Bisschoppensynode vandaag ges loten Elke sprong heelt aanloop nodig MGR. BLUYSSEN TIJDENS VIERING UITGESCHOLDEN Beraad Sovjet-Unie en ES in Helsinki Verzoek om meer zeggenschap' v Spoedig instructie gemengd huwelijk Steeds meer aanhang voor afgescheiden kunstenaars PROF. RIJSDORP Onderzoek vraagt tijd Publiek via televisie opvoeden Verkiezingen in Australië zijn nog niet beslist Pogingen om synode te verlengen 30 oktober wereldspaardag sparen... verstandig en handig... Willy Brandt: toenadering tot Oostblok Rocard wipt Couve de Murville y MAANDAG 27 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT (Vam, ortza speciale verslaggever J. Spitz) VATICAANSTAD De bisschoppensynode te Rome ls vandaag gesloten met een oproep van de deelne mers aan Paus Paulus de bisschoppen meer zeggen schap te verlenen In het bestuur van de Kerk. Het document was opgesteld in de vorm van een vragen lijst, waarover gestemd moest worden. De vragenlijst bestaat uit. drie delen: over het sub sidiariteitsbeginsel. over de onderlinge verhouding tussen bisschoppenconferenties en de H. Stoel, en over de functionering van de synode. 1. Over het subsidiariteitsbeginseleen vaag geheel, waarbij alleen gezegd wordt dat de eigen autoriteit van de bisschop in zijn diocees nog verder omschre ven Iddenit te worden. Hoe ver. daarover wordt niet gerept. Onduidelijk is ook de stelling dat de Paus zich vooral moet bezig houden met zaken, die, volgens „de hoogste autoriteit", de eenheid en het geloven van de universele Kerk betreffen. Wie is de hoogste autoriteit die uitmaakt wat tot de belangen van de wereldkerk bhoort? De Paus zelf? De Romeinse curie of misschien ook de bisschoppensynode samen met de Paus?. Men zegt hierover niets. De vragen betreffende het sub sidiariteitsbeginsel zijn dan ook de minst overtuigen de. Het kan naituurlijk nog gebeuren dat een of meer bisschoppen een nadere specificatie wensen, omdat juist voor de zelfstandige functionering van de kleine Keiken dit beginsel van enorm belang is. 2. Over de functionering van de bisschoppensynode. Opvallend in dit krachtige werkstuk is dat de zes stellingen, waarmee de bisschoppen al dan niet hun instemming kunnen betuigen, terug te voeren zijn tot de voorstellen die de Duitse gespreksgroep de vorige week heeft gedaan. Zoals bekend zaten de kardinalen Alfrink, Döpfner (München) en König (Wenen) in deze negen leden tallende taalgroep. Alleen de wens om 3. Over de onderlinge relaties van bisschoppencon ferenties en H. Stoel. Als voornaamste stellingen springen hierbij in het oog: De bisschoppen erkennen de volle vrijheid van de Paus om als primaat be paalde zaken aan zich voor te behouden. Zij verkla ren echter, dat zij de Paus hierbij van dienst willen zijn. Zij menen dat de Paus deze medewerking moet aanvaarden. Dit punt is van belang voor het morele gezag van uitspraken (decreten, instructies, encyolie- PAUS PAULUS VERDEDIGT CELIBAAT ken en dergelijke) die door de Paus ten behoeve van de wereldkerk worden gedaan. Op de achtergrond staat hierbij onder meer het ongenoegen van veertig bisschoppen bij de gang van zaken rond de encycliek Humanae Vitae. die aan het centrale kerkelijke gezag eerder afbreuk heeft gedaan dan dat zij opbouwend heeft gewerkt. Er moeten methoden worden gevonden om de samen werking tussen bisschoppen (conferenties) en de Ro meinse curie mogelijk te maken. Als er zich in Rome vragen voordoen betreffende de handenwijze van de lokale Kerk, dan dient eerst deze lokale Kerk