Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Defensie-apparaat niet verder uithollen Blank meisje reist als negerin door V.S. SLIKKEN OMDAT ZE 'T NIET SLIKKEN VERINGA GEEFT TOE: Onderbezetting van ziekenhuizen kan levens kosten Wachttijd voor hartpatiënten ontwikkelings verschijnsel Bezoeker verbrandt militaire oproep ff INDE GREEP X VAN - DE GRIEP? WITTE KRUIS STUDIE OVER ARTILLERIE- INRICHTINGEN AAN HEMBRUG VONNIS SCHUTTE: 15 JAAR Guerrillaleider in Brazilië gesneuveld ONTSNAPTE PLEEGDE 22 INBRAKEN Gemengde gevoelens over Nixons rede Felle kritiek Fulbright Man zag agenten Italianen mishandelen ZORGEN OVER STERKE DALING VAN UITGAVEN Hansen* Gedetineerden vooral hebben er de buik vol van WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa (On derwijs en Wetenschappen) heeft min of meer toegegeven dat de onderbezetting bü ziekenhuizen mensenlevens kost. In ant woord op vragen van de Tweede-Kamer leden Tans en Masman (PvdA) heeft hü de beschuldiging van prof. dr. H. N. Had- ders, voorzitter van de medische faculteit Groningen, niet weerlegd dat de perso nele onderbezetting aan de Groningse universiteit mensenlevens heeft gekost. Minister Veringa zegt dat deze uitlating als een simplificatie moet worden be schouwd van een probleem dat zich in het bijzonder bij de medische weten schap voordoet. De zeer snelle Ontwik keling van deze wetenschap en de toe passing daarbij van nieuwe technieken doet een grote vraag ontstaan naar me dische ingrepen die tevoren niet uitvoer baar waren, aldus het ministeriële jar gon. „Als met dergelijke technieken grote personele en materiële voorzieningen gemoeid zijn, die niet op korte termijn tot stand kunnen worden gebracht, is het onvermijdelijk dat er discrepantie ontstaat tussen de aanvragen voor een behandeling en de afwerking ervan." Dit antwoord van de minister houdt dus in dat nog niet iedereen de nood zakelijke hulp kan worden geboden. Dit geldt in het bijzonder voor de hartchirur- gie. Waar voor elke operatie een om vangrijk team van specialisten nodig is, alsmede een zeer uitgebreide apparatuur. De minister wijst er op dat het pro bleem van de wachttijd voor hartpatiën ten in Groningen een onvermijdelijke Incident in Kamer 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De 25-jarige bio logieleraar J. B. Kater uit Haar lem heeft gistermiddag de publieke tribune van de Tweede Kamer enige tijd in opschudding gebracht, toen hü plotseling zün oproep voor de militaire dienst uit zün zak haalde en in brand stak. Hü deed dit tüdens de begrotingsbehande ling van Defensie, juist op het mo ment dat minister Den Toom over de noodzaak van de NAVO sprak en de deelname daaraan van Ne derland. De demonstrant werd on middellijk van de tribune verwjj- De heer Kater zei later tot dit protest gekomen te zijn, omdat hij als bioloog volstrekt tegen de mili taire dienst is. Enerzijds zei hij, moet ik op mijn scholen vertellen over het leven, anderzijds moet ik door in militaire dienst te gaan dit leven bedreigen. Dit is in strijd met mijn opvattingen. Hij kan met deze argumenten echter niet bij de Commissie Dienstweigering terecht. Om deze argumenten toch kracht bij te zetten heeft hij ten slotte voor deze openbare weg van protest gekozen. Tijdens het betoog van staatssecre taris Duynstee (Luchtmacht) ver kondigde een jongerenlid van de P.S.P. vanaf de publieke tribune met luide stem dat de Kamer be slist over zaken van leven en dood- van velen, vooral jonge mensen, en dat dit in strijd is met wat in de bijbel staat, die de christelijke par tijen als basis van hun politiek hanteren: „Gij zult niet doden". Vervolgens wierp hij van de tribu ne in de vergaderzaal pamfletten, waarin wordt opgeroepen tot mas sale dienstweigering. Hij werd eveneens van de tribune verwij- ontwikkelingsverschijnsel is dat hij be treurt. Het probleem kan niet eenvoudig worden opgelost door het beschikbaar stellen van meer mensen. Een soortge lijke situatie doet zich min of meer voor bij alle hooggespecialiseerde medische centra, aldus de minister. (ADVERTENTIE) helpt u eruit- (en spaart bovendien de maag) K Poeders, tabletten, cachets. