Herman Kuiphof: „Tv-commentaar is allereerst de kunst van het weg laten" mensen wat een mensen. Rijschoolorganisaties moeten fusie aangaan Afnemende vraag naar autorijlessen Kinderen uit West-Irian „geadopteerd" Dr. Mueller ontslag bij de Nasa Buit van overvallers AMRO-bank f90.000,- DINSDAG 11 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 SOESTDIJK. Kuiphof thuis. Colbertje over de stoel, onberis pelijk wit shirt om zijn verticaal geprolongeerde tors. Sigaartje in de rechterhand, kop koffie in de linker. Achter zijn brilleglazen de opgeruimde blik van een intens tevreden sterveling. Zoals het klokje thuis tikt; die kant uit. Als hij in de dakgoot van zijn vooroorlogse villa gaat staan, kan hij met de beste wil van de wereld niet zien, wat de koningin op haar brood eet. De intendant van het paleis heeft dan ook nimmer bezwaar ge maakt tegen zijn aanwezigheid in de schaduw van het koninklijk reservaat. Kuiphof op zijn beurt heeft ook. geen last van de verre buren in het witte paleis. Houwen zo, is men geneigd te denken. Zijn kamer is gevuld met deugdelijk meubilair. Somptueuze zetels, een ta fel met kleed en bloemenvaas, een glimmende kast met kloeke, ingebon den boeken. In de serre, van waaruit men een royaal uitzicht heeft op en kele loom herkauwende koeien in een kleurechte wei, staat een portable schrijfmachine op een kale tafel. De fotograaf had er wat moeite mee. Onderweg in de auto had hij een wa terdicht krijgsplan gemaakt, waarbij de voetbaltrofeeën een belangrijke rol speelden. Hij zou Kuiphof eerst bij de buitendeur fotograferen, losjes leunend tegen het glas in lood en met zijn rechterarm om één van de wedstrijd ballen, die hij ongeiwijfeld in zijn ver zameling had. Daarna wat opnamen in de werkkamer met de voetbalaffiches als achtergrond. Gewoon het fijne sfeertje. Misschien was er ook nog wel een Ajaxshirt met opdracht, dat Kuip hof na enige overreding aan zou wil len trekken voor het goede doel. Neen, dat kwam allemaal best voor elkaar. De fotograaf was even teleurgesteld, toen hU in de huiskamer geen beschei den vitrine met bekers zag hangen. Maar alia, hü kon daar inkomen. Elke dag biefstuk is het ook niet. HU knik te bemoedigend en riep: „Als u er geen bezwaar tegen hebt. wil ik nu eerst wat opnamen maken". „U zegt maar, waar u me hebben wilt", antwoordde Kuiphof, „zal ik hier bij de boekenkast gaan staan?" De fotograaf keek hem onderzoekend aan. Hij zocht al een kwartier naar een bruikbaar aanknopingspunt. Wat gesigneerde foto's boven het dressoir. Een actieprent van Faas Wilkes of Abe Lenstra. Een dankbetuiging van trainer Michels. Maar het enige, wat hij doör zijn zoeker zag. waren de kloeke fauteuils en de appels ln de schaal. „Heeft u geen wedstrijdbal?", vroeg hij zacht, „ik kan me voorstellen, dat u er wel eens een hebt gekregen. Of meegenomen. Per ongeluk of zoiets". Kuiphof glimlachte. Het was hem aan te zien, dat hij het zich ook allemaal best kon voorstellen. „Sorry", zei hij, „maar dat soort dingen heb ik niet in mijn huis. Voetballen is mijn vak. be grijpt u. Een slager hangt zijn achter hammen toch ook niet boven het buf fet". „Misschien een vlaggetje dan, een foto?", peilde de fotograaf, „u begrijpt het wel. Het is voor de sfeer, hè. Zo'n boekenkast zegt zo weinig". „Mijn zoon heeft wat vaantjes in zijn dere leven iii de voetballer^ blüven zitten, had ik toch mooi gedacht, dat je een gaatje in je kop had". Ouwe jongens „Thuis", zegt Herman Kuiphof, „wordt niet over voetbal gesproken Stel je voor, dat ik de hele dag over Ajax en Feijenoord sta te melken Daar word je toch gek van". Thuis