MIDDAGJE D MET DE DEREN )E BUIK 4 PARIJS Circus Richard doet Parijse Hallen herleven doodse stilte levens en levens gevaarlijk. PARIJS Kom, zeiden we tegen elkaar. De Gaulle gaat vandaag toch nog niet dood, de Renaultfabrieken staan on danks de staking van een halve dag nog niet in de fik en die Vietnamconferentie suddert wel door. We gaan vanmiddag fijn naar het circus van Jean Richard in de Hallen. Richard ia een boeiende figuur, houdt van wilde dieren nog veel meer dah van vrouwen en hij heeft' het zelfs voor elkaar gekregen in zijn dierenpark 50 kilometer van Parijs, dolfijnen te dresse ren. En wij dus met z'n tweeën naar de Hallen. In Nederland hebben de mensen xoveel over de verplaatsing van de Hallen uit het centrum van Parijs gehoord, dat ze denken: het zal daar wel een droge en saaie boel geworden zijn. Vergis u niet... de honderden winkeltjes en bistrootjes staan er nog allemaal en tegen het uur van het déjeuner is het in Picd de Cochon nog zo druk. dal er aan de tafeltjes geen plaats te krijgen is en aan de b&r geen fatsoenlijke kop koffie te drinken valt. Het ruikt daar nog al tijd naar dezelfde uiensoep als in de dagen van Zola's roman: de buik van Parijs. Waar is. dat het grootste deel van de groothandel wegtrok naar het nieuwe Rungjs, halverwege tussen Parijs en het vliegveld Örjy, maar veel, heel veel is in de Hallen blijven hangen. Een paar grote overdekte ruimten zijn gerestaureerd en dienen als ten toonstellingsruimte. Zo pas hebben de antiquairs er geëxposeerd. En in de Saint-Eustache, die heel mooie kerk, die bij de Hallen hoort, worden nog altijd iedere week orgelconcerten ge geven, zo pas nog fantasieën van de organist over de liefde, de vrede, de oorlog en de vreugde, uitgezonden door onze onvolprezen France Musique. Olifanten Ook het circus van Jean Richard heeft er een paar weken zijn tenten opge slagen met alle drukte, die er bij zo'n kermis hoort: woonwagens, cowboys, acrobaten, kamelen, zeeleeuwen, wil de dieren en niet te vergeten de oli fanten. Je moet maar eens in de loge vlak tegenover zo'n olifant zitten. Pas dan dringt het tot je door. wat de uit drukking betekent: een olifant op zol der. De loge kost maar liefst 25 frank, maar daarvoor heb je dan ook bij wij ze van spreken alle dromedarissen bij je op schoot. Voor de dromedaris sen is dat niet zo erg, want die woes tijnschepen zijn zindelijke beesten. Een olifant trekt zich nergens wat van aan. Een olifant is van alles te leren. Hij kan met zijn slurf aan een orgel staan draai en met zijn staart op de grote trom slaan, precies op de maat van de mu ziek. Maar de retirade is nog niet tot zijn brein doorgedrongen en deponeren doe|t hij alles wat los en vast is op de cocosmat van de piste. Kinderen Tot aan de nok was het circus vol, geen wonder, want het was op een donderdagmiddag en dan zijn alle schoolkinderen vrij. Ook de kinderen van de maternité, van de kleuterklas sen. Goed, laat niet iedere vader en moeder loge zitten, maar zelfs op een bescheiden plaats is opa met twee kinderen toch wel op een middag vijf tig frank kwijt. Een boel geld, want de kinderen willen 'n programma (vijf frank) en 'n zakje snoep in de pauze (weer drie frank). Er waren aardige nummers, waar zelfs wij grote mensen veel om heb ben moeten lachen. Want hoe krijgt een dierentemmer vier zeeleeuwen zo ver, dal ze samen een orkest vormen, één met een trompet, één met de pot deksels, één met de grote trom en de vierde met een gitaar. Daar moet je toch wel geduld voor hebben en in de huid van een zeeleeuw weten te krui pen. Of ze het leuk vonden, al die kleuters? Ja en nee. Ze leefden natuurlijk mee met die gekke clown. Die clown met zijn rare en dwaze hemd had. pak weg. drie miljoen in de loterij gewon nen en die liet hij voor geen goud in de steek. Vlak bij zijn kop toen hij