Televisie vanavond: antenne 3)x fieldde SouAO/nt Volgende synode te laat? Sophie Duguet terecht 'Werk Haagse, auteur Henk Sparreboom in H.O.T. Over de loop van het recht Met de wet in de hand De wrekers EERSTE UITZENDING VAN ZENDAMATEUR IDZERDA HERDACHT Lege voorstelling van „De Eenzame Weg Besluit min. Klompé in strijd met Omroepwet KRO IN BEROEP BIJ DE KROON Omroepbestel niet uit de band gelopen DE LEIDSE COURANT DINSDAG 28 OKTOBER Weelbetekenend was voor de bisschoppen van de synode het moment dat zij gisteren, verzameld rond de paus. het Credo en Onze Vader zongen. De Wereldkerk had middels de voorzitter van de bisschoppenconferenties gesproken. Samen met de paus besliste het wereldepiscopaat dat collegialiteit en medeverantwoordelijkheid tot de meest wezenlijke eigenschappen van de Kerk behoren. Nog steeds is de paus bezorgd om het welzijn van de universele Kerk, terecht, maar hij heeft nu bij monde van 140 bisschoppen gehooid, dat het wereldepiscopaat zijn medeverantwoor delijkheid opeist, niet alleen met mooie woorden, maar metterdaad- Door de uitbreiding van het synode- secretariaat met een aantal residerende bisschoppen, die de over-en-weer- verbinding vormen tussen primaatschap en wereldepiscopaat, heeft, in eerste aanzet het oude kerkelijke gebruik vaai een synodale gezagsstructuur weer toegang gekregen tot de Kerk van Rome, Aan de absolutistische monarchie van de laatste eeuwen is in elk geval een eind gemaakt. Met dit goede resultaat gaan we over tot de orde van de dag. fOCH staan veel bisschoppen met de rug tegen de muur. Zij gaan naar huis met de verzekering van de paus, dat hij hun eigen autonomie ten volle zal respecteren, voorzover deze niet in strijd is met de eenheid en het geloven van de Wereldkerk. Wie bepaalt dit laatste? Kardinaal Suenens heeft goede hoop, dat problemen als celibaat, gemengd huwelijk en dergelijke, op den duur voor een groot deel door de lokale en regionale bisschoppenconferenties kunnen worden opgelost. |I"\E moeilijkheid van dit soort problemen is echter, dat ze voor sommige landen (bijvoorbeeld Nederland) zo urgent zijn, dat wachten op een volgende, zelfs de eerstvolgende synode, te laat kan zijn- De bisschoppenconferenties zullen tot daden moeten overgaan Ook tijdens de synode is gebleken, dat de werkelijke pastorale bewogenheid won deren kan doen. Zou dat op lokaal en regionaal niveau niet precies zo kunnen gebeuren? PSP naast het PAK WAT al herhaaldelijk gebleken is, werd zondag op de algemene vergadering" van de P.S.P. in een motie uitgesproken: de meerderheid van de pacifistische socialisten voelt niet voor het progressief akkoord waarvan onder sympathiebetui ging van enkele D '66'ers en christen democraten, de Partij van de Arbeid en de Politieke Partij Radikalen dromen. Om een openlijke partijcrisis te voor komen is de concessie gedaan dat plaat selijke gesprekken over samenwerking in PAK-verband bij de verkiezingen van volgend jaar niet afgekapt behoeven te worden. Maar voorwaarde is dat betref fende PAK-overeenkomsten voldoende P.S.P.-gist bevatten en dat het bestuur van de pacifistische partij zelf zulke overeenkomsten ter goedkeuring voor gelegd krijgt. Belangrijker nog is dat de P.S.P. niet zal overgaan tot officiële herdeling aan de besprekingen in de landelijke PAK- werkgroep. De deur daarvoor is niet helemaal dicht gegooid, omdat tegen de Kamerverkiezingen van 1971 de kwestie nogmaals in beraad kan worden genomen, maar afgelopen weekend is wel gebleken dat een kleine, maar militante meerder heid tegen het opgaan van de zelfstand dige P.S.P.