S)e £<2id6e(3otiA<mt Nasser: „Nu de weg van geweld VREEDZAME REGELING ONMOGELIJK Kamerkritiek op keuze Maastricht Hoe wippen we onze burgemeester?" KVP en PPR op bres voor werkende jeugd VROUW BIJT NEUS AF DIT JAAR 500.000 MAN ONDER WAPENEN Conflict in Maarheeze rond koop kleuren-tv Waterbehoefte deels te dekken uit grondwater JAMIN MEDISCHE FACULTEIT ..ZAKELIJKE ARGUMENTEN Commando s verlaten Libanon Milan-Feijenoord begint half drie Aftellen van Apollo begint vanavond PAKKET Maatregelen tegen verdere verzilting EISEN OPGESTELD Krogers in ziekenhuis P'APENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 - ADVERTENTIEAFDELING 20326 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV, Leiden Dir.: Dis H M Brader J F J M Koens Hoofdred F J Plug - chefred H P M Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w I 1.16, p. mnd, 4.95, p. kwart. 14.85, ti p post 17.75. ADV (excl BTW) 22 ct. p mm Teiefoontjes 2 - KLACHTEN bezorging tel 33839 (1*00—19 00 uur) VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WESTELIJKE WIND Weerstverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond Vanavond in het zuiden van het land nog enige regen, in het noordwesten een enkele bui en v einig wind. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matig of krachtig, later langs de kust tot hard toene mende westelijke wind. In het algemeen iet» minder koud. 61e jaargang, no. 17.897 Van e verslaggever MAARHEEZE „Hoe raken we zo vlug mogelijk onze l urgemeestcr kwijt". Deze lipendc vraag houdt sinds «en week de gemeenteraad ■an het Oostbrabantse Maar- -eze bezig. Binnenkort ko en de raadsleden zelfs in geheim overleg bijeen om zich te beraden hoe bnrge- leester R. H. van Schaik (63) an worden gewipt. Het begon allemaal met een plan van de burgemeester om de vijf scholen in de gemeen te van kleurentelevisie te voorzien. De raad voelde hier niet veel voor. omdat dit pro ject te duur zou worden en omdat schooltelevisie in zwart-wit uitzendt. En dat ook in de toekomst zal blijven De burgemeester liet zich door dit alles echter niet CAIRO (A.F.P.). „Nu alle pogingen om het probleem op vreedzame tvijze te regelen, - ijdel blijken te zijn, moeten wij de weg inslaan van bet geweld, door een zee van bloed en temidden van vuur". Dit beeft president Nasser gisteravond verklaard in een rede tot het Egyptische parlement, die ook door de radio werd uitgezon den. In zijn eerste toespraak sinds een griep hem ruim twee maanden geleden trof, betoogde de 51-jarige president dat de crisis in het Midden-Oosten alleen kan worden opgelost op een wijze, die leidt tot „de bevrijding van alle bezette gebieden en in de eerste plaats van het Arabische deel van Jeruzalem, de westelijke oever van de Jordaan en de heuvels van Golan". Hij verklaarde dat Egypte dit jaar een half miljoen man onder de wapenen brengt en 500 miljoen Egyptische ponden uittrekt voor de strijd, die hij onver mijdelijk noemde. In dit verband gaf hij een overzicht van de pogingen van secretaris-generaal Thant, van de Grote Vier (Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk) en van Amerika en Rusland samen om een regeling voor het Israë- Lisch-Arabisehe conflict te vinden. Onder applaus van de 350 parlementstoien deed hij een rechtstreekse aanval op de V.S., omdat zij Israël zouden helpen zijn „aggressie legen de Arabische wereld voort te zetten". Het Egyptisch staatshoofd hield op- nieuw een pleidooi voor een Arabische! VOOR I WFNTF topconferentie. Daar zouden aLle midde- W V/ll A tt Ui A M-J len van de Ai'abische wereld moeten worden gemobiliseerd voor de strijd. Reactie Eban „Voor de zoveelste maal heeft Nasser gezegd geen andere uitweg te zien dan oorlog. Hij is opnieuw van plan er in dit gebied een te veroorzaken". Dit ver klaarde de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Abba Eban, voor de radio in commentaar op de toespraak van de Egyptische president. Minister Eban noemde de toespraak „hard, aggressief en in de