9e£cid<se(3omci/nt GOUDEN Conny Stuart HARPEN: antenne Jules de Corte Harry de Groot Vastgelopen huwelijk in somber Kamerduel Zilver voor Lenny Kuhr en Golden Earrings Nurejev gaf ballerina die viel een klap Gina zou geen trouwplannen koesteren Apollo-12 ook weer op t.v. De wrekers Televizier Solsjenitsyn geroyeerd PAGINA' 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER .1969 Vrij vertaald: Laten zo'' I EEST men tussen de regels van het V.N.-rapport over de volksraadpleging in West-Irian door, dan is er geen enkele reden om Oe Thant en zijn wereld organisatie te feliciteren. En men moet wel tussen de regels door lezen om de voorzichtige kritiek uit zijn diplomatieke bewoordingen te kunnen pellen. Vrij vertaald komt de kritiek van Ortlz Sanz, de Boliviaan, die in opdracht van de Verenigde Naties de volksraadpleging heeft moeten controleren op het volgende neer: „Bij de musjawara (door middel van een gesprek tot overeenstemming komen) zijn de bezwaren, die een van de Papoeabevolking tegen aan sluiting bij Indonesië heeft, niet tot hun recht kunnen komen- De vorm van de volksraadpleging is waar schijnlijk door Djakarta opzettelijk zo gekozen, dat de oppositie monddood zou blijven. Maar ondanks dit alles: laten de Verenigde Naties de uitslag maar aan vaarden als een daad van vrije keuze. Wat moeten we er verder aan doen?" Door secretaris-generaal Oe Thant be krachtigd komt deze conclusie neer op een betuiging van onmacht om Iets an ders te zijn dan goedkeuring te geven aan een praktijk waarop kritiek logisch Is, maar waaraan toch niets meer te doen vb It. Inderdaad vloeit een dergelijk be rusten voort uit het beleid dat de Ver enigde Naties vanaf de eerste moeilijk heden rond de toekomst van het Papoea- land met betrekking tot Nieuw-Guinea gevoerd heeft. Er is een dermate scheef groeiende ontwikkeling van de kwestie bevorderd, dat men in het belang van de Papoea's zelf thans niets anders meer Kan adviseren dan: „Laat maar zo". OF door de verdere ontwikkeling van West-Irian dit een zwarte pagina in de geschiedenis van de V.N. gaat worden, moer worden afgewacht. Een hart onaer <je riem zal het alleen zijn voor rege ringen en politici die ervan uitgaan, dat om een doel te bereiken machtspolitiek toch altijd nog beter is dan het werKen met de spelregels van het volkerenrecht volgens democratische normen. Intussen blijven wij voor de Papoea's, dte nu meer dan ooit recht hébben op bijstand bij hun emancipatie erop staan, dat Djakarta na deze dubieuze volks raadpleging gaat doen, wrat het daarvoor al beloofd had. Wat ons betreft mag Ne derland binnen 't kader van de ontwik kelingshulp via bilaterale afspraken met nldonesië daarvoor een royale bijdrage gaan leveren. Met als enige voorwaarde garanties dat deze hulp inderdaad de Papoeabevolking ten goede komt. Misschien kan hierover in Den Haag gepraat worden, wanneer Papoealeider Kasiepo inderdaad uit West-Irian naar Nederland overkomt. Niet wachten op het voorjaar */|ET de discussie over een gemeen- schappelijk veróekingsprogram van KVP, Anti-Revolutionairen en CHU moet gewacht worden tot de ARP klaar is met haar „bezinningsproces" waarvoor het partijconvent zes maanden heeft uitge trokken. Volgens een meerderheid van het con vent woordvoerder politiek leider mr. Biesheuvel staat feitelijk wel vast dat in het voorjaar het gesprek met de an dere christen-democratische partijen over het program zal worden hervat. Vol gens een minderheid staat dit niet vast men wordt over het gezamenlijk gesprek beslist door een conclusie die aan de hand van ontwikkelingen in het komen de half jaar zullen plaatsvinden, straks moet