9e£dd«te<3ou/ïcï/nt AR-partijconvent van historische betekenis Breuk niet denkbeeldig Tweemaal vliegtuig gekaapt naar Havana Incident in het archief mm Kenmerk Tortilla Flat Dansers van Ceylon DE LEIDSE COURANT Nogmaals over de loonnet l^ANNEER binnenkort de loonwet in de Eerste Kamer komt, zal namens de fractie van de Katholieke Volkspartij oud-N.K.V-voorzitter Middelhuis als woordvoerder optreden. Onder de oppositiepartijen leefl nog altijd de speculatie, dat de Eerste Kamer de loonwet gaat verwerpen; bij de drie vakcentrales en in elk geval bij het N.V.V. (hoe kan 't anders!) leeft dezelfde wens. Maar iedereen weet, dat het dan niet in de laatste plaats van de K.VP.-fractie zal afhangen of dit gebeurt. Immers in de Tweede Kamer is een niet onbelangrijke groep K.V.P.- •parlementariërs pas op hel laatste mo ment „In de boot" gebleven. Nu wil het gezond verstand van de heer Middelhuis dat hij, hoe verknocht ook met de vakbeweging, niets ervoor voelt aan te sturen op het verwerpen van de loonwet. Zijn standpunt is: „Daarbij is niemand gebaat en zeker de vakbeweging niet". BEGRIJPEN we zijn woorden in het interview voor NK.V.-blad Ruim Zicht goed, dan wil de heer Middelhuis veeleer een poging ondernemen oen de kloof die er tussen de vakbeweging en minister Roolvink ontstaan is, te over bruggen. Middelhuis vindt de loonwet over het algemeen een goede wet; hij vindt ook dat de bewindsman voor Sociale Zaken bepaalde bevoegdheden moet houden, maar ziet een mogelijke oplossing voor het conflict dat tussen kabinet en vak beweging ontstaan is, door een wat andere redactie of interpretatie voor het omstreden artikel 8 dan die welke de Tweede Kamer in meerderheid heeft aangenomen. Wat die heer Middelhuis voorstelt, komt hierop neer, dat minister Roolvink wel bezwaar mag maken tegen het percentage loonsverhoging dat in baar geld uitbetaald kan worden, maar niet legen hert percentage loonsverbetering als zodanig, zodat wat de minister econo misch te veeQ vindt, dan in de vorm van met direct besteedbaar loon (spaarloon bijvoorbeeld) moet worden uitgekeerd. In die richting hebben destijds ook het N.K.V. en het C.N.V- een compromis gezocht. Is nu de vraag of minister Roolvink op de toenaderingspoging van de heer Middelhuis wil ingaan en zo Ja hoe dit dan politiek gerealiseerd kan worden. Het komt ons voor, dat de wet dan todh weer eerst naar de Tweede Kamer terug zal moeten. Het standpunt-Middelhuis is de moeite van het overwegen waard, omdat in de gespannen sfeer van de wetsbehandeling bij de Tweede Kamer op het laatste moment meer politiek dan zakelijk gedacht is en omdat een voortdurende conflictsituatie tussen de overheid en een vakbeweging, die weigert zich verder nog met het loonbeleid in te laten, een tijdbom onder het totale sociaal- economische beleid blijft- ONS standpunt is destijds geweest, dat bij de behandeling in de Tweede Kamer de oppositie de loonwet meer als een onderdeel van de politieke strijd dan als een wet, die op eigen merites beoordeeld moet worden, behandeld heeft. De regering heeft toen de handschoen opgenomen, getuige met name het ingrijpen van de minister president in het laatste stadium van het debat. Wij zien nog niet zo direct, dat bij aanvaarding van hert compromis- Middelhuis het N.V.V., laat staan de politieke oppositie, de strijdbijl begraven zal. Mogelijk komt dat al aan het licht, wanneer in de Eerste Kamer gereageerd gaat worden op de suggesties die de heer Middelhuis dan namens de K.V.P—fractie zal doen. Van minister Roolvink mag venvacht worden, dat bij een