S)eCddócSoti^ant Vanavond op televisie: Mevrouw Gandhi krijgt vertrouwen van haar fractie W inkelbedrij ven willen nieuwe loonvorming James Last voor 2e maal in het goud Operazanger Van Tulder na aanrijding overleden Toch gevaar voor regering in parlement Studenten weigeren voor rechter te verschijnen Jan Blaaser vervangt Rien v. Nunen NOS weigert herhaling „Openbaar Kunstbezit5' B-specials vermomd als soldaten" PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 Pijnlijke beslissing AOK al staaf de économische barometer in het grootste deel van West-Europa op welvaart, op verschillende punten kraakt en wringt het bedrijfsleven. De noodzakelijke reorganisatie en de invloed van de mternafiionale economie veroor zaken op de nationale economie moei lijkheden. Bovendien zijn bij de meer sociaal-gerichte loonpolitiek, waarnaar overal gestreefd wordt, pijnlijke conse quenties ook niet altijd te voorkomen. De vakbeweging kan daarvan mee pra ten; ze ziet zich meermalen voor de noodzaak gesteld om te erkennen dat m het sociale belang van velen, sommigen onherroepelijk een offer moeten brengen- Verschillende keren moe^ ook in Nederland helaas worden vastgesteld, dat de economische ondergang van be drijven In belangrijke mate te wijten is aan een onvoldoende bedrijfsvoering, aan te weinig controle of een gebrek aan tempo, vergeleken met het ontwikkelings proces van onze samenleving. Maar fusies, het afstoten van onder delen van een onderneming en het sluiten van bedrijven zijn gedeeltelijk ook de onvermijdelijke prijs die we moeten be talen aan de revolutionaire veranderingen in het gehele produkt-ieproces en aan de grotere belangstelling voor onze wereld economie Daardoor is het onvermijdelijk dat ook Nederlandse werknemers ge confronteerd worden met het bittere feit. dat er voor hen geen werk meer is in de vertrouwde omgeving, soms zelfs dat hun vak geen enkel perspectief meer biedt en omscholing noodzakelijk is. Van de agrarische sector is die noodzaak lang zaam maar zeker aan het doorschuiven naar de industriële seotor en de dienst verlenende beroer»en. En dan komf steeds weer aan het licht de tegenstrijdigheid van idealen; er moeten in Nederland bedrijven sluiten omdat ze als gevolg van de internationale integratiepolitiek niet meer opgewassen zijn tegen de buitenlandse concurrentie. Wanneer de economische ontplooiing van ontwikkelingslanden radicaal aangepakt zou worden, betekent dit onherroepelijk voor de agrarische sector en verschillende industriële ondernemingen in het Westen spanning en even onherroepelijk een nieuwe aanslag op de werkgelegenheid in bepaalde sectoren. Alle duizelingwekkende vorderingen van de exacte en de maatschappelijke wetenschappen ten spijt is er zelfs nog geen steekhoudende theorie ontworpen, die in de oplossing van deze problemen voorziet- Althans geen theorieën, die de waardigheid van de mens en zijn grond rechten ongerept laten. Dat het wringt en kraakt, blijkt zeirs op terreinen waar men ogenschijnlijk een flink stuk gevórderd is met ont werpen van oetere spelregels: wanneer Duitsland vanwege de revaluatie van de Mark zijn landbouw tegen de bedoelingen van de E.E.G. in bescherming gaat nemen met concurrentie-vervalsende middelen, piepen de partners van de „Zes"; maar wanneer arbeidsintensieve industriële be drijven hier (denk aan de scheepsbouw, denk aan VMF/Wérkepoor), in perikelen raken, roepen we ook dat de overheid door beschermende maatregelen de con currentie wait meer bulten de grens moet houden. Als een machtig koor smeken we alle maal om meer Europese samenwerking, om een betere regulatie van de wereld- economie, om een aanzfertlfjke verbete ring van de sociaal-economische positie van de grote massa. Doelstellingen waar voor inderdaad hard gewerkt moet wor den- Maar omdat we tegelijkertijd erop staan, dat de grootst mogelijke haast ge maakt