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie heeft een onafhankelijk bureau opdracht gegeven een studie te maken over de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Pas dan is het hem mogelijk een uitspraak te doen over het al dan niet voortbestaan van dit staatsbedrijf. Wel wees de minister gistermiddag de Tweede Kamer op de positie van de ruim 1600 werknemers bij het bedrijf. Daarom moeten volgens hem de consequenties van het eventueel sluiten van het bedrijf ernstig overdacht worden. De minister van Defensie ging hier mee in op de opmerkingen, die het libe rale Tweede-Kamerlid Koudijs vorige week bij de begrotingsbehandeling van Defensie reeds gemaakt had. Ook deze had aangedrongen op een studie van het mdgelij k voortbestaan van de artillerie- inrichtingen. De heer Koudijs had daar bij opgemerkt dat zelfstandige binnen- en buitenlandse fabrieken waarschijnlijk goedkoper munitie zouden kunnen leve ren dan het staatsbedrijf. Minister Den Toom zette hierachter gistermiddag een groot vraagteken, maar ook hij wil de resultaten afwachten van de studie waarvoor hij enige tijd geleden reeds opdracht heeft gegeven. AMSTERDAM (ANP) Het Amster damse gerechtshof acht de 45-jarige monteur Gerhard Schutte uit de hoofd stad schuldig aan het dertien jaar ge leden medeplegen van doodslag op de 56-jarige Amsterdamse caféhoudster Betje Schevenhoven. Het hof veroor deelde hem vanochtend tot vijftien jaar gevangenis met aftrek van het voorar rest. Zijn mededader, de 53-jarige gar derobier Friedrich W. van H. uit Am sterdam, werd eveneens voor het mede- plegen van doodslag, vijf jaar met af trek opgelegd. Het lijk van de caf-houd- ster, dat in de Bloemendaalse duinen zou zijn begraven, werd nimmer gevon- De procureur-generaal had tegen Schutte wegens moord twintig jaar met aftrek geëist en tegen Van H. wegens het medeplegen daarvan adht jaar met aftrek. De rechtbank had in eerste in stantie Schutte wegens doodslag veroor deeld tot elf jaar met aftrek en Van H. terzake van medeplichtigheid daaraan tot vijf jaar met aftrek. Beide mannen waren na aanvankelijk een volledige be kentenis voor de politie en de rechter commissaris te hebben afgelegd, op hun verklaringen teruggekomen en hadden ontkent iets met de verdwijning van de cafélhoudster te maken te hebben ge had. De monteur ontsnapte in de nacht van 3 op 4 oktober jj. op spectaculaire wijze uit het huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen in Amsterdam en werd tien dagen later weer gegre- SAO PAULO (AFP) Een reeds lang gezochte Braziliaanse guerrillaleider, de 58yjarige Carlos Marighela is gister avond in Sao Paulo in een vuurgevecht met de politie gedood. Hij werd be schouwd als degene die de recente ont voering van de Amerikaanse ambas sadeur Burke Elbrick had georganiseerd Behalve Marighela werden drie van zijn medestanders, onder wie een vrouw, neergeschoten. Een politieman kwam om het leven en een officier van de veilig heidsdienst werd gewond. Marighela, afkomstig uit Bahia, had 1969 uitgeroepen als „jaar van de guer rilla op het platteland". Hij is lid ge weest van het Braziliaanse parlement en heeft deel uitgemaakt van het cen trale comité en het secretariaat van de communistische partij. In 1967 werd hij uit deze partij gezet, omdat hij had deelgenomen aan de conferentie van de organisatie voor Latijns-Amerikaanse so lidariteit in Havanna. Hij richtte toen de maoïstisch getinte Brazilaanse re volutionaire partij op. De autoriteiten be schuldigden hem van terroristische ac tiviteiten en van bankovervallen, die hij zou plegen om zijn acties tegen de regering te bekostigen. (ADVERTENTIE) SCHERPENZEEL (ANP) De jarige B. N.. die