HETTY BLOK: „ledereen die aan 't toneel is, is ijdel" Twijfels blijven bestaan i± zaak tegen rechter mr. R. mensen, wat een mensen Politieke interesse? Ik graaf liever in mijn tuin! Nieuwe misliturgie grenst aan ketterij Ontvoering in Italië m „Ik heb van drankgebruik niets kunnen merken Nederlander produceert jaarlijks 300 kilo vuil Husak: lief voor Russen Acties tegen doodvonnis Arizabalaga Lachmon informateur DONDERDAG 30 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 van ik vind dat ik kennis moet nemen, omdat ik daar toevallig een abonne ment op heb. En wat ik heerlijk vind: ik ben bezig met het samenstellen van een aardig discotheekje. Ik luister liever thuis met stereo naar een heer lijk orkest dan dat ik in een zaal zit; ik wil in een zaal altijd gaan gillen als ik al die strijkers zie strijken.. En teevee kijken, vind ik ook fijn". Plannen? Een dezer dagen komt de elpee uit. die ik samen met Albert Mol gemaakt heb „Haar van boven". We hebben enkele hoofdstukken van zijn boek bewerkt tot dialogen en ik zing ook vier liedjes; drie die betrekking heb ben op HET LEVEN en een speciaal gemaakt op een klein stuitje uit het boek van Albert. Een miniatuurver haaltje, Annie" heet het. Jaap van der Merwe was er erg door geïn spireerd. Er is ook al een t.v.-uitzen- ding opgenomen over het maken van deze plaat. Die wordt geloof ik deze maand uitgezonden. Nu ben ik druk bezig met een plaat met gedeelten uit mijn one-woman show, di eal alleen op privéavonden breng. Er zittén ook en kele nieuwe liedjes bij, o.a. van Len- n'art Nijgh. Die plaat moet nog op genomen worden. Ik wordt begeleid door een groot orkest van Bert Paige en koor. Daar zit misschien ook een t.v.-show in. Dan komt er nog een verzamelelpee uit met de beste liedjes, die uitgebracht zijn op de vier vorige elpees van „Ja zuster, nee zuster". En verder? „Als zich iets voordoet wat me in- teressant Iijlct zal ik zo'n aanbod over wegen. Ik zit niet stil. Zo nu en dan doe ik nog wel eens iets op het toneel; treed ook hier en daar nog op. Zaterdag stond ik nog in het Arnhem se stadhuis in een immense hal op een podium. Onvoorstelbaar. Daar kon al leen een standwerker wat uitrichten. Er was ook een jongetje met een grote bandrecorder. die daar voor zijn plezier wou opnemen en steeds met de microfoon onder myn neus liep. Ik zei dat ie naar z'n moeder moest gaan, maar hü vertikte het. En nie mand die ingreep. Zoiets had ik In heel mijn carrière nog niet meegemaakt. Het was echt wel een heel leuk feast voor de je*d, met allerlei psychedelische Lichttoestanden. En ze waren helemaal verband toen ik vroeg om daarmee tijdens mijn op treden te stoppen Aan welke mensen hebt u een grote (Korte pauze). Aan mensen die dwars door andere mensen heenlopen. Als ik die tegenkom word ik aLtijd een beetje misselijk". JOSé TOIRKENS. „Succes? Vervelend als je het niet Hebt. Het is natuurlijk erg prettig als je inspan ning beloond wordt door de appreciatie van de mensen voor wie je het doet. Ja, (Van c er zal wel een dosis persoonlijke ijdelheid meespelen. Maar niet zo, dat het applaus voor mij het heerlijkste moment is. Het is absoluut geen noodzaak. Ik vind showredactie) het prettig als de mensen evenveel plezier hebben aan wat ik doe als ik heb door het voor ze te doen als u die moeilijke formulering begrijpt. Daarom vind p En ja, die ijdelheid. Iedereen die aan I het toneel is is ijdel". Diezelfde ijdelheid speelde ook wel een j beetje mee toen alle Nederlandse kranteredaeïies van grarhmofoon- platenmaatschappij Phonogram een zeer