gehoord te worden, voordat eventuele beslissingen worden genomen. Over het derde deel van het werkschema (de onder linge verhouding van de bisschoppenconferenties) werden de bisschoppen nog geen vragen voorgelegd. Alleen of zij ermee akkoord gingen dat aan de bis schoppenconferenties een overzicht van de besprekin gen der afgelopen dagen ter nadere bestudering wordt toegestuurd. PREDIKATIE PAUS Paus Paulus heeft zich zaterdag voor het eerst sedert de bisschoppensynode in het openbaar uitgelaten over de collegia! itei tsgedachte In de kerk van Maria Maggiore waar zaterdagmiddag een eucharistieviering plaats had, die beschouwd kan worden als een liturgische afsluiting van de synode, liet de Paus prijzende woorden over de collegiali- teitsgedaohte in het kerkelijk bestuur horen: „Een vorm van kerkelijke gemeenschap zijn wij ons weer bewust geworden, die wij, op het fundament van het apostelcollege, collegialiteit noemen, namelijk de band van liefde en apostolische arbeid die ons met elkaar verbindt. Wij willen deze band in de moeilijke tijd waarin Kerk en wereld zich bevinden, nog hoger schatten en in ons denken en handelen door de onder linge liefde werkzaam laten worden". Bepaald opvallend was dat Paus Paulus deze keer geen enkele restrictie maakte: hij liet op zijn prijzende woorden geen oratio pro domo volgen, zoals men van hem gewend is: een uitvoerige uiteenzetting over het pauselijke primaat. In de predikatie riep de Paus tevens op tot goed begrip voor het celibaat, dat hij „een altijd brandende vlam en een bovenmenselijke deugd" noemde, die „op bovennatuurlijke hulp is aangewezen". (Van i l speciale verslaggever) ROME Tijdens een ontmoeting tus sen de voorzitters der bischoppenconfe- renties en de congregatie van de geloofs leer, heeft kardinaal Seper aangekondigd, dat binnenkort de pastorale instructie over het gemengde huwelijk, waarom de eerste synode in 1967 dringend gevraagd heeft, gepubliceerd zal worden. De kar dinaal heeft de bisschoppen de defini tieve tekst voorgelezen. Uit de schaarse Inlichtingen die over de instructie te verkrijgen zijn in Rome, is als voornaamste punt af te leiden, dat aan de bisschoppenconferenties, in over leg met de Heilige Stoel, wordt overgela ten. richtlijnen voor het gemengde hu welijk op te stellen die passen bij de lokale omstandigheden. Hiermee zal de Heilige Stoel aansluiten bij de wens die de bisschoppensynode in 1967 heeft uit gesproken. Er zal, zo wordt verwacht, een zekere ruimte worden gegeven voor publieke oecumenische huwelijksinzegeningen eventueel te volgen door een eucharistie viering waarin echter van intercommunie geen sprake zal zijn. Welke de preciese rol van de niet-katholieke voorganger hierbij kan zijn, is nog niet bekend. Om trent de cautiones zal ook een verrui ming te verwachten zijn: het ligt In de bedoeling, de gehuwden de vraag voor te leggen, hun eventuele kinderen in chris telijke geest op te voeden (tot nu toe luid de de eis: katholiek te dopen en op te voeden). Het lag in de bedoeling van de pause lijke staatssecretarie, de instructie over het gemengde huwelijk reeds voor de bis schoppensynode uit te geven. Kardinaal Willebrands, voorzitter van het secreta riaat voor de Eenheid der Christenen, heeft dit voorfcomen om eerst de bis- sohoppen de kans te geven, inzage van de definitieve tekst te krijgen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De nieuwe BBK '69 heeft tydens een in Haarlem gehouden vergadering haar beginselden en ont