BITTERE GROTESKE ROND HET ECHTELIJKE BED PSP door PAK op rand van scheuring Landelijk PAK-overleg afgewezen De bakkerde bakkersvrouw en het bakkersjong Scapino met nieuw werk Vrijheid voor de strip op school MEDEWERKERS MAANDAG 27 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT SUSKE EN WISKE DE DROMENDIEFSTAL 0m tem ten meen mi m mum vmiceminHtimm,.. LUCKY LUKE: IN DE RECHTER (Van redactie) AMSTERDAM Gesprek met geest verwanten, bijvoorbeeld in PAK-verband. of geen gesprek, dat is de kwestie die dit weekeinde de PSP op de rand van een scheuring bracht. Op de algemene vergadering in Amsterdam stonden tot op het eind van het congres voor- en tegenstanders van 'n progressief akkoord ■Unrecht tegenover elkaar. Toch is het nog tot een afscheiding van een van de beide groepen gekomen. In het nieuwe partijbestuur zijn zowel vóór en tegen standers van het PAK gekozen, en beide partijen hopen dat het nieuwe bestuur constructief zal kunnen werken. Wie verwacht, dat Jean Anouilh zich na zes jaar zwijgzaamheid als toneelschrijver, vernieuwd zou hebben in „De Bakker, De Bakkersvrouw en het Bakkerspjong", zal door het zien van dit stuk, dat de Haagse Comedie sinds zaterdag op het repertoire heeft staan, lichtelijk teleurgesteld zijn. Het is immers een verzameling van allerlei bekende elementen en momenten uit Anouilh's uitgebreide oeuvree, waar de Haagse Comedie de Nieuw stuk van Anouilh bij Haagse Comedie In de meeste scenes van dit stuk staat het echtelijk bed centraal op het toneel. Een uitermate traditionele toneel situatie ziet men voor zich: een wat be nepen kantoormannetje, thuis en op zijn werk volledig gedomineerd door zijn vrouw, respectievelijk zijn chef. Hij compenseert zijn minderwaardigheids gevoelens door dromen (waarin hij zijn baas vernedert, zijn vrouw verstoot en zovoort). door heftige woordenwisselin gen met zijn vrouw en door korte uit stapjes naar het bed van het dienstmeis je. Zijn vrouw vlucht ook in dromen (over een soort droomprins, die vroeger op haar verliefd was en nu terugkeert in haar leven) en in dezelfde ruzies. Daar- I tussen zitten de twee kinderen een jon gen en een meisje, in de klem. Het meis je is verder niet uitgewerkt, maar de reacties van het zoontje. Toto. hebben hetzelfde patroon: Ook hij droomt.Hij hetzelfde patroon: Ook hij droomt. Hij leest een boek over indianen en die verschijnen dan om hem heen. Als hij uit zijn geschiedenisboek een lesje moet leren over Lodewijk de Zestiende, die een zeer gelukkige tijd had met zijn vrouw en hun zoontje in de gevangenis, vlak voor hun dood, droomt hij daarover en ziet zijn ouders en zichzelf als de historische figuren. De dromen van de jongen zijn uiter aard van een andere intentie. De echte lieden vluchten weg, zij dromen omdat zij niet kunnen leven met de situatie die hen is opgelegd. De jongensdromen zijn idealistisch. Toto wil immers stre ven naar een gelukkige situatie. Daarom is het heel wreed, dat in het laatste ta fereel zijn droom een nachtmerrie wordt, waarin alle dromen, ook die van de ouders, uit het stuk samenvloeien: de indianen hebben Toto en de ouders aan de martelpaal gebonden en met de dood in de ogen bekennen de ouders elkaar hun werkelijke, innige liefde. Daarna sterven zij. Een in alle opzichten, uit zichtloos slot van ditwe inig opwekken- K lucht Al is Anouilh in dit stuk negatief, somber en cynisch, toch is de lach en de vrolijkheid volop aanwezig. In die humor is gestreefd naar de stijl Feydeau, naar wie zowel in Anouilhs inleiding als in een van de dramatische hoogtepunten van het stuk verw wordt. De mens is het meest tragisch, wanneer hij het middelpunt is van klucht. Dat kluchtige heeft bij Anouilh echter, in tegenstelling tot Feydeau, al te maken met uiterlijkheden: gedu- rende driekwart van het stuk loopt de echtgenoot rond in een lang wit nacht- hemd, soms nog met een hoedje en wan delstokje daarbij ook. Sommigen kunnen 1 daar lang om blijven lachen, anderen verwachten toch dat er meer plaats vindt. j ..De Bakker, de Bakkersvouw en het Bakkersjong" is een bij .onder knap ge schreven stuk. waarin men ziet dat Anouilh in zijn techniek van toneel afgelopen twintig jaar zoveel