KARDINAAL MAAKT PAUS SUENENS VERWIJT zetel winst voor wd in dronten 3 dagen Twente f49.50 - PLAN VAN VERZET DRIE VAN BREDA TE LIQUIDEREN Amsterdamse studenten gaan staken Eenheid Kerk met Pau< ligt niet in Kolendamp eist weer slachtoffers Religieuzen vragen om „broodnodigs aandacht" aan concile Geen amnestie voor gestrafte bezetters Avondje uit? Avondretour! Enkele reis +één kwartje Voordelig naar Rembrandt Ti-biljet Revaluatie Duitsland mogelijk in weekeinde Gezondheids zorg vaak niet efficiënt Wie zei er ook weer dat alle verpakte tarwebrood hetzelfde was? Nota Stichting v. d. Arbeid: AOW GELIJK AAN MINIMUMLOON DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT AMSTERDAM (ANP) De algemene studentenvereniging Amsterdam (ASVA) heeft gisteren aangekondigd op 4 novem ber, wanneer de nota Veringa en de hon derd procentregeling voor de universi teiten in het parlement zullen worden behandeld, een staking van de studenten aan de universielt van Amsterdam te organiseren. Het bestuur van de ASVA heeft daar toe de faculteiten opgeroepen de col leges die dag niet te bezoeken, maar deel te nemen aan een vergadering in de aula om over beide onderwerpen met elkaar van gedachten te wisselen. De actie is bedoeld als protest tegen de volgens de ASVA te grote overheidsinmenging in het universitaire beleid en om de aan dacht te vragen voor hun eisen tot ver dere democratisering van het weten schappelijk onderwijs en de overagng naar volledige autonomie var af. Voor hem, en voor vele bisschoppen met hem, is een dergelijke inspectie van uit Rome uit den boze. In plaats van het vertrouwelijke contact met de paus te stimuleren, werkt de nuntius eerder remmend en frustrerend. Gokkend op het misschien haalbare heeft kardinaal Suenens zich woensdag beperkt tot een diplomatiek verwijt het adres van de paus. Hij betreurde het, dat paus Paulus VI in de afgelopen zo mer, dus kort voor het begin van de bisschoppensynode, die juist het colle giale karakter van het kerkelijk gezag zal behandelen een motu proprio heeft uitgegeven waarin de plaats nuntius opnieuw wordt bevestigd, zowel als ambassadeur en diplomaat de Vaticaanse staat als in functie geestelijk vertegenwoordiger van paus in een kerkprovincie. Vooral kan kardinaal Suenens zich niet verenigen met de theologie c tius, waarmee dit motu proprio begint. De nuntius is de zichtbare aanwezig heid van de paus in de wereldkerk garandeert de eenheid van de kerkpro vincie met de heilige stoel, aldus de brief van de paus. Kardinaal Suenens: „De eenheid de wereldkerk met de paus ligt niet de nuntius, maar in de eucharistie in het geloof. Wij bisschoppen zijn de lokale kerken de gezanten van Chris tus. De nuntius is op de eerste plaats de diplomaat en de administrateur Rome: hoe kan men nu van' theologie spreken over deze figuur? Wel zou de theologie denkbaar zijn over de delegaat die het geestelijk gezag en de broederschap tegenwoordig stelt in de verschillende Kerken. De verbindings bisschoppen (confe renties) mag niet tegelijk diplomaat zijn. Wij hebben hier te doen met twee vol komen verschillende functies die nu eenmaal niet in een persoon te vere nigen zijn". Kardinaal Suenens vroeg uitdrukkelijk om herziening van dit motu proprio. (Van verslaggevers) De Amerikaanse strijd in Vietnam is nog niet tot stilsta/nd gekomen. Hier zomaar een opname tijdens een patrouillebespreking. De troepen bewegingen gaan door. NOORDYVIJKERHOUT <KNI Het pastoraal concilie krijgt nu re's °P het hart gebonden om in de kornde ver gadering van januari volgen'jaar toch vooral „de broodnodige asdacht" te i schenken aan de problemafk van de religieuzen. Dit is de in ze^re zin on" i machtige conclusie van nationaal voorberaad van ruim 100 r/gieuzen, dat gistermiddag in Noordwüjrhout is ge ëindigd. De religieuzen willen/det toegeven aan een al te pessimistisie kijk op zor- i gelijke zaken, maar vc/en zich tege lijkertijd onvoldoende staat nieuwe vormen te geven aan jn nieuwe