S)e Ccid6e6oti4omt DRIE PROCENT SCHOON Eis van metaalvakbonden Schade door verzüting 10 min gulden CAO voor twee jaar aangaan Werkgevers: goed uitgangspunt Beslissing over soldij valt spoedig JAMIN Justitieel optreden tegen twee artsen van Ben Korsten Geen politieke discussie in kazer nes Evert Castelein Vraag voor film NEC- Feijenoord: f 10.000,- terug BINNEN KORTE TIJD 20 MEN - Tuinder kan schade niet verhalen Zestien jaar onschuldig gevangen PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS II, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 - ADVERTENTIE AFDELING 20826 GIRO 103003 - Bank: Amro-Bank NV, Leiden Dir.: Dis J. H M Brader J F J M Koens Hoofdred F J Plug - chefred H P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. \v. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75 ADV. (exc) BTW) 22 ct. p. mm Telefoontjes 2- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18 0019 00 uur) WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NACHTVORST i het KNMI geldig tot r Opklaringen en voornamelijk in de kustprovincie? nog enkele buien. Koude nacht met weinig wind en op veel plaatsen nachtvorst Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag en een overwegend matige wind tussen west en zuid. 61e jaargang, no. 17.895 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De vakbonden voor de metaalindustrie hebben aan werkgevers voorgesteld een metaal-C.A.O voor twee jaar aan te gaan. Zij hebben een ver langlijst van 21 punten voor die overeenkomst ingediend. Cen traal staat daarbij het verlangen tot een reële loon- en salaris verhoging van drie procent voor elk der twee jaren. In de onderhandelingen zal nog moe ten worden vastgesteld tot welke nomi nale loonsverhoging dit verlangen moei leiden en op welke wüze een aanpassings mechanisme moei worden ingebouwd. ..Op elk moment van het jaar moet die drie procent volledig overeind blijven", aldus de bonden. De werkgevers hebben in een eerste reactie laten weten, dat liet voorstel een bruikbaar uitgangspunt voor de onderhandelingen is. De vakbonden hebben derhalve nog geen percentage genoemd, waarmee de lonen en salarissen voor handarbeiders en beambten moeten stijgen in 1970 en 1971. Dat nominale percentage komt uit de bus zodra men inzicht heeft in de ontwikkeling van de kosten van levens onderhoud. In de onderhandelingen, die men in maximaal vier weken met ten hoogste acht vergaderingen wil afron den. zal moeien worden vastgesteld op welke tijdstippen de verhoging van de kosten van levensonderhoud moet wor den vastgesteld. Elke verhoging zal bot verdere loonsverhoging leiden. Wel zal per 1 januari al een „voorschot" op de kostenontwikkeling in de vorm van een percentage bovenop de genoemde drie procent moeten worden verstrekt, die uiteraard later in het jaar voor ver rekening in aanmerking komt. ..Uiteraard vinden wij het ook belang rijk dat de inflatie wordt teruggedron gen. Wij zijn niet gebaat met een hoog percentage waarvan in werkelijkheid weirtig overblijft. Daarom moet er netto drie procent overblijven. Wanneer latei- aanvullende looneisen worden ingediend op grond van verhoging van de kosten van levensonderhoud zal duidelijk wor den, dat die nieuwe looneisen niet onze schuld zijn", aldus woordvoerders van de vakbeweging. Deze woordvoerders stelden zeer dui delijk, dat in deze drie procent niet be- grepen zijn incidentele loonsverhogingen ADVERTENTIE Vanavond 22.10 uur (Ned.I) Tv-film over ontwikkelings - samenwerking Na de hoofdfilm op het eerste net wordt vanavond een do cumentaire uitgezonden over vier ontwikkelingsprojecten van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers in Kenia. Ruim tachtig jonge Nederlanders werken daar met de bevol king samen aan de opbouw van het land op gebieden als de koffiecultuur, vakonder wijs. hospitaalbouw. verple ging, gezinshuishoudkunde en zuigelingenzorg. Ook in andere delen van de wereld fWest-Afrika, Azie, Zuid- Amerika) leveren Nederland se vrijwilligers een bijdrage aan de