Breuk KVP-PvdA is onherroepelijk Kwaliteiten liepen uiteen op Newport Jazz Festival PUBLIEK WAS EIGENLIJK WINNAAR CAMERETTEN PERFECTE SHOW TIJNANABRASS PvdA-fractieleider Den Uyl: VERTROUWDE EN MODERNE KLANKEN EDISON VOOR HERB ALPERT O. C. SMITH EEN BELOFTE Eerste prijs voor Rotterdamse meisjes Verontrusten willen voor Amsterdamse H. Hartkerk eerherstel Ko van Dijk speelt weer toneel Liberale jongeren „Nieuwe verkiezingen niet met dit kabinet' INLIJVING BI] VVD AFGEWEZEN Zoeken naar Keo gestaakt Brian Da vies in Nederland MAANDAG 10 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 <Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Partij van de Ar beid wijst een gesprek met de KVP over het bijleggen van de politieke menings verschillen van de hand. De breuk tus sen beide partijen is onherroepelijk, voorzover het de socialisten betreft. Zij willen niet meer samen met de KVP re geren. Drs. J. den Uyl, voorzitter van de Partij van de Arbeid Tweede-Kamer fractie zei zaterdagavond dat dit geen gancune is op de nacht van Sckmelzer, fn ook geen dwarsliggerij van zijn par tij. „Wij wijzen de samenwerking af om dat de KVP-poIitiek ons eenvoudig niet meer ligt. Daarmee is niet te regeren. Het moet in Nederland eindelijk maar eens tot een scheiding der geesten ko men", zei hij. De onherroepelijke afwijzing door de Partij van de Arbeid van de KVP kwam na een besluit van het AR-partijconvent in Utrecht om te bemiddelen tussen de Partij van de Arbeid en de KVP. De heer C. Lanser. voorzitter van het Christelijk Natinaal Vakverbond, vond het herstel van vertrouwen namelijk noodzakelijk, omdat Nederland volgens hem anders on regeerbaar dreigt te worden. Het was de eerste keer dat een voorzitter van 't CNV op een politiek congres zulke duide- Samenwerking AR-CHU-KVP in Zuid-Holland RIJSWIJK (ANP) De provinciale besturen van ARP. CHU en KVP in Zuid-Holland hebben vrgdag in een te Rotterdam gehouden vergadering over eenstemming bereikt over de inhoud van 'n gemeenschappelijk politiek programma voor de komende verkiezingen van Provinciale Staten. In deze bijeenkomst, die onder voor zitterschap stond van de heer Woutstra (ARP) en waarbij ook d e gedeputeer den M. van der Brugge (ARP) dr. R. Ei j sink (KVP) n ir. N. Buijstert (CHU) aanwezig waren, werd op basis van de gemeenschappelijke overtuiging dat het evangelie van Jezus Christus het uit gangspunt en fundamentele inspiratie bron van politiek handelen dient te zijn, besloten in de komende zittingsperiode van Provinciale Staten nauw samen te werken, regelmatig gezamenlijk fractie- beraad te houden, werkgroepen in te stel len en het gemeenschappelijk beleid af f te stemmen op de door de kan/didaten van ARP, CHU en KVP onderschreven pro gramma. „Met de KVP is een voudig n iet te regeren lijke taal sprak. Zijn woorden maakten zaterdag op het partijconvent des te meer indruk omdat het congres op dat ogenblik door grote interne tegenstellin gen beheerst werd. Een groot deel van de congresgangers drong voortdurend aan op het zoeken van samenwerking met de Partij van de Arbeid, desnoods met het los laten van de KVP. Het optreden van CNV-voorzit- ter Lanser bracht voor wat dit betreft de eenheid in de AR-gelederen terug. „De AR moet het initiatief nemen om te bemiddelen tussen de Partij van de Ar beid en de KVP. Wij zijn dit aan Neder land verplicht, omdat het land anders onregeerbaar wordt. Wij zijn het ook ver plicht aan de progressiviteit", aldus de heer Lanser. Ondanks de krachtige uitspraak van de Partij van de Arbeidtop wil de AR- voorzitter dr. A. Veerman toch probe ren een gesprek tussen Partij van de Arbeid en de KVP op gang te brengen. „Het