„DEZE VOS VERLIEST ZIJN HAREN, ZIJN STREKEN NIET" Twintig jaar cel geëist Leidsche Schouwburg moet Randstadtheater worden Procureur-generaal in zaak-Schutte NIEUWE DIRECTEUR J. W. van DAM: T,aird tegen eenzijdig bestand Watermassa blijft gevaar in Tunesië ITO ■ij I BREED PUBLIEK MOET GRAAG IN THEATER KOMEN Terreur aanslagen in Haifa DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. ,,Ik prijs me g, te wonen in een land, waar ontvluchten uit de gevange nis mogelijk en toegestaan is", zei gisteravond de procureur-generaal mr. W. Folmer tegen het Amster damse gerechtshof. ,,Ik zou niet wilen werken in een land, waar ontsnappen onmogelijk is. Maar de manier, waarop verdachte Gerrit Schutte onlangs met een pistool in de hand uit het Amsterdamse huis van bewaring is ontvlucht, bewijst, hoe gevaarlijk hij is voor de maat schappij; Deze vos verliest wel zijn haren maar niet zijn streken. Hij is een mysterieuze, ondoorgronde lijke man, die een oude, dove, half blinde vrouw op beestachtige manier heeft afgeslacht. Hij praat over zijn daad als een katten mepper. De veroordeling tot elf jaar met aftrek, hem dit voorjaar WASHINGTON, (A.F.P.) De Ameri kaanse minister van Defensie Laird is gekant tegen een eenzydig bestand in Vietnam als niet ook Noord-Victnam in stemt met een bestand. Deze verklaring heeft kennelijk ten doel, de pogingen van sommige leden van het Amerikaanse congres om presi dent Nixon ertoe te bewegen in zijn rede v»n 3 november een eenzijdig bestand ai, te kondigen, in de kiem te smoren,; Dc-ie gedachte werd gisteren nog eens geopperd door de republikeinse fractie leiders in de Senaat, Hugh Scott. Senator Seott is ervan overtuigd dat een bestand mogelijk' is en dat ook Zuid-Vietnam daaraan moet deelnemen. door de rechtbank opgelegd, acht ik te laag. Ik acht moord met voor bedachte rade bewezen en requi- reer twintig jaar met aftrek". Op 3 oktober wist Gerrit Schutte (45) zijn drie cipiers onder bedreiging met een pistool (twee van hen zijn inmiddels we gens medeplichtigheid aangehouden) in zijn cel op te sluiten en op spectaculaire wijze de benen te nemen. Op 15 oktober vond de recherche hem terug, hurkend op de bodem van de auto van de antiquair W. Leenders, juist op tijd om gisteren in hoger beroep terecht te kunnen staan wegens de moord op Betje Scheeven hoven 12 jaar geleden gepleegd. Wat heeft Gerrit in die tussentijd gedaan? „Geeft niets" De president van het hof mr. N. Smits, liet de vraag tijdens een zeer uitvoerige behandeling van de zaak zweven. Een enkele keer zinspeelde hij er goedmoedig op, dat was alles. „U bent ontvlucht, geeft niets, hoor", was zijn enige com mentaar. Opvallend was echter, dat er opeens getuigen a décharge voor het hekje verschenen, die er bij de behan deling van de zaak voor de rechtbank niet waren geweest. De meest opzien barende verklaring in deze categorie werd opgetekend uit de mond van H. Ooms. barkeeper op de Zeedijk en momenteel gedetineerd. „Zes maanden geleden heb ik iemand gesproken, die Betje maanden na haar verdwijnen nog in Brussel op de Expo heeft gezien. Hij kende haar goed", zei hij onder ede. „Wie was die iemand?", wilde de president weten. Roscelle .Het antwoord was een sensatie. „Dat was Rosielle", antwoordde de getuige. Zoals bekend Werd deze Rosielle In het milieu Mooie Karjél bijgenaamd vermoord op dezelfde avond van de vo- rigé week, tóen Gerrit Schutte na zijn ontvluchting weer werd gepakt. De poli tie legde even verband tussen beide fei ten, maar moest dit spoor opgeven, toen een stiefzoon van mooie Karei de moord kwam bekennen en een familieruzie als motief aanvoerde, De 42-arige boomkaer P. Bardeel was eveneens te elfder ure op het idee ge komen, dat hü iets ten gunste van de verdachte wist. Hy had, verklaarde hij nu tegenover het gerechtshof, een paar maanden na de verdwijning van Betje in 1957 voor een Amsterdamse bar staan praten met onder meer Rooie Jan, de man van Betje. en had voor de grap ge zegd. dat