van heeft gespeeld. In het programma van deze voorstelling is een lijstje opgenomen van elf stukken die door het gezelschap in die periode zijn gespeeld. Diverse stukken in uiteenlopende stijlen. Simpele, ro mantische komedies, naast cynische, grimmige stukken. Dit nieuwe stuk hoort bij de tweede categorie. Dat is niet nieuw bij Anouilh. Het is ook niet nieuw, dat in deze bittere klucht over een vastgelopen echtpaar het zoontje de hoofd rol vervult, omdat hij tenslotte de meeste klap pen krijgt. De zuiverheid van de kinderziel is een veel voorkomend symbool, ook ditmaal cul minerend in een simpel, maar hartverscheurend zuiver kinderliedje, als afsluiting van enkele ta ferelen. een motie aan om de gesprekken over een PAK alleen nog toe te slaan op plaatselijk niveau, mits er enig zicht op resultaten was. Het landelijk PAK en provinciale PAK's waren daarmee voor goed van de baan, wat de PSP betreft. Zondagmorgen echter, toen men eigen lijk van plan was de nog grote agen da verder af te handelen, kwam een groep „verontrusten" met een verkla ring dat de motie van zaterdagavond De woordvoerder van de verontrus- voor hen onaanvaardbaar was. Zij wil den dat het partijbestuur gemachtigd zou werden naar eigen goeddunken de statenverkiezingen van juni volgend jaar eventueel opnieuw een gesprek te beginnen met PAK-partners. ten. fractievoorzitter Wiebenga. deelde mee dat de groep zich zou beraden over mogelijke consequenties. De afdeling Amsterdam kwam hierna met een ver klaring van afkeuren van de houding van Wiebenga. Deze verklaring werd door de meerderheid van het congres overgenomen. Wiebenga werd verweten dat hij tegen congresbesluiten in wilde gaan. en dus ondemocratische handelde. Geei van beide partijen wenste ech ter uit de partij te stappen. Al zater dagavond deelde de groep Amsterdam mee dat zij in de partij zouden blijven, I ook al zouden haar voorstellen tot stop zetting van de PAK-gesprekken niet door I het congres worden overgenomen. Na het beloofde beraad deelde Wiebenga namens de verontrusten mee, dat oolj zij ln de partij wensten te blijven. Scapino weet terecht van geen ophouden. Met stijgend succes en even eens toenemende technische en artistie ke middelen vangt men generatie na ge neratie schooljeugd óp. Van klein tot groot. De start van de Kinderboeken week was een dag of tien geleden in de Kurzaal niet zo gelukkig, maar datzelf de ballet. Op Schoolreis met een boek, bleek het gisterenmiddag in het welge vulde Circustheater al veel beter te doen. al blijven spreken en zingen on wennige zaken voor het dansersvolkje, waarvan in onze dagen nu eenmaal wel armen en benen, maar niet het stemge bruik en de dictie zijn genormaliseerd „Laat dat", een coquetterie met de Amerikaanse dans. was door Ans Wor tel knap in de montering gezet. Een beetje lawaaierig op het einde, maar vaak verrassend en vermakelijk. Muzikaal ook een smakelijke, goed klaargemaak te hutspot van Bach tot Beatles. Het ballet „Op zoek" is te lang en te moei lijk voor kleinere toeschouwers, die niet door hebben, waarom Scapino nu niet met het danspaar mag meedoen. Wat zouden de kinderen trouwens zo vroeg al met een driehoeksverhouding moeten be ginnen? De tweede acte van Coppélia Is en blijft een glanspunt van Scapino. zelfs al is dr. Coppelius meer een gek man netje dan een demonische zoeker. Mary Siegel wordt in de enige dansrol, Swan- hilda. natuurlijk nooit een Hilarldes en zelfs geen Ine Rietstap, maar is als klassieke danseres in dit kijkspel toch ruim voldoende. Jammer dat de verruk kelijke muziek van Delibes het met vleugel moest doen. WEER of geen WEER DE BILT Na het voorbijtrekken van enkele zwakke oceaan storingen, waarbij in ons land één tot drie millimeter regen viel, i* de luchtdruk boven West-Europa flink gaan stijgen. Het centrum k.n.m.i. deelt Rustig weer mede: tuiII een krachtig hogedmkgebied met een waarde van bijna 1040 millibar lag vanmorgen boven West-Frankrijk Tussen dit sys teem en een diepe depressie m de omgeving van Spitsbergen staat boven het noordelijk deel van de oceaan een krachtige westelijke luchtstroming, waarmee vrij zachte, maar vochtige lucht naar West-Europa wordt