mening LOUIS VAN DYKE: „Als ik speel, besluipt me zo'n alles omvattend religieus gevoel" Morgenavond concert in schouwburg Geen sport meer in de Groenoordhal? Jongerenmis Leidse studenten proberen duurrecord bridge te breken Dader ontkwam aan pak slaag, maar auto moest het ontgelden Betaling abonnementsgeld per giro DONDERDAG 30 OKTODBBR 1909 Swkb- DE LEIDSE COURANT „Er heerst hier nog teveel de veronderstellingdat een kunstenaar dan pas echt is, als-ie zonder brood op een zolderkamertje zit worden. Daar heb ik mateloze bewon dering voor. Het muzikale materiaal dat ze gebruiken is zo ouderwets als maar zijn kan. Het lijkt zelfs vaak op Calvinistische kerkmuziek. Wat dat be treft is er niets nieuws onder de zon. Maar de vorm waarin ze het gieten is zo grandioos en vindingrijk. Ik heb overigens nog een nieuwtje voor je. Binnen twee weken ga ik op een heel mooi kerkorgeltje in België een l.p. met Beatlecomposities volspelen. Een gewel dig idee. Waar waren we gebleven. Oh ja, het lekkere van die jongens is, dat ae ook weer overal lak aan hebben, wót er ook gezegd wordt. En daar houd ik van. Dat zijn toch uiteindelijk de mensen, die het verst komen, óls ze tenminste capabel zijn en een stevige personality hebben. Vooral dat laaste vind ik verschrikkelijk belangrijk. De laatste vier, vijf jaar is er meer ver anderd dan in de dertig jaar daarvoor. Als je niet oppast word je stapelknots van alle invloeden, die je te verwerken .krijgt, Ook;, op muzikaal- gebied. Je moet je zelf zijn. Je moet het eerst allemaal rustig gaan beluisteren en ver werken. En dan pas ga je het integre ren in je spel. Maar let wel, wanneer het mij uitkomt." Op de laatste l.p. sla je een paar keer mis. Repeteer je veel? Nooit Wij hebben nog nooit gerepe teerd en dat zullen we ook nooit doen. Als ik voel, dat mijn techniek achteruit gaat, dan ga ik thuis in retraite. Dan speel ik een paar dagen achter elkaar het hele „Wohltemperierte Klavier" van Bach of alle etudes van Chopin. Net zolang, dat het weer helemaal loopt. Moet je eens zien hoe dat werkt." Dat is Louis van Dyke, een waanzinnig musicus, zou je bijna zeggen, Hij heeft het in de vin gertoppen. WILLEM SCHRAMA Dk middag was h(j precies op tyd. Swingend en zingend sprong hij uit zijn auto. Door zijn bruine brilleglazen met een brandpunt van pakweg +5 tuurde hQ naar de parkeermeter om er enkele minuten later achter te komen, dat het toch maar een dubbeltje kostte. Een kwartje ging er namelijk niet In. Nog steeds swingend betrad hij daarna de overeengekomen dranklokaliteit, waar Veronica dermate luidruchtig tekeer vriendelijke blikken moesten overreden om de knop van de radio een tikje naar links te draalen. Eerst nadat we een glas hadden besteld geschiedde dat. Ztfn bewegingen waren nog steeds rit- mfeeh. Maar dat kun je van Louis van Dyke verwachten. Een buitenmuzikale roeping is voor hem niet weggelegd. Voor iets anders dan muziek maken voelt hij verdraaid weinig. „öt ben het meest luie mens van de wereld. Ze vragen me wel eens of ik liefhebberijen heb. Die heb ik niet, be halve dan muziek maken en lekker eten". Voorzichtig liet ik me ontvallen, dat je dat wel kan zien. Lachend: „Man, dat is niet normaal meer. Moet je eens kijken!" De enorme hoeveelheid over tollige vetten, die zich vooral in de buurt van zijn middel hebben samen gebundeld, wanen me echter al lang opgevallen. „Maar zeg niets over mijn buikje hoor. Daar ben ik trots op. Esta- blishment-buikj