S)e Ceicl6e(EotiAcmt VRACHTAUTO MET AANHANGER Mn0. oppn Wliijt VAN VAN BRIENENOORDBRUG .1 niet uitgesloten Geen spoor van ontvoerd kind Chauffeur met shock in ziekenhuis Landbouwhandel ligt stil Wrak vatte over waarde tranc meteen vlam Weigering van Beckett niet zeker Nobelprijs Bestand in Libanon economie voor prof. Tinbergen Toestand in Beiroet rustig Wijziging niet van invloed op gulden Dansen? Zalig Aardbeving in Joego-Slavië eist tenminste tien doden Niet zo n best been Evert Castelein OPPOSITIE IS NIET AAN BOD GEKOMEN Dader nam geen contact op met Sophies vader Treinramp in Joego-Slavië: 15 doden PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 2O015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 103003 - Bank: Amro-Bank NV, Leiden Dir.: Dis. .1 H M. Biader J F J M Koens Hoofdred F .1 Plug - chefred H P M Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p w. I 10, p. mnd. 4.70. p kwart. 14.10; fi p post 16 95 ADV. (excl BTW) 22 ct. p mm Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—1900 uur) MAANDAG 27 OKTOBER 196» DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZACHT Weersverwachting van het KNMI. geldig tot morgenavond. Zacht en overwegend droog weer met wol kenvelden, maar ook opklaringen en voor namelijk in de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig wind. 61e jaargang, no. 17.887 (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Een vracht wagen met aanhanger uit het Lim burgse plaatsje Mechelen is van morgen tegen half zes van de bovenste rijbaan van de Van Brie- nenoordbrug bij Rotterdam ge reden en op de tien nieter lager gelegen zuidelijke opricht terecht gekomen. Op de grond vatte de vrachtwagen vlam. De chauffeur wist de cabine echter tijdig te verlaten. Hij moest met een shock in het Zuiderziekenihuis te Rotter dam worden opgenomen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Volgens de politie maakte de vrachtwagenchauffeur een bocht naar links, toen hij het talud afreed. In zijn val sleurde het gevaarte ongeveer veertig meter vangrail mee. De vrachtwagen met aanhanger brandde geheel uit. Het ver keer bij de Van Brienenoordbrug heeft vanmorgen door het ongeval vrij lange tijd vertraging ondervonden. NOBELPRIJS 1 correspondent) TUNIS Samuel Beckett, de Ierse tnnelesobrdver, heeft nog niet besloten of hij de hem toegekende Nobelprijs voor literatuur zal aanvaarden. Hu zei tot een verslaggever, die hem de vraag stelde: „Ik denk er over". Meer wilde hij niet zeggen, terwijl hij in zijn hotel te Nabeul, waar hij vakantie houdt, poseerde voor fotografen. Jerome Lindon. de Franse uitgever van Beckett, zei. dat de beslissing over een paar dagen genomen wordt en dat Beckett de Zweedse academie er van in kennis zal stellen. Lindon meende, dat de schrijver in geen geval naar Zweden zou De laatste Nobelprijs voor literatuur- de prijs weigerde .was de Jean-Paul Sartre in 1964. De enige andere weigering in de 68-jarige geschiedenis van de> literatuurprijs ge beurde in 1958 door de Rus Boris Paster- CAIRO (A.P.) Er kan spoedig een tijdelijke wapenstilstand lussen het Libanese leger en de Palestijnse gueril la's verwacht worden. Alles hangt echter af van het resultaat van de befiddclings- pogingen van president Nasser zo meldt hel seml-officlele Egyptische dagblad Al Achrom vandaag. In Cairo verluidt dat Libanon be sloten heeft een regeringsdelegatie naar Cairo Ie zenden voor een onderhoudt met de Palestijnse guerillaleiders. Al Achram schrijft, dal algemeen de neiging bestaat naai- een „bevriezing" van de Libaneze situatie om een adem pauze te krijgen, waarin de strijdende partijen kunnen streven naar een com promis Het blad meldt zijn verwachting te baseren op het resultaat van contacten, die zijn gelegd door Nassers buiten gewone afgezant, dr. Hassan el Kholy, met het hoofd van de Palestijnse be- Noereddir vrijdingsorganis koning Hoessijn Er was vanmorgen wee r druk verkeer in de straten van de Libanese hoodstad. Het uitgaansverbod in Beiroet en Sidon is vandaag voor acht uur opgeheven. Voor