worden getrokken. Niet ten onrechte heeft maandagmor gen een bekend politiek commentator de situatie van het jongste ARP-convent vergeleken met die in de KVP na de be wogen Arnkemse partijraadsvergadering: iedereen spreekt gedachten uit, aan de grondslag waarvan zijn in het diepst ver borgen gedachten liggen. Informeel zullen fractievoorzitters en partijleiders van de Katholieke Volkspar tij en de Chrlstelijk-Historische Unie de zer dagen hun collega's Biesheuvel en Veerman nog wel om nadere interpreta ties vragen. Los van deze interpretaties en van de conclusie die de CHU er uit trekt, vinden wij dat de Katholieke Volkspartij het komende halfjaar niet „op de plaats rust" mag gaan houden". Aan haar reputatie en haar toekomst is de KVP verplicht zelf door te gaan met de bestudering en het ontwerpen van het toekomstig politiek program, van het na 1971 noodzakelijke en mogelijke urgen tieprogram in het bijzonder. Want vóór de ARP rond is, staan we aan het begin van het éne christendemocratisch pro gram hun geloof in politieke oprechtheid bij de Partij van de Arbeid en in de toe komst van Den Uyls progressief akkoord eerder zouden gaan verliezen. Mogelijk hebben afgelopen weekend de heren Von deling en Den Uyl met hun verklaringen daartoe een eerste bijdrage geleverd! En na het voorjaar komt de zomer, meestal niet bijster geschikt voor om vangrijk, gewichtig politiek werk. Maar tegen het najaar moeten de grote lijnen van het politiek program 19711975 be kend zijn en moet er ook iets concreets op tafel liggen omtrent het belangrijke urgentieprogram. Per slot van rekening zijn zulke programs niet af, wanneer het bestuur klaar is met het concept maar pas wanneer de partij organen, gehoord de leden, ermee akkoord gegaan zijn. Het minste wat de Katholieke Volkspar tij kan doen is in eigen kring uitgebreid vóórwerk verrichten; we nemn trou wens ook niet aan dat de anti-revolutio nairen zich een half jaar gaan bezig hou den met vage bespiegelingen en met het kritisch volgen van het Kabinet-De Jong en de opstelling der KVP-Kamerfrac- ties terzake. Gave opvoering van Centrum Het publiek, dat gisteravond in de Koninklijke Schouwburg de eerste Haag- *e voorstelling zag van „Kamerduel" een stuk over een vastgelopen huwe lijk bad het er kennelijk niet gemak kelijk mee. Niet alleen dat het applaus aan het slot vrij pover was, maar ook de reacties tijdens de voorstelling de den vermoeden, dat het stuk verkeerd begrepen en gewaardeerd werd door velen in de zaal. Zij deden daarbij, naar mijn smaak, zowel de schrijver als het stuk te kort, om nog niet te spre ken van de uitvoerenden, die toch op knappe, soms adembenemende wijze hun taak tot een goed einde brachten. „Kamerduel", uitstekend vertaald door Gerrit Kouwenaar, is in oorsprong een hoorspel, van de nu 42-jarige Duitser Martin Walser. Slechts twee personen treden op, een man en een vrouw, in een uitzichtloze huwelijkssituatie, waarin haatgevoelens de leemtes in het con tact hebben gevuld. Zo'n situatie is niet nieuw op het toneel. Maar het doet er niet toe of Strindberg of Albee zijn voor gegaan, als Walser in staat is zo'n juiste scherpe, menselijke en vooral voor het theater bruikbare analyse van zo'n dood gelopen situatie te geven. En daar is hij volledig in geslaagd: in uitermate knappe dialogen en situaties wordt erg veel, zo niet alles over twee mensen en hun relatie blootgelegd. Twee momenten uit hun huwelijk wor den getoond, er liggen vijftien jaar tus sen. Wat in eerste instantie in het eer ste bedrijf nog te raden blijft, nog niet duidelijk is. vindt men in het tweede deel terug in een verder stadium: daar zijn