vriendelijk verzoek kregen om alle oude foto's van cabaretière Hetty I Blok uit de archieven op te diepen en weg te gooien en daarvoor in de plaats de door de maatschappij beschikbaar gestelde glamourfoto's aan te vragen. Hetty Blok: „Die foto's van zuster I Klivia vind ik niet erg. Het kan me geen zier schelen als ik met zo'n kapje in de krant sta. Als het maar een reden heeft; niet bij een stukje dat met zuster Klivia helemaal niets te maken heeft. Het is werkelijk vrese- I lijk hoeveel oude foto's ze in het I archief hebben. Hebben ze bijvoorbeeld t nog ergens een foto liggen waarop ik I mijn baby aan het wegen ben (en mijn zoon is nu vijftien jaar). Dan knippen ze de baby eraf. Blijf ik over; en ik I zie er uit.In dat geval is het toch niet onredelijk dat ik om andere foto's vraag. De mensen wéten toch, dat ik V inmiddels een ander hoofd gekregen c heb" Hetty Blok thuis; in de YVatteau- straat 27 te Amsterdam. Door een mis verstand een wat gehaast gesprek, want ze heeft een spoedafspraak met Bert Paige over een nieuwe platen- opname en ze moet nog in bad In dc woonkamer, waarin duidelijk geleefd wordt, hoor ik haar stem tegen de werkster: „Miepie, hoe zit het met mijn koffie?" In onvervalst Am sterdams en op het zeurderige toon tje van een vei-wend kind. eZ lacht c: zelf om: „Dat. is mijn ochtendspel met mijn onvolprezen Miepje, een lekkere Jordaanse. Zo praat ik altijd met haar. Ik heb voor iedereen een ar.der rolltjc". Latei in ons gesprek drukt zij zich weer op dezelfde kor date manier uiit aks we haar kennen van haar cabaretcreaties. Staande voor een aan de binnenkant van een kast bevestigde spiegel zoekt I ze een ketting uit 'oij het crèmekleurig I ensemble, dat ze draagt Haar keus I valt op een Marokkaans sieraad, mee- gebracht van een vakantie in Marok- I ko op uitnodiging van Albert Mol, die daar een huis had gehuurd om er een I nieuw bock te schrijven. Ze laat nog I een Berberkelting zien Zo dol op sieraden-» |„lk hou we! van juwelen Ik ben net een ekster, sta vaak voor een etalage in Amsterdam te kijken (Pakt een juwelenkistje en haalt er een snoer uit bestaande uit verschillende rijen zwarte kragen". K«k, dal is eauz-Veluwsc rouwdrachï.- Helaas kan ik d-.e niot dragen nu. hier is^gaaih: heb !k oók oorberFfn bi'. Het ffantöek. ere* •'mooi. Ja. ie kunt wel zeggen dat ik van sieraden hou. maar ik hoef niet, zoals ze nu doen, zestig ringen aan. Ik hbu van strakke lijnen in kleding Die zigeunermode vind ik heel mooi bij iemand anders, om naar te kijken. Maar ik heb toch ook wel bizarre i dingen. Dit bijvoorbeeld (Ze pakt de hoes van haar laatste elpee „Je van I Hetty"). Di.t is een jumpsuit uit India; „Het is reuze moeilijk te omschrijven waarom. Antwoorden op de vraag hou je zoveel van iemand is ook moeilijk. Dan zou je iemands kwaliteiten moeten etaleren. Je kunt alleen zeggen: om dat het mij zo boeit. Dat is met cabarel ook. Het is zo afwisselend. Ik vind het leuk om op één avond een aantal ver schillende mensen te zijn of figuren ui! *e beelden in een bepaalde ge moedstoestand Dat :s boeiender dan de heie avond één figuur zijn" „Als mijn opgave is zu9ter KI.via te zijn. dan ben ik iedere maand zuster Klivia en niet opeens een heel ander mens. Voor mij hoort trouwens zon programma als „Ja zuster, nee zuster' meer bij cabaret dan bij toneel, al ac teerden we er veel in" Vze| veranderd? „Het cabaret zoals het was toen ik begon is er niet meer. Het verzamelen van een groep mensen van gelijk niveau om daarmee een ensmble te stichten dat zie ik op het ogenblik niet