Weekend retour SLAPEN OP „INTERNATIONALE MATRASVOORTAAN VERBODEN HET VALT MET FINANCIËN GROTE STEDEN WEL MEE Gemeenteraad Amsterdam akkoord MINISTER WITTEVFFN; Geen verder beroep op kapitaalmarkt dagretourf 1.- NS- Snippertrips Tien EEN NIEUWE AMERIKAANSE ZIEKTE De kleine keiharde kerel in het gemeentehuis Minneapolis in stevige handen van simpel man „Normen voor bijstandswet openbaar" HET IS KORT DAG Maak eens een Minitrip met NS f34.50 station DONDERDAG 30 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 OPTREDEN ALLEEN BIJ EXCESSEN Van verslaggevers) 55' 55 Van c parlementaire redactie DEN HAAG „Het rijk zal dit jaar verder geen beroep meer doen op de kapitaalmarkt". Dit zei minister Witte- veen (Financiën) gisteren in de Tweede Kamer bij het debat over de gemeente- financiën. tegelijkertijd maakt hij be kend dat de bank van Nederlandse Ge meenten een 8 procentlening heeft aan gekondigd. De koers van uitgifte blijft nog even open en zal pas twee dagen voor de inschrijving bekend worden f ^Minister Witteveen ontkende in dit de bat de beschuldiging-van de socialist Franssen, dat het kabinet de gemeenten tot sluitpost van de begroting maakt. Dat is een miskenning van het feit, dat I juist voor het gemeentefonds een grote- uitgavenstijging is mogelijk gemaakt door middel van bepaalde belastingver hogingen, aldus de bewindsman. Hij be- Dagvaardingen voor Bernadette Devlin LONDONDERRY (AP) Aaan Ber nadette Devlin, de 22 jaar oude onaf hankelijke afgevaardigde voor Midden- Ulster in het Britse Lagerhuis, zijn gis teren twaalf dagvaardigingn overhan digd in verband met de ongeregeldhe den van augustus in Londonderry. Zij werden haar ter hand gesteld toen zij het gerechtsgebouw binnenging om te getuigen voor de commissie die een on derzoek naar de ongeregeldheden instelt. Bernadette wordt wangedrag, en het ge bruik van opruiende taal ten laste ge legd. Zij zal zich 8 december voor de rechtbank moeten verantwoorden. AARDAPPELS GOOIEN HOGE OGEN DEN HAAG (ANP) Voor Neder landse aardappelen worden dit jaar ho ge prijzen betaald. Kleibintjes en eigen heimers van 40 mm middellijn en gro ter brachten in september jl. op de Rot terdamse aardappclbeurs meer op dan sinds 1961 in die maand het geval was: resp. f 18,50 en f 23, 50 per honderd kilo. Vorige scptemberduurterecords: voor bintjes f 16,25 in 1965, voor eigenheimers (20.40 in 1966. Goedlcoopterecords: voor bintjes f9,55 in 1961, voor eigenheimers (12,40 in 1963. In oktober ging de prijsstijging nog 'oort. Op de zesde deden de bintjes en de eigenheimers in de genoemde sorte ringen resp. f 20.en f 24,50, op de twin tigste resp. f21,75 en f26,Op de ter- mijnmarkt noteerden de bintjes van 40 mm en weer voor op april 1970 gedane zaken in de derde week van oktober f 32,20. Het hoogste peil dat sinds 1960 in die week bereikt was, was tot nu toe 52,10 en 1965. De notering op de termijn- markt is dit jaar opgelopen van f 15,85 in de derde week van juni tot f32,20. in de derde week van oktober. Servan-Schreiber secr.-generaal radicalen PARIJS (AFP) De oudste politieke partij van Frankrijk, de radicaal-socialis tische, heeft Jean-Jacques Servan-Schrei- ber (46) tot secretaris-generaal gekozen. Servan-Schreiber is een bekend journa list. Hij is directeur van het blad l'Expres; en voorstander van een federatie van so cialisten die niet voelen voor samenwer king met de communisten. streed dat de financiële situatie van de gemeenten verslechtert. „De tekorten zijn in wezen niet zo ge stegen", zo zei de bewindsman. De uitkeringen aan de gemeenten zijn de laatste laren veel sterker gestegen dan de rijksuitgaven. Het gemeentefonds is daartoe met 600 miljoen versterkt. De minister wil thans niet verder gaan dan een accres van 6 procent in de uitkeringen voor 1970. Hij noemde de toestand bij de kleine ge meenten „niet alarmerend". Er mag op gerekend worden, dat de uitkeringen krachtens de wet uitkerin gen wegen iets hoger zullen zijn dan verwacht werd. Een wetsontwerp met (ADVERTENTIE) Zaterdag been, zondag terug. Extra voordelig. x voordelig v w uit met NS voorstellen tot wijziging van de huidige