werpstatuten aan rond honderd kunste naars voorgelegd. Tijdens deze vergade ring. waarop de aanwezigen hun wan trouwen en veroordeling uitspraken over de gang van zaken in de oude BBK. hebben de kunstenaars zich volledig ach ter de afgescheiden groep gesteld. Een van de belangrijke veranderingen van de BBK 69 ten aanzien van de oude beroepsvereniging is het stemmen over alle essentiële aangelegenheden (dus ook over acties naar buiten) per referendum. Omdat de nieuwe beroepsvereniging zich ten doel heeft gesteld zich niet tegen de maatschappij te willen opstellen, maar er middenin, zullen voortaan ook alle personen en instellingen, die zich be moeien met of zich interesseren voor het culturele welzijn, als lid-niet-kunstenaar tot de vereniging mogen toetreden. De nieuwe BBK heeft inmiddels con tact opgenomen met de besturen van de federatie en van het voorzieningsfonds ter verkrijging van doorlopende rechten voor de leden van BBK '69. Vortss is de beroepsvereniging begonnen met in leidende oriënterende besprekingen met het ministerie van CRM en met gemeen telijke overheden. Voorts wil BBK 69 de activiteiten van de solidaire actiegroepen tn gewestelijke besturen op krachtdadige wijze voortzetten en ondersteunen. UTRECHT (ANP) „In de sportwe reld verwacht men dikwijls onmiddellij ke praktijkeffecten uit 't wetenschappe lijk onderzoek. Dit moet tot frustratie leiden. Zowel een vér- als een hoogte- sprong behoeft een aanloop. Zo zal men ook een onderzoeker rust en tijd moeten laten tot ordening, tot vaststelling van wat onderzoekbaar is en tot opstelling van een onderzoeksituatie. Het verlan- ge naar exact lijkende aanwijzingen voor de praktijk leidt menigmaal tot 'n te grote gretigheid in het aanvaarden van onderzoekingen van beperkte bete- Prof. Rifsdorp: UTRECHT (ANP) Prof. dr. K. Rijs- dorp, die vanmiddag met het uitspreken van zijn rede over theorievorming en experiment in de lichamelijke opvoeding en de sport zijn bijzonder hoogleraar schap in de gymnologie aan de rijks universiteit in Utrecht aanvaardde, heeft tijdens een persconferentie gezegd, dat het publiek bij sportwedstrijden en der gelijke in ruimere mate, en vooral regel matiger, moet worden geïnformeerd over wat wel en wat niet „fair play" is. Voor deze „opvoeding" van het publiek-acht hij de inschakeling van het medium televisie het meest doeltreffend, al zal pas na een langere periode van beïn vloeding verschil in publieksgedrag zijn te constateren. Prof. Rijsdorp zei ook, dat in Neder land steeds minder behoefte bestaat aan sportbeoefening volgens een bepaalde organisatie of structuur. „Men wil niet meer gebonden zijn aan bepaalde trai ningsuren. Men wil vrij zijn van lid maatschappen die verplichtingen met zich brengen. Daarnaast is er echter een groeiend besef van een bewegingsarm- moede als gevolg van het zittende leven, dat velen lelden. Cornells Hendrik Bilder uit IJmuiden, de ongekroonde koning van de vaderlandse pensioentrekkers, heeft zaterdag zijn honderdste verjaardag gevierdAls ex-KNIL- militair ontvangt hij al zeventig jaar pension. Hier ontvangt hij een klin kende gelukwens va de vijfjarige Bertha, een van zijn jongste achter kleinkinderen. Dit heeft prof. dr. K. Rijsdorp, die vol gende maand 58 jaar wordt, vanmiddag gezegd in zijn rede „theorievorming en experiment in lichamelijke opvoeding en sport", waarmee hij zijn bijzondere hoog leraarsambt in de faculteit der sociale wetenschappen aanvaardde. Rijsdorp was voor rector van de