S)e£cid6e(Sou^ant 0LGA SOPHIE DUGUET TERECHT Nederland moet met Roemenië blijven zoeken naar ontspanning Aardbeving in Banja Luka maakt weinig slachtoffers Europese veiligheids conferentie Losprijs betaald, meisje ongedeerd Politie moet slagen Knappe vrouw speelde rol bij aanslag op ambassade van Israël op spoor van ontvoerders STAD VOOR 60 PROCENT IN PUIN Nyma sluit: 750 man ontslagen Onlusten in Pisa Geen feest in Cuba tot na oogst IJzersterk Bonn moet zelf schade van boeren dragen biefstuk met champignons PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TOSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIE AFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Araro-Bank NV., Leiden Dir.: Dis. J. H. M Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70. p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (exel. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18 00—19 00 uur) DINSDAG 28 OKTOBER 1969 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MEER WIND Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: Zwaar bewolkt met later plaatselijk een bui. Matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempera- 61e jaargang, no. 17.888 BOEKAREST (ANP) Premier De Jong heeft er gisteren, by het begin van het eerste Nederlandse topbezoek aan een Oosteuropees land. op gewezen „alle wegen te willen onderzoeken ten einde te komen tot een samenwerking tussen de landen van Oost- en West-Europa." Premier De Jong wees op de Groep van Tien, waarvan Nederland en Roemenië beide lid zyn. als het meest geschikte forum om deze problemen te bespreken, ook al is de Groep van Tien niet in de positie de fundamentele problemen die oost en west gescheiden houden en die de essentie vormen van de Europese veiligheid, op te lossen. Hiervoor is samenwerking met de grote mogendheden vereist. Toch zijn de opvallingen van de kleine landen van belang voor het verbeteren van het algemene klimaat, aldus premier De Jong. Tijdens het diner, aangeboden door de Roemeense premier Ion Maurer, legde premier De Jong sterk de nadruk op de noodzaak van een grondige voorberei ding van een Europese veiligheidscon- ferentie, omdat een ongunstig resultaat slechts een negatieve Weerslag zou hebben en de internationale verhoudin gen eerder zou verslechteren dan ver- Eerder had premier Maurer verklaard dat zijn land er zich van bewust is dart het zijn aspiraties slechts ten volle kan verwezenlijken door actief deel le ne men aan de uitwisseling van materiële en geestelijke waarden. Vruchtbare sa menwerking kan slechts gebaseerd zijn op eerbied voor de souvereiniitedt en na tionale onafhankelijkheid, gelijke rech ten en geen inmenging in binnenlandse a angel egenheden "Premier Maurer besloot met het uil- brengen van een toast op koningin Ju liana, waarop een strijkje'het „lang zal ze leven" inzette. Vandaag voeren de regeringsleiders en de ministers van Buitenlandse Zaken Luns en Manescu besprekigen, waarbij de handelsmogelijkheden worden be zien. Roemenië heeft behoefte aan bui tenlandse deviezen om een ambitieus in dustrieel ontwikkelingsplan te kunnen financieren. In kringen van het be drijfsleven neemt men aan dat Roeme nië te veel hooi op de vork neemt en de exportcontracten veelal ruimer opstelt dan het land kan nakomen- Bovendien wordt bij de onderhandeligen een node loze stroefheid aan de dag gelegd. De Nederlandse delegatie omvat evenwel geen vertegenwoordiging van het bu reau buitenlandse economische betrek kingen. Wel beginnen direct na het Nederlandse bezoek onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag met de Benelux. Op hel politieke vlak zijn weinig nieuwe elementen te verwachten sinds het bezoek van de beide Roemeense mi nisters aan Nederland. Alleen de kwes tie van de Europese veiligheid Ls in zo verre ontwikkeld dat beide landen een uitnodiging van Finland voor een Euro pese veiligheidsconferentie hebben aan- Premier De Jong kreeg bij zijn aankomst op het vliegveld van Boe karest heel wat te incasseren: een bos bloemen in cellof aan en een kus in het echt. De 22-jarige Maryam Khalil Al- Badri: de Arabische vrouw, die een belangrijke rol speelde by de bom aanslag op de Israëlische ambas sade m Den Haag. i Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Door hijzonder intensief speurwerk heeft de Haagse recherche j achterhaald, dat de 16-jarige jongen, die op maandag 8 september een handgra naat gooide naar de Israëlische