slechts de toppen van de ijsberg zichtbaar. Het leed wat onder de op pervlakte verborgen blijft is herkenbaar, door de wijze, waarop men het con flict van de gehuwden in het eerste be drijf heeft ervaren. Veel blijft ongezegd, maar alles is aanwezig. Toneelgroep Centrum heeft het tweede bedrijf op eigen initiatief danig besnoeid en het lijkt me, dat dit een gelukkige ingreep geweest is. Het stuk lijkt erg realistisch. Er is een leraar aardrijkskunde (met bevoegd heid geschiedenis) op het toneel in zijn bedrijf van werkzaamheden voor zijn school te zien met zijn vrouw, een wat conventionele, burgelijke echtgenote, die een erg scherpe blik blijkt te hebben op wat er in haar man omgaat. Een burgerkamer (fraai decor van Lou Steenbergen, dat misschien niet ge noeg de beslotenheid suggereerde), bur- germansgesprekken, burgerlijke gedra gingen. Een somber stuk. dat op een ver schrikkelijke manier de schok van de herkenning brengt. Wie dat niet wil zien, zal om de meest beangstigende mo menten maar één verweer hebben: de domme lach, waardoor men zich buiten 'de realitiet kan plaatsen. Het is gis teravond bij herhaling te constateren geweest, dat deze reactie een vlucht TONEELGROEP CENTRUM Lou Steenberger NEDERLAND I NOS 18.50 uur Fabeltjeskrant 19.00 uur Journaal KRO 18.07 uur: De dwaze wereld vat Tommy Cooper 19.32 uur: Verslag op dinsdag, informatie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: B randpuntbuitenspel 21.10 uur: Music, music, music 21.55 uur: De wrekers 22.45 uur: Journaal (NOS) 22.50 uur: NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala AVRO: 19.30 uur: Pevton Place voor meerdere toeschouwers de oplos sing moest brengen. Die reacties kwamen mijn idee de voorstelling niet ten goede. En het was een bijzonder fraaie prestatie van acteurs en regisseurs, die men kon zien. Peter Oosthoek heeft elke nuance in de verhou ding tussen de gehuwden geanalyseerd en op het toneel vorm gegeven, dat het stuk zonder zijn analyse en zonder zijn Inbreng een avond tamelijk wezen loos heen-en-weer gepraat geweest zou z(jn. Daar was geen sprake van. elke zin, elke handeling had betekenis en het bleek duidelijk, dat men geen gelijk heeft, als men zegt, dat mensen die be paald niet interessant zijn in het da gelijkse leven zoals een aardrijks kundeleraar en zijn vrouw dat door gaans niet schijnen te zijn ook op het toneel van geen belang zijn. De vorm van het lijsttoneel (800 men sen in de zaal op een verhoging en op afstand daartegenover) was overigens wel een enorme belemmering. Dit stuk vraagt gewoon om theater in het rond of iets dergelijks, waarbij de toeschou wer veel meer betrokken wordt bij de vertoonde situatie. Wanneer het stuk in een dergelijke voorstelling was gebracht, hadden de acteurs het probleem van verkeerd reagerende toeschouwers in veel mindere mate gehad. Elisabeth Hoytink en Frans Vorstman in het stuk droegen zij hun eigen voor namen sloegen zich overigens op be wonderenswaardige wijze door die moei lijkheden heen. Zij speelden bijzonder genuanceerd de twee rollen van het stuk. zoals de regisseur die gezien had. Er was een diepgang te bespeuren, die te weinig kan voorkomen in het Ne derlandse toneelsysteem: zonder acteurs trucs, zonder vertoon van vakman schap en zonder vuurwerk van uiter lijkheden. waar dit soort rollen gemakke lijk toe kan !eiden( zie Nederlandse voorstellingen van Strindberg en Albee) Het zijn twee voortreffelijke, door en door eerlijke rollen, waarmee Toneel groep Centrum in alle opzichten heel blij mag zijn. En trots. Jan Verstappen Tweede prijs voor „Het Compromis" BENALMADENA De Nederlandse speelfilm „Het