academie voor licha melijke opvoeding in Den Haag. Prof. Rijsdorp gaat onderwijs geven in de we tenschap der lichamelijke opvoeding en is als zodanig benoemd vanwege de stich ting voor de wetenschap van de lichame lijke opvoeding. De nieuwe hoogleraar zei dat het spe cifieke gymnologische onderzoek het best ondergebracht zou kunnen worden in de researchvleugel van een sporthal, in de nabijheid van de sportvelden, zo dat de onderzoeker als 't ware „in huis" met de problemen wordt geconfron teerd. Prof. Rijsdorp wees erop, dat in de lichamelijke opvoeding en de sport nog steeds de gedachte wordt gevonden dat bepaalde oefeningen bepaalde „abso lute" effecten hebben, „maar zo proces matig is de vraag naar het oefeneffect niet te beantwoorden". De studie van het leren bewegen, al dus de hoogleraar kan beter niet worden geënt op bewegingen die in laboratoria worden geconstrueerd. Zij moeten berus- ten op reële bewegingssituaties uit het j gebied van lichamelijke opvoeding, sport i en therapie. Prof. Rijsdorp constateerde met eni- j ge spijt dat in Nederland geen school- j experimenten hebben plaatsgehad waar- 1 bij meer tijd voor lichamelijke oefenin- gen ter beschikking komt, zoals dat al wel 't geval is in Frankrijk, België en j Zwitserland en Oostenrijk. Experimenten als de Westduitse interessegroepen en de Oostduitse sportschool verdienen volgens I hem meer aandacht. Rusland stelt twee Britten in vrijheid MOSKOU (AP) Twee Jonge Engel- sen zijn zaterdag vrijgelaten In het ka- j der van de Brooke-Cohensplonagetrans- j actie en in Londen aangekomen. De 24-jaar oude Michael Parsons en j de 29 jaar oude Anthony Lorraine wa ren in Rusland tot resp. vier en drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens 't smokkelen van verdovend* middalew Toet Ankh Amon werd vermoord LONDEN (AFP-Reuter) De Eyptlsche farao Toet Ankh Amon is ongeveer drieduizend jaar geleden door moord om het leven gekomen. Dat wordt althans verondersteld door de Britse toom prof. Ronald Harrison van de uni versiteit van Liverpool. Harrison, die deze mededeling zater dag in een televisieuitzending deed, heeft met behulp van röntgenstralen de mummie van de jonge farao onderzocht. Hij kwam tot de conclusie, dat Toet Ankh Amon is overleden aan een hersen bloeding, die waarschijnlijk is veroor zaakt door een slag tegen zijn ach terhoofd. Toet Ankh Amon. die op 18-jarige leef tijd overleed, werd eerst bekend toen de Britse egyptologen Howard Carter Lord Carnarvon in 1923 zijn onge schonden graf ontdekten. Volgens Har rison heeft zijn onderzoek aangetoond, dat de farao niet aan tuberculose is over leden zoals werd verondersteld. Deelnemers Pax Christ i - voettoch t beuxiren kalmte (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Tijdens de eucharistie viering voor deelnemers aan de Pax- Christictocht zondagochtend in de Bra banthallen heeft zich een kort incident voorgedaan. Een bejaarde man, die ver der niets uitstaande had met de Pax- Christiebeweging, noch met de voettocht, had kans gezien ongemerkt naast het podium te komen, waarop het altaar stond opgesteld. Op het moment dat mgr. Bluyssen de consecratiewoorden sprak, liep de man plotseling enkele stappen in de richting van de bisschop. Hü riep: „Weet u wel wat u doet? Lasteraar, laf aard, Godsmoordenaar." mam werd weggeleid waarna de dienst gewoon doorging. Het incident werd goed opgevangen en iedereen bewaarde zijn kalmte. De bisschop heeft ma de eucharistieviering een gesprek met de mam