Wij willen niet medeplichtig zijn aan uw zonden 99 Christelijke visie op mens en maatschappij blijft noodzaak NATIONALISME IN KERK EEN GEVAAR ntik? Minister Lardinois: sanering in agrarische handel nodig BasLtei' Rosario keert zich tegen mgr. Argentijnse priesters ontslagen 30 oktober wereldspaardag sparen- verstandig en handig... NOBELPRIJSWINNAAR BECKETT DOOK IN TUNIS ONDER WATER Bescheiden karakter OMBUDSMAN ZWEDEN IN NEDERLAND N KVP „Blauwdruk voor zeventiger jaren Kardinaal Wright: Sta-in-de-weg voor uitbouw collegialiteit Hansen* VAN RAPPARD DIENT KLACHT IN TEGEN RAADSLID REGERING BLIIFT EEG- POLITIEK STEUNEN VRIJDAG 24 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT Bisschop ziet alleen gezagondermijning (ADVERTENTIE) 99 ROME Het Argentijnse bisdom Rosario, waarin Ik ln 1962 priester werd gewijd, wil de kerkelijke vernieuwingen van na het tweede Vaticaans con cilie niet doorvoeren. Vorig jaar juli hebben wij meet achttien priesters de eisen van het concilie nog eens geformuleerd en de situatie in ons bisdom daarnaast gelegd. Wij eijn met dit document naar een zestal representa tieve Argentijnse bisschoppen gegaan. Zij bleken het met onze zienswijze fundamenteel eens te zijn, maar zagen geen oplossing. „In de nationale bis schoppenconferentie kennen wij hetzelfde conflict. Sommige collega's groeten ons niet meer, zijn vin den ons Contestanten die het gezag ln de Kerk ondermijnen", zeiden zij. Francesco Ruben Paren/ti (31 jaar), docenit toheologie en bijbel- Be antropologie aan de faculteit toot de journalistiek, lebberen en rechten aan de katholieke uni versiteit van Rosario ln Argen tinië, is een van de twaalf priesters, die enkele maanden geleden door bisschop Guilemo Bolatti van Rosario uit het priesterambt ontheven werden. De reden voor bisschop Bolatti was: revolutionaire activiteit onder studenten en arbeiders tegen het. christelijke gezag. Het verhaal dat hier volgt is een woordelijk verslag van Fran cesco Parenti over de bizarre gebeurtenissen van het afgelo pen jaar. Het is bekend dat de problematiek die er uit spreekt, de grenzen van het bisdom Ro sario verre overstijgt. Shockerend Immers waren de getuigenissen van tientallen priesters, die namens omvang rijke prdestergroepen uit vrijwel de gehele wereld, vorige week werden gegeven tijdens de as semblee van Europese priester- groepen waarbij in de Waidenzer faculteit t.e Rome gesproken werd over het. thema „de Kerk bevrijden om de wereld te be- bisschop Boüatti. met ais Gemeenschappelijk .Ten tweedei vorming van pastorale groepen: priesters die samen leven en samen werken. Ten derde: een pastorale week voor bijscholing 4 November 1968: vijfentwintig priesters gaan naar bisschop BcHartJüi om met hem over onze eisen ite spreken. Geen resultaten. De bisschop ziet in i slechts ondermijning van het 25 November: vergadering met de bisschop, die Op niets uitloopt. 27 November: drie priesters reizen Aires om de situatie van Rosario met de Argentijnse bisschoppenconf< De bisschoppen Oaferata, Ponce en Devoto ontvangen ons informeel. Zij ons aan een brief te sturen aan het hele Wij besohrijven daarin de ^dituatie va onze pogingen tot gesprek, c Jourenen wij de bisschop blijven tegen alle concilie-eisen tot veamn moeten wij tegen onze bisschop trouw te kunnen zijn aan de Kerk. Wij dé Argentijnse bisschoppenconferentie, collega terecht te willen wijzen. Hert antwoord luidde: wij hebben het een van de bisschoppen terecht te wij: hebben wij de paus geschreven. Deze door veertig van de honderdtrien Rosario ondertekend- Van de paus gei Dan volgt op 17 februari van dit jaar slot van het eerste deel van dit Eind vorig jaar ben ik een Spaanse priester gaan vervangen, die, na vijf jaar onafgebroken werken ln Rosario, op vakantie ging. Ik werd zodoende voor enkele maanden pastoor in een arbeiderswijk aan de rand van de stad, waar