NOG NOOIT EEN LAND AL HET GOUD Sparta presteert op Kasteel niets SCHUTTERIJ VAN ADO HAD GEEN CLEMENTIE MET SVV Zege amateurelftal in twee minuten (2-0) Nummers 2 t/m 4 in Inlertoto Nederland sloeg bresje in muur ALLE GOUDEN MEDAILLES VOOR JAPAN Berg drie de 5-0 van Training na afloop voor René Pas SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT DEN HAAG Naar w(j vernemen zal aan het eind van de eomeptitie weer een juni- en julironde voor de Intertoto- competitie worden gespeeld. Voor de financieel aantrekkelijke junironde per uitwedstrijd ontvangen de deelne mende verenigingen een onkostenvergoe ding van 10.000 gulden zullen door de KNVB de nummers twee. drie. vier en vijf van de eredivisie worden inge- Verlies en remise voor Rob Hartoch RAACH De Nederlander Rob Har toch heeft zaterdagavond in het Oosten rijkse Raach in de vijftiende ronde van het zoneschaaktoernooi verloren van de Bulgaar Radulov. Hartoch speelde met zwart. De afgesproken partij tussen Har toch en de Hongaar Portisch eindigde gisteren in remise. Na 15 ronden staat de Oostduiser Uhlmann aan de leiding met 11 punten. MEXICO-CITY Japan heeft in Mexico- City genadeloos afgerekend met het Europese optimisme. Geen van de westerse judoka's heeft de massale aanval van de Aziaten, die de laatste jaren in „hun" sport terrein leken te verliezen, kunnen afslaan Ook een voor alles vechtende Wim Ruska niet. De donder dag in dit zesde wereldkampioenschap zo teleurstellend uitgeschakelde oud-zwaarge- wichtkampioen was zaterdagavond in de finale alle categorieën niet opgewassen tegen het geweld van de 23-jarige Mastoshi Shi- nomaki, die zijn land aan de zesde gouden medaille hielp. „De Japanners hebben de Europeanen een goede les gegeven. Zij heb ben hard gewerkt om hun suprematie te her overen en zijn daarin geslaagd. Er blijft ons niets anders over dan ou onze beurt harder dan ooit te trainen om in 1971 in Ludwigs- hafen en in 1972 in MUnchen iels terug te winnen", was de conclusie die de Neder landse coach Koos Henneveld na het verlies van Ruska trok. Zes finales: zes keer goud, waarvan drie keer in een Japans „onder onsje". Na een dergelijk imposant resultaat nog nooit heeft één natie in een wereld kampioenschap alle eindstrijden gewonnen is er voor de verliezers geen tijd om terug te zien. Toch is Nederland niet de enige ver liezer geworden. Ook de Russen, de Duitsers en de (veel te hoog geschatte( Zuid-Koreanen liepen tevergeefs storm tegen de Japanse muur, waarin Nederland nog een redelijke bres (één zilveren en twee bronzen medailles) heeft kunnen slaan. Het op de eerste dag ge leden gezichtsverlies herstelden Martin Pog- lajen (vrijdag brons in het middengewicht) en Wim Ruska en Ernst Eugster (zaterdag resp. zilver en brons in de open klasse) enigszins. ROTTERDAM Hel is nog niet zo lang geleden dat NAC een onbetekenende rol in de middenmoot vervulde, met slechts af en toe gunstige uitschieters op hel eigen terrein in Breda. Het is ook nog niet z lang geleden dat Sparta op Span gen een voor elke ploeg bijna onneem bare vesting bouwde en hoog op de rang lijst eindigde. Maar onder leiding van trainer Canjels is NAC dit seizoen om gesmeed tot een ploeg die vooral in uit wedstrijden blijk geeft van een goede mentaliteit. Daarentegen wacht Sparta nog steeds op de eerste zege in een thuis wedstrijd. Sparta verloor van NAC in vijf minu ten, waarin de Bredanaars twee kansen kregen en de al voor de rust opgelopen