UITTOCHT BIJ NASA Geleerden voelen zich achter gesteld bij prestigeprogramma s „Brand" verraadt enorme Belgische jeneverstokerij f43.50sff Brandt: spoedige ondertekening van non-proliferatie winterpot 2dagen Brussel Apollo-12 laat problemen achter >IG Lugters na ontsnapping terug in de Kogelenberg Geen ontslag voor huwende onderwijzeres 3 dagen Z.-Limburg Langer uitstel is nadelig Manhattan terug in New York Voordelig en lekker eten? f4.50 inclusief Roofoverval op geldauto in New York Minister Veringa legt zich niet vast op nota HERVORMING BESTUUR UNIVERSITEIT Proces tegen studenten volgende week afgerond Auto sneller dan geluid DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT NEW YORK Niemand minder dan dr. George Müller het hoofd van de afdeling bemande ruimte- luchten van de NASA. heeft zyn ontslag gevraagd, 'oor sommigen komt zijn ontslag niet als een ver rassing, want men begrijpt, dat Müller een zeer goed leider en administrateur, na het doel bereikt hebben dat president Kennedy gesteld had, nu andere dingen aan wil gaan pakken. Maar te zelfder tijd heeft Müllers leiding toestanden geschapen, die geleid hebben tot een uitttocht van geleerden uit belangrijke NASA-posten. Dit schijnt vreemd, wanneer men hoort, dat het Apolloprogramma de wetenschap naar de maan brengt en wanneer wij dat ook op televisie kunnen Want de Apollo-12 zal niet alleen drie man eren, waarvan er twee op de maan zullen lan- naar ook- een ingewikkeld experimenteel pak ket, genaamd ALSEP (Apollo experimenteel maan- oppervl aktepakket). De vijf instrumenten van ALSEP, aangedreven door kleine nucleare thermo-elektrische generator, zullen gedurende meer dan een jaar seismische en andere informaties terugzenden naar de aarde. Dit klinkt goed en het is zeker grondiger dan de prutse- ige pakketjes van de Apollo-11, maar toch kennelijk >nvoldoende om de geleerden van NASA tevreden te stellen. Want ALSEP was al een onderdeel van het Apolloprogramma. toen er eerder dit jaar binnen ;en paar weken verscheidene geleerden hun ontslag ïamen, terwijl zij zachtjes mompelden, dat de weten- ichap er bekaaid afkwam. let is misschien veelbetekenend, dat het ontslag an Müller onmiddellijk volgt op een vergadering an de raad voor de ruimtewetenschap van de Ame rikaanse nationale academie van wetenschappen. het Apollo-wetenschappelijk programma van NASA zorgvuldig gewogen wordt en ernstig te licht werd bevonden. Het rapport bi»"- t t schok kende bevindingen. Te weinig tijd Het probleem vanuit het gezichtspunt van geleerden 'igt niet in het aantal experimenten, dat gepland is 'oor het Apolloprogramma, maar in hun ontwerp Natuurlijk doet zich hier het financiële aspect voor en men voert met recht aan, dat de ongeveer vier miljoen gulden die toegewezen zijn voor de ontwik keling en het ontwerp van experimenten belache lijk weinig is vergeleken met de kosten van de gehele operatie Maar het voornaamste bezwaar tegen de huidige planningsmethode is, dat er veel te weinig tijd beschikbaar wordt gesteld voor de planning en het ontwerp van experimenten. De eerste paar Apollovluchten zullen experimenten doen, die zo haastig ontwikkeld zijn. dat zij voor namelijk afhankelijk zijn van bestaand materiaal. Dit klinkt misschien onbelangrijk, maar als men werkelijk de volledige wetenschappelijke waarde uit deze ongelooflijk dure vluchten wil halen, dan is 't zeer belangrijk, dat men gegevens, die men op de ene vlucht verkregen heeft, zo goed mogelijk ge bruikt in het ontwerp van de experimenten op de volgende vlucht. Aangezien het Apolloprogramma vanaf het begin gebaseerd was op een tijdschema, dat aangepast was aan de ontwikkeling van ruimte vaartmateriaal, bepaalden dus de ingenieurs het tijdschema. Maar de maangeleerden vinden, dat alles veel te snel in zijn werk gaat. Het rapport van de Amerikaanse academie van de wetenschappen legt de nadruk op de behoeften voor een veel gedetailleerder onderzoekingsprogramma, dal erop gericht is om de ouderdom en de samen stelling