HAIR" HOBBY VAN HIPPE MILJONAIR Kernfysisch onderzoek wordt bedreigd Miljonairszoon Mike Butler: wereldsucces in zat". MIKE BUTLER: ,0ok Hollywood zal moeten geloven aan deze explosie' wereld van Hollywood zou vallen als een baksteen, maar Butler laohte hen uit. „De mensen, die nu schande roepen", zei hij, „zul len straks als eersten hun vijftien Eigenlijk begint Sunset-Boulevard in Hollywood zich pas na het invallen van de duisternis jofel te voelen. De kale theatergevels blijken dan opeens een weelderige baardgroei van neon te hebben. Letters, strepen, sterren in alle kleuren van de zuurstokkenkraam. Gaat dat zien. Gaat dat zien. Auto's kruipen acht rijen dik naar de oceaan, auto's komen acht rijen dik van de oceaan. De vette hotdogs draaien glinsterend achter de spiegelruiten van de zindelijke restaurants. Badman, ben ik al bruin? Achter een traliehek staat een verlicht bord in een donkere tuin. GOD ROEPT OOK U. De witte kerk erachter is het enige gebouw in het blok, dat niet in floodlight baadt. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 ontfermde zich twee jaar geleden met zijn miljoenen over de avant- gardemusical HAIR, die een trek- kebeklkerig leven leidde in Off- Broadway. Hij had zich daarvóór nog nooit met tiheaterbusiness be moeid, was alleen financieel ge ïnteresseerd geweest in rugby- en polowedstrijden. „Toen ik HAIR voor de eerste keer zag", zegt hij nu, wist ik, dat hier een wereld succes van gemaakt kon worden. De show was alleen te hard, te gemeen. Hij gaf je geen kick, maar een gevoel van katterigheid. Het was duidelijk, dat er een hoop moest veranderen om deze opstand der horden voor Broadway aan trekkelijk te maken". Gesneden koek In zijn antieke Rolls Royce trok Butler daarom persoonlijk Green wich Village in om verse huur troepen te ronselen voor zijn spek takel. Hij liet ook een aantal scenes herschrijven en laste er te elfder ure ook nog een naakt scène in, die hij omwille van de censuur in drabbig duister hulde. Toen Joseph Papp, de oorspronke lijke producer, het resultaat zag, riep hij vol afgrijzen: „Dit is ge sneden koek voor het volgevreten Amerikaanse middenklassepubliek. Als smerige voyeurs zullen ze kijken naar harlekijnen in vodden, die zogenaamd gedurfd doen. De echte revolutie der jongeren zullen zij niet zien". Het commentaar van moneymaker Mike hierop was: „Een musical met beatniks levert geen geld op, een musical met hippies wel. De keus is voor mij niet moeilijk geweest". Mikes fijn ontwikkelde neus voor kassuccessen liet hem inderdaad niet in de steek. Na de verovering van Broadway, waar HAIR zijn derde seizoen ingaat, trok hij met nieuwe stoottroepen naar San Francisco en vandaar naar Holly- woord, waar hij op Sunset-Boule vard 6230 neerstreek in het be roemde Earl Carrolltheater, dat hij binnen zestig dagen en nachten ombouwde tot zijn Aquarius- tempel. De betweters van Bever- ley-Hills voorspelden hem, dat HAIR in de bordkartonnen schijn- „ik wist gelijk, dat hier een dollar neerleggen op mijn offer steen". Butler, door Pierre Cardin per soonlijk in het duurste leer ge hesen, playboy van superbe klasse met een mimiek, die aarzelt tussen 't ruige dédain van Georges Bras- sens en de weeë vleierijen van een Italiaanse hartenbreker, leidt zün sex-imperium nu vanuit een uitge woond kantoor in New York, waarvoor een achtsterangs impre sario van verloren buiksprekers en goochelaars de neus zou op halen. Voor de vrije uren heeft hij de beschikking over een land goed van duizenden hectaren in Oak Broak Illinois en enkele tien tallen flats en bungalows in heel Amerika. Explosie Wat zijn Hollywood-HAIR betreft: in vergelijking met de Londense versie is de show feller, gemener en uitdagender. Het publiek, waar van een deel elke avond opnieuw in paniek het theater uitvlucht, wordt onophoudelijk geattaqueerd en persoonlijk gemangeld door bleke, ontblote spelers, die