compromis" van Philo Bregstein heeft maandag op het inter nationale filmfestival te Benalmadena in Spanje een tweede prijs behaald. De eerste prijs ging naar de Spaanse film (Van i speciale verslaggever) AMSTERDAM TUdcns dc tiende, door de stichting Conamus (comité voor Nederlandse amusementsmuziek) in het Amsterdamse Carlton georganiseerde reünie der lichte muziek werden Conny Stuart. Jules de Corte.cn Harry de Groot onderscheiden met de gouden harp een „onderscheiding voor een bijzondere staat van dienst", in de lichte muziek. Tot hun voorgangers mag dit drietal o.m. rekenen Max van Praag. Annie M. G. Schmidt. Harry Bannink, Corrie Brokken, Wim lbo en Michel van der Plas. Geen kleinigheid dus in de Neder landse lichte-muziekwereld. Vandaar dat de belangstelling voor deze uitreiking zeer groot was. Het merendeel van Ne derlandse grote en kleine artiesten was in de zalen van Carlton verzameld om te zien en om gezien te worden. Het was tenslotte een reünie van mensen, die normaal wegens over het hele land ver spreide werkzaamheden nauwelijks in de gelegenheid zijn om elkaar op deze informele wijze te ontmoeten. Mr. E. Brautigam, secretaris van de klassieke stichting Donemus, reikte met een knipoog naar het „lichte" zusje Co namus de harpen uit. Dat was niet zo'n eenvoudige zaak, want Conny Stuart verblijft in Heerenveen en kon niet aan wezig zijn. Dat weerhield mr. Brauti gam er niet van om in zeer bloemrijke bewoordingen, die het uitgesproken bij zulke gelegenheden zo goed doen, haar talrijke kwaliteiten te roemen. Conny Stuarts gouden harp is de ere prijs voor een waarlijk grote dertigja rige carrière". Harry Bannink mocht de prijs in ont vangst nemen in plaats van de caba retière. die in 1940 voor het eerst op de planken stond en daarna successen boekte met Wim Sonneveld. met wie zi] 16 jaar samenwerkte, en o.a. in de mu sicals „Heerlijk duurt het langst en Met man en muis". Ze treedt op het ogenblik op in het cabaret „Met blijd schap geven wij kennis". Jules de Corte was wel zelf aanwe zig om de trofee in ontvangst te nemen. Kink in kabel van plannen tot fusie musici AMSTERDAM (ANP) Op 28 februa ri 1969 besloten de Algemene Bond van Kunstenaars, de Beroepsvereniging mu- ziek-dramatische kunst, de Bond van christelijke kunstena? s. de KNTV, de Lavemudo, de Nederlandse katholieke bond van musici en artiesten, de NTB. het Orkestenverbond. de Vereniging do centen aan van rijkswege erkende mu ziekvakinstellingen en de vereniging le raren schoolmuziek tot vorming van een werkgroep tot onderzoek van de moge lijkheden van samenwerking c.q. fusie. Op 21 oktober stelde een kleine com missie uit de werkgroep een concept- interimrapport samen op basis van de in de werkgroep gevoerde discussies. Dit rapport zou in de plenaire werk groep worden besproken. Op 6 novem ber verscheen het bericht, dal de ABK. het Orkestenverbond, de Nederlandse i katholieke bond van musici en arties- ten, de Beroepsvereniging voor muziek- I dramatische kunst en de Bond van christelijke kunstenaars besloten had den hun leden voor te stellen per 1 fe bruari 1970 te fusioneren, waarbij men zich bereid verklaarde met iedere, daar voor in aanmerking komende organi satie fusiebesprekingen te beginnen. Deze gedragslijn, die niet in overeen stemming is met de wens van het overgrote deel van de musici, haalt een streep door het streve- ir eenheid van alle musici. De KN~" Lavemudo, de NTB en de Verent centen aan van rijkswege erkende vakinstellingen ver tegenwoordigende circa vierduizend le den, hebben besloten de besprekingen over samenwerking c.q. fusie voort te Dat gebeurde onder luid applaus en