achterstand van 10 ver in de tweede helft omzetten in een voorsprong van 21. Eerst door een goed genomen vrije trap van invalle Luyten voor de ge blesseerd geraakte Vermeulen |die. d.e geleed bal via de onderkant van de-f&C'achlên QiiJnl doelman v. Oosterhout deponeerde en vijf minuten later door de attente, veel swit chende vleugelspeler Brouwers die een over Ter Hor: 1 gestuitte bal hard en laag inschoot. Toen was het bekeken, want die twee treffers bezorgden de Spartanen een dubbele onderkin die loodzwaar tot ver op de borst zonk. En die borst had aanvankelijk zo fier vooruitgestaan. In de beginfaze al toen de verdediging van NAC werd overrompeld door de snel heid die Sprta vooral door de Deen Kristensen in de aanval bracht. Hij rukte na drie minuten het rechterverdedigings- blolc van NAC uiteen en bracht Bosveld in kansrijke positie, maar Bosveld faalde volkomen. Toen het overrompelende be- ginoffensief was geluwd, kregen de Spar tanen al de eerste waarschuwing dat NAC niet bereid was zich in de verdedi ging te laten dringen. NAC drong op, zonder tot doelgerichte schoten te komen omdat het Poolse duo Pogrzeba en Frankicvvicz volkomen aan banden werd EVkenbroek - Kopstoot Die uitvallen werden meestal geleid door Bosveld en Kleinjan die ook ge zamenlijk het enige doelpunt voorbereid den. Bosveld schoof de bal op het mid denveld tussen twee NAC-verdedigers door naar Kleinjan die op rechts een levensgroot gat in de Bredase afweer- linie ontwaarde en de bal ijlings daarin schoof. In eerste instantie miste daar de vrijstaande v d Veen. maar de mee op gekomen De Quant bracht (ie bal toch nog hoog in de doelmond waar de tot dan toe onopvallende Venneker met een kop stoot doel trof (10). Sparta ging door en had in die periode de overwinning veilig kunnen stellen omdat de NAC-verdedi gers keer op keer gaten lieten vallen. Het was weer Bosveld die de mooiste kans verprutste. Paar kansen Venneker, na 't doelpunt weer even onop vallend als daarvoor, viel ook na de rust weer even op. Hij veroorzaakte de vrije trap-overtreding tegen middenveldspeler Quaars waaruit Luyten raak schoot en waarmee de nederlaag van Sparta werd ingeleid. Brouwers maakte die tot een feit. „We hebben een paar kansen gehad |en die hebben we benut", /(ji een tevre- NAC, Leo Canjels. Wim Ruska heeft in 1967 in Salt Lake City vier keer strijd moeten leveren om wereldkampioen in het zwaargewicht te worden. In Mexico City heeft hij het aanzienlijk zwaarder gehad om zilver in de oDen klasse te veroveren. In totaal acht keer verscheen hij op de „tatami" Tegen de Nieuw-Zeelander Josep Fisher behoefde hij slechts 31 seconden in actie te komen, maar in de tweede ronde kreeg hij een nieuwe tegenslag. Masa- toshi Shinomaki, een 23-jarige metaal arbeider uit Tokio, legde de Amsterdam mer na 2 minuten 42 seconden met een osoto gacshi op de mat. Ruska kreeg echter nog een kans, want de Japanner werd winnaar van groep A. In de her kansingen liet de Joego-Slaaf Krajnovic het wegens een gebroken sleutelbeen af weten. waarna Ruska op de Koreaan Chung Sarn Hyun stuitte. Met een waza ari (half punt) uit een gaeshi waza won Ruska. waarna zijn volgende tegenstan der. de Rus Kibrotsjasvili, wegens een schouderblessure, ook niet op de mat verscheen, De laatste hindernis in de herkansingen, de Westduitser Klaus Glahn. nam Ruska met licht voordeel Beste prestaties Sato, verslagen en de 24-jarige Utrechter greep eveneens de herkansingen aan om zich bij de laatste vier te plaatsen. Hij versloeg de Oostduitser Howiller (op beslissing. 