Feijenoord: glorieuze verliezer Zelfverzekerd waardoor voor duivel niet meer bang en zeker niet voor AC Milan „AC Milan zal het moeilijk krijgen Nereo Rocco kreeg antwoord op zijn vragen... Happel: „Wat is een naam: Italiaanse pers looft Feijenoord Dank van Feijenoord was groot LASEROMS OPGELUCHT DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA II (Van onze sportredactie) MILAAN Het epos moet nog geschreven worden. In de geschiedenis van het Europa Cuptoernooi 19691970 wordt achter de datum 12 november 1969 in kille cijfers ingevuld Milan ACFeijenoord: 10. Maar daarachter gaat het drama schuil van de zegevierende ploeg en de glorie van de verliezer. Een nederlaag die wordt uitgetild boven de koel registrerende cijfers om dat de tegenstander, die zich de trotse bezitter van de wereldbeker en verdediger van de Europa Cup kan noemen, zich die cijfers alleen alleen mag toe-eigenen bij de gratie van een snel doelpunt op een moment dat Feijenoord nog niet de beschikking had over de „body" die het team van grootmeester Ernst Happel in het verdere stadium van de strijd naar een over heersende positie in het veld voerde. De inhoud aan mentale kracht was zo groot dat Feijenoord niet als in vroeger dagen in paniek raakte en zenuwachtig zocht naar de mogelijkheid om de achterstand ongedaan te maken. Aan elke speler had Ernst Happel in de dagen van het tijdperk der concentratie in Varese gemiddeld een uur besteed. Hij had hen met simpele bewoordingen gewezen op de eigen kwaliteiten „ze kunnen stuk voor stuk natuurlijk goed voetballen maar het was eenst en vooral een kwestie van tactiek en mentaliteit" en zijn mannen een zelf verzekerdheid geschonken waardoor ze voor de duivel niet meer bevreesd waren, en zeker niet voor AC Milan. p?5 Sterren met miljoenenwaarde als Pra- ti, Rivera, Sormani werden met een aan onbezorgdheid grenzende eenvoud tegemoet getreden, overklast zelfs op den duur. Hoe verder de strijd vorder de, des te meer kreeg de talentrijke eenheid feitelijk zichzelf in de hand. Niet de Rotterdammers, maar AC Milan verviel bij tijd en wijle tot een paniek situatie en de Italianen werd verijdeld tot hun normale spel te komen. Een magistraal spelende Wim van Hane- gem en een nauwelijks minder briljan te Wim Jansen sloten het middenveld zo verbluffend sterk af, dat de gevaar volle acties van AC Milan moesten uit blijven en de gejaagdheid in de licha men kroop van de tot nachtpitjes ver bleekte sterren. Trainer Ernst Happel wist dat hij een oude waarheid van stal haalde toen hij zei: „Je hebt het weer gezien, je speelt zoals een tegenstander het toe laat". En Feijenoord had niet toege staan dat er meer dan een duidelijk grootse flits uit de Italiaanse equipe kwam: een feilloze combinatie tussen Rivera en Lodetti die Combin, in het begin gevaarlijk maar later volkomen bedwongen door Theo Laseroms, besloot a met de enige treffer. Ren heel dolgelukkig Feijenoord was dezeltfe mening toegedaan: een doel punt in een periode waarin we onszelf nog niet helemaal waren, want geloof maar dat we er tegenop hebben gezien.' Tussen zijn manschappen een uiterlijk onbedwongen Ernst Happel die zonne klaar heeft bewezen het meesterbrein achter de formatie te zijn. „We zijn ge slaagd. Ik had als uitgangspunt gesteld een gelijkspel of verliezen met een doel punt verschil. Dat hebben we bereikt. Ik heb van de wedstrijden die ik van AC Milan heb gezien en van de films geleerd, dat de Italianen toch statischer spelen dan het soms lijkt. Hun spel is te ontregelen en dat hebben mijn mannen, die ik voor honderd procent een compli ment maak, gedaan. Ze