visie. Velen voelen zich geb^keerd door de bestaande instituten e/ dringen aan op fusies en samenwerk^, niet louter op zakelijke gronden maaom het religieuze leven weer duidelijk^ klank van een oproep te geven. De vergadering hf^ daarom de pas torale aanbevelinge/van het ontwerp- rapport over de re^ieuzen onderschre- en deze met pe in enkele aan vullende aanbeveliien toegespitst, zoals dringend ver/ek aan bisschoppen, i hogere oversten h concilieleiding om duidelijke en etpente werkverbanden te scheppen, dij inspiratie dienen en concretiseren. MAAGDENHUIS: MOTIE DOOR MINISTER ONTRADEN DEN HAAG De kolendamp heeft slachtoffers geëist. Thans betreft het bejaarde inwoners van Hoogeveen, Zandvoort, Utrecht en Zwolle. In Utrecht heeft de politie een 64-jarige alleen wonende weduwe gisteren zittend in een stoel voor de televisie aangetroffen. Een onderzoek wees uit dat de vrouw maan dagavond al overleden moet zün. De po litie was gealarmeerd door buren. Een 81-jarige inwoonster van Hooge veen is gisteren door een buurman dood in haar woning aangetroffen. In Zand voort werd een bejaard echtpaar bewus teloos in hun woning gevonden. De 78- j art ge vrouw is later in het ziekenhuis overleden. De toestand van de man is niet meer verontrustend. Een 70-jarige r is door de Zwolse politie dood in haar woning gevonden. Kennissen, die bij de vrouw hadden aangebeld en geen ge hoor kregen, hadden de politie gewaar schuwd. Het Kamerlid mej. A. Kessel van de Groep Aarden heeft staatssecretaris Kruisinga van Sociale Zaken en Volks gezondheid gevraagd ruimere overheids voorlichting te geven over het voorkomen kolendampvergiftiging. Hierbij zou ook aandacht besteed moeten worden aan het gebruik van eenvoudige apparaten, die aanwezigheid van kolendamp in een woning tijdig signaleren. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Polak (Justi tie) heeft de PSP-er Wiebenga gisteren duidelijk laten weten dat hij geen stap pen zal doen tot verlening van amnestie aan de veroordeelde bezetters van het Maagdenhuis en van het Provisorium van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij voelt ook niets voor seponering van de processen-verbaal van de studenten (ADVERTENTIE) Waar nog rust en ruimte is voor heerlijke tochten! Volledig- verzorgd, inclusief hotel en reizen. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. ,^-v -y voordelig V w uit met NS Verkiezingen iy Oostelijk Flevoland De verkiezingen hebben gisteren ge( ■cjiokkekd resultaat opgeleverd. In het gebied va Drontcn, waar een nieuwe adviesraad van het_ openbaar lichaam „Zuidelijk IJsselmecrpolders" gekozen woest wo4en, boekte de VVD een winst n zetel, terwijl het Progressief Akkoord <5 zetels) en de Combinatie Christelijke Partijen (7 zetels) qua zetel aantal 01 gelijk niveau bleven. In Leystad moest voor hel eerst een adviesrad van zeven leden gekozen wor den. Eei vergelijking kan hier niet ge maakt w<jrden, daar de zittende com missie in, 1967 door de minister werd benoemd. ,i Er namen hier vier groepen aan de rerkiezingen deel. Het PAK behaalde gier zetels, de CCP en de KVP tón, de WD kreeg geen zetel. In hel/gebied Dronten was het op merkelijk dat zowel het PAK als de CCP percentueel achteruit gingen. D '66 en de P.v.d.A., die in 1967 nog samen 33.3 procent van de stemmen kregen, kwamen nu als PAK niet verder dan 31.3. KVP, AR en CHU gingen terug van 52.3 naar 48.2. De winst ging goeddeels naar de VVD, die steeg van 10.8 naar 13.6 De. Gereformeerde Concentratie, die in 1967 geen enkele zetel behaalde, kreeg thans 5.9 procent van de stemmen en dat was goed voor één zetel..Er vielen in Dronten totaal vijftien zetels te ver delen. Bemoedigend „Een bemoedigend resultaat voor de christelijke partijen". Zo kwalificeerde KVP-voorzitter mr. A. v. d. Stee gister avond de verkiezingsuitslag. Naar zijn mening boekte de WD stemmenwinst ten koste van D '66. Volgens AR-fractie- voorzitter mr. B. Biesheuvel was de aan val van het PAK mislukt. De