21) en de 19-jarige Franse ontdekking Jean-Luc Rouge, eveneens op beslissing. In de halve finales leverden beide Nederlanders hun beste prestaties. Eug ster leek kansloos tegen Shinomaki. maar fanatiek vechtend probeerde hij tegen de hoofdzakelijk verdedigende Japannei te scoren. Shinomaki ontrafelde echter alle pogingen van de Nederlander en won met waza-ari. Ruska rekende in de an dere halve eindstrijd gemakkelijk af met de oud-wereldkampioen in het balf- zwaargewicht, Noboyuki Sato. Toen deze na viereneenhalve minuut even later minder geconcentreerd was, scoorde Ruska een vol punt met een talo toshi Onbewogen Ruska stond toen weer tegenover Shinomaki, 115 kilo zwaar, vierde dan, een reus met een onbewogen gezicht. Al in de eerste seconden zette hij Ruska op een achterstand. Ruska viel aan. de Japanner nam over en scoorde een waza ari met een uchi gari. Wie kon deze Japanner de voorsprong ontnemen? De blonde Amsterdammer, toch nog altijd een van de sterksten, niet Voor lichtgewicht Gieteünck was de wereldstrijd snel voorbij. In de tweede ronde verloor hij van Sonoda, die kam pioen zou worden en in de herkansing was hij kansloos tegen Mura (V.S.). Met een zilveren en twee bronzen medailles minder dan waarop de toch tevreden coach Henneveld had gerekend verliet Nederland het strijdperk. De medailles ir Mexico City gingen Alle categorieën: goud: Masatoshi Shinomaki (Japan); zilver: Wim Rus ka (Nederland); brons: Ernst Eugster (Nederland) en Nobuyuki Sato (Japan). Zwaargewicht: goud: Shuji Suma (Ja pan); zilver: Klaus Glahn (W.-Duitsl.); brons: Matsunaga (Japan) en Onasj- vili (Rusland). Halfzwaargewicht: goud: Fumuio Sa- sahara (Japan); zilver: Peter Hermann (W.-Duitsl.); brons: Kawabata (Japan) en Pokatajev (Rusland). Middengewicht: goud: Isamu Sonoda (Japan); zilver: Katsuji Hirao (Jap); brons: Martin Poglajen (Ned.) en Ho Sung IP (Korea). HalfmiddengewichtgoudHorishi Minatova (Japan); zilver: Yoshimitsu Kono (Japan); brons: Kim Chil Bok (Korea) en David Rudman (Rusland). Lichtgewicht: gobri: YosMo Sofeèöa (Japan); zilver: Toyokazu Nomura (Japan); brons: Kim Sang Chui (Korea) en Serge Soeslin (Rusland). ERNST EUGSTER directer achter (Van onzer sportredactie) DEN HAAG Rinus Gosens is 'n wei nig benijdenswaardig man. De trainer van SVV heeft met leden ogen moeten con stateren dat zijn manschappen na de promotie naar en de voorspoedige start in het eredivisievoetbal een angstwek kend laag niveau hebben bereikt. Zo laag dat voor het behoud van SVV in de ercdivicsie moet worden gevreesd. Van het eertijds schrik inboezemende duo Aad Koudijzer en Wout van Mee leren dat enige maanden geleden, in de eerste divisie, doelpunten fabriceer de aan de lopende band is weinig meer overgebleven dan de herinnering De „Luchtmacht", zoals het tweetal in de volksmond werd genoemd omdat het vooral met het hoofd zo uiterst ge vaarlijk was. heeft zijn kruit verscho ten. Koudijzer en Van Meeteren zijn kanonnen zonder munitie, hun vuurmond is opgedroogd. In tegenstelling tot ADO dal van de zwakte van SVV dankbaar profiteerde en de tienduizend toeschou wers verrastte op vijf treffers, zo had men de schutterij van de Haagse club in het Zuiderpark in lange tijd niet meer mogen waarnemen. Sinds SW op de tweede zondag van september een half dozijn doelpunten moest incasseren in de uitwedstrijd