is per slot van zaken een opdracht van het convent. We moeten eerst het officiële standpunt van het Partij van de Arbeid-bestuur kennen, aldus het AR-bestuur, voordat wij zeker weten dat een dergelijk gesprek en een derge lijke nieuwe samenwerking tussen Partij van de Arbeid en KVP definitief afgewe- De fractie-voorzitter van de WD, mr. W. J. Geertsema, voelt er niet voor het huidige Kabinet-De Jong tot inzet de verkiezingen in 1971 te maken. Hij noemde het onzinnig het kabinet dan in dezelfde personele bezetting te laten voortbestaan. Tevens betreurde hij de uitermate zwakke positie, die de minis ter-president inneemt en wilde graag dat de ministetr-president tussen tijds gemakkelijker ministers kan ver vangen. „Nu kennen we bijna uitsluitend poli tieke vervangingen, maar ik vind het be ter dat De Jong beoordeelt welke minis ter zwak is en vervangen behoord te wor den. Voor goed bestuur moet een minis ter-president die grotere bevoegdheid hebben en dan wellicht met inspraak van de fractie-voorzitters". Dit stelde de WD-fractievoorzitter za terdag tijdens het vierde lustrumcongres de JOVD te Emmen in een debat met de PvdA-voorzitter, dr. A. Vonde ling, die hem had uitgedaagd namen te ïen van de zwakke ministers, die naar «zijn mening vervangen moeten wor- ROTTERDAM Tijdens de twee concerten, die dit weekeinde het Jazz festival in de Doelen te Rotterdam com pleteerden, had het publiek heel wat te verwerken. Zowel oude als zeer moderne muziek werd door grote prominenten met wisselend succes ten gehore ge bracht. De simpele doch zeer aanste kelijke „recht toe recht aan"-swing van Lionel Hampton werd voorafgegaan door een wat teleurstellende Sarah Vaughan, terwijl het laatste concert in het teken stond van de ultramoderne Free Jazz, vertolkt door Miles Davis en Cecil Taylor en waar pro en contra dui delijk hun voor- of afkeur lieten blüken. Zaterdagavond dus vocale jazz en in strumentale swing. Bepalen wij ons eerst tot Sarah Vaughan, die in hoge zwarte laarzen het podium betrad. Vocaal wist zij haar auditorium beslist te boeien, zo als in het fraai geïnterpreteerde „Fly me to the moon". Haar kassucces „Misty" werd eveneens fraai ingezet, doch zij onderbrak voor een (gefingeerde?) mi crofoonstoring. Dit oponthoud werd door haar benut om een komisch act op te voeren, waarna haar pianist John Veith werd uitgenodigd een strofe te zingen, hetgeen later nog eens werd herhaald. Zonder afbreuk te doen aan de door haar geleverde prestaties geloven wij dat deze werkwijze haar niveau op den duur zal schaden. De sfeer die zij door haar zang had opgeroepen werd plotseling volko men teniet gedaan. Het haast intiem contact met het publiek weer te hervin den bleek voor haar dan ook een zware opgave. Hierna kwam „The Hamp" aan bod. Zijn muziek heeft praktisch geen evolutie doorgemaakt. Nog altijd be den. Vondeling bestreed de mening, dat de minister-president geen ministers zou kunnen vervangen. „In Engeland ge beurt het ook regelmatig met zwakke ministers. Alleen als De Jong 't hier doen, valt het zo op. Omdat men het n bij uizondering doet". Geertsema: „Ik geef toe, dat een of meerdere fractievoorzitters var regeringspartijen bij de minister-presi dent aandringen, dat die en die minis ter vervangen moet worden, dan moet De Jong wel". Vondeling: „Wilt u dan Jong maar opbellen". Geertsema noemde de huidige houding van de PvdA „de zeer grote afstand die de PvdA tegenover de KVP aan 't schep pen is" een griezelige ontwikkeling. „Zelfs na een bekering van D'66 (tot PAK-partij) is voor de oppositiepartijen geen regeren mogelijk". Hij verwacht te een nauwere samenwerking tussen de drie christelijke partijen