bravogeroep voor deze. zoals mr. Brau tigam het noemde, „filosoof die overal entree heeft". Harry de Groot, bekend van vele radio- en televisie-optredens als solist en dirigent, mocht de derde gouden harp in ontvangst nemen. Er was ook nog een vierde gouden onderscheiding. Die ging volgens een cryptogram naar de heer C. Smits jr., secretaris van het onamusbestuur. Dit jaar voor het eerst werden ook enkele zilveren harpen uitgereikt, be doeld als aanmoedigingsprijs voor jonge kunstenaars. Het Eindhovense zange resje Lenny Kuhr. winnares van het laatste Eurovisiesongfestival met het liedje „De troubadour", mocht de eer ste aanpakken. De stichting Conamus was van mening dat Lenny, die het grootste deel van haar repertoire zelf schriift en zingt en al verschillende pla ten heeft gemaakt, deze priis aan het begin van haar carrière zeker waard is. Datzelfde geldt trouwens voor de an deren. die met de zilveren harp onder scheiden werden: de gisteravond niet aanwezige Marinus Gerritsen en George Koovman. beiden leden van de Golden Earrings, die ..al zijn dan de teksten in het Engels geschreven, bewezen hebben op hun terrein, dnt internationaal zo goed ligt. voortreffelijk werk 1e leve ren". en Herman van Veen. de veelzij dige jonse cabaretièr. die met ziin ca baret ..Harlekiin" veel succes oogst. Ook Herman van Veen moest echter verstek laten gaan wegens optreden in Roer mond. In zijn plaats werd de harp in ontvangst genomen door zijn echtgenote. TRIEST (AP) De Italiaanse balle rina Giovanna Lisa Mariani heeft bij de rechter in Triest een klacht ingediend tegende beroemde Russische balletdan ser Rudolf Nurejev, die haar een dag tevoren tijdens een balletvoorstelling in het gezicht geslagen zou hebben. Tijdens de uitvoering van „Giselle" in Triëst konden de duizenden toeschouwers duidelijk zien, dat Nurejev mejuffrouw Mariani een harde klap gaf. Men ver keerde kennelijk in de veronderstelling dat die bij het stuk hoorde, want na af loop werd enthousiast geklapt. Een dagblad wist te melden, dat de ballerina per ongeluk tijdens de dans te gen Nurejev was opgebotst en dat hij haar daarvoor een mep gaf. Zij vluchtte onmiddellijk het toneel af en had vijf minuten de tijd om haar tranen te dro gen zo willen de berichten net al vorens weer deel te nemen aan het slot van de voorstelling. Nurejev heeft nog geen commentaar geleverd op de be schuldiging. GENEV" (AP) De Italiaanse film actrice Gina Lollobrigida en haar j Amerikaanse metgezel George. Kauf- l mann hebben geweigerd commentaar I te geven op de berichten, dat zij binnen kort gaan trouwen. Bij hun aankomst uit Genève in Ro- i me weigelden Gina, die blijkbaar in een slecht humeur was, en de 35 jaar oude Kautmann, elk commentaar. I „Ik weet niet precies wat de bladen I schrijven en ik wil het vanavond ook niet weten. Ik ben moe en wil naar huis te rusten. Ik wil het niet bevesti- en niet ontkennen". In het Joods Historisch Museum, Waag gebouw Amsterdam, wordt van 18 no vember tot 12 januari een tentoonstel ling gehouden van judac'ia uit een Franse particuliere verzamenling on der de titel „..Van de einden der Je grote retrospectieve tentoonstelling van mobiles en sta biles van Alexander Cal- der, die in 't stedelijk Museum de Am sterdam veel belangstelling trekt, wordt met een week verlengd tot en met sondaf 28 november Goud voor de groten. Zilver voor de mensen met toekomstIn het midden Lenny Kuhr met aan elk oor een Golden Earring namelijk George Kooymans en Marinus Gerritsen. F 180.000 voor miniatuur (4x4 cm) van Holbein LONDEN (RTR) Op een veiling van de Londense kunsthandel Sotheby is ma dag een miniatuur van Hans