op 14 oktober uit de prof. Pompeklinick in Nijmegen ontsnap te, is door de rijkspolitie in Scherpen- zeel gearresteerd. N. Heeft bekend sinds zijn ontsnapping 22 diefstallen te hebben gepleegd in o.a. Breda. Maastricht, Nij megen, Veenendaal, Barneveld, Scher- penzeel. Achterveld en Amersfoort. De totale buit van deze inbraken be draagt vele duizenden guldens, waarvan echter niets meer hij hem werd aan getroffen. N. was ter beschikking gesteld de regering. Hij werd in Scherpen- zeel betrapt, toen hij zich 's nachts ver dacht ophield bii een'winkel. Enkele da gen vóór zijn arrestatie had N. in Scher- penzeel met meer succes vier inbraken gepleegd. WASHINGTON (Reuter) Een stra lende president Nixon wees dinsdag in het Witte Huis op de stapels telegram men met bijvalsbetuigingen, die hü na zün Vienamtoespraak had ontvangen en die volgens hem afkomstig waren van de „zwügende meerderheid", tot wie hü zich speciaal had gericht. Maar uit het congres en de diverse anti-oorlogsbewegingen klonk veel kritiek op. Senator Fulbright vond dat uit de toe spraak „een zeer lage dunk over de in telligentie van het Amerikaanse volk" bleek. Het was volgens hem duidelijk dat Nixon „Johnsons oorlog", had overgeno men. Ook de democratische-fractieleider in de senaat, Mike Mansfield, was teleur gesteld. Senator Kennedy zag „weinig hoop, dat de Vietnamese last in de nabije toekomst van de schouders van de V.S. wordt afgewenteld". Sommige politieke zegslieden vinden het niet duidelijk of de bijvalsbetuigingen een spontane reactie vormden op Nixons rede of hoofdzakelijk afkomstig waren van trouwe republikeinse partijleden die door hun bestuur waren geactiveerd. Enkele voor de president zijn toespraak hield had het partijbestuur in zün weke lijkse mededelingenblad de republikei- opgeroepen „naar hem te luisteren en Rapport aan minister (Van correspondent) Uit protest tegen de nota van de minister van Onderwijs werden gisteren door de studenten van de universiteit van Amsterdam geen colleges gevolgd. Wel woonden tweeduizend studenten in de aula van de universiteit een algemene vergadering van de algemene studentenvereniging bij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie is ernstig bezorgd over de sterke daling van de defensie uitgaven. Hü acht het niet uitgesloten dat het defen sie-apparaat als gevolg hiervan wat hü noemt nog verder uitgehold wordt, tenzü in de nieuwe kabinets periode duidelüke afspraken gemaakt worden. Hü zei dit gisteren in de Tweede Kamer bü de voortgezette behandeling van zün begroting, nadat vorige week verschillende Kamerleden gewezen hadden op moge- lüke bezuinigingen binnen het apparaat. De minister liet gistermiddag uitkomen, dat de hui dige grens weliswaar omgebogen kan worden. Maar dan wel ten koste van de door ons land aangegane verplichtingen. Herziening van deze verplichtingen zal dan onherroepelijk aan de orde moeten komen. Een studie over de defensie-inspanning op langere termijn is daarom wel geboden. De kwestie speelt volgens de minister ook in andere kleine en middelgrote landen, die lid van de NAVO zijn. In dit verband wees hü ook op de gevaren die ver bonden zijn aan het terugbrengen van de zes parate brigades tot vier, zoals de socialist Wierde vorige week betoogd had. Zeker nu Canada een deel van zijn troepen uit Europa terugtrekt is dit volgens hem onmogelijk. Dezelfde bezwaren gelden ook voor de opvattingen van de KVP'er Jansen, die drie brigades volledig paraat wil houden, drie of twee brigades semi-paraat en de rest van het legerkorps mobilisabel. Staatssecretaris Haex van de Landmacht wees er 's avonds op dat dit niet kan zolang Nederland de hem toebedeelde taak binnen de NAVO goed wil ver vullen. KRUISERS Minister Den Toom ontraadde de Kamer ook ernstig de motde-Wierde -over het onmiddellijk uit de vaart nemen van de twee kruisers bij de marine, het samen voegen van de luchtmacht en de