W8Ë0&t* »«ïn& een zorg zo groot als de zee Verontreiniging: zoetwatervijand no.l BIJ DE FOTO'S: menselijk gebruik 'T V". - BOVEN Zonder dat vve er bewust van zijn bren gen we heel wat vuil in ons kostbare DAARONDER: 99 procent van het water is niet geschikt voor menselijk gebruik. RECHTSBOVEN: Geen water genoeg voor steeds meer mensen. MIDDEN Zelf hebben wij schuld aan de water verontreiniging. RECHTS: Ook water kan sterven. -ÏJM Slechts één procent geschikt voor Als er geen maatregelen zouden worden getroffen, zou er over honderd jaar een ernstig gebrek aan water zijn. Tegen een derge lijke omvangrijke ramp bestaan echter al doeltreffende bestrij dingsmiddelen. De ontzilting van het zeewater is momenteel een economische mogelijkheid, of schoon nog slechts bij uitzonde ring toegepast. Vooral in de westelijke landen worden steeds diepgaander onderzoekingen ge daan naar de natuurlijke cyclus van het water. Hierdoor weten wij dat, in afwachting van een andere oplossing, de beschikbare hoeveelheid water direct aanzienlijk vergroot kan worden door een rationeler verbruik. Met name dient men waterverlies door verdamping te gen te gaan, de waterwegen moeten gekanaliseerd worden om het nutte loos weglopen van water te stoppen of althans te verminderen en vóór alles dient feller dan ooit de sü-ijd te worden aangebonden tegen het grootste gevaai-, zoetwatervijand nummer één, de water verontreiniging. Behoud Behalve vergroting der reserves is ook het behoud en de verbetering van het zoet water, dat zijn natuurlijke kwali teiten moet bewaren of herstellen, een probleem van de eerste orde, dat de Europese landen al sinds lang bezig houdt. Al vijf eeuwen geleden werd eenieder die, zoals de Engelse wet het stelde, schade toebracht aan de Theems of er afval in deponeerde, veroordeeld tot een stevige boete. Dit was echter de uitzondering, want normaal regene reerde het water zichzelf. Zo konden nog niet zo lang geleden de bewoners van de oevers van het meer van Konstanz het water daarvan zonder voorafgaande behandeling en zonder ge vaar drinken. De droom van de natuur lijke bron waar men zich laaft aan koel water, zó aan de aarde ontspron gen, raakt echter ten einde. Het enorme verbruik van industrie en landbouw met al hun afval is hieraan niet alleen schuldig. Ons dagelijks leven en ons levenspeil dat op zichzelf een reden tot vreug de nog elke dag stijgt, vereisen steeds meer zuiver water, dat wij verVolgens weer verontreinigen door de nieuwe waterverslindende apparaten (wasma chines o.a.l waarover wij tegenwoordig beschikken. Ook voor onze vrijetijdsbe steding gebruiken wij water en. maken het vuil, zoals met plezierboten, water- DuiZENDEN jaren lang zorgde de natuurlijke, ononderbroken cyclus van het water voor voortdurende aanvulling, zodat ruimschoots werd voorzien in de behoeften van die ge bieden, die hun beschaving aan het water zelf te danken hadden. De sterke bevolkings aanwas en de snelle ontwikkeling van de mdustrie dreigen echter deze cyclus te ver breken. Door onze enorme behoeften putten wij alle reserves uit, die op deze wijze geen tijd krijgen om zich te herstellen. Het ge volg hiervan is een steeds verontrustender tekort. ^Vater betekent leven. Ons lichaam bestaat voor liefst zestig percent uit water. Water is een noodzakelijke levensvoorwaarde, een symbool van het leven en schijnbaar onuit puttelijk. Dit laatste is echter allerminst het geval. Slechts twee percent van al het water op aarde bevat geen zout. Als we de 13.000 kubieke kilometer in de dampkring niet meerekenen, dan is er op onze gehele pla neet slechts 500.000 kubieke kilometer zoetwater hetzij aan de oppervlakte (in me ren, plassen en rivieren) hetzij ondergronds (in grotten en bronnen). sport, enz., en deze verontreiniging maakt op zijn beurt het vissen weer onmogelijk. Er