mening KAPITALISTISCHE WEELDE VOOR SOVJETAUTEURS DIE COMMUNISME AANHANGEN Muziek stimuleert bij tekening en opstel Sommige artiesten worden er gek van Geldzorgen Elizabeth in parlement België maakt excuses voor belediging van De Gaulle DE ANDERE OC ÜHUYS 19! DINSDAG 11 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 MOSKOU „Vrouwen, die lijken op gecastreerde mannen, lopen door de straten en langs de boulevards met korte benen als zwangere takshonden of met lange benen als struisvolgels. Zij verbergen gezwellen of kneuzingen onder haar kleren, persen zich in kor setten en vullen haar b.h.'s op met Deze beschrijving van de Sovjetvrou wen door de satiricus Yoeli Daniël mishaagde de autoriteiten. En omdat hij deze satire benevens andere ge schriften naar 't buitenland had ge smokkeld werd hij in '66 schuldig be vonden aan agitatie en propaganda te gen de Sovjets en tot 5 jr. werkkamp veroordeeld. Zijn collega Andrei Si- nyavsky werd tegelijk met hem op de zelfde aanklacht berecht en tot zeven jaar veroordeeld. Hun toekomst ziet er zelfs als zij hun vonnissen hebben ondergaan donker uit. Het geval Sinyavske-Daniël illustreert wat een schrijver te wachten staat, die zijn verbeeldingskracht de vrije loop laat en de censuur verschalkt om on gewenste meningen wereldkundig te maken. Welke mogelijkheden bestaan er dan voor 'n letterkundige in de huidige Sovjetmaatschappij? In een woord ge zegd: ze zijn in artistiek opzicht be perkt. In financieel opzicht, als de schrijver zich goed gedraagt, bijna onbeperkt. „De grote schrijvers zijn miljonairs", zei een gebaarde auteur, die niet zo groot is. Hij moemde wijlen Samoeil Marsjak, een schijver van kinderboeken, als een voorbeeld van 'n geslaagd auteur in de na-oorlog- se tijd. „Hij bezat drie aut's en zoveel geld, dat hij het niet kon tellen", al dus de bedoelde schrijver. „En Boris Polevoy (een populaire romanschrij ver en uitgever) behoort heden ten da ge tot dezelfde klasse. Zij leven in ka- pitalische weelde. Maar zelfs de middelmatige schrijver heeft een goed bestaan, als hij een maal is uitverkoren tot het lidmaat schap van de schrijversbond. Dan gaan de deuren naar winstgevende op drachten van tijdschriften en Uitgeve rijen voor hem open. In Moskou en omgeving, bet culturele middelpunt van de Sovjet-Unie, wo nen ongeveer 1500 beroepsschrijvers. Zij worden allen beschouwd als delen van het propaganda-apparaat en met bijzondere zorg behandeld, waaruit blijkt dat het Kremlin respect heeft /oor de macht van het gedrukte woord. Niettemin heeft sinds de Bolsjewisti sche revolutie van 1917 op het literai re toneel van de Sovjet-Unie afwis selend vorst en dooi geheerst. De li berale schrijvers schijnen thans te proberen om te behouden wat is over gebleven uit de periode van de dooi. die in 1962 is ingezet door Kroetsjef. Tot zekere hoogte zijn ook schilders, beeldhouwers en musici verplicht „aan het communisme te bouwen". Hun wordt voorgehouden, dat zij hun pro- duktie moeten concentreren op volken onderwerpen in casu 't verheerlijken van arbeiders en communistische idealen. Daardoor wordt een typische tentoonstelling van beeldende kunst te Moskou zwaar belast met beelden en schilderijen van lassers, landarbei ders, bouwvakarbeiders en soldaten. In de Tsjaikofskyhal te Moskou was een hoogtepunt van het concertseizoen een program, bestaande uit het twee de vioolconcert van Dimitri Sjostako- vitsj en een uur koorzang, waarin on der meer zulke patriottische composi ties als „Het lied van Lenin" werden uitgevoerd. Ilja Glazoenov, een langharig, artis- stiekerig Moskous type. die populair is in de buitenlandse kolonie, heeft de ze zomer een openbare tentoonstelling van zijn jongste tekeningen en schil derijen gehouden. Een enorrm por- ret van Lenin en enige tekeningen van Noordvietnamese boeren vormden 't tegenwicht tegen een klein olieverf schilderij van een jeugdig naakt. Hij ontsnapte ditmaal aan kritiek, of schoon de pers hem in het verleden heeft aangevallen wegens zijn „vulgai re en