e". Het is duidelijk. Louis van Dyke is niet alleen langharig, maar bovendien werk schuw. Dat uitte zich' reeds vroeger op de lagere school. Bollen pellen tijdens de vakanties was er voor hem niet bij, evenmin als een kranten wijkje na schooltijd. Oh nee, als de school uitging remde hij naar huis, smeet zijn tas in de gang en nam een duik achter vaders harmonium („psalmpomp" noemt hij het). Later, op de h.b.s., precies het zelfde beeld. Met pijn en moeite hield hij het er drie jaar uit, dat was vol doende om toegelaten te kunnen wor den tot het conservatorium. Pas daarna begon hij te werken, dat de stukken er van af vlogen. Zijn solistendiploma piano behaalde hij „cum laude". En dat zal niemand verwonderd hebben. Wamt muziek? Hij heeft het in de vin gertoppen. Toch is zijn muziek anders geworden. Vooral op zijn laatste langspeler „Pa- Louis van Dyke in zijn sfeervolle huiskamer in Berlicum, waar hij met vrouw Hilda en zijn tvjee dochtertjes een dalce vita leidt, ver verwijderd van uitlaatgassen. Vindt hij, dat zijn muziek beter is ge- „Oh, stukken beter. Hoewel ik moet zeggen, dat ik mijn eerste l.p. ook erg fijn vind. Op de eerste ben ik namelijk gewoon op een puberale manier nog enthousiast voor jazzmuziek. En dat vind ik fijn om te horen. Maar op de laatste hoor je, dat ik rijper ben ge worden. Vooral wat harmonie en ak koorden betreft. Het is allemaal veel melodieuzer geworden." Ook niet commerciëler? „Ergens wel, ergens niet. „The wind mills of your mind" is inderdaad ge woon commercieel. Dat moeten we ook overal speten. De mensen vragen er gewoon om. Op een gegeven moment gaat het je wel eens de keel uithangen, maar dan ga ik het toch spelen. Want eenmaal tien maten verder zit ik er weer middenin. En dan geloof ik er op dat moment heilig in. De kracht, die van dat soort muziek uitgaat, geeft je een gespierde ontroering terwijl je speelt. En dan is het goed, dan is het gewoon helemaal goed." Denk je dat het als zodanig overkomt? „Ja. Als iets echt is, komt het pertinent over. Dat is iets waar ik heilig van overtuigd ben. Het doet er niet toe wót je doet. Dat kan goochelen zijn, over een koord lopen of weet ik al niet meer. Wèt iemand ook op het toneel doet en wat voor publiek er ook in de zaal zit, of het nou boeren, burgers of buitenlui zijn, als het echt is komt het over. Als het maar met een enorme per sonality en een enorme kracht van bin nenuit gebeurt. Dat is het fluïdum, dat van een artiest moet uitgaan. Een mooi voorbeeld vind ik Ltesbeth List." Niet het jazzgenre. „Weet ik. En dat weet zij zelf ook wel. Maar ze heeft zo'n geweldige persona lity, dat vergoedt alles. Ze heeft verder ook alles mee. Ze is prettig om naar te kijken, ze beweegt zich uitstekend, heel vrij en gemakkelijk, dat is het gewoon. Herman van Veen dito. Fijne knul. Mu zikaal, origineel en op de goede manier een Streber." Vind je de kritiek op Ann Burton ge rechtvaardigd? Haar stemgeluid zou niet mooi zijn. „Ik vind, dat ze inderdaad een apart geluid heeft". Vind je het mooi? )rEh ja, daar kan ik natuurlijk weinig over zeggen. Ik werk ontzettend graag met haar enne (lachend) iedereen heeft zijn gebreken." Over Shaffy: „Geweldig muzikaal. Het gekke is, dat Ramses' manier van pia nospelen zó verschrikkelijk veel lijkt op die van mij, je kunt het bijna niet uit elkaar houden." Speelt-ie goed? „Haha, ja voortreffelijk! Hij heeft de zelfde drang om muziek te maken als ik. In die vier jaar, dat ik hem heb be