lijn van wat altijd de politiek van Nasser is ge weest tegen elke vredesmogelijkheid gericht". „We geven ons", zei Eban, „er eens te meer rekenschap van dat het Egyptische staatshoofd de werkelijke hinderpaal voor de vrede vormt en dat zijn doel de vernietiging van Israël is". weerhouden, stapte naar de Philips-vestiging in Maarhee ze en kwam terug met twee kleurenontvangers a raison van f 850.per stuk. De fi nanciële- en onderwijscom missie van de raad gingen hiermee niet akkoord omdat anders de andere twee scho len zouden worden gediscri mineerd- Het drama bereikte zijn hoogtepunt in de raadsverga dering van 30 oktober waar het televisiebeleid opnieuw aan de orde kwam. Toen wet houder W. van den Wilden berg die de burgemeester de ..Brabantse Van Rappard'' noemt het gedrag van de heer Van Schaik het predi kaat „gekonkel" meegaf, brak deze de raadsvergadering nlotseling af. Ook raadslid A de Smet werd het woord ont nomen, toen hij bij de rond vraag kritiek wilde uiten op het televisiebeleid Wethouder Van den Wil denberg overweegt een klacht in te dienen bij de commis saris van de koningin over het „ondemocratische optre den" van de burgemeester. Hij is ook van mening, dat de meeste raadsleden de bur gemeester liever zien vertrek ken en noemt het van groot belang „dat de heer Van Schaik niet de kans krijgt de twee resterende jaren tot zijn pensioen uit te dienen". Acht van de dertien raads leden van Maarheeze hebben de afgelopen dagen een aan tal handtekeningen verzameld om krachtens artikel 46 van de gemeentewet een speciale raadsvergadering te beleggen waarin een motie van afkeu ring tegen het beleid van de burgemeester zal worden in gediend. De heer Van Schaik. die al 33 iaar burgemeester van Maarheeze is. „er zijn al heel wat stormen over mijn hoofd gegaan" gelooft dat de aktie van de raad in feite niets te maken heeft met het televisiebeleid. „Ze willen me gewoon weg hebben", is zijn commentaar. „Toen het col lege van B. en W. een maand geléden met het voorstel kwam om de oppositie weer in de financiële commissie op te nemen, stemden de wet houders notabene tegen. Toen heb ik het vertrouwen in hen opgezegd. Ze willen me be wust torpederen". Burgemeester Van Schaik vindt zijn optreden in de raad „/.eer democratisch". „Maar als een raadslid bij de rond vraag kritiek gaat spuien, moet ik hem het woord wel nnlnemen, want daar ziin an dere gelegenheden voor", zegt hij enigszins geagiteerd. Aan de televisiekwestie wil hij niet veel woorden vuil makeir „het ging om twee kleurenontvangers voor bij zondere scholen en daar heeft de raad niets mee te maken". Overigens is hij van mening dat een gemeente in de toe komst moet zien en daarom kleurenontvangers geen over bodige luxe zijn. Over de benaming „Bra bantse Van Rappard" wil de burgemeester niet vallen. „In tegendeel, ik vind het zelfs wel vleiend. Ik bewonder Van Rappard zeer, want hij is een eerlijk man die recht door zee gaat. Eigenlijk ben ik ook wel zo'n type". Bui-gemeester Van Schaik is nu met ziekte verlof thuis. Wethouder Been- ders treedt tijdelijk als ver vanger op. De heer Van Schaik: ..Van RaDpard zegt wel dat hij nog liever sterft dan weggaat, ma3r zover wil ik niet gaan. Ik ga me niet kanot maken om zo'n affai- (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening heeft vastgesteld, dat bet waterverbruik in ons land tot een hoeveelheid van anderhalf miljard kubieke nieter kan «orden gedekt uit in ons land voorkomend grondwater. Dat betekent, dat in 1980, bij een berekend verbruik van 2.5 miljard kubieke meter, circa een miljard kubieke meter oppervlaktewater moet worden gebruikt cn in het jaar 2000 bij een verbuik van 4.5 miljard kubieke meter rond 3 miljard kubieke meter grondwater. Staatssecretaris dr. R. J. H. Kiuisinga van Volksgezondheid vermeldt deze cijfers in een brief aan het parlement betreffende de toekomstige drinkwatervoorziening. Hij deelt mede, dat in 1950 het waterverbuik nog 750 miljoen kubieke meter