ontwikkelings-sanien- werking. Als u na het zien van de film meer wilt weten over vrijwilligerswerk kunt u onderstaande bon gebrui ken voor nadere informatie. Voor uitzending komen in aanmerking jonge mensen die een vak goed beheersen, leeftijd 21-35 jaar. In een eerste reactie heeft de werkgeversorganisatie FME al laten weten, dat de loonverlangens een uitgangspunt kunnen vormen voor de onderhandelingen om te komen tot een resultaat, dat in overeenstemming is met het SER-advies. In het advies van d Sociaal-Economische Raad wordt ook aangedrongen op een sterke beperking van de nominale loons verhoging ter bestrijding van de inflatie. Over de andere voorstellen zet de FME, dat verschillende ervan niet onaanzienlijke loonkosten stijgingen veroorzaken. In dit verband wordt gewezen op de voorstellen betreffende arbeidstijdverkorting, vakantie en vakantietoeslag, die de werkgevers ..nogal vergaand" De FME zegt. dat men die kosten nog niet volledig heeft kunnen becijferen. ..Het is duidelijk, dat voor de werkgevers het totaal van loonkostenstijging beslissend is". De voorstellen van de vakbonden betreffende vakopleiding van jeugdigen snijden volgens dc FME een problematiek aan. die bjj de werkgevers weerklank vindt en ook door hen als belangrijk wordt beschouwd; op dit gebied wordt in de bedrijfstak al veel gedaan Het zal een belangrijk punt van bespreking worden of de voorstellen van de vakbeweging op dit punt in de CAO kunnen worden vastgelegd. ADVERTENTIE melk cn puur krokantjes 200 gram van 114voor 99 niet te geloven voor die prijst correctie (verlaging) van de Loon- en Inkomstenbelasting, omdat het effect daarvan per werknemer sterk kan variëren. Voor wat betreft de laagst betaalden zullen in de loontabellen voor werknemers van 23 jaar en ouder geen bedragen mogen voorkomen, die lager zijn dan het minimumloon. Korter werken De bonden willen voorts een werkweek van 43 uur per 1 januari a.s. terug brengen lot 42Vi uur. Voor werknemers tot 18 jaar moet volgend jaar reeds een maximale werktijd van 40 uur gelden. De vakantie ln de metaal moet voor iedereen met twee dagen worden uitge breid. De minimum vakantietoeslag moet worden verhoogd van 540 tot 625 gulden De bonden willen voorts voor werk nemers, die een opleiding volgens het leerlingstelsel volgen, het recht op vrijaf met behoud van loon voor dat gedeelte van de opleiding, dat niet in het bedrijf kan geschieden. Tot de verdere wensen behoort een nieuwe Lormulering van de stakingsparagraaf. Nu geldt nog een al gehele vredesplicht, de vakbonden willen die plicht beperken tot de zaken, die in de CAO zijn geregeld. (Van e verslaggevers) J Naam I Adraa I Plaat» I Geboortedatum Gehuwd/ongehuwd X-0M4 J Opleiding Beroep J In gefrankeerde envelop zenden DEN HAAG De Haagse officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer zal een gerechtelijke vervolging instellen tegen de Haagse arts W. A. E. Hij wordt er van verdacht eraan te hebben meegewerkt dat de in augustus overleden public- relationsadviseur Ben Korsten op valse recepten morfine kon krijgen. Mr. Van 't Veer heeft tegen een andere arts, dr. A. J. C. H. uit Leiden, thans voorzitter van de gezondheidsraad, een gerechter- lijk vooronderzoek gelast. Dr. H. was des- tjjds huisarts in Leiden. Ben Korsten was I een van zijn patiënten. De gerechtelijke stappen tegen de twee artsen zijn een gevolg van het onderzoek, dat de officier van justitie instelde, na dat geruchten waren ontstaan rond de plotselinge dood van de 53-jarige heer Ben Korsten in de Ursulakliniek in Was senaar. De geneesheer-directeur van de Scheveningse Rudolf Steinerkliniek C. van der Kroeff diende bij de officier van justitie en provinciale inspectie voor de volksgezondheid ee klacht in tegen dok- Ier E, De voormalige echtgenote van de heer Korsten, mevrouw R. Korsten- I Kuiper diende bij de officier van justitie een klacht in tegen dr. H. Mr. Van 't Veer acht de Haagse arts medeplichtig aan overtreding van artikel 4 van de opiumwet. Hij zou valse recep ten hebben verstrekt