meer zakelijke benadering van meningsverschillen en mogelijkheden ook hij zich losmaken zal van de politieke nevenkwesties, die bij de behandeling in de Tweede Kamer in het spel geslopen zijn. Wat er op het spel staat, is de moeite van een nieuwe benaderingswijze waard. Geen verwantschap "TEN troostprijs heeft de Politieke Partij Radikalen op haar landelijke studiedag ln Venlo toch van de confessionele vakbeweging gekregen: het Nederlands Katholiek Vakverbond voelt zich niet verwant met de K.V.P., zoals verbondsvoorzitter Mertens 't uitdrukte. Dat was een troostprijs, omdat noch de heer Mertens van het N.K.V., noch de heer De Giaaf van het C N V. zo ver gingen als de heer Kloos, die de P.P.R. „het alternatief bij uitstek" noemde voor confessionele werknemers, die tot dusverre op de christelijke partijen gestemd hebben. Of de Partij van de Arbeid dart nu weer zo leuk vindt, moeten de heren Vondeling en Kloos dan maar samen uitmaken. Omdat de Politieke Partij Radikalen allengs begrepen heeft, dat steun bij Jonge intellectuelen ha;- niert van de grond kan helpen zolar D '66 nog de wind in de zeilen he is openlijke steun van de zijde van de katholieke en protestantse vakbeweging voor mr. Jurgens c.s- broodnodig. Maar een christelijke aanbeveling heeft hij ook afgelopen weekend noch van de heer Mertens noch van de C.N.V.-kopman gekregen. Uit de mond van de heer Mertens kwam zelfs de uitspraak, dat hij niet alleen principiële maar ook praktische bezwaren heeft tegen een advies aan vakbondsleden om op een bepaalde partij te stemmen. Hij wil niet verder gaan dan een beoordeling van woorden en daden, desnoods ook over de samenstelling van een fractie. Wij leggen dit zo uit, dat de heer Mertens op een bepaald ogenblik desnoods wil zeggen: het programma van de K.VP. zint me niet; de goede verstaander mag dan verder raden, of de heer Mertens dan zijn vakverbond met andere partijen wel verwant voedt en zo Ja met welke. De voorzitters van het N.K.V. en C.N.V. hebben de waarschuwing van de radicale A R.-politicus prof. Albeda goed begrepen: de vakbeweging zelf is geen groep meer waaraan men politieke homogeniteit kan toekennen. En wie principieel een christen-democratie niet nodig meer vindt, kan er praktisch toch nog grote voordelen in zien. Of: wie politieke partijen wil opblazen, moet daarvoor niet het opblazen van de vakbeweging beschouwen als iets wat men voor lief te nemen heeft. TELEVISIEDEBAT WIJST UIT: Over smaak valt niet te twisten. Over goede smaak nog minder. Als deze volkse wijsheid ergens verankerd ligt, dan wel in de Nederlandse volksziel. Nochtans twist men nergens zo sterk over zulk een gevoelig onderwerp als juist in ons land. En dan bü voorkeur na afloop van het vaste t.v.-avondje. Ofschoon ook genomen uitzending graag op de korrel wordt genomen. Zelfs voor niet-geziene buistroebelen is men bereid de barricades zijner verontwaardiging te bestijgen. Zo als een dame schreef: „Gelukkig heb ik Van 't Reve niet gezien, knap banaal, hoor". Nu kan de VPRO zich dat permitteren. Ten eerste zijn aanleiding van de heiligverklaring van Van 't Reve slechts 99 advocaten van de duivel weggelopen en omdat de VPRO wat gewend is tellen ze alles onder de hon derd al niet eens meer. Ten tweede is de VPRO krachtens naamgeving en roeping vrijzinnig (vrij zinnelijk, zegt de man in de straat) en ten derde zit volgens Ted de Braak in de VPRO ook de P voor pornografie. Juist. Maar dan ook de O van onkuis en onlustgevoelens. Voor die R weten we niet zo gauw iets te bedenken, maar vol gens rechtlijnige insiders