geleid, hadden we een geweldig muzi kaal contact. Maar hij wilde op een ge geven moment gewoon iets anders. Hij ik weet eigenlijk niet of ik dat mag zeggen nou ja, hij denkt er sterk over om weer helemaal naar het toneel terug te keren." Is er geen rivaliteit tussen Pim Jacobs en jou ontstaan? Als jazzpianist heb je hem tenslotte naar de achtergrond ver- ..Weet ik, maar ik kan juist erg goed met hem opschieten, met Rita ook. Misschien is daar wel een reden voor. Wij worden namelijk altijd op dezelfde manier aangevallen door jazzcritici. Rob Madna, nota bene een coLlega, heeft zelfs een keer in het afschuwelijke blad „Jazzwereld" gezegd, dat pianisten ais Pim en ik een gevaar zijn voor de jazz wereld. Ik weet ongeveer wel waarop ze dat funderen. Het is een te groot publiek, dat onze muziek mooi vindt. Maar het enge is, dat ik nog nooit moeite heb gedaan om gemakkelijker of grijpbaarder te gaan spelen. Ik speel gewoon wat ik op dat moment voel. En als het publiek dat mooi vindt? God zij dank, dat is zalig. Weet je, er heerst hier gewoon nog te veel de veronderstelling, dat een kuns tenaar dón pas een echte kunstenaar is, als hij geen brood te vreten heeft en op een zolderkamer echt kunstenaar zit te wezen. En dat vind ik belache- Acht hü critici uit kleinere plaatsen minder kundig? „Nee. Het gekke is, dat critici uit klei nere plaatsen over het algemeen veel eerlijker en onbevangener' zijn. Ik heb alleen enorm de pest aan critici, die hele recensies volschrijven met moei lijke volzinnen. Dat slaat namelijk vol ledig op Dirk. Ik houd niet van die broodschrijvers. Af en toe staat er ge woon een stuk muziekgeschiedenis in de krant. Je moet muziek vanuit een heel andere gesteldheid beluisteren. Je moet het echt voelen." Wat boeit jou het meest? „Waar ik helemaal gek van word? Nou ik word altijd helemaal gek van Bach. Daar ben ik helemaal kapot van. Dat kan je niet anders. Ik word er gewoon Gewoon, een enorm droevig gevoel, een lyrisch van. Wat ,er dan in me omgaat? melancholiek gevoel, dat in je maag gaat samenballen en langzaam omhoog komt en dat zich soms uit in een traan. Daar kun je niks aan doen. Je vindt het overigens wel prettig, dat het ge beurt. Als je dat voelt aankomen kun je het ook nog even opfokken. Dan komt het nog iets heviger. Dat is een geweldige ervaring. Je zou het niet willen geloven, maar als ik speel ben ik erg religieus. Als je van je eigen geluid helemaal knots wordt, dan krijg je gewoon een gevoel van dankbaarheid. Dat dat gewoon allemaal maar kan. En daar hoef je echt niet katholiek, gereformeerd of mohamme daan voor te wezen. Het is gewoon een heel diep religieus gevoel, dat alom vattend is. Bachs stelregel „muziek ma ken tot meerdere eer van God en diver tissement" is ook de mijne." Als je speelt hangt je mond altijd open. Is dat „show"? „Nee, ik moet me laten opereren. Ik heb last van 'n neusholtevernauwing of iets dergelijks. Als ik hem dicht zou doen heb ik gewoon geen adem genoeg, en vooral niet als ik speel. Ik zou stik ken! Nee, dat is gewoon een lichamelijk Ben je je van nog meer gebreken be- „Ach, je moet gewoon een bepaalde zekerheid van jezelf hebben. Je moet weten wat je niet kunt, maar je moet ook verdomd goed weten wat je wèl kunt. Als je dót weet, moet je voor de rest overal lak aan hebben. Een voor beeld: de Beatles. Die'jongens zijn uit stekend. Ze hebben stuk voor stuk per sonality en het talent om dingen te maken, die over de hele wereld bekend