zo erg. Dat heb je alleen nog in ..Met blijdschap geven wij kennis maar dat zijn maar drie mensen". En de inhoud? „Die is meer gericht op politiek Zelf politieke interesse? ,.Ik ben minder geïnteresseerd, maar dat doe ik met m'n hersens, niet m'n gevoel; ik zit liever te graven in mijn tuin Maar om dat te kunnen doen moet je je er toch weer mee bezig houden anders mag je dat van daag of morgen niet meer' Het sexstaboe is ook doorbroken.' „O ja. Toen we voor de radio regel matig zondagochtendcabaret deden mochten we geen Adam. Eva of paradijs zeggen. We moesten altijd op het laatste nippertje teksten veran deren. Verrukkelijk dat dat allemaal niet meer hoeft. Tien jaar geleden was het nog allemaal anders. Ik weet nog, dat mij gevraagd was in een nationaal '.eeveeprogramma wat liedjes te zingen. Daar kwam' deze passage in .•v. V pi t „De mensen weten toch, dat ik ir Een gunstige ontwikkeling dus? „Ik ben ervoor dat dit onderwerp openhartig behandeld wordt; als het maar wel spiritueel gebeurt, niet grof. Annie Schmidt bijvoorbeeld doet het geweldig. Ik bedoel niet, dat ik het verder met alles zoals het zich .ont wikkelt eens ben. Neem groepsex. Ik kan me niet voorstellen, dat daar enig pleader aan te beleven valt. Ik geloof trouwens, dat zuke verschijnselen zich zelf overleven. Dat hoort bij de door breking van de taboes". Concurrentie in de cabaretwereld? ,.Kan erg gezond zijn. Maar ik geloof dat iedereen hier in Nederland zijn eigen plaats heeft. Niet erg opwindend. Nee. Er zijn ook niet zoonazettend veel komische vrouwen in Nederland, hoewel het aantal gelukkig de laatste jaren wat is toegenomen". Wordt u dat etiketje van „komische „Ik vind zelf, dat het mijn sterkste kant is. Dat i-k verder veel van poëzie hou en dié ook vertolk is wat anders. Doe ik ovftr het algemeen voor eigen plezier. Vóór de NRU-radio heb ik een eigen gedichtenprogramma van een half uur gehad; twee seizoenen lang iedere veertien dagen. Hobby's? „Tuinieren. En lezen voor zover ik daaraan toekom. Verder worstel ik mijn bladen door. Vrij Nederland, de Nieuwe Linie, Nova en Avenue, waar- ik het ook fijn te werken met een medium zonder publiek. Ik heb toch het gevoel dat er contact is. Een radio uitzending mét publiek vind ik vreselijk. Kardinalen Ottaviani en Bacci: Boze brief aan Paus Paulus VATICAANSTAD (AP) Twee oude curiekardinalen hebben paus Paulus VI i beschuldigd veranderingen in de misliturgie te hebben goedgekeurd „die eren-zen aan ketterij". Zij hebben be kendgemaakt d: paus een brief te heb ben gezonden waarin zij hem verzoeken zijn besluit ten aanzien van de nieuwe misliturgie ongedaan te maken. In de brief zeggen de kardinalen Al fredo Ottaviani en Antonio Bacci dat de nieuwe liturgie, „zowel in zijn totaliteit als in zijn details een enorme afstand j neemt van de katholieke theologie over de heilige mis". De kardinalen zggen het hun plicht te achten, „de wetgever le verzoeken de wet in te trekken". Ottaviani, die in januari is afgetreden BEZOEK AAN ROEMENIË TEN EINDE BOEKAREST (ANP) De Europese veiligheidsconferentie is hét belangrijk ste vraagstuk, dat premier De Jong en minister Luns gedurende hun vierdaagse bezoek aan Roemenië hebben besproken. Deze besprekingen, zo verklaarde de premier vanochtend op een persconfe rentie in Boekarest, zijn bijzonder gron dig en diepgaand geweest en "ormen de basis voor verder bilateraal en multi lateraal overleg. „Er bestaat een grote overeenkomst tussen de opvattingen van Roemenië en Nederland op dit punt", eldus de premier, die nogmaals de na druk legde