van de maan vast te stellen Het rapport vraagt ook om een over het algemeen grondiger en langduriger uitbuiting van het Apolloprogramma dan de NASA van plan is. Het rapport suggereert zelfs, dat zo'n programma een veel grotere voorrang moet worden gegeven dan een nieuwe en specta culaire bemande ruimtevlucht; zoals de vlucht naar Met zijn harde kritiek op de onbuigzaamheid van de werkwijzen van het Lunar Receiving Laboratory van de NASA, waar het materiaal van de maan opgeslagen en onderzocht wordt, geeft het rapport een duidelijk inzicht in de onenigheid, die de rangen van de NASA gedurende de afgelopen twee jaar heeft gespleten. Men ziet de presidentiële werkgroep voor de ruimte nu duidelijk als een middel dat be- doeid was om een scheuring te voorkomen. Deze groep is erin geslaagd om een bemiddelende positie in te nemen door een uitstel van de Marslanding voor te stellen, totdat er een gunstiger klimaat be staat, zowel politiek, wetenschappelijk als econo misch. De NASA begint zich reeds te bewegen in de richting, die door haar wetenschappelijke vleugel vereist wordt de contracten voor een maanonder- zoekingsvoertuig zijn reeds geplaatst en het Apollo programma voor de toekomst ziet er soepeler uit dan in het verleden zoals zij ook bij de ontwikke ling van nieuwe ruimtevluchten en systemen eerder uitgaat van brede, algemene termen, dan alleen van het enge, nationale prestige. Prestigeprogramma De uiteindelijke vraag is echter met wat de NASA zal doen om een verstandig Amerikaans ruimtepro gramma op te bouwen en om de geleerden tevreden te houden, maar wat voor uitwerking deze ruzie en duidelijke inefficiency zullen hebben op het Witte Huis en het Congres. De Verenigde Staten bevinden zich in een periode, waarin het universiteitsonderzoek aangevallen wordt. Verder komt veel anti-Vietnamgezindheid en ook de campagne tegen de luchtvervuiling uit de universi teiten voort. Het lijkt niet waarschijnlijk dat het Congres of de president zich veel gelegen zullen laten liggen aan de raadgevingen van de universi teiten en geleerden vooral omdat de meest drin gende redenen voor de enorme uitgaven voor de ruimtevluchten het nationale prestige en de defensie zijn Het kan best zijn, dat men weer zo'n prestige programma als dat van de Apollo's op touw gaat zetten. Als zo'n beslissing zou worden genomen, dan zou de uittocht uit de NASA veranderen in een vloedgolf. Alles mag er dan goed uitzien voor de Apollo-12, maar er liggen moeilijke tijden in het (Van ome correspondent) BRUGGE Voor dc elfde maal dit jaar is in België een grote klandesliene stokerij ontdekt. In een oud herenhuis in Brugge vonden politiemannen 20.000 liter gistende alcohol, plus een installatie die dagelijks 500 liter alcohol afleveren. Volgens een inspecteur van douane en accijnzen is die voor vele legale fabrieken model kan staan". i installatie De geheime stokerij werd bij toeval ontdekt. Een buurvrouw, die dacht dal het huis onbewoond was, raakte gealarmeerd toen gij uit een schoorsteen zwarte rook zag opstijgen. Zij belde de brandweer, die zo gehaast was, dat de mannen niet eens de tijd namen om de poort voor hel huis te openen, maar over het hek klauterden. Die haast werd de sluikstokers noodlottig: de poon was bijzonder goed beveiligd, de minste aanraking zou het alaimsysteem op gang hebben gebracht. Een stoker probeerde de totaal onverwacht binnengevallen brandweerlui nog met wat leugens weg te werken, maar de alcoholgeur was zo sterk, dat zij wel prompt moesten ontdekken wat er aan de hand was. De man die werd aangehouden, de 64-jarige R. S., die door zijn omgeving „een technisch acrobaat" werd genoemd, zou maar een kleine werknemer zijn in een grote bende. Hij bouwde de stokerij in Brugge, bedacht de beveiliging aan de poort, en maakte een nooduitgang via een kanaaltje achter het huis. Het brein van de bende is nog steeds onbekend. De afnemers heeft men ook niet kunnen vinden: men is er wel zeker van, dat alleen een grote peitect werkende