een zwervend bestaan in de zaal leiden. Butler zegt ervan: „Toch zal ook Hollywood eraan moeten geloven. Die hele schijnheilige wereld van vriendjes, die elkaar op de schouder slaan en aan de rand van het privé-zwembad ver tellen, hoe goed ze elkaar wel vinden, is hopeloos vermolmd. Ik kom zelf uit dat sfeertje en ik weet maar al te goed, dat het geen tien jaar meer stand zal houden. HAIR is een explosie van vitali teit, die geen mens meer kan ont lopen. Je kunt niet doen, alsof je neus bloedt. Ik ben blij, dat ik mijn kapitaal op deze wijze belegd heb. Ik had er ook huizen van kunnen bouwen of een soort Disneyland. Nu heb ik het gebruikt als katalysator voor een nieuwe, grandioze tijd. Geld kun je in deze wereld op twee manieren gebruiken. Je kunt proberen er meer geld van te maken of je kunt er plezier voor kopen. Ik doe het allebei en het lukt". Dijenkletsers Een bezoek aan het Aquarius- theater krijgt nog een extra dimensie, als het gebeurt in gezel schap van Johnny Jordaan en tante Leen, onverdachte dijen kletsers uit de Amsterdamse Jor daan, die in het Hollywood Pala- dium aan de overkant van de straat 2700 stramme emigranten beentjes moeiteloos van de vloer hebben gekregen. Mike Butler heeft speciaal voor hen zijn privé- loge uitgeruimd en Johnny heeft om wat terug te doen zijn zondags pak met parelgrijze das aangetrokken. Aanvankelijk laten ze het oergeweld rustig over zich heen golven, maar tegen de tijd, dat men op het toneel begint aan het grove groepswerk, wordt het onrustig in de loge. Eerst loopt tante Leen tot diep in het decolleté van haar brokaatjurk purper aan, dan kijkt ze hulpeloos in de rich ting van Johnny, die van pure emotie twee beslagen brlleglazen heeft gekregen. „Een schande", roept ze, „dat mag toch zo maar niet". Johnny knikt, klampt zich aan de balkonrand vast en schreeeuwt naar beneden: „Schan de, schande". Even later veert hij weer op. „Oh tante Leen, ze spotten met de Amerikaanse vlag. God bewaar me, dat kan toch niet". „Ik vind het vies", mompelt tanle Leen, „de muziek is mooi, maar dat is toch niet normaal meer, wat ze doen". Johnny buigt zich weer naar de zaal, waar net een speler aan een touw over de hoofden zweeft. „Dat doet jouw zoon toch niet", zegt hij, „dat is toch abnormaal". „Mijn zoon", zegt tante Leen, „zou zich schamen om naar zoiets te küken. Ik heb een normale jongen, ik heb een normaal kind. Een goed kind regeert zichzelf. Dit is tuig". „Dat benne nou artiesten", mom pelt Johnny hoofdschuddend, „dat benne nou collega's". Zelfs de kat Een derde figuur in de loge roept „Maar nou eerlijk Johnny, zulke dingen gebeuren toch in de wereld. Er gaan toch mensen met elkaar naar bed". „Hallo", zegt tante Leen vol af grijzen, „nou wordt het helemaal mooi. Ik zeg altijd: wat er in de slaapkamer gebeurt, dat laat je niet aan anderen zien. Daar heeft zelfs de kat niks mee te maken". „Die zit", zegt Johnny, „kom tante Leen. We gaan". Hij pakt haar bij de arm en duwt haar in de ridhtlng van de deur. Als ze even later langs de secre taresse aan het zachtroze bureau komen, roept hij krachtig: „Bah". De secretaresse kijkt hen glim lachend aan. „Wel thuis", zegt ze. Neen, Mike kan de eerste tijd beter uit de Jordaan weg blijven. LEO THURING Schuin aan de overkant ligt het Aquariuslheater, dat ook vanavond weer stampvol is. Drieduizend mensen hebben tussen de 10 en 15 dollar betaald om in de kunst matig gekoelde buik gegeseld te worden door de hippe horde van het HAIR-syndicaat. Achter de deur met privé erop werken de secretaressen ook tijdens de voor stelling verbeten aan hun zacht roze gespoten bureaus. Daarboven ligt de donkere spelonk, van waar uit de rijk besnorde miljonairs- zoon Michael Butler van tijd tot tijd zün sexy-slagveld overziet. Butler is bet zwarte schaap in een familie van papiermagnaten, die de clitewük van Chicago com pleet met scholen, zwembaden, bibliotheken