gevoerd. Morgen zal het hogedrukgebied boren het Alpengebied aankomen en zal het weer bij ons blijven beheersen Naast wolkenvelden en hier en daar mist in de nacht en ochtend worden ook op klaringen verwacht met tempera turen aanhoudend boven normaal voor de tijd van het jaar. Zon: 07.27—17.20: maan: 18.17— 11.33; hoogw Schei'.: 4.30, 16.46. Vooruitzichten voor morgen, op gesteld door het KNMI: enigszins veranderlijk, maar or^erwegend droog. Temperaturen aanhoudend boven normaal voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten voor morgen in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: nul tot vijf; min, temp.: van één tot zeven graden boven normaal: max. temp.: van nul tot vijf graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens twaalf uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal' 80 procent- Bakker en bakkersvrouw in het echtelijke bed: Do van Stek en Henk schrijven (dialogen maken, personen in troduceren, met enkele minieme din gen situatie opbouwen) nog steeds een groot meester ig. Boucndjjen geeft hij ac teurs zeer dankbaar materiaal in han den. Dal alles neemt niet weg dat ik zijn stuk niet ditidelijk kon vinden, niet eerlijk en vooral tamelijk goedkoop. De droomscenes van pa en ma verlopen volgens overbekende patronen, die na een halve minuut soms al duidelijk zijn en waaraan verder niets meer wordt toegevoegd. En dat is soms erg verve- Henk van Ulsen en Do van Stek De voorstelling van de Haagse Come die stond onder regie van Paul Steen bergen, maar door zijn ziekte heeft hij dit werk niet kunnen voltooien. Misschien is dat er een van de redenen van, dat de voorstelling er niet zo sterk bijstond als mogelijk was geweest. Alle mogelijk heden leken niet uitgeprobeerd te zijn. de zaak was vaak niet toegespitst, zo dat het allemaal wat in de lucht bleef hangen. Maar in de aanzetten en de sfeer van het geheel kon men duidelijk merken dat er met begrip voor Anouilh was gewerkt en de voorstelling zal on getwijfeld veel. zo niet alles winnen na een langere inspeelperiode. Oorspronkelijk teas het de bedoeling geweest, dat oudere acteurs het echt paar zouden spelen. Dat kon niet door gaan en misschien was het ook daarom, dat de voorstelling het stuk uit zijn ver band trok. Henk van Ulsen en Do van Stek brengen te veel jeugd mee om het door levenservaringen wat onfris ge worden echtpaar helemaal waar te kun nen maken. Zij moeten allebei de span ningen wat overtrekken en bederven daarmee iets van de vele boeiende din gen, die zij doen, wat echter onvermij delijk is onder deze omstandigheden. Maria Stiegelis heeft in zekere zin het zelfde probleem, maar dan de andere kant op: zij moet het jongetje Toto spe len en ook dat is een onmogelijke op gave. Het is weer niet haar schuld dat het niet helemaal lukt, zij is zeer talent vol en maakt Toto met vooral een boeiende, wat hoekige plastiek, vaak erg geloofwaardig. Verder is er een dwaze secretaresse an Anne-Marie Heyligers, die de rol j een geslaagde, parodistische wijze brengt: een goed en karikaturaal gespeelde kantoorchef van Guus Ver- straete en een wat kille droomprins van Manfred de Graaf. Anne Oostveen is het dienstmeisje, erg leuk gedaan, maar toch niet in staat de uitbarsting in het derde bedrijf op te lossen. Door Anouilh is die overigens dan ook hele maal niet voorbereid. Paul Rodenko had een spirituele ver taling geleverd, typisch in zijn idioom; Hep van Delft was in zijn decor minder spiritueel. De première van zaterdag avond was overigens voorafgegaan door twee openbare generale repetities voor de schooljeugd. JAN VERSTAPPEN ZWOLLE. Hoogtepunten van Strip 70. de tweede Nederlandse dag van het beeldverhaal, die zaterdag in Zwolle heeft plaats gehad, waren de benoeming van de bekende Vlaamse striptekenaar Willy Vandersteen tot erelid van het stripschap en het aannemen van een resolutie, waarin er b(j minister Veriinga op wordt aangedrongen om een 21 jaar oude circulaire te herroepen. Met die circulaire heeft de toenmalige minister van O., K. en W. getradit om het verspreiden van beeldromans zowel op school als daarbuiten zoveel mogelijk tegen te gaan. Als motivering werd indertijd aangevoerd, dat