KURT UNDER: „Elk team, hoe sterk ook, is kwetsbaar" NEREO ROCCO HEEFT ZWAK VOOR PRATI EN COMBIN ERNST HAPPEL: „We staan niet stijf van respect voor A.C. Milan" (Van o sportredactie) EINDHOVEN PSV heeft de metamorfose in positieve zin ondergaan. De man die hiervoor in eerste instantie heeft gezorgd is trainer Kurt Linder, de jonge, dynamische Duitse oefenmeester. Na een lange periode van hard werken is de Eindhovense ploeg doorgestoten naar de hogere regionen van het vaderlandse voetbal. PSV en Kurt Linder hebben bewezen de top te kunnen halen, niet alleen In de competitie, maar vooral ook in de Europa CupstrUd voor bekerwinnaars. De wijze waarop Rapid Wien werd uitgeschakeld, getuigt van grote kracht. Nu wacht de talentvolle Eindhovense formatie A.S. Roma, het elftal van de alom bekende en gevreesde Helenio Herrera. Is PSV bang voor Roma, voor Herrera? Impulsieve reactie van Kurt Linder: „Bang? Dat zijn we voor niemand. We gaan ons tot in de puntjes voorbe reiden op het duel met de Italianen, maar we moeten natuurlijk geen al te hoge verwachtingen koesteren. Ik wil hiermee zeggen, dat je jezelf niet moet overschatten, gewoon spelen voor wat je waait! bent. Iemand die zich in een wedstrijd >r de honderd procent geeft, hoeft zich bij een eventuele teleurstelling geen verwijten te maken". Kurt Linder acht zich geen kenner van het Ita liaanse voetbal? „Je volgt het allemaal wel, maar daarom ben je nog geen kenner. De Italianen spelen dat is algemeen bekend vanuit een gesloten verdediging. Met snelle uitvallen trachten ze een tegenstander te overrompelen. Ze kunnen het spel ook vakkundig vertragen door de bal haarzuiver van de een naar de ander te tikken. Je kunt op deze manier je tegenstander uit zijn ritme halen". Onder de indruk Saillante opmerking: „PSV speelde in de recente wedstrijd tegen Haarlem op soortgelijke wijze. Met grote precisie werd de bal van links naar rechts van voor naar achteren gespeeld". Dat kan erop wijzen dat PSV met gelijke wapens Roma wil bestrijden, want Kurt Linder is realist genoeg om te beseffen dat hij met open aanvalsspel zijn eigen graf graaft Hij is overigens diep onder de indruk van A.S. Roma. „Ik heb deze club onlangs in het San Siro- stadion met 32 van A.C. Milan zien winnen. Een klasse-elftal, dat aan alle eisen van het moderne voetbal voldoet. Elke speler kent zijn taak. Roma's spel is één harmonisch geheel. Als je dat zo ineens ziet schrik je ervan. Daarna ga je de hele zaak ontleden, je gaat naar zwakheden zoeken en je probeert een redelijke tegentactiek uit te stippelen. Want elk team, hoe sterk ook, is kwetsbaar. Alleen: je moet de kwetsbare plek weten te vinden". Daarom ook reist Kurt Linder morgen al naar Italië om de wedstrijd CagliariA.S. Roma bij te ïen. Hij wil tot elke prijs voorkomen dat Helenio Herrera hem woensdag in het Olympisch Stadion in Rome schaakmat zet. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 Ik vertolk, ik vertolk de gevoelens van het volk met mijn vlaggetje, mijn hoedje en mijn toeter. ROTTERDAM De Rotterdamse woonwijk Lombardijen krijgt boe langer hoe meer het aanzien van een Feye- noordcnclave. Voorzitter Couwenberg woont er, recht tegenover hem trainer Ernst Happcl, Veldhoen heeft er onderdak gevonden, en Hasil en Kindvall. Voor Feije- noord is huisvesting geen probleem. Feijenoord koopt eenvoudig een huis voor de spelers die de Rotterdamse sterrenformatie aantrekt. Als Ernst Happel in de ochtenduren „bü ADO kon ik destijds nog eens uit slapen maar dat is er hier niet bij; elke ochtend om acht uur eruit, hoor" zijn comfortabele flat verlaat en in zijn even comfortabele Cirtoën stapt, ziet hy om zich heen de spelers hetzelfde doen. Op naar de training, die voor de profs „het werk" is. In de Immanuel Kant- straat heeft Ernst Happel in, de huiskamer zijn vijf par kieten staan, die bescheiden