Tripoli blijft het echter nog geheel van kracht. In de steden Tyre, Baalbeck en Nabatiya is het opgeheven. Volgens officiële berichten was de toestand in Libanon gist- en rustig, be halve in Tripoli w-tü. - -efi nieuwe vecht partijen voordeden tussen veiligheids troepen en Arabische commando's waar bij verscheidene mensen weiden ge wond. De guerillastrijders van de Palestijnse verzetsorganisatie Al Fatah, die vrijdag nacht Libanon zijn binnengedrongen en daar drie dorpen bezetten, hebben deze nog steeds in hun macht. De dorpen lig gen in een nogal moeilijk toegankelijk bergachtig gebied. Libanese troepen heb ben een verder opdringen van de gueril la's kunnen verhinderen. BRUSSEL - DEN HAAG. De Bel gische regering heeft nog geen beslissing genomen over een eventuele verandering in de waarde van de Belgische frank. Zaterdagmiddag heeft een aantal Bel gische ministers vergaderd, waarna pre mier Eyskene verklaarde persoonlijk absoluut tegenstander te zyn van veran deringen in de pariteit van elke munt. Toch sloot hij een aanpassing van de Belgische frank niet uit. Er gaan althans geruchten dat de gouverneur van de Belgische Nationale Bank voorstander is van een opwaardering van de frank met 4 procent. Beslissingen hierover moeten evenwel niet verwacht worden vóór de vergadering van de Europese minister raad, vandaag in Luxemburg, is be- In Den Haag neemt men vooralsnog niet aan dat de Belgische franik de Duitse Mark gaal volgen. Dat zal van daag in Luxemburg blijken, waar de ministers de gevolgen van de revaluatie van de Mark zullen bekijken. Nederland zal daarbij zijn vrijdag ingenomen stand punt, dal de gulden niet zal revalueren, nader toelichten. Mocht België toch tot revaluatie overgaan, dan worden hier van geen gevolgen voor de positie van de gulden verwacht. Wel zou een derge- lijke maatregel gevolgen kunnen hebben voor de Beneluxsamenwerking, vanwege hel dan uiteenlopende monetaire beleid. Zover is het echter niet. Sommige waar- nemers menen dat de Belgen hun mede- j deling slechts hebben gedaan als onder- deel van de onderhandelingstactiek, die j erop gericht is de Duitsers ervan te weer- I houden de gevolgen van de revaluatie j al te eenzijdig op de partners af te j wentelen. In België is zelfs sprake van enige geïrriteerdheid over de verklaring van minister Witteveen van vrijdag, die 1 met dit „spel" geen rekening houdt. De Europese commissie is gisteravond al bijeen geweest om tot aanbevelingen te komen voor de vandaag te houden ministerraad. De gehele landbouwhan del binnen de EEG is tijdelijk stilgelegd, omdat de handelaars ertoe zouden kun nen komen hun produkten alle naar West-Duitsland uit te voeren, eerder dan ze in het eigen land te verkopen. Bij de grenswisselkantoren moest gis teren een prijs van 98.5 cent voor de Mark worden betaald. De inkoopkoers bedroeg 96.5 cent. Vrijdag bedroeg de aankoopkoers nog 97 cent. De gevolgen van de opwaardering zullen nog niet direct in de Duitse prijzen merkbaar worden. De Duitse minister van Financiën Möller schat de schade van de revaluatie voor de centrale bank op 4 miljard Mark. voor de Westduitse boeren ander half miljard Mark. Driejarige Léon spoorslags naar Amsterdam (Van i verslaggevers) DEN HELDER Niet beseffend dat hij zijn ouders in de Waalstraat te Den Helder ongerust achterliet, reisde zater dagmorgen de driejarige Léon Tuinstra alleen naar Amsterdam. Nadat vader Tuinstra tot de ontdekking was gekomen, dal zijn ondernemende zoon spoorloos was verdwenen, schakelde hij de politie in. Léon zat intussen prinsheerlijk ach terovergeleund in een coupé van een wagon en liet zich de lekkernijen die hem door dames die vertederd werden door het parmantige ventje, werden gepre senteerd, goed smaken. Nadat de trein in de hoofdstad op het Centraal Station was gearriveerd, bleef Léon rustig zitten. Bij een controle van de trein door spoorweg personeel werd de jongen opgemerkt. Een telefoontje naar Den Helder deed de ongerustheid omslaan in grote vreugde. De ouders van Léon haalden hem later