is het daar altijd al een rotzooitje geweest. En dat ver andert pas. schijnt programmadirecteur Jan Blokker vaak hardop te denken, als voortaan iedereen nu eens naar mij zou luisteren. Leve de K Is het gezien dooi- de bril van de oprechte ijveraars voor de onbesmuikte smaak bij de KRO nu veel beter, ook nadat deze omroep onomwonden in een beginselprogram heeft verklaard, dat die K met alle man van katholieke stam recht overeind zal worden gehouden? Dat is nog maar de vraag. Laatst hoorden we nog iemand zeg gen: „Juist vanwege die K blijft het Knudde met een Rietje, Of niet soms?" En men zou dit haast gaan geloven als men al die briefjes leest, die bij de KRO binnen komen. Citeren we: „Moet die springmadam Jasperina nu per se in Rust noch Duur op het scherm. Dit is toch beneden peil. Wat moeten mijn kinderen daarvan denken? Als het kindje binnenkomt is toch een veel mooier stuk?" „Hoe haalt de KRO het in zijn hoofd om zo'n banale man als Wim Sonneveld de hele avond uit te zenden. Die K schept verplichtingen, mijne heren, waaraan u zich niet kunt onttrekken. Of ik bedank als lid". „Nu waren de Parelvissers eens een keer op de t.v. en nu was het weer in het Nederlands en hebben we er nog niets van kunnen verstaan. Schept die K van KRO dan geen verplichtingen tegenover de cultuur?" Magistrale meezinger (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een gisteravond door de KRO („Vanavond in Nieuwspoort") uitgezonden televisiedebat tussen AR- voorzitter dr. Veerman en drs. Feddema. voorman van de 69 verontruste brief schrijvers in de AR. wijst erop dat het partijconvent van de zaterdag in Utrecht wel eens van historische betekenis kan gaan worden. Het uittreden van een aan tal AR-radlcalen uit hun party lükt niet langer denkbeeldig, indien de ontwerp resolutie van het partybestuur inzake verdere samenwerking met KVP en CHU ongewijzigd door het partüconvent zou worden aanvaard. Drs. Feddema zei gisteravond „nu nog niet" te willen antwoorden op de vraag of hij in dat geval in de AR zou blijven. Hij beklemtoonde dat zaterdag een zeer belangrijke beslissing gaat vallen.Hij sprak van een „historische week" en „erop of eronder" en liet blijken dat de resolutie opgeva* moet worden als de „verloving" tussen de drie confessionele partijen. Zijn bezwaren komen er op neer, dat de drie partijen gezamenlijk een cen trumpoli tiek zullen gaan voeren in plaats van een „voorhoedepolitiek" voor de zwakkeren in de samenlevipg. Drs. Fed dema beschuldigde de heer Biesheuvel ervan de opvattingen van de vorige par tijvoorzitter dr. Berghuis verlochend te hebben. Niettemin noemde hij de heer Biesheuvel „de grootste politicus van Nederland". „Maar ervaren politici kun nen niet vernieuwen", zo voegde hij daaraan toe. Vertrouwen Partijvoorzitter Veerman had er ver trouwen in dat dit niet de week van de „scheiding der geester" wordt. „Ik ver wacht dat we elkaar zullen vinden", zei hij en herinnerde eraan dat ook oud voorzitter Berghuis een elkaar loslaten van de drie confessionele partijen ramp zalig zou vinden. Voorzitter Veerman zei voorts dat de AR zich niet hoeft te scha- MIAMI (RTR) Twee lijnvliegtuigen. een uit Brazilië en een uit Nicaragua, zijn gisteren gedwongen naar Cuba te vliegen. Een straalvliegtuig van Lanica. de Nationale Luchtvaartmaatschappij van Nicaragua, was op weg van Mana gua nr Mexico-City, toen de piloot de controletoren van Miami per radio be richtte. dat hij door twee mannen met vuurwapens was gedwongen koers te zet ten naar Cuba. De 23 passagiers moesten uitstappen in Georgetown