deze boekjes over het algemeen van sensationeel ka rakter waren zonder enige andere waar- Het stripsohap omvat ruim 450 belang stellenden in strips. De heer Vandersteen gaf een belangwekkend overzicht van het Vlaamse stripwezen. Voor het einde van het 'jaar zal diens honderdste album van „Suske en Wiske" verschijnen. Op 1, 2 en 3 november zal in Lucca (Italië) voor de vijfde keer een Europees stripcongres plaatsvinden. N.V. PHILIPS lf: GLOEILAMPENFABRIEKEN Industriegroep Electronische Distributie Systemen Leiden Voor de produktie van centrale antennesystemen zoeken wij: voor het monteren, afregelen en kontroleren van electronische apparaten. Een speciale opleiding is niet vereist. Nadere inlichtingen over loon- en arbeidsvoorwaarden kunt u krijgen op dinsdag 28 oktober 's avonds van 79 uur of dagelijks aan ons adres Evertsenstraat 90. Het werk, dat PHILIPS u biedt, is het overwegen waard. „London Blues dreunde in Circustheater De Engelse bluesmuziek ook wal White Blues genoemd mag zich in Europa in een grote belangstelling ver heugen. Dit idioom omvat zowel elemen ten van de oude bluesvorm als de mo derne Rhythm and blues, terwijl bo vendien het improviserend musiceren steeds meer veld wint. Dit mochten wij zaterdagavond j.l. weer constateren in het Circustheater te Scheveningen. waar drie Engelse blucsformaties voor 't voet licht traden. Opmerkelijk is de techni sche bekwaamheid welke deze jonge mu zikanten demonstreren. Onontbeerlijk schijnt echter het enorme volume te zijn waarmede deze muziek wordt gebracht. Wat dit laatste betreft spande de groep Ten years after beslist de kroon Het elektronisch geweld van welgeteld are geluidsboxen werd door hen be- l Tot ons niet gering genoegen was ech- aan afstelling en klankkleur de no dige zorg besteed. Muzikaal gezien werd door deze groep dikwijls goed werk ge leverd. hoewel sommige stukken veel te lang werden uitgewerkt. De sologitarist- vocalist is zonder meer 'n talent met 'n thodoxe wijze zolieerde. sterke feeling voor de blues. Bovendien bezit hij het vermogen een melodie naar een sterke climax te voeren, daarbij kun dig terzijde gestaan door basgitaar, or gel en drums, welke laatste op haast or thodoxe wijze soliëerde. Bij de groep Chicken Shack bleek het muzikaal accent meer op de rhythm and blues te liggen, hetgeen qua ritmiek en melodiestructuur duidelijk tot uiting De organist-pianist van deze groep bleek muzikaal beslist begaafd, vooral in de begeleiding. Jammer dat de registerkeu- ze niet altijd effectief werd gebruikt. Doch men moet bedenken dat hier zeer jonge musici manifesteren, wier pres taties toch veelal frappant te noemen zijn. Als geheel een verdienstelijke blues- Dit concert werd geopend door het trio The Village in de bezetting orgel, basgi taar en drums. Zij wisten het bluesidi oom onder andere in Write my name in the dust te benaderen, vooral door middel van de improvisatie Doch ook hier constateerden wij het euvel de stuk ken te lang uit te werken waardoor aan de sfeer en de melodie afbreuk wordt gedaan. Ondanks het dikwijls dreunend geweld was er voor de fans van de White Blues veel te genieten v. R. Amateurfilmers in Den Haag hijeen DEN HAAG Met dc genrefilm „Super" heeft de filmgroep „E 9,5" uit Emmen in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag üe nationale wissel- prijs gewonnen op het filmfestival van de Nederlandse organisatie van amateur filmclubs (NOVA). De eerste prjjs werd door de jury toegekend aan de smalfilm club uit Bussum voor de speel- en tekenfilm „Nachtmerrie van een dag dief". Honderden leerlingen van het voort gezet onderwijs uit ons land waren in Den Haag bijeen om er de bekroonde films van het „Concours de la dixième muse" te zien, waarbij de Ne derlandse film „Biafra" van de IVO- kindergemeenschap in Amsterdam, ge maakt door jongens en meisjes boven de 16 jaar, een tweede prijs kreeg in de 8 mm-klasse. De Joego-Slavische film „Jeu sans fin", gemaakt door kinderen van nog geen 16 jaar, won de prijs van het Prins Bernhardfonds in groep A, de Canadese tekenfilm „Scream of a butter fly" van James Anderson die in ffroep B,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7