S)e Troepen van Y.S. worden vervangen NIXON ONTHULT VIETNAMPLAN AC Milan- Feijenoord s middags? Tankwagen met fenol kantelt Opkomstplicht wordt afgeschaft Huurverhogingen gedurende drie jaar met 7 procent B. EN W. NOOTDORP Niet onder een hoedje te vangen BLIJFT IN GEBREKE Tijdslimiet wordt niet genoemd Zomerzorg in Leiden moet dicht Hartinfarct eist 30 min. slachtoffers Minichiello berecht in Italië Voorstel wijziging kieswet Na 1970 verhoging per 1 juni Inhalen van verminderde opbrengst door uitstel GEVAARLIJK ONGELUK GOED AFGELOPEN PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS II, TELEFOON 20935 REDACTIE f0015 en '25594 - ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 103003 Bank: Amro-Bank NV, Leiden Dir.: Dis J. 11 M Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F Plug - chefred. It P. M. Heruer .ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 1.16, p mnd. ƒ4.95. p. kwart, ƒ14.85, fr. p. post 17.75, ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18 00—19 00 uur) DINSDAG 4 NOVEMBER 1969 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Weersverwachting van het KNMI, geldig tot mor genavond Opklaringen cn slechts enkele verspreid voor komende buien. Meest matige, aan de kust af en toe krachtige noordwestelijke wind. Lagere tem peraturen. 61e jaargang, no. 17.894 WASHINGTON (Reuter-DPA-AFP-AP) President Nixon heeft, samen met de Zuidvietnamese regering een geheim plan ontworpen, dat voorziet in de terugtrekking van alle Amerikaanse grondstrijdkrachten, die vervangen zullen worden door Zuidvietnamese troepen. Hij noemde geen tijdslimiet, maar waarschuwde wel Hanoi, dat verhoogde militaire druk van die zijde de uitvoering van het plan in gevaar zou brengen. Nixons lang verwachte redevoering heeft vreugde gebracht bij zijn medestanders, maar teleurstelling bij de tegenstanders van zijn Vietnampolitiek. „Dezelfde oude. vermoeide politiek die de dood van 40.000 Amerikanen tot gevolg heeft gehad", zei senator McGovern (Dcm.) na Nixons rede. Nixon verwerpt een onmiddellijke en volledige terugtrekking en ook een terug trekking binnen vastgestelde data: „Overhaaste terugtrekking zou een ramp van onmetelijke omvang zijn, de eersle nederlaag in de geschiedenis van ons land en de inslorting van het vertrou wen in hel Amerikaanse leiderschap in Azië" Een overhaast vertrek van alle Amerikanen zou. volgens Nixon ..de communisten onvermijdelijk in staat stel len de massamoorden te herhalen bii de machtswisseling in het noorden of bij de tijdelijke bezetting van Hué". De Amerikaanse president noemde ook geen data en aantallen voor militairen, die zullen worden teruggetrokken als half december de terugkeer van 60,000 man zal zijn voltooid. Hij maakte wel bekend, dat hij persoonlijk de toen nog in leven zijnde Ho Tsji Minh had ge schreven en verzocht had op vooruitgang bij de vredesonderhandelingen (in Parijs). Enige dagen voor Ho'a dood had hij ant woord gekregen, dat afwijzend was. Ho Tsji Minh bleef onmiddellijke terugtrek king van alle Amerikaanse tioepen eisen alsvorens vooruitgangen konden worden geboekt en beschuldigde de Amerikanen van een verheviging van de oorlog. Ook andere contacten, met name met de Rus sen, hadden geen resultaat gehad. Nixon legt de verantwoordelijkheid voor de im passe in Parijs op de schouders van de wederpartij. De New York Times meent dat Nixóns rede geen enkel nieuw initiatief open baart en betreurt het dat geen voorstel len zijn gedaan tot een staakt-vuren. ..Nixon biedt een vietnamisering van de oorlog aan in plaats van een vietnami sering van de vrede". Intussen wijzen de inlichtingen en waarnemingen er od, dat Noord-Vietnam een offensief voorbereidt, dat overeen komt met het beruchte Tet-offensief van enkele jai*en geleden. De