ambassa de aan de Klattewcg, begeleid is door een 22-jarige Arabische vrouw. Zij moet waarschijnlijk gezien worden als degene die de jeugdige dader instrueerde. De knappe vrouw Maryam Khalil Al-Badri genaamd arriveerde de (zon) dag voor de aanslag met de jongeman in on sland. Drie uur voordat de handgra- I naat explodeerde, vertrok de vrouw al weer naar het Midden-Oosten. De jongeman, die bij de aanslag op 8 september werd gegrepen, vertelde dat hij Taysir Ali El-Attar heette en in 1953 in Jericho was geboren. Het Volksfront .voor de Bevrijding van Palestina deelde echter mee, dat zijn naam Wael Moham med Hassan was Aan de hand van 3eze laatste naam heeft de politie ontdekt, dat de jongen een nacht in een Amsterdams hotel had gelogeerd. „Hassan" werd be geleid door een jonge Arabische vrouw, die naar op Schiphol bleek maan dagmorgen om kwart over negen weer was teruggereisd. Personeelsleden van het hotel en de doorlaatpost van de Ko ninklijke Marechaussee op Schiphol heb ben het Arabische tweetal op foto's her- PARIJS Het drama met het ont voerde dochtertje van de familie Duguet bjj Soissons heeft een gelukkig eind ge kregen. Sophie, drie jaar oud. vorige week vrjjdag ontvoerd, is in de nacht van maandag op dinsdag gevonden bij het commissariaat van politie in Soissons, waar de gelukkige moeder het kind in haar armen heeft gedrukt. Sophie slaapt weer in haar eigen bedje. Het losgeld is betaald, maar thans is de politie op hel spoor van de ontvoerder die voorlopig niets kan beginnen met de glocdnienwe en genummerde bankbiljetten in coupu- I res van 500 franc. In de herenboeröenj La Croisette van 1 t het dorp Saint-Bandry heeft het licht de I gehele nacht gebrand. De ontvoerder had j in zijn eerste brief aangekondigd, dat men pas drie dagen na de ontvoering iels van hem zou horen, maar al zondagavond i had hij een eerste teken van leven ge- Hij kreeg de gioolvader van de familie aan de telefoon en vroeg of het geld al beschikbaar was. De grootvader ant woordde bevestigend," maar wilde weien of hij niet door een onbekende in een valstrik werd gelokt. De ontvoerder ant- woordde, dat te kunnen begrijpen en gaf opdrac.it een brief te komen halen op i een afgesproken plaats bij de kathedraal van Soissons. De grootvader zou zioh dan zelf kunnen overtuigen, dat de eerste en de tweede brief geschreven waren met hetzelfde handschrift. Dat bleek inder daad het geval te zijn. Daarna kreeg de grootvader opdracht de 1 miljoen franc te deponeren op een weg bij Soissons bij een paal die bedekt was met een witte zakdoek. Ook aan die opdracht werd vol daan, waarna vier lange uren volgden, uren vol spanning. Want de familie wist niet of de ontvoerder, zich aan zijn woord zou houden en of Sophie nog in leven Om drie 141: nu de .nacht kw am de grootvader, de patriaren van de familie, naar buiten om de wachtende journalis ten en fotografen het heugelijke nieuws te kunnen meedelen. „Sophie is terecht", zei hij, met een verheugd gezicht. „Het meisje is goed gezond, mankeert niets en de vader en moeder zijn al onderweg om het in het commissariaat van de politie te Soissons te gaan halen Sophie is van het gebeurde blijkbaar niet te veel onder de indruk, maar heeft vanzelfsprekend geen enkele aanwijzing kunnen geven over de ontvoerder. De ontvoerder heeft blijkbaar hulp ge had van een vrouw, want Sophie vertel de met brokstukken, dat zij verzorgd was (Zie verder pag. 2, eerste kolom). BANJA LUKA (AP) De hevige aard beving van gisteren heeft slechts een 20- lal doden geëist ofschoon naar schatting 60 procent van de gebouwen in de Joego slavische stad Banja Luka niet 65.000 in woners is vernield of beschadigd. De schok heeft midden op de mrogen weinig mensen in hun huizen of op hun werk verrast, omdat de meeste inwoners na de I aardschokken van zondagmiddag in de I openlucht gekampeerd hebben. Banja Luka ligt in middcn-Jocgo-Slavië, hal- vewege tussen Zagreb en Scrajewo. S - M De schok met een kracht van acht op •v.