een christelijke gemeenschap leeft onder de naam Godoy. Deze mensen delen gemeenschappelijk hun bezit en leggen zich toe op een dynamisch christelijk leven. De Spaanse priester had er de misstipendia afgeschaft. Hij had een eenvoudige misviering ingevoerd, waarvan de woorddienst in dialoogvorm gebeurde tussen priester en volk. Bisschop Bolatti was het hiermee niert eens. Al lange tijd had hij naar wegen gezocht om aan deze buitenissigheden een einde te maken- Zij vormden zoals altijd een ondermijning van zijn De Godoygroep tracht de cuiueman van zijn te overtuigen. Niets helpt. Ook een bij de bisschop wordt afgewezen, zondag proberen de parochianen een net de ouriepriester te voeren tijdens de mis. Furieus en woedend trakrt de priester zijn jt en probeert zijn interrumpeerders zetten. Hij schreeuwt: „JuÜLLe zijn Tenslotte worden de met behulp van gewapende politie gewenkt- Godoygroep nog eens bij de bisschop te komen, worden zij door de deur geïdentificeerd: zij zijn alle oproerige arbeiders, en tegen Kerk en staat, die twee buik zijn. zondag worden .Ju de kerk mdgedeeld met opmerkingen over de bisschoppenconferentie van Medellln, die inmiddels gehouden is. een schristelijke gemeenschap is. Ook komt er een brief van de bisschop aan de parochie. De bisschop vraagit zich af of hij deze mensen, die het gezag in de Kerk aantasten, wel ontvangen mèg. Of is het niet veeleer zo, aldus de bisschop, dat u mij om vergeving moet vragen. Een aantal priesters tracht tevergeefs tussenbeide te komen. Op zondag 23 februari beslist de Godoygemeensdhap de curiepriester met meer in de kerk toe te laten. Er ontstaat een discussie op het kerkplein. Politie tracht met mitrailleurs een toegang te forceren- Het lukt niet. De discussie wordt hert politiebureau voortgezet. De commissaris Iciest de wijste partij: zoek dit maar uit met de bisschop, het is een kerkelijke aangelegenheid. Koelbloedige onmenselijkheid Dam vertrok ik voor twee weken naar het zuiden. Toen ik terugkwam, vernam ik van een van mijn studenten, dat de bisschop mij inmiddels uit mijn ambt ontheven had. Tevens had hij mij verboden examens af te nemen. De studenten namen dit niet, beschouwden deze beslissing ais een aanval op de autonomie van de universiteit- Elf priesters trachtten haar suspensie ongedaan te maken. Dit lukte niet en was voor hen aanleiding om, uit solidariteit met mij, hun ontslag als priester aan te bieden. „Wij kunnen niet langer ww medewerkers zijn, die ons negeert. Wij willen niet medeplichtig zijn aan uw zonden van koelbloedige onmenselijkheid", zo schreven zij in hun ontslagaanvrage. De bisschop spoort hen, middels de persaan na te denken. „Ik ben altijd bereid tot gesprek. U wilt structuren in de Kerk veranderen. Dit kan niet, want gezag is volgens het evangelie in de Kerk noodzakelijk". Ook de leken, iet alleen de Godoygemeensohap, komen tegen haar bisschop in verzet- Zij wensen niet, dat zij de beste priesters verliezen. De raad voor katholieke actie tracht te bemiddelen, maar op dat moment was de bisschop verdwenen. Hij probeerde Paulus VI voor zijn visie te winnen. Het pauselijke antwoord kwam in een brief: „Bisschop Bolatti, neem het tweede Vaticaanse canaille ais leidraad voor uw pastoraal". Waarop Bolatti in de kranten liet bekend maken, dat de paus hem steunde, dat er niets op te lossen viel en dat hij het ontslag aan de elf priesters verleende. Dan verschijnen op pleinen en openbare gebouwen leuzen als: „Bolatti, treedt af". Kerken worden bezet gehouden om curiepriesters de toegang te verhinderen. PolLtiegevechten. Drie gewonden- Grote verontwaardiging heerst in heel Rosario. De kranten schrijven: „Volksvergadering verontwaar digd over zeer slechte bisschop van de Kerk". Vierhonderd priesters laten hun bisschoppen weten, dat zij solidair zijn m©t de ontslagen Rosario. De acties tegen het gezag van