Holbein de jongere voor 21.000 pond (ongeveer 180.000 gulden) in andere handen over gegaan. De koper wil onbekend blijven. De miniatuur van vier bij vier cm werd in 1540 geschilderd. Het is een vrouwen- portrait, dat deel heeft uitgemaakt van de verzameling van de Weense tak van de Rothschild. Er zijn nog twaalf derge lijke miniaturen van Holbein bekend. Acht bevinden zich in Engeland, waar van vier in het bezit van koningin Eliza beth. Hans Holbein de jongere was hof schilder van de Engelse koning Hendrik VIII. NEW YORK (A.F.P.). In 51 landeJi zullen t.v.-kijkers de t.v.-uitzendingen van de maanvluoht van de Apollo-12 en de verrichtingen van Charles Conrad en Alan Bean op de maan kunnen volgen. Daartoe zijn met de televisiemaatschap pijen in die landen de contracten al gesloten. Tijdens de maanvlucht van de Apollo-11 in juli konden in slechts 39 landen de t.-v.-uitzendingen worden gevolgd, doordat een communicatie kunstmaan in het ongerede was ge raakt. Intussen is een nieuwe kunst- maan gelanceerd die uitstekend werkt. Koets van NCRV met man en 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Strange report 21.10 uur: Voor de vuist weg 22.10 uur: Televizier 23.00 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I VARA 17.00 uur Kom er eens kijken, jeugdprogramma De r 1 aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's RADIO BELGIE 324 m. PROGRAMMA HILVERSUM I Zing met ons mee: licht vocaal en instru mentaal ensemble met zangsollsten. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Trefpunt: programmma voor bejaarden en bejaardenzorg. 19.30 Nieuws. 19.35 Van avond: vrolijkheid, muziek, actualiteiten en wetenswaardigheden. 22.00 Hierlng: discus sies door Jongeren. 22.30 Nieuws. 22.38 Mede delingen. 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.55 Signaal muziek van eigen tijd (opn), 23.35 Nieuws). 23 40 Nieuws. 23.45-23.55 Ligging 7 20VociaUsHsch?strïjd?ied°C23 "s(eieo^Ll'ch - I.ichle grammofoonmuziek. (8.30-8.35 Van Horizon muziek uit Japan. Ethiopië. Thai land. Malaija. Joegoslavië en India. 23.55- HILVERSUM II 18.00 Stereo: Metropole orkest. 18.19 Uit- eznding van het Gereformeerd Politiek Ver bond. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Licht ensemble met solisten. 19.40 Concilie- postbus. 19.45 wie is in Godsnaam Jezus Christus?, lezing. 20.00 Kollage 15; Nimfen, spel met muziek. 21.15 Stereo: Hoorspel. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlements- overzicht. 22.45 De zingende Kerk, muzikale lezing. 23.00 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Zingen over dieren. 23.55-24.00 Nieuws. bach (gr). 12.25 Stereo: *Metropole orkest: land. 13.00 Nieuws'. 13.11 Actualiteiten. 13.25 exclusief gemaakt voor de VARA. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Licht gevarieerd platenprogramma. 14.40 Stereo: De zaak Kolen-Betje. hoorspel. 15.15 In de Toonzaal: moderne muziek voor de jeugd. 18 00 Nieuws. 16.02 Sociëteit: Zestig minuten voor boven de zestig. NOS: 17.02 Onder de groene Mezzo-sopraan en piano: moderne liederen'. NCRV: 700 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: klassieke teiten. TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Als dat zou kunnen: verzoekplatenprogramma^ (R 30 T.v. vanavond: tol vandaag, muzikale lezing. 10.15 Voor de Een nieuwe spannende aflevering van de Wrekers, waarin ditmaal Emma Peel de hoofdrol zal spelen, omdat strijdprogramma. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot het ^and: '- -6 Mededelingen t.b.v. land- en NCRV^lToo stereo: k 1 assieke°orkestmuziek (gr.). 