MAANTRIP LAAT AMERIKA KOUD Florida door hagelstormen getroffen Apollo als een schim Schitterend plaatwerk Diefstal door een druk op de knop Vledder instituut voor vredeswerk Officier in zaak tegen Jordaniër tekent beroep aan V.N.-debat West-Irian uitgesteld Kamer tegen verlening leerplicht jassen Eierberg overtreft straks boterberg BUMA START ACTIE TEGEN FOTOCOPIËREN Goedli°op lesmaterteal Zweden wijst tweede groep zigeuners uit ,Ook politieke bezwaren erkennen* VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 ADVERTENTIE CAPE KENNEDY, donderdag- •vond. Het tweede maan- avoutuur laat Amerika lauw of, zoals een NASA-kopstuk zich aan de vooravond gelaten uitdrukte: iedereen weet, dal Columbus Amerika heeft ontdekt, maar niemand interesseert zich ervoor, wie er voor de tweede keer tegenop is gevaren. Als de landing niet in kleur werd uitgezonden, zouden veel Amerikanen aan hun lieve lingsshow gekluisterd blijven. Feit is tenminste, dat meer over kleu- renprogramma's vanaf de maan dan over de landing zelf gesproken wordt. Boze tongen Duisteren, dat de fabri kanten van t.v.'s een vinger in de pap van de kleurenuitzending hebben gehad. De verdiensten van de elektronische in dustrie voor het Apolloprogram zijn niet gering in ruil ervoor moeten de as tronauten nu vanaf de maan de verkoop van kleuren-tv. stimuleren. De tech nische kant van de maanreizen is wel rond. Reden voor de commercie om handenwrijvend naderbij te komen. Het begint tot de bon ton te behoren een lancering te hebben meegemaakt. De bevoorrechten der aarde laten zich met chartermachines aanvoeren (alleen TWA al had er 200) en knopen er een vakantie in zonnig Florida aan vast. Er Is zelfs een groep van 80 Fransen ge arriveerd. die a raison van Frs. 3200 naar het maansehot komen kijken. Een vooraanstaand luchtvaartman voorspel de me vandaag, dat binnen afzienbare tijd ook vanuit Nederland ITE-reizen naar Cape Kennedy zullen worden ge maakt. Maar dan moet er ook eens een keer iels mis gaan. voegde hij eraan toe. Gevraagd naar een uitleg van deze cy- nlsche opmerking, zei hij: „Ze is niet I cynisch, maar realistisch Neem mijn I egen luchtvaartmaatschaDpij. Wii wor den nogal geplaagd door kapers. Nu zou 'e denken, dat zoiets de passagiers af schrikt. Het tegendeel ts waar: onze vervoerci.ifers stijgen. De mensen willen de sensatie van luchtoVaterij zelf wel eens meemaken. Zo is het ook met de DEN HAAG (ANP) De Haagse of ficier van justitie mr. E. van der Schans heeft beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in Den Haag, waarbij de 15-jarige Jordaniër Taysir Ali-El-Attar, die op 8 september een handgranaat naar de Israëlische ambas sade gooide, werd veroordeeld tot drie maanden tuchtschool met aftrek van voorarrest. De officier had bij de be handeling van de zaak onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist. De rechtbank vond dit echter een uitgesproken Nederlandse maatregel. lanceringen, al dacht u, dat er ooit een circus zou hebben bestaan als zo nu en dan niet iemand uit de trapeze viel?" Zo praten de Amerikanen over hun schoten op de maan. Hetgeen niet weg neemt, dat ze er vandaag iets heel offi cieels van maken. Nixon zal de eerste president zijn, die de drie astronauten zal uitwuiven, wanneer ze maanwaarts gaan. De vrees bestaat echter, dat hij niet veel zal zien. De kolossale raket, ..de kathedraal van de twintigste eeuw", sprak lyrisch de NASA-man, die me rondleidde, werd gisteren gegeseld door de eerste hagelstorm sinds mensenheu genis, die Florida heeft gekend. Het noodweer maakte, dat het ruimtevaar tuig slechts waarneembaar was als een schim. Er is geen weersverbetering op komst. Technisch schijnt het niets uit te maken, maar de kans op een fraaie t.v.