te gen Feijenoord is het met de Schiedam mers bergafwaarts gegaan. Die neder laag heeft een groter schok teweeg ge bracht dan Rinus Gosens aanvankelijk had verondersteld. „Ach. de eredividie is geheel nieuw voor ons. we willen graag iedere zondag wat leren", kon men in den beginne uit zijn mond ver nemen. Maar inmiddels is de tijd gaan dringen en kan Rinus Gosens wiens ploeg doodeenvoudig een tekort aan kwa liteit moet worden toegeschreven zich gelijke uitspraken nauwelijks meer ver oorloven. Hem rest te trachten SVV in d.* hoogste afdeling te houden en hij is daarom gaan experimenteren. Zijn pion nen in de achterste linies werden op verschillende plaatsen ..uitgeprobeerd", positiedekking veranderde in mandek king en de muur rondom het straf schopgebied is opgetrokken. Half uur na rust Maar hoe Rinus Gosens zijn elftal ook samenstelde met ditmaal aanvoer der Van Leeuwen als zeer middelma tige Ausputzer de hoop voor de naas te toekomst keerde er niet mee terug en van enig systeemvoetbal is nauwe lijks sprake, zoals tegen ADO wel zeer schrijnend aan het licht kwam. Het was eigenlijk alleen maar de vraag hoe hoog de score in het Zuiderpark zou oplopen, want de keren dat de SW voorwaartsen althans de spelers die er voor moesten doorgaan over de middel lijn verschenen waren met recht op de vingers van een hand te tellen, De Haagse doelman Ton Thie werd BANGOR Het Nederlands amateur- elftal heeft zijn positie in groep 1 van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landenteams in Bangor aanmerke lijk versterkt. De ploeg van coach Arie de Vroet die eerder dit jaar met 30 van Schotland won, versloeg zaterdag Wales, door twee doelpunten van René van de Kerkhof, in de 84ste en 85ste minuut. Tot dat moment had het ernaar uitgezien dat de wedstrijd in een doelpuntloos gelijk spel zou eindigen. Wales was sterk begonnen. Naarmate de wedstrijd vorderde, groeide het zelf vertrouwen van de Nederlandse ploeg en j na de rust beheersten de Nederlanders de wedstrijd. Toch kwam het doel van We- I ver (SC Assen) twintig minuten na de j rust in gevaar toen een schot van Allen j van richting werd veranderd maar juist I tot hoekschop vloog. Aan de andere zijde j had Wales geluk toen een doelpunt van i Van Londen (De Graafschap) werd afge keurd omdat de Deense scheidsrechter Vilton even tevoren een overtreding had geconstateerd. Wales speelde duidelijk op een verde ling van de punten en leek in deze opzet te slagen Tot René van de Kerkhof (MULO) zes minuten voor het einde pro fiteerde van een misser van centrale ver dediger Alan Phillips: 01. Nauwelijks een minuut later had de Brabander op nieuw succes toen hij goed voorbereidend werk van Kiel (Go Ahead, Kampen) en De Wit (ZW) afrondde: 02 Het was een verdiende overwinning voor de Nederlandse amateurs die vooral in de tweede helft sneller waren dan hun tegenstanders, die ook in technisch op zicht de mindere waren. Als de aanval lers zuiverder hadden geschoten, was d« overwinning heel wat groter uitgevallen. De stand in de groep van Nederland is: Nederland 2 2 0 0 4 50 Wales 2 0 111 1—3 Schotland 2 0 111 1—4 (ADVERTENTIE) Juichende gezichten van ADO-spet door ren flinke uithaal met het link' Niels llolström laat zijn handen de vr( goede kansen had laten liggen. slechts eenmaal in verlegenheid ge bracht Dat was na een half uur in de tweede helft en niet eens door Schie- damse verdiensten maar omdat centra le verdediger Kees Weimar de bal