15.00 In 't zilver: een programma voor oudere ^luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor John Steed gedwongen rust moet houden met een gewond been. Nadat Emma Peel een boek gepubli ceerd heeft over bridgen, wordt zij van Sociale Zake n^cn 3 Vo fksg ezondhei d' m et korte informatie over de sociale verzekerin gen.^Redactie: Claude Belloni en Herman HILVERSUM III 9.02 Zing. idiojournaa). veekend uitgenodigd ten huize van Sir Cavalier Rousicana in Devon shire. Het weekend heeft al een vreemd begin, wanneer blijkt dat de gastheer niet aanwezig is bij Emma's aankomst. Nog vreemder is dat de huishoudster Emma's wagen leent en haar alleen achterlaat in het eenzame, antieke, vol speelkaarten behangen Ondertussen ontdekt fsteed dat een ze kere Prendergagt, die eens door Emma's toedoen in de gevangenis terecht is ge komen, ontsnapt is. Steed krijgt angstige voorgevoelens dat iemand er op uit is De Wrekers te doden. Dat deze voorgevoelens juist "e50 omnibus. 16 oo Nieuws 16 03 Be zijn, blijkt wanneer Steed in Devonshire richten. 16.09' Voor de jeugd. 16)30 Bic arriveert, -om zoals altijd net op tijd samen met Emma Peel als overwin naar uit de strijd te komen. (Nederland I 21.55-22.45) weerbericht, mededelingen en Jaz jeugd. Vrije Geluiden onder redactie Jan Haasbroek- (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Met ingang van 1 januari is de heer Jan Haasbroek (25 jaar) benoemd tot eindredacteur van „Vrije Geluiden". De heer Haas broek was vóór zijn benoeming als free-lance medewerker voor VPRO- radio en -televisie werkzaam. De laat ste tijd was hij verbonden aan het televisieprogramma „Zendtijd" als or ganisator aan 't radio-totaal-program ma VPRO-vrijdag. paard te water Voor de vuist weg (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Dezer dagen maakte een NCRV-televisieteam opnamen in de buurtschap Portengen onder de ge meente Kockengen. Deze opnamen waren voor de produktie Hollands Wel varen. Hierbij werd gebruik gemaakt van een prachtige oude koets, die ge trokken werd door twee paarden. De dieren voor dit voertuig zijn kennelijk ergens van geschrokken, op hol ge slagen en te water geraakt. Met grote moeite wist men de dieren alsmede rle koetsier op het droge te brengen. De opnamen werden hierna gestaakt. Rien van Nunen breekt zijn heup (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Tijdens het afgelopen weekeinde heeft de bekende t.v.-acteur Rien van Nunen (de burgemeester in Swiebertje) tijdens een val van de trap in zün woning te Hillegom zijn heup gebroken. De acteur is in het zieken huis opgenomen en zal de eerstkomende maanden niet kunnen optreden. In Willem Duys' „Vuist" van heden avond worden de drie hoofdprijzen van de eerste serie van de uit twee series bestaande Nationael Najaarsloterij be kendgemaakt. Het gaat om drie geld prijzen. te weten een van 250.000 gul den. een van 100.000 en een van 50.000 gulden. (Nederland 1 21.1022.10) MOSKOU (DPA) De Russische schrij ver Alexander Solsjenitsyn is, naar maan dag van welingelichte zijde in Moskou vernomen is, geroyeerd als lid van de schrijversbond van de Russische federa tie. Vorige week woensdag sprak de bond nog een dergelijk bericht tegen. Als reden voor de uitstoting wordt nu opgegeven, dat de schrijver het Russische leven te zwart heeft afgeschilderd en te weinig heeft gedaan legen de publikatie van twee van zijn romans in het westen. In de Sovjet-Unie is sinds 1966 niets meer van de hand van Solsjenitsyn verschenen. HIJ l«idt een teruggetrokken leven. Televizier van vanavond zal voor het grootste deel gewijd zijn aan een repor tage over toenemende aggressie in de grote steden van ons land, die zich on der meer ait in