op de noodzaak van een grondige voorbereiding. Minister Luns merkte op dat de verschillende maat schappelijke stelsels geen beletsel vor men voor het zich vinden op diverse punten, zoals de onschendbaarheid van de soevereiniteit en onafhankelijkheid en niet-inmenging in eikaars binnen landse aangelegenheden. als prefect van het heilig officie (de con gregatie voor de geloofsfleer', en Bacci, de grote deskundige op het gebied van ht Latijn, behoren tot de conservatieve leden van de curie. De twee kardinalen hebben hun bezwa ren kenbaar gemaakt, een maand voor de door paus Paulus in mei afgekon digde hervormingen in de misliturgie voor heel de Kerk van kracht worden. Ottaviani en Bacci schrijven de paus dat de nieuwe liturgie zal leiden tot een bijzonder ernstige breuk in de Kerk. „De nieuwe liturgie negeert waarheden die altijd zijn geloofd door het christen volk". De oude liturgie is volgens hen een „onoverwinnelijke dam tegen elke vorm van ketterij". De kardinalen hebben de paus ook een boekje gezonden waarin de nieuwe litur gie een „duidelijke aanval op het dog ma" wordt genoemd, „om op vele pun ten tegemoet te komen aan de meest avant-gardistische protestanten". Het boekje zou zijn geschreven door een aan tal theologen en deskundigen. De kardinalen hebben niet medege deeld ho de paus heeft gereageerd op hun brief. Het Vaticaan onthoudt zich officieel van commentaar en heeft slechts bij monde van woordvoerder pater Faus- to Vallainc laten weten dat het Vati caanse persbureau niets met brief of boekje heeft te maken. ROME (Reuter i De Italiaanse po litie heeft l.wee lüt Sardinië afkomstige schaapherders gearresteerd in verband met de ontvoering van de 22-Jarige zoon van een rijke Romeinse landeigenaar. De jongeman is ruim een week geleden ont voerd en voor zijn vrijlating is een losgeld van 400 miljoen lire (ongeveer 2.4 miljoen gulden) geëist. De arrestaties zijn verricht na een uit gebreide speuractie in een gebied 200 km ten noordoosten van Rome. De politie deed een inval in een huis waar de ont voerde jongeman. Egidlo Bonanm. zou zijn vastgehouden, maai- zij vond niets. De schaapherders zouden het losgeld in ont vangst hebben moeten nemen- Koelhuisboter van f 1,20 in Nederland LUXEMBURG (ANP) De ministers van Landbouw van de EEG hebben in Luxemburg besloten tot een afzetcam- pagne van koelhuisboter in Nederland, Frankrijk en Duitsland tussen nu en Kerstmis. In Nederland zal 7500 ton op de markt worden gebracht voor een prijs van circa 1,20 per pakje (tegen 1,75 normaal). In Frankrijk en Duitsland wil men in totaal 40.000 ton boter tegen deze lage prijzen uit de koelhuizen naar de con sumenten dirigeren. De helft van de kosten van deze operatie zal door het gemeenschappelijk landbouwfonds van de EEG worden betaald. België en Luxemburg zullen in die periode een speciale afzetcampagne voor botercon- centraat voeren. Het is de bedoeling dat hiermee in totaal 50.000 ton van de naai raming 500.000 ton overtollige boter uit de koelhuizen zal worden opgeruimd. DOKTER VERKLAART: (Van verslaggevers) AMSTERDAM (ANP) Het reeds jaren beslaande en steeds dringender wordende probleem van de vuilverwer king is weer eens aan de orde gesteld tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van 't Nederlandse congres voor openbare gc- zondheidsregeling, dat gisteren in de RAI in Amsterdam werd gehouden. De technische, economische, planologische cn bestuurlijke aspecten van de verwer king van vaste afvalstoffen werden hier door een drietal deskundigen belicht. Prof. dr. P. Muntendam, die