op een van de Engelse Cavmaneilanden. Een uit Europa ko mend toestel van de Braziliaanse maatschappij Varig met 99 inzittenden is tussen Buenos-Aires en Santiago even eens gedwongen naar Cuba te Vliegen Alleen een zwangere vrouw met haar man mochten in Santiago het toestel ver laten. Na te hebben getankt vertrok het vliegtuig naar Navana. Er waren vijf ka pers» onder wie een vrouw. De luchtha venautoriteiten van Georgetown hadden de twee kapers aan boord van het vlieg tuig uit Nicaragua bijna verschalkt. Ge waarschuwd dat het toestel een tussen landing zou maken, deden de autoritei ten alles om de kapers de indruk te ge ven. dat zij al op Cuba waren geland. De opzet gelukte in zoverre dat een der ka pers die het toestel verlaten had. werd ontwapend voordat hij zich realiseefde, dat hij niet op Cuba was. Zijn metgezel weigerde echter het toestel te verlaten. Door een stewardess met de dood te be dreigen. wist hij gedaan te krijgen, dat de politie zijn kameraad vrijliet en dat de brandstoftanks werden gevuld. 8 Houden we de normen aan. die in deze briefjes worden aangelegd, dan gaan we spannende tyden tegemoet. Want we zitten nu in het tüdperk van Het Schaep met de VOf Poten. Met daarin de magistrale meezinger voor bruiloften en partyen: „We binne op de wereld om mekaar om mekaar te hellepen, nietwaar?" In dit liedje wordt sterk sociaal gedacht. Luister maar eens naar de eerste strofe: „Help de Spanjaard en de Turk, die tussen ons verbiyven. Naastenliefde is de kurk, waarop we allen dryven". Tot zover zitten we goed. want aan discriminatie doen we hier niet. Toevallig is mgn beste vriend een Turk. Maar dan komt Adèle los, die weten we uit het cabaret van Cox en Halsema wegliep, omdat zij in omstandig heden kwam te verkeren, die zü zich als vrouw-alleen niet permitteren kon. Nu zingt zü met aan het slot een minachtend geluidje: „Leeft een vrouw in een zaamheid, dan moet ge wel bedenken, welk een vreugd' ge haar bereid, door haar een kind te schenken". Hitgevoelig Dit lied is intussen op de plaat verschenen en radio Veronica heeft zich met meer etherische dan ethische vreugde op de plugging ervan geworpen. Elk uur gaat deze single tenminste één keer de draaitafel op. Deze schijf heeft het in zich een hit te worden. En daar speelt Veronica naar toe. Goed, Veronica is er voor de massa. Maar laat de KRO er dan toch blijven voor de weldenkende upper ten. Maar nu weten ze bij de KRO ook, dat het met de upper ten net zo gaat als met de tien kleine negertjes. En toen waren er nog maar negen, acht, zeven, zes. vijf, vier, drie, twee, een. En dan speelt er nog een ander ding mee. De Nederlandse t.v. kan als gevolg van j het kleinere kijkersaantal in vergelijking met het buitenland onze artiesten niet erg hoog honoreren. De eigenlijke verdienste zit hem vaak een kan niet buiten het ander als we onze artiesten, aan een redelijke boterham willen helpen. Denken we dan ook nog even aan het (oude) liedje: Vriendschap, liefde, broeder schap komen nader stap voor stap, ach ja, menselijkheid en een beetje warmte, nietwaar, we binne op de wereld om mekaar om mekaar om mekaar om mekaar. Helder idee Laatst «chreef een VARA-lid aan zün vaste omroep, dat de vaste t.v.-avond van de VARA uitgerekend op zyn vaste kaartavond viel en of die t.v.