-politiek is. Voorstanders van het PAK zullen dit betreuren; „Nieuw Linksers" in de Partij van de Arbeid waarschijnlijk in het bij zonder, maar principieel-politiek gezien heeft de anti-PAK-stroming in de P.S.P. gelijk: de typisch eigen kleur van socialisme en pacifisme dat de radicale P.S.P.'ers voorstaan zal in een progressief akkoord waarin men aansluiting begeert met D '66 en eerlang wellicht ook met vooruitstrevende groepen of partijen christendemocratische huize nooit tot haar recht kunnen komen. Bovendien zit de P.S.P. ook met aantal staatkundige problemen w omtrent overeenstemming te bereiken zal zijn met partijen die nu achter het PAK stuwen, op het gebied van de kieswet bijvoorbeeld verzetten de pacifisten zich begrijpelijk met hand en tand tegen wijzigingen op het terrein van de parle mentaire aanwezigheid. De P.S;P. heeft zondag haar eenheid (nog) kunnen redden door ook voorstan ders van de PAK-oriëntering in het bestuur op te nemen. Het is een gewaag de veronderstelling wanneer men er uitgaat dat dit bestuur ook het komende jaar nog bij herhaling met PAK-perike- len te maken zal hebben. Boete voor trouwe dienst TfEN leuk plan van het naar meer mobiliteit bij de werknemers stre vende S.E.R.-lid mevrouw Verwey- Jonker: een maand salaris inhouden bij iemand die een zilveren of nog mooier jubileum bij zijn werkgever viert. Dus geen bonus voor trouwe dienst, maar een boete omdat men geweigerd heeft van baas te veranderen of een ander beroep *9 Jammer dat mevrouw Verwey-Jonker haar betoog met deze suggestie alleen maar badinerend wilde toelichten; anders viel er voor minister Witteveen bij het „hokvaste" overheidspersoneel jaarlijks een fors graantje in te pikken ter bestrij ding van het tekort in de schatkist. Dan kan ook de distributie van medail les en kruisen bij gelegenheid van de lintjesregen" over een heel andere boeg worden gegooid: geen brons, goud, Oranje-Nassau en Leeuw meer bij een 25-, 40- of 50-jarige staat van trouwe dienst, maar alleen voor iemand die op het departement of bij zijn baas komt kijken en dan zo spoedig mogelijk verdwijnt. Kamerleden en ministers die lang „zitten", krijgen geen onderscheiding, maar alleen zij die eenmaal aan de slag zo snel mogelijk hun mobiliteit tonen hun politieke carrière beëindigen. Wat een doorstroming! A propos vele ministers komen al aan mevrouw Verwey-Jonkers stelling tegemoet. Alleen mr. Luns niet; maa: die gaat zich bekeren! Hoewel hij vaak genoeg van baas veranderd is: Drees, De Quay, Marijnen, Cals, Zijlstra, De Jong. Zo beschouwd heeft onze minister Buitenlandse Zaken nog wel een extra maand salaris te goed! Vervolg van de voorpagina) Heeft u het losgeld betaald? Vanzelf sprekend, antwoordde de grootvader, Maar of'de bankbiljetten nieuw of £e- nummerd waren, kan ik u niet zeggen. Voor ons was het alleen maar zaak om Sophie iterug te krijgen, en thans is het woord aan de politie. Geluiden Om drie uur ln de nacht hoorde een agent van politie op het commissariaat van Soissons verdachte geluiden aan de deur. Hij nam zijn revolver, ging naar buiten en zag op slechts een paar meter afstand van de deur tegen het trottoir een auto geparkeerd staan .waarin hij een rood voorwerp zag liggen. De man begreep onmiddellijk dat het de kleine Sophie moest zijn, want volgens de be schrijvingen was het meisje bij de ont voering gekleed in een rood regenjasje met een x-ood mutsje op het hoofd. De agent waarschuwde terstond de procu reur, die op zijn beurt het nieuws door gaf aan de familie Duguet. Voor de familie Duguet is het avontuur ten