aan de heer Korsten De Leidse dr H zou een medische ver klaring door Ben Korsten onjuist in gevuld hebben ondertekend. De ver klaring was bedoeld voor een arbeids ongeschiktheidsverzekering. Behalve het justitieel onderzoek is ook het onderzoek door het gerechterlijk la boratorium voltooid. Het toxicologisch onderzoek heeft aangetoond, dat niets in het lichaam van de heer Korsten is ge vonden dat wijst op het feit dat hij mor- finist was. Voor de dokters van de Ur sulakliniek was de heer Korsten een ge wone patiënt, toen hij er werd opgeno- ADVERTENTIE) Dansen goed voor X U Günther Sachs, ex-echtgenoot van Brigitte Bardot, heeft gisteren zijn verloving bekendgemaakt met Mirja Larsson, een Zweeds fotomodel. Op de foto: Günther Sachs en zijn verloofde in een opgetogen stemming. Leiden, zondag 8 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot dat het kabinet nog voor 1 januari een be slissing neemt over de definitieve bezol diging voor de dienstplichtigen. Minis ter Den Toom van Defensie verwacht dat de interdepartementale commissie dienstplicbtbeleid hierover voor het einde van dit jaar haar rapport gereed heeft. „Ik zal daarna in het kabinet aan dringen op een snelle beslissing", zei de minister gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens de voortgezette behande ling van zün begroting. Vorige week heeft de socialist Wiel- draaijer een motie ingediend om een Kameruitspraak te vragen over het op trekken binnen twee jaar van deze be zoldiging tot dé wedde van de vrijwil ligers. De minister ontraadde de motie gistermiddag ernstig. Hieruit zou men kunnen opmaken dat de bezoldiging zo die verhoogd wordt in ieder geval niet in twee jaar tijd gelijk zal zijn aan de wedde van de vrijwilligers. Discussie Ook de KVP'er Maenen kwam met een motie tot optrekking van de wedde per 1 januari a.s., hiermee vooruitlopend op de beslissing van de interdepartemen tale commissie. Hij zag een onrechtvaar dig verschil tussen de ruime helft van de jongeren die niet, en de kleine helft die wel onder dienst moet en de defensielasten moet dragen ten koste van inkomensderving. Minister Den Toom liet gistermiddag al uitkomen dat hij niet wenst vooruit te lopen op de kabinetsbeslissing. Van de regerings partijen steunt alleen de CHU de motie- Maenen. Minder positief was de Defensie minister over het toelaten van politieke I discussies in de kazernes. Geruime tijd i geleden al heeft hij hierop afwijzend beschikt, en daarin komt ook na het recente positieve advies van de Nat. i Raad Welzijn - Militairen geen veran dering. E>e socialist Wieldraaijer wil de zaak opnieuw aan de orde stellen in de defensiecommissie van de Tweede (Van onze sportredactie M.IMEGEN De Nijmeegse eredivi sieclub NEC heeft bü monde van de voorzitter van de afdeling betaald voet bal. de heer Yossenberg. een bedrag van tienduizend gulden gevraagd voor het af staan van de film van de ontmoeting NEC-Feüenoord. De Rotterdamse club zou graag over deze door de NSF ge maakte film beschikken om hem als be wijsmateriaal te gebruiken in de zaak- Wim van Hanegcm, die vrijdag in hoger beroep dient. De heer Vossenberg, die niet het gehele bestuur achter zich heeft, verklaarde vandaag, dat hij tegenover zijn vereni ging te kort zou schieten, als hij deze affaire niet zakelijk zou bezien. Feijenoordmanager Brox en de heer Vossenerg zijn nog niet tot overeenstem ming gekomen. Commentaar van de heer Brox- „Het aanbod van NEC heeft na tuurlijk met zakelijkheid niets te maken. Het gaat alleen om een aanvulling van het bewijsmateriaal, die kan leiden tot strafverzwaring of strafvermindering. Als men op deze manier zijn vrijheid zou moeten kopen, ben ik van mening, dat we op de verkeerde weg zijn" Commentaar van de heer W. Jansen, secretaris van NEC; „De film is gemaakt op ons verzoek We hebben er vanzelf sprekend een bepaald bedrag voor moe ten betalen aan de NSF, waardoor de film ons eigendom is geworden. Hetgeen de heer Vossenberg verklaart laten wij voor zijn persoonlijke rekening. In ons