verdeelsleutel voor uitkeringen uit het gemeentefonds is zeer binnenkort te ver wachten. Verder moet de uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied snel tot stand komen, oordeelde minister Witte veen. Zijn conclusie was, dat er ernsti ge problemen op het stuk van de ge- meentefinanciën bestaan, maar dat de situatie toch veel minder somber is dan de oppositie wil doen voorkomen. De socialist Franssen bleef dit bestrij den. „Gaat u het land maar eens in, dan zult u wel anders bemerken", zo raadde hij de ministers Witteveen en Beernink (Binnenlandse Zaken) aan. Hij handhaafde zich dinsdag ingediende mo- De KVP-er Kolfschoten meende dat het antwoord van minister Witteveen voor de gemeenten wel degelijk perspectieven opent. De heer Schakel (AR) zei volle dig te accepteren dat de regering in haar beleid ten aanzien van de gemeen ten niet verder gaat dan zij gaat. Uitwisseling van gevangenen Israël-Egypte TEL AVIV (AP) In politieke kringen wordt er rekening mee gehouden dat eJlf Egyptische burgers die op 24 en 25 ok tober bij een Israëlische Inval achter het Suezkanaal gevangen werden genomen, zullen worden uitgewisseld tegen twee Israëlische piloten. De majoors Nisslm Asjkenaal en Seren Rom worden in een ziekenhuis bij Cairo verpleegd nadat zij respectievelijk zeven en elf weken geleden met hun vliegtuigen waren omlaag geschoten. AMSTERDAM De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond na urenlange debatten met grote meerder heid een wijziging van de Algemene Politie Verordening goedgekeurd, die het in het vervolg onmogelijk zal maken, op de Dam of elders bij gedenktekens in de open lucht te overnachten. Alleen de 4-koppige PSP-fractie en éénmansfractie van Provo stemden tegen. Het nieuwe artikel verbiedt het zich bevinden op of tegen een gedenkteken op of aan de openbare weg en het plaatsen van voorwerpen uitgezonderd kransen en bloemen tegen of op dergelijke monumenten. Voorts heeft de burgemeester als hoofd van de politie de bevoegdheid gekregen bepaalde delen van de openbare weg met de daaraan gelegen portieken verboden te verklaren als slaapplaats. Burgemeester Samkalden kondigde tij dens de raadszitting aam, dat er bij het nationaal monument tafels zullen komen met teksten in vier talen, die de buiten landse toeristen de waarde van het ge- denkteken moeten duidelijk maken. Voorts zal de gemeente folders in vier talen gaan verspreiden, die hetzelfde doel beogen. Uit de debatten bleek, dat nagenoeg alle politieke partijen in de hoofdstad de ex cessen. die deze zomer bij het natio naal monument hebben voorgedaan, be treuren. Het meest geprononceerd was de KVP-fraotde die sprak over „het interna tionale matras". Uit deze hoek kwam de merkwaardige suggestie, dat de burge meester zich, omhangen met ambtsketen, zo nu en dan naar de Dam zou moeten spoeden om dreigende onlusten in de kiem te smoren door de verzamelde hippies in vier talen de betekenis van het nationaal monument duidelijk te maken. Ook ongenuanceerd tegenover de Dam- slapers stelde zich op de christelijke fractie: („Wij scharen ons achter de ge kwetsten in den lande") en de Boeren partij: („Er hadden al veel eerder maat regelen genomen moeten worden en waarom stellen we de jongelui niet be hoorlijk te werk?" J. Tevreden De PvdA was tevreden over 't feit, dat de wijziging van de politieverordening het slapen op de openbare weg ln het alge meen niet onmogelijk maakt, maar toonde er begrip voor. dat sociale facetten als verkeersoverlast en onduldbare hygiëni sche toestanden, tot maatregelen van de overheid moesten leiden. Het natdonaal monument is een symbool van tolerantie, meende men, en dat moet het blijven. De toegankelijkheid dient te worden gega randeerd. Zo dacht ook de WD-fraotle erover. Vrijheid blijheid, redeneerden de libera len, mits de vrijheid van andere: niet wordt aangetast. Provo meende: Laat de hele Dam vrlji maar plaats ei* vuilnisbakken, openbare toilet-ten voor mannen klad-borden, zodat het aspect i vulling rondom het nationaal monument" kan komen te vervallen. Burgemeester Samkalden benadrukte, dat de wijziging van de politieverordening