haydn, Schu bert en Mousssorgsky (schilderijen' v. een tentoonstelling). In 1968 werd tijdens de Festivochen te Luzern door de sopraan Irmgard Seefrted en de violist Wolfgang Schneiderhan onder leiding van Bernard Haitink voor het eerst het Magnificat van Frank Martin (geb. 1895) uitgevoerdBij de uitvoering daarvan realiseerde de componist zich, aldus zijn toelichting, dat dit Magnificat, circa elf minuten durend, te kort zou zijn om als afzonderlijk werk op een programma te blijven fungeren, bovendien vond hij het begin te abrupt. Daarom besloot hij tot uitbreiding over te gaan: vóór het Magnificat (Ln het Duits) plaatste hij een Ave Maria (eveneens ln het Duits) en hij besloot de oompositie met het Stabat Mater (in het Latijn, dus in de oorspronkelijke versie, die aan de in 1306 gestorven Jacopone da Tode wordt toegeschreven). In deze vorm ging het gisteravond, met dezelfde solisten, met het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Jean Foumet iin De Doelen: men zou dus van een tweede première kiunnen spreken. Frank Martin is een mens van een buitengewone inbedligentie en een met minder buitengewoon goede smaak: men kan dus stellen, dat hij over het eeuwenoude probleem «wwmflfroeB heei lang en heel intens heet nagedacht, voordat hij begon aan dit stuk, dat in zijn definitieve vorm Maria Triptychon heet. Het resultaat van zijn overwegingen? Hij blijkt als toonkunstenaar dodekafonist, doch op een wijze voor elkeen aanvaardbaar voor het woord grote eerbied te hebben: wat echter niet het sterkst in het middenluik, doch in de beide zijpanelen Ave Maria en Stabat Mater tot uitdrukking komt. Overigens wel verklaarbaar: het Magniioat is in zijn dynamiek het meest direct bewogen, heeft daardoor heel dramatische trekken, waardoor het orkest, de soloviool voorop, zich meer dan elders met de zangstem bemoeit, wat ook tot woordherhalingen leidde. Aan de duidelijkheid van het woord kwam dit niet Immer ten goede: zelfs Irmgard Seefried met haar sterke stem en voortreffelijke plastiek kon zich niet steeds doen géiden. Was het orkest in dit gedeelte bovendien niet wat te nadrukkelijk? Een vraag, die we na een eenmalige auditie niet terstond beves tigend durven beantwoorden. sterkst tot onze verbeelding gesproken hebben. Het woord werd hier niet herhaald en door de instrumenten met bijzondere eerbied behandeld. Dat woord bleek dan ook bijzonder „dwingend" te zijn, speciaal in het Staibat Mater, ge bouwd op de onontkoombare ritmiek van de trochee; hier hield de muziek permanent rekening met de schier einde loze opeenvolging van betoonde en betoonde lettergrepen; hier konden ook ervaren, dat een uiterst poëtische vioolpartij door Wolfgang Schneiderhan in volmaakte samenwerking met de so praan Irmgard Seefried uiterst gevoelig werd gerealiseerd. Maria Triptychondat ook op 29 no vember met dezelfde solisten tn Den Haag door het Residentie-Orkest onder leiding van Kurt Masur gegeven wordt, werd door de geheel gevulde Doelenzaal uiterst welwillend ontvangen. En de geestelijke vader verscheen zelf op het podium om Seefried/Schneiderhan/Four- net te bedanken voor de alleszins ge slaagde vertolking. Martins nieuwste sdhepp'ng, ze werd voorafgegaan door Beethc.ens Ouverture Egmont (op 84; 1810) en gevolgd door de Symphonie Fantastique (op. 14; 1830/31) van Hector Berlioz. Hieromtrent zijn onze lezers reeds ge ïnformeerd. B. R. Komejo Het jongerencontact „Ko- mejo" organiseert op zaterdagavond 15 november een disco-avond in de paro chiezaal van de H. Engelbewaarders, Beijersstraat 82 te Den Haag. Als disc- jockey zal optreden DeeJay PeeGee Thunder DeeJay. De avond begint «m acht uur. Louis van Tulder, die, zoals w(j giste ren in een deel onzer editie meldden, dinsdagavond na een noodlottig ongeval in Hilversum om het leven kwam, zal in Den Haag zijn laatste rustplaats krij gen. Maandagmorgen om half elf wordt in de Elandstraatkerk een plechtige uit vaartdienst gehouden. Celebrant is oud- pastoor M. Boogaartz van de O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangenparochie. De be grafenis vindt plaats op het kerkhof aan de Binckhorstlaan. Deze gang van zaken demonstreert het fedt dat de in Amsterdam geboren zan ger die wereldfaam kreeg, zich toch Ha genaar bleef voelen, ook nadat hij in 1961 naar Hilversum verhuisde. En dat niet alleen omdat hij jarenlang in Den Haag woonde, maar ook om zijn speci fieke Haagse activiteiten. Zelf vond hij een der belangrijkste daarvan zijn di rectie van Cantate Dominum, het koor van de Elandstraatkerk dat hij jarenlang leidde, het koor ook dat nu zijn laatste gang begeleiden zal. Op 29 oktober 1961, twee dagen voor zijn vertrek naar Hil versum, nam hij hier afscheid met Haydns Nelsonmis Van Tulder was een tijdlang voorzit ter van de Haagse afdeling van de Ne derlandse Toonkunstenaars Vereniging Hij leidde de Haghe Sanghers en stelde zijn kwaliteiten als koorleider ook ter beschikking aan koren in de omgeving van Den Haag als leider o.m. van de Vocxrburgse Orator! umverenl ging. van de oratoriumvereniging Excelsior te fJaaldwjjk en van „De Lofstem" in De

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13