Premier De Jong voor het eerst in een Oostblokland Toon krijgt bij Albert Heyn de tijd niet om oud te worden pagina 6 de leidse courant dinsdag 28 oktober 1969 SUSKE EN WISKEj DE DROMENDIEFSTAL fiilwotfaisbas ontdekte.. "Blmbmtiwclwmm michtbm Hl myMdntw- ItniiiL'.' Vierdaags bezoek - samen met Luns aan Roemenië DEN HAAG Premier De Jong en minister van Buitenlandse Zaken Luns brengen op het ogenblik op uitnodiging van de Roemeense regering een bezoek aan Roemenië. Het is de eerste keer, dat de Nederlandse premier een Oosteuro- pecs land bezoekt. In juli 1967 waren de Roemeense premier, Ion Gheorghe Mau- rer en diens minister van Buitenlandse Zaken, Cornelius Manescu, in Nederland. De betrekkingen, die Nederland met Roe menië onderhoudt, zün nauwer dan die met enig ander land van het Oostblok. De afgelopen jaren zün over cn weer verschillende malen parlementaire mis sies uitgewisseld. Bovendien hebben Ne derlandse ministers het land verschillen de keren bezocht. Hoewel Roemenië tot het Oostblok behoort, heeft het ten aanzien van de verschillende problemen een opvalllend eigen mening. Het standpunt ten opzichte van Tsjecho-Slowakije en het Midden- Oosten wijkt duidelijk af van dat van de Verdragen Tijdens huin verblijf zullen de Nederlandse staatslieden be sprekingen voeren met hun Roemeenee ambtgenoten, waarvan men overigens In Den Haag niet verwacht, diait er bijzondere beslissingen of verrassingen milt dr bus zullen komen. Men kent eikaars standpunt ten aanzien van de Oost -Westverhoudingen, do Europese veiligheid, de strijd in Vietnam en het conflict in het Midden-Oosten Op praktisch alle. daarvoor in aanmerking komende terreinen zijn reeds overeenkomsten gesloten. Er Zaanse grutter brengt langspeelplaat van jubileumshow Jien Toon' voor afbraakprijsje Toegegeven, de trouwe fans zullen even moeten wennen aan het idee, dat ze hun muzeman voortaan tussen de spliterwten de gezinsflessen met priklimonade zullen moeten zoeken. Het is dan ook wel een culturele aardverschuiving: Toon Hermans in het opgemaakte bed van Nederlands grootste grutter, Toon omwille van de poen met zién vierentwintig rozen in Alberts commerciële corner gedrevenDe grammof oonplatenhandelaren hebben inmiddels al heftig geprotesteerd, wat begrijpelijk is, taant een dergelijke vette kluij hebben ze niet elke dag in hun neringOok Bovema, die alle vorige platen van Hermans uitbracht, heeft zijn gram overvloedig geventileerd, maar Albert was er niet kapot van- Voor hemis het gewoon een kwestie van alledaagse kruidenierspolitiek en daarbij maakt het voor hem geen verschil of hij Zaanse koeken verkoopt of krokant cabaret. Hermans op zijn beurt was alleen maar gebaat bij een gegarandeerde oplaag van honderdduizend exemplaren van zijn nieuwe langspeelplaat en als extra-bonus kwam daar het feit no9 bü. dat hij bij Albert. Heyn de tijd niet krijgt om oud te worden En reken erop, dat zoiets aanspreekt, als je de vijftig gepasseerd bent. Een nieuwe Hermaneplaat dus onder auspiciën van het grootwinkelbedrijf. Zesenvijftig minuten Toon in volle actie de uitgekookte prijs van zes vijfennegentig. Dat is tien gulden minder dan het bedrag, dat de fans voor zijn vorige langspeelplaten moesten neertellen. Betekent dit automatisch, dat deze nieuwe schijf volgens het oeroude vaderlandse principe, dat alle waar naar zijn geld is, niet in de schaduw kan staan bij vorige platenprodukties van de one-man-shows van Hermans? Als u dat gelooft, kent u Albert nietAlbert garandeert immers de kwaliteit erbiddelijk en ook al heeft u ervan gegeten, dan nog krijgt u de volle mep terug, als u niet tevreden bent. „Dankuwel astublief is dan ook in feite een kostelijk brok theater, waarin de muzeman Toon ouderwets van leer trekt. Het merkwaardige is, dat deze plaat een vakkundig getrokken extract is van zijn jubileum-show „Tien Toon", die beslist minder was dan zijn vorige éénmans vuurwerken- Men, had dus mogen verwachten, dat „Dankuwel astublieft ook automatisch minder zou zijn dam. alle voorgaande Hermansplaten. Doch zie: Dankuwel astublieft" slaat in de reeks geconserveerde Hermansgrappen en -liedjes een opmerkelijk goed figuur. De plaat werd op 24 december 1967 in het Amsterdamse Carrétheater opgenomen en maakt in de eerste minuten al overduidelijk, dat Toon er die avond ongelooflijk veel zin in had. De vaak brekelijke. humor van Hermans staat of valt rnet de inzet, waarmee hij over het voetlicht ivordt geworpen en achteraf blijkt, dat Albert op het juiste