zijn ook rustig gebleven, ze zijn hun eigen spel blijven spelen en hebben zich niet laten intimi deren door een naam. Wat is een naam? Wat is een man als Prati geweest, om Het enige doelpunt van AC Milan. Eddy Treytel valt naar de goede hoek maar is kansloos tegen de felle schuiver van Nestor Combin. Lase roms (rechts) komt te laat om nog bij te springen na de bliksemsnelle actie van Lodettidie Combin vlekkeloos gelanceerd heeft. punt de tribunes de gelegenheid gaf hem -een ovatie te brengen, werd gede gradeerd tot het goedkope succes van de conferencier die één voltreffer in de zaal smijt en het daarna met oude mop pen moet doen. Ook dan is de pointe te vroeg ge plaatst, net als bij AC Milan. Er voer geen schrik, noch paniek in de Rotter damse gelederen en in het soms schijn baar tempoloze duel legde Feijenoord zijn greep op AC Milan vast op het mid denveld. waar Wim van Hanegem de ent glanzende pass na de andere losliet er waar hij spelvertragend optrad met eer grandeur die de Milanese aanhang op den duur deed verzuchten: ach, was hij maar een Italiaan. Naast hem Wim Jansen, die een for midabele wedstrijd speelde en de eer ge noot het eerste schot te lossen, na twin tig minuten pas. De houding van de spe- ir te noemen. En dan kan men vragen waarom we niet geprobeerd heb ben er een gelijkspel uit te halen. Als we met de rust met 10 achterstaan, moet ik dan met alle macht in de aanval gaan en dan openingen laten en met 30 verliezen? In de rust heb ik gezegd: het eerste kwartier van de tweede helft verschrik kelijk goed opletten dat er niets kan gebeuren en zelf proberen om tot sco ren te komen. Dat eerste hebben ze ge daan, het tweede zat er niet in. Na dat kwartier was de opdracht: dan die 10 behouden. De 26ste november wordt belangrijk, dan moeten we geschiedenis schrijven. Knellende hand Nog dagen zal het schrille gefluit dat van de schaars bezette tribunes met de druilregen op het veld droop in de oren klinken van de van alle glans ont dane golden boys van dat deel van Mi laan, dat het rood-zwart van AC Milan aanhangt. Ze zullen zich de aarzelende aanmoedigingen herinneren van het va derlandse legioentje, dat na het doel punt de voetbalhymne opborg, maar die schielijk weer te voorschijn haalde toen de grote klap van de tweede tref fer uitbleef en Feijenoord steeds ster ker de mythe van het ontzagwekkende miljoenenleger van trainer Nereo Roc co tot de werkelijkheid terugbracht: een ploeg boordevol grootheden die ten onderging aan de intelligentie waarmee Feijenoord langzaam, maar o zo zeker en als een knellende hand om de hals het leven uit de sterrenformatie wrong. De zorgeloze, bijna hautain spelende Milanezen verkeerden in de stellige over tuiging dat Feijenoord net als Ajax in de finale van het vorige seizoen door een snelle treffer genadeloos knock out was geslagen. Het overwinningsgebaar waarmee Nestor Combin na zijn doel- Weer is Combin diep doorgedrongen in de Feijenoordverdediging, maar- ditmaal is Treytel hem voorIsrael (links), Laseroms en Romeyn zijn ter plaatse om hun doelman eventueel te assisteren. Iers van AC Milan leek lusteloos, maar in feite voelden ze lood in hun benen zinken. Ze voelden dat niet zij, maar Feijenoord de strijd in handen ging ne- Uitgekookte vossen Feijenoord woelde zelf applaus los met een gouden pass van Van Hanegem naar Van Duivenbode, die met een lob Ha- sil bereikte. Zijn inzet vloog naast en dat was een van de kansen waarvan manager Guus Brox later zou zeggen: „Die kansen hebben we nu gemist maar ze kunnen zich in de volgende wedstrijd weer voordoen. Als je ze dan wel reali seert