draait Kuiphof platen (favoriet Sinatra bijvoorbeeld), leest hij TêM houdt hij de politiek bij. De grote. Niet de dorpsroddel v<m Soest. den. Thuis interesseer ik me voor an dere dingen. Voor de politiek büvoor- bceld. De grote dan. Vietnam, het Midden-Oosten. De dorpsroddel van Soest kan me gestolen worden. Ik heb in het grüze verleden nog eens geschiedenis gestudeerd en daar blyft altüd wat van hangen. Ik lig nu 's nachts in bed dokter De Jong te m. Dat is mün slaapmutsje. Als straks een Feijenoordspeler een goal maakt zal ik het ook uitschreeuwen. Mag ik et ie kamer", zei Kuiphof, „heeft u daar Geen fluit Hij liep veerkrachtig vooruit naar de eerste etage en liet zich geduldig ver eeuwigen in de entourage van zijn kroost. Daarna daalde hij weer af naar zijn veilige fauteuil, stak een vers sigaartje op en zei: „Het spijt me, maar ik ben geen man, die zijn hele huis vol hangt met voetbalsouvenier- tjes. Die dingen zeggen me geen fluit. Bij mij thuis wordt er ook zelden of nooit over voetballen gepraat. Mijn vrouw mag eens na een wedstrijd wa gen, hoe het was, maar daar is de kous dan ook wel mee af. Ze houdt er niet van. Stel je voor, dat ik de hele dag over Ajax en Feijenoord sta te melken. Daar word je toch gek van. Ik vind, dat je die dingen moet schei- Glaasje prik Het is ook nooit de bedoeling geweest, dat ik over sport zou gaan schrijven. Mijn vader was candidaat-notaris ln Voorburg en van die kant heb ik het in elk geval niet. Ik schreef wel op school van die aardige opstellen en dat was voor mij het doorslaggevend bewijs, dat ik in de journalistiek moest. Ik heb op een gegeven moment het telefoonboek van Nederland ge pakt en 84 kranten aangeschreven. Ik kreeg er van vier antwoord. Drie zei den, dat ze me konden missen als kies pijn en bij de vierde kon ik als volon tair beginnen. Dat was „De Neder lander" in Den Haag. Ze hadden geen geld en geen lezers en je leefde van de declaraties. Ik heb in die tijd alles gedaan. Het gewone stadswerk, maar ook de Tweede Kamer. Nooit voetbal, want het was een christelijke krant en de sport stond in de verdomhoek. Pas na de oorlog heb ik mün eerste grote wedstrüd verslagen. Het bonds- elftal van de KNVB speelde in Rot terdam en ik ben er op een dekschuit heen gegaan. Treinen reden er in die tüd nog niet. Als je op dat moment had gezegd: „Herman, je zult je ver- Achteraf heb ik er geen spijt van. dat ik voor de sport heb gekozen. Natuur lijk, elke specialisatie heeft zijn be zwaren. Je draait in een bepaalde kring mee en dat kan op den duur frustrerend werken. Je ziet steeds de zelfde ménsen en als je niet oppast zit je op een gegeven moment tot aan je nek in die ouwe-jongenssfeer, waar iedereen elkaar naar de mond praat. Nou heb ik dat altijd vertikt. Ik ga geen vent opvrijen om op die manier een interviewtje voor de televisie los te krijgen. Als ik Kessler voor de ca mera haal en hij heeft net Cruyff la ten weten, dat hij niet in het Neder lands elftal komt, dan krijgt ie daar een paar vraagjes over. Duizendpoot Nou moet je er als televisiecommen tator altijd rekening mee houden, dat je kritiek krijgt. Toen ik er achteneen- half jaar geleden mee begon, wist ik ook niet. hoe ik het had. Er was één krant, die schreef: „Kuiphof kan het niet en zal het ook nooit leren". Als je dat de eerste keer leest, dan breekt het zweet je toch wel uit. Dat geef ik je op een briefje. Artiesten zijn het gewend, maar ik kwam vers uit de dagbladjournalistiek en ik schreef die kritieken zelf. De eerste maanden heb ik me ontzet tend kwaad gemaakt, maar op een ge geven moment krijg je toch door, dat het de