einde, rnaar thans begint het pas voor de politie .Onmiddellijk na de vondst van het meisje werden alle wegen in Noord- Frankrijk afgezet en werd iedere auto aangehouden, ook de auto's van de jour nalisten en de fotografen. De politie heeft alle hoop dat de ont voerders van Sophie binnen zeer korte tijd zullen worden gearresteerd. In Com- piègne namelijk is iedereen die over een telefoon beschikt ondervraagd. Een café houder heeft gezegd dat bij hem een on bekende heeft gevraagd naar nummer 6, het telefoonnummer van de herenboerde rij in Saint-Bandry en met dat nummer Inderdaad heeft getelefoneerd. Naar deze onbekende wordt vanzelf sprekend gezocht in de streek tussen Soissons, Compiègne en Saint-Bandry. Men is eveneens op het spoor van de vrouw, die Sopnie gedurende de ontvoe ring heeft verzorgd. Haar auto is op de wegen gesignaleerd en kan ieder ogen blik worden aangehouden. In elk geval hebben de ontvoerders, m Sophie terecht is. hun hoofden gered. Zij riskeren thans geen doodstraf meer, mr wel een gevangenisstraf tussen de tien twintig jaar. DEN HAAG Op 1 november aan staande zal in de voormalige Ooster- kerk, Oranjebuitensingel 20 in Den Haag het ontmoetingscentrum HOT worden geopend. Ter gelegenheid hiervan zal ln het flexibele theater in het HOT het toneelstuk „De clown in het souterrain", van de Haagse Auteur Henk Sparre boom in première gaan. De schrijver ontving hiertoe opdracht an het ministerie van Cultuur, Recrea te en Maatschappelijk Werk; Henk Sparreboom schreef het stuk in samen werking met regisseur Guido de Moor. Bij de uitvoering zal voorts gebruik wor den gemaakt van liedjes en geluidsde cor, speciaal gecomponeerd door Jurri- aan Andriessen. Ook in de periode van 2 tot en met 6 november zal iedere avond een voor stelling van „De clown in het souterrain" plaatsvinden. Na afloop van elke voor stelling in deze feestelijke openingsweek zal als speciale attractie het Trio Louis van Dijk een optreden verzorgen. ..De clown in het souterrain" is tevens opge nomen in het HOT-reperloire- voor het komende seizoen. Overdag zullen in het HOT diverse gratis toegankelijke attracties plaatsvin den. Op maandag 3 november zal om 12.45 uur een speciale rondleiding door het theater en de ontmoetingsruimte plaatsvinden, die zal worden verzorgd door enkele acteurs van de Haagse Co- medie. Hierbij kan het publiek onder andere kennismaken met de kunste naars Pat Andrea, Peter Blokhuis en Aart Verhoeven, die de decoratie van het centrum hebben verzorgd. Voorts hebben Paul van Vliet, het Poppentheater Frank Kooman, het Ne derlands Danstheater en de Nieuwe Komedie toegezegd om elk een lunch pauzevoorstelling in het HOT te verzor gen tijdens de openingsweek. Ook deze voorstellingen die om 12.45 uur beginnen en ongeveer een half uur tot drie kwar tier zullen duren, zijn voor publiek gra tis toegankelijk. In samenwerking met de Nationale Raad voor de Reclassering heeft de KRO twee televisiedocumentaires ge produceerd onder de titel „Over de loop van het recht". In het eerste programma, op 14 oktober uitgezonden, werden enkele oud-delinquenten en hun huisgenoten in beeld gebracht. Men sen, die tengevolge van een misstap behalve met de justitie ook nog te maken kregen met het wantrouwen van de hen omringende maatschappij. De tweede documentaire confronteert de kykers met Leo Krijnen, een 35- jarige „gewoontemisdadiger", die reeds veertien veroordelingen achter de rug heeft. Op het moment van de opnamen verbleef hij in de ziekenafdeling van het Veenhuizer gesticht „Esserheem". Hij vertelt het verhaal van zijn mis