-jSa: de Mercalii schaal die tot tien loopt, heeft de stad beroofd van watei' en elektrici- j teil, terwijl er eon tekoit aan levensmid- SfcA I delen, medicijnen en dekens is. Duizen- t. den bewoners zijn reeds in auto's en bus- sen weggevlucht en het Joego-Slavische L leger heeft helicopters gestuurd om bij de evacuatie te helpen. De mensen die in de stad zijn achtergebleven zoeken hun heil in de parken oi op de met puin bedekte Zondag had een aardschok reeds een dode en ongeveer 100 gewonden geëist. Bij de zware schok van gisteren zijn in praktisch iedere wijk van Banja Luka huizen, winkels en bedrijfspanden Inge stort. Alleen de bebouwing rond het grote Plein van de Republiek in het centrum van de stad scheen intact. Maar langs de hoofdstraat, de Maarschalk Tito Avenue, is ieder gebouw of vernield of zwaar be schadigd. De 400 jaar oude moskee die er aan staat, bleef evenals de Minaret, overeind, maar beiden zijn rwaar be schadigd. In de Joop van de middag begonnen de eerste Rode Kruiszendingen uit Belgrado aan te komen, terwijl uit de omliggend» gemeenten tankauto's met water arri veerden. Militairen patrouilleren in de stad om plunderingen te voorkomen. De kosten niet gedrukt DELFT (ANP) De Nederlandse Speciaaldrukkcrijen NV in Delft, die onlangs kaarten heelt gedrukt voor de wedstrijd Fcyenoord— Ajax. beeft daaraan een strop over gehouden van ruim 800 gul den. De drukkerij heeft (oen alle 60.000 kaartjes moeten overdruk ken, nadat was gebleken, dat een 18-jarige werknemer van het be drijf enkele exemplaren had ont vreemd. Hoewel het slechts ging om enkele exemplaren, eiste de stadiondirectie in Rotterdam, dat de gehele oplaag zou worden over gedrukt. De kaarten, die zaterdag in omloop kwamen, hebben nu een groter formaat gekregen. De jongeman is inmiddels ontslagen. ROME (DPA) Een dode. ongeveer honderd gewonden en 42 arrestanten, dat is de balans van hevige botsingen, die zich maandagavond hebben voorge- dan tussen linkse en rechtse demon stranten in de Italiaanse stad Pisa. Aan deze straatgevechten was zondag avond een schermutseling tussen neo fascisten en Mao-gezinde communisten voorafgegaan. Toen maandagmorgen on geveer 2000 demonstranten het gebouw van de neo-fascistische Italiaanse socia le beweging (MSI) wilden bestormen, kwam het tot de eerste incidenten die de gehele dag hebben voortgeduurd. Bran dende auto's ingegooide ramen en open gebroken wegdek waren 's avonds de getuigen van deze uitbarsting van poli tieke hartstochten. Voor een 22-jarige student was de opwinding van deze dag te veelna een hartinfarct werd hij dood naar een ziekenhuis gebracht PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrus* HAVANNA (Rtr.) De Cubaanse premier Fidel Castro heeft alle Cubaan se feestdagen, met uitzondering van Kerstmis, geannuleerd totdat de suiker- oogst in juli 1970 is voltooid. De ge schrapte feestdagen zullen gevierd wor den op de suikervelden, teneinde een reusachtige oogstvan 10 miljoen ton suiker le halen, aldus heeft de Cubaanse leider gisteravond bekendgemaakt. Castro sprak enkele duizenden Cuba nen toe in een schouwburg in Havanna, ter inleiding van de grootste Cubaanse suikercampagne in de geschiedenis, die vandaag begint. „Waar zullen wij op 24 december zijn?" zo vroeg Castro zijn gehoor. „Op de suikerrietvelden", was het antwoord. Op de vraag „Waar zullen wij zijn op nieuw jaar en andere feestdagen?" stond de zaal op en riep luidkeels „Op de rietvelden". De Cubaanse leider beloofde, dat na de oogst Cuba de grootste „fiestas" van zijn geschiedenis zou beleven. „Er zal dan overal in Cuba feest gevierd wor den". aldus Castro. de reddingsploegen de puinhopen erlevendcn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Aan hel Middelburgse politiebureau meldde zich gistermorgen om elf uur een welgebouwde Middelburger met de boodschap: „Daar ben ik weer. Ziezo, ik heb jullie laten zien, dal de luchtkooi niet uitbraak-vrij is". De man werd met open armen ontvangen. Immers: zondagavond had hij kans gezien om uit de zogenaamde luchtkooi in het nieuwe politiebureau te ontsnappen ioor twee stangen van hoogwaardig staal uit elkaar te buigen en op zijn sokken de benen te nemen. De man deed dit niet uit een begrijpelijke drang naar vrijheid en evenmin omdat hij in het nauw zat, doch uitsluitend en alleen om de politie (en vla deze het bouwbureau, clat het politiebureau dit voor jaar heef t voltooid) te laten zien, dat het "iet de tralies tegenwoordig ook niet alles meer „Dat kooitje, daar ben ik zo uil", had hij enkele dagen voor zijn ontvluchting tegen menige briga dier gezegd. Men had hem slechts een hol en honend gelach als ant woord laten horen Nu zegt men bij de Middelburgse politie groot moedig: „We nemen er ons petje voor af". Men voegt eraan toe: •De volgende ontsnapping zal niet zo gemakkelijk meer zijn. We zullen onze maatregelen nemen. Maar toe rijn blij, dat de Middel