hun mond houden als de baas spreekt. Over AC Milan, over het Europa Cupduel dat voor een deel van het Nederlandse voetbalvolk al bij voorbaat als een verloren strijd wordt gekenschetst. Niet voor Ernst Happel en dat is geen stelling „omdat een trainer nu eenmaal moeilijk kan beweren dat kans op een redelijk resultaat is uitgesloten". Ernst Happel vormt ook op dat punt een uitzondering op veel van zijn collega's. Als een chirurg hanteert hü het ontleed mes om tot de conclusie te kunnen komen: „We hebben eerst en vooral niets te verliezen. AC Milan is zonder twijfel de sterkste ploeg van Europa maar dat wil niet zeggen dat we stijf staan van respect voor de Italianen. Waarom zullen we? Natuurlijk, ze leveren geweldige prestaties, het is een fysiek sterke ploeg maar AC Milan staat onder dwang. AC Milan moet per definitie goede resultaten behalen. Er wordt immers niet anders ver wacht- Wij gaan proberen een goed uitgangspunt voor de tweede wedstrijd te bereiken. En dat noem ik een gelijkspel of verliezen met een doelpunt verschil. Volgens inmoet dat mogelijk zijn als we het veld ingaan met de juiste instelling". De woorden „juiste installing" zouden bij vele trainers de welbekende dooddoener zijn, waarbij men maar moet gissen wait ermee wordft bedoeld. Ennst Happel houdt niet van verstoppertje spelen, hoewél hij ronduit zegt er geen moment over te denken om openbaar te maken hoe hij zijn ploeg tegen de Milanezen zal laten spelen. Dat wijst ei* dus op, dart hij een plan de campagne heeft opgesteld. En als grootmeester in het uitdenken van Na een walk over tegen Reykjavik stuit Feijenoord in het tweede duel van het toernooi om de Europa Cup meteen op de Cuphouder AC Milan, Nederland schudde al direct na de loting het hoofd. Trainer Ernst Happel niet. Zijn stategie geeft hij niet prijs maar hij heeft voldoende vertrouwen in zijn forma tie om op een redelijk resultaat te durven hopen en een goed uitgangspunt voor het tweede treffen in Rotterdam te creëren. PSV-trainer Kurt Linder broedt eveneens op plannen om het fameus spelend AS Roma zo mogelijk een hak te zetten. Hij gaat nog eens goed kijken of hij „de kwetsbare plek" kan ontdekken. Hij weet minder van Roma dan Happel van AC Milan, dat in Combin en Prati twee spelers heeft die de speciale bescherming ge nieten van hun trainer, Nereo Rocco. tactische wondertjes waarmee zijn equipe ook Ajax lam legde schijnt hij het een en ander ontdekt te hebben in de wedstrijden van AC Milan, die hij tot nu toe bijwoonde (MilanE9tudiarates 30 en MilanRoma 23) en de films die hij uitgebreid heeft bestudeerd. „Aan die nederlaag van AC Milan tegen Roma hecht ik geen waarde. Dat was het ware Milan niet. De spelers waren met hun gedachten al bij de returnwedstrijd in Argentinië, waarnaar ze de dag daarop vertrokken. Ik heb nagegaan, dat AC Milan de laatste seizoenen geen thuiswedstrijd voor de competitie heeft verloren. Dat is belangrijker dan die nederlaag tegen Roma. Het feit, dat AC Milan in de competitie niet bovenaan staat, ontlast op dit moment de spelers van een druk. Die eerste plaats komt later nog wel. Momenteel hoeven ze zich daar niet al te veel zorg over te maken. Dat is ook belangrijk. Trainer Rocco heeft met zÜn verdediging geen enkel probleem. Die is ijzersterk. Maar hij beschikt ook maar over één Scxrmaim en één Prati. Voor hen heeft hij geen vervangers, die hun peil benaderen. Voor alle overige plaatsen wel. Het kan zijn dat reserves op papier zwakker worden aangeslagen maar als Maldera of Santin invallen, maakt dat in het veld weinig verschil. Bovendien spelen die invallers voor een plaats in de hoofdploeg. Dat scheelt natuurlijk in hun instelling. Ze geven zich volkomen, omdat ae zich waar willen maken". Niet geheel compleet Er zal derhalve speciale aandacht worden besteed aan Sormani en Prati. Hierbij kan Happel