de Kerk verbreiden zich over geheel Aigentinië Ook priesters in Chili en Uruguay stemmen ermee in. Overal in Latijns-Amerika rijst verzet. Priesters en lekengroepen nemen het niet langer- Hun actiepunten betreffen allereerst de kerkelijke structuren, de nietszeggende zoet-gevoodsde li turgie en vervolgens ook de nalatigheid van de Kerk in de moeilijke sociale vraagstukken. De contesterende priestergroepen blijven buiten de officiële kerkstructuren samenkomen met gelijk gerichte lekengroepen en ontwerpen acties. Andere priesters wachten de komst van nieuwe bisschoppen af, die wel de nieuwe inzichten van de Wereldkerk willen doorvoeren en betuigen inmiddels hun sympathie met ons werk. In het bisdom Rosario alleen al werken dertig van de honderdtien priesters buiten de officiële kerkstructuren en meer dan vijftig anderen hebben zich achter ons gesteld. De oplossing kan niet juridisch gevonden worden. De vernieuwing van de Kerk in Rosario en elders in de wereld is een kwestie van bekering. Terugkeer naar oude kerkelijke structuren is niet meer mogelijk. Tot zover Francesco Ruben Parenti. Kerk bevrijden Intussen hebben studenten en leden van de arbeidersgemeenschap Godoy geld bijeengebracht om Parenti te laten deelnemen, namens de priestergroepen in Argentinië, aan de assemblee van Europese priestergroepen, die de vorige week Ln de Waidenzer faculteit te Rome vergaderde over het thema de Kerk bevrijden om de wereld te bevrijden- Nu deze bijeenkomst beëindigd is, gaat Parenti priestergroepen bezoeken in Nederland, Duitsland, België en Frankrijk, die in denken en handelen verwant zijn. Hij vindt dat'in onze tijd, waarin de Kerk haar collegiale verhoudingen zoekt, het lijden van de ene lokale Kerk bekend moet zijn aan de andere. Medeverantwoordelijk heid vraagt mede-lijden van de universele Kerk, zo meent hij. Rosario wil contact met priesters van andere lo kale Kerken om elkaar vast te houden. Natuurlijk ia geluk niet voor géld te koop. Maar het is wel plezierig en nuttig om wat geld achter de hand te hebben. Sparen is het hele jaar door belangrijk, maar één dag per jaar staat sparen in het middelpunt van de belangstelling: op 30 oktober Wereldspaardag. Vraag eens een brochure. U komt dan tot de ontdekking dat er heel wat vormen van sparen zijn, waarmee u (als u aan de voorwaarden voldoet) een forse, belastingvrije premie kunt verdienen. Inlichtingen: Wereldspaardag,Postbus 51, Den Haag. Publikatio van het Ministerie Volksgezondheid. PARIJS (AP) Samuel Beckett, de Iers-Franse schrijver die de Nobelprijs heeft gekregen, verblijft momenteel in Tunesië en is niet te bereiken, aldus heeft zijn Parljse uitgever verklaard. Hij houdt een visvakantie in Nabeul. Dit dorp is een van de vele in dat ge bied, die geheel van de buitenwereld zijn afgesloten als gevolg van de hevige re gens van de laatste drie weken, de erg ste in 1000 jaar. Volgens de uitgever van alle boeken van Beckett, Is de schrijver ruriig ergens „onder water" gegaan om van alle drukte af te zijn. Beckett heeft nog nooit een bestseller DEN HAAG (ANP) Het Engelse Instituut van de ombudsman, waarbij deze functionaris nauw aan het parle ment is gebonden, Is niet zo goed. De ombudsman dient, wil hij de vertrou- wenfiguur zijn, die wordt bedoeld, meer zelfstandige bevoegdheden te heb ben, zodat tegemoet gekomen wordt aan de behoefte de parlementiare con trole te verbeteren en een aparte be- klaginstantie voor burgers in het leven te roepen. Dit merkte gisteren in het Internatio naal perscentrum Nieuwspoort in Den Haag de Zweedse ombudsman dr. Gus- taf Petrèn op, waar hij vertelde over het Zweedse systeem, dat al 160 jaar oud is. Zweden leverde het voorbeeld voor tal van andere landen om soms in een meer, soms minder afwijkende vorm het instituut van de ombuds man over te nemen. Finland kreeg ?ijn ombudsman in 1919, na de tweede we