woord voerder van de CHCU concludeerde dat de landelijke groei van D '.66 zich in Oostelijk Flevoland niet tot uitdrukking heeft gebracht. Drs. Den Uyl, fractie voorzitter van de P.v.d.A., zag in de uit slag een aanmoediging ook elders in het land na te gaan hoe de kiezer reageert op de progressieve concentratie. die in Utrecht de curatorenkamer binnen drongen. Een motie hierover van de hr. Wiebenga werd gisteren door minister Polak aan de Tweede-Kamer ontraden. Volgens de minister werken de ter men „seleotiejustitie" of „establishment- justitie" generaliserend en suggererend dat het allemaal verkeerd zit met de rechterlijke macht in ons land. Natuur lijk maakt de rechterlijke macht fouten, maar die vloeien niet uit selectie voort, aldus minister Polak. Hij zei dat bij het benoemen van rechters uit alle milieus naar geschikte krachten gezocht wordt. De benoemingsprocedure valt volgens minister Polak niet te verbeteren. Het gaat daarbij om de persoon en de mens en niet om zijn milieu. Hij toonde zich voorstander van meer contacten tussen rechterlijke macht en pers, om zodoen de ook het publiek beter te kunnen voor lichten over doen en laten van de rech terlijke macht. Tot de door mevrouw Singer-Dekker bepleite afschaffing van de toga's zal de minister niet overgaan. PORNOGRAFIE In het komend voorjaar zal minister Polak op een internationale conferentie Europese ministers van Justitie het punt van de wetgeving inzake pornogra- an de orde stellen. Hij is met name benieuwd naar de Deense ervaringen op dit punt; in Denemarken is er namelijk geen enkele verbodsbepaling meer. Hij gaf dit met name ten antwoord aan me- w Singer-Dekker (PvdA) die af schaffing van de pornografiebepalingen had bepleit. Over de abortus provocates zei minister Polak, dat hiervoor medi sche indicatie een noodzakelijke voor waarde moet blijven, Hij overweegt geen wijziging van de strafwet op dit punt. Voordelig reizen na 6 uur 's avonds. (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.)- x voordelig ■v uit met NS Amsterdam geeft een stukje verleden bloot. Bij opgravingen in het alleroudste deel van Amsterdam, tussen Zeedijk en Kapelsteeg, werden behalve stukken muur en gebruiksvoorwerpen een grote hoeveelheid beenderen en schedels aangetroffen. Bij eventuele vrijlating (Van verslaggevers) PARTIJEN IN SOMALI VERBODEN NAIROBI (AFP) De revolutionaire raad van Somali heeft een wet gepubli ceerd, volgens welke voortaan alle politieke partijen in het land worden verboden. Dit is meegedeeld door de radiozender „de stem van het Somalische volk". Ook werd bekend gemaakt, dat het land een nieuwe naam heeft ge kregen: „De democratische Somalische republiek". Volgens radio-Mogadiscio krijgt Somali een -nieuwe politieke structuur. In elk van de bestuursgebieden zijn revolutio naire raden gevormd. De raad van officieren krijgt de naam van hoge revolutionaire raad met een gekozen president. Er werd niet gezegd wie lid van deze raad zijn. RIJSWIJK „Het is nu allemaal achterhaald. Van Sohaik heeft zijn motie voor de vrijlating van de drie van Breda ingetrokken", aldus verklaarde vanmor gen een duidelijk opgeluchte figuur uit het voormalig verzet. Maar dat neemt niet weg, dat zich de laatste weken uit de kringen van dat voormalig verzet een actiecomité had gevormd, dat de vrij lating van de drie wilde voorkomen cn indien de vrijlating niet zou kunnen worden voorkomen al een plan klaar had om Kotalla, Aus der Funten en Fischer te liquideren. Het plan was al in een vergevorderd stadium. Er hadden zich vrijwilligers aangemeld om de executies uit te voe ren. Zij zouden naast honderdduizend gulden ook reispapieren voor een Zuid amerikaans land krijgen. Een paar dagen na de oprichtingsvergadering, aanslui tend op een recente reünie van ex-poli tieke gevangenen uit het Scheveningse Oranjehotel, was er al 30.000 gulden in een voor dit doel opgericht fonds gestort. Dit meldt de Haagse Post van deze week, waarin als een van