zit de winst er gewoon in. We hebben niettemin toch winst behaald door onszelf te blijven. Ga je proberen om hoe dan ook gelijk te maken, dan neem je risico. En al domineer je, je kunt je met die uitgekookte vossen geen fout permitteren of je gaat er met i in. Overigens realiseer ik me volkomen dat we op de 26ste november met twee doelpunten verschil moeten winnen om verder te komen". De defensie van Feijenoord permitteer de zich ook geen fouten meer. Af en toe miste Romeyn weieens, maar het toont de verwarring in de Milanese gelederen dat ze er geen gebruik van konden ma ken. In het schemerige stadion kreeg doelman Cudicini meer te verwerken dan in de laatste wedstrijden voor de Italiaanse competitie bij elkaar. De kun dige vakman, verbazingwekkend reso luut en rustig, verwerkte elk schot. En toen onderging de grote Gianni Rivera die geen been had gekregen om op te staan de schande dat coach Rocco hem verving door Rognoni. Rocco moest nog eens teruggrijpen op een speler van zijn tweede garnituur toen hij na de rust, toen de lichtbundels in de mist en de motregen priemden Sormani, verbleekt grootmeester, het veld liet ruimen voor Fontana om wie het teleurgestelde en onrustig geworden Milanese publiek luidkeels had geroepen. Men had met afgrijzen gezien dat AC Milan nerveus het succes najoeg dat er allang niet meer inzat. Steeds onzuiverder werden de passes, de combinaties mislukten veelvuldiger. Steeds boeiender echter werd de strijd waarin AC Milan vergeefs probeerde zich onder de greep van Feijenoord uit te wringen. Nutteloos Maar in de Rotterdamse aanval huis de niet de man die alleen een beslissing kan forceren. Kindvall, die steeds de bal (Van t 5 sportredactie) MILAAN De Italiaanse sportpers, bU een zege gauw vergevingsgezind, is allerminst enthousiast over de minimale overwinningen van AC Milan en AS Ro ma. Vrijwel algemeen wordt de zege van 10 van AS Roma op PSV een resul taat genoemd, dat niet geheel in over eenstemming is met de krachtsverhou dingen, maar het voortreffelijke spel van Feijenoord wordt geprezen. Over AC Milan—Feijenoord schrijft het sportdagblad „La Gazzetta dello sport", dat AC Milan een redelijke prestatie heeft geleverd en prijst vervol gens Feijenoord. „Wanneer we ons hou den aan de feiten, dan staat zonder meer vast, dat door het voortreffelijke spel van Feijenoord, de positie van AC Milan in dit Europa-Cup toernooi delicaat is geworden. De 10 is een minimale voor sprong. In Rotterdam zullen echter Ma- latrasi en Maldera hun steun aan de ploeg kunnen geven". „AC Milan moet zich voorbereiden op een moeilijke uitwedstrijd in Nederland", luidt de kop in „II Giorno". Dat blad dat Nestor Combin, Franz Hasil en Wim Jan sen de beste spelers vond, roemt de tac tiek van Ernst Happel. „Op zich is Feijenoord niet een elftal van zeer groot formaat. De Nederlanders danken het resultaat aan hun overwicht in het middenveld". „AC Milan speelde een matige wed strijd", meent de „Corriera della Sera". „Feijenoord heeft zo spelend als in Milaan zeker kans om de ploeg van Rocco uit te schakelen". Ook „La Stampa" vraagt zich af, of de voorsprong genoeg zal zijn voor een plaats in de kwartfinales. „Feijenoord heeft een bijzonder goede indruk achter gelaten". „De voortreffelijke tactiek van Happel werd even voortreffelijk uitge- net iets te ver voor zich uitspeelde, kreeg geen kans. Wery was ijverig maar mist de allergrootste klasse. En Mou- lijn, die nog steeds „groeit" en nu eens links dan weer rechts de volle aandacht opeiste, werd juist verwaarloosd in de periode dat Anquiletti hinkend zijn post bezette. Toch