slechts voorziet in de mogelijkheid tot optreden, wanneer zich excessen voor doen. „Het is een noodzakelilk minimum. De redelijkheid blijft onze maatstaf. Wij hebben begrip voor alle verschijnselen van deze tijd." (ADVERTENTIE) Dagje hier, d Kiest u maai Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS In het Marinevliegkamp Valkenburg is gisteren de nieuwste aanwinst van de Marine Luchtvaartdienst de Breauet Atlantic, aan dp nprs np.t.nnnsl Mat 1 Atlantic aan de pers getoond. Het is een cmderzeebootbestrijdingsvliegtiüg votrr de lange afstand. Deze vliegtuigen zijn besteld, toen men zag aankomen, dat de Karei Doorman, mede door de grote brand op dit vliegkampschip in 1967 uit gWjjgfj- "(gf- „Brequets" ontvangen, een vierde wordt in december n de toestellen te kunnen inzetten. „Ik laat mijn haar groeien totdat Chuck Stenvig orde en recht in deze stad brengt". (Art Naftalin, de vorige burge meester van Minneapolis). ,,Hier, Art, leen mijn schaar". (Burgemeester Char les Stenvig). Minneapolis is zoals de meeste Amerikaanse steden een normale ordelijke plaats om te leven. Met 90 km aan parken en bossen, een goed rugby-elftal, redelijke welvaart, niet veel negers slechts drie procent. Het is voor de Amerikaanse liberale pro- gressievcn altijd een stad geweest, waarop zij trots konden zijn. Het is nu voor diezelfde liberalen een minder plezierige plaats geworden. Zij hebben Charles Stenvig nu drie maanden als burgemees ter cn zij verafschuwen hem. I-Iij is een soort „George Wallace" in Minnesotakleren; hij is een „crypto-fasclst"; hij is „een symbool van een nieuwe Amerikaanse ziekte". Stenvig ds zeer snel opgeklommen. In het begin van het jaal- was hij een gewone onopvallende politieagent, die belast was met het opsporen ran inbrekers Toen ging hij aan de verkiezingen voor burgemeester deelnemen: een onafhankelijke, zonder geldelijke steun-van de partijen Hij begon handen te schudden en vanaf een wrakkige vrachtauto anno 1940 aanvallen te doen op de „schurken, die aan de touwtjes van het stadhuis trokken". Naar uiltlekLe, waren deze „schurken" j de leiders van de militante beweging voor de I burgerreohiten van de negensStenvig was „een kleine man, die sprak en opkwam voor de kleine man". Hij wilde, dat de wet onpartijdig zou weiken, hetgeen betekende, dat de negers er harder van langs kregen. Hij wilde de burgemeester worden, die zijn collega-agenten de vrijheid zou geven om nu niet meer slapjes, maar veel harder op te treden. De politieagenten stemden voor een kwart tijdens de presidentiële verkiezingen op Wallace, de radst. Zij geloven in overgrote meerderheid, dat ,.de armen zacilizelf zouden kunnen redden, als ze maar hun best deden" en 35e geloven dat de „rooien het land ondergraven". Wat hebben de verarmden nodig, agent?, vraag Je. „Een schop onder hun reet". Stenvig behaalde op zijn pantoffels een sensationele verkiezings overwinning. Tweeënzestig procent van het aantal stemmen. Plotseling was hij het zichtbare ver schijnsel geworden van de onderdrukking en kon heel Amerika hem zien. Washington hoorde het en huiverde. Meer en meer kandidaten voor het burgemeesterschap begonnen zich op hetzelfde thema le concentreren: hardheid en de opstand van de kleine burger. Dertien weken later Is Minneapolis opmerkelijk rustig. Stenvig, die geen intölleotuelen onder zijn aanhangers telt, heeft een aantal oude politie- komuiiten sleutelposities en adviserende functies gegeven. Zijn chauffeur is, naar men beweert, degene die aan de touwtjes trekt. De heger- kandidaat, die vroeger aan het hoofd van het sbadsbureau voor de burgerrechten stond, is verdwenen en vervangen door een tamme, bur gerlijke en fatsoenlijke neger- Ruw man Tony FelloetDa, de vroegere vakbondsleider, ls aangesteld als voorzitter van het instituut voor Intermenselijke verhoudingen van Mlkuneapolds. Een ruw man voor een functie, waar veel tact voor vereLst is. Volgens zijn aanhangers vertegenwoordigt Felicetta alle goede Amerikaanse eigenschappen. Dat doet hij inderdaad. Moet zijn instituut beschuldigingen van politlegeweld in het noordelijke getto van de stad