de initiatiefnemers de 52-jarige Louis Soharts aan het woord „Wij zien die drie als levend symbool van alles wat de illegaliteit en de joden in de bezettingstijd is aangedaan. Aan tasting van dat symbool door praten over vrijlating is een extra-geestelijke opdon der voor de nabestaanden", aldus vol gens HP-magazine de heer Soharts. Over Zware straffen voor Basken BURGOS AFP Zeven Spanjaarden, onder wie vier priesters en een vrouw, zijn door een militaire rechtbank in Bur gos veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes tot twaalf jaar wegens hulp aan de Baskische organisatie „Eta". De vonnissen, die maandag en dinsdag zijn I uitgesproken, zijn eerst woensdag bekend geworden. De veroordeelden zouden onder andere onderdak en medische hulp hebben ver leend aan Miguel Echevarria Iztuel?, een van de leiders van de „Eta", die verdacht wordt van moord op een taxi chauffeur en nog steeds door de poli tie wordt gezocht. de executieplannen: „Wij willen wel eens zien of de regering het risicowil lopen, dat die drie geliquideerd worden". En over het liquidatiefonds„Als we niet tot actie hoeven over te gaan krijgen de fi nanciers hun geld terug". De heer Soharts was vandaag niet be reikbaar vpor commentaar. Zijn echtge note; „Het stuk in de Haagse Post is niet helemaal juist; vraagt- u het hem van avond zalf maar". Verschillende vooraanstaande figuren uit liet voormalig verzet, die wij om com mentaar vroegen, bleken nergens van te weten. „Wellicht gaat het hier slechts om een stevig soort pressie", zo verklaarde een hunner. ADVERTENTIE Bezoek de unieke tentoonstelling- „Rembrandt 1669-1969". Van 13 september t/m 30 november. Neem 'n (trein-toegang-biljet) Voordellen makkelijk: één kaartje voor treinreis 4- toegang dagkaart voor Amsterdamse bussen en trams. -y voordelig V y-J uit met NS BONN Het tijdstip van öe volgen de vergadering van het Westduitse ka binet vrijdag om vier uur middags doel vermoeden dat er dit weekeinde een revaluatie van de Mark zal worden aan gekondigd. De ministers komen bijeen, nadat de geldmarkten gesloten zijn en het komt goed uit, dat er op vrijdag cn zater dag een vergadering is van het valu tacomité van de EEG, dat geraad pleegd moet woiden, wanneer 'n lid de waarde van haar valuta wil veranderen. Bovendien gelooft men, dat de regering zal willen revalueren, voordat kanselier Brandt zijn regeringsverklaring vol gende week dinsdag voor de Bondsdag Volgens de meeste voorspellingen zal de hoogte van de revaluatie tussen de 6,5 en de 8,5 percent liggen. Een ho ger percentage zou sommige exporteurs te hard treffen, terwijl een percentage onder de 5.6 pet. te klein is om 't ge wenste effect te hebben. Men zietin.dat 'n revaluatie aanzienlijke lasten voor de regering tot gevolg zal hebben en voor de exporteurs en de consument, maar men gelooft, dat die nadelen niet opwegen tegen de anti-inflatoire voordelen van een revaluatie. Als we aannemen, dat de Mark met 7 procent gerevalueerd zal worden, dan zou het inkomstenverlies van de West duitse landbouw ongeveer anderhalf mil jard gulden bedragen. De kosten hier van zouden door het publiek, als belas tingbetalers en consumenten moeten wor den gedragen. Zo'n revaluatie zou het handelsoverschot verminderen met een bedrag van tussende drie en vier mil jard gulden. Maar men gelooft, dat de exporteurs dit kunnen ondervangen door over te schakelen op de binnenlandse DR. G. P. VOGEL: Van i correspondent) NIJMEGEN De vroegere directeur geneesheer van het diaconessenhuis te Voorburg, drs. G. P. Vogel, thans lid van het planbureau nieuwbouw univer sitair medisch centrum te Leiden, is donderdagmiddag in de aula van de Nij meegse universiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift, getiteld: „over peiling van de be hoefte aan ziekenhuisaccommodatic in Nederland". Promotor was prof. dr. J. Stolte, bijzonder hoogleraar in de leer van het ziekenhuiswezen. Dr. Vogel is van mening dat een voort durende bezinning