was er van enige ruw heid geen sprake. Feijenoord liet zich niet verleiden tot domheden en scheids rechter Weyland weigerde in te gaan op de theaterstukjes die de Milanezen steeds minder gingen opvoeren omdat ze er het nutteloze van inzagen. Nog één keer had de rood-zwarte aanhang reden tot juichen, maar de treffer van Prati werd terecht afgekeurd wegens buitenspel. Ontgoocheld Karl-Heinz Schnellinger, voor de rust woedend schreeuwend tegen de fa lende Rivera, nam tenslotte het risico dat Happel zijn spelers had verboden. Maar ook de beste in de Italiaanse defensie en met recht „de laatste man" kon geen fut meer brengen in de uitge holde ploeg wier gevallen grootmachten druk discussieerden over de laatste kans: een vrije trap, vlak bij het doel van de Selectie badminton team DEN HAAG Voor het Nederlandse badmintonteam, dat op 25 en 26 novem ber in Belfast In het toernooi om de Thomas Cup (de wereldbeker voor heren landenploegen) tegen Noord-Ierland uit komt, zijn de volgende spelers geselec- Ruud van Ginneken (Tilburg), Piet Ridder, Boudewijn Ridder (beiden Haar lem), Leo Hanssen (Hoensbroek), Ad Verhoof (Den Haag) en Loek Alders (Haarlem). (Van onze sportredactie) MILAAN Welgeteld 16.846 be zoekers hebben aan de loketten of bij de voorverkoopadressen een kaartje gekooht voor de wed strijd AC MilanFeijenoord. ZU zorgden voor een reoette van 38.251.000 lire (229.506.- gulden). Daarnaast vonden ongeveer tien duizend houders van een abonne ment een plaats in het San Siro Stadion. Op de eretribunes waren o.a. bondscoach George Kessler en de secretaris-penningmeester van de KNVB, Henk Burgwal, gezeten. Beide bondsfunctionarissen waren dinsdag naar Milaan gekomen op uitnodiging van het bestuur van Feijenoord. Ook scheidsrechter Sohalks had een uitnodiging ont vangen. Met deze geste wilde het bestuur van Feijenoord dank brengen aan de bond door Wim van Hanegem te straffen met een geldboete zodat het wispelturige Rotter damse voetbaltalent de wedstrijd tegen AC Milan niet zou missen. foutloos op één mislukte uittrap r werkende Treytel, omdat Prati onregle mentair was gestuit. De muur van lichamen was te hecht om te doorbreken. Bijna sloffend ver liet AC Milan de arena waar het ap plaus voor Feijenoord was. Ontgoocheld zei de schatrijke jeugdige voorzitter AC Milan, Franco Carraro: „Ik had dacht dat we beter waren. We hebben nu geen zekerheid meer want Feijenoord kan ons verslaan. We hadden er op ge rekend vandaag al de volgende ronde te bereiken, maar wij moeten afwachten wat ons in Rotterdam te wachten staat. We hebben geen zekerheid meer. Alleen weten we dat Feijenoord beter is onder andere Manchester United, ws tegen we het vorige seizoen speelden". De göldjmagniaat achter AC Milan verkeert in grote onzekerheid, want het epos moet nog geschre ven worden. Op 26 november. Cox en Stilwell beroepstennisser LONDEN Mark Cox en Graham Stilwell, de nummers één en twee van Groot-Brittannië op de tennisranglijst, hebben gisteren in Londen een contract getekend met de Amerikaanse „World Championship Tennis Professional Group". Op 1 februari 1970 treden zij toe tot de rijen der beroepsspelers. Cox krijgt een bedrag van 75.000 dollar (270.000 gulden) voor drie jaar, en Stil well 90.000 dollar (325.000 gulden) voor vier Jaar. Schaaktoernooi dames EMMEN Gisteren is in Emmen het traditionele Danlon-damesschaaktoernool Degonnen. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Dobson (GB)—Eretova (TsJ.-Sl.) Tuk (Ned.)Timmer (Ned.) v. d. Glassen (Ned.)—Lazarevlc (Joeg.) uitgesteld. Vreeken (Ned.)—Joerger (W.