de caféhoudster was gezien. „Waar?", vroeg Rooie Jan geschrokken. ••In een nudistenkamp op Majorca", had Bardee lachend geantwoord. „Dat kan niet", zei Rooie Jan opgelucht. „Ze is pas in Rotterdam gezien". Doms Volgens Bardee waren zes mensen ge tuigen van dit gesprek geweest, waar onder niemand minder dan Tom Man dors, alias Dorus. De bedoeling van deze en dergelijke getuigenverklaringen was duidelijk. Het lijk van Betje, dat Gerrit Schutte en zijn medeplichtige Willy van Houten in de Bloemendaalse duinen zou den hebben begraven, nadat zij de vrouw de schedel ingeslagen, haar gewurgd en bei-oofd zouden hebben, is nooit gevon. den. Lang hebben geruchten de ronde gedaan, dat Betje in België een nieuw leven was begonnen. Gerrit Schutte (die na zijn aanhouding een volledige bekentenis aflegde (maar deze later introk) en zijn raadsman mr. Haaze probeerden dit gerucht gisteren nieuw leven in te blazen. Maar de pro cureur-generaal hechtte meer geloof aan andere getuigenverklaringén, allereerst aan die van Gerrits vrouw Greet zelf, die haar man twee jaar geleden had ver raden, nadat deze voor een zekere Leny bij haar was weggelopen. Haar verkla ring werd gisteren op eveneens vei sende wijze bevestigd door de nog niet eerder voor het hekje verschenen 48-ja- rige garagehouder O. Röckener. voor Schut Hij kwam vertellen, hoe Gerrit, goeie kennis van hem, twee jaar geleden 's morgens om vijf uur in paniek binnen komen stormen. Hij voerde enkele telefoongesprekken met een zekere Wil ly, waarbij hij zei: „Greet gaat ons voor schut gooien". Daarna was hij op de divan neergezegen. Daarbij viel een groot pistool uit zijn zak. Hij vertelde de ver bouwereerde garagehouder ongevraagd: stuur, toen we haar een lift aanboden. Ik was weggekropen achter de voor bank. Onderweg heb ik haar met een autocric op het hoofd geslagen". Ter zitting bleek, dat Gerrit Schutte SUSKE WISKE: DE DROMEN DIEFSTAL •de caféhoudster met groot gemak brieven uit het huis van bewaring kon smokkelen. De presi dent had een hele stapel voor zich op tafel liggen. De brieven wezen uit, dat Gerrit vanuit zijn cel getuigen trachtte te beïnvloeden, maar mr. Smits tilde er niet zwaar aan. Eerder op de dag had Willy van Houten in hoger beroep we gens medeplichtigheid aan de moord te recht gestaan. De rechtbank had hem dit voorjaar gevonnist tot vijf jaar, maar de procureur-generaal eiste gistermorgen acht jaar met aftrek. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. TUNIS (A.P.) Enorme watermassa's zullen ook vandaag Tunesië teisteren, aangezien de tropische regenval zal voortdureni De noordelijke kustgebieden rondom de hoofdstad en de' haven Bizerta, de enige streken die tot dus verre door de overstromingen werden gespaard, worstelen thans na twee dagen van overvloedige regenval met reddings- en hersteloperaties. Ruim 5000 personen zijn dakloos ge worden. Door een snelle reddingsactie van 10 Tunesische, Marokkaanse en Franse helikopters zijn 520 mensen Tot dusverre staat vast, dat vijf per sonen zijn verdronken door de regenval van de laatste dagen. In de centrale en zuidelijke gebieden van Tunesië zijn eer der in de maand echter al ruim 500 per sonen verdronken. (Van verslaggevers) DEN HAAG Deze week is in een igroot aantal Europese landen een internationale verlichtiLngsactie gestart, waaraan ook door het Verbond voor Veilig Verkeer wordt deelgenomen. In ons land wordt de aofcie gevoerd onder het motto „Goed licht? Allicht!" Een aantal automobielimporteurs zijn bereid gevonden in te haken op deze actie. Zo zullen automobilisten op vele plaatsen in ons land in de gelegenheid worden gesteld hun verlichting bij bepaalde garages te laten controleren. Van goed licht bent u verzekerd wanneer u op gezette tijden alle lampjes vernieuwt. Het Verbond voor Veilig Verkeer adviseert: is een lamp voor of achter defect, vernieuw dan beide Wanneer u op geregelde tijden al uw lampen vernieuwt en de contacten regelmatig op corrosie