moment zijn microfoons in Carré heeft opgesteld. Een voortreffelijk reagerendemaar niet opdringerige zaal, litbundige Hermans en een perfecte timing waarborgen krap uur topamusement op huiskmnersterkte. Te beginnen met zijn bericht aan de samenleving over zijn legendarische tante Emma en via de ijzersterke tango Truus en de woordspeling Sex in Lapland naar zijn dolromantische lied van de vierentwintig rozen, dat zonder één hint zijnerzijds gedisciplineerd door de zaal wordt meegezongen. Op kant twee wachten dan nog zijn weemoedige schoolherinneringen, een vrijmoedig Limburgs doorkijkje op de hemel (ik hoop in elk geval ergens terecht te komen, al- Is het maar fji een klein kamertje met twee, drie engeltjes), een kostelijk walsje met pseudo Zweedse woorden, imitaties van Denise Maes, Wim Kan, Buziau en Lou Bandy en als onbetwist hoogtepunt van de plaat zijn auditie, een tragi-komisohe afgang van een versleten goochelaar, die door een lelevisieprod-ucer met zijn dooie duif het bos van de vergetelheid wordt ingestuurdAlleen die paar minuten, waarin Herr Hartmaan met een gestameld „dankuwel astublieft" vergeefs naar de sterren van vroeger reikt, zijn diz zes vijftig dubbel en dwars waard. Het is een akt, waarmee Hermans zich regelrecht de onsterfelijkheid heeft ingetild. En dan die finale. Het tere punt van de plaatEen uitsmijter, die als een privé-ode aan het leven is bedoeld, maar die het net niet haalt. De bedoeling is ongetwijfeld oprecht geweest en Hermans kan achteraf volstaan met de opmerkingdat zo en met anders denkt over het leven. Maan- daarmee is nog niet verklaard, waarom uitgerekend zijn jubileumshoiv met dit door dreigende tam tams omspoelde dankgebed moest worden besloten. Het is niet voor niets, dat dit zwakke deel van de show inmiddels door Frans Halsema tot pulp is gemaald op de molen van de parodie. Voor ons had de plaat met goochelaar Hartmamn kunnen eindigen. Maar ja, u weet net, hoe Albert is- Die wil zijn rakkers altijd meer geven. We zouden willen zeggen ga zo door Albert. Zijn pudding is trouwens ook best. bestaat onder meer een cultureel verdrag voor uitwisselingen Op wetenschappelijk gebied, onderwijs en kunst. Verder zijn eerder reeds verdragen gesloten betreffende 't internationaal wegvervoer en een raamverdrag over economische, industriële en technische samenwerking. Sor t aai r Overigens kennen Nederland en Roemenië ook eikaars afwijkende standpunten. Van Roemeense zijde is meermalen verklaard, dat men „vol komen solidair" is met he»t Vietnamese volk, dat materiële, politieke en diplo matieke steun wordt verleend en dat de troepen r^an de V.S. en hun bondgenoten uit Vietnam moeten worden terug getrokken. Wat het conflict ln het .Mlidden-Oosten betreft liggen de meningen van Nederland en Roemenië lilet ver van elkaar Zo heeft Roemenië niet, zoals de andere Werschaupaeilanden de handels betrekkingen met Israël verbroken. Dui delijk ts gebleken, dat het land ten opzichte van Israël een eigen koers wil varen. Onlangs werd bijvoorbeeld be sloten de Roemeense diplomatieke ver tegenwoordiging in Israël tot ambassade te verheffen. De Roemenen hebben al diverse keren laten weten zelf te wiflilen bepalen met welke landen diplomatieke betrekkingen worden aangeknoopt. De goede onderlinge verhoudingen met Nederland komen het sterkst tot uit drukking ln de handel. Deze ls de laatste Jemen tussen beide landen sterk toe genomen, Het achterblijven van de Roemeense export in vergelijking met de Nederlandse uitvoer baart evenwel Het L ondeuse bruidspaar Angela Bottomley en Colin Nichols kozen een Londense dubbeldaksbus voor de rit naar het stadhuis. Heel geschikt als men veel familie heeft. enige zorgen. Het handels verdrag tussen Roemenië en de Benelux loopt eind van dit jaar af De Roemenen hébben in middels laten blijken het stilzwijgend te zullen voortzetten. Roemenië zélf heefit zich bovendien voorstander getoond van nog nauwere handelsbetrekkingen met Nederland. Om de Import te kunnen financieren zal Roemenië wel in de gelegenheid moeten zijn nog meer dan nu het geval is te exporteren. Overi gens wordt niiet verwacht, dat dit punt onderwerp van gesprek zal zijn, tijdens het bezoek, omdat de Nederlandse staats lieden daarmee vooruit zouden lopen op de handelsbesprekingen. t. en W. van Amsterdam maken de Dam slaapvrlj. De sla-der-op voor standers uit de Nederlandse burgerij hebben gelyk gekregen. Vele hippies andere bü-voorkeur-in-de-open- lucht-slapende jongeren hebben