als voor zitter hel congres opende, sprak sombe re taal. Gemiddeld produceert de Ne derlander 300 kg vast huisvuil per jaar. Als we alles op een hoop gooien krijgt Nederland er jaarlijks een berg van 3'/s miljard kilo vuil bij. Bij gelijkblijvende vuilproduktie per hoofd groeien de jaar lijkse bergen als gevolg van de bevol kingstoeneming in het jaar 2000 tot 5Vi miljard kilo. DEN HAAG De Haagse rechtbank is vanmorgen begonnen met de tweede zittingsdag van de rechtszaak tegen de Haarlemse mr. R„ verdacht van he onder invloed veroorzaken van een aan rijding, waardoor de 17-jarige brom fietser Henk Lammers om het leven kwam. In de rechtszaal stonden van morgen ook de portieren en de spat borden van de auto van mr. R. op gesteld. Ook de vijf autobanden stonden evenals dinsdag in een rü voor het hek voor in de zaal. Later werden ook frame, voorvork en stuur van de verongelukte brommer neergezet. Op de tafel van de rechtbankpresident stonden miniatuurautootjes, aan de hand waar van getuigen en deskundigen hun ver klaringen konden verduidelijken. bracht. De auto' is waarschijnlijk tijdens het slippen, een beweging tegen de klok in. met de rechterwielen tegen de lin kerstoeprand geslagen, waarbij de tublessbanden gemakkelijk lucht konden verliezen", zo zei hij. De heer Bloemen merkte verder op, dat de hoge banden spanning op het slechte wegdek het slipgevaar verhoogd kunnen hebben. De profilering van de banden van mr. R's auto was volgens hem onvoldoende. „Als je met een auto met dergelijke banden in een slip raakt, is de wagen niet meer onder controle te krijgen", verklaarde hij. Mr. R. zei nooit opdracht te hebben gegeven de banden maar hard op te pompen. Hij had weieens gezegd: „Geef de banden royaal de spanning die ze hebben moeten". Op de vraag van de rechtbankpresident aan mr. R. of deze nog meer vragen aan de rap ant woordende slipdeskundige wilde stellen, antwoordde verdachte: „Nee, ik geloof niet, dat het zin heeft". De verdedigers, mr. Benno en Van Empel nemen iedere gelegenheid te baat, om bij verklaringen de nodige twijfel te trekken. Als aan opperwacht meester Bloemen wat wordt gevraagd over het feit. dat tijdens het optakelen I de auto van ongeveer twee meter uit I de takels viel. ..Kunnen daardoor ook die beschadi gingen niet zijn ontstaan", vraagt mr. Van Empel. „Beslist niet", zegt de heer Bloemen. „daarvoor waren de beschadigingen te degenen die sterk aan tijd zijn ge bonden, zoals de doktoren die zijn ge dagvaard, wordt dan eerst de arts A. H. V. C. de Spiegeler uit Diemen als ge tuige deskundige a decharge gehoord. Deze deed op de avond van het on geval dienst in de Mariastichting in Haarlem. Omstreeks zes uur, ongeveer 20 minu ten dus na het ongeval, werd daar de heer R. binnengebracht. De heer De Spiegeler had aan diens gezicht enkele kleine verwondingen ge constateerd. Op een vraag van de presi dent zegt getuige dat de gang van mr. R. tijdens het lopen naar de behande lingskamer normaal was. President: „En hebt u dranklucht by hem waargenomen?" Getuige: „Ik heb niets daarvan ge- President: „U zou dus niet hebben gezegd, dat de heer R. drank had ge bruikt. In dat geval zou u hel wel heb ben geroken". „Ik heb van drankgebruik niet kunnen bemerken", aldus dokter De Spiegeler. Ontwikkelingshul| nieuwe opdracht ijftigjarige IAO Omdat de president -rang v Als njks- ei-d vanmorg» ■echercheur R. Scherer gehoord, die tijdens het onderzoek van de rijks recherche het „geboortebewijs" van de auto van mr. R. had opgespoord, waar aan diverse gegevens waren ontleend. De