lukte leven. Hoe hij op achttienjarige leeftijd voor de eerste maal wegens joy riding veroordeeld werd, over zijn con tacten met moordenaars en andere zrwaar gestraften die volgens hem de oorzaak zijn van het nog verder af zakken in de misdaad. Natuurlijk geeft hij de overheid de schuld van zijn falen, scherp hekelt hij het optreden van psychiaters die lichtvaardig be vooroordeeld besloten hem te straffen. Het ministerie van Justitie gaf top- stemming tot het maken van deze ge sprekken en ook mocht gefilmd wor den in de verscheidene gevangenissen en instituten, die in dit tragische ver haal een rol spelen. Ad Zonneveld, regisseur en samensteller van „Over de loop van het recht" verklaart zijn intenties als volgt: „Het gaat over ons strafrecht, hoe dat wordt gehanteerd en hoe dat wordt beleefd. De straf- beleving heeft tot. nu toe veel te weinig aandacht gekregen. Daarom heb ik vol strekt eenzijdige programma's willen maken. Ik wil de delinquenten en hun gezinnen aan het woord laten". Het ligt in de bedoeling van de makers nog enige uitzendingen aan deze ma terie te wijden. (Nederland I 20.20—21.00) De wekelijkse serie uitzendingen van ,.Verslag op dinsdag" wordt deze week onderbroken om aandacht te geven aan het vraagstuk van de. vorming van jeugdige werknemers. Op 1 november van dit jaar is het vijftig jaar geleden dat de wet een werknemer onder de 16 jaar het recht, gaf op één dag vormend onderwijs in de week. Op dit moment is het nog steeds niet zover dat alle werkende jongeren van deze wet kunnen profi teren. Integendeel, maar 10 pet. Deze en zoveel andere punten zijn in een ongezond groot aantal rapporten belicht. Dat met dat alles het arbeids- én onderwijsprobleem voor de werken de jongeren nog niet is opgelost toont dit filmverslag. Samenstelling en regie: Hans Holtkamp. (Nederland I 19.30—20.00) Het grote nieuws van gisteren' onze smaak het feit dat aan prof. Tin bergen de Nobelprijs voor economie was toegekend. Dit niet alleen omdat sinds 1953 (natuurkundige F. Zernike) deze eer niet meer aan een Nederlan der is toegevallen, maar vooral omdat de bescheiden Tinbergen voor de gehe le wereld geldt als „Mijnheer Ontwikke lingshulp", als de man die een modern begrip zyn wetenschappelijke basis gaf. De t.v. deed dit belangrijke nieuws slecht af. ichtendgymn; Het NOS-journaal kwam correct met een mini-interview. Achter het muziek. 9.35 Ws Nieuws plakte aan een aangeplakte uit- zending, over de „Poolse Landdag" van vóór de°huisvi de PSP, een minitekstje over Van Tin- kamermuziek bergen vast, benevens een flard uit het beeldenarchief. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuw -.20 Stereo: Lichte gram- ^.u«—8.35 Van alle markten thuis). 9.00 Stereo: Klassieke grammofoon- Schoolradio. Tafelmuziek. rziek. 17.00 Niei die wordtuitgezonden. De anders koele, ongenaakbare Emma Peel blijkt zich zelf niet meer te zijn, maar ook,John Steed is nauwelijks te herkennen. De oorzaak van een en ander ligt bij de vijandelijke agent Krelmar, die met een helse machine een. persoonsverwisse ling heeft bewerkstelligd. Hierdoor treden de werkers uit hun eigen per soonlijkheid en kruipen in de huid van het spionnenpaar Basil en Lola. Deze laatste twee kidnappen de wrekers en nemen hun plaatsen en hun opdracht over: het vernietigen van het Britse spionagenet, geleid door majoor v. B., een man met groene vingers en optreden onder allerlei bloemennamen. De persoonsverwisse ling leidt natuurlijk tot dwaze en ge vaarlijke complicaties. We vonden het, vooral van de VARA nogal fantasieloos. Op „I" wa.s NCRV's Hier