was, in 1960 ruim een miljard kubieke meter en in 1967 1.375 miljard kubieke meter. Van de voor 1967 vermelde hoeveelheid weid rond 525 miljoen door de openbare watervoorziening gewonnen uit grondwater, wat 65 procent van de totale produktie van de waterleidingsbedrijven hetekent. Door de industrie werd daarnaast nog 425 miljoen kubieke meter grondwater gewonnen. De totale grondwateronttrekking I bedroeg in dat jaar dus rond °50 miljoen kubieke meter. De rest (425 miljoen j kubieke meter) werd door industrie en waterleidingsbedrijven aan het oppervlakte water onttrokken. De behoefte aan aanvulling uit het oppervlaktewater doet zich voor het gehele land gevoelen, ook al is de hoeveelheid winbaar grondwater niet overal even groot. Het Rijksinstituut voorziet dat met name voor de provincies Zuid-Holland. Groningen. Gelderland, Utrecht. Noord-Holland. Zeeland en Limburg het vraagstuk spoedig van grote betekenis word voorzover dit nu al niet hier en daar het geval is. In dit verband deelt dr. Kruisinga mede, dat de vorige week de aanbesteding leeft plaatsgevonden van werken in de Brabantse Biesbosch, waarvan de leverings capaciteit op 500 miljoen kubieke meter per jaar is gesteld en welk werk een belangrijk onderdeel van een basisplan uitmaakt. melkhazelnootjes uo gram van 114 voor 114 niet te geloven voor die prijst onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gisteravond is in de Tweede Kamer het in drie Nederlandse gewesten met spanning tegemoet gezie- ne debat gehouden over de nota medisch wetenschappelijk onderwijs van minis ter Veringa. In deze nota spreekt de re gering haar voorkeur uit voor een vesti ging van de achtste medische faculteit in Maastricht, met voorbij zien van Bra bant (Tilburg en Eindhoven) en van Twente. De voorkeur van de regering was voor diverse partijen onderwerp van kritiek, waarbij werd gesteld dat za kelijke argumenten waarschijnlijk tot 'n ndere keuze, in het bijzonder voor Twen te, zouden hebben geleid, daarbij aange wend dat de keuze voor Maastricht een politieke keuze is geweest. (ADVERTENTIE) Ons advies is en blijft Kijk en Vergelijk Kwaliteit en Prijs WIE ANDERS KAN DIT DOEN. Styb-M.hU v' d' KIu9''s intemeuR classioue HAARLEMMERSTRAAT 256-258 RACHAJA (AFP) De Palestijnse commando's zijn begonnen de plaatsen j te verlaten die zij in Libanon beaet hiel- i den. Zij maken zich gereed naar Syrië te gaan. Verwacht wordt dat over twee (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het Europa-Cupduel tussen AC Milan en Feljenoord op 12 november in Milaan zal 's middags om half drie beginnen. De aanvankelijke aanvangstijd negen uur is gewij zigd omdat de kans groot is dat mist op dat late uur een spelbreker zou kunnen »Un. Britse vorstin in financiële moeilijkheden LONDEN (AP) „Mijn hart bloedt" was het ironische commentaar van het Labour-parlemcntslid William Hamilton op de berichten over de moeite die ko ningin Elizabeth II heeft om de eindjes aan elkaar te knopen. Hij kondigde aan. dat er moeilijkhe den zullen komen als in het parlement pogingen worden gedaan om de toelage voor de koningin, die nu sinds haar kro ning 17 jaar gelijk is gebleven, te ver hogen. Hofdignitarissen hebben verteld, dat de koningin uit persoonlijke inkomsten jaar lijks moet bijleggen op de toelage van 475.000 pond. Volgens een berekening van de „Dailv Sketch" moet de koningin op hel ogenblik per jaar 800.000 gul den bijleggen, CAPE KENNEDY (AP-Reuter) Het Amerikaanse bureau voor de ruimte vaart heeft besloten dat met het aftellen voor de komende tocht naar de maan 31 uur eerder zal worden begonnen, en wel vanmiddag om zes uur. De tijd van de lancering is niet veranderd en blijft 14 november om 17.22 uur. President Nixon zal het lanceren van de Apollo-12 bijwonen. Hij zal die morgen op Cape Kennedy aankomen en er blijven tot na de lancering. danks de kritiek naar uitziet), dan de minister er niet aan kunnen ontko men ernst te maken met de uitbouw var de hogescholen