mening is van één klein man netje. Die pakt om kwart over acht koning klant, geeft daarna zijn oordeel over een operette en als er toevallig een voetbalwedstrijd is, pikt ie die ook nog effe mee. Ik vraag me af: wat is dat dan voor een krankzinnige dui zendpoot, die alles weet? Voetbalprofessor Van mezelf weet ik, dat ik de neiging heb om te doceren. Je hebt vijftien jaar in een krant geschreven en dat merkte je in het begin. Ik wilde het allemaal uitleggen, zeggen, waarom ze zo speelden en niet anders. Misschien is dat de reden, waarom ze me de voet balprofessor zijn gaan noemen. Dat is natuurlijk pure onzin, want er is maar één voetbalprofessor in Nederland: Ad van Emmenes, die kan zich op zijn 72e nog opwinden over een goal. Dat is gewoon een unieke man. Ik zie het mezelf op die leeftijd niet meer preste ren, De 72-jarige Kuiphof, die met de volle inzet van zijn bejaarde longer) „goal" roept. Ik presteer dat niet eens meer, als ik zestig ben. Dan moeten de jongens van 28 het maar doen. Of zeg veertig. Laat ik nou niet gelijk de po ten onder mijn eigen stoel weg zagen. Ondergang Mijn eerste wedstrijd was Nederland Hongarije. Dat was in de voorronde voor de wereldkampioenschappen. Ne derland heeft sinds 1935 alle voor rondes verloren en ook die keer werd het een dikke nederlaag. Dat is voor een commentator een afschuwelijke zaak. Je kunt altijd beter commentaar geven op een succes dan op een sma delijke ondergang. Er was ook nie mand, die zei; hoe ik het moest doen. Die me effe apart nam en me waar- Zoon Kuiphof is voor de fotograaf de reddende engel In zijn kamer hangen wat vaantjes en andere voetbaltrofeeën, die voor de broodnodige, sportieve kleur Herman Kuiphof, vader van twee zonen en één dochter en trotse bezitter van een trouwe Lassyhond, die liem op zijn geregelde trimtocliten vergeSèlt, En uiteraard met cle onvermijdelijke kop koffie, want Kuiphof blijft vóór alles Nederlander. schuwde voor de valstrikken. Achteraf heb ik begrepen, dat het geen boos aardigheid is geweest Ze wisten het zelf gewoon niet. Ze waren ook onder uit gegaan en ze namen aan, dat het de enige manier was om het vak te leren. In feite is er trouwens geen ge garandeerd beste methode om com mentaar bij een voetbalwedstrijd te geven. Je kunt geen puntjes uit je hoofd leren, het is geen vaststaand lesje. Je wordt gewoon in het water gesmeten en dan moet je maar zien, dat je blüft drijven. Ik weet nou, dat het belangrijk is om te weten, wat je weg moet laten. Bü HollandHongarije vermeldde ik elke bal, die er gespeeld werd, ik kon er niet genoeg van krijgen. Dat is fout. Een televisiecommentator moet zich nooit opdi-ingen. Je commentaar moet je bewaren voor de momenten, dat er weinig actie is, dat het spel dood ligt. Je zit er namens de gemiddelde tele- visleküker en daar moet je rekening mee houden. Als er reden is voor en thousiasme, moet je bijvoorbeeld mee durven gaan. Ik vertik het om de weg van de minste weerstand te kiezen. Om alleen maar te zeggen, hoeveel mi nuten er nog gespeeld moeten worden. Natuurlijk, als je je nooit bloot geeft. UTRECHT (ANP) De heer A. Dyk- slra, voorzitter van de sectie rüscholen van de Bond van Automobiel-, Garage en aanverwante bedreven (BOVAG) heeft gisteren tüdens dc jaarvergade ring van deze sectie in Utrecht gepleit voor een fusie tussen de thans bestaande vpf autoryschoolorganisaties in ons land, te weten: de Alg. Bond van Autory- schoolhouders in Nederland (ABAN), de Fed. van Ned. Organisaties in het Per sonenvervoer (FNOP), dc Bond van Bc- dryfsautoverkeer in Nederland (BBN). de Ned. Bond van Autorüscholen (NBA) en