aangekleed en wel in bed stapte. En wat een plezier, toen hij zijn vuile voeten op de mal afveegde voor hij met schoenen en al onder de schone lakens kroop. Maar toen Hij lag er nauwelijks on der of daar kwam de duivel binnen. Ken echte, scharlakenrode duivel met een spies om de clown zijn drie miljoen af te nemen Maar daar was die clown zelf bij en weg was de dui vel. Twee inspecteurs van politie wer den er bij gehaald. De een heette Mon sieur le Corbeau en de ander Monsieur le Renard, vrij naar Lafontaine. Wat is hier aan de hand, vroegen ze. De dui vel heeft mijn drie miljoen willen ste len. Dat kan niet, zeiden de agenten. Want de duivel beslaat niet. Mais oui, oui, oui, schreeuwden alle kinderen in hadden ze hem zelf niet een paar mi nuten geleden gezien? Goed, de twee agenten gingen op de uitkijk zitten en de clown weer onder de wol. En waar achtig, daar kwam de duivel die niet bestaat, weer aan. Pief. paf, poef en daar lag hij, morsdood op de cocosmat. Aansprekers met een groot zwart kleed kwamen binnen en brachten hem naar zijn graf. De kinderen zaten er bij te verstijven van schrik. Maar in het circus, net als in het gewone leven, gaat alles vlug, vlug en tenvijl de traantjes nog over de wangetjes biggelden kwamen de oli fanten al weer binnen, olifanten ver kleed als echte indianen met de strijd bijl in de slurf. Matroos Kort voor het begin van de voorstel ling stond een dronken Franse ma troos ruzie te maken met het orkest, dat naar zijn stellige overtuiging vals en tegen de noten a.an speelde. In on ze onschuld dachten we allemaal, dat 't echt was. Pas later kregen we door dat die matroos bij het circus hoorde en een acrobaat van het eerste water bleek te zijn. Of hij mee mocht doen? Ja maar natuurlijk. Hij kreeg een touw met een strop om zijn nek, ze trokken hem zo naar boven, moes ten hem een paar maal laten zakken omdat de stumperd half gewurgd werd. maar het eind van het lied was, dat hij boven in de nok de meest krank zinnige toeren aan het rek uithaalde, "t Liep allemaal goed af. maar die strop om zijn nek joeg de kleintjes de doodstuipen op het lijf. Ze gilden van angst, maar daar was de muziek weer goed voor, want in die hoek blie- Het werd pauze. Allemaal de Hal len in om bij te komen van de schrik. Een ijsje doet veel. We keken door de hekken naar al die woonwagens, waar het ondanks de motorisatie toch maar een armzalige bedoening is. Men houdt er zich blijkbaar strikt aan Hu- manae Vitae, want het krioelde er van kinderen tussen de wielen. Stuk voor stuk toekomstige trapeze-acrobaten en temmers van zeeleeuwen en speenvar- Na de pauze de leeuwen en de zwar te panters in een kooi, van boven open Zonder vangnet. Boven die open kooi de glinsterende staaldraad voor de koorddansers. De impressario met zijn microfoon vroeg om doodse stilte, want wat er nu zou komen was levens- en levensgevaarlijk. We werden zo stil als muizen. Boven de vier Abessijnse leeu winnen de vrouw op de gewone fiets en de man op zijn eenmans wiel. Die er natuurlijk af en toe afviel en zich nog net bijtijds vastgreep aan de slinge rende draad. Kijk dan niet als jc bang bent, rie pen de opa's en hielden hun handen voor de ogen van de sidderende kleu ters. Kijk dan niet maar niemand gaat naar het circus om daar met z'n ogen dicht te zitten. Alles werd in de kooi tot het laatste nummer afgewerkt. De leeuwen en tijgers sprongen door hoepels rakelings over de hoofden van de temmers heen. Eén van die half naakte dompteurs vleide zich naast een vurig en kwaadaardig klauwende pan ter neer alsof hij lag te zonnebaden aan het strand van de Cóte d' Azur. Het was een mooie donderdag middag. Een mooie middag voor de kinderen, stond in het pro gramma. LUCAS KLEIJN Jean Richard met enige medewerkers

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9