en ziekenhuis hun persoonlük eigendom mogen noe men. Aanvankelqk had vader Paul zün zoon voorbestemd om zün rechterhand in het al dan niet gelinieerd papierimperium te wor den, maar toen hü begreep, dat die nauwelüks wist, wat de linker hand deed, zag hü definitief van verdere verantwoordelükheid af. Katterigheid Michael Mike voor zyn spaar zame vrienden studeerde op veertien scholen, verbleef een blauwe maandag op de militaire academie van Culver, dook daarna in Afrika op en zag tussen die turbulente bedrijven door kans om drie vrouwen zijl „ja"-woord te schenken en weer te ontnemen. 41-jarige Mike, die in de herme tisch gesloten zandbak der rijken van Palmbeach, vriendschap sloot met John Kennedy en na diens dood een mislukte gooi deed naar een senaatszetel voor het 39e dis trict van Illinois „er was daar nog nooit een democraat geweest, dus liep ik geen enkel gevaar" Ook de Amerikaanse zanggroep The Supreraes gaat in HAIK voor de bijl. Kronkelend in één geweldige glitterjurk geven drie medewerksters een gave persiflage weg van de zang stijl van dit trio. AMSTERDAM In november 1949 werd op het terrein van een oude gas fabriek in de Amsterdamse Water graafsmeer het eerste cyclotron van Europa in gebruik gesteld. Het be- wüst veilig weggestopt in zü» be tonnen bunker nog steeds waarde volle wetenschappelüke diensten, maar wanneer de staf van het Instituut voor Kernfysisch Onderzoek op de 20ste verjaardag van dc inwerkingstelling ervan naar de toekomst kükt, ver- schünen er rimpels in de hoge voor hoofden. Prof. dr. A. H. Wapstra, hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft en een van de drie wetenschappelijke directeuren, die het IKO leiden, zegt daarover: „Wat wij nodig hebben, is een elektronenversneller met een sterkte van driehonderd miljoen Voilt. Daar wachten we eigenlijk al drie jaar op. Zo'n apparaat kost vijfentwintig miljoen gulden. Wij hebben de regering herhaaldelijk om dat geld gevraagd Er wordt momenteel weer over gesproken. Maar ondertussen kunnen wij niet verder.." Een twaalftal jaren geleden was het IKO nogal in opspraak. In de sloot, die voor de laboratoria liep, werden kikkers gevonden met vreemde afwijkingen. Veroorzaakt door radio activiteit, die uit de gebouwen lekte? Amsterdam stond op zijn kop. Neder land huiverde. Gelukkig voor het IKO luwde de storm, toen een Franse bioloog overtuigend kon aantonen, dal de misvormingen bij de kikkers ge weten moesten worden aan de afval die een aanpalende industrie in de slool placht te lozen. Daarna is het instituul eigenlijk nogal in de vergetelheid ge raakt. De spruitjes in de belendendt volkstuintjes staan er tierig by en de vraag, of er onder sommige witte jassen geen vermomde BVD'ers zitten, die op spionnen loeren, verwekt be schaafde hilariteit „Wij hebben hier geen enkel geheim", licht prof. Wapstra toe. „Hot hek rond de gebouwen staat er louter, omdat we hier nu eenmaal werken met radioactieve stoffen. Op het ogenblik hebben we hier zelfs een Pool werken. We hebben mensen uit alle denkbare landen gehad en er lopen een half dozijn internationale pro jecten, waarbij leden van onze staf betrokken zijn. Een zo open mogelijke uitwisseling van gegevens en bevin dingen op internationaal niveau is essentieel voor het succes van ons werk". De Stichting „Instituut voor Kern fysische Onderzoek" werd in 1946 op gericht door de Stichting voor Fun damenteel Onderzoek van de Materie, de N.V. Philips en de gemeente Am sterdam. De doelstelling luidde: „Het bevorderen van het fundamenteel en toegepast wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de kernfysica en daarmee verwante gebieden in het algemeen belang en in het belang van het hoger onderwijs". Prof. Wapstra verduidelijkt: „Het doel van de kern fysica is het begrijpen van de kern structuren, zodat je uit kunt rekenen wat de kernen onder allerlei omstan digheden doen. Nu kunnen wij