straatterreur. Jan Scholtens onderzocht een aantal recen te gevallen. De reportage kijkt niet alleen naar de slachtoffers, maar ook naar de daders. Hoe komt een groep jongens er toe iemand met zijn been over een stoep rand te leggen en dat been dan als een kachel houtje te breken, door er op Ie gaan dansen. Het is maar één van de voorbeelden, die Jan Scholtens mee bracht als bewijsvoering voor de toene mende straatterreur. Als illustratie voor de vrees dat deze ontwikkeling verder uit de hand kan lopen, koppel de Scholtens aan de reportage beelden uit Washington, waar de geweldpleging met privé-politiekorpesn en gesloten televisiecircuils moet worden geweerd en waar spuitbussen met traangas voor persoonlijk verweer tegen overvallers een veelgevraagd artikel in de winkels is geworden. De reportage werd gefilmd door cameraman Piet ter Laag en door de cineasten Joop Panhuyse, Jochem van Dijk en Pim Korver. Sa menstelling Jan Scholtens en Wibo v. d. Linde; eindmontage Barry van der Sluys. Aansluitend volgt een discussie in de studio met een aantal deskundi gen, waaronder de criminoloog prof. mr. mr. H. W. Nagel. Dc eerste aflevering van „De kleine zielen", het kolossale t.v.-feuilleton dat de NCRV ons biedt naar het befaam de werk van Louis Couperus, geeft nog weinig mogelijkheid tot kritisch houvast. Zo'n begin betekent kennis maken. In dit geval met een heel gro te familie, zodat men pas gaandeweg met de verschillende leden ervan ver trouwd kan raken. Onze eerste indruk was echter een voortreffelijke. Op de eerste plaats om dat het er zo schitterend uitzag. Daar voor alle eer aan Fokke Duetz, die, bij gestaan door deskundigen, een achter grond schiep waartegen dit verhaal van driekwart eeuw geleden zich na tuurgetrouw af kon spelen. Daar werkten ook andere factoren aan mee. De buitenopnamen bijvoorbeeld. Het moet hels moeilijk geweest zijn die in het Den Haag van nu te maken. Zon der moderne opschriften, colareclames, elektrische belleknopjes, t.v.-antennes of geasfalteerde straten. Zonder ook „toevallige voorbijgangers" in verkeerd pak. Dat lijken bijzaken, maar ze zijn in een produktie als deze van enorm be lang, omdat ze bepalend zijn voor de sfeer van het totaal. Hoofdzaak bleven uiteraard spel en spelers. Johan de Meester trof in zijn dialoogregie de goede toon die bewerkster Yvonne Keuls hem had aangereikt: modern spel, dus zo ingehouden als mogelijk was, zonder een zweem van ouderwetsheid in het taalgebruik en toch ln die taal een zweem van iets dat voorbij is. We zullen nog voldoende gelegenheid hebben om op de afzonderlijke spel- prestaties in te gaan. Volstaan we nu met te zeggen dat dc zorgvuldigheid die bij de produktie was betracht ook in de welgekozen bezetting tot uiting kwam. Voorts dat Ellen Vogel gescha pen lijkt om Constance te spelen en dat er verder in deze eerste aflevering al sprake was van een paar uitnemen de karakters. Met name kunnen wc niet nalaten Caro van Eijck te noemen. De serie is al de „Nederlandse For- sythe Saga" genoemd. Ze belooft be ier. geloven wij. Vergelijkenderwijs slaan we Couperus hoger aan dan Gals worthy. En als de negen volgende af leveringen verlopen als we na dit be gin mogen verwachten worden deze „Kleine zielen" een t.v.-evenement van grote orde. Godfried Bomans en Jan van Hilio trokken voor dc NCRV naar de „hei lige plaatsen" in Israël. Dat leverde goed filmwerk op met nogal wisselval lig commentaar van Bomans. die ver velende bijkomstigheden „ontdekte" die wij in onze jeugd al bij Keulers lazen en daar niet altijd geslaagde commen taren aan verbond. Vf.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2