Ondercommand ant Schippers koninklijk onderscheiden