Paus Arabische dreiging verenigt partijen onder Golda Meir Kard. nog een Suenens: lange weg BONN GAAT UIT VAN BESTAAN VAN 2 DUITSLANDEN Stemming over collegialiteit akkoord met voorstellen synode Synode elke 2 jaar bijeen' ISRAËL TER STEMBUS GRENZEN EN VREDE ALS INZET Bask ter dood veroordeeld Reacties op synode Openheid is doorgebroken Geen erkenning, maar: DINSDAG 28 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 gVpnl onze speoialla verslaggever J. Spiit/z) ROME. Nog maar nauwelijks hadden de bisschoppen gisteren hun placet (ja), non placet (nee), of placet Üuxta rmodum (ja onder voorbehoud) uitgesproken over de stellingen betreffende de nieuwe vormgeving van het kerkelijke bestuur in meer collegiale zinof paus Paulus VI kon hun meedelen, dat hij, wat de grote lijnen ervan betrofdiirect akkoord kon gaan. Daarmee deed de paus zijn geuite belofte gestand, dat hij de richtlijnen van het tweede Vaticaans concilie wilde volgen. Hij is het niet alleen eens met de bisschoppensynode, hij is ook van plan de door de synode gewenste veranderingen in het kerkelijke bestuur op korte termijn door te voeren. In Eijn toespraak plenaire zitting va volgende punten: 1. De bisschoppensynode, In gewone of buitengewone vorm, kan regelmatig bijeengeroepen worden, in prinaipe om de twee }aar_ Indien nodig kunnen daartussen speciale synodes worden gehouden over problemen, die bepaalde territoria raken- 2. Het secretariaat van de synode zal zodanig worden uitgebreid, dat het efficiënt kan werken. Tevens zullen bisschoppen uit het wereldepiscopaat worden aangezocht om mauw samen te werken met dit secretariaat. Deze vertegenwoordigers van het wereldepiscopaat kunnen onderwerpen aan de orde stellen, die voor behandeling in de synode in aanmerking komen. De taak van het secretariaat is „een klimaat tussen paus en bisschoppen te scheppen dat bevorderlijk is voor een engere communie en een organische samenwerking", aldus de paus. 3. De eigen aard en bijzondere eisen van de oosterse Kerken zullen nog meer als voorheen erkend moe ten worden. Dit kan gebeuren door een juiste toe passing van het subsldiariteirtsbeginsél, dat nog ver der doorgevoerd zal moeten worden. Paus Paulus noemde het „een vreugde veel meer dan een plicht" op deze manier de meningsuiting van de bisschoppen tot zijn recht te kunnen laten komen. Het feit, dat een aantal bisschoppen de stellingen betreffende de onderlinge relatie tussen paus en bisschoppenconferenties en die tussen de bisschoppen conferenties zelf hadden goedgekeurd onder voor behoud (placet iuxta modum) is voor de paus reden tot „diepgaand onderzoek". De resultaten daarvan zullen de bisschoppen zo spoedig mogelijk worden „Met dit antwoord van paus Paulus is de Kerk een nieuw tijdperk ingegaan. Wanneer collegialiteit ver taald mag worden met medeverantwoordelijkheid, is het duidelijk dat deze niet beperkt blijft tot de paus en de bisschoppen; medeverantwoordelijkheid voor de gang van zaken in de universele Kerk zowel als In de lokaJle en regionale Kerken is een zaak van het hele godsvolk. Dit zal de dienstbaarheid van het gezag van de Kerk aan de mensheid effectief en meer menswaardig maken", aldus kardinaal Suenens van Meohalen Ln een commentaar gistermiddag. „Bovendien maakt de uitvoering van het subsidiari- tettisbeginsel de Kerken volwassener: zij kunnen, waar d!it niet. in strijd is met de eenheid en het geloven van de Wereldkerk, hun eigen wegen gaan. Worden de Kerken rijper, dan ook de gelovigen, die tot deze Kerken behoren". MARGARET MEADj MARIHUANA MOET VRIJ WASHINGTON (AP) Dr. Margaret Mead, de beroemde Amerikaanse tropologe, heeft voor een subcommissie ■van de Amerikaanse senaat verklaard, dat marihuana niet alleen niet verboden zou moeten worden, maar dat het ge bruik voor personen boven de 16 Jaar volledig vrij zou moeten zijn. „Er zouden niet meer beperkingen op het gebruik van marihuana moeten zijn dan op die van het roken van sigaret ten of het drinken van bier", aldus mevrouw Mead. Tegenover verslagge vers verklaarde zij later dat er geen be wijs ls dat marihuana op zich schadelijk zou zijn of zou leiden tot het gebruiken van zwaardere middelen .