Het statussymbool en tegelijkertijd het zorgenkind van de gemeente Leiden, de Groenoordhal, dreigt voor de zaalsporten een fiasco te worden. In de praktijk is gebleken, dat het 's avonds na de vrij dagse veemarkt vrijwel niet doenlijk is sport, i.e. basketbal, te beoefenen. De belemmeringen zijn: a. de toch al voor sport niet ideale vloer kan niet voldoende gereinigd worden; b. de vloer is nog nat; c. een onwelriekende geur blijft in de hal hangen. Helaas is dit het bewijs van de verwach ting, dat veemarkt en sport elkaar moei lijk verdragen. Inmiddels verschijnen in de pers berich ten, dat het gemeentebestuur pogingen in het werk stelt de Rotterdamse veemarkt hier naar toe te halen. Dit zou bete kenen, dat behalve vrijdag ook op maan dag en dinsdag veemarkt wordt gehou den. Indien deze plannen doorgaan, dan kan de sport z'n biezen wel pakken. Dit is geen pessimistische veronderstel ling, maar realiteit. De vraag rijst hoe dit te rijmen is met de door B. en W. ge dane toezegging, dat de sport in de Groenoordhal Volop aan zijn trekken zal komen. En waarom zijn de sportbonden/ verenigingen niet op de hoogte gebracht c.q. htm mening gevraagd? Men ziet kennelijk geheel over het hoofd, dat er voor de zaalsporten geen alternatief is, nu niet en over 5 jaar niet! Meerdere sporthallen zullen in Leiden voorlopig wel droomkastelen blijven. Het zou geen kwaad kunnen, als de belanghebbenden eens inspraak krijgen in een zaak, die elke Leddse sportbeoefenaar aangaat. Kan de voorzitter van de Sportstichting, D'rs. J. P. v. d. Reyden, die meermale het „Groenoordhal-beleid" heeft bekritiseerd, eens het initiatief nemen tot het houden van een hearing met de binnensportver tegenwoordigers Want één ding staat onomstotelijk vast: de Rotterdamse vee markt kan elders in het land worden ondergebracht, de Leidse binnensporten daarentegen niet. Th. G. Locher, Ravelstraat 15, Lelden. H. Kagie, Kloksteeg 1, Leiden. Met kennissen meegekomen, was ik za terdagavond j.l. in de Jongerenliturgie in de St.-Jozefkerk aan de Herensingel te Leiden. Mijn verwachtingen werden tot een minimum beperkt toen ik op een verhoging bij het altaar vier levensgrote luidsprekers zag en een batterij micro foons op de koorgroep gericht. Ik ver wachtte niets anders dan een enorm spektakel, welke vrees gelukkig volko men ongegrond bleek te zijn. Er was 'n volkomen harmonie tussen koor, band en kerk. Geweldig, wat zongen die men sen mee. Jong en oud, allen verenigden zich in de opgewekte, rythmische in houdsvolle liederen. Ook als er gebeden werd, bad iedereen mee en dan die stilte voor het gebed van de Heer. Ik werd er door gegrepen, zong mee, bad mee. Ze deden het geweldig dat koor, die band en de jeugdigen die gedeelten uit de Bijbel voorlazen. Wat een ernst, wat een overtuiging. Hoe geheel an ders dan in onze jonge jaren. Men zegt weieens „God is dood" en de kerk wordt in het defensief gedrongen, maar hier werden we geconfronteerd met een levendig geloof in een levende God en met een kerk (zo heb ik het er varen) zich gereed gemaakt voor een geestelijk offensier. Vaktechnisch mag ik wel een opmerking makenlaat koor en band nog iets meer de dirigent volgen en de jongens van het koor mogen best wat steviger zin gen. Ik kom een volgende keer was ik zelf nog maar 18. Directeur van dameskoor „Luscinia", Den Haag. Scylla-reserves mogen niet van Belcrum verliezen (Van onze tafeltennismedewerker) LEIDEN In de eerste serie return- wedstryden