wordt met andere welgevallige zaxen. vergeten we vaak dat kortsluiting onvermijdelijk Is. Vallen er pijnlijke besluiten, dan schrikken we even van hel zeer van de slachtoffers, maar we gaan onverdroten verder. En we pleiten dan meestal voor die therapie, waarvan de ongunstige gevolgen aan ons voorbij gaan. In half jaar 145.000 maal James Last op klompen" (Van i verslaggever AMSTERDAM „Een unicum in de Nederlandse platenhistorie". zo noemde het de heer E. Garretsen, directeur van grammofoonplalenmaatschappil Polydor. Hij stak daarmee de lof op de eigen maat schappij en op musicus James Last. die presteerde wat tot nu toe noch Neder landse noch buitenlandse artiesten lukte: van «Un elpee James Last op klompen, een speciaal voor Nederland gemaakte al bum met eigen bewerkingen van bekende Nederlandse volksliedjes, werden in nog geen half jaar tijd 145.000 exemplaren verkocht. Voor een singletje in Nederlandse ver houdingen als en astronomisch getal. De Duitse musicus was dan ook speciaal uit zijn woonplaats Hamburg overgekomen naar Amsterdam om in de Fietsotheque van het Hiltonhotel een bijzondere gou den plaat in ontvangst te nemen. De tweede voor dezelfde elpee. De eerste kon hij al in mei dit jaar, toen er 25.000 elpees over de toonbank waren gegaan, aan zijn muzikale trofeeën toevoegen. Piet Beishuizen, directeur van de CCGC. wilde hem dit keer wel de kost bare erkenning van de platenindustrie overhandigen. Hij deed dat met een verwijzing naar de zwaarmoedige ge zichten van de aanwezigen, die kenne lijk geen van allen in het bezit waren van James Last op klompen, getuige de opmerking van de heer Beishuizen: „De Nederlanders zijn zwaarmoedige mensen, maar als er iemand komt. die bewijst, dat wij hier ook vrolijke lied jes hebben, veranderen ze wel". Last maakte een snelle carrière Op 14-jarige leeftijd ging hij naar het con servatorium. Zijn lievelingsinstrument werd (en is dat nog steeds) de bas. Drie jaar achtereen, van 1950—1953, werd hij in Duitse jazzpolls tot de beste bassist gekozen. Van de zoete, semiromantische aound, waarop het zo prettig dansen is, was toen nog weinig te bespeuren. In 1953 richtte hij zijn eerste orkest op en beklom daarmee snel de hitladder. In Nederland op zijn klompen. Wat is volgens James Last de reden, dat htj in Nederland zo populair is? HU heeft het antwoord meteen klaar: „Om dat ik commerciële muziek maak". Schenkt hem dat zelf voldoening? Hij denkt na, zegt: Ik ben nu 40 Jaar. Ik heb ongeveer 25 Jaar nlet-commerciële muziek gemaakt en weinig verdiend. Maar de laatste vijf jaar heb ik een ge zin gesticht, daar ben Je ook verant woordelijk voor. Ik maak trouwens niet uitsluitend commerciële muziek. En ook die nict-commerciële muziek ls hier wel populair. Nederland is altijd een goede piarkt geweest voor mijn muziek". HILVERSUM (ANP) Gisteravond is op 77-jarige leeftijd om het leven ge komen de zanger Louis van Tulder. Toen hU het etablissement „De Jonge Haan" veiliet en de 's-Gravelandseweg In Hil versum overstak, werd hij gegrepen door een naderende personenauto. De bestuur der remde tevergeefs. De heer Van Tul der overleed even later in het r.-k. zie kenhuis te Hilversum. Louis van Tulder werd op 22 mei 1892 in Amsterdam geboren. Als jongen van acht jaar zong hij al mee in het kerk koor van de r.