marine-ludhtvaart- dlenst (MLD) en het ontnemen van de nucleaire taak aan een aantal luchtmachtsquadrons. „De kruisers hebben nog steeds een uiterst belangrijke laak in de NAVO, tussen de luchtmacht en de MLD bestaat al lang een logistieke samenwerking en het ontnemen aan de luchtmacht van de door de NAVO toebedeelde nucleaire taak is een allerminst goede zaak", aldus de minister. KRIJGSTUCHT De minister achtte het reglement op de krijgstucht ook verouderd, al is het alleen al de taal, zoals hij zei. Maar herziening eist wel tijd. Men is veel meer ge baat met een goed nieuw reglement dan met een snel rapport over de noodzakelijke verbeteringen. De commissie-Lagerwerf, die hierover en over het ge heel van het tuchtrecht moet adviseren, zal In ieder geval wel op 1 juli 1970 gereed zijn, zo verzekerde de minister de KVP'er Maenen. D '66 vond het onaanvaardbaar, dat bij een aanval met conventionele wapens door de Russen de NAVO, teneinde de Russen tot onderhandelen te dwingen, zal kunnen antwoorden met zogenaamde tactische atoom wapens. Deze verandering acht D '66 te gevaarlijk. D '66 heeft tegen deze volgens haar veranderde stra tegische opvattingen een motie ingediend. AMSTERDAM De 24-jarige Tsjech Axel Bezdek beweert er getuige van te zün geweest, toen hü door de politie wegens travestie was aangehouden, hoe op het Amsterdamse hoofdbureau van politie twee Italianen zün mishandeld. Hü heeft een rapport van het gebeurde gemaakt, dat hü naar de minister van Justitie zal sturen. Op woensdag 29 oktober, aldus het rapport, stond een van de twee Italianen in het dagverblijf voor vreemdelingen met zijn handen door het traliehek ge leund Er kwamen drie agenten binnen, die schreeuwden: „jij wilt uitbreken". Zij zouden hem hebben overgeleverd aan vier andere agenten op de gang, waarna ze hem met zijn zevenen zouden hebben gestompt, geschopt en geslagen waar ze hem maar konden raken. Hel kermen van de Italiaan was verschrikkelijk om aan te horen, aldus het rapport. Vervol gens zou de Italiaan de trap af naar de kelder zün gesleept. Er volgde gillen en schreeuwen, dat 20 minuten duurde en dat er geen twijfel aan deed bestaan, wat er beneden gebeurde De tweede Italiaan zou later op dezelfde manier mishandeld zijn. De politie ontkent de mishandeling. Volgens een woordvoerder is de toedracht als volgt geweest. Een agent is het dag verblijf binnen gegaan om iets met de bagage van een der Italianen te regelen De man was erg aggressief. Toen hij met een stoel begon te slaan, riep de agent assistentie in van zijn collega's. Daarbij is niet geslagen of gestompt. hem vervolgens te schrijven of een tele gram te sturen". Bulderend gelach klonk op in een Ame rikaans legerkamp bij de Zuidvietnamese stad Ban Me Thoeot, toen de militairen president Nixon over de radio hoorden zeggen dat de resultaten van het Viet- namisatieproces zichtbaar begonnen te worden. Eerste luitenant James Scrivner uit Denver gaf als commentaar: „Wat Nixon zei over de rol van het Zuidviet namese leger klinkt hier humoristisch maar als we niet meer op hen (de Zuid- vienamese troepen) kunnen hopen, zijn wij de sigaar". Het afgelopen weekeinde moesten in dit gebied Amerikaanse ka nonniers samen met ongeregelde Zuid vietnamese eenheden drie artillerieposten prijsgeven. Volgens de Amerikaanse omroep organisatie CBS worden de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, generaal Creighton Abrams, en de hoofdonder- handelaar in Parijs, Henry Cabot Lodge, mogelijk spoedig vervangen. Als een van die mogelijke redenen voor Abrams eventueel vertrek wodrt genoemd, dat de commandant in Vietnam niet te spreken is over de inkrimpingen van de Ameri kaanse troepenmacht in Vietnam. Niemand die zegt dat zij dapper zijn" WASHINGTON (AP). Grace Halsell is een slanke blanke vrouw die haar huid door het slikken van bepaalde pillen zwart maakte en een baan in het Witte Huis opgaf om als negerin