en verbuigingen controleert of laat controleren, weet u zeker dat u zelf zieten gezien wordt. De lichtbundels van de koplampen dienen goed gericht te zijn, maar ook moet worden nagegaan of het lampje goed gecentreerd is- Elke garagehouder is thuis op dit terrein en kan het controleren. Bedenk dat er maar één stand is, waarin de lichtopbrengst het hoogst is. BIJ een tankstation is het èen goede gewoonte om de voorruit van een wachtende auto schoon te maken. Het kan nog beter, als u de pompbediende vraagt ook even uw koplampen en achterlichten te willen schoonmaken. In deze tijd van het jaar worden overal vertiohtingsacties gevoerd. Vergeet bij uw verlichtingscontrole vooral de accu niet, want die staat weer voor een zware taak. Vertrouw pas uw lichten als u de zekerheid hebt dat ze goed kunnen branden. éls u stilstaat op parkeerstroken, in parkeerhavens of in noodgevallen op vluchtstroken langs autowegen- Licht aan. om gezien te worden. Dat geldt ook bij ongunstige weersomstandig heden. Bij dichte mist ontsteekt u natuurlijk groot licht. Maar als bij sneeuwval ook overdag het zicht ernstig be lemmerd wordt, m-oet u eveneens ver licht rijden. In plaats van koplampen mogen speciale mistlichten worden ge voerd in het s'echte weer. Maar denk er wel aan. dat deze gecombineerd moeten zijn met uw stadslichten, dus niet met groot licht of met dimlicht. Spoorwegstaking n Italië gaat niet door ROME (AP) De Italiaanse premier, Mariano Rumor, heeft het personeel van de staatsspoorwegen loonsverhogingen beloofd en ook gezegd dat er meer men sen in dienst zullen worden genomen. Dit werd meegedeeld na een kabinets vergadering die was belegd om te trach ten te voorkomen dat aanstaande vrij dag de spoorwegen in staking gaan. De vakbond van het spoorwegpersoneel heeft de staking nu uitgesteld om over de nieuwe toestand te kunnen overleg gen. De grote landelijke staking van de posterijen, duurt evenwel voort. In Na pels is de post uit de bussen opgehaald door de politie van de motordienst. In Milaan kwam het gisteren tot handtas telijkheden, toen stakers van een groot chemisch bedrijf de ramen van de kan toren vernielden, en enige tijd een kan toor in het centrum van de stad bezet- De per 1 november benoemde directeur van de Leidsche Schouwburg, de heer J. W. van Dam, loopt met grootse plannen rond voor de ex ploitatie van dit aloude Leidse toneelcentrum. Hij gaat er vanuit, dat de verbouwing op korte termijn gerealiseerd zal worden. „Een fikse res tauratie", noemt hij het zelf. Dan zal hij ook van de naam af willen, zeker van de ch in Leidsche. Hij denkt aan zoiets als „Randstad- theater". „Want", zegt hij, „laat de Leidse Schouwburg in het verleden het cultureel middelpunt zijn geweest van het Leidse stadsgebied, nu al is de ontwikkeling gaande, dat het een centrum wordt voor de gehele agglomeratie. Leiden zei ft telt 100.000 inwoners. Met de wijde omgeving erbij bereiken we 350.000 mensen. En dit is een aantal waarmee te werken valt. Voor al deze mensen moet de aloude schouwbui'g een dot van een theater een typisch toneeltheater worden, waar voorstellingen zullen worden gegeven voor een breed publiek en waar het goed zal zijn te toeven." De Leidsche Schouwburg, eigendom van de Schouw- burgvereniging, werkt nog met een systeem, dat aan vervanging toe is. Daarom is nu voor het eerst een directeur aangesteld. Deze werd daartnee de jongste schouwburgdirecteur van Nederland, want de Hage naar Van Dam telt pas 28 jaar. Maar ook al is hij jong, hij ziet heel scherp dat een theater er moet zijn vcor alle mensen. Hij wil alle bevolkingsgroepen aan hun trekken laten komen. De schouwburg is er niet voor de upper-ten. Moderti toneel, dat een eigen publiek heeft, zal hij dan ook laten afwisselen door volkstoneel of andere Bühne- gebeurtenissen, waarvoor belangstelling bestaat. Hij ziet het als zijn taak om sterk stimulerend te werken op de bewoners van de Leidse agglomeratie. De mensen moeten leren naar