rekenen op een sterke defensie. Tegenover de kwaliteiten van AC Milan, stelt hij zonder schroom die van zijn eigen formatie. „Mijn achterhoede staat vast. Er is geen enkele reden om een wijziging aan te brengen, hoewel ik weet dat mijn defensie voor het moderne voetbal niet geheel compleet is. Defensief gesproken is het voor negentig procent in orde, maar offensief mankeert er nog wat aan. Ze moeten zowel de defensieve als de offensieve taak valkomen beheersen Ze moeten het juiste moment aanvoelen waarop ze naar voren moeten. En dat is niet oprukken, maar dat is niet altijd juist. Bovendien heb je altijd het geval. Je kimt als vleugel verdediger wel er niets aan als ei- geen goede pass uitkomt. Ook dat gebeurt niet altijd. Naar voren hollen en dan geen gevaarlijke situatie kunnen scheppen, heeft weimdg zin". ..We zullen ook tegen AC Milan, zoalls we in de Nederlandse competitie steeds proberen, met raffinement moeten spelen. Lukt dart niet, om welke reden ook, dan moeten we omschakelen. En Feijenoord kan dat. Als ik de wedstrijden in de competitie naga, hebben we één werkelijk slechte wedstrijd gespeeld, tegen Sparta. Voor de rest hadden we de zaak in handen. Als we voor stonden, zijn we gaan vertragen en dat hebben we op de juiste manier gedaan. Logisch, want wij kunnen dat cmdat we individueel sterke spelers hebben met een grote mate van techniek. Ik weet dat een deed van het publiek dart niet zo waardeert, maar waarom mag je dart niet doen als je het kunt? Daarom spelen we uit ook meestal beter dan thuiis. In ons stadion gaan de mensen fluiten, boe roepen. Het gevolg is, dat mijn spelers gehaast worden, uit hun normale doen worden gehaald en dan raakt de rust uit de ploeg". Die rust en zelfverzekerdheid demonstreerde Feijenoord uitgerekend in de laatste wedstrijd tegen Ajax, die aan (Van onze correspondent) MILAAN Nereo Rocco zal het niet volmondig toegeven maar hy beeft voor twee spelers een extra plekje in zy"n hart gereserveerd. Dat zün niet zy"n woorden maar die van Pierino Prati en Nestor Combin, die in koor willen verklaren dat „Nereo Rocco als een vader voor me is". Prati zegt het zo: „In het afgelopen seizoen ben ik er helemaal gekomen. Het jaar daarvoor scoorde ik twintig maal maar niemand kende me. Iedereen sprak over Riva van Cagliari. die zo geweldig speelde. Het afgelopen seizoen scoorde ik ook twintig keer en nu kan ik geen pas meer buiten de deur zetten of er worden briefjes voor mijn neus gehouden om handtekeningen te zetten. Dat heb ik aan Rocco te danken. Die eerste twintig doel punten werden gemaakt door een doodgewone voetballer die de bal toevallig zo dikwijls goed op zün schoen of op zijn hoofd kreeg, de tweede twintig werden gemaakt door een speler die zich ervan bewust was dat hij iets betekent. Dat klink arrogant maar het zün de woorden van Nereo Rocco die dikwüls bü ons thuis komt en me heeft gemaakt tot wat ik ben: iemand die in zichzelf gelooft". Voor de bijna dertigjarige Nestor Combin was Rocco al „de grote man", toen hij drie jaar geleden als eén totaal gedesillusioneerde man door Varese naar Torino werd getransfereerd Daar wais Nereo Rocco trainer en hij deed toen bij Combin hetzelfde ails hij het vorige seizoen met Prati had gedaan. Hij gaf de Frans-Argentijn zijn zelfvertrouwen terug, prentte hem in dart hij wed degelijk een voetballer van formaat is en geen afgeschreven speler, die langzaam maar zeker afglijdt naar de vergetelheid. Sinds die Turijnse tijd behield Rocco een zwak voor Nestor Combin en toen hij aan het begin van dit seizoen versterking zocht voor de aanval van AC Milan en de onderhandelingen met Napoli over Juliano en met Bologna over Bulgarelli ondanks een topbedrag dat AC Milan bood geen succes hadden omdat beide clubs hun spelers voor geen goud kwijt wilden, hakte Rocco de knoop door en kocht hij Combin, die