en Nu gevuld met een actuele, en goede, reportage over de verkiezingen in Portugal. Maar op „II" had de VARA een Achter het Nicuws-special over artselyke problemen geprogram meerd die zonder veel bezwaar naar 'n later tijdstip verschoven had kunnen worden. Daar werd de kans om groot nieuws goed te begeleiden dus niet aan gegrepen. Die artsendocumentaire stelde heel wat zaken agn de orde. Ons bezwaar was dat meer vragen werden opgeroe pen dan beantwoord. Oók dat in dit praatprogramma met veel sprekers de zaken niet duidelijk op een rijtje wer den gezet, dat de duidelijk-kritische toon toch weer met veel plichtplegin gen werd verdoezeld en dat onduidelijk was in hoeverre de deelnemers voor zichzelf spraken dan wel voor „de" me- dische stand on ons land. By de NCRV-rubriek Gevraagd, dit maal was de. advocatuur aan de orde, vonden we het belangwekkendst dat de by het publiek 't meest in het oog sprin gend aspect van dit beroep de strafpleiterij, In vakkringen als minder belangryk geldt. Het was overigens een erg aardige aflevering waarin de dui delijk beste kandidaat het pleit won. In Postmuseum op 6 november Van een t verslaggevers) Houtsneden cn ander werk van Maria de Ronde worden geëxposeerd van 28 oktober t-m. 29 november (dagelijks van 11.30 tot 17.00 uur) in de Galerie Paul van Solingen aan de Denneweg te Den Haag. Karl Guttmann doet te kort aan Schnitzler Het begon zo: een stel dames en he ren kwamen in ouderwetse kleren suc cessievelijk het toneel op, gingen naast elkaar zitten in een halve kring, en praatten ieder keurig op de beurt over een andere meneer, die niet op het to neel was. Toen niemand meer wat te zeg gen had stonden ze opeens allemaal op en wandelden weg. Een man en een vrouw bleven achter, die op een vrien delijke, prettige manier heel moeilijke dingen tegen elkaar zeiden, maar het er echt niet warm of koud van leken te krijgen. Toen zij ook opeens waren weg gelopen, kwamen er uit 'n heel onver acht hoekje 'n meneer en 'n mevrouw te rug, die ook moeilijk deden, zonder dat je dat aan ze zag. En opeens ging het licht uit en het eerste bedrijf van „De Eenzame Weg" voorbij. Het Nieuw Rotterdams To neel bracht gisteravond dit grote diepte punt in hel seizoen in de koninklijke Schouwburg. Ik schets hierboven het loop van dat eerste bedrijf, omdat de volstrekt lege wijze waarop het gebracht wei'd, typerend zou blijken voor vrijwel de gehele voorstelling. Het is een bedroe vend gezicht acteurs van naam en faam, die toch herhaaldelijk hebben betoond wat zij waard zijn, met zo'n gebrek overtuiging zo leeg te zien zijn. en dan nog met onversaagde pokergezich ten. In meer of mindere mate zou dat de hele voorstelling zo doorgaan. Voor het grootste deel denk ik dat de schuld voor deze mislukking ligt bij Karl Guttmann, die andere opattingen toneel schijnt te huldigen dan ik. Ner gens maakte de voorstelling de indruk, dat over het stuk was nagedacht, dat de sfeer een scene moet hebben, aan onder zoek onderworpen geweest was, of dat gezocht was naar de relaties tussen de verschillende toneelfiguren. Er was totaalsfeer, die van de zachte tinten, als uit decor en spel bleek, zonder enige variatie. t is me wel een raadsel dat het acht tal ingeschakelde acteurs van het N.R.T. zich heeft willen geven aan deze voor stelling. Enkele probeerden op eigen kracht nog iets te redden (Rick Nico- let, Enny Meunier, Johan Schmitz en Max Croiset), maar dat was niet te doen dit grote ontbreken van regie, met allerlei onverklaarbare en onlogische Jammerlijk was dat alles om dat het n zo'n prachtig stuk