-uitzending wordt er niet groter op. De duizenden tenten en caravans van de Apollotoerlsten staan verdrietig in de woedende regenvlagen. Terwijl de drie astronauten hun laat ste dag voor de reis doorbrachten met uitrusten, studeren op hun oodrachten en het uitvoeren van een laatste nage bootste landing op de maan. heerste overal om hen heen een landerige sfeer. Slechts een enkele man glunderde. Het was" de makelaar, die op de drempel van Cape Kennedy een hectare maan- bodem verkoopt voor 100 dollar. Zijn motto: „Het volmaakte cadeau voor de man. die alles al heeft". Geloof het of niet: hij deed briljante zaken. (Van correspondent) Spanje reikt ieder jaar, in navolging van vele andere landen, prijzen uit voor artiesten, die zich tegenover de pers respectievelijk het mee»; en het minst beminnelijk hebben gedragen. Miss Spanje en tevens miss Europa Teresa Gimpera lacht ondanlcs het toekennen van de Cltroenprijs uiterst minzaam Louis óe Funès, befaamd filmkomieki en Mina, een Italiaanse zangeres in mini met een maximum aan pathetiek in haar voordracht, lachen iets guller. Zij werden dan ook bekroond met de Sinaasappelprijs. NEW YORK De algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten om de stemming over de ontwerpresolutie inzake West Irian uit te stellen tot woensdag omdat het rapport van de V.N. vertegenwoordiger in West Irian, de Boliviaan Ortiz Sanz. te laat in het bezit gesteldwas van de verschillende delegaties. Eerder op de ochtend hadden de af gevaardigden de redes gehoord van de Indonesische minister Malik, die als eer ste het woord voerde en daarna van mi nister Luns. "Het resultaat van de daad van vrije keuze is wettig, definitief en onherroe pelijk" aldus minister Malik. Hij haal de in dit verband de woorden aan van minister-president De Jong die op 15 oktober jl. zei" Wat nu van belang is, is de toekomst niet het verleden." Mi nister Malik legde ook grote nadruk op die toekomst. Hij sprak over de ont wikkeling van West-Irian en de daarvoor bestaande plannen. Minister Luns wees op de twijfels die in Nederland hebben bestaan ten aanzien van de methode waarop de volksuitspraak tot stand was gekomen, maar noemde de methode zelf niet in strijd met de overeenkomst van New York. Hij pleitte voor amnestie voor de genen die voor de onafhankelijkheid wa- DEN HAAG De Tweede Kamer vindt het niet nodig dat de regering van af augustus volgend jaar de onderwijs- Iccrplicht verlengt tot negen jaar, gekop peld aan een partiele leer- en vormings plicht voor werkende jongeren, staats secretaris Grosheide (Onderwijs) had gezegd, dal hij geen mogelijkheden zag de leerplicht al vanaf volgend jaar te verlengen. De heer Masman (PvdA) had hierover een motie ingediend. Maar de VVD. re geringspartij. zag de mogelijkheden wel en stemde voor de motie, die echter toch nog met 68 tegen 58 stemmen werd ver worpen. Behalve PvdA en VVD stemden CPN.-groep Aarden. PSP en D'66 vóór. De Kamermeerderheid schaarde zich wel achter de socialistische motie van de heer Laban, die de bewindslieden vraagt haast te maken met het organi seren van de vernieuwing van het onder wijs. Laban vroeg eerst om een nationa le raad voor de vernieuwing van het on derwijs, maar hij veranderde zijn motie om ook VVD en CHU voor te kunnen la ten stemmen, wat de motie van afwij zing redde. Een schitterend plaatwerk is „De wereld van de Impres sionisten: 112 afbeeldingen in verrassend goede kleuren op groot formaat van 15 als impressionistisch bekend staande schilders. Dat zün Jongkind. Pissaro. Manet, Degas, Sisley, Cézanne. Monel. Morisot. Renoir, Cassatt- Cauguin. Van Gogh, Seurat, Signac en Toulouse Lautrec. De platen zijn met zorg gekozen. Ze zijn kenmerkend voor de behandelde schilders hetgeen niet steeds betekent dat overbekende werken zijn opgenomen. Dat levert soms een aangename verrassing op. De tekst bij het weik is van Hans L. C. Jaffe. Ze is beknopt maar Jaffé weet toch goed te formuleren wat het werkelijk nieuwe van deze kunst was en ook hoe die vernieuwing niet helemaal uit de lucht kwam vallen. Hij leverde tevens biografieën van elk der behandelde kunstenaars. Dit tekst gedeelte is verlucht met 66 zwart-wit illustraties: portretten, foto's en documentatiemateriaal en daar zijn verschillende heel curieuze bij. Ruiters in het Bois de Boulogne. 187: ROERMOND Begin volgend jaar dreigt in West-Europa een „eierberg" te ontstaan, hoger dan de „boterberg" waar mee de E.E.G.