„Het leidt niet tot de excessen, die alcoholgebruik mee brengt en mist de schadelijke effecten van tabak", aldus de geleerde. (Van c correspondent) Leger niet meer uit de plooi Sinds enige weken dragen dertig luchtmachtfunctionarissen van ver schillende rang en functie een nieuw dagelijks tenue, dat enigszins afwijkt van liet nu gangbare. Uiterlijk is er nauwelijks verschil. Er is slechts een andere stof gebruikt, die niet, zoals thans het geval is, uit 100 procent wol is samengesteld, maar uit 25 procent polyester en 75 procent wol. Het nieuwe dagelijks tenue ls wat lichter dan het nu gangbare. Boven dien moet de plooivastheid en het kreuk- herstellend vermogen groter zijn. Het betreft hier een proef van het Directoraat Materieel Luchtmacht, die tot en met september van het volgend jaar zal duren. De „proefdragers" bren gen te zijner tijd hun bevindingen uit. Komt er gunstig oordeel uit de bus, dan zal overwogen vrórden, het nieuwe teneu algemeen In te voeren. Voor Apollo-8 al 7000 bezoekers De tentoonstelling „Met de Apollo-8 rond de maan" ln het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag heeft tot nu toe omstreeks 7000 bezoekers getrokken. De helft daarvan bezocht de expositie in het weekeinde. Er werd toen de maximumcapaciteit verwerkt. De tot ni toe getoonde belangstelling voor deze ex positie laat niets te wensen over, zo me nen de organisatoren. De tentoonstelling duurt tot en met 2 november. Op de Via Margutta in Rome werd de jaarlijkse traditie opnieuw be vestigd van de driedaagse open* luchtexpositie van werken van al lerhard beeldende kunstenaars. Rijp en groen, alles, hangt er dooreen, Er staan stoelen bij om de zaak rus tig in ogenschouw te nemen. Er is geen Romeinse kunstenaar>- die op deze tentoonstelling wil ontbreken. BURGOS (AFP) Een Spaanse krijgs raad in Burgos heeft de Baskische na tionalist Antonio Arrizabalaga wegens „banditisme en militaire rebellie" ten dienste van de Baskische nationalisti sche organisatie „ETA" ter dood ver oordeeld. Twee andere leden van de ETA. Antonio Bedialauneta en Ignacio Garcia Adibarri, zijn elk tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het militai re vonnis zal vandaag ter goedkeuring aan de Spaanse regering worden voor gelegd. Wordt het vonnis gehandhaafd, dan volgt terechtstelling binnen twaalf uur. Het staatshoofd kan het doodvon nis in levenslange gevangenisstraf wij zigen. Tijdens het proces hebben de drie mannen geweigerd Castilliaans te spre ken. Zij vroegen een tolk, maar kregen die niet Van onze speciale verslaggever J. Spitz) ROME De toch wel verrassende resultaten die de gisteren in Rome be sloten synode [van het wereldepiscopaat heeft opgeleverd, heeft een aantal reac ties opgeroepen, waaruit wü hier een keuze maken. Allereerst die van kardi naal Suenens, die zich voor de synode door zijn openlijk geuite verlangens de woede van de Romeinse Instanties op de hals {haalde, pnaar juist door die open heid de besprekingen op de synode waar schijnlijk wezenlijk heeft beïnvloed. diplomatiek te zeggen precies wat hem op de lever lag. Deze houding is door de synode overgenomen, en al vrij snel. Zelfs door mensen van wie je het niet ou verwachten. Patriarch Maximos V Hakim t Beiroet: Deze synode heeft wegen geopend v e oecumene. En dan bedoel ik niet alleen in onze, Oosterse richting, waar het synodale, collegiale werken en han delen tussen patriarchen en bisschoppen vanouds normaal is, en ook naar de reformatie. Hier ligt de kracht van het Westen: het staan tussen orthodoxie en reformatie in. Veel bisschoppen hebben de autonomie in de lokale Kerken gepleit en de paus heeft ze toegezegd, voorzover deze de eenheid in de Kerk niet schaaadt. Deze autonomie, vervat in zijn zogenaaamde subsidiariteitsbeginsel, lijkt op gezond pluralisme, waardoor ook het grondvlak, leken en priesters, het overleg betrokken worden. TEL AVIV Bijna 1.750.000 kiesge rechtigde Israëliërs boven 18 jaar zijn vandaag voor de zevende maal in de korte maar bewogen geschiedenis van de joodse staat naar de stembus gegaan om voor de komende vier jaar hun een- kamerparlement, de „Knesset", samen te stellen. Tekenend voor de situatie is dat in de noordelijke grensnederzettingen, die veelvuldig onder Arabisch vuur lig gen, kogel- en brandvrije stembussen worden gebruikt en dat strenge veilig heidsmaatregelen zijn genomen