nog slechts gissingen doen aan de hand van modellen, die wij van kernstructuren bouwen. Dat zyn noodzakelijk slechts benaderingen, omdat de modellen niet voor honderd procent goed zijn". In november 1949, twintig jaar geleden, werd dus het cyclotron in gebruik gesteld. Er waren toen vijftien personeelsleden. Thans werkt in de laboratoria een 250-koppige staf, waarvan een zeventig academisch getitelden. Het cyclotron onderging in de loop van de tijd aanzienlijke veranderingen en uitbreidingen. Aan vankelijk kon het slechts twee soorten deeltjes versnellen: alfadeeltjes en zware waterstofkernen. Tegenwoordig versnelt het ook lichte waterstofkernen en lichte heliumkemen. Vraag aan prof. Wapstrawaarom 'n nieuwe elektronen- versneller van vijfentwintig miljoen op het verlanglijstje? Kan het huidige cyclotron niet nog verder worden verbeterd en uitgebreid? Hij zegt: „Als we het cyclotron verder zouden uitbouwen, zouden we gaan concurreren met de universiteit van Groningen, waar momenteel 'n magnifiek apparaat wordt gebouwd We willen geen dubbel werk doen. Dat kan Nederland zich ndet permitteren". U hebt al een elektronenversneller met een sterkte van bijna honderd miljoen Volt. Wapstra: „Inderdaad. Maar de machine die we nü willen, bestaat nog helemaal ndet- Daarmee kunnen we weer inter nationaal pionierswerk doen. De be doeling is, dat wij hier om het populair te zeggen atoomkernlijm gaan maken. Kijk, tussen de kern- deeltjes en de kern van een atoom heersen krachten, die ze bij elkaar houden. Men gelooft, dat die krachten veroorzaakt worden door deeltjes, die wij Pi-mesonen noemen. Als we de eigenschappen van de Pi-mesonen zouden kennen, zouden we veel meer van de kernkracht begrijpen. Voor een beter begrip van de kernkracht is het van het grootste belang, dat de geheimen van de Pi-mesonen worden doorgrond. We willen ze in sterke bundels gaan maken, zodat we er proeven mee kunnen doen". Dat kan tot nu toe niet? Wapstra: „Nee. Wij hebben een elektronenversneller met een sterkte van bijna honderd miljoen Volt. maar om die bundels Pi-mesonen te kunnen krijgen, moet je een energie hebben Van minstens tweehonderd miljoen Volt Het gekke is. dat er in de kernfysica een overgeslagen gebied is ontstaan. Eerst werd er gewerkt met tientallen miljoenen Volts. Toen kwam meteen de sprong naar tientallen miljarden Volts. Het gebied, dat daartussen lag. werd verwaarloosd Wij hadden daar bijna aan meegedaan. Tien jaar geleden dachten wij hier ook aan een elektronenversneller met een sterkte van drie miljard Volt. Maar we hebben ingezien, dat we met een dergelijk apparaat ons doel voorbij schoten- Daarom hebben we onze plannen aangepast". Hoe bedoelt u dat - uw doel voorbij schieten? Wapstra: „Dat verwaarloosde tussen gebied is veel belangrijker gebleken dan vroeger werd gedacht. Het blijkt, dat de vraag, hoe de deeltjes in de kern met elkaar werken, juist by tussenenergieën goed te bestuderen zijn. De sprong naar die tientallen miljarden Volts is indertijd genomen, omdat men wilde kijken naar het gedrag van de deeltjes buiten de kern op zichzelf naar de vrije deeltjes. Maar hun gedrag in de kern in hun onderlinge samen hang kan juist by de tussenenergieën onder de loep genomen worden Zo moet u een cyclotron en ook een elektronenversneller zien als een reusachtige microscoop, niet optisch maar elektronisch, die de details zicht baar maakt van de elektrische en magnetische eigenschappen van kern- deeltjes". Het gebied van de Pi-mesonen is nog wijd open? Wapstra„O ja. Als de minister op schiet met zyn beslissing, kunnen we over vyf jaar op dit stuk concurreren met de hele wereld. Maar we moeten niet wachten. Er zijn ook anderen, die hetzelfde kunnen bedenken. De hele tendens in de moderne kernfysica gaat in deze richting. Het hele onderzoek van de Pi-mesonen is trouwens van groot praktisch belang Het kan een bijdrage leveren tot