Noordvietna- mese eenheden zi.in op volle sterkte ge bracht en van nieuwe wapens en uni formen voorzien. LEIDEN Het I.cidse horecawezen deelt in de malaise die op het ogenblik In deze sector van de Nederlandse on dernemerschap heerst. Na de sluiting van café-restaurantbedrijf Van der Hcs'den is gisteren bekend geworden dat ook het hekende café-restaurant Zomerzorg. aan de Stationsweg moet sluiten. De eigenaar, de heer S. Platteel, is gisteren bij vonnis van de Haagse recht bank in staat van faillissement gesteld. Mr. N. W. Mulder van de Haagse recht bank is tot vechter-commissaris be noemd en rnr. M. C. de Graaf tot cuia- tor. Voor de tien personeelsleden zal in overleg met het gewestelijk arbeids bureau een regeling worden getroffen BADEN-BADEN (AFP) Sedert 1930 rijn ongeveer 30 miljoen mensen aan een hartinfarct overleden. Twintig miljoen van hen hadden kunnen worden gered, aldus een conclusie van het internatio nale genootschap ter bestrijding van hart en vaatziekten die In de Westduitse stad Baden-Baden een bijeenkomst houdt. Het genootschap vindt dat de 40 mil jard dollar, die tot dusver zijn gebruikt voor het onderzoek, slecht zijn besteed, gegeven het feit dat een infarct geen plotseling opkomend verschijnsel is, maar een proces dat zich langzaam vol trekt. Volgens de wetenschappelijke di recteur van het genootschap, dr. Bert- hold Kerns, is de ziekte vooral te wijten aan overspanning en een tekort aan rust, en niet aan bijvoorbeeld een overmatig roken van sigaretten of een te hoog cho lesterolgehalte in het bloed. (Van c sportredactie) ROTTERDAM De kans bestaat, dat de wedstrijd AC MilanFeijenoord op woensdag 12 november niet in de avond uren. maar reeds 's middags wordt ge speeld. Men heeft bij Feijenoord bericht ontvangen, dat in Milaan mist in de avond wordt gevreesd. Het aanvangs- tijdstip zou dan omstreeks 14 uur ko men te liggen. De beslissing hierover zal morgen in Milaan vallen. ROME (APF) De Italiaanse rege ring heeft de ambassade van de VS in Rome ervan in kennis gesteld, dat de luchtpiraat korporaal Raphael Minichiel lo in Italië zal worden berecht voor de misdrijven, die hij in Italië heeft ge pleegd. Dit heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade meege deeld. Hij zei ook, dat de VS desondanks staat op de uitwijzing van de jonge ma rinier en wel zo spoedig mogelijk. Waar nemers zijn van gevoelen, dat een en an der de geruchten schijnen te bevestigen, dat mocht de luchtpiraat in Italië ver oordeeld worden, hij eerst zijn straf zal uitzitten en daarna pas aan de Ameri kaanse autoriteiten zal worden ove van auto Zaandam kreeg bg zijn nieuwe auto geld toe Onder het tapgt Japanse auto vond hij een portemonnee met daarin het loon van de arbeider <1740 yen 15.801. die aan de auto had gewerkt. De eerlijke vinder zal het geld via de importeur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Becrnink (Binnenlandse Zaken) heeft de Tweede Kamer voorgesteld de opkomstplicht bij verkiezingen af te schaffen. Daartoe wil hij de kieswet wijzigen. De regering vindt het niet juist de burger tegen zijn zin tot opkomst te verplichten, hoezeer inen het op zichzelf ook gewenst vindt dat de bur gers hun stem laten gelden. Enkele praktische redenen voor af schaffing van de opkomstplicht zijn vol gens de regering 1. Veertig jaar praktijk hebben bewe zen dat een zeer groot percentage van de stemgerechtigden zijn stem uitbrengt. De volwassenheid van de kiezers is zo groot, dat het belang van verkiezingen ten volle wordt beseft. „De kiezers van nu zijn mondige mensen, voor wie de op komstplicht een anachronisme is gewor den", aldus minister Bcernink. 