organisatie deze reusaentige hoeveelheden alcohol kan verwerken. (Van rslaggevers ADVERTENTIE verschiet. (Copyright The Guardian) Het kan vriezen, liet kan dooien Dat geldt ook voor Sinterklaas als hij zaterdag met zijn Zwarte Pieten in ons land aankomt Vandaardat er hard gewerkt wórdt om zijn reservekostuums in orde te maken. Die moeten er natuurlijk ook piekfijn uitzien. DEN HAAG Minister Ver inga (O sn W.) heeft de Tweede Kamer giste ren toegezegd samen met staatssecreta- Van Veen (Binnenlandse Zaken) een wetsontwerp te zullen indienen waarin ontslag van huwende onderwijzeressen en ambtenaressen onmogelijk wordt ge maakt. Vanuit de Kamer is hier lange tijd aandrang op uitgeoefend. Deze zaak is vooral van belang voor scholen bij hel bijzonder onderwijs. Minister Veringa kondigde voorts aan de onderwijsraad om advies te zullen vragen over de suggestie Vonhoff (WD) tot het verrichten van een doelstellingen- onderzoek bij het onderwijs. ADVERTENTIE Ideaal voor een kleine herfstvakantie Inclusief reis en hotel. Volledig verzorgd! Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. -v voordelig V.uitmetNS BONN (DPA) Bondskanselier Brandt heeft in het Westduitse parle ment duidelijk te kennen gegeven, dat hij van plan is, ondanks de voortdu rende bezwaren daartegen van de christen-democratische oppositie, het verdrag tegen de verspreiding van kern wapens spoedig te ondertekenen. Echter ook zijn regering is van mening, dat de ze ondertekening pas kan plaats vinden wanneer het vraagstuk van de controle duidelijk geregeld is. NEW YORK (Reuter) De 115.000 dwl metende lankboot Manhattan, het eerste koopvaardijschip dat de noord westelijke doorvaart naar Point Barrow in Alaska maakte, is in de thuishaven New York teruggekeerd. Het schip heeft een groot gat aan stuurboord, ontslaan toen het de dikte van het ijs beproefde. De leider van het project, Stanley Haas, zei dat nu bewezen is dat perso neel dat slechts met open water ver trouwd is, een groot schip volgens plan door met ijs bedekt water kan brengen. Het moeilijkste deel van de reis waren de pogingen door de Straat McClure te komen, waar men ijs ontmoette van 1,8 tot 4.3 meter dik. De Manhattan bleef herhaaldelijk steken. Tenslotte is beslo ten terug te keren en de tocht voort te zetten door de Straat Prins van Wales, waar niet zo veel ijs was. De tanker-ijsbreker is 26 augustus van Chester in Pennsylvania vertrokken. Op 21 september kwam het in Point Barrow, Humble Oil and Refining Company, de rederij van de Manhattan, heeft de reis op touw gezet om na te gaan of het mo gelijk is ruwe olie uit het noorden van Alaska via de noordwestelijke doorgang naar de oostkust van de V.S. te vervoe ren. Een definitief besluit omtrent de commerciële mogelijkheden van de route wordt niet voor medio 1970 verwacht. standigheden het optimaal bereik bare is. Hij verwierp het verwijt van een overhaaste behandeling en waarschuwde met klem voor de nade len, die een nog langer uitstel van de ondertekening zou meebrengen. De premier van Oost-Duitsland, Stoph, heeft Bonn onderhandelingen aangebo den over het aanknopen van wederzijd se betrekkingen op basis van gelijkge- rechtigheid. In een rede ter gelegenheid van het 550-jarig bestaan van de universiteit van Rostock verlangde Stoph van de Westduitse regering dat zij haar in strijd met het volkenrecht zijnde in mengingen in de betrekkingen van de DDR met andere staten opgeeft. Hij oefende voorts kritiek op de van de nieuwe socialistisch-liberale Westduitse regering afkomstige tegenstrijdige opvattingen en dubbelzinnigheden over de te volgen politiek. In zijn regerings verklaring had bondskanselier Brandt weliswaar over de existentie van twee Duitse staten gesproken een novum in de officiële politie van Bonn maar hij had een volkenrechtelijke erkenning van de DDR van de hand gewezen. TILBURG Piet Lugters is uil eige ner beweging teruggekeerd naar het rijksasiel de Kogelenbergh in Den Haag. waar hij zijn terbeschikkingstelling van de regering