-Dld.) (Van onze sportredactie) MILAAN Theo Laseroms maakte zich na afloop zorgen over de officiële waar schuwing die hij van de goed leidende scheidsrechter Weyland had gekregen. Rinus Israël, Theo Laseroms en Anquiletti werden door de Westduitse scheids rechter in het boekje geschieven. Na afloop zei Weyland tegen bondscoach Kessler: „Alleen Laseroms zal ik aan de UEFA doorgeven. Niet als officiële waarschuwing, maar wel als een vefmaning". Laseroms zal dus in volgende Europa-Cupontmoetingen ervoor moeten zorgen uit het boekje van de scheidsrechter te blijven. Opgelucht vernam de Feijenoorder het verheugende nieuws van Kessler. „Grandioosgespeeld, Wim" (Van onze sportredactie) MILAAN De vreugde in de kléedkamer van Feije noord was groot. De moe gestreden spelers genoten van de door AC Milan aangeboden frisdranken en waren uitzinnig vreugde. Iedereen lachte en iedereen feliciteerde el kaar. Het goede resultaat had de Rotterdamse ploeg zelfvertrouwen geschon ken voor de tweede ont moeting. Coen Moulijn, de overjarige dribbelaar uit de Feijenoordselectie, kon zijn emotie moeilijk be dwingen en zat uitgeput in een hoekje riante kleedkamer San Siro Stadion. Buiten zorgden de ruim 1500 fans van Feijenoord voor eei volksopera. Het hand-in- hand-kameraden en geen woorden-maar-daden moet tot in de wereldberoemde Scala van Milaan te horen zijn geweest. De Feijenoorders genoten zichtbaar van de Rotter damse volksopera. Coen Moulijn, die volgens Wim van Hanegem een grandi oze wedstrijd had ge speeld, wist wel dat Feijenoord met 10 had verloren, maa het doelpunt se oord, kon hij niet ver tellen. „Stonden 7.even minuten al met 10 achter?", vroeg het kleine Rotterdamse voetbalidool aan Eddy Pieters Graaf land. „Ik dacht dat het Vlak voor de rust was ge scoord. Ik had deze wed strijd al driemaal in mijn gedachten gespeeld. Ik had me enorm geconcentreerd en daarom speek' goed. Ik besefte iijks, dat er want ik was constant met de bal bezig en dan let je niet op het wedstrijd verloop", aldus Coen Moulijn. Op dat moment kwam bondscoach Kessler kleedkamer binnen, liep onmiddellijk op Ernst Happel af en feliciteerde daarna alle Feijenoord- spelers met het behaalde resultaat. „Grandioos ge speeld, je was weer als vanouds", zei de grijzen de bondscoach glim lachend tegen de ster het veld, Wim van Hane gem, „we hebben vandaag weer eens duidelijk kun nen zien dat de toekomst van het Nederlandse voet bal zonder zorgen is. Vorig Jaar hadden we Ajax nu speelt Feijenoord op Europees niveau. Al deze voetbalsuccessen zijn een waarborg voor het Neder lands elftal", aldus bonds- roach Kessler. Wim van Hanegem, de nonchalante sterspeler, stond rustig in de hoek van de kleedkamer rookte een sigaret. Trainer Happel keek vermanend naar hem en mompelde: „Nicht rauchen", maar voor deze ene keer kreeg het wispelturige voetbal talent van Feijenoord dis pensatie. Happel kon hem niets verbieden want Fejjenoords trainer was in een goede stemming. Daarom „We hadden een beter resultaat kunnen behalen. Dat ene rot doelpunt was mijn schuld, maar ik was eerste tien minuten nog niet ingespeeld", aldus Van Hanegem. „We waren de wedstrijd AC MilanInter ontmoedigd, varen bang geworden AC Milan want uit eindelijk zijn het de wereldkampioenen. Trai- Happel heeft ons er helemaal overheen gehol pen. We kregen een privé- mentale training. Hij heeft ons van het angstcomplex afgeholpen en juist daar om hebben we zo gran dioos gespeeld. Happel verdient alle hulde voor dit succes. Hij is een trainer van wereldklasse", zei Wim van Hanegem terwijl de Rotterdammer steeds moest poseren voor de Italiaanse fotografen. Wim van