reldoorlog volgden Noorwegen, Dene marken, Duitsland (slechts voor mili taire zaken), Engeland en de Canadese staten Alberta en New Brunswick. Met zijn kritiek op het Engelse sys teem schaarde dr. Petrèn zich aan de kant van velen in ons land, die de in voering van een parlementaire ombuds man naar Engelse trant, zoals de Ne derlandse regering deze zomer voorstel de, hebben afgewezen. De geschiedenis herhaalt zichm Leed Napoleon in 1814 een spreekwoordelijk geworden nederlaag vn de Slag bij Waterloo, deze Napoleontisch uiziende veldheer" overziet zijn slagveld: het Waterlooplevn in Amsterdam. Deze oude rommelmarkt zal uit het Amsterdamse stadsbeeld moeten verdwijnen. De marktkooplieden hebben de slag verloren. Richtsnoer voor waarachtig welzijnsbeleid de welvaart, een betere inkomens- en vermogensverdeling om maar enkele voorbeelden te noemen. Het is aldus de KVP een grondplan. De uitgewerkte werktekeningen moeten nog volgen. Want men kan in 1969 niet gedetailleerd program voorleggen, zelfs niet eens voor de parlementaire pe riode van 19711975. Zelfs het verkie- zingsprogram 1971 moet medegebaseerd zijn op datgene wat bereikt is tussen 1967—1971. Deze blauwdruk van de zeventiger ja ren wil de KVP ter discussie stellen in alle afdelingen en regionale instanties de partij, tot dat het stuk tenslotte de partijraad van eind november op- iuw in discussie zal komen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De moderne mens heeft zonder meer behoefte aan de no dige leefruimte in de meest uitgebreide zin van het woord. In het welvaartspa troon ontdekt deze mens echter bijzon der veel negatieve plekken. Er is 25 jaar na de tweede wereldoorlog nog steeds een groot tekort aan woningen, om nog maar niet te sperken van krot ten. Aan het onderwijs moet veel meer gedaan worden. Van de jongste burger tot de oudste bejaarde. Aan de werke lijke bejaardenproblematiek wordt nog geen miljoen gulden besteed. Het aan tal verkeersdoden stijgt onrustbarend. We worstelen met bodem-, lucht- en waterverontreiniging. We hebben nau welijks iets over voor een behoorlijk openbaar vervoer. De conclusie van dit alles kan alleen maar zijn dat er een duidelijk prioriteitenschema moet ko men. dat onderzoek en hearings over al deze problemen op brede schaal de nodige gegevens moeten verschaffen aan regering en parlement en dat voor al een diepgaand onderzoek op touw ge zet moet worden naar de financiering,s- mogelijkheden van algemene voorzie ningen. Aldus schrijft de KVP in een uitvoerige schets onder de titel: „Blauw druk voor de zeventiger jaren". Deze blauwdruk wil richting geven in de christen-politicus die aldus de KVP zich vanuit zijn evangelische op dracht moet inzetten voor een waarach tig welzijnsbeleid in alle sectoren van het leven. De mens moet zich namelijk in lichamelijk en geestelijk en maat schappelijk opzicht naar eigen mogelijk heden kunnen ontplooien, te beginnen bij een zo volledig mogelijk onderwijs. Dit onderwijs moet niet ophouden bij een bepaalde leeftijd, het geldt voor de jonge burger maar ook voor de oudere, aldus deze blauwdruk. De mens heeft behoefte om te leven, en vooral om in vrijheid te leven zonder welke dictatuur dan ook; aan een gelij ke behandeling als zijn medemens welke kleur, maatschappelijke positie of levensopvatting', aan sociale gerech tigheid, ook de oudere werknemer bij voorbeeld en de sociaal zwakkere; hij heeft behoefte aan zekerheid; hij wil moet weten waar hij staat en waar hij aan toe is in zijn werkzaam leven. ONDERWIJS De mens moet voortdurend onderwijs kunnen volgen, als hij daar behoefte aan heeft. Daarom weg met de bestaan de indeling van leger, middelbaar en hoger onderwijs. De onderwijsjaren ziju (Van c speciale verslaggever J. Spitz) ROME Kardinaal Wright, voorzitter van de oongreg&tie van de geestelijkheid, heeft gisteren, tijdens een persconferen