ondergaat. Gistermiddag is dr. E. C. Essen, de directeur-genees heer van het rs&sasicl, hem persoonlijk komen ophalen in het Tilburgse woon wagencentrum. Verleden week donderdag had Lug ters tijdens een familiebezoek op het kamp zich van zijn begeleider ontdaan. De inrekening van Piet Lugters is op „vrij unieke wijze" gebeurd, zoals de officier van justitie in Breda, M. E. Bauwens, het noemde. Politie en justitie waren vrijwel on middellijk op de hoogte van het feit, dat Piet Lugters zich schuil hield op het Tilburgse woonwagencentrum. „Van het begin af aan heeft hij zijn ver dwijnen als een onbezonnen daad be schouwd. Hij heeft vaak in dubio ge staan over wat hij zou moeten doen. Dat weten we van zijn familie, die niet ingenomen was met de zelf genomen vrijheid van Piet en waarmee wij in het rijksasiel in contact stonden. De politie is meermalen in en om de wagen van Piet Lugters geweest, maar kwam er steeds te vroeg of te laat", zo deelde mr. Bauwens ons gisteravond mee. Maandag heeft de directeur-genees heer van de Kogelenbergh een brief geschreven aan de vader van Piet Lug ters en daarin meegedeeld, dat Piet met zijn wegblijven dat juridisch niet strafbaar iszijn proefverlof met Kerst mis riskeert. Piet zou met trouwplannen rondlopen en wil na zijn terugkeer in Tilburg als autosloper beginnen, zo deelde mr. Bauwens verder mee. „Het is nu wel de vraag of zijn proefverlof nu inderdaad zal doorgaan". (ADVERTENTIE) Vraag naar de Voor slechts een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de stations restaurants. -y voordelig x uitmetNS NEW YORK (AP) Een gepantserde 1 geldauto van Wells Cargo, die 1.377.000 dollar aan kasontvangsten van de wind- hondenrenncn op de aoueductbaan be- bevatle. is gisteren leeggeroofd. De buit was dc op een na grootste geldroof in de geschiedenis der Verenigde Staten. De geldauto stond geparkeerd, terwijl een van de bewakers de lunch gebruikte. De roofoverval werd gepleegd door drie gewapende mannen. Zij duwden de bewaker, de 35 jaar oude Thomas Raf- tery. die van de lunch terugkeerde, de wagen binnen en zeiden, toen een van de andere bewakers zijn wapen greep: „Als je je pensioen wilt halen moet ie dat ding laten vallen". Zij hielden hun revolvers op Raftery gericht en zeiden vervolgens: „Beweeg je niet of wij schie- De drie bewakers werden handboeien omgedaan en vervolgens reed de gepant serde wagen twee straten ver naar een woonwijk, waar een nieuwe Chevrolet die later gestolen bleek te zijn stond te wachten. De rovers brachten de mees te geldzakken naar deze auto over en re den weg. Iemand, die zag dat niet-geüni- formeerde mannen de zakken uit de gepantserde auto in de Chevro let overbrachten, waarschuwde de poli- Naderhand werd een auto, die aan de beschrijving van deze ooggetuige vol deed, in het centrum van Brooklyn ge zien. Onmiddellijk werden 'n aantal we gen afgezet, maar de rovers ontkwamen. De grootste buit bij een roofoverval werd op 15 augustus 1962 in Plymouth in Massachusetts behaald, toen werd 1.511.277 dollar gestolen uit een postauto. Het Nationale Ballet treedt van 16 I december op het Sadler's Wells Thea- tre te Londen met voornamelijk werk uit het eigentijdse reportoire. BBC-te- levisie wijdt ter gelegenheid daarvan een programma van een half uur aan I het gezelschap. Een filmploeg van de BBC is daarvoor momenteel in Am- I sterdam. Zij maakt kleuropnamen van I lessen, repetities (o.a. die met Nure- yev), voorstellingen e.d. Besprekingen j over vertoning van de film voor de Nederlandse t.v. zijn nog gaande. Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België! Volledig verzorgd. f C van elk I station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. rx x voordelig vw uitmetNS (Van onze pariemei redactie) DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen zal in zijn zo spoedig mogelijk in tc dienen wets ontwerp bestuurshervorming universitei ten en hogescholen niet onverkort vast houden aan de structuren zoals de nota bestuurshervorming die voorstelt. De minister zal proberen ook bepaalde ge dachten te realiseren, die uit de uni versiteiten en het parlement naar voren zijn gekomen. Hij wilde echter gisteren in de Tweede Kamer niet zeggen waar aan hii dan concreet denkt. Wel wees hij andermaal duidelijk de gedachte af om het wetenschappelijk onderwijs van bovenaf één uniforme organisatiestruc tuur op te leggen. Ook voelt hij niets voor een structuur waarbij een faculteit of subfaculteit wordt bestuurd door een algemene vergadering met een man-een stemsysteem. die juridisch als hoogste orgaan zou gelden. „De eis van volledige autonomie, de eis dat alleen de univer sitaire gemeenschap volledige zeggen schap heeft over de universiteit, is on juist", aldus minister Veringa. Vooral de oppositiepartijen waren er teleurgesteld over dat minister Veringa gisteren niet concreet wilde aangeven hoe zijn met spanning tegemoetgeziene wetsontwerp eruit komt te zien. Met name poogde men de minister in uit voerige interruptiedebatten te laten zeg gen hoe hij zich de samenstelling en bevoegdheden aan de universiteitsraad Uit verscheidene steden waren gis teren scholieren en studenten ge komen om op de publieke tribune in de Tweede Kamer de debatten over de „Nota-Veringa" te volgen. voorstelt. Het kwam er niet uit. De mi nister wilde kennelijk zijn handen nog niet volledig binden. Wel bleek dat hij de universiteitsraad niet tot het hoogste bestuurlijke orgaan wilde maken. Hij bestreed intussen dat zijn nota „ontmoedigend" zou zijn en ook dat hij met zijn nota eerst op de resultaten van het universitair overleg had moeten wachten. Dat was aanvankelijk wel zijn bedoeling, totdat bleek dat het bereiken van gemeenschappelijke oplossingen aan de universiteiten en hogescholen een il lusie ging worden. De minister wilde toen tonen, dat er zijnerzijds wel dege lijk bereidheid bestond om nieuwe oplos singen te zoeken. UTRECHT (ANP) Aan het einde van de middagzitting van gisteren heeft de politierechter in Utrecht, mr. R. Lis- sonc. meegedeeld dat hU de resterende zaken in het proces tegen de 56 studen ten die in de curatorenkamer van de universiteit lokaalvredebreuk zouden heb ben gepleegd, volgende week maandag en dinsdag zal behandelen. Die dagen zullen respectievelijk acht en vijf stu denten moeten worden berecht. Gisterenmiddag zijn nog zeven verdach ten veroordeeld, van wie zes bij ver stek. De 18-jarige V. verscheen louter en alleen om te zeggen dat de studenten bijzonder ontevreden waren over de wij ze waarop recht gedaan werd. Hij ver wees naar de verdachte H. „Die jongen heeft vanmorgen meer dan twee uur staan praten, voor niets. Het enige wat gebeurt, is dat u verwijst naar een be paald wetsartikel. Van tevoren staat al vast dat er f 100,boete wordt geëist en dat je f 60.boete krijgt". Na deze woorden liep V. de zaal uit en werd in derdaad tot f 60,boete veroordeeld. In totaal zijn gisteren negentien stu denten veroordeeld van wie twee voor de rechter verschenen. Een zaak werd aan gehouden tot een nader te bepalen tijd stip. Deze student had de rechter een brief geschreven waarin hij meedeelde dat hij in het buitenland was. MOSKOU (Reuter) Sovjetrussische constructeurs bereiden de bouw voor van een auto die sneller kan rijden dan het geluld. In het blad „Pravda Oekrai- ni" staat dat de ontwerpen al op de te kentafels staan van het instituut voor wegtransport in Charkov. Volgens hoofd- ontwerper Vladimir Nikitin wordt de wa gen zestien meter lang. De snelheids proeven zullen genomen worden op een bevroren meer. Op zeeniveau is de ge luidsbarrière ruwweg 1.200 km per uur. De snelste op aarde is tot dusver de Amerikaan Craig Breedlove, die met zijn „Long Spirit of America" op de zout- vlakten van Utah in november 1965 969 km per uur heeft gereden. De wagen werd door een straalmotor aangedre ven. Het Russische snelheidsmonster zou aangedreven worden door gastur bines, die een vermogen van 5.500 pk ontwikkelen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9