-k. kerk aan de Haar lemmerstraat. De vader van het grote gezin waarvan Louis de benjamin was. meende dat het bestaan van een musicus te onzeker was en zorgde er voor dat hij te werk werd gesteld bij een bankinstel ling. In 1947 zou Louis van Tulder z5jn levensloop schetsen in zijn boek „Van kantoorkruk tot hoge C". De jonge Louis zong zoveel en zp vaak maar mogelijk was. Hij nam les bij resp. mevrouw Van Wissellngh-Meerum Ter- wogt en mevrouw Noordewier-Reddin- gius. Het moment kwam waarop de com binatie van zanger en bankbediende on mogelijk werd. Met het vertolken van de tenorpartij in „Die Jahreszeiten" in het seizoen 19121913 maakte Van Tulder zijn entree als concertzanger. Naar aan leiding daarvan werd hij in 1938, ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum, op grootse wijze gehuldigd. Van Tulder was niet alleen oratorium- en concertzanger, ook bij de opera heeft hij lauweren ge oogst in de tijd van de Nederlandse later Nationale Opera in de jaren tussen 1916 en 1921. In de tweede helft van 1942 had Louis van Tulder een zware ziekte te door staan welke hem op de rand van het graf bracht. In 1946 werd hij benoemd tot directeur van het zangkoor van de St.- Liduinakerk in Den Haag. Hij heeft ook zangonderwijs gegeven. De overledene was officier in de orde van Oranje- Nassau. NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal (NOS) TROS: 19.07 uur: De wereld waarin wij leven, documentaire 19.35 uur: Bruggen van Holland, film 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: TROS-toto 20.35 uur: De dief van Washington 21.25 uur: Catharine le Forestier, Franse zangeres 21.50 uur: Op de man af, interview 22.05 uur: Vrouwen alleen, monoloog 22.25 uur: Journaal (NOS) 22.30 uur: NEDERLAND II N08: 18.30 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tol gewest 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Thema I: Communicatie, amusement 21.00 uur: Domela Nieuwenhuis, documentaire 21.30 uur: De wereld van Peter Vos, portret IKOR/CVK: 22.20 uur: Vragenreeks, religie 22.50 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I De met aangegeven programma's zyn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA RADIO DONDERDAG 13 NOV. na 18 ui HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal instrumentaal i 1.30 Stereo: Licht en ritme: licht muziek- jeugd. 19.25 Gesproken NEW DELHI (Reuter) 330 van de 432 leden van de partemenlsfracUes van de Congrespartty in India hebben van daag hun vertrouwen uitgesproken in mevrouw Indira Gandhi, als hun fractie voorzitster en als premier, al werd zij dan ook gisteren door een groep van de Congrespartij als partijlid geroyeerd. De motie van vertrouwen Gandhi werd ingediend door de Indische minister van Binnenlandse Zaken, Yesjwanitrao Tsjavan. Zij werd met al gemene stemmen door de 330 aanwezige parlementsleden van de Congrespartij goedgekeurd. In de goedgekeurde motie heet het voorts, dat de poging van partijvoor zitter S. Nijalingappa en zijn aanhan gers om premier Gandhi als partijlid te royeren ..ongeldig en ongerechtvaardigd" is De ongeveer honderd parlementariërs van de Congrespartij, die vandaag niet aanwezig waren op de vergadering van de Congresfracties van beide Kamers van het Indische parlement, waren of wel niet in New Delhi of hadden de vergadering geboycot. Hierdoor zal mo gelijk de meerderheid van de regering in het parlement, dat maandag zijn zit ting hervat, in gevaar komen. Waar nemers zien geen andere oplossing dan parlementsontbinding en nieuwe ver kiezingen. De strijd om de macht in de partij begon in juli bij de aanwijzing van een kandidaat voor de presidentsverkiezin gen, toen mevrouw Gandhi en het partijbestuur verschillende kandidaten steunden. Het was de dooi' mevrouw Gandhi gesteunde Giri. die tenslotte de verkiezingen won. Vervolgens ontstond een ernstige controverse, toen premier Gandhi in juli op het partijcongres te Bangalore nationalisatie van de grote banken bepleitte, een voorstel dat haar regelrecht in botsing bracht met de conservatieve vleugel van de congres partij, in het bijzonder met vice-premier en minister van Financiën Morarji Desai De minister werd nog dezelfde maand door premier Gandhi de laan uit gestuurd. Drie dagen later kwam het besluit tot nationalisering van veertien banken af. Toen partijvoorzitter Nijalingappa het dagelijks beatuur bijeenriep om disciplinaire maatregelen tegen mevrouw Gandhi en de bestuurs