-avond nu niet verzet kon worden. Daar Is nu een briefje overheen gekomen van een heldere dame Je moet er maar op komen: „Kan die heer niet beter zijn kaartavond verzetten?" T.v. vanavond: In 1968 werd een aantal Nederlandse r.uteurs uitgenodigd om binnen het ka der van een drama workshop voor de AVRO een kort televisiespel te schrij ven. Dit seizoen zullen drie uitzendingen plaatsvinden, te weten „Incident in het archief" van Rudolf Bruyn. „Vrijdag middag 2 uur" van Chris Verheugd en „Gemeubileerd" van Chiem van Houwe- ninge. Vanavond wordt de satirische eenakter „Incident in het archief" uit gezonden. Het is een spel, dat op wran ge wijze de bureaucratisering van de moden.e tijd tot in het uiterste door voert. Want de macht van de onbeken de ambtenaar is zo groot geworden, dat hij vrijelijk beschikt over leven en dood van de onderdanen, die slechts co denummers in een systeem zijn en geen B. EN W. NOOTDORP: Oud-secretaris gemeente draagt verantwoording voor slecht plan Van een onzer verslaggevers) NOOTDORP In de gisteravond ge houden gemeenteraadsvergadering van Nootdorp hebben de verschillende frac ties hun ontstemming geuit over de gang van zaken rond het door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland afwyzen van een bestemmingsplan. Hierover is, zoals gisrteren reeds is gemeld, enige beroe ring ontstaan, daar Gedeputeerde Staten mëenden dat burgemeester en wethou ders van Nootdorp het plan zeer on zorgvuldig hebben voorbereid. B. en W. van Nootdorp achten de oud gemeentesecretaris B. Beukema, than6 burgemeester van het Noordbrabantse 's-Gravenmoer, verantwoordelijk voor de huidige gang van zaken. Het is voor- namelyk de ambtelijke afwikkeling van het raadsbesluit geweest, die ertoe heeft geleid dat ondeugdelijke bestemmings plannen bij G.S. werden ingediend. Het college van B. en W. meente dat zijzelf de bestemmingsplannen naar behoren heeft afgewerkt, althans voor wat betreft de bestuurlijke inhoud. Maar niet naar juridisch-technische inhoud, omdat dit voor het college niet doenlijk zou Overigens waren zowel de gemeente raad als het college van B. en W. gister avond van mening dat het stedebouw kundig bureau van ir. W. Wesseling uit Barendrecht er bij het vaststellen van de voorschriften maar met de pet naar heeft gegooid. Wetteiyk gezien blijft het college van B. en W. echter aansprake lijk voor de gang van zaken, zodat de burgemeester van Nootdorp, mr. F Winkel, toegaf dat er inderdaad in het licht van de juridische procedure ge handeld is „in strijd met de eisen van een behoorlijk bestuur". mensen. Derhalve een maatschappij, waarin de individu, die nog mens wil zijn, 'n lachwekkende en ter dood ver oordeelde clown wordt. Robert Sobels speelt de rol van de inspecteur; de ar chivaris is Gerard Hartkamp; Mereltje wordt vertolkt door Rick Nicolet; de soldaat is Jules Hamel; de ambtenaar van toezicht wordt uitgebeeld door Ad Noyons en Bello de Clown wordt ge speeld door Rudolf Lucieer. De regie heeft Maxim Hamel. (Nederland II 20.4021.35) Kenmerk brengt vanavond een repor tage over tienduizend uitgetreden zusters in de Verenigde Staten, verder een interview met dr. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika. en nader nieuws over de algemene kerkvergadering van de Nederlands Hervormde Kerk. (Nederland I, 19.31—20.00). Spencer Tracy Naast het grote werk als „The wizzard of Oz" en ..Gejaagd door de wind" heeft regisseur Victor Fleming zich ook be zig gehouden met de verfilming van minder groots opgezette produkties. „Tortilla Flat", vervaardigd in 1941, is daarvan een voorbeeld. Een verhaal van de grote John Steinbeck vormde het uitgangspunt voor deze film. Hij be schrijft het leven van arme mensen die in houten hutten aan California's war me kust een zorgeloos bestaan leiden. De bekende Spencer Tracy, veelvuldig op de buis dit