zijn zoveel oorzaken'en gevolgen op te noemen, dat een korte maar krach tige omschrijving van de verschillende types verontreiniging moeilijk te geven valt. In een rapport van Europese ex perts wordt een waterweg verontreinigd genoemd wanneer „de samenstelling of de toestand van zijn watéren tenge volge van de menselijke activiteit zodanig gewijzigd is dat deze zich min der gemakkelijk lenen voor al die doel einden, waarover zij in hun natuurlijke staat zouden kunnen dienen." Onverschillig of deze wijzingingen meer of minder spectaculair zijn, dient men het verontreinigde water onafgebroken te zuiveren. De zuiveringstechnieken waarover men tegenwoordig beschikt zijn vaak kostbaar; ze kunnen echter ook wel eens geld in het laatje brengen in Chicago bijvoorbeeld wordt uit riool water vitamine B12 gewonnen. Geen grenzen De problemen betreffende het water onderscheiden zich hierin van vele an dere, dat zij onmiskenbaar steeds de gehele gemeenschap aangaan. „Water kent geen grenzen" zegt men wel en ieder zal dit onmiddellijk in absolute zin opvatten. Toch zullen wij, wat we ook willen on dernemen en wat ook onze doelstellin gen mogen zijn, gemeenschappelijk moeten handelen. De lidstaten van de Raad van Europa hebben inderdaad binnen hun nationale wetgeving be paalde oplossingen geadopteerd en er zijn zeer zeker opvallende resultaten bereikt, zoals sinds 1004 de Emser- coöperatie in de Duitse Bondsstaat, de Duitse wetsbepaling van 1957, de En gelse wetten van .1876. 1951 en 1963, het waterschapsrecht in Nederland en de Franse wet van 1964. Voor het ge meenschappelijk waterverbruik door particulieren zijn in het privaatrecht de regels van goed buurmanschap vastgelegd, maar wat langzamerhand nodig wordt is een plan voor het geheel of zelfs meer dan dat, nl. een humani taire benadering van het waterpro bleem. Het waterverbruik dient gere glementeerd te worden en het water zelf dient ondergeschikt te worden ge maakt aan het algemeen welzijn, uiter aard steeds binnen het kader van de regionale planning. Aan de Belgische senator Georges Housiaux, die op 1 oktober 1965 bij de Raad van Europa een rapport indiende óver de kritieke situatie van het water in Europa, danken wij dé eerste ge meenschappelijke actie in de strijd te gen de waterverontreiniging in onze streken. Hel rapport werd door de Raadgevende Vergadering eenstemmig aangenomen. Deze eerste stap heeft tenslotte geleid lot het ontwerp voor een Europese Conventie inzake bescher ming tegen zoetwaterverontreiniging van 12 mei 1969, eveneens afkomstig van de Belg Housiaux, die een nauw keurig omschreven reglementering Ondeelbaar erfgoed Daar tussen in kwamen nog het Euro pese akkoord inzake de beperking van het gebruik van bepaalde reinigings- stoffen in was- en schoonmaakmiddelen van oktober 1968 en op 6 mei 1968 de proclamatie van het Europese Hand vest inzake het Water, opgesteld dooi de Raad van Europa. Deze uiterst be langrijke tekst legt in twaalf punten de morele en praktische voorwaarden vast voor de gemeenschappelijke bescher ming van onze kostbare en betrekkelijk schaarse zoet waterbronnen in het na tuurlijke bekken. Inventarisatie van de ze bronnen, beheer hiervan, weten schappelijk onderzoek en een meer uit- ^)vERAL is water maar men staat er niet meer bij stil. Er moet een ramp op zee gebeuren, zoals het ontsnappen van ruwe olie uit een tankerlading, en pas dan komt hetzeewater en de problemen daarvan in de actualiteit. En gebeurt er eens iets met het water der rivieren, zoasl de vergiftiging van de Rijn door een vat Endosulfan, met alle mogelijke gevolgen van dien, eerst dan wor den wij ons bewust hoe nauw wij allen be trokken zijn bij de problemen van het zoet water, waarvan wij de aanwezigheid als zo vanzelfsprekend beschouwen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9