leden die voor Giri hadden gestemd te overwegen, begon de groep-Gandhi een openlijke campagne om Nijalingappa weg te krijgen. De partijvoorzitter sloeg terug door twee van mevrouw Gandhi's aanhangers uit het dagelijks bestuur te ontslaan UTRECHT (ANP) In het monster proces tegen de 56 studenten die op 6 oktober dc curatorenkamer van de rijks universiteit bezetten en daarvoor sedert maandag voor de Utrechtse politierech ter verschenen, is vanmiddag een be slissende wending gekomen. De 56 stu denten hebben de politierechter, mr. Lissone en de officier van justitie een circulaire overhandigd, waarin zij stel len het proces te willen beëindigen. ,,Wij zullen bij de verdere behande ling niet langer aanwezig zijn. Zowel universitaire als justitiële autoriteiten hebben door hun ingrijpen getoond mis bruik te maken van hun macht; het ver zet duurt voort", aldus de circulaire. De gehele ochtend werd vanmorgen besteed aan de behandeling van één zaak, tegen de 20-iarige Jan H. Na de verspreiding van de circulaire bleek dat geen der verdachten aanwezig was toen de zitting na een korte schorsing werd hervat. Daardoor konden binnen een kwartier tijd dertien verdachten bij ver stek worden veroordeeld tot de gebrui kelijke boete van 60.Het riet er naar uit dat het proces nu binnen een i tijd is afgelopen. Vanavond, presenteert de VPRO een nieuw amusementsprogramma met wat snufjes satire onder de titel: Thema I: Communicatie. Van links naar rechts: André v. d. Heuvel, Albert Mol, Gerard Cox en Aart Staartjes m een scene uit di( programma (Nederland II, 20-20 21.00). (Van onze omroepcorrespondenti HILVERSUM De dubbele dijbeen- fractuur van de bekende tv-acteur Raen van Nunen. opgelopen bij een val in zijn huis. zal hem noodzaken zijn arbeid minstens enige maanden te staken. Hij wordt verpleegd in het Diaconessen!)uis et Haarlem en hoopt over twee maanden naar zijn woning te Hillegem te kunnen terugkeren De heer Uijtenbogaert. die de avonturen van Swiebertje schrijft, laat nu de bur gemeester met ziekteverlof gaan en ver vangen door de gemeentesecretaris, wel ke rol door Jan Blaaser zal worden ge speeld chese. 19.50 Memo: bespreking van nieuwe literatuur. AVRO: 20.05 Stereo: Kamerorkest en solisten: klassieke en moderne muziek (opn). 32.00 Jekemmewat: cabaretprogram ma. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Tout a tol: informatief programma uit Parijs. 23.20 Ik hoor. Ik hoor wat u niet hoort, lezing met grammofoonpla ten. 2J.55-24.00 Nieuw?. HILVERSUM II 13.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang en muziekcorpsen. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. Aansluitend (Ca 19.00 uur): Spektrum: maatschappelijke vraag- WRO-Vrljdag": gev. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. dek (gr). (7 30 0 Overweging; Badinerie: klas huisvrouw.) 9.40 School Aubade: klassieke orkes Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mcd* ken (opn mponisten^uU de^ en Veertig: jubileui NCRV. 22.00 Stereo: seriehoorspel. 20.23 Sti foonmuzlek. 20.30 Vijf Lichte grammofoon muziek. 22.20 22.30 Nieuws. 22.31 Parlementaii zicht. 22.45 Feestparade tn stereo 18.09 Nieuws. 18.03 Popmuziek, desportuitslagen. 18.30 Keurig Fri ling). 18.33 Grammofoonmuziek. keerstlps. 18.45 Sport. 18.52 1 (herhaling). 18.55 Grammofoonmt Nieuws, weerbericht en actuallt Grammofoonmuziek. 19.45 Vrije Tribune. 19.55 Grammofoonmu: Boekbespreking. 20.25 Intermej Muslesla: licht gevarieerd drlve-inf "sT sho wbusiness' op NOS: Apollo 12, reportage TROS: 17.30 SportkompBv 7.05-18.00 Zinger Promenade-concert. 22.00 en cultureel nieuws. 22.15 lek. 23.10 Nieuws). 23.40- mmofoonmuzlek. ïationaal Spec- i Beroepsbelangen persoverzicht. 