de BOVAG. „Hoewel deze organisaties broederlijk samenwerken in de commissie van over leg autorijscholen, is vijf wel een beetje te veel van het goede. Vooral als men bedenkt dat er circa 3000 rijscholen werkelijk voor het lidmaatschap van een der vijf organisaties in aanmerking ko- DJAKARTA (ANP) Op een bijeen komst die door president Soeharto in het palels ln Bogor was belegd, zijn gisteren ruim 4000 kinderen in West-Irian „ge adopteerd". De „pleegouders" betalen jaarlijks 6000 roepla ongeveer 55 gul den) voor het levensonderhoud van hun pleegkind. Het geld komt in een speciaal fonds, waaruit de opvoeding wordt be taald. men", aldus de heer Dijkstra, die van mening is dat samenbundeling zou kun nen leiden tot krachtiger beleid. Overi gens blijkt volgens hem uit deze grote verscheidenheid van organisaties nog eens duidelijk het grote gebrek aan ho mogeniteit in de rijschoolwereld. De heer Dijkstra besteedde ook aan dacht aan de ontwikkeling in de vraag naar rijlessen. Hij wees erop dat naar mate het verzadigingspunt in de auto dichtheid nadert, de vraag naar rijlessen afneemt en tenslotte maar zal bestaan uit het jaarlijks areaal van 18-jarigen. Volgens de huidige prognoses zal deze toestand omstreeks 1975 bereikt zijn. Het CBS heeft berekend dat er in dat jaar bijna 115.000 18-jarigen zullen zijn. De heer Dijkstra stelde dat er in 1975 dan uitgaande van de vijfdaagse werk week van 40 uur voor de rij-instructeurs 2000 lesuren per auto per jaar zul len worden gegeven. Ervan uitgaande dat een 18-jarige ge middeld 20 lesuren nodig heeft, zijn hier voor circa 2000 leswagens nodig. „Het huidige wagenpark omvat al 7000 auto's, zodat het duidelijk is dat een drastische sanering in de komende jaren onver mijdelijk is." CAPE KENNEDY (Rtr.) Het hoofd van het programma voor bemande ruim- tevlucht van de NASA, dr. Müller, heeft met ingang van 10 december ontslag ge nomen. Hij heeft niet bekendgemaakt wat zijn plannen voor de toekomst zijn en er is nog geen opvolger voor hem benoemd. De 51-jarige dr. Müller was in 1963 in dienst van de NASA getreden, waar hij de bemande ruimtevaart vanaf de Geminivluohten hoeft geleld, Schoonmaken Monument kost 8400 gulden in half jaar DEN HAAG (ANP) In de eerste zes maanden van dit jaar heeft het schoonmaken van het nationaal monument op de Dam 8400 gulden gekost, aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr, H. K. J. Bcernink, meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamer lid E. J. Harmsen (groep Harmsen). Het monument moet vaker worden schoongemaakt dan in verband met het zachte gesteente is verant woord. Op den duur is gevaar voor beschadiging aanwezig. Het verwijderen van leuzen die er 1 mei waren opgeschilderd kostte 1500 gulden, het verwijderen van de rode verf op 17 mei 1350 gulden. De gemeente Amsterdam heeft voor reiniging van het monument 12.000 gulden uitgetrokken. Op 19 augustus, aldus minister Bcernink. werd de bezetting van he politiebureau Warmoesstraat met zestig man versterkt voor toe zicht op en rondom de Dam. Deze versterking is inmiddels weer te ruggetrokken. De extra-manschap pen waren afkomstig uit het nor male personeelsbestand van de Amsterdamse politie, zodat geen extra-kosten waren verbonden aan de detachering in de Warmoes- Berichten als zouden in en rond om de Dam ongeveer 300 man rijks- en gemeentepolitie zijn ge detacheerd waren onjuist, aldus de minister. Hij verwacht dat, nu de gemeente- leraad een wijziging aan de alge mene politieverordening heeft aan genomen waardoor het zich bevin den op of tegen het monument is verboden, een gunstige ontwikke