gehad. De vice-voorzritter van de Pax-Christi- bewegtrg, mr P. Theumdssen, heeft tijdens de eucharistieviering de trekkers vam de Pax-Christivoettocht opgeroepen tat actie. Hij vroeg hen daadwerkelijk mee te bouwen aan het naderbij brengen van de wereldvrede- Mr. Theunissen verzorgde als leek de preek. De massale en uitbundige viering was het besluit van deze voettocht die donderdag was begonnen en waaraan circa vierduizend eindexamenkandidaten van de middel bare scholen, al discussiërend over uiteenlopende onderwerpen, hebben deel genomen. Telegram Aan het einde van de dienst werd een telegram uit Rome voorgelezen van kardinaal Alfrink. Hij liet weten dat het hem zeer speet niet aanwezig te kunnen zijm. Er ging namens de trekkers een telegram terug met de volgende inhoud: „Wij missen u hier ongaarne, maar daar kunmen wij u ook niet missen". Zaterdagavond waren alle vijftien routes reeds samengekomen in de Simt-Jan. Mgr- Bluyssen onitlokte verschillende malen een algemeen applaus. Hij wees er vooral op, dat men eerst zelf van instelling moet veranderen wil er ooit vrede komen in de wereld. Medici gekozen als president van Brazilië BRASILIA (RTR) Hel Braziliaan se congres heeft zaterdag de door de strijdkrachten aangewezen kandidaat ge neraal Emilio Garrastazu Medici tot president van Brazilië gekozen; 293 con gresleden stemden voor en 76 blanco. Achter hermetisch gesloten deuren in een Maastrichtse toneelzaal heeft Toon Hermans generaal gerepeteerd voor zijn nieuwe show, die morgen in het Belgische Gent in première gaat Alleen zijn vrouw en twee zoons, alsmede enige medewerkers, mochten meeluisteren. Toi-toi. SYDNEY (AP) Hoewel de toewij zing van slechts 5 van de 125 zetels in het Australische parlemeht nog niet vast staat, bluft men in het ongewisse wie van de twee grote partücn de algemene verkiezingen in Australië heeft gewon- Premier John Gorton van de liberale partij beweerde vanmorgen vroeg, dat zijn partij een absolute meerderheid van vier zetels in het parlement had ver overd. Labouroppositieleider Gogh Whit- lam heeft de nederlaag echter niet wil- ten toegeven en zegt dat zijn partij nog steeds kans op de overwinning maakt wat door sommige politieke commenta toren wordt bevestigd. De meeste waar nemers èél'oven, dat de liberale partij van Gorton kan rekenen op 62 zetels. Labour op 58. Waarbij dc uitslag van de verkiezingen in de vijf overblijvende districten van beslissend belang kan zijn ter beantwoording van de vraag wie de regering in Australië gaat vormen. De uitslag kan nog wel enige dagen op zich laten wachten in verband met het tellen van stemmen per brief. Prof. Schillebeeckx: BRUSSEL, (A.N.P.) De bekende theloog prof. Schillebeeckx, hoogleraar in Nijmegen en adviseur van kardinaal Alfrink, heeft zaterdag verklaard dat een aantal mensen in Rome doen wat zij kunnen om aan het slot van de bisschop penconferentie het priesterprobleem nog m de orde te Stellen. Die kwestie staat niet op de agenda i men zou er de synode wellicht een paar dagen voor moeten verlengen, zo verklaarde hij in Brussel. Desgevraagd zei prof. Schillebeeckx niet te geloven, dat bepaalde kerkvorsten hun kardinalaat zouden neerleggen als zij hun ziin niet kregen. Dat kon wel de wens van sommige theologen zijn, doch hij zag het nog niet gebeuren. Beheersing van kernbewapening I WASHINGTON (Reuter) De V.S. en de Sovjet-Unie zjjn overeengekomen op 17 november in Helsinki besprekingen te beginnen over het vraagstuk van de be heersing der