maar al te graag toehapte en bijna wenend in de armen van zijn oude trainer viel- Totaal kapot Het drama Nestor Combin begon in Frankrijk waar- hij bij Olimpique Lyon speelde. Combin is een voetballer die speelt „op zijn instinct". Een trainer moet hem niet ki een keurslijf wringen. En dat gebeurde in Lyon, waar zijn capaciteiten werden eikend maar waar hij niet de vrijheid had om zijn eigen spel te spelen. Nestor Combin dacht er hard over het voetballen eraan te geven en wilde een café openen Toen lonkte Italië. In juli 1964 trad Combin in dienst van Juventus waar Heriberto Herrera trainer was. Herrera, een Paraguyaan, Combin van origine een Argentijn. Wellicht heeft het verschil in landsaard ermee te maken gehad, maar de twee lagen elkaar helemaal niet. Herrera slingerde Combin van de links- naar de rechtsbuitenplaats, zette hem in de achterhoede, liet hem In de middenlinie spelen. En maakte Combin. die zondei zelfvertrouwen naar Italië was gekomen, totaal kapot De man. die de grote schutter had moeten zijn, scoorde driemaal in zevenentwintig wedstrijden. Hij ging het seizoen daarop naar Varese waar Cappelli trainer was, de man die hü kende uirt zijn Franse tijd en die er nog prait op gaat dat hü Combin heeft ontdekt. Ook daar zocht men een schutter Ook daar voldeed Combin niet. Er was er een die in hem bleef geloven, Nereo Rocco, trainer van Torino- „Hij heeft me er helemaal bovenop geholpen", memoreert Combin met dankbaarheid. Urenlange gesprekken had Rocco ervoor over om Combin te overtuigen van zijn eigen kwaliteiten. En toen Edmondo Fabbri het seizoen daarop de scepter van Rocco overnam, vond hy by Torino de man die topscorer van de Italiaanse competitie zou worden: Nestor Combin „Verraad" Heel Turijn was wild van de donkere speler met zijn razendsnelle „demarrage", zijn vervaarlijk schot, zijn moed die hem tot een uiterst gevaarlijk aanvaller maakt. Twee jaar heeft in het café tegenover het stadion van Turijn een levensgrote foto van Combin aan de muur Ernst Happel: „Angst? Waarom, we hebben niets te verliezen." het Europa-Cupduel vooraf ging Toen leidde Happel zijn ploeg naar de zege op een wijze die hij ideaal vindt. Feijenoord was zich bewust van zym kracht en speelde geconcentreerd, bijna autoritair naar de overwinning. „We moeten ook tegen AC Milan helemaal geconcentreerd zijn. Je kunt je tegen zo'n ploeg niets veroorloven. Estudiamtes maakte in Milaan twee fouten, het werden meteen twee doelpunten. Elke fout wordt afgestraft. Daar moet je koel tegenover staan, je niet van je stuk laten brengen wat er °°k gebeurt Want reken erop, dart die jongens van AC Milan ailles zullen doen wart maar enigszins mogelyk is. De spitsen hebben heit in het tegenwoordige voetbal automatisch al moeilijk met de mandëkking. Ze krijgen het tegen AC Milan nog lastiger want mannen als Schnellinger, Malaitrasl en noem ze maar op, zullen niets nalaten om doelpunten te voorkomen. Ze zullen aan je shirt trekken, je hoe dan ook afstoppen. Het zal bikkelhard worden en daar houd ik van, maar het moet nooit grof worden. Ik denk nu nog wel eens dat AC Milan dolbly mag zijn, dat het in ie eerste wedstrijd tegen Estudiantes 30 is geworden, want als ze er een minder hadden gemaakt, zou het in Argentinië op moord zijn uitgelopen en hert was nu al erg genoeg". „Die tweede wedstrijd heeft eens te meer de grote klasse van AC Milan getoond Het zijn geen lieverdjes, maar ze tonen wel een ontzagwekkende beheersing. Het i® zonder meer knap dat ze zich in Buenos Aires zo hebben beheerst, dat niemand uit het veld is gezonden. Ze doen wel eens wart maar ze weten hoe en waar. Nooirt in het strafschopgebied bijvoorbeeld als het niet hoogstnood zakelijk is. Maar dan kun je er zeker van zijn, dart er een doelpunt mee wordt gered, in eerste instantie dan". Rustig Ondanks alles, ondanks die klasse die