gaat. „De Een zame Weg" van Schnitzler zullen we voor lopig wel niet in een behoorlijke voor stelling meer te zien krijgen en daar zou Schnitzler Juist zo'n recht op hebben. De wereld van Schnitzler mag dan mis schien niet meer bestaan, zoals het pro gramma meldt, dat geldt dan toch al leen voor allerlei uiterlijkheden. Zijn scherpe analyse van mensen, situaties en passies, zoals die in dit stuk blijkt, is niet verbeterd door de toneelschrijvers van het psychologisch realisme uit de school van O 'Neiil eh Tennessee Willi ams. Het stuk gaat niet over mensen uit de jaren rond 1900, het gaat over proble men als individualisme en eigengereid heid als levensnoodzaak in 'n maatschap pij, waar men zijn eigen, eenzame weg moet vinden om een leven te kunnen leiden, dal zin heeft. Probeert men die eenzaamheid te doorbreken, dan volgt de straf: vernedering, wanhoop cn zelfs de dood. Wie niet eigenzinnig dwars door alles heen zijn weg zoekt, raakt verloren. Er is maar één figuur in dit stuk die hoop wekt ook niet meer dan dat dat het kiezen van de eenzame weg mo gelijk en vooral goed is. Het is een jon geman, die er achter komt dat hij het onwettige kind is van zijn moeder en een kunstenaar. Om hem heen vallen men sen als slachtoffer van hun vergissing, zich te willen vastklampen aan anderen. Het is een tragische geschiedenis, die met een grote eenvoud aan middelen en met meesterschap over de taal is behan deld in dit suk, dat veel overeenkomsten vertoont met „Het Wijde Land" dat vo rig seizoen door de Haagse Comedie ver toond werd. Het zou jammer zijn als 't bij deze mislukte voorstelling door het N.R.T. moest blijven. Jan Verstappen. Seks voor hinderen LONDEN (Reuter) De „British Broadcasting Corporation start in janu ari met het geven van seksuele opvoe ding voor kinderen van adht en negen jaar. Naar de BBC bekendmaakte zal worden begonnen met radio-uitzendin gen, later gevolgd door televisie-uitzen dingen die in de scholen kunnen wor den gevolgd. Er zullen films worden getoond van de naakte man en de naakte vrouw en de geboorte van een kind. De seksuele gemeenschap zal op eenvoudige wijze worden verklaard, maar daar zullen geen films van wor den getoond n de Koninklijke Schouwburg te Den Haag speelt toneelgroep Centrum op maandag 10 november om 20.15 uur Kamerduel (Zimmerschlacht) van Martin Walser. De vertaling is van Gerrit Kouwenaar. De regie van Pe ter Oosthoek. Hoofdrollen komen voor rekening van Elisabeth Hoytink en Frans Vorstman. DEN HAAG De eerste radio-omroep- uitzending door ir. H. Schotanus a Ste- ringa ïdzerda, die een halve eeuw geleden tot stand kwam, zal op vrijdag 6 novem ber in het Postmuseum te Den Haag worden herdacht. Minister Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zal dan spreken voor de microfoon van de P.C.G.G., de zender waarmee Ir. ïdzerda met geprogrammeerde uitzen dingen onder de naam „Soiree muzikaal" begon in zijn woning aan de Haagse Beukstraat. De zender P.C.G.G. is nog geheel in tact en is in 1940 door ir. ïdzerda aan het Postmuseum afgestaan. Overigens werd het toestel toen reeds lang niet meer gebruik, want ir. ïdzerda heeft slechts vijf jaar programma's uitgezon den. In 1924 ging hij failliet. Omstreeks die tijd kwamen ook de huidige omroe pen op. Ir. ïdzerda kan gezien worden als een van de belangrijkste radio-amateurs die Nederland ooit gekend heeft. Het is ook daarom dat de Nederlandse radio-ama teurs in het kader van de Idzerdaher- denking onlangs een wedstrijd organi seerden, waaraan door 150 zendamateurs werd deelgenomen. Experimenten Sinds ïdzerda hebben