jaar. speelt de hoofdrol in deze dialoogrijke, maar toch alles zins boeiende film. (Nederland I 20.30—22.10) In oktober, maakten de Dansers van Ceylon een korte toernee door ons land, waarbij door de AVRO-televisie twee programma's werden opgenomen. Het eerste komt vanavond op het scherm. De folklore van Ceylon wijkt sterk af van de ons beter bekende muziek en dans uit India en Pakistan, al was het maar, omdat de Ceylonezen boeddhis ten zijn en geen hindoe of moslim. Be langrijker echter is het stempel, dat 't klimaat legt op levenswijze en kunst van een volk. In dit geval: een mild klimaat, een vriendelijk en speelse be volking en een ondanks overheersingen vrijwel ongerepte traditie, die tot grote verfijning heeft geleid. Dezelfde ver fijning als in hun beroemde zilver smeedwerk, dat ook in hun kostuums In „Vanavond in Nieuwspoort" startte de KRO, naar wij aannemen, een ru briek „Een dagje metHet was dit maal raynhcer Den Uyl voor wie aan dacht werd gevraagd. De titel werd niet helemaal waargemaakt. Niet b.v. zo goed als in de programma's waarin de AVRO destyds Vondeling en Koekoek volgde. Maar het was toch aardig om dc PvdA-fractieleider min of meer ont spannen te zien als vader van een ruim. ten dele langharig, en zo op het oog lekker-intelligent stel kinderen. Aardigst was wellicht dat de junior vond dat de belangrijkste politicus wel licht premier De Jong moest wezen „die is immers het hoogsteZo'n uit zending kan overigens een politicus alleen maar goed doen. Als het echt een rubriek wordt is daar niets op te gen, want dan komen ze allemaal aan de beurt tot Jongeling toe. In AVRO'» Televizier gebeurde iets be- langrijks. In een plechtige verklaring van eindredacteur Wibo van der Linde werd nl. de staat Israël door het maga zine erkend. Die verklaring ging vooraf aan een (gekocht) interview met de buitenlandredacteur van The Times, een man die bepaald anti-semitiscb, althans anti-Israël leek te zün. Voor alle zekerheid ondervroeg Televi zier een autoriteit op dit gebied, mr. G. B. J. Hilterman, cn het was zo. Mr. G. B. J„ zelf een vriend van de Arabie ren naar hij zei, wist ook wel hoe die Timesman zo diep gevallen was. Hij heeft ginds gewoond en is vriend der Arabieren. Vandaar! Televizier kocht meer. O.a. een boeiend interview met journalist Anthony Grey, die rood-Chinese folklore aan den lijve ondervond. Eigen werk was er niet veel bü. Behalve dan het gebruikelüke pa- piergewapper en de omslachtige metho de om medewerkers niet gewoon hun zegje te laten doen. doch hen door an dere medewerkers te laten interviewen. O.m. om die aankopen vinden we toch dat Televizier op een fraaie vierde plaats komt van de t.v.-nieuwsrubrie- ken. Direct na Brandpunt, Achter het Nieuws en Hier en Nu. Waarmee zij, VPRO en TROS achter zich latend, op een plaats in de middenmoot aanspraak kan maken. Als zij de meer dan rom melige presentatie eraan geeft komt zij wellicht nog hoger. Vg. Terlenka (polyester) kleu teranorak, geheel gevoerd met Borg „bont". Met twee ritszakken en leuke bandgarnering. 92-110. 24.75 Deze Terlenka (polyester)/ nylon meisjesanorak met kontrastvoering is aan beide zijden te dragen. Echte bontrand langs de capuchon. 116-167. 19.75 - 29.75J Stoer polyester/katoenen jongensjack, geheel ge voerd met Borg (acryl pile). Met moderne opge stikte klepzakken. 116-167. 29.75-39.75 Heerlijk warme meisjes anorak van Borg, ook te dragen als Terlenka (poly ester) anorak, gevoerd met Borg (in kontrast- kleur). 116-146. 29.75 - 34.75 JJ

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2