Ernst Happel met bewondering vaststelt, heeft hij geen greintje angst voor de gouden ploeg van Nereo Rocco. „We gaan zondag weg en wonen de wedstrijd tussen Internationale en AC Milan bij. We trekken ons dan rustig terug in het Palazzo del Varese, vijftig kilometer van Milaan. En dan gaan we even rustig tegen AC Milan het véld in. Nogmaals, we hebben niets te verliezen". Die verzekering heeft Ernst Happel ook gekregen van zyn „bazen"- Hij is bezig wam Feijenoord „een andere ploeg" te maken, een team dart van zichzelf overtuigd is, en hy krijgt daarvoor de tijd. Hij hoéft van zijn principalen niet eens kampioen te worden dirt seizoen. Een geruststelling die Happel op de koop toe neemt, want hij is eerzuchtig genoeg om, zoals hy het zelf altijd zegt, „hunderdprozentig" te werken naar het hoogst bereikbare. Ook in Milaan. „Maar dan moeten ze niet aan mijn hoofd zeuren met „Happel, als je nou eens met een nulletje of drie zou wannenwant dan zeg ik: „dan zal er een wonder moeten gebeuren". HERMAN VAN BERGEM Nestor Combin: Rocco is als een vader voor me.' gehangen. Aan het eind van het vorige seizoen haalde de eigenaar de foto weg Combin had „verraad" gepleegd en was naar AC Milan gegaan, waar hij zijn „voetbalvader" Nereo Rocco weer trol Eigenlijk past Combin niet in het artistieke voetbal dat AC Milan speelt Hij bezit niet de glanzende techniek van zijn medespelers maar het natuurtalent Combin reageert als' een dier in het oerwoud; snel, onverbiddelijk. En bij alle artisticiteit wenste Rocco een „doordrukker", een speler die „in de kans springt". Dart werd Nestor Combin, die in Frankrijk, in Varese en in Juventus al was afgesenreven. De echte finale Nestor Combin staat niettemin aan het begin van het eiind van zyn carrière. Een loopbaan, die voor Pierino Praitd pas is begonnen. In een buitenwijk van Milaan woont Prati met zijn ouders in een maisonnette. Geregelde gast is Nereo Rocco, die van een jongeman die nauwelijks geloofde dat hij een voetballer van uitzonderlijk formaat was, een speler maakte die nu durft te zeggen: „Er ontbreekt mij nog een ding, RLva van Caediari uit het Italiaanse elftal verdringen". Prati is een grootspreker- Hy weet wart hij aan Rocco heeft te danken en komt daar rond voor uit. „Ze hebben het me de laatste tijd weer eens moeilijk gemaakt toen ik van alle kanten hoorde dart het niet zo'n kunst was geweest om tegen Ajax driemaal te scoren. Ik trok het me aan. Tot Rocco zei: „Je hebt dat belangrijke doelpunt tegen Celtic in Glasgow ook gemaakt; denk daar maar eens aan". Ik was er meteen overheen want voor mij was wedstrijd de echte finale voor de Europa Cup". Voetbal is alles Prati is een voetballer die nog geheel en al voor zyn plezier speelt, hoewel hij gretig de vijftien miljoen lires m zijn portefeuille stopte, die hem waren toegezegd ails AC Milan Europees en (officieus) wereldkampioen zou worden „Voetbal is voor mij alles. Ik draai thuis wat piaatjes, ik luister naar goede muziek, maar ik zou me geen raad weten als ik niet meer zou kunnen voetballen Daarvoor laat ik alles. Ik voelde zelfs niet voor een huwelijk, maar dat is toch gebeurd. Mijn vrouw zal er aan moeten wennen". En de Milanese schonen zullen voortaan hun smachtende blikken op een andere ster moeten richten. Pierino Patri: de snelle, fysiek krachtige, sterk koppende, temperamentvolle voetballer met het flitsende schort in beide benen. „Als ik ook nog een goede dribbelaar zou zijn ik lean niet zo gemakkelijk een tegenstander voorbij was ik volmaakt tevreden. Maal lat brengt Rocco me nog wel by". 'rati, die volkomen steunt op zijn trainer, zoals ook Nestor Combin dat doet- Combin, de speler die Rocco al in 1968 had willen hebben. Hij deed een voorste] aan Torino maar het ging niet door. Rocco wilde Combin voor Sormani

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12