2. De sanctie op de niet- naleving van de opkomstplicht wordt en kan niet vol doende worden toegepast. Dit onder mijnt de positie van de overheid, die al dus blijk geeft een strafbedreiging niet te kunnen volvoeren 3. Hel is van belang voor de democra tie dat de uitslag een zuiver beeld geeft van de politieke keuze van de stemge rechtigden. In de huidige situatie bren gen een aantal stemgerechtigden, die geen behoefte hebben om aan verkie zingen mee te doen. uit kregeligheid of Bromfietser uit Lisse na val overleden NIEU WVENNEP (ANP) De 26-ja- rige metaaldraaier L. Batenburg uit Lisae is vanochtend omstreeks zeven uur zijn bromfiets gevallen op de Hoofdweg in Nieuw Vennep. Hij werd overgebracht naar het Elisabeth gasthuis te Haarlem waar hij in de loop van de ochtpnd is onverschilligheid hun stem uit op een manier, die aan hun onlustgevoelend of negatieve instelling beantwoordt. 4 Een variabele mate van deelname aan verkiezingen is bevorderlijk voor de levendigheid van de politieke democra- De afschaffing is overeenkomstig het advies van een meerderheid van commissie- Berger. Ook de kiesraad de staatscommissie voor grond- en kii wet gaan ermee akkoord. Van onze parlementaire redactiei DEN I1AAG Na 1970 wil minister Schut (Volkshuisvesting cn Ruimtelijke Ordening) de jaarlijkse huurverhoging op 1 juni laten ingaan. Hü geeft aan deze datum de voorkeur boven 1 juli in verband met de vakantielüd. De minister zei dit in een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging van de wet jaarlijkse huurverhogingen en van de Huurwet. De wijzigingen zijn nodig, omdat besloten is de jaarlijkse huurverhoging volgend jaar een half jaar uit te stellen. In Stuttgart ligt ten gerieve van iedereen pen afspraakboek gereed. Het is in het bijzonder bedoeld voor hen, die afspraken hebben en niet tijdig aanwezig kunnen zijn. Ook zij, die lang op hun afspraak moeten wachten, kunnen in het boek zoiets schrijven van: „Ik zit in het café aan de overkant". Het boek ligt, uiteraard, aan de ketting. Zou de verschuiving van de huurver- verhoging volgens het advies van de Sociaal Economische Raad alleen voor 1970 van kracht zijn, dan zal binnen een half jaar op 1 januari 1971 een vol gende huurverhoging voor de deur staan. Hiertegen rijzen veel bezwaren. Om die te voorkomen, is de ingangsdatum van de huurverhoging na 1970 gesteld op 1 juni. Als het percentage ongewijzigd zal blij ven, zou het opschuiven van de ingangs datum tot vermindering van de jaarlijkse huuropbrengst leiden. Vijf maanden uit stel van de huurverhoging van 6 procent zou voor alle huurwoningen in ons land een vermindering aan huuropbrengst van ongeveer 50 miljoen betekenen. Dit zou de schatkist, voor zover het de gesubsi dieerde woningen betreft, elk jaar 25 mil joen minder in het laatje brengen. Minister Schut is van oordeel, dat de huuropbrengst na 1970 niet mag leiden onder het halfjaar uitstel in het komende jaar. Hij wil daarom op 1 juni van de jaren 1971, 1972 en 1973 de huren met 7 in plaats van met 6 pet omhoog laten gaan. In 1974 zou de jaarlijkse huurver hoging dan weer 6 procent bedragen. Voor de niet-verplichte huurverhoging betreft het hier het maximumpercentage, waarmee de huren mogen worden ver hoogd. Verschuiving Voor 1970 geldt een verschuiving van ingangsdatum, een half jaar zowel voor de verplichte als voor de niet-verplichte huurverhoging. Voor de berekening van de niet-verplichte huurverhoging geldt tot nu toe als uitgangspunt de huur van 30 april 1968. Met ingang van 1 juli 1970 komt daarin verandering. Evenals de ver plichte huurverhoging zal dan de niet- verplichte huurverhoging voortaan cu mulatief zijn, wat wil zeggen dat de huurverhoging mag worden berekend over de huur in geld op de dag vooraf gaande aan de verhoging. De huur van 30 april 1968 telt dus na 1 juli 1970 voor de berekening van de niet-verplichte huur verhoging niet meer mee. Van een onzer verslaggevers