burger L II. (verdacht van en kele Inbrakenzichzelf weer heeft gemeld Het Is een sportieve vent" LUXEMBURG (ANP) De minister raad van de Europese gemeenschap heeft in Luxemburg besloten, dat de Duitse regering zelf de nadige gevolgen van de revaluatie van de Duitse Mark voor de boeren in de bondsrepubliek moet op vangen. De landen van de Benelux zul len niet tot revaluatie overgaan, ook België niet. Door manipulaties met de BTW zal de bondsregering moeten proberen de Duit se boeren schadeloos te stellen voor het inkomstenverlies dat zij dreigen te lijden als gevolg van de herwaardering van de Duitse Mark ten aanzien van de Euro pese rekeneenheid, d.w.z. de dollar, waarin de Europese landbouwprijzen zijn uitgedrukt. Aangezien men in Duitsland enige weken nodig zal hebben om de nodige wetgeving hiervoor door de Bondsdag goedgekeurd te krijgen, zal de bonds regering gedurende een overgangsperiode van zes weken een invoerheffing van 8,5 procent op landbouwprodukten mo gen toepassen. De partners van Duitsland in de EEG zijn voorts bereid een gemeenschappe lijke solidariteit tot uitdrukking te bren gen door een beperkte bijdrage uit het EEG-landbouwfonds. Deze bijdrage zal echter niet meer mogen bedragen dan het bedrag dat het fonds bespaart als gevolg van de devaluatie van de Franse franc in augustus j.l., een bedrag dat geschat wordt op 360 miljoen Duitse Mark voor 1970 en 180 miljoen Duitse Mark voor 1971. haar belangrijke afdelingen. d< garens sluiten. De directie heeft gedeeld, dat liicri" nemers in het komend jaar zullen den ontslagen. De vakbond, directie en bewindvoer ders hebben gisteren over de situatie van het bedrijf vergaderd en zich be raden over de consequenties ervan. Te gen de achtergrond van de al jarenlang slepende moeilijkheden van het bedrijf en de hardnekkige geruchten over al dan niet gedeeltelijk sluiten of fusie maakte de vakbond zich ernstige zorgen. Vooral over de positie van de oudere werknemers. Reeds bekend was. dat is overwogen alleen de chemische afdeling van tiet bedrijf dat onder surséance staat, te behouden. Daarbij werd de mo gelijkheid van fusie niet uitgesloten. In- I. aldus de vakbond, de che mische afdeling niet voldoende resultaten boeken. De loonsverhogingen voor de werknemers bleven beneden het lande lijk niveau. De Nyma leed in het tri mester van dit jaar reeds een half mil joen verlies. Het ligt in de bedoeling het rayon- bedrijf geleidelijk stil te leggen met een uitloop van onge%'eer zes maanden. In deze periode kunnen de bestaande or ders worden afgewerkt en de betreffen de personeelsleden naar schatting onge veer 750 personen, geleidelijk en met inachtneming van de wettelijke opzeg termijn afvloeien. Echter niet voor 1 ja nuari 1970. hieronder zijn nog 210 buitenlandse ar beidskrachten die. zoals de directie van de Nyma heeft gezegd, gelijk behandeld zullen worden zoals ook in de verdragen met die landen is vastgelegd. Van de 706 Nederlandse arbeiders zijn er 480 bo ven de 45 jaar en 357 boven de 50 jaar. De nimplexafed" ng zal voorlopig ge- j handhaafd blijven. Overblijven dan 134 j personen, die in drie ploegendiensten zul- j len werken ofwel 175 in continuedienst. i Hierover zal de directie zich nog nader j beraden. De vakbonden hebben vandaag met de arbeiders gesproken. De AKU zou misschien plaats hebben voor een aantal van de ontslagen werk- i nemers. De mogelijkheden daartoe zul- i len worden bekeken door het gewestelijk I arbeidsbureau. Het voortzetten van de i afdelingen chemische produkten, nym- plex, beoogt het behoud van werkgele genheid dus voor dat aantal werknemers, ongeveer 150. Beckett niet ,-*= naar Stockholm STOCKHOLM (RTR) De Ierse toneelschrijver Samuel Beckett heeft de Nobelprijs voor letterkunde aanvaard, maar zal de prüs niet op 10 december In Stockholm in ontvangst komen nemen. De 63-jarige auteur heeft dit in een telegram aan de Zweedse Academie van Wetenschappen, die de prijs heeft toege kend, laten weten. Het geld zal aan Beckett worden overgemaakt. In 1954 is hetzelfde gebeurd. Toen accepteerde de Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway de prijs, maar hij j sloeg de uitnodiging om deze in ontvangst te nemen af. ^5 ADVERTENTIE» lekker eten tips Biefslukopz'n best! fijne doperwtjes Opdienen met champignons en friten in de schaal, op de biefstuk en Of gewoon met brood een goed stuk vlees hoort erbij

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1