en noemde de afwerende houding van de PvdA spelen met de regeerbaarheid van het land. Saskia Stuiveling, Nol Neven en Jetty Bakker uit Rotterdam. Een dolgeworden publiek dwong gis teravond in de Prins Willem Alexander- zaal van het Congresgebouw Herb Alpert The Tijuana Brass tot vier toegiften. Hun optreden, het enige in Nederland, sloeg een bijna ongekend enthousiasme los: tijdens de laatste nummers drong men op naar het podium om de smeek bede om naar méér Tijuana kracht bg Meer dan een uur werden we getrac- teei'd op de door de vele succesplaten overbekende Tijuanasound: een vernuf tig mengsel van Latijns-Amerikaanse ritmen, dixielandcollectieven en het in deze tijd onontbeerlijke snufje beat, ge goten in een vorm die zo'n zeven jaar geleden door Herb Alpert werd „uit gevonden". In 1962 wist hij bij verras sing met het nummer „The lonely bull" de hitparade te bereiken, waarvan hij sindsdien niet meer af te branden is. „A taste of honey". „Zorba the Greek", 3anda" en talloze andere schijven, met het „dubbeltrompetje" als on betwist handelsmerk, gaan en gingen als suiker over de toonbank. Waren de eerste opnamen nog studiowerk, ■achter men de nodige foefjes ver moedde, een inderhaast geformeerd or kest logenstraft nu al weer enige jaren op de wereldpodia deze beweringen. Overigens moest Europa tot deze maand wachten om de „levende" Tijuana- muziek te kunnen beluisteren Een uitverkocht Congresgebouw zal het optreden van gisteravond niet licht DELFT - De groep, die het meest heeft bijgedragen aan het welslagen van dit cabaretfestival is het publiek, dat een optimum aan welwillendheid heeft tentoongespreid. Géén van de deel nemende gezelschappen zaJ zich kunnen beklagen, over de houding die de toe schouwers hebben Met deze woorden gaf jurylid Jaap van der Merwe een akelig duidelijke en correcte omschrijving van datgene wat gedurende drie dagen cabaretcompetitie in Delft werd vertoond. Het was vooi de betrokken groepen misschien minder aangenaam om te horen, maar het ge middelde peil van de deelnemers aan Cameretten '69, georganiseerd door de studententoneel vereniging Bubastis, gaf geen aanleiding tot een meer coulante benadering. De jury, behalve Van der Merwe bestaande uit Ann Burton. Nico Knapper, Jop Pannelcoek en Eric Herfst, was vooral teleurgesteld over de zeer geringe mate van oorspronkelijkheid waarvan de groepen hadden blijk gegeven. „Het gebruik van de studenten spitsheid, ongebonden, woordvaardigheid en een persoonlijke aanwezigheid waren de elementen, waaraan wij de meeste waarde hebben toegekend55, aldus Van der Merwe Op grond hiervan viel de eerste prijs toe aan RVSV uit Rotterdam, met als uitvoerenden Saskia Stuiveling. Nol Neven, Jetty Bakker cu pianist Hans de Brugn. Dc zelfverzckerheld en de frisse aanpak, waarmee dit trio meisjes hun aan eigen kunnen aangepaste liedjes en teksten brachten, maakten deze uitver kiezing volkomen acceptabel. Dat de Leidenaren Peter de Jong en Donald ten Hooven met de tweede plaats genoegen moesten nemen, zal misschien velen hebben verbaasd, want hun geacheveerde, beroepsmatig aan doende cabaret viel best in de smaak van het opmerkelijk onkritische publiek Het was echter juist de gladheid van hun optreden, waarover de jury was uit gegleden. Deze beide hoogstgenoteerden waren zaterdagavond opgetreden, zodat het festival althans het voordeel had ln een climax uit te monden, nadat het vrijdag al een stuk beter was geweest dan de bedroevende donderdagavond. De derde prijs kreeg het Utrechtse Bitter bal. ook al voor hun relatief spitse tek sten. Huisvlijt De Jury liet er geen twijfel aan be staan, dat er voor de andere groepen weinig waardering