in Twente en Noord- Brabant tot universiteit. Deze voorwaar de vond met name zijn uitwerking in 'r amendement van de Kamerleden Tans en Masman (PvdA), waarin deze uitbrei ding van de Twentse en Brabantse hoge scholen als een memorie post op de be- I groting voor 1970 wordt ingevoerd, cn een motie van de VVD-ers Van Dijk Vonhof en de KVP-ers Ter Woorst en I gelbertink. In hun motie wordt evenei óp een dergelijke uitbreiding aangedron gen. Het Kamerlid Westerterp (KVP) dedigde namens een minderheid van fractie een uitstel van de beslissing. Hij diende een motie in waarin staat dat de Kamer op dit ogenblik over zeer weinig en niet voldoende gefundeerde informa tie beschikt om thans reeds een oordeel te kunnen geven over de juistheid va genomen regeringsbeslissing. De motie vraagt om op korte termijn een nota in te dienen waarin de criteria van het al gemene spreidingsbeleid zullen zijn neer gelegd. De regering zou dan vooralsnog de uitvoering van haar beslissing over de vestiging van de achtste medische fa culteit moeten aanhouden tot dat de Ka mer over de nota geoordeeld zal hebben. Mej. Kessel (PPR) wilde zich gister avond evenmin al definitief vastleggen. Zij wil eerst van minister Veringa weten waarom het spreidingsargument de door slag gaf en hoe de andere argumenten door de minister zijn gewaardeerd. Ook de ARP-woordvoerder Diepenhorst gaf Een helikopter en een torpedoboot vlogen en voeren na een vinnige jacht, die buiten het havengebied begon en in de stad zelf eindigde, een smokkelspeedboot klem De smokkelboot vervoerde 400.000 uit Oost-Duitsland afkomstige sigaretten. Op de foto: het einde van de jacht in een van Kopenhagens kanalen- te verstaan de keuze van Maastricht ver keerd te achten. Uit medisch-wetenschap- pelijk oogpunt gezien had voor Twente gekozen moeten worden, meende hij. Ook D'66-woordvoerder Dijkstra sprak oorkeur voor Twente uit. Kamervragen over situatie in Westland (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Franse regering is van plan volledig mee te werken aan maatregelen tegen ccn verdere verzil ting van de Rijn. Dit heeft dc Franaei minister Schuman gisteren zijn Neder landse collega mr. Luns in Den Haag verzekerd. De Fransen hebben al stap pen ondernomen om dc verzilting, ver oorzaakt door de industrieën In Elzas- Lolhartngen te verminderen. Met ingang van maandag zullen gro te hoeveelheden zand naai- Rotterdam worden getransporteerd, die gebruikt zullen worden om de bodem van dé Nieuwe Maas ten oosten van rle Van Brienenooidbrug op te hogen. Op dezê manier kan er een drempel op de ri vierbodem worden aangelegd, die een verder landinwaarts dringen van de ver zilting moet voorkomen, aldus het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. Deze drempel werd nodig, toen Rot terdam besloot voor de monding van de Nieuwe Waterweg een geul voor mam moettankschepen te graven. Het Tweede-Kamerlid drs. A. J. Lems (PvdA) heeft de minister van Verkeer i en Waterstaat gevraagd wat hij denkt te doen aan de ernstige verzilting van I hel Westland. Als gevolg van het feit dat de ver- I dieping van de geul in de Noordzee niet synchroon verloopt met het minder diep maken van de Nieuwe Maas en de Nieu- j we Waterweg het laatste werk zou namelijk ernstig zijn vertraagd is de J zouttong diep in de Hollandsche IJssel doorgedrongen, aldus drs. Lems. (Va nze parlementaire redactie) Irene en Hugo weer uit ons land ver trokken aar echtgenoot 'karles Hugo ■wren dit veekeinde in Iederland. De irinses kwam aterdag in lederland aan 'oor een medisch mderzoek in •erband met de :omende baby ai dit prinselijk gezin. Gisteren vertrokken zij vanaf Schiphol DEN HAAG De demonstratie van de werkende jeugd afgelopen zaterdag in Den Haag is de Tweede Kamer niet ontgaan. De behandeling van de onder wijsbegroting is woensdag en donderdag j aangegrepen om de positie van de wcr- I kende jeugd breed uit te meten en een groot scala van verlangens te etaleren. Van de zijde van K.V.P. en P.P.R. wer den gisteravond concrete eisen gesteld. Dc KVP-er Kleisterlee vroeg: j 1. Een wettelijke regeling van de par- I tiële leer- en vormingsplicht, met als in voeringsdatum 1 september 1971. 