het theater te komen. Het theater is gewoon leuk. Het moet een lol zijn om er te zijn. Dat moeten de mensen ontdekken en als ze eenmaal zo ver zijn, komen ze ook wel op het betere af, althans op de „zware stukken", waar het toneel leven niet buiten kan,, omdat het tijdsbeeld van de cultuur het repertoire bepaalt. De heer Van Dam heelt als bedrijfsleider van het Scheveningse Paviljoen theater zijn sporen verdiend Mede op zijn instigatie heeft men de jeugd naar het Paviljoen gehaald en er gewenste veranderingen aan gebracht. Naar zijn smaak moet het in Leiden net zo worden als in het Paviljoen: „Men moet er niet komen zitten met angst in het hart voor bijvoorbeeld een vlek op het pak. Je moet er gewoon uit kunnen zijn met mensen onder elkaar." Hij wil naar het theater waar men zich uit en thuis voelt. De nieuwe directeur realiseert zich. dat er veel voor hem te doen is. HU wil byvoorbccld de hele service opnieuw aanpakken. Men moet altyd kaartjes kunnen kopen voor voorstellingen op elke gewenste dag. Ook de zaken met groepen moeten soepeler geregeld wor den. Waarom krijgen groepen byvoorbceld de kaart jes op aanvraag niet thuisbezorgd? Dat moet kunnen. Bovendien streeft de heer Van Dam ernaar, dat in de hele Leidse agglomeratie verkooppunten zullen wor den gevestigd voor plaatskaarten. „Het is niet een eer voor de mensen, dat ze naar het theater mogen", zegt hU, „maar wy moeten het waarderen en stimu leren dat men graag komt. Dat vergroot de binding van het publiek met het theater." Deze binding met het theater krijgt men ook door de schouwburg de gehele dag geopend te houden. Het restaurant zal daarvoor dagelijks geopend zijn. Ook zal de mogelijkheid worden geschapen, dat men na de voorstelling nog even kan blijven plakken. Er moet gelegenheid zijn om na de voorstelling te dis cussiëren onder het genot van een drankje en zo mogelijk ook van een koud of warm hapje. Vooral dit laatste zal niet onwelkom zijn, omdat men vóór het schouwburgbezoek nogal eens schielijk of weinig pleegt te eten. Het Leidse parkeerprobleem zal zeker ook zijn weer slag hebben op het theaterbezoek. Wat dit betreft hoopt de heer Van Dam, dat er een parkeergarage dichtbij de schouwburg zal komen. En anders zal hij pogen een pendel te organiseren vanaf het Stations plein, waar wel parkeergelegenheid is. Met de bus ondernemingen moet hij trouwens toch nog gaan pralen over het vervoer van buiten de stad. Als zakelijk leider van Scapino heeft de heei' Van Dam heel wat met dit bijltje gehakt. Zijn gunstige erva ringen geven hem moed voor de toekomst. Want hij zal nog veel problemen moeten c Neem bijvoorbeeld het koffieprobleem in de pauze. Iedereen wil op hetzelfde moment koffie hebben, snel bediend worden en terug hebben van honderd gulden. Dc nieuwè directeur zal deze en vele anderi blcmcn met verve ter hand nemen. BIGGLES: IN INDIA I Bter eem wm sm wreemonm... HAIFA (AP) Door vijf Arabische bommen zijn in Haifa in 24 uur tijd twee Israëliërs gedood en 18 gewond. Door deze bomaanslagen is in deze ha venstad met 250.000 inwoners een span ning ontstaan, die in de afgelopen 20 jaar ongekend is. Alle bommen ont ploften in flatgebouwen, waardoor een twaalftal huizen verwoest werd. De vijfde bom ontplofte vannacht, waardoor een 50-jarige moeder van vier kinderen om hét leven kwam. Zes an dere Israëliërs werden gewond. Politiejeeps rijden thans door de stad en opdracht is gegeven in alle flatge bouwen te controleren of er soms bom men zijn gelegd. De politie heeft dc stad met een aantal wegversperringen van de buitenwereld afgegrendeld en oefent streng toezicht uit op het in- en uitgaan de verkeer. Vermoed wordt, dat de daders van de bomaanslagen gezocht moeten worden in de 6.000 Arabische inwoners van Haifa. Tientallen Arabieren zijn voor een ver hoor gearresteerd. De Arabische raad heeft beloofd met de politie te zullen samenwerken voor het vinden van de daders.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9