in de ereklasse tafeltennis kan Scylla 2 zich verzekeren van een plaats in de kampioengroep door num mer vier, Belcrum, dat thuis met 6-4 verloor, naar een nederlaag te spelen. Wanneer de Leidenaren hierin slagen hebben ze een onaantastbare voorsprong. Wfl durven echter gezien de goede uitslagen van de laatste weken van Bel- i niet te hopen op de voile winst, r een geiykspel moet toch wel een haalbare kaart zyn. Omdat Scylla 1 niet speelt in verband met internationale wedstrijden in Groot- Brittannië, waaraan Bert van der Helm deelneemt, kan de goede coaching van Gerard Bakker wellicht toch de balans ten gunste van Scylla 2 doen doorslaan. In de hoofdklasse kunnen enkele neder lagen worden verwacht. TOV moet na melijk thuis tegen de koploper TSF en Docos tijgt naar Vught om met JCV in clinch te gaan. Laten we zeggen dat TOV opnieuw met 7-3 verliest en dat Docos ondanks de ongetwijfeld aanwe zige rehabilitatiegedachten na het STV/ Olima-débacle met 6-4 het hoofd in de schoot zal moeten leggen. De Treffers dat tot nu toe één enkel puntje bij el kaar tafeltenniste, gaat volgens ons in Hilversum revanche nemen op Quick. Scylla 4 staat in de overgangsklasse voor de loodzware taak de aansluiting met de kopgroep te behouden door een positief resultaat te behalen tegen TSF 3. In dezelfde afdeling heeft De Treffers 3 het oneindig veel gemakkelijker tegen Les Amis, dat doordat het team een keer verstek heeft laten gaan en nog geen punt behaalde het bijna unieke puntenaantal van min twee bezit. ATTC/Boot kan zich door een revanche op wilskracht 2 verzekeren van een vei lige promotiepositie, maar Scylla 5 daar entegen lijkt een nodeloze reis te gaar maken naar Volendam, waar Victory 55/2 de opponent is. Scylla 3 kan het thuis tegen Dito niet beter doen dan uit toen het 10-0 werd. Het zal nu wel zo gaan. Tot slot kan de fiere koploper in De Treffers 2, met grote cijfers van De I Salamanders 2 gaan winnen. .EIDEN. Woensdag 12 november zal om 9 uur 's morgens het startschot wor den gegeven voor een bridge-marathon, welke zal duren tot zaterdag 15 novem ber 's avonds. Reden voor deze uithoudingsproef is het eerste lustrum van het levens- en we reldbeschouwelijk dispuut „Sahatuk Fy", dat zy op ongekende wijze wil vieren. Dit gebeuren zal plaatsvinden is Kaiser- straat 9, het nieuwe gebouw vai SSALB c.s. „CATENA", waar deze studentenvereniging over enige tijd hoopt in te trekken. Hier zullen vier dapperen pogen het record, dat moi teel in handen is van vier Britten met 84 uur weer in Nederlandse handen te rug te brengen. De vier bridgers, die bijna vier dagen en nachten, levend op broodjes, thee, yoghurt, vruchtensap sigaretten, zonder één druppel alcohol, om de bridge-tafel zullen doorbrengen, zijn: P. M. Dek, 23 jaar, student Schei kunde; H. F. C. Stempels, 24 jaar, stu dent Wis- en Natuurkunde; H. M. Vos, 25 jaar, student Rechten; W. G. vai Ziel, 19 jaar, student Rechten. Verder zal assistentie worden verleend door L. J. Joele, semi-arts, die als me disch begeleider zal optreden, en E. C. de Roo, die als mental-coach de bridgers in de komende moeilijke uren zal oppep- Dispuutsleden zullen voortdurend aan wezig zijn om hun dappere broeders te steunen. Ook zal er een strenge trole worden uitgeoefend, opdat vol daan wordt aan de officiële eisen, welke ondermeer inhouden, dat per uur acht spellen gespeeld worden. Vrouw door „verkeerde" man geliefkoosd DEN HAAG/ALPHEN De Haagse politierechter kon het