2. Een spoedadvies van de SER tcnien- de als noodmaatregel alvast zo snel mo gelijk een voorwaardelijk arbeidsverbod voor 15-jarigen te realiseren. I 3. Doorbetaling van loon tijdens de we- kelijkse vormings of opleidingsdag. 4. Het opnemen van leerlingen in vor mingsinstituten en leerlingenstelsels, in- i dien het voorwaardelijk arbeidsverbod en de loondoorbetaling al 1 augustus 1970 zouden kunnen ingaan. 5. De avondscholen bij het leerlingwe zen beter vandaag dan morgen opheffen. In ieder geval per 1 september 1970. 6. Hoge prioriteit geven aan het stich ten van streekcentra voor werkende jeugd. 7. Alle vormings- en opleidingswerk moet op het ministerie samenkomen in een nieuw in te stellen, directoraat voor de werkende jeugd'. 8. Alle jeugdige werknemers beneden de 18 vrijstellen van cursusgeld- beta ling bij het leerlingwezen ingaande het lopende cursusjaar. 9. Nog dit jaar een grote conferentie te beleggen met de Raad voor de Wer- verdere maatre- Amendement, Mej. Kessel (GroepAarden) hield een betoog dat uitmondde in een amen dement op de begroting. Dit heeft ten doel voor alle 14- en 15-jarigen, voorzo ver zij geen volledig dagonderwijs genie ten, met ingang van 1 augustus 1970 het deelnemen aan vorming of onderwijs gedurende minstens één dag per weck onder werktijd mogelijk te maken. Aan vaarding ervan zou de schatkist 20 mil joen gulden kosten. ,_Dat moet maar kunnen als de belastingen ook 600 mil joen omlaag kunnen", zo redeneerde mej. Kessel. Zij noemde het een schande dat thans voor 223.000 jongeren geen enkele vorm van onderwijs bestaat. De datum van i augustus 1970 noem de zij technisch best realiseerbaar, (de commissie-Lievegoed houdt als datum 1 september 1971 aan). Zij noemde het onwaarachtig ais tegen de achtergrond van de huidige eisen in 1970 de zaak van het vormingswerk nog zou blijven als zij nu is. Mej. Kessel prees bovendien haai voor malige fractiegenoot Kleisterlee. aan wie de eer toekomt haast als eenling al jarenlang in het parlement voor de wer kende jeugd gestreden te hebben. LONDEN (AFP) De kortgeleden door Engeland vrijgelaten spionnen Pe ter en Helen Kroger zijn in Polen in een ziekenhuis opgenomen. Dit deelde gister avond de Poolse ambassade in Londen mee. Wat het echtpaar precies mankeert wilde men niet zeggen. „Het is heel nor maal dat mensen die acht jaar in de ge vangenis hebben doorgebracht, niet in goede gezondheid verkeren', zei een woordvoerder van de ambassade. PARIJS (AFP) in Parö» zijn Bisteren twee vrouwen voor de rechter verschenen die elkaar zo in de haren waren gevlogen dat een van de vrouwen het voortaan zonder neus zal moeten stellen. De 39-jarige mevrouw Thérèse Pelle grini, die als barmeisje in een restaurant werkt, moest enige da gen geleden voor haar baas ccn boodschap doen. Onderweg ont moette zü haar aartsvtjandin. de 31-jarige mevrouw Rebour. Dc dames begonnen op «en niet mis te verstane manier tegen elkaar uit te varen, waarbij zelfs van bei de kanten de hoofdharen op echt heid werden beproefd. Op een ge geven moment boog mevrouw Pel legrini zich zo ver naar voren dat haar vijandin dc aanvechting niet kon weerstaan cn een stuk neus van mevrouw Pellegrini afbeet. De neus viel daarop in de straatgoot. Het gevecht was onmiddellijk af gelopen. Mevrouw Pellegrini raap te haar neus op én snelde naar een ziekenhuis. De dokters slaag den er niet meer in de neus op »Un plaats te zetten. Mevrouw Rebour werd voor het gerecht veroordeeld tot tien maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en betaling van 12.000 frank schadevergoeding. ZU moet bovendien 18.000 frank boete betalen aan de sociale dienst omdat het gebeurde omschreven kan worden als een „ongeval In dienstbetrekking".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1