was. Men laakte het gepresenteerde als „clichérijke huisvlijt" Wal de meesten lieten zien was een gezicht zonder profiel, een even wezen loos soort mombakkes als de AVRO heeft", aldus Van der Merwe. De studen ten kregen nog meer op hun brood „Het voortdurend gepraat over sex was van een provinciale oubolligheid, die deed vermoeden dat de executanten het er erg moeilijk mee hebben. Het is toch wel sterk, dat alleen al het noemen van het woord „lesbisch" een ijzersterke grap moet zijn. Verder hebben we der tien keer gehoord over het verlaten van de kerk vóór het zingen. Het ginnegap pende publiek vergat gemakshalve even. dat het inderdaad uitbundige pret had gehad om deze gruwelijke flauwiteiten, net zoals het door Van der Merwe ook gelaakte rondlopen met opgestroopte broekspijpen. „Het is ons een raadsel hoe Iemand het leuk kan vinden", zei hij naar de ietwat onrustig schuifelende kijker. Deze Jurykritiek was ons dusdanig uit het hart gegrepen, dat verdere per soonlijke bevindingen totaal overbodig zijn. Alleen nog dit: de omlijsting in de aula van de t.h. was uiterst bedroevend. Van de belichting deugde drie dagen acnter elkaar niets, terwijl het geluid bl] voortduring alles te wensen over liet. Daarvan werden gastoptreders Freek de Jonge en Bram Vermeulen de dupe: een kwartier geknutsel vermocht mêt elektrische spanning te krijgen voor het te gebruiken orgel. Tikje Jammer voor een technische hogeschool. P.L. AMSTERDAM (KNP) Ongeveer 500 katholieken, die verontrust en veront waardigd zgn over het optreden van de literator G. K. van t Keve in de H. Hart kerk te Amsterdam, hebben zondag in een der grote zalen van Krasnapolski een protestbgeenkomst gehouden. Dit protest had ln zekere zin ook het karakter van een eerhersel, daar het organiserend comité zich met die naam aandiende. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van hel Michaellegioen, de heer L Knuvelder. naast hem op het podium zaten pastoor W. Westerhoven uit Egmond. mevr. M. van Brederode-Macke, dr. O. Meerschoek. kapelaan van de Von- delkerk, mevr. Raaymakers-Verhoeven en de heer J. H. Maas uit Leidschen- Nadat de heer Van Bredeiode had meegedeeld, dat er uit het hele land be wijzen van Instemming met deze actie gekomen waren, sprak de heer Knuvel der over de functie van het kei'kgebouw. waarbij hij zich beriep op het kerkelijke wetboek. „Een kerk mag niet ontheiligd worden", zo zei hij Hij stelde zich tegenover mgr. Zwartkruis, die een ver schil gemaakt had tussen oude en sacrale kerken en de moderne. Pastoor Westerhoven, die de plaats In nam van mgr. Van Tricht had voor zijn toespraak de woorden gekozerr: „G1j zijt Petrus" Tegenover de uitlatingen van Van 't Reve over de paus. stelde hij de functie van de paus in de kerk. Van 't Reve had de kerk een „poppenkast en de paus een Jan Klaassen" genoemd. Deze dingen had men kunnen verwachten, zei de pastoor en daarom betreurde hij zowel de verontschudiging van pastoor Ort- man als de houding van de deken en van mgr. Zwartkruis, die „zowel de kool als de geit spaarde". vergeten. In een bijzonder hoog tempo werd een perfecte show opgevoerd, die ons verleidt tot superlatieven slechts voor de allergrootsten weggelegd Uit gebalanceerd, met een geweldige timing en een vakmanschap dat slechts weini gen in Europa benaderen, rolde het hele Alpertrepertoire over het voetlicht. Het was een genot te zien en te horen hoe de zaal langzaam, maar o zo zeker in een gelukzalige stemming werd ge bracht. Deze blije, ontspannen muziek zou men op doktersrecept moeten kun nen krijgen. Helaas circuleren er ge ruchten als zou Herb Alpert na deze trip zijn orkest ontbinden en zich vol