is vereist op wat aan ziekenhuisvoorzieningen nodig is. Im mers niet alleen de kosten van de ge zondheidszorg stijgen enorm, maar voor al ook het aandeel van het ziekenhuiswe zen daarin met zijn grote tekort aan ge nees- en verpleegkundig personeel. De behoeften van het ziekenhuis kunnen niet zomaar afgelezen worden aan het aantal bedden. Immers de omvang van de noodzakelijke voorzieningen is afhan kelijk van vele factoren, zoals demo grafische, sociologische en conjuncture le. Daarnaast dienen de hoedanigheden van de huisartsengeneeskunde, de toe passing van de sociale voorrieningen, de taakverdeling tussen de diverse gezond heidszorgfaciliteiten tezamen het ant woord te vormen op de behoefte van de bevolking. Diverse onderzoekingen naai- de effi ciency in de gezondheidszorg hebben, al dus dr, Vogel, aangetóond, dat het be staande apparaat en de organisatie van de gezondheidszorg niet optimaal zijn uitgebouwd en worden gebruikt. Er wordt veel te veel beslag gelegd op de klinische ziekenhuisdiensten. ADVERTENTIE) Een aardige mevrouw in Axel zei dat. Maar die kou hel niet weten, want ze had nog nooit King Corn Stout gegeten. De meeste mensen weten wél dat King Cora Stout tarwebrood zichtbaar lekkerder en gezonder is. Omdat de hele tarwekorrel erin wordt verwerkt. King Cora, overal m Nederland elke nacht vers gebakken, dagelijks vers op tafel Vakantietoeslag 6 procent (Van i parlementaire redactie) King Coriw 't enige dat u weggooit, is de verpakking. U"-"-*-3»" Com kan dat iezzeti) DEN HAAG De stichting van dc arbeid zal zich op 19 november gaan bezighouden met de hoogte van de AOYV- cn AWW-uitkeringen en met het ver strekken van een vakantietoeslag daarop. Een voorbereidingscommissie, eveneens bestaande uit werkgevers en werknemers, heeft 'n positieve nota over deze mate rie opgesteld. Als overeenkomstig de ver- ringen op te trekken tot het minimum- zal zij de regering adviseren de uitke- ringwn op te trekken tot het minimum loon en een vakantietoeslag van zes pro cent, maar dan in fazen, aan de AOYV- en AYVW-ers toe te bennen. Bovendien wordt de stichting van de arbeid aan bevolen door zijn voorbereidingscommi- sie voor 1 juli 1970 een uitspraak te doen over het gehele pensioenvraagstuk. Met betrekking tot de vakantietoeslag wordt door de commissie de gedachte geopperd in 1970 te volstaan met 3 pro cent. De fasering is gesuggereerd om te voorkomen, dat als gevolg van deze „extra" de premies abrupt stijgen. Een vakantietoeslag van 3 procent zou een verboging met 0,4 procent betekenen. Ook de optrekking van de AOW- uitkeringen tot het niveau van het wet telijk minimuminkomen (naar de huidi ge stand gerekend is dat een optrek king van circa 5400 tot ongeveer 6500 gulden per jaar) zal in fazen dienen te geschieden, uit te smeren over enke le jaren. Ook hierbij geldt de overweging, dat de premie niet te drastisch moet stijgen in een jaar. De verhoging (plus een verhoging van de AWW-uitkeringen naar evenredigheid) zou in totaal 2 pro cent meer premie vergen. Overigens be staat ook nog de mogelijkheid om niet te verhogen en wel tot 20.000 gulden, de premie te verhogen, doch de premie- grens (na ruim 16.000 gulden) drastisch In het voorberaad zijn werkgevers en werknemers het ook wel eens geworden over het beginsel, dat werknemers bij pensionering 70 procent van het laatste salaris moeten krijgen (AOW plus onder nemingspensioen) maar de wijze van realisering van deze gedachte is nog een groot probleem. De vakbeweging wil een algehele sanering van de pensioenfondsen en een onderlinge koppeling, opdat men bij verandering van werkgever er geen pensioenrechten bij inschiet. Log van dit alles is er ook nog het plan de regering te adviseren de AOW- en AWW-uitkeringen op 1 jan. a.s. met vijf procent te verhogen en niet met een verhoging te wachten totdat de loonstij gingen in 1970 op grond van de indexe ringen daartoe aanleiding geven.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7