een 30-jarige ver dachte uit Alphen aan den Ryn niet helemaal kwalijk nemen, dat hij in woede ontstoken en als gevolg daarvan vernielingen had gepleegd. „Wanneer hij was blijven staan, dan zou ik hem wel een pak slaag hebben ge geven," gaf verdachte te kennen. „Dat kan ik begrijpen," stemde de rechter in. De „hij" was een 29-jarige vertegen woordiger, wiens auto door verdachte geducht onderhaalden was genomen. De meeste ruiten gingen aan scherven en verdachte gaf enkele flinke trappen te gen het koetswerk. Dat alles was het gevolg van de omstan digheid, dat verdachte de vertegenwoor diger had betrapt bij een wat al te intiem afscheid van zijn echtgenote. De ver tegenwoordiger was n.l. gekomen om een aquarium te kopen. Van de afwezigheid van verdachte maakte hij gebruik tot een opdringerigheid bij de echtgenote vap verdachte, overigens kennelijk in de lijn van de vertegenwoordiger, die bij de meisjes en vrouwen een zekere reputatie geniet. „Toen hy me zag ging hij er vandoor," deelde verdachte mee en daarom had hij zijn woede op de auto gekoeld. Maar Wijziging bustraject LEIDEN In verband met het afsluiten van de Doesbrug te Leiderdorp in het tijdvak van 3 november tot begin decern- ber a.s., zullen de bussen van West nederland het trajectgedeelte van lijn 4 Koudekerk (brug)-Leiderdorp vla de Lage Rijndijk tijdelijk niet kunnen rijden. De bussen rijden gedurende deze periode via Koudekerk (brug) en Hoge Rijndijk naar Leiderdorp en vervolgens de male route naar Leiden. de baas Subsidie K.M.O.B. ZOETERWOUDE Het Katholiek Me disch Opvoedkundig Bureau te Leiden heeft aan het gemeentebestuur van Zoe- terwoude verzocht over het jaar 1968 een subsidie te verlenen van 7.544,29. Dit ten behoeve van 13 kinderen uit de gemeente die door het bureau aan een psychiatrisch onderzoek zyn onder- de auto behoorde a vertegenwoordiger. „Ware er niet die achtergrond, dan zou Op de begroting van '68 is aan subsidies ik een heel wat zwaardere straf hebben voor dergelijke bureaus een bedrag ge- geëist." De officier vorderde 100,— j raarnd van 1.200,— waarvan reeds boete, waarvan 50,— voorwaardelijk 468,13 is uitgegeven. Gezien de zeer met proeftijd van twee jaar. nuttige werkzaamheden van het KMOB „Misschien zult u nog wel iets van de wordt aan de raad voorgesteld aan het verzekering over deze affaire horen," subsidieverzoek te voldoen en een aan- veronderstelde de rechter, die conform vullend krediet van 6.812,42 beschik baar te stellen. de eis veroordeelde. Abonnees die het abonnementsgeld voor de maand NOVEMBER gireren, verzoeken wy dit vóór 31 oktober a.s. te doen, waardoor aanbieding van een kwitantie wordt voorkomen. De abonnees die per kwitantie aan de agent betalen, makeü wy er op attent dat het abonnementsgeld by vooruitbetaling moet worden voldaan, wy ver zoeken U dan ook beleefd de kwitantie zo mugeiyk by de eerste aanbieding te willen voldoen. L)e abonnementsprijzen zyn: per maand4,95 per kwartaalj «j per kwartaal per post Deze pryzen zyn exclusief incassokosten. AUTOMATISCHE GIRERING Het bespaart U tyd en moeite. Indien automatisch de betaling van uw abonnementsgeld door de Giro-dienst laat overschrQven. Op aanvraag zen den wy U gaarne een opdrachtformuller toe. Betaalt U voor iemand anders, dan verzoeken wy U op het girostrookje het bezorgadres van de courant te willen vermelden. De Leidse Courant - Abonnementen-adm. GIRONUMMER: 10 30 03

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3