tie, gewezen op het gevaar van nationa lisme ln de Kerk. BU de bepaling vam de praiktische verhoudingen ln de Ker kelijke gezagsstructuren, waarmee de bisschoppensynode zich bezighoudt, is reeds gebleken, hoe belangrijk het Is reeds ingeburgerde begrippen als „lokale Kerk" en „particuliere Kerk" te omschrijven. Sommige bisschoppen verstaan er de gezamenlijke bisdommen van een land of natie onder. Kardinaal Wright voelt hier niets voor. Hij meent dat dit de vorming van nationale Kerken in de hand werkt, zoals analoog te zien i« op bijvoorbeeld politiek terrein. Het gevolg van een dergelijke ont wikkeling zou zijn, dat de bisschoppen conferenties, die noodzakelijk zijn ei inderdaad een zo groot mogelijke auto nomie moeten bezitten, de bevordering van de collegialiteit op wereldniveau eerder in de weg staan dan dat zij bevorderen. En dit laatste is toch uit eindelijk de bedoeling. „De Kerk", aldus kardinaal Wright, moet rooms en katho liek, universeel en lokaal tegelijk zijn, maar nooit nationalistische of patriot tistisch". 1 Kardinaal Wright wilde niet de Indruk wekken als zou het nationalisme reeds de Kerk zijn binnengedrongen. „Ik wil echter beweren, dat de collegialiteits- gedachte zo gedefinieerd moet worden, dat de nationale bisschoppenconferenties worden wat ze moeten zijn: sterk in hun lokale geest, maar niet autonoom of sacrosanct. Bisschoppen en bisschoppen conferenties moeten een krachtig eisend krijgen, maar dan zo dat zij uit eindelijk niet boven of los van de wereld kerk staan, maar functioneren in waar achtige collegiale dienstbaarheid aan de Kerk". Tijdens dezelfde persconferentie wees kardinaal Enrique y Tarancon uit Toledo op de democratische tendens die ten gevolge van het collegialiteitsbeginsel in de Kerk i.-^et gaan leven. „Wij weten", aldiis de kardinaal, „dat de Kerk van Jezus Christus geen democratie is. Maar er bestaat geen twijfel over dat de Kerk een democratische mentaliteit ademt: alle leden van het godsvolk zijn in wezen gelijkwaardig, heeft Vaticanum II reeds gezegd. Overigens, ook al ls de Kerk geen democratie, zij kan en moet be paalde democratische methoden toepas- Fokdagkeuring Shetlandpony's WADDINXVEEN In de coöperatieve Goudse tuinbouwveiling aan de Breda- weg in Waddinxveen (nabij de afrit Moordrecht langs de rijksweg Utrecht- Den Haag) wordt morgen van negen tot ongeveer drie uur een premie- en fok dagkeuring gehouden voor shetland pony's uit Zuid-Holland. De keuring wordt georganiseerd door de Shetland- ponyfokvereniging „Randstad Holland". Ruim 200 pony's zijn ingeschreven. De toegang tot de keuring is gratis. geschreven. Van zijn bekendste boek „Wachten op Godot", werden er ln de eerste vijf jaar pas 10.000 exemplaren verkocht en nu, na 16 jaar, slechts on geveer 65.000 exemplaren. Op de vraag of er kans bestaat, dat Beckett de prijs zal weigeren, zoals Jean Paul Sartre in 1964, zei de uitgeven „Dat zou even strijdig zijn met zijn be scheiden karakter als dat hij de prijs zou aanvaarden. Maar ik kan me niet voor stellen, dat Beckett naar Stockholm zal komen om daar de prijs officieel in ont vangt te nemen en een rede te houden. Dat heeft hij heel zijn leven lang nooit gedaan. Hij heeft nooit interviews toege staan en nooit in het openbaar gespro- De Franse toneelschrijver Marcel Achard toonde zich woedend over de toe kenning van de Nobelprijs. „De Zweedse academie heeft zichzelf voor gek gezet en zichzelf onteerd door toe te geven aan snobisme en de wens om bij de tijd te zijn". Achard, die lid van de Franse academie is, voegde eraan toe: „Nu be grijp ik waarom Sartre de Nobelprijs heeft geweigerd." ADVERTENTIE meesterlijk mixef (Bij uw slijter/wijn! (Van een onzer verslaggevers GORKUM De spanning in het poli tieke wereldje van de Merwedestad Goiv kum neemt met de dag toe. Burgemees ter Ridder van Rappard (63) met nog slechts de socialistische