bestuur zijn we het er niet over eens. Misschien dat er nog wel een compromis uit de bus komt. Ongeboren baby overleeft kogelwond Ria geboren kind, dat met de keizer snede ter wereld werd gebracht nadat het. in hel moederlichaam, door een ko gel was getroffen, maakt het heel goed. De kleine Robbie Spencer werd ge raakt toen iemand op zijn moeder schoot wie is nooit opgelost ter wijl zij op de bank op de waranda zat. De kogel, die van een klein kaliber was, drong het lichaam van de moeder binnen, ging toen door een van de armen van het kind heen en bleef tenslotte in de dij zitten. voor het eerst sinds lange tijd overvloedig het hemelwater omlaag. Gehuld 'm plastic mei Vlakkende tiepelende schoenen eenden we (Van r verslaggevers) DEN HAAG ln hel Wcstland cn het gebied rond Delft wordt thans een ver- ziltingsschade van tien miljoen gulden onherroepelijk werkelijkheid. Het Land bouwschap verwacht dat deze schade binnen korte tijd nog kan oplopen tot twintig miljoen gulden als de wateraanvoer van dc Rijn laag blijft. De schade aan de tuinbouw gew assen ontstaat door opbrengstverlaging en kwaliteitsverlies, wat vooral bjj sla een grote rol speelt Op het ogenblik ziet het Landbouwschap geen mogeiykheid voor de gedupeerde tuinders een schadevergoeding by de overheid te claimen. \aart) een onrechtmatige is geworden. Het glastuinbouwgebied rond Katwrijk, Rijnsbux-g en Noord wij kerhout vertoont een vrijwel gelijk beeld als het Zuidhol lands glasdistrict. In het gebied vaq Boskoop ligt het chloorgehalte in het polderwater thans op de grens van het daar toelaatbare (300 milligram). In de- ■'.n tijd van het jaar is de schadelijke in vloed op te velde staande gewassen ech ter gering. In de bloembollenstreek is de situatie in het algemeen relatief gunstig. Omdat er vrijwel geen gewassen te velde staan is de schade aan de bloembollencultuur tot dusver gering. Zou de huidige zout- situatie tot het voorjaar voortduren, dan zijn ook in de bollenstreek moeilijkheden te verwachten. Nu uit de rivier de Hollandse IJssel al enige weken achter elkaar te zout water (300-350 mg per liter) binnen komt hebben de betrokken hoogheem raadschappen door 't openen van enkele sluizen in andere wateren twee noodin- gangen geschapen, waardoor water uit liet Amsterdam-Rijnkanaal naar het be dreigde gebied kan stromen. Via deze beide wegen kan in totaal ongeveer acht kubieke meter water per seconde wor den aangevoerd. Er is behoefte aan 15 kubieke meter per seconde. Het Landbouwschap wil om nood situaties als de huidige in de toekomst beter de baas te blijven twee permanent* voorzieningen een kanaal van Maarssen naar Bodegraven en een kanaal van Waddinxveen naar Voorburg. Kosten 135 miljoen gulden; Het heeft hierover vandaag een brief gezonden aan de minister van Verkeer cn Waterstaat en •tan de Tweede Kamer. Volgens professor mr. M. Polak, voorzitter van de commissie waterstaats en waterscbapsaangelegenheden van het Landbouwschap, is er op het ogenblik juridisch gezien geen tegenpartij die men kan verplichten dc schade aan de tuinders te vergoeden, maar als maatre gelen tegen de verzilting nog lang uit blijven zou men tenslotte kunnen zeggen, dat de grenzen zijn overschreden, dat wil zegen, dat de rechtsmatige overheids- daad (havenaanleg, verdieping van de vaargeul in het belang van de scheep- t de telegrammen en brieven, die hij als adhesiebetuigingen ontving n deze rede kondigde hij de „Vietnamisering" van de oorlog aan. zijn rede over Vietnam- ln OFFENBURG (AFP) Een West- duits* handelsvertegenwoordiger. Hans lletzel, die zestien jaar van een levens lange gevangenisstraf wegens moord op i vrouw heeft uitgezeten, is dinsdag herziening van zijn proees vrijge laten. Het gerechtshof heeft de tegen Hetze! ingebrachte beschuldiging van moord verworpen na een nieuwe deskundigen verklaring, waaruit bleek, dat het slachtoffer niet is gewurgd, maar dat b»1 een hartaanval heeft gekregen tijde» een stoeipartij met Hetzel.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1