9.35-9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 Jane publiceert nieuwe Russische gevechtsvliegtuig Stijging aan produktiviteit koppelen (Van e r verslaggeve ROTTERDAM De algemene loon stijging zou gekoppeld moeten worden aan dc stijging van de produktiviteit van de arbeidsintensieve sectoren. De kapi taal-intensieve bedrijfstakken, die dan een stijging van de produktiviteit krij gen die groter is dan de algemene loons verhoging, zou de extra-produktiviteits- verbetering moeten doorberekenen in de prijzen. Deze manier van loonvorming zou zowel psychologisch als economisch een betere manier zijn om de loon- prijsspiraal te doorbreken dan duurte- toeslagen, extra-uitkeringen en tussen tijdse loonsverhogingen, die nodig xijn om tegenvallende stijgingen in kosten van levensonderhoud op te vangen. Dit voorstel deed vanmiddag voorzit ter W. Dreesmann op de vergadering van de raad voor het grootwinkelbe drijf in Rotterdam. De heer Dreesmann maakte zich zorgen over de rentabiliteit van arbeidsintensieve bedrijfstakken als de detailhandel Deze bedrijfstakken on dervinden moeilijkheden door de sterk gestegen loonkosten en de hoge investe ringskosten. onder meer gevolg van de hoge rentestand. De nieuwe opzet van loonvorming acht de heer Dreesmann economisch een noodzaak, omdat anders de renta biliteit in de dienstensector /.o gering zal zijn dat de werkgelegenheid in ge vaar komt. Sinds 1968 is niet langer de industrie maar de dienstensector de grootste werkgever in ons land. In dat jaar was 39 procent van de Nederlandse beroepsbevolking werkzaam in de in dustrie, tegen 39.5 procent in de dien stensector. Dit maakt de dienstensector belangrijker dan de industrie waar het erom gaat de werkgelegenheid veilig te stellen. Geringe rentabiliteit in de dien stensector zal tot onvoldoende investe ringen, en zo tot bedreiging van de werk gelegenheid leiden. De raad voor het grootwinkelbedrijf staat positief tegenover de acties om betere vorming van de werkende jon geren. Het grootwinkelbedrijf heeft rela tief veel jeugdige werknemers. De raad onderzoekt op het ogenblik wat de groot winkelbedrijven aan vorming van hun jeugdig personeel kunnen doen. Russisch militair vliegtuig en een ont werp van een Zuid-Slavisch licht parti culier vliegtuigje dat met de staart naar voren kan vliegen, staan In Jane's „Alle vliegtuigen ter wereld", een jaarboek dat gisteren is gepubliceerd. Het viermotorige Sovjetrussische vlieg tuig, bij de NAVO bekend onder de co denaam „Moss". draagt een groot bord- vormig radarwaarschuwings- en contro lesysteem boven zijn romp. Het is een miiitaire versie van de Toepolev-144. een turbinepropellervliegiuig voor lange lijnvluchten. Het onorthodoxe Zuidslavische vlieg tuig. dat „Canard" genoemd wordt, heeft de staartvlakken aan het eind van zijn vleugels en wordt aangedreven door een duwpropeller aan het achtereinde Het prototype moet midden 1970 voor de eerste maal de lucht in gaan i De hoofdredacteur van het boekwerk. John Tavlor. zegt in een voorwoord, dat een nieuwe versie van de SovjearusRische I straaljager Mig-23. geleid door de radar van het „Moss"-vliegtuig. een grote uit- I daging vormt voor de ontwerpers van hei Bri ts-Westduit se-I tal iaanse veel zijdige gevechtvliegtuig (MRCA) Wan neer blijkt dat de MRCA veel slechter is dan de opgegeven TSR-2 van de British Aircraft Corporation zou dit ..een grote geldverspilling" betekenen. In het stedelijk museum Het Catharina Gasthuis te Gouda wordt van 16 decem ber t.m. 25 januari een tentoonstelling gehouden van Goya's etsencyclus Los desastres de la guerra (De verschrik king van de oorlog). Mimespeler Rob van Reljn, leider van ..Carrousel", is wegens een blinde darmoperatie in een ziekenhuis opge nomen. De voorstellingen van Carrou sel zullen zoveel mogelijk gewoon doorgang vinden. Experimentele radioprogramma s in voorbereiding HILVERSUM (ANP) „Openbaar Kunstbezit" is teleurgesteld over het feit dat de N08 geen herhalingen meer wil uitzenden van de wekelijkse zon- dagraiddagprogramma's. Pogingen