Hanegem was de grote verrassing van Milaan geworden. Voor deze wedstrijd was trainer Rocco, de bulldog ^an AC Milan, nooit in de jelegenheid geweest het spel van Wim van Hane gem te bestuderen. „AC had een slechte dag. Ik kan de vreugde van Feijenoord wel begrijpen, maar we zijn nog niet ver slagen in Rotterdam. Ach ter alles dicht en met een paar aanvallen een doel punt forceren", zei de drukgebarervde Paraguees in de kleedkamer van AC Milan. Zijn spelers had den niets te zeggen. Uit geput, dolgedraaid en overklast door een Rot terdams ploegje moesten ze de kleedkamer opzoe ken. De stemming was gedrukt. Rocco: „Feijenoord heeft ons verrast. Mijn spelers hadden deze 9nelle en switchende tegenstand niet verwacht. Van Hane gem was een openbaring. Ik had assistent-trainer Maldini naar Rotterdam gestuurd. HU kwam met alle gegevens thuis maar er stond geen Van Hane gem bij. Bovendien had ik de wedstrijd Nederland— Engeland op de televisie gezien. Daar ben ik ook niet veel wijzer van ge worden. Ajax heeft Cruyff en Feijenoord Van Hane- Nereo Rocco wilde niets zeggen over de koude oor log tussen hem en trainer Ernst Happel. Toch be staat die er, sinds dins dagmiddag. „Om tactische redenen" had Rocco een vriendschapsbezoek ge bracht in Varese. Happel keek vreemd op toen hij in het trainingskamp be zoek kreeg van Rocco. De trainer van AC Milan wilde graag weten wie Van Hanegem was en wel ke plaats hij zou innemen in de opstelling van Feijenoord. Ernst Happel liet zich niet verschalken en wees Rocco zeer be slist de uitgang van hel trainingskamp. Nereo Rocco verdween moede loos en zonder een steek wijzer te zijn geworden naar Milanello, het trai ningskamp van AC Milan. Gisteren kreeg hij ant woord op zijn vragen. „Vanaf nu zal ik tot de returnwedstrijd in Rotter dam alle competitiewed strijden van Feijenoord blijven volgen. Ik zal me niet meer laten verrassen door de tactiek van Hap pel", zei Nereo Rocco ver beten. Nog een opmerking wilde hij kwijt: „Celtic heeft hier met 00 gelijk gespeeld. De Schotten dachten ook dat ze er waren, maar in Glasgow verloren zij". Ernst Happel liet zich in deze koude oorlog niet af bluffen door Rocco's laatste opmerking: „FeUe- noord is niet te vergelij ken met Celtic. WU heb ben intelligente spelers. Laat AC Milan maar komen". Feijenoord gedacht ook scheidsrechter (Van onze sportredactie) MILAAN Voorzitter Guus Couwen- berg van Feüenoord, vergezeld van bondscoach Kessler die als tolk moest optreden, ging na afloop van de ontmoe ting tegen AC Milan op zoek naar de Westduitse scheidsrechter Weyland. De Rotterdamse praeses vertelde hem, dat hij enige cadeaus had meegebracht, maar dat hij deze in hotel Palaza in Vareze had laten liggen. Wéijland werd daarop uitgenodigd de avond door te brengen in dit hotel en aan te zitten aan het diner. De Westduitser bedankte voor de uitnodiging, omdat hij vandaag weer vroeg met het vliegtuig naar Keulen moest terugkeren. „Breng de cadeaus maar vanavond in mijn hotel", zei de Westduitse scheidsdechter De heer Cou- wenberg liet toen de cadeaus in het 50 km verder gelegen Vareze per taxi ophalen. Erelid K.N.K.B. overleden ROTTERDAM In Rotterdam is dins dag op 80-jarige leeftijd overleden de oud-secretaris-penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond, de heer L. D. Versluys. Hij was tevens ere lid van de KNKB. In 1917 kwam de heer Versluys als administrateur in dienst van de toenmalige NKB. Twee jaar lated werd hij benoemd tot secretaris-penning meester, welke functie hij gedurende 32 jaar heeft bekleed.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11