decadente" schilderijen. Van de kunstenaars wordt „Socialis tisch realisme" verwacht. Dat bete kent communistische opvoeding van de massa door middel van cultuur. Deze theorie, die volgens critici uit het westen de Russische literatuur heeft vernield, is in de twintiger jaren geformuleerd door Maxim Gorki en door Joseph Stalin in 1932 dwingend voorgeschreven. Het is niet strikt in strijd met de wet als 'n beeldende kunstenaar iets schil dert of beeldhöuwt in een andere stijl dan het socialistisch realisme, maal ais regel kan hij geen toestemming krijgen om abstracte of experimentele werken ten toon te stellen. Sommige artiesten zijn doordat zij zich steeds moeten bedwingen en geen afzet gebied hebben bijna gek geworden. De musici zijn er in de wereld van de cultuur-volgens-plan waarschijn lijk 't gemakkelijkst afgekomen, een voudig omdat de muziek minder ideo logische invloed heeft. In de oude dagen, gedurende de tijd van Stalin, was het gebruikelijk, dat schrijvers, als zij werden aangevallen, verontschuldigingen publiceerden, te genwoordig zijn de aanvallen in de re gel minder scherp en de verontschul digingen minder kruiperig. Soms mag het slachtoffer zelfs een verdedigende houding aannemen. Sinyavsky en Daniël hebben nooit toestemming gekregen hun zaak te verdedigen, maar zij hebben zich openhartigd uitgesproken tijdens hun proces. De pers had evenwel tevoren al uitgemaakt dat zij verraders wa- LONDEN (Reuter) Premier Wilson heeft aan het gesprek van de dag in Groot-Brittannië, de „geldzorgen" van de Britse koninklijke familie, een nieuw clement toegevoegd door te verklaren, Er zijn echter geen tekenen, die er op souden kunnen wijzen, dat koningin Elizabeth binnen afzienbare tijd mag rekenen op leniging van haar financiële lood, die prinses Philip, haar echtge- voor de Amerkaanse televisie te jerde heeft gebracht. De prins zei, dat ie koninklijke familie wellicht het pa- eis van Buckingham zal moeten ver wisselen voor een meer bescheiden huis- 'esting, aangezien het salaris van de orstin en dat van hem sinds 1952 niet /as verhoogd. Integendeel, door de de- aluatie van het pond was de jaarlijkse oelage van de koningin, die 475.000- >ond sterling bedraagt (ruim 4 miljoen lulden), gedaald tot 312.000 pond (ruim !,5 miljoen gulden). De kosten van le vensonderhoud waren bovendien sterk jestegen. Het gevolg van dit alles dat de koningin dit jaar uit haar eigen ermogen 100.000 pond (860.000 gulden) ïad moeten bijpassen om aan haar ver plichtingen te voldoen. De prins klaag de, dat hij onlangs zijn jacht had moe verkopen en dat hij misschien het beoefenen van de polosport zou moeten opgeven. Voorstanders van een verhoging stel len, dat de staat van de goederen de kroon meer voordeel heeft dan de koninklijke familie kost en dat de ko ningin de uitgaven van' haar huis sterk heeft besnoeid. De tegenstanders voornamelijk in socialistische kring wijzen erop dat de vorstin geen belas ting betaalt en dat het onderhoud van de meeste paleizen en van het jacht •Brittannia", alsmede de reiskosten de koningin, voor rekening van de staat zijn. Intussen gaan geruchten rond dat ko ningin Elizabeth spoedig troonsafstand ou doen ten behoeve van de nu 20-ja- ige kroonprins Charles. De mogelijk heid van troonsafstand was tijdens eer tweede vraaggesprek van de Ameri kaanse televisie met prins Philip geop perd. De prins antwoordde daarop met een lachje dat dit een gerucht moest zijn. „Het heeft natuurlijk zijn aantrek kelijke kant, maar ik geloof niet dat ei is over gedacht is". Goed boek voor opvoeders Voor wie de creatieve vorming van het kind en daarmee de verruiming van de geest-in-de-groci ter harte gaat is de Helmond-Kok-uitgave Leven-beleven- ontdekken van de hand van H. Pijnen burg een rijk boek. Van de zes voorhan den delen, die alle afzonderlijke technie ken behandelen, ontvingen wij ter be spreking deel 3, dat als model kan gelden voor de gehele reeks. Wij kunnen het voorwoord onderschrij ven. dat dit met kinderschilderingen en gedichten fraai verluchte