GELEEN Op de Lunenschloszhofwcg in Gclecn is gisteren tegen het middag uur een Duitse tankwagen met 25 ton uiterst giftige fenol uit de bocht gevlo gen en gekanteld. Onmiddellijk werd groot alarm geslagen. Acht brandweer wagens reden naar de plaats van het on geval, terwijl de omgeving werd afgezet. Bü het kantelen was een klein lek ont staan waardoor een vrij geringe hoeveel heid fenol op straat stroomde. Fenol is een earbolzuur dat bü aanraking met de huid ernstige brandwonden kan veroor zaken; ook inademen is gevaariyk. Personeel van de Staatsmijnen wist het lek spoedig tc dichten. De uitgestroom de fenol met werd gemalen mergel ge neutraliseerd. Terwijl een kraanwagen van Staatsmijnen aanstalten maakte de wagen weer op zijn wielen te zetten kwam van de eigenaars van het voertuig het bericht dat men daartegen bezwaar maakte' uit vrees voor breken van de vrachtwagen. Vanuit Duitsland werd een lege tankwagen gestuurd. De chauffeur, die een lichte hersenschudding opliep, was slechts twee maanden in dienst van de transportfirma. Voorwaardelijke celstraf voor bezetters VU AMSTERDAM (ANP) Dc Amster damse politierechter mr. G. H. Nomes heeft gistermiddag twee VU-studcnten, de 19-jarige F. .1. M. \V. cn dc 20-jarige .1. YV. M. K., bü verstek veroordeeld tot ecu week voorwaardelüke gevange nisstraf en een boete van 200 gulden wegens lokaalvredebreuk in het provl- sorium van de vrüe universiteit in Am sterdam. De officier van justitie mr. J. J. Abspoel had een boete van 200 gul den geëist Reeks van fouten bij voorbereiding I bestemmingsplan (ADVERTENTIE) Van e verslaggevei DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER Dit knusse tafereeltje waj te zien, op de jaarlijkse paardenmarkt hoedje te vangen. NOOTDORP. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben geen goed keuring gegeven aan een door de Noot- dorpse gemeenteraad vastgesteld be stemmingsplan in deze gemeente, omdat burgemeester cn wethouders van Noot dorp gehandeld hebben „in strüd met de eis van een behoorlyk bestuur". Gedeputeerde Staten sommen zeer veel punten op waarmee het gemeentebestuui in geebreke is gebleven bij de voorbe reiding en vaststelling van het bestem mingsplan. Onder meer zün bezwaar- -.chriften. die overigens door G S. onge grond zijn verklaard, niet juist behan deld, is de kaart van het beslemmings- plan, waarop ook de toekomstige bebou wing niet juist is aangegeven, niet in orde, wordt gezondigd tegen de bouw voorschriften en eist het gemeente bestuur aanlegvergunningen voor even tueel uit te voeren werkzaamheden aan te vragen waar dat niet noodzakelijk is. Voorts heefit het gemeentebestuur over het gebruik van opstallen en gronden verboden uitgevaardigd die naar het oordeel van Gedeputeerde Staten te ver gaan en „die overigens weinig zin heb ben omdat een bepaling ontbreekt waar bij overtreding van deze voorschriften wordt aangemerkt als een strafbaar I feil". Geen verbetering omzet horeca voor dit jaar tVan een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het merendeel der werkgevers in hel horecabedrijf ver wacht dit jaar geen omzetverbetering. Dit blükt uit een enquête van de Hore- eaf, gepubliceerd in haar jaarverslag over 1968. Hieruit is verder te lezen, dat de economische situatie van het horecabe- drüf niet te bejubelen is. Voor het 5e achtereenvolgende jaar is gebleken, dat de kosten in sterkere mate zün gestegen dan de omzetten. In het jaarverslag besteed men aan dacht aan onder meer de drank- en horecawet. „De wet stelt speciale eisen aan de moraliteit van de bedrijfsgeno- ten", zo begint het hoofdstuk hierover. Ook de BTW wordt belicht. HotelclassU ficatie. prijsregeling, toerisme cn CAO- behandeling schragen voorts deze uit-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1