onderzoeken? ,Jk ben ertegen, het zou slecht voor het moreel van de politie zijn De politie heeft recht op een goede behandeling, ik praat veel met gekleurde mensen met liftbedienden, schoenpoetsers en op de parkeerplaatsen en weet u wat ze allemaal zeggen? Ze nemen al die militante flauwekul van die opstandige negerleiders niet". Iedere liberale pöltiou*, die uit opmerking Twee vraagstukken domineren de Ameri kaanse politiek: de oorlog in Vietnam en de steeds heviger wordende nachtmerrie van de gewelddadigheid. In het land is zich een reactie aan het ontwikkelen, die onder de banier van „orde en recht" de verkiezingen in de Amerikaanse steden beïnvloedt. Nu politieagenten zich opwerpen voor het bur gemeesterschap, vragen liberale leiders zich bezorgd af wanneer zij dit gaan doen voor hel presidentschap. munt probeerde te slaan, kreeg het al gauw op zijn brood. Er kwamen meieen vijfhonderd brieven op het stadhuis aan, waarin stond, diait Tony een voorbeeldig man was, die nu eindelijk de verdomde waarheid eens had durven zeggen. En toch boezemt het „monster". Ohudk Stenvig, absoluut geen angst in, na alles wat je over hem gehoord Van middelbare leeftijd, middelgroot, met een blond babygezicht, en een verbaasde, beetje domme vriendelijke glimlach. Het duurt bien seconden, voordat hij een grap doorheeft. Tijdens stadhuisrecepbies staat hij een beetje verlegen en niet op zijn gemak langs de kant. Onzeker over Zijn eigen conversatie. „Zeg, moet je horen, ik ben uitgenodigd door uw Ditchla#stichting om een toespraak over orde en recht te houden. Ilc ben opeens een soort expert geworden". Misdaad Misschien is zijn laatste opmerking wel waar ook. De misdaad in Minneapolis is sinds drie maanden achteruit gelopen. Er hebben zich niet veel moeilijkheden voorgedaan sinds hij aan de macht kwam. De negerleiders zijn uit hel gezichtsveld verdwenen. Het zakenleven en de gekleurde middenstand beginnen weer op adem te komen. De politieofficieren zijn in een zeer goede stemming. En volgens opiniepeilingen is vijfenzestig procent van de stadsbevolking op zijn hand. Zijn verkiezing liep niet zo gemakkelijk ails het leek. De democraten van Minneapolis waren an een enorme verwarring door McCarthy. De jonge republikein, die vele republikeinse stemmers naar rich toetrok, was vurig, onsympathiek en een groot en fel criticus van burgemeester Naftalin. Toch konden een heleboel liberalen ear rich niet -boa brengen op hem te stemmen. De twee grote partijen hadden een vaouüm opengelaten en Naftalin zelf (een zeer intelligente professor in de politieke wetenschappen) is er nog steeds van overtuigd, dat als hij zich voor de vijfde maal kandidaat had gesteld, dat hij het dan weer gehaald zou hebben. Maar, zoals hij zegt, de Amerikaanse middenstand verkeert in grote verwarring. Verbijsterd door Vietnam, zuchtend onder de belastingen, afkerig van de woede van de negers, ziek van het hippie- en yippiedom. Naftalin was een groot verzoener, een waar professor in zijn wens om de mening van de tegenstander te begrijpen en om niets zwart-wit te zien. Stenvig is absoluut, zonder valsheid: zeer eerlijk, verschrikt door beschuldi gingen van kwezelarij, die hijzelf niel kan onder kennen, een man van en voor het volk, dot geen rellen veroorzaakt, niet 'plundert, geen mooie kleren hééft. De hoop van de wijsneuzen is nu, dat hij te dom cn te simpel van geest zal blijken om veel indruk le maken: dat de geweldige gecompliceerdheid van de problemen van een grole stad te moeilijk voor een „kleine man" zullen blijken. Dat zullen we dan zaen, alls de universiteit van Minnesota haar eerste protest demonstraties gaat houden. Illusies Maar de voortekenen zijn zeer gemengd- Het veilige Minneapolis, dat geïsoleerd, ver weg in het verre middenwesten ligt, met vierhonderdduizend inwoners, heeft nog nooit ernstige rassen- of sbudentenonlusten ondergaan. De angst, die de aanhangers van Stenvig dreef, werd gevoed door kranteberichten en televisiereportages, die ver weg kwamen Het kan zijn, dat Stenvig, vriendelijk, passief man, erin slaagt om zijn stad lustig te houden. Zijn panacee werkt misschien