af. Picasso op de loop voor Sliste verjaardag CANNES Zoals gewoonlijk heeft Picasso zich onttrokken aan de viering van zyn verjaardag. HU is zaterdag 88 geworden, maar niettemin werden er bij hem thuis in zyn afwezigheid stapels bloemen, telegrammen en brieven be- zorgd. Twee van de brieven waren alleen maar geadresseerl met ..Picasso. Frank rijk". (ADVERTENTIE) Leiden Zondag 8 uui DEN HAAG (A.N.P.). De Nobelprijs voor economie is voor dit jaar toegekend aan prof. dr. J. Tinbergen, hoogleraar aan de Nederlandse economische hoge school te Rotterdam, en de Noorse prof. Ragnar Frisch. Prof. dr. Jan Tinbergen werd op 12 april 1903 in Den Haag geboren. Na de middelbare school studeerde hij aan de universiteit in Leiden, waar hij in 1929 promoveerde lot doctor in de wis- en natuurkunde. In 1933 werd hij pri vaat-docent aan de universiteit van Am sterdam. Sinds 1933 is hij verbonden aan de Nederlandse economische hogeschool in Rotterdam, waar hij nu hoogleraar is in de economie der centraal geleide stel sels en ontwiikkelingsprograinmering. Van .1936 tot 1938 was prof. Tinbergen werkzaam op het secretariaat van de Volkenbond. Na het uitbreken van de tweede wereldoorlog bereidde hij op het C.B.S. niet alleen reeds het Centraal Planbureau voor, doch stelde hij tevens in grote trékken het herstelplan op. Van 1945 tot 1955 was hij directeur van het Centraal Planbureau. In totaal zeven universiteiten hebben prof. Tinbergen een eredoctoraat verleend. BANJA LUKA (A.P.) In de Bos nische industriestad Banja Luka (Joego- Slavië) zijn zeker tien mensen om het leven gekomen tengevolge van de aard beving die de stad heeft getroffen. De slachtoffers zijn bedolven onder het puin van ingestorte huizen. De 65.000 inwoners tellende stad werd vanmorgen getroffen door een schok, toen men bezig was de schade op te nemen die veroor zaakt was door de aardbeving van gis- Uil i sinologische stations blijkt dal de schok gen een kracht had van acht op de 12- puntschaal. Het centraal gelegen plein van de stad was onbeschadigd, maar daar rondom waren grote verwoestingen te be- De Maarschalk Titostraat, de hoofd straat van de stad is voor een groot deel vernield. De uit de middeleeuwen stam mende Ferhat Pasjamoskee vertoont bar sten, maar staat nog overeind. NIBBIXWOUD Doelman Bier- haalder van KGB heeft in de wedstrijd tegen SEW 5 zijn been gebroken. Hij draaide zich om in een poging een bal te stoppen en plotseling knakte zijn been. Sup porters droegen de ongelukkige doelman van het veld. Zijn been bungelde erbij. De doelman is niet in het ziekenhuis opgenomen want hel genezingsproces zal waarschijn lijk maar een dag duren. Doelman Bierhaalder heeft namelijk een houten been. De bout in dat been was gebroken en de voet gespleten. „Niet zo erg", was liet commentaar van de heer Bierhaalder, want het was toch al niet zo best meer. Ik was eigenlijk al dik aan een ander e. Eerlijk gezegd zou ik al halen. gaan Ex-kapitein van „groene baretten" bij auto-ongeluk ernstig gewond PERTH AMBOY (AP) De voor malige Amerikaanse legerkapitein Robert Marasco is zaterdagavond ernstig ge wond geraakt bü een verkeersongeluk. De 27-jarige Marasco, die nige tijd ge leden is beschuldigd van moord op een Vietnamese spion, is met zware verwon dingen in ccn ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde in de buurt van de stad Perth Amboy in New Jersey. De wagen van Marasco kwam frontaal in botsing met een andere wagen waarvan de bestuurder om het leven kwam. Een vrouwelijke passagier in de wagen van Marasco is bij het ougeluk gewond ge- Vorige week woensdag heeft Marasco in Mexico een scheiding verkregen van zijn vrouw Denise. Hel echtpaar had geen kinderen. De echtscheiding van Marasco kwam drie weken na zijn terugkeer uit Viet nam nadat daar beschuldgingen van moord tegen hem en zeven andere leden van de speciale strijdkrachten waren vernietigd. Voor de tenlastelegging wa ren vernietigd, had het leger Marasco aangewezen als de man die de beweerde spion Thai Khac Cuyen had doodge schoten. Verkiezingen Portugal y -J TT* Het waren eei'ste vrije verkiezin- Ndtinnd IP I IniP igen in veert'6 jaa'' in Portugal. Steun j E l <XI,AvJAJLdX\— vv lllv van betekenis kreeg de oppositie alleen j in enkele arbeiderswijken van Lissabon a I I .