bij ,-ernemen van het besluit van B. V. een benauwd gevoel gekregen. Want het wordt steeds stiller en dood- rond het monument, waarmee wij e bevrijding gedenken. Eerst een vrijplaats, toen slaapplaats en straks meer een graafplaats dan wat anders. Het weer is een voortdurende bron van allerlei complicaties, we kunnen er niet omheen. Door het mistige, windstille, om niet te zeggen teneer- drukkende weer van de laatste dagen, vallen er niet alleen slachtoffers van de kolendamp, maar dreigt bijvoor beeld ook de bouw gestagneerd te worden. Dus we moeten, zoals Breznjev zegt, meer in de ruimte gaan bouwen, dan heb je ook geen ellende meef met vorstverlet. De Ridder poetst zijn sporen. Om ze achter te laten? De Volkskrant begint een nieuwe rubriek. De naam? De Toestand (in wereld van mr. Hilterman). GEHOORD: K. Linder (trainer PSV): „Als we Roma uitschakelen, dan zullen we bij Philips aankloppen en dan moeten ze de komma achter ons salaris maar een cijfer naar rechts verschuiven". L. Ridder van Rappard (burge meester in het ziekenhuis): „Ja, ik voel me superieur, niet ten aanzien van iedereen, maar wel ten aanzien De ambtenaren van de Europese Gemeenschappen in Brussel zullen worden ingezet om de „boterberg" te doen slinken. Voortaan zullen ze namelijk boter kunnen kopen tegen twee gulden per kilo. Dat is een prijs, die ongeveer gelijk is aan de (zwaar gesubsidieerde) prijs van boter, die naar landen buiten de E.E.G. wordt geëxporteerd. Zo zullen ongeveer 20.000 personen van die goedkope boter kunnen genieten. Als de E.E.G.- ambtenaren even snel die boter op kopen als de (hun) Europese zaak voortgang maakt, dan duurt het nog wel even. Dan gaat het boterberg- afwaarts. Als dochterlief een vriendje heeft, dat niet beantwoordt aan de verwach tingen van vader, dan wordt dat vaderschap ernstig op de proef gesteld. Een 49-jarige caféhouder en vader uit St.-Willibrórd dacht de aanbidder van zjjn 17-jarige dochter af te schrikken door hem uit te dagen over het bezit van het meisje te komen vechten. „Als je dan zo graag met m'n dochter vrijt, kom je er maar om vechten", had hij gezegd. Zondagavond was het zover. De minnaar verscheen in het café gewapend met een alarmpistool. Daar had de caféhouder kennelijk niet op gerekend, want hij pakte een bierglas, sloeg er een kartelrandje aan en draaide het vervolgens in het gezicht van de gevaarlijke minnaar, die wonden aan het linkeroor cn heeft en een gebroken hart. Later verklaarde de caféhouder tegenover de politie, dat hij zich bedreigd had gevoeld. Wie heeft er nu eigenlijk gezicht verloren? De 27-jarige Duitse sportpara- chutespringer Franz Fick heelt in enkele minuten tijds de dood driemaal onder ogen gezien. Dat gebeurde toen hij met enkele vrienden de vrije val wilde beoefenen. Franz sprong als eerste uit de machine. Enkele secon den later „viel" zijn collega hem voorbij en juist op adt moment trok die zijn parachute open. Franz plofte met n vaart van zo n 300 km per uur op het scherm van zijn collega. Geluk kig had hij genoeg tegenwoordigheid van geest om z'n eigen parachute open te trekken. Niettemin was hij de kluts n beetje kwijtgeraakt en vergat bij te sturen, waardoor hü op een spoorbaan landde. De parachute bleef hangen aan de bovenleiding, die onder hoogspanning stond, terwijl Franz zelf boven de spoorstaven hing te bengelen. Hij had nog wel zoveel begrip dat hü begreep dat hü niet met z'n voeten aan de grond mocht komen. Om het gevaar compleet te maken kwam er een trein aan. Ten einde raad wist hü zich uit het netwerk draden los te worstelen, viel op rails cn kon nog net wegrennen vi dat de trein voorbij denderde. Bij de Rijksbelastingdienst zijn veel ambtenaren die hun salaris so een week later uitbetaald krijgen dan normaal het geval was. De vertraging wordt geconstateerd sinds de Rijks Mechanische Administratie de uitbe taling regelt. Het Kamerlid Gortzak heeft zich het lot van de betrokken ambtenaren aangetrokken en de rege ring gevraagd of die er wat aan wil doen. Ook vraagt hij of er nog andere ambtenaren zijn die door de ver traging zijn getroffen. Kennelijk een heel probleem voor de regering, want staatssecretaris Van Veen van Bin nenlandse Zaken heeft gezegd dat het beraad over deze kwestie noopt tot enige overschrijding vn de voor de beantwoording van vragen gebruike lijke termijn. De ambtenaren van de Rijks Mechanische Administratie doen niet alleen langzaam, ze zijn het ook.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6