de experimenten van de radio-amateurs een grote vlucht genomen. Thans worden verbindingen tot stand gebracht via onder meer de ge- ioniseerde banen van smeltende meteorie ten in de dampkring. Over twee jaar zal speciaal voor de radio-amateurs door de bemanning van één van de komende Apollo-ruimteschepen een radiozender voor amateurs op de maan worden ge plaatst. Het Veron, de Vereniging voor experimenteel Radio Onderzoek in Ne derland telt momenteel ruim 2000 leden. „HIER EN NU" Russen geven geen toestemming voor uitzending film HILVERSUM (A.N.P.). De Russische regering heeft middels haar diploma tieke vertegenwoordiging in Nederland het aan de NCRV verleende recht tot uitzending van een film van de Rus sische televisie over de ideologische geschillen tussen Rusland en China ingetrokken. De vooral op de positie van partijvoorzitter Mao Tse-toeng ge concentreerde film zou vrijdagavond ln de actualiteitenrubriek „Hier en Nu" worden uitgezonden. Het verzoek vn de Russische regering om de film niet uit te zenden houdt verband met de ietwat verbeterde ver houding tussen Rusland en China. In plaats hiervan zal nu een film van -Joris Ivens over Laos worden uitge zonden. HILVERSUM Het bestuur van de KRO zal. naar wy vernemen, op grond van de wet BAB (Beroep Administratieve Beschikking) in beroep gaan bij de Kroon tegen de beslissing van minister dr. M. Klompé om zendtyd te verstrekken aan Teleac en de Nederlandse Onderwijs Televisie. De KRO is van mening dat de Omroepwet de bewindsvrouwe hiertoe uitsluitend de bevoegdheid geeft om zendtijd via radio of tv te verlenen in zeer bijzondere gevallen. Uiteraard kan wat de uitzendingen van Teleac en Nederlandse Onderwijs Telev betreft niet over uitzonderlijke gevallen worden gesproken. Door deze overheidsmaatregel zal straks de NOS, die in haar zendtijd de programma's van Teleac en NOT in de ether brengt, een nog ruimere armslag krijgen voor haar eigen programma's Mocht de Kroon (lees Raad van State) deze materie gehoord, tot een andere uitspraak komen dan minister Klompé, dan zal de bewindsvrouwe het advies van de Raad van State gelijk moeten publiceren met het desbetreffende Koninklijk Besluit waarin zendtijd zou worden verstrekt aan Teleac en Neder landse Ondertvijs Televisie. MINISTER KLOMPé: (Van onze omroepcorrespondent) DEN HAAG Minister Klompé van CRM is het niet eens met haar collega mr. Beernink, dat het omroepbestel uit de hand gelopen is. Zy laat deze opmer kingen geheel voor rekening van de minister van Binnenlandse Zaken per soonlijk. Dit blykt uit haar ononmwon- den antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid, de socialist Voogd. In het interview van enige weken geleden, dat al meermalen stof heeft doen opwaaien, heeft mr. Beernink gezegd („de opmerkingen van de minister zijn juist weergegeven", aldus dr. Klom pé) dat: het omroepbestel uit de hand gelopen is; de omroepbestuurders geen greep meer hebben op de samenstellers van programma's; en dat bepaalde uit zendingen een „links-negatieve tendens" hebben en het gezag geen goed doen". Dr. Klompé zegt hierover in haar ant woord: „De persoonlijke mening die in het interview is weergegeven, wordt door de ondergetekende niet gedeeld". Het Is slechts één keer voorgekomen, dat ik na een bepaalde uitzending een gesprek gehad htb met de daarvoor verantwoor delijke omroepbestuurders". In theater PepUn. Nieuwe Schoolstraat, Den Haag, geeft het cabaret PePijn van Paul van Vliet zijn première van Opus 4 op vrijdag 7 november om 20.30 uur.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2