tegen I eventuele sabotagedaden van Arabische commando-organisaties. In tegenstelling tot de gewelddadigheid waaraan Israël vrijwel dagelijks blootstaat, verliep da verkiezingscampagne in een zeer rustige sfeer. In dit land, waar zestien partijen zijn, betekent de Arabische bedreiging van de jonge staat een verenigende factor, die geleid heeft tot het samengaan van partijen in grotere combinaties. Zo zullen de socialistische partijen, waarvan de „Israëlische arbeiderspari ij", Mapai, de grootste is, onder leiding van de 71-jarige premier Golda Meir voor het eerst met een lijst uitkomen, ondanks de belangrijke tegenstellingen die binnen deze mammoetgroepering bestaan- wei zeker dat de combinatie, die de 120 zetels in het huidige parlement bezet (doordat de links de Mapai staande „verenigde arbeiders partij, Maparn. zich dit jaar bij de andere socialistische partijen aansloot), als grootste uit de bus zal komen. Het staat op grond van de jongste kiezingen voor de „Histradoet" grootste vakbond, niet vast of zij de absolute meerderheid zal behalen. Het verlies van de alliantie bij deze verkiezingen werd voor een belangrijk deel toegeschreven aan de grote stemonibhouding bij haar aanhangers uit ontevredenheid over het economische beleid. De partijleiders zijn evenwel tegen do apathie van hun aanhang te velde getrokken. Hierbij komt dat bij de parlementsverkieznngen het algemene nationale belang en de wijze waarop over viv.de en grenzen wordt gedacht, een eminente rol spelen. Het saoialistisch front: de Mapai, waartoe ook minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban behoort, de zionistische „Achdoet ha'avoda poalei zion" met als kopstuk vice-premier Jigal Allon, de Maparn en de Rafi van minister van Defensie Mosje Dajan, is bereid tot directe onderhandelingen met elk van de jpmiungende Arabische starten, indien formele vredesverdragen er het gevolg van zijn. Zolang er geen vredesverdrag is zal Israël de huidige bestandslijnen handhaven en zijn positie consolideren. Jeruzalem moet een eenheid blijven, met garanties voor de heilige plaatsen- De voornaamste tegenstander van de alliantie, de partycombinatie het Libe rale blok (Gachal), heeft zich bü voor baat verzoend met het idee dat de so cialisten voorlopig niet te verslaan zün. Gachal wordt dan ook niet gepousseerd als een alternatief, maar als „noodzake- iyk tegenwicht" van de machtige groe pering van Golda Meir. Het liberale blok verwijt de arbeiders partijen een verouderde socialistische politiek aan te hangen. De partij pleit voor anti-stakingswetten dn de openbare seotor en bevordering van het particulier ondernemerschap. Ten aanzien van de gebieden die Israël tijdens de zesdaagse oorlog van 1967 heeft bezet, neemt zij een categorisch standpunt in. Deze moeten worden beschouwd als „bevrijde gebieden van het historisch vaderland", aangezien er geen uitzicht zou zijn op vrede met de Arabieren Derde partij in grootte is de „natdonaal-religiieuze partij", met elf parlementszetels. Zij staat onder leiding de minister van Binnenlandse Zaken, Mosje Sjapiro. De partij streeft een staat en maatschappij, die geheel zijn gebaseerd op de torah en de joodse traditie. Zij probeert een jeugdig en gematigd imago te creëren- Er zijn ook twee orthodoxe jdaïstische partijen, die samen zes zetels hebben. Om het beeld verder te compliceren zullen aan deze verkiezingen naast kleine bestaande partijen nog vier nieuwe partijen deelemen. Interessant hiervan zijn de „vredeslijst", waarin zich linkse intellectuelen bevinden en die zich uitspreekt voor het teruggeven van alle bezette gebieden en voor legalisatie van hasjiesj en haar tegenpool „Land van Israël", een lijst, die een maximaal gebied opeist van de Berg Hermon tot Suez. De 83-jarige oud-premier David Ben-Goerion is de politiek nog steeds niet moe en heeft zich aan het hoofd gesteld van de „staatslijst", die hoofdzakelijk wordt aangehangen door cud-leden van Dajans „Rafi". De grote verscheidenheid van partijen Premier Golda Meir is een gevolg van het feit, dat meer dan de helft van de bevolking afkomstig is uit een zeventigtal landen, waardoor veel verschillende tradities, leef gewoonten en meningen voorkomen. Ook het stelsel van evenredige vertegenwoor diging draagt niet