ling sal intreden. SCHOLIEREN FIETSEN NAAR DEN HAAG AMSTERDAM (ANP) Samen met enkele andere soortgelijke groeperingen uit Rotterdam, Leiden, Den Haag en Utrecht voert de Amsterdamse scholie renorganisatie „Vaag" woensdag aan staande een actie voor politiek gericht en praktisch onderwijs. Ze heeft daar toe een fietstocht georganiseerd van uit de verschillende steden naar Den Haag om daar de Kamerdebatten over het onderwijs bij te wonen. Men ver wacht dat de jongeren ongeveer tegen het middaguur in de regeringsstad zullen Damuta Kobylinska is de enige vrouwelijke kapitein bi) de Poolse koopvaardij. Ze staat aan het hoof van een bemanning van veertig koppen, die dienst doen op de ,J3iesczdy", een schip waarmee ze vorige week kolen aanvoerde in Kopenhagen, Het schip is inmiddels weer naar Polen vertrokken, waar Dajnuta haar man ophaalt, die zijn stuurmansexamen heeft gedaan Hij gaat varen op het schap waar zij vrouw het *>er hanteertEn hij zal maar 'te luisteren hebben. Beginselprogram „Binding Rechts" HILVERSUM (ANP) Binding Rechts, in de Tweede Kamer vertegen woordigd door de drie man tellende groep-IIarmsen, heeft zaterdag in Hil versum een beginselprogramma unaniem aanvaard. De partü wil alle krachten bundelen die rechts zyn, in die zin dat niet de overheid, maar het volk de bron is van alles wat de menseiyke samenle ving tot een werkelyke samenleving maakt. Binding Rechts staat een samen gaan van „alle eerlyke, constructieve rechtse krachten" voor. doch niet met de negatieve of extremistisch rechtse krach ten, aldus voorzitter J. S. Winia. De partij strijdt voor het behoud van de christelyke waarden van de westelij ke besohaving, van de nationale zelfstan digheid (binnen de EEG slechts econo- mische samenwerking), de constitutio nele monarchie, het parlementaire stel sel en de eigendomsrechten, en wenst een „eerlijk en weinig omslachtig belas tingstelsel", een juiste begrenzing van de sociale verzorging, afschaffing van de PBO, *die ten doel heeft de samenleving te dwingen naar 'n bepaald socialistisch patroon te gaan leven, beperking van de overheidstaak en „wederinvoering van de rechtsstaat voor zover die niet meer bestaat". Binding Rrechts wil krachtig optreden tegen de .voortdurende gezagsondermij ning", en staat met name strengere straffen voor tegen ordeverstoringen op straat, tegen zedenmisdrijven, overval- dan maak je geen fouten maar je com mentaar is dan niet te vreten. Je moet het lef kunnen opbrengen om fouten te maken, steek die kop maar eens in de strop. Als Ajax tegen Liverpool speelt en Henk Groot maakt tegen alle ver wachtingen in een geweldig doelpnnt, dan schater ik het ook uit. Waarom niet? Moet ik op zo'n moment koel en zakelük registreren? Zoals de Duitsers doen? Die verslaan elke wedstrüd op een ingehouden, zakelüke toon en zelfs op het moment, dat één van de jon gens een miraculeus doelpunt maakt, dan raken ze nog niet uit de plooi. Dan wordt het gewoon in dc boeken bü- geschreven. Boekhoudmachine Van zo'n styl houd ik niet. Laat ze maar merken, dat ik zelf ook gespan nen ben. Bij AjaxLiverpool zaten de kijkers op hun stoelen te wippen. Moet ik dan als een boekhoudmachine mijn commentaar oplepelen? Kom nou. Een televisiecommentator mag zich best eens laten gaan. Als woensdag ln het San Cirostadion één van de Feijen- oordspelers een geweldige goal maakt, dan zal ik het waarschijnlijk ook uit schreeuwen. Mag ik effe. Ik zit daar met mijn monitor midden tussen het publiek en het is verrekte moeilijk om je te concentreren. Ik prefereer 'n gla zen hok, omdat je daar de gelegenheid hebt om je eigen fouten te