om deze maatregel van de NOS ongedaan te maken zijn tot dusver op alle niveau's mislukt. De directeur van „Openbaar Kunstbezit", drs. H. Blankesteyn, deel de dit gisteren op een persconferentie in Hilversum mede. Bij de pogingen om alsnog herhalingen van het kunstprogramma van de zon dagmiddag op het scherm te krijgen is van de zijde van „Openbaar Kunstbezit" o.m. aangevoerd, dat ook andere educa tieve programma's in serie-verband, zoals de uitzendingen van „Teleac",' worden herhaald. Bovendien meent „Openbaar Kunstbezit", dat een kijker naar 'n seriegewijs uitgezonden reeks programma's de gelegenheid moet krijgen om een gemiste uitzending te kunnen inhalen. Daarnaast blijkt er zo wel behoefte te bestaan om op zondag middag te kijken als op de woensdag avond, de avond waarop de program ma's tot dusver werden herhaald. Een enquête heeft volgens de heer Blake-, steyn bovendien uitgewezen, dat er op de zondagmiddag sprake is van veel toevalkijkers, die geen enkele verdere binding met „Openbaar Kunstbezit" hebben. De serie programma's onder (Van onze correspondent) LONDEN Gisteren werd de vorming n een Ulster verdedigingsregiment dat de para-militaire functies van de „B-specials" van de Noordierse politie zal gaan overnemen door het Britse mi nis! erie van Defensie bekend ge- De „B-specials" waren de door de ka tholieken gehate para-militaire politie- macht.die voornamelijk uit protestanten bestond. Na het bezoek van de Engelse minister van Binnenlandse Zaken, Calla- ghan. volgend op de Noordierse onlus- werden de „B-specials" opgeheven en moesten zij hun wapenen inleveren, om dat zij de toestand alleen maar konden vèrslechteren. Bernadette Devlin, het parlementslid voor Midden-Ulster, zei, dat de informe- ring van het Ulster verdedigingsregi ment alleen maar betekende, dat de ou de „B-specials" onder het mom van het Britse leger terug zouden komen. Het nieuwe regiment is bedoeld om op te tre den tegen guerrilla-activiteiten in Noord- Ierland zelf. Men hoopt dat er ook katho lieken deel van gullen gaan uitmaken. de titel „Doen en Zien" zal ondanks be paalde moeilijkheden ten aanzien van de televisiepresentatie worden voortge zet in 1970. Ten aanzien van de radiouitzendingen van „Openbaar Kunstbezit" zal in de cember een aantal experimentele pro gramma's worden uitgezonden. Tot dus ver kregen de Iuisteraars-abonnee's de letterlijke tekst van het gesprokene. De bespreking van een bepaald kunst werk zal in december echter geschie den in de vorm van een interview. De gedrukte toelichting zal voor de uit zending (tot nu toe daarna) aan de abonnee's worden toegezonden, al zal de tekst niet helemaal overeenkomen met het gesprokene. Als dit experiment slaagt, zullen in 1970 meer proeven worden genomen met andere dan de gebruikelijke lezingvormen voor de radiouitzendingen. De museumkaart, die „Openbaai Kunstbezit" aan zijn abonnee's ter beschikking stelt, zal van af 1970 ook recht geven op gereduceer de toegang tot een aantal musea in het Franstalige deel van België. Gezuiverde tekst passiespel te Oberammergau OBER AM MERG AU (AP) Burge meester Ernest Swink van Oberammer gau heeft meegedeeld, dat een nieuwe versie van het wereldberoemde passie spel van Oberammergau wordt voorbe reid en hij heeft zich er van overtuigd, dat er geen anti-semitische passages meer in zullen voorkomen. Een commis sie zal deze week besluiten over de defi nitieve tekst voor het stuk van 1970. De burgemeester meent dat het de mensen die bezwaar hadden tegen de oude ver sie zal bevredigen. Dinsdag heeft het Amerikaanse Jood se Congres opnieuw beweerd dat het stuk anti-semitische passages bevatte en Julius kardinaal Döpfner van Mün- chen verzocht er op aan te dringen dat de tekst wordt herzien. Het passiespel dat elke 10 jaar wordt opgevoerd gaat terug tot meer dan 300 jaar geleden toen het dorp verlost werd