tot beperking van de partijen bij. Premier Meir heeft tijdens haai- campagne laten uitkomen, dat zij da huidige regering van nationale eenheid, die vlak voor het uitbreken van de zesdaagse oorlog zonder de communisten werd gevormd, wil voortzetten zolang het bestaan van het land wordt bedreigd. Slechts enkele meters onder de top van de Zugspitze, de hoogste berg van de Duitse Bondsrepubliek, worden nieuw ontwikkelde ont vangstantennes op hun deugdelijk heid beproefd. Zij moeten onder alle weersomstandigheden goed blijven functionerenOp de bijna 3000 meter hoge Zugspitze heersen voor deze test ideale omstandigheden Om vast te stellen of de antennes aan de eisen voldoen, worden zij regelmatig gecontroleerdEventueel worden correcties aangebracht. gebouw met tien verdiepingen te be klimmen. We zijn nu op de derde verdie ping aangekomen: heel wat als je naar beneden kijkt, maar nog bijna niets als jè naar boven kijkt. Vragen over paus keuze en de theologie van de nuntius, waarmee veel bisschoppen omhoog zit ten, zijn bijvoorbeeld slechts even ge noemd. Belangrijke punten voor mij waren: Het voorstel van de Parijse kardinaal Marty om in de eerstvolgende synode de vraagstukken rond de priester, het huwelijk en de ontwikkelingslanden aan de orde te stellen. De agenda kan worden opgesteld niet door de paus alleen maar ook door de bisschoppen. Terwijl de paus ln de vorige synode nog niet eens goed zag waarom er eigen lijk een internationale theologencommis sie moest zijn (er was immers de con gregatie voor de geloofsleer), accepteert hij nu, dat het belangrijke probleem van de theologie en collegialiteit aan deze commissie wordt overgelaten omdat de bisschoppen dit willen. De ontmoeting van de congregatie van de geestelijkheid met de voorzitters der bisschoppenconferenties een eigen priester hadden meegebracht. Telkens werd in de discussie de bisschoppen naar hun mening gevraagd, maar deze zeiden: „Laten de priesters zelf spreken". F. X. Murphy, schrijver van het boek ..Brieven uit Vaticaanstad" Ik denk dat de openheid die kardinaal Suenens de laatste maanden aan de dag gelegd heeft (bijvoorbeeld in het inter view met „Informations Catholiques Internationales") de synode heeft open gebroken. Hij heeft het aangedurfd, on- I Kongo zijn, soals ook vaak elders, da vrouwen voor hun kapsel aan gewezen op familie- of burenhulp. Niet omdat de kapperp er duur. maar omdat ze schaars zijnNie mand breekt er zich het hoofd over: en de resultaten zijn soms verras- Verdrag in aantocht? woonboten onder- BONN Ilcel voorzichtig bereidt de nieuwe Wcstduitse regering 'n nauwere en meer realistische verhouding met Oost-Duitsland voor. ZU doet dit zo voorzichtig om geen onnodige onrust op het thuisfront tc veroorzaken. Hoewel de verandering miniem schijnt, moet men toch een aanzienlijk belang hechten aan de beslissing om het minis terie „voor alle Duitse aangelegenhe den" te herdopen in ministerie „voor onderlinge Duitse aangelegenheden". De verandering hoydt in, dat Bonn zeer voorzichtig van haar bewering om alle Duitsers, zowel in het oosten als in het westen, te vertegenwoordigen, afziet Het is 'n erkenning, dat de vroegere Russische bezettingszone een staat is geworden. Vandaag legt de Westduitse kanselier Brandt er in de regeringsverklaring de nadruk op, dat Bonn de DDR op grond van het internationale recht niet kan erkennen, aangezien noch West- noch Oost-Duitsland elkaar als buitenlandse i landen kunnen beschouwen. Maar de i regeringswoordvoerder, Ahlers, zei gis- teren, dat Bonn van het principe uit ging, dat er twee Duitse staten binnen :en Duitse natie bestonden. Brandt zei in een interview, dat de ïieuwe regering de voorstellen van haar voorganger van 1967 nieuw leven in zou blazen. Toen stelde Kiesinger Ulbricht r om nauwere menselijke, economi sche en culturele banden tussen de twee delen van Duitsland te vestigen. De nieuwe minister voor onderlinge Duitse aangelegenheden, Franke, zei, dat hij geen bezwaren had tegen een ver- g, dat de verhouding tussen de twee Duitse staten vast zou leggen, als het werkelijk vooruitgang met zich mee zou brengen. De Oostduilsers heben door laten schemeren, dat zij belangstelling r zo'n verdrag hebben.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5