-landen thans nauwelijks raad weten. De hoge produktie van kip- peëieren heeft thans reeds tot gevolg dat de eierprijzen althans voor de pluimvee houders slechter zijn dan ze in jaren zijn 'De overproductie wordt veroorzaakt doordat erin 1968 een^Swiode is geweest waarin de eierprijzen vrij hoog lagen.. Meteen breidden de pluimveehouders in Duitsland, België en Nederland hun kip- pestapel uit door meer hroedeieren in te leggen, namelijk, respectievelijk 15, 30 en 25 pet. De gevolgen daarvan vielen al na een half jaar te bespeuren, maar wor den nu eerst goed merkbaar. De revaluatie van de D-mark bracht ge durende zes weken 'beschermende maat regelen voor de Duitse eierproducenten mee, waardoor de omringende export landen opnieuw werden getroffen. Neder land probeert thans buiten de EEG. nieuwe exportmarkten te veroveren, na het succes in Israël, waarheen thans vrij regelmatige export van een miljoen eie ren per week door middel van koelsche- pen plaatsvindt. De gedachten gaan uit naar Curagao, Porto Rico en enkele Afri kaanse landen. nist, tekstdichter, arrangeur en uitge ver. Want dit dure materiaal is alleen maar zo duur omdat in de prijs de rechtmatige loonkosten van al deze sen opgenomen zijn. AMSTERDAM (ANP) Namens com ponisten, auteurs en uitgevers gaat Bu- ma. het Bureau voor muziekauteurs- recht, een landelijke actie ondernemen tegen het misbruik van fotocopieerap- paraten. De actie zal om bestaan uit een verscherpte controle op alle plaatsen waar.fotocopieerapparaten staan en het indienen van aanklachten tegen op heter daad betrapte misbruikers. m in echtbelangen". waar in een artikel onder de kop „dief stal door «en druk op de knop. Fotocopi- eren kan al gauw een misdrijf zijn" het fotocopie-probleem wordt besproken. „Het is zo eenvoudig en in de praktijk gebeurt het dan ook vaak, aldus het ar tikel, een koordirigent (bijvoorbeeld) wil met zijn koor een nieuw zangwerk instuderen. Voor elk van de veertig of vijftig leden vanhet koor heeft hij dan uiteraard een partij nodig. Maar hij krijgt een lumineus Idee: hij koopt een exemplaat van de gewenste partij en loopt met dat ene exemplaar even naar het warenhuis, de bibliotheek of zelfs het pompstation in de buurt. Want daat staat een openbaar fotocopieerapparaat waarop hij voor een paar dubbeltjes per stuk binnen 't uur de benodigde partijen nadrukt. Dat scheelt de vereniging al gauw een behoorlijk bedrag op het totaal. Vaak komt het ook voor dat een lid van de vereniging op een bedrijf werkt waar zo'n ding staat en dan is de club nog goedkoper uit. Maar", aldus het arikel „de besparing die hij doet moet toch ergens vandaan komen. Zijn winst ont vreemd hij uit de zakken van compo- Met cijfers wordt aangetoond dat het een componist van een nieuw werk koor en orkest honderden guldens aan royalties kan schelen wanneer fotoeo- piën van de oorspronkelijke partij wor den gemaakt. „Zo zijn er muziekleraren die hun leerlingen van goedkoop lesma teriaal voorzien. De Harmonie-, fanfa re- en accordeonverenigingen die al fo- tocopiërend het geld voor nieuwe vaan dels en uniformen bijeensparen. De ama teurtoneelverenigingen die niet het voor geschreven aantal tekstboeken kopen, maar uit een boekje alle rollen fotoco- piëren. De organisatoren van voor drachtwedstrijden, die de v erplichte ge dichten en teksten voor alle deelnemers en juryleden langs fotografische weg ver menigvuldigen en vooral niet te verge ten de grote bedrijven die een abonne ment op een tijdschrift nemen en de be langrijkste artikelen daaruit copiëren ten behoeve van hun medewerkers". De in sommige opzichten verouderde auteurswet biedt, in de artikelen 16 en 17 ruimschoots mogelijkheddn om deze „diefstal van geestelijk eigendom" als het moet streng te bestraffen. Omdat diefstal nu eenmaal een misdrijf is, kan zelfs bij recidive gevangenisstraf gege ven worden. Inmiddels wordt er hard gewerkt aan een nieuwe auteurswet, die uiteraard op het stuk van moderne co- pieertechniek up to date zal zijn