op zijn doelman meende te kunnen terug spelen maar niet in de gaten had dat linksbuiten Van Beveren in de buurt was. Er dreigde een zeer gevaarlijke situa tie maar eerst miste Koudijzer op gran dioze wijze de enige maal dat de voor malige schutter zijn aanwezigheid open baarde en na hem enige zijner colle ga's Het lichaam van Aad Mansveld bracht tenslotte redding. Zuiderparkcomplex Toen echter had ADO zich al van een zeer comfortabele voorsprong verzekerd, niet het minst te danken aan het uitste kende werk van Harald Berg, wiens flit sende acties steeds ettelijke Schiedam mers te erg waren. Harald Berg scoorde niet alleen driemaal, hij was bovendien de grondlegger van de strafschop waar uit Mansveld de bal langs doelman Eddy i van der Roer joeg, en vooraan ook zijn Scandinavische buurman Niels Holm- ström van enige nauwelijks te missen kansen. Maar Holmström zag zijn acti- i viteiten in het Zuiderpark wederom niet beloond „Het lijkt alsof Holmström met j een Zuiderparkcomplex te kampen heeft j aldus manager Hartmann na afloop Het eerste doelpunt van ADO ontstond al na vijf minuten toen Holmström bij een hoekschop van Harrie Vos een aan tal verdedigers aan zich bond. doelman Van der Roer missloeg en Berg. vrij wel staande op de doellijn, gemakkelijk kon inschieten: 10. Die ene treffer was de gehele oogst van de eerste helft, maar na de hervatting was dat anders. ADO speelde toen in een hoger tem po en vooral nadat rechtsback Theo van der Burch na drie minuten met het linkerbeen de Schiedammers tegen een achterstand van 2—0 liet aankijken („Ik wilde de bal eerst nog afgeven maar ik dacht: laat ik nou zelf maar eens schieten") was het met SVV ge daan. Daarbij kwam nog dat rechtsback Hazebroek kort na het begin van de tweede helft geblesseerd was geraakt en niet vervangen mocht worden om dat Mulder reeds als invaller was ver schenen voor Van Meeteren. SVV speel de toen min of meer met tien man. •ADO had evenwel bitter weinig cle mentie. Harald Berg scoorde in de twintigste minuut (30) met een dro ge harde knal na een voorzet van Den Over, Mansveld benutte een straf schop (40) nadat Van Leeuwen bij een voorzet van Berg hoog opspringend hands had gemaakt en luttele minuten voor het eindsignaal van scheidsrech ter Van Gemert werd Harald Berg door een schitterende dieptepass van Lex Schoenmaker in de gelegenheid gesteld zijn hattrick te voltooien: 50. „Sterkte", zei iemand na afloop op een toon vol medeleven legen Rinus Gosens. Gosens. (Van ome sportredactiel DEN HAAG. Voor A.D.O.'s René Pas begon de voetbalzondag gisteren pas na afloop van de wedstrijd tegen S.V.V. De kleine Hagenaar, dit seizoen via een jaartje bij de eerste-divisieclub RCH, weer bij ADO teruggekeerd op de rechts- buitcnplaats, liep drie weken geleden in de thuiswedstrijd tegen DWS een lichte hersenschudding en een kaakwond op. Hij is daarvan inmiddels hersteld, maar René Pas had de training nog niet her vat. En aangezien trainer Jezek het noodzakelijk vindt dat zijn pupil ten spoedigste weer in de gewenste conditie komt, was hem opgedragen zondag met de training te beginnen. Op een wat ongewoon tijdstip: om kwart voor vier. "Wie beweert, dat hij zijn totoformulier beter invult omdat hij (6S*) rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Of u er nu 13 of weer 7 goed hebt geraden, steek een (SjR) op, dan róókt u in ieder geval voortreffelijk! j

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9