heer Scherer hield staande, dat volgens hem de gladde band- inderdaad onder de auto van inr. R. had gezeten op de dag van het ongeluk. De opperwachtmeester A. Bloemen, slipdeskundige van de verkeersschool van de rijkspolitie, gaf een verklaring voor het feit, dat na het ongeluk de spanning van dc twee banden aan de rechterkant van de auto heel veel ver schilde met die van de banden aan de Linkerkant. „Hel is heel goed mogelijk, dat de banden bij de garage inderdaad sdle vier op 29 pond spanning zijn ge- DEN HAAG Minister Rooivink (So ciale Zaken) juicht het toe dat de In ternationale Arbeidsorganisatie (IAO) het bevorderen van dc economische ont- I wikkeling, de ontplooiing van de mense lijke hulpbronnen en de werkgelegen heid met nam - in de derde wereld de laatste jaren centraal stelt in haar werk Hij zei dit tijdens de plechtige bijccnkomsi in Den Haag ter herdenking van hel 50-jarig bestaan van de IAO. waarbij ook koningin Juliana aanwezig PRAAG (RTR) Dc Tsjecho-Slo- waakse partijleider Gustav Husak. die dinsdag van besprekingen in Moskou te rugkeerde, heeft gisteren zijn landgeno ten gevraagd, vriendschapsbanden aan te knopen met dc in Tsjccbo-Slowakijc gelegerde Russische troepen. Waarnemers maken hieruit op dat de 80000 militairen van het rode leger voor lopig in Tsjecho-Slowakije zullen blij ven. Husak sprak tot ongevcr 8.000 Praagse communisten in het Julius-Fu- cikpark. Minister Rooivink wees erop dat mede dank zij het werk in verband van de IAO de industriële landen is gelukt ieder het uitzicht te bieden op een mens waardig bestaan, hoewel deze landen er nog niet in zijn geslaagd de verworven welvaart te vertalen In welzijn en in menselijk geluk. Maar het falen om op wereldschaal de kjoof tussen rijk en arm te overbruggen werpt een donkere scha duw ovei hetgeen in de geïndustriali seerde landen is bereikt, aldus minister Rooivink. BILBAO (Rcutcr-KNP) De balie van advocaten van Bilbao heeft ver klaard dat zij geen verdachten meer zal verdedigen, die wegens politieke misdrij ven zijn gearresteerd, als de luitenant- generaal van het Baskische district Bur gos het doodvonnis van de Baskische nationalist Arizabalaga bekrachtigt. De advocaten van San Sebastian en Madrid, overwegen soortgelijke acties. De 29-jarige Arazabalaga is maandag door een krijgsraad ter dood veroordeeld, om dat hij opdracht zou hebben gegeven tot het plaatsen van een bom in een jeep van de gemeentepolitie in zijn woonplaats In vier fabrieken in de Baskische stad Eibar werd dinsdag gestaakt uit protest legen het doodvonnis. Kardinaal Sue- nens heeft de Spaanse regering verzocht om clementie voor Andoni Arrizabala- ga. Twee doden bij frontale botsing DIEMEN (ANP) Op rijksweg 1 bij Diemen zijn gisteravond bij een frontale botsing tussen twee personenauto's de 26-jarige mevr. F. C. Stok-van Zee uit Amsterdam en de 51-jarige A. F. C. Wiesinger uit Bussum om het leven ge komen. De personenauto, die mevr. Stok bestuurde, kwam om elf uur op circa 200 meter voor de Merwedebrug door nog onbekende oorzaak op de andere weg helft terecht en botste frontaal tegen een tegemoetkomende personenauto. Beide bestuurders waren op slag dood. SURINAME PARAMARIBO (ANP' Gouverneur Fender van Suriname heeft de lieer J. Lachmon, voorzitter van de VHP, ver zoent een onderzoek In te stellen naar de mogelijkheden voor dc vorming van een kabinet, dat zich verzekerd kan achten van een zo groot mogelijke steun In de Staten. De heer Lachmon heeft de op dracht aanvaard.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11