wethouder A. Tuinenburg aan zijn zijde, in het dage lijks bestuur, geeft geen krimp. Dit on danks het feit, dat hij voor een operatie opgenomen zou moeten worden in het ziekenhuis. Bij de officier van justitie in Dor drecht heeft hij een aanklacht ingediend tegen het uitgetreden raadslid J. Eek- hardt, van de protestants-christelijke groep. De heer Eckhardt zou het ge rucht verspreid heben, dat wethouder M. Oostlander (protestant) vorige week maandag onder druk van de burgemees ter op zijn post was gebleven, toen tij dens de raadsvergadering 11 van de 19 raadsleden bedankten. heeft ook behoefte aan een ruime inspraak welke leeftijd of in welke hoedanig heid ook, zeker ten opzichte van wat de overheid doet en in de onderneming waar deze mens werkt. Dit geldt trou wens ook voor het onderwijs waar de democratisering zeker in fazen moet verlopen. De KVP wil de jeugd in haar beleid voor de toekomst centraal stellen. De houding van de jeugd getuigt immers van idealisme, bewogenheid, vitaliteit en van een eerlijke benadering van wel ke problematiek ook. Daarom hebben de jongeren recht op medeverantwoor delijkheid en op medebeslissingsrecht in iedere beleidssector. Maar dit alles moet aldus de blauw druk van de KVP wel in een tempo ge beuren dat de snelle ontwikkelingen op alle terreinen vereist. De discrimineren de behandeling van de werkende jeugd bijvoorbeeld moet zo snel mogelijk verdwijnen. In dit beeld voor de zeventiger jaren past ook een definitieve oplossing van het pensioenvraagstuk, het, invoeren van een volksverzekering tegen arbeidson geschiktheid, de gelijke behandeling van fonds- en particuliere patiënten, de bouw van meer dan 125.000 woningen, het opruimen van krotten tot zeker 40.000 in 1975, een evenwichtige spreiding van f Minister Lardinois. (ADVERTENTIE) Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Er ontbreekt in de EEG zeer veel aan de handel in agrari sche produkten en voedingsmiddelen. Evenzeer als in de landbouw zelf is ook in de agrarische handel sanering ver eist. Vooral de collecterende handel is de moeilijke sector. Dat ligt niet aan een negatief beleid van de overheid. Dat komt door de technische ontwikkeling in land- en tuinbouw en de sanering die dat met zich meebrengt. Dit zei gistermiddag minister Lar dinois (Landbouw) op de jaarvergade ring van het algemeen orgaan voedsel voorziening, de koepel van organisaties van handelaren in agrarische produkten en voedingsmiddelen, als antwoord op het verwijt dat het ministerie en de EEG-autoriteiten in Brussel een aantal handelsondernemingen willen uitschake- De bewindsman nel verdei dot de Nederlandse regering vastbesloten is de gemeenschappelijke landbouwpolitiek van de EEG te blijven steunen. Terugkeer tot een nationale landbouwpolitiek, zoals onder meer het landbouwschap wil, noemde minister Lardinois (Landbouw) een nationale ramp. Hij nam scherp stel ling tegen „hen die in deze impasse terugkeer op de oude nationale stellin gen willen". Niets zou funester zijn én voor de industrie, én voor de landbouw, én voor de handel, zo zei de landbouw minister. Als de. zes EEG-landen het op de komende topconferentie in Den Haag eens zullen worden over het landbouw beleid, dan zal, naar minister Lardinois verwacht, snel kunnen worden over gegaan tot uitbreiding van de EEG met Engeland en de Scandinavische landen. Op de topconferentie, die weliswaar geen officiële agenda heeft, zal gesproken worden over voltooiing van waar men aan begonnen ls, verdieping met nieuwe regelingen en uitbreiding met andere landen. Onder voltooiing verstaat Frank rijk op de eerste plaats afbouw van de landbouwmarkt en van de financie- ringsregellng voor de EEG-landbouw. Als dat gebeurd is, zal Frankrijk zich niet meer tegen uitbreiding verzetten, zo verwacht minister Lardinois.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13