van de zwarte pest. Herhaaldelijk is beweerd dat het stuk anti-semitische passages zou heb ben en in 1966 is Hans Schwaighofer die het stuk in 1970 zou regisseren afgetre den. Hij zei dat zijn pogingen om de an ti-joodse passages te schrappen steeds op verzet waren gestuit van de dorpelin gen. De discussie over de tekst werd hef tiger in 1965 toen het Vaticaan de joden vrijsprak van enige collectieve schuld voor de dood van Christus. De tekst die thans in gebruik is is gebaseerd op een versie, geschreven door een plaat selijke priester in 1860 waarin de joden in het. algemeen worden afgeschilderd als een vijandige bloeddorstige groep aan wie „het Koninkrijk Gods zal worden ont houden". Het stuk dat acht uur duurt wordt ge speeld door 700 dorpelingen. Kardinaal Döpfner heeft volgens een zegsman in München Oberammergau opnieuw ver zocht de tekst te wijzigen. Alles zal wor den gedaan, zei de burgemeester, om aan dit verzoek te voldoen, maar, voeg de hij er aan toe, de Bijbel kunnen we niet veranderen. De voetbal rolde gisteren zo'n vier uur over het scherm. Overdaad die overi gens geen schade deed omdat aan het aangekondigde programma nauwelijks afbreuk hoefde te worden gedaan. Waarbij men zich kan afvragen of het wel nodig was om, naast de wedstrijd van Feijenoord ook die van de „beken de doelpuntenfabriek in het zuiden des lands" op de buis te brengen. Immers, de meeste kijkers zullen het evenement in Milaan het belangrijkste gevonden hebben. De directe uitzinding viel op een ongunstig tijdstip, maar om PSVRoma' moest ook de (bekorte) herhaling ongunstig vallen. Waarmee het voor ons een vraag werd of de voetballiefhebbers wel gediend waren met de gang van zaken. Het treffen in Milaan vonden we ove rigens verrukkelijk om het bij vlagen briljante voetbal dat. óók door Feije noord. werd gespeeld. Commentator Herman Kuiphof stelde zich voor zijn doen nogal nuchter op. Jammer, want Herman is op zijn best als hij zich he lemaal Iaat gaan. Dan zijn we ook be reid om hem al zijn vergissingen en tekortkomingen te vergeven. Kuiphof liet zich gisteren nauwelijks gaan. Zijn fouten vielen daardoor extra op: pas als het scheidsrechtersfluitje klinkt weet hij dat er een overtreding is begaan. Pas als de vrije schop wordt genomen './eet hij welke partij „fout" ('oen Verhoeff. commentator in Rome, liet zich al evenmin door enthousiasme meeslepen. Maar hij kent het boekje en noemt man en paard bij elke on regelmatigheid. De NOS miste bij de ze reportage overigens de voor de hand liggende fantasie om HET moment VAn de wedstrijd, de aanleiding tot de pe nalty die de uitslag bepaalde, te her- Behalve voetballen zagen we ook Ha- dimassa, tegenwoordig een Van Kooten- De Bieshow en maar een schaduw van het spirituele VARA-programma van het vorige seizoen. Voorts „Dit is het begin", ook van de VARA, programma dat mikt op de groep van 18 tot 25. Toen wijzelf to* die groep behoorden rekenden we onszelf tot de volwasse nen, maar dat lijkt tegenwoordig niet meer op te gaan. Onze indruk was niet zo gunstig. Maar tenslotte was het maar het begin. Er was een al te groot aandeel ingeruimd aan wat, met flink wat fantasie, mu ziek genoemd zou kunnen worden. Verder werd er veel, onduidelijk en vooral humorloos aan maatschappij kritiek gedaan. Het enige leuke von den we de „kleine katechismus voor studenten" en voor degenen die het origineel dat hier geparafraseerd werd niet kennen zal zelfs dit niet leuk ge weest zijn. Rondweg slecht was de t.v.-vorm- geving. Men ging er domweg van uit dat wat in een zaal aanspreekt het ook wel op t.v. zal doen. Daarbij nege rend dat, bijvoorbeeld het groepsge wijs ondergaan van een klankenorgie in de huiskamer met bescheiden afge stelde luidspreker tot iets belachelijks wordt. De rubrieksamenstellers hebben nog maar het begin Vg.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2