horen en te corrigeren. In het San Cirostadion word je overspoeld door het gehuil van die tachtigduizend Italianen. Dat werkt op den duur op je zenuwen. Het voordeel van San Ciro is wel. dat de commentator een goed zicht heeft op het veld, Tk prefereer altijd nog mijn eigen waarnemingen boven die van de camera's. Want de camera kan maar een beDerkt deel van het veld laten zien Als ik op het veld kijk, zie ik. hoe een aanval wordt opge bouwd. Daar kan een camera nooit Koff'odik-kiikers Wat ik over de uitslag denk? Dat moet je niet aan mij vragen. Nederlanders zijn geweldige koffiedikkijkers, maar als erop aan komt zijn het allemaal loze slagen in de lucht. Ik kan alleen zeggen, dat Feijenoord niet zo briljant is als Ajax een tijd geleden. Ze heb ben een goeie, de,gelijke ploeg, die niet beter of slechter is dan de kampioens elftallen van pakweg België, Zweden, Noorwegen, Ierland, Wales en Schot land. Als je Feijenoord tegen dé kam pioen van Rusland zet zijn ze waar schijnlijk ook niet kansloos. Maar de pech is, dat ze nu uitgerekend tegen over de beste ploeg van Europa komen te staan. Het is gewoon jammer, dat ze de eer ste de beste wedstrijd op dié jongens stuiten. Dat had leuk geweest in de halve finales. Nu zie ik ze toch echt wel de mist ingaan Laten we zeggen tweenul voor AC Milan. Ik doe maar een gooi. want het kan ook viernul worden of tweeéén voor Feijenoord. Het blijven krampachtige voorspellin gen van de mensen aan de kant. Voor mezelf hoop ik alleen, dat het een wedstrijd wordt, waarin een hoop gebeurt. Ik ga de dag ervoor altüd naar de training en ik kyk de spelers aan. Als commentator heb je veel steun van de rugnummers en daarnaast ziin er ook nog andere visuele hulp middelen. Een speler, die altüd met af gezakte kousen sneelt. een kale kruin, een bepaald loopje. BU AC Milan is de herkenning nauwelijks een probleem, want het ziin allemaal bekende jon gens. Bij Bulgarije lag dat heel anders. Ik wil ook best bekennen, dat ik in die wedstrüd wel eens een verkeerde Bulgaar de bal heb laten spelen. Maar wat geeft dat. als de kükers die namen ook niet kennen? Rooie oorties Neen, wat dat aangaat had Han Hol lander het een stuk gemakkelijker. Die kon bij elke wedstrijd lekker op het gas trappen, want de luisteraars za gen toch geen nest. Hij versloeg wed strijden. waarbij ze thuis aan de radio met rooie oorties zaten. De volgende dag las je dan in de krant, dat het een slaapverwekkende sof was geweest. De televisiecommentator heeft die vrijheid van interpretatie niet. Die mag nooit met de waarheid op ge- snannen voet leven Als Feijenoord in M'laan een rotwedstryd speelt, zul je mij dan ook niet horen juichen. Als dat (Van een onzer verslaggevers GOIRLE De rijkspolitie was er gisteravond laat nog niet in geslaagd enig spoor te vinden van de bankoverval te Goirlc, waarbij twee gewapende over vallers er met 90.000 vandoor zün ge gaan. De mannen, gemaskerd en gewa pend met vermoedelyk een stengun en revolver, zyn omstreeks vüf voor 12 het gebouw van de AMRO-bank binnenge lopen. Binnen een minuut verdwenen ze weer via de achterkant van de bank in een gereedstaande auto. Een man hield de drie personeelsleden onder schot en dwong de enige aanwe zige vrouwelyke klant met het gezicht tegen de muur te gaan staan. De tweede verdween achter de balie, waarbij hij alle geld uit de kas in een weekendtas stopte. Het tweetal verdween via een raam. De politie heeft nog geen ge tuigen kunnen vinden, die het duo heeft zien vluchten. De grens is vanaf de bank binnen twee minuten te bereiken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7