kernbewapening. De be sprekingen hebben een voorbereidend karakter en zijn bedoeld om de agenda uit te werken en andere procedures. In kringen van het Witte Huis is ge zegd, dat president Nixon zeer tevreden is, dat met de poging om de toenemende kernbewapeningswedloop tussen de twee supermogendheden ter wereld af te rem men, tenminste een begin gemaakt gaat worden. De besprekingen over deze kwestie, ADVERTENTIE sparen is bouwenaan geluk Natuurlijk is geluk niet voor géld te koop. Maar het is wel plezierig en nuttig om wat geld achter de hand te hebben. Sparen is het hele jaar door belangrijk, maar één dag per jaar staat sparen in het middelpunt van de belangstelling op 30 oktober Wereldspaardag. Vraag eens een brochure. U komt dan tot de ontdekking dat er heel wat vormen van sparen zijn, waarmee u (als u aan de voorwaarden voldoet) een forse, belastingvrije premie kunt verdienen. Inlichtingen: Wereldspaardag, Postbus 51, Den Haag. de V.S. sedert begin 1967 ge streefd hebben, zullen gaan zowel over offensieve als defensieve strategische kernwapens. In een bekendmaking van het Witte Huis wordt nog gezegd, dat de regerin gen van de V.S. en de Sovjet-Unie be sloten hebben, speoiale vertegenwoordi gers naar Helsinki te zenden voor inlei dende besprekingen over de onderhavige vraagstukken. De Sovjet-Unie heeft het tijdstip 17 no vember voorgesteld. President Nixon heeft reeds Gerard C. Smith benoemd tot hoofd van de Amerikaanse delegatie naar Helsinki. Hij is hoofd van het Ameri kaanse bureau voor bewapeningscontrole en ontwapening. HIVERSUM (ANP) In de NOS televisierubriek Panoramiek is gister avond een interview met de Westduitse j bondskanselier Willy Brandt uitgezon- den, waarin deze vooruitlopend op het programma dat hü morgen in de Bonds- j dag bekend zal maken, is ingegaan op vragen over de politieke koers van het nieuwe kabinet. Hij zei onder meer, dat er geen nieuw Duits nationalisme dreigt, maar dat de tijd voorbij is van een voort durend beleden Duits schuldgevoel. In zake de politiek jegens de Oostblok- staten zei Brandt, dat de toenadering vooral gezocht zal worden op het ge bied van dc handelswetenschap en tech nologie. Politieke zaken als erkenning van de DDR en de vaststelling van gren zen blijven afhankelijk van de betrek king tussen Rusland en de VS. Boven dien is West-Duitsland hierin niet vrij, zolang het geen vredesverdrag heeft met Amerika, Engeland en Frankrijk, aldus da bondskanselier. (Van onze correspondent in Parijs 1 Lucas Kleijn) PARIJS. De vroegere minister van Buitenlandse Zaken en oud-premier van generaal De Gaulle, Couve de Murville, heeft gisteren de nederlaag van zün leven geleden. Hü heeft een tussentydse verkiezing in het kiesdistrict van de Yvelines verloren van de onafhankelüke socialist Rocard. Voor deze tussentijdse verkiezing be stond in heel Frankrijk een intense be langstelling. Verleden week zondag kreeg Couve de Murville niet de vereiste vol strekte meerderheid van vijftig plus één om het in eerste aanloop te winnen. Da verhoudingen lagen toen globaal als volgt: Couve de Murville 40 pet, Rocard 20 pet, de communist eveneens 20 pet en de Centrumman 13 pet. Voor de her stemming trokken de communist en de Centrumman zich terug, zodat alleen Couve de Murville en Rocard over bleven. Het werd een nek-aan-nekrace. Om negen uur gisteravond werd de uitslag beikendgemaakt: Rocard: 13.875 stemmen •n Couve da Murville: 11.790 stemmen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5