de oplossing van het kankervraagstuk. Het schijnt na melijk, dat bestraling met Pi-mesonen bij bepaalde kankergezwellen meer effect sorteert dan de huidige be st ralingsmethoden". Er komt vakliteratuur over dit onder werp op tafel, dat Wapstra's bewering staaft. Proeven in een laboratorium in Zurich hebben uitgewezen, dat de bestraling met Pi-mesonen de cellen van kwaadaardige woekeringen beter en dieper vernietigt dan andere soorten bestraling, terwijl bovendien het om liggende gezonde weefsel beter wordt gespaard. Voorts neemt de moderne wetenschap aan, dat ongeveer één pro cent van de cellen in kwaadaardige gezwellen anoxdsdh zijn oftewel zuur stof missen. Deze anoxisohe cellen reageren niet op radiotherapie met conventionele stralen als röntgen, bea- tron en kobalt 60- Er blijft een rest- tumor over ofwel vanuit de niet ver nietigde ha aid ontwikkelt zich een nieuw kankergezwel. Best raiding met Pi-mesonen schijnt het grote voordeel te hebben, dat ook deze gevaarlijke anoxische cellen van de kwaadaardige woekering worden gedood. „U ziet", zegt prof. Wapstra, „wat wij hier willen gaan doen, kan ook praktisch nut van de eerste orde afwerpen". Dan nog blyft vijfentwintig miljoen gulden voor een apparaat een ver schrikkelijke hoop geld Wapstra: „Vindt u dat nou echt? Wat wij hier doen, is. omgerekend per man, niet duurder dan wat Philips in zijn natuurkundige laboratoria uitgeeft Wy smijten niet met geld. Wij kunnen een vergelijking met de economisch geleide industrie doorstaan. Bovendien heeft de industrie baat bij ons want wij fungeren als opleidingsinstituut voor de deskundigen, die later in de in dustrie toonaangevend zullen zijn. De afgelopen twintig jaar hebben wij ver schillende dozijnen experts in de kern fysica afgeleverd. Eenderde deel daar van blijft in de research, eenderde deel gaat naar de industrie en eenderde deed komt in het onderwijs terecht. We hebben hier momenteel veertig stu denten. Elk jaar studeren er vyftien af. En Philips heeft hier permanent veer tig man werkenHet is mede op basis van onze kennis, dat Philips een hele fabriek heeft kunnen bouwen voor detectieapparatuur, waarmee radio actieve stralen worden geregistreerd. En het is dank zy ons. dat Philips internationaal aan de weg timmeren kan met de bouw van cyclotrons. Het zijn de meest moderne ter wereld- Vorig jaar adverteerde het bedrijf met een nieuw type. Het werd overstroomd met bestellingen. Dat mag toch allemaal genoemd worden? Wij hebben hier apparatuur ontwikkeld om magnetische eigenschappen te meten, die uniek is die overal in de wereld wordt nagebouwd. Als je een dergelijke reputatie hebt, wil je graag verder gaan Dan is het sneu om achter te lopen". Wat zün de consequenties, wanneer de minister er toch geen vijfentwintig miljoen voor over heeft? Wapstra: „We zijn zo naar die nieuwe ontwikkeling toegegroeid, dat we in ernstige moeilijkheden komen, als het niet doorgaat. We hebben geen direct voor de hand liggend alternatief. We zouden de hele staf moeten omscholen. We zouden dan door kunnen gaan op het terrein van de bio-fysica de toepassing van de natuurkunde op levende wezens- We doen daar nu ook al wat aan, zoals we ons trouwens met allerlei zaken bezighouden en we hebben zelfs een bescheiden traditie opgebouwd. Het bestralen van tulpebollen om nieuwe variëteiten te krijgen büvoorbeeld. Het is een tak van wetenschap, die zeer sterk zal groeien Maar nogmaals: het zou een omscholing van de hele staf vereisen. Het instituut zou vijf jaar lang geen wetenschappelijke resultaten kunnen produceren. Dat is een verschrikkelijke klap voor een laboratorium, waar 250 mensen werken en dat een jaarlijks budget heeft van vijf miljoen. Ik kan dan ook niet anders zeggen dan dat de toekomst van ons instituut ten nauwste verweven is met de komst van de nieuwe elektronenversneller". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11