„I .,1 c fil in sommige delen van liet uiterst. L CULAv^ lUlO noorden. De opkomst van de kiezers in de overzeese gebiedsdelen, waar de op- LISSABON (Reuter) De regerende i p0Sjtie geen kandidaten had, was vol- nationale unie in Portugal heeft alle 130 gens een officiële mededeling zeer groot zetels in de nationale vergadering ver- j Naar schatting was het aantal inge kregen bü de zondag gehouden verkie- schreVen kiezers 60 pel. groter dan bij zingen, zo is meegedeeld door minister de vorige verkiezing in 1965. van Binnenlandse Zaken dr. Antonio Goncalves Rapazote. De sociaaldemocraten nemen de ver- klèzing niet ernstig omdat, zo zeggen Voor achttien districten waar de op- I zij, veel kiesgerechtigden zich niet op positie kandidaten had gesteld, is de de kiezerslijsten hebben laten plaatsen, voorlopige uitslag volgens de minister: de verkiezingscampagne Nationale Unie 672.919 stemmen, ge- gen^ zamenlijke oppositie 106.894 stemmen. (Van onze correspondent in Parijs Lucas Kleijn PARIJS De Franse politie heeft nog geen spoor gevonden van het 3-jarig meisje, Sophie Dugucl, dat vrüdagavond in de omgeving van Soissons ontvoerd is en voor wie de ontvoerder een losprüs eist van één miljoen franc. De ontvoerder heeft ook nog geen contact met de ouders opgenomen. De vader is een rijks hereboer. De heer Duguet bezit in het dorp Saint Bandry te midden van uitgestrekte landerijen een boerderij, die half is ingericht als kasteel. Vrijdagmiddag bij het uitgaan van de scholen was een dienstmeisje van 17 jaar, Marie-Jeanne met Sophie van 3 jaar aan de hand op weg om het oudste broertje van Sophie, de 6-jarige Eric, van school te halen. Op een weg door het bos werd zij ingehaald door een DS. Uil de wagen stapte een man. die Sophie losrukte van Marie Jeanne, haar een briefje gaf mei de los- prijs, en in volle vaart met het kind verdween f Het dienstmeisje rende in haar schrik naar het eer ste 't beste woonhuis" dat zij zag en daar werd de politie gewaarschuwd. De ouders hoorden het dra ma pas een uur later. De hereboer, een man van 35 jaar. heeft de ontvoerder enkele malen per radio laten weten, dat hij bereid is het los geld te betalen, dat hij de politie gevraagd heeft zijn telefoon niet te con troleren, zodat de ont voerder vrij kan spreken, mits Sophie goed wordt behandeld en haar geen pliie tijdens zijn oproep voor de televisie leisel wordt aangedaan oerder om zijn kind niets te doen. Maar tot nu toe heeft hij van de ontvoerder of van tussenpersonen nog geen verdere instructies ontvangen. Ondanks het dringende verzoek van de vader aan de politie om zich met de zaak niet te be moeien. heeft de gendarmerie vanzelf sprekend strikken uitgezet om de ont- voerder te achterhalen. Van hem is een vaag signalement bekend. Het moet een jongeman zijn. van lussen de 25 cn 30 jaar met een baard, maar die baard zal naar alle waarschijnlijkheid wel vals I zijn. Dorpelingen uit de buurt hebben hem een paar dagen tevoren in zijn DS I zien rondrijden, zodat in elk geval de I wagen bekend is maar de wagen kan best gestolen zijn. Voor de ouders is het ellen- dige dat zij niet weten of het meiske dat wat aan de nerveuze kant is, v erzorgd wordt door een vrouw die met kinderen weet om te gaan. Hoe langer het meisje j wegblijft des te groter de kans. dat de I in het nauw gedreven ontvoerder over gaat tot een wanhoopsdaad. Een hospitaalsoldaat haalt de awaargewone „groene baret", ex-kapiteit Marusco, uit de vernielde auto. BELGRADO (DPA) Tussen Belgra do en Zagreb heeft zich ccn spoorwegon geluk voorgedaan, dal 15 doden en vüftig gewonden heeft geëist. Volgens het Joego-Slavische persbureau Tanjoeg is de exresstrein in de buurt van de plaats Okucani op een in dezelfde richting lijdende goederentrein gereden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1