boek een logi sche binding geeft tussen de verschillen de creatieve uitingsmogelijkheden, zoals tekenen, muziek, woord en gebaar, ter wijl de schoolvakken aardrijkskunde, ge schiedenis en natuurkunde, maar ook maatschappelijke verschijnselen (aan de hand van de aardappeleters van Van Gogh en de oorlog in Vietnam) als inspi ratiebron dienen. Het boek geeft geen strakke methodieken, maar bevat richtlij nen voor leiders en onderwijzers, die de hand van sprekende voorbeelden v den geadviseerd om eigen initiatieven niet te remmen, maar juist te activeren. De schrijver van dit boek gelooft ook sterk in. de vrijmakende waarde va muziek. Als een kind tekent, een opstel schrijft of wat dan ook, terwijl het luis tert naar muziek, zal het zich gemakke lijker kunnen uiten. Er ontstaat een creter, een heviger contact met datgene, waarmee het kind creaitaef bezig is. Mu ziek intensiveert de gevoelens, maa: roept ook nieuwe gevoelens op. Muziek wordt op deze wijze voor het kind geheel nieuwe wijze van beleving. Over dit boek derhalve niets dan goeds, maar er zijn wel enkele kanttekeningen bij te plaatsen. De schrijver stelt, dat geen deskundige hoeft te zijn orh de les sen, zoals in dit boek aangegeven, met vrucht te kunnen geven. Dit is naar Straat München genoemd naar familie Loeb MÜNCHEN (DPA) In München is •en straat naar de Nederlandse broers en zusters Loeb genoemd, die in 1942 in Auschwitz wegens hun joodse afkomst door de nazi's zijn vermoord. Het betreft Theodora, Lina, Georg, Ernst, Robert en Hans Loeb. Het initiatief voor dit eerbewijs aan de nazi-slachtoffers ging uit van de voor malige plaatsvervangende hoofdaankla ger in bet ooriogsmisdadigersproces Neurenberg, Robert Kempner. Deze heeft in München als nevenaanklager in het proces tegen Harster in 1967 de familie van de broers en zusters Loeb vertegen woordigd. BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Harmei, heeft in een gesprek met zijn Franse col lega Schumann, zijn excuses aangebo den voor harde woorden, die de Belgi sche minister van Wetenschapsbeleid, Lefèvre, onlangs aan het adres van oud president De Gaulle heeft gericht. Lefèvre had eind oktober, toen hij te leurgesteld terugkeerde van een Eura- tom-ministerraad in Luxemburg, in een gesprek met Belgische journalisten het Franse nationalisme gelaakt, en o.a. ge zegd dat De Gaulle verdiende geëxcu- teerd te worden en naast Pétain begra ven. In goedingelichte kringen meent men in Brussel te weten, dat men van Franse zijde heeft geëistdat Lefèvre niet op de topconferentie, waarop ook de toekomst van Euratom aan de orde zal komen, aanwezig zal zijn. imaak te optimistisch gesteld, wai^t men, zal toch minstens over enige artistiek aanvoelingsvermogen moeten beschikken het kind te kunnen volgen in het beeldend vermogen, dat in het kind zelf schuilt en dat er al werkend uitkomt. Men kan van niemand verlangen, dat hij daar van nature voor open staat, maar dit mist kan dit tekort aanvullen uit te verwerven wetenschap. En dit nu juist vormt dan weer de deskundigheid, die de schrijver zegt niet nodig te hebben. Tweede punt: het boek is geschreven voor volwassenen, maar de stijl is ken nelijk van iemand, die gewend is met kinderen te praten. Aldus ontstaat een verklaarbare infantiliteit, die wij uit het onderwijs trouwens kennen, maar onder volwassenen nogal eens hinderlijk werkt. Deze storende werking wordt nog ver sterkt door tussengeworpen adviezen als: wijs de kinderen daar op etc., alsof de lezer niet zou begrijpen, dat deze bedoe ling inderdaad aan dit boek ten grondslag ligt. Derde punt: in dit boek wordt geadvi seerd tot het ondernemen van buiten schoolse activiteiten, zoals het bezoeken van een orkestrepetitie of een kunstenaar aan het werk. Daar kunnen we ons volle dig achter stellen. De moeilijkheid is alleen, dat dit in de praktijk veelal moei lijk realiseerbaar is, omdat het kind bui ten de schooluren verplichtingen tegen over clubs e.d. heeft. En elk kind is vandaag de dag wel lid van een of meer clubs, die ook