zes maanden in Harlom en Mississippi te leven. Nu. terwül de zwarte kleur van haar lichaam is geweken, maar met meer rimpels rond haar ogen, overdenkt ze haar ervaringen cn is diep geschokt. In een interview zei ze: „Ik leefde zes maanden als negerin, en al myn vrien den zeggen, oh wat ben je dapper ge weest, maar niemand vertelt de zwarte vrouwen die er steeds mee moeten leven, dat ze dapper zijn". In het boek „Soul Sister", beschrijft ze haar motieven en ervaringen. Ze vertelt, dat een blanke internist in een ziekenhuis in Harlem weigerde haar gezwollen en verbrande voet te behan delen, zeggende: „Mensen zoals jullie moeten vaker baden", dat ze gearres teerd werd wegens „ordeverstoring" toen ze in Indianola, Mississippi, bij een bus station vroeg te mogen telefoneren. Ze was namelijk overgestoken van de niet meer als zodanig aangegeven, maar nog steeds bestaande negei'afdeling naar de blanke afdeling. Een blanke bankbediende in een stad in Mississippi kwam thruis van zijn werk toen zijn vrouw er niet was en hij kon zijn handen niet afhouden van Grace Halsell die als huishoudelijke hulp voor drie dollar per dag bij hem werkte. De schrijfster zegt: „De blanke man is altijd te vinden voor integratie in de avonduren. Hij vindt zwart lelijk en slecht, maar wordt toch aangetrokken door de veilaoden vrucht". Haar terugkeer naar Washington en de blanke wereld was, zo schrijft ze, trau matisch. Ze barstte in tranen uit toen ze op het dikke tapyt van haar flat stapte. Twee maanden lang zonderde ze zich af om haar ervaringen neer te schrijven, terwül haar zwarte kleur verbleekte. In het interview zei ze: „Ik beweer niet dat ik nu een deskundige ben ge worden in rassenkwesties. Ik heb alleen geschreven wat me is overkomen". (ADVERTENTIE) (Bij uwslijter/wijnf In gevangenisziekenhuis: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Van Van 47 van de 141 patiënten in het centraal ziekenhuis van het gevangeniswezen is bekend dat zü tüdens een detentie zichzelf min of meer (ADVERTENTIE) ernstige schade hebben toegebracht door snüverwondingen, innemen van slaap middelen, operatiewonden opentrekken, met het hoofd tegen de muur slaan, pyjama of matras in brand steken e.d. Eén patiënt heeft zelfs stro in de keel holte gestoken en dit in brand gestoken. Dit is gebleken uit een onderzoek dat is ingesteld door het centraal ziekenhuis van het gevangeniswezen, waarvan de resultaten zün gepubliceerd in het „Maandblad voor berechting en reclae- Eveneens bleek uit het onderzoek dat ongeveer een kwart van de patiënten al direct by de arrestatie op het politie bureau heelt geslikt, vijftig tot zestig procent in het huis van bewaring en on geveer' een kwart alleen in de gevangenis of het asiel. Met uitzondering van één patiënt („Ik stond voor de keuze de dokter kelen of slikken") is bij geen van de patiënten in het gevangenisziekenhuis een scheiding tussen gevoelswereld en gedachtenwereld vastgesteld. Van de 141 patiënten kregen er 65 in de loop van hun justitiële con tacten „ter beschikking van de regering (tbr)" opgelegd. Dat vinden de onderzoe kers opvallend hoog. GEEN ONGELUKJE Het doorslikken van vreemde voor werpen, zonder dat er sprake is van een „ongelukje" komt vrijwel uitsluitend bü gedetineerden voor. De gevangenissitua tie wordt beter „geslikt" dan de voor arrestsituatie. Een uitvoerige behandeling in het ziekenhuis is niet mogelijk, om dat de patiënten er maar tijdelijk ver blijven. Ze worden er „vriendelijk en vrij" verpleegd, maar een aantal slikte prompt weer, toen ze hoorden dat ze weef terugmoesten naar het gesticht van herkomst. Soms is men genoodzaakt patiënten, die iets geslikt hebben, te opereren. „Iemand met twee klerenhaken of een half tafelmes in de buik is moeilijk te reclasseren, dus op verantwoorde wijze terug te plaatsen in de maatschappij", zo meent dr. Vermeyden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7