ledig gaan wijden aan het produceren van platen. Het zou dus wel eens de eerste en de laatste keer geweest kun nen zijn dat Herb Alpert The Tijuana Brass ons zo'n voortreffelijke muziek- maaltijd bereidde. In het (te korte) voorprogramma trad de jonge Amerikaanse zanger O. C. Smith voor ons op. Hg beschikt over een soepele en buigzame stem met een jazz-soul inslag. De ervaring bg Count Basie opgedaan zal hieraan niet vreemd zgn. Begeleid door een swingend kwin tet fgne pianist overtuigde hg vooral in een eigen interpretatie van Otis Reddings succes „Sittin in the dock of the bay". Beslist een belofte. Tussen de toegiften door bereikte de heer P. Beishuizen namens de verenigde Nederlandse platenhandel aan Herb Al pert a The Tijuana Brass een Edison uit voor de kerstelpee van vorig jaar. De KRO maakte van het hele concert t.v.- opnamen die op een nog nader aan te kondigen tijdstip zullen worden uitge zonden. CH.B. Lionel Hampton speelt hij de piano met belde wijsvingers, drumt hij met dikke sticks en blijkt hij nog steeds de grootmeester od vibrafoon. Dit alles steunt op een simpele, doch uiterst felle en zeer effectieve ritmiek, die door het publiek sterk werd aange voeld. Natuurlijk ontbrak ook de polo naise door de zaal niet („When the Saints"). En zonder toegift kwam het Lionel Hampton Octet niet weg. (Flying Het derde en laatste concert bracht de DEN HAAG Ko van Dijk, die wegens een operatie lange tijd geen toneel heeft kunnen spelen, stond gis teren voor het eerst weer op de planken tijdens de opvoering van Veertig Karaat. De Haagse Comedie heeft deze komedie weer op het repertoire genomen als ver vanging van Viermaal anders, dat door de ziekte van Paul Steenbergen niet ge speeld kan worden. Paul Steenbergen, die met een long ontsteking in een ziekenhuis was op genomen. mag overigens een dezer dagen weer naar huis. Begin december zal hij zijn werkzaamheden kunnen hervatten. jazz van deze tijd, namelijk de Free Jazz, vertolkt door de kleine formaties van Miles Davis (TP) en pianist Cecil Taylor. Eerstgenoemde trompettist blijkt zgn on navolgbare sfeervolle spel geheel te heb ben verwisseld voor het ultra-moderne idioom, hetgeen naar onze mening een groot verlies betekend. Musicerend op een onzuiver gestemde plastic trompet herkenden wg slechts enige ogenblikken het muzikaal fenomeen van weleer. Door het zoekraken van enige bekkens van drummer Andrew Cyrille betrad het Cecil Taylor Kwartet ruim een half urn- later dan was aangekondigd het podium, tot grote hilariteit van het publiek, dat zich zeer wel wist te vermaken. Doch dan produceerde het kwartet een ware muzikale hersenspoeling, door middel van ononderbroken klankvelden. Deze muziek heeft muzikaal bijzonder weinig te bieden, doch brengt alleen een onwer kelijke bezeten klankorgie teweeg. Velen bleek deze kakofonie te bar en verlieten voortijdig de zaal, naar onze mening niet ten onrechte. Men kan slechts bewonde ring opbrengen voor het uithoudings vermogen van deze musici. Na afloop kondigde Michiel A. de Ruy- ter, announcer van dit festival, aan dat de directie van de Doelen had besloten het publiek kosteloos in de gelegenheid te stellen het tweede concert eveneens bij te wonen. Dit als beloning voor het lange wachten op het Cecil Taylor Kwartet. Een royaal gebaar, nietwaar? v. R. (Van een onzer verslaggevers) EMMEN „De misselijke en half bakken politieke spelletjes van met name de heer Biesheuvel zouden niet meer mogen voorkomen. Het politieke verzoen brengt met zich mee, dat wanneer men eenmaal een partner heeft gekozen, men het uitgestippelde programma uitvoert, of, wanneer de keuze verkeerd blijkt te zgn uitgevallen er