STOCKHOLM (DPA) De Zweedse immigratiedienst heeft besloten tot uit wijzing van een tweede groep uit Frank rijk afkomstige zigeuners, die de afgelo pen zomer illegaal naar Zweden zijn ge komen, in de hoop daar betere levens omstandigheden te vinden. De eerste is inmiddels via Nederland naar Frank rijk teruggestuurd. Van de tweede groep van 44 mensen mag alleen een 19-jarige jongeman blijven, omdat hij met een Zweedse gaat trouwen. Do uitwijzing van de zigeuners heeft in de Zweedse pers veel verontwaardiging gewekt. Suggestie dienstweigeraars DEN HAAG „Maak van het kamp Vledder een instituut voor vredeswerk, in de geest van de onlangs gehouden vredesweek. Vanuit dit kamp zouden de gewetensbezwaren der dienstweige raars kunnen helpen met het werk van diverse organisaties, die zich met vredes werk bezighouden. Zij zouden bijvoor beeld kunnen helpen met de oprichting van het nationaal instituut voor vredes vraagstukken. Dit bepleitte gisteravond de bond van dienstweigeraars op de hoor-zitting van de defensiecommissie van de Tweede Ka mer over de wet gewetensbezwaren. Het zelfde plan tot omvorming van het werk verschaffingskamp Vledder was eerder deze avond gelanceerd door de heer Huisman van de stichting geweldloze weerbaarheid. De bond van dienstweige raars wil dat het kamp Vledder wordt opgeheven. De hele sfeer in Vledder dwingt tot negatief gedrag van de te werk geslelden, schrijft de bond in een rapport aan de Kamerleden. Dienstweige raars, aldus de bond. zijn ernstige en ver antwoordelijke mensen, maar de publici teit rond Vledder werpt steeds een ne- :atief licht op hen. Voor de hoor-zitting was veel belang- telllng. De voorzitter vroeg herhaalde- De hoge waterstanden in Venetië maken een wandeling over het San Marcoplein niet langer mogelijk. De voetgangers moeten zich nood gedwongen als toeristen voort bewegen: in een bootDe kaden van de kanalen zijn overigens niet te onderscheiden. lijk of men op de publieke tribune nog wat kon inschikken, zodat degenen, die buiten stonden, ook konden komen mee luisteren. Het centrale discussiepunt was of po litieke bezwaren als gewetensbezwaar er kend kunnen worden. Niet alleen de dienstweigeraarsbond, maar ook het in terkerkelijk vredesberaad en de Quakers vragen erkenning van „tot gewetensbe zwaar verdicht politiek bezwaar." Zij willen dal de eis in de wet vervalt, dat het- gewetensbezwaar gegrond moet zijn op een godsdienst of zedelijke overtuiging De vervangende burgerdienst zou zin vol moeten zijn, zo eisten de weigeraars. Dat is zij volgens hen op het ogenblik niet. Nu is zij een vorm van werkver schaffing. De vervangende burgerdienst in zijn huidige vorm moet ontdaan wor den van alle militaristische trekken, zo stelt de bund. Ook moet op dienstweige raars niet het militaire tuchtrecht van toepassing zijn, maar bijv. een stel sel van gedragsregels in de geest van het ambtenarenreglement. De tuchtrechter- lijke en strafbepalingen die op dienst weigeraars van kracht zijn, achten zij absurd en verouderd. Ook zou de ver vangende dienst even lang moeten duren als de militaire dienst, en geen 23 maan den zoals nu het geval is. Wanneer de vervangende dienst een vredesdienst is geworden, is er tot langere dienst voor gewetensbezwaarden geen enkele reden meer, stellen zij. Ook de procedure van erkenning van gewetensbezwaren ondervond tijdens de hoorzitting van alle gehoorde partijen veel kritiek. De diepte van gewetensbe zwaren is niet te peilen, vond men. De commissie van advies, die de weigeraar hoort en dc minister van Defensie een advies uitbrengt om het gewetensbezwaar al dan niet te erkennen, kan alleen zeg gen of de weigeraar eerlijk is. stelde men. De bond van dienstweigeraars wil dat elke bezwaarde vrijstelling van in lijving bij het leger moet kunnen krijgen op basis van een test, die uitwijst of hij eerlijk is en of hij bezwaren heeft. Is de test positief, dan komt hij automatisch in aanmerking voor vervangende burger dienst, zo vraagt de bond van dienstwei geraars.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11