weer bestaan bij de gratie van een trouwe opkomst van de kinderen. Tenslotte bespeuren we een lichte ging tot overschatting van het werken met zeer jonge kinderen uit de eerste tweede klas waar het de hantering be treft van bepaalde materialen en technie ken, waarvoor het kind op die leeftijd misschien nog te weinig stuur in de han den heeft en daardoor zichzelf laat be gaan in een smeerboel. Maar nogmaals, dit zijn wat praktische puntjes, waaraan de geïnteresseerde lezer niet zwaar zal tillen, omdat hij met dit boek zo sterk zijn voordeel kan doen. Behalve in de handen van leiders en on derwijzers zouden wij dit boek ook graag in handen willen van ouders, die hun kinderen het plezier van creatief bezig zijn gunnen en daarbij behulpzaam wil len zijn. T.O. Op expositie te Amsterdam AMSTERDAM De fototentoonstelling, gewijd aan het werk van Cas Oorthuys, waarvoor het Amsterdams Stedelijk Museum plaats heeft ingeruimd, heet „Over mensen". Een betere titel echter zou geweest zijn „De andere Oorthuys". De fotograaf heeft bekendheid gekregen door zijn fotoboeken over grote steden puntgaaf vakwerk altijd, maar oppervlakkig vaak en soms op het gladde af. Men mag hem dit niet verwijten. Wie opdracht krijgt een fotoboek over Amsterdam te maken, zal de mooie geveltjes en de lekkere draai- Zonder schoenen in het puin. orgels nemen, niet de ellendige huisvesting in de Jordaan of de janboel bij het stadion, als Ajax ge-Europacupt heeft. Fotoboeken zijn nu eenmaal geijkte relatie- en jubileumgeschenken. De vakman weet dat en doet er zo weinig mogelijk rotzooi in Niet, dat Cas Oorthuys, op de expositie in Amster dam en in de fraai uitgevoerde catalogus daarvan (prijs 15.-) veel rotzooi laat zien. maar gladheid en oppervlakkigheid zijn er niet bij. al blijft hij al? 61-jarige wel ver verwijderd van meer moderne stromingen in de fotografie. Dit laatste is overigens niet verwonderlijk, als men weel. dat de fotograaf de tentoonstelling bedoeld heeft als „een keuze uit de duizenden foto's, die ik maakte op mijn vele reizen over de wereld in de laatste dertig jaar een soort bekentenis". Hij is er niet op uit om sfchool maken of te epateren. Nee, hij wil louter een fotografische terugblik op zijn leven geven. Een vrolijke terugblik is dal niet. Zelf zegt hl) in zijn voorwoord: „Twee wereldoorlogen zijn wel veel in een leven, en crisis en armoede, en in dc oorlog stierven veel vrienden en we waren bang en nu is er altijd wel oorlog, maar God zij dank nog niet hier. Wij zitten in de welvaart en eten te vrel en zün toerist in arme landen waar de mensen vrolijk zUn en lachen, omdat ze niet anders geleerd hebben en veel op het hoofd dragen omdat het niet ander kan en zelfs water gedragen moet worden". Oorthuys heeft dit alles gefotografeerd. Wat hij bij zijn opdrachtgevers niet kwijt kon, bewaarde hij en dat is nu in Amsterdam te zien. Foto's over dood en geboorte, jeugd en ouderdom, oorlog en goden, tegenstellingen en gesprekken, luiheid en lachen. Nogmaals, baanbrekend werk is het niet. maar voor al de portretten van zomaar blije, bedroefde, gekwel de. gelaten mensen hebben een zuivere zeggings- Terugblik die niet vrolijk kon rijn Latijnse hoogmis Hoewel onbekend met de opzet van de enquête die volgens het artikel in uw krant van 5-ll-'69, wordt aangehaald vraag ik me af of de „met opgewekte activiteit" zingende koren niet van een zijdigheid verdacht moeten worden. Hoe of het bezoek is wanneer deze ko ren met dezelfde „opgewekte activiteit" een Nederlandse hoogmis verzorgen vind ik niet vermeld. Wellicht moeten deze koren nog ont dekken dat er langzamerhand een be scheiden bibliotheek met Nederlandse muziek voor wisselende en vaste gezan gen is. Ook enkele volkszangmissen. Hoe denken de betreffende koren over hun taak de mensen, die de eucharistie komen meevieren, te inspireren tot een actief deelnemen aan de viering en niet alleen als eoncertbez©ekers(sters) aanwezig te zijn? R.%* de lekkere draaiorgels

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9