resoluut een einde aan maakt cn overgaat tot nieuwe ver kiezingen", aldus de voorzitter van dc liberale Jongeren Organisatie Vrgheid en Democratie (J.O.V.D.) mr. H. Bosnia zaterdag tijdens het twintigste JOVD- congres in Emmen. Hg keerde zich te- Ken de mogelgkheid. dat het kabinet-Dc Jong, „dat tot nu toe domweg een zwak ke indruk gemaakt beeft", inzet zou worden van de verkiezingen in 1971. Hij meende dat de VVD dit stokpaard je maar gauw moest vergeten: ..Ik kan me moeilijk voorstellen, dat de VVD het nog eens zou kunnen verteren met con fessionele partijen (KVP, AR. CHU) in een kabinet te zitten en toch maar steeds te moeten aanhoren, dat zij de VVD maar zo-zo en eigenlijk helemaal niet leuk vinden". Hij stelde vervolgens dat de AR-voorzitter Biesheuvel in deze hoog van de torenblazerij en heerstac tiek uitblinkt Later op de middag verklaarde fractie- NEW YORK (AP) De Amerikaanse kustwacht heeft te New York bekendge maakt, dat hel zoeken naar de beman ning van de Liberiaanse tanker Keo is gestaakt. De kustwachtkottel Campbell, die het opsporingswerk leidde, instrueerde de andere schepen en vliegtuigen, die aan de actie deelnamen, naar hun bases terug te keren. In totaal hebben 2000 mannen in het opsporingswerk deelgenomen. Acht doden zijn geborgen sinds woens dagmorgen een S.O.S.-signaal van het schip werd ontvangen. De bemanning be stond uit 32 Grieken en vier Zuidameri- voorzitter Geertsema (VVD) de opmer king van zijn kleurgenoot over Biesheu vel moedig te vinden en zelfs ook af en toe in grote mate door hem geïrriteerd wordt, maar hij meende het landsbelang voorop te moeten stellen: hij ziet name lijk momenteel niet hoe anders het ka binet zou moeten worden samengesteld. Tijdens het tweedaagse congres ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Jongeren Organisatie Vrijheid en De mocratie besloten de liberalen jongeren zaterdag in Emmen met 28 tegen 15 stemmen het voorstel van het hoofdbe stuur aangaande inlijving bij de WD af wijzen. Aangezien ook de huidige situa tie van statutaire onafhankelijkheid lü- nanaieel) niet houdbaar wordt geacht, besloot de vergadering de organisatie te richten op de VVD, met dien verstande dat andere partijen niet buiten worden gesloten. De JOVD'ers kunnen in de WD-orga- nen zitting nemen, maar het voorstel van het JOVD-bestuur de voorzitter en se cretaris of diens vervangers in de partij raad van de VVD op te nemen en hen het lidmaatschap van de WD te ver plichten, werd verworpen. Als voorzitter van het nieuwe JOVD- bestuur is gekozen D. J. D. Dees. SCHIPHOL (ANP) Op' Schiphol is vanmorgen de 34-jarige Brian Davies aangekomen. Hij is secretaris van de „New Brunswick society for the preven tion of cruelty to animals", de vereni ging tot dierenbescherming, die zich op het ogenblik speciaal bezig houdt met de strgd tegen de ongeremde jacht op zee honden, vooral de zeehondenjongen. In Nederland wil Davies, vader van twee kinderen, door middel van alle pu bliciteitsmedia, vooral de aandacht van de schoolgaande jeugd op de knuppel- jacht die op jonge zeehonden wordt ge houden vestigen. Davies heeft zelf ette lijke jachtpartijen als toeschouwer mee gemaakt en wil de wreedheden die in en bij de St.-Lawrencerivier begaan wor den, bestrijden, laten verbieden. De Canadese regering heeft juist afge lopen maand oktober een wetswijziging afgekondigd, die inhoudt dat de jacht op zeehonden drie weken later dan voor heen mag worden geopend. De jonge dieren, waarvan de ongeschonden hui den het meeste geld opbrengen, zouden dan beweeglijker zijn en niet meer zo gemakkelijk doodgeknuppeld kunnen worden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5