nationaal gezien, hoewel zij slechts de grote beroering verdoezelt, die onder de klaarblijkelijke rust leeft. Zijn manier van aanpak verschaft misschien de ontevreden massa's van Chicago, Detroit en New York nieuwe illusies. Wij begrijpen pas volledig, hoe chaotisch opportunistisch de Amerikaanse stedelijke politiek is, als we te horen krijgen, dat zowel de demo craten als de republikeinen Stenvig reeds ge vraagd hebben om de volgende keer voor hun partij met behoud van zijn eigen programma uit te komen. PETER PRESTON (Copyright The Guardian) Centrale politieorganisaties Eén soort politie in Nederland DEN HAAG (ANP) Er dient in Ne derland éèn soort politic te komen. Het politiebestel dient te worden geïntegreerd In het geheel der bestuurstaken en aan te sluiten bü nieuwe bestuursvormen. Het tijdstip is aangebroken om te komen tot een regionale politie. Met behoud van de democratische controle dient het gezag over de politic duidelijk te worden gere geld, zodat niet aan te veel autoriteiten een deelgezag wordt toegekend. De be voegdheden van de politic moeten dui delijk worden omlijnd. Het salaris cn de verdere rechtspositie van de politieamb tenaren dienen centraal geregeld te bltj- Deze criteria houdt de Centrale van Politie-Organisaties CPO) van de Neder landse Politiebond, de Bond van Chris telijke Politieambtenaren en de Kath. Politiebond St.-MIchaël de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie voor in het advies over het voorontwerp van wet om de politiewet te herzien. Wijzi ging van het huidige politiebestel vindt de CPO, evenals de bewindslieden, nood zakelijk. Het voorontwerp wil niet meer dan enkele plooien gladstrijken, maar biedt naar de mening van de CPO geen wezenlijke noch duurzame oplossing voor het vraagstuk van de politieorganisatie ln ons land. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gemeenten moeten de normen die zij hanteren bij bijstands uitkeringen, publiceren. Zo'n bepaling zou in de wet moeten worden opgeno men. Veel gemeenten zijn blijkbaar bang dat bij openbaarmaking van hnn nor men veel meer mensen erachter komen dat zij misschien bijstand kunnen krij gen. Het aantal aanvragen om bijstand zou zo groot kunnen worden, zo vrezen die gemeenten blijkbaar, dat de ambte naren de toevloed niet kunnen verwer- De overheid heelt echter de plicht in dien nodig ieder bijstand te verlenen in de noodzakelijke kosten van het bestaan. De burger moet de gelgenheid krijgen zich dit recht te realiseren. Bovendien mist de burger bij geheimhouding van de gehanteerde normen de mogelijkheid an controle. Dit schrijft de nationale raad voor maatschappelijk welzijn, een overkoepe ling van allerlei organisaties die zich be zighouden met maatschappelijk werk, in een nota over de verhouding tussen bijstand, minimumloon en sociale ver zekeringen. De nota is aangeboden aan minister Klompé van CRM en minister Roolvink van Sociale Zaken. (ADVERTENTIE) Bronchiletten Hoestdrank in tabletvorm. 1.~ Prof. Tinbergen (Van i onzer verslaggevers) TILBURG „1970 wordt een belang rijk jaar ln de wereldgeschiedenis. In dat Jaar (het Is kort dag) moeten beslis singen worden genomen die voor decen nia de toekomst van de mensheid zullen bepalen. De regeringen moeten volgend Jaar besluiten of zjj werkelijk een mon diale ontwikkclingshulpstratcgie zullen aanvaarden en uitvoeren". Maai ook de strijd om de openbare mening in de rijke landen rijp te maken vooi de uitvoering van dat ingrijpende cn offers vragende plan er wordt door tientallen internationale deskundigen bij de V.N. de laatste hand aan gelegd zal enorme inspanningen vragen. Vooral in de V.S. en Groot-Brittannië dient men zich van het brandende probleem van de onderontwikkelde landen beter bewust te worden dan nu het geval is". Dat zei Nobelprijswinnaar prof. dr. J. Tinbergen gisteren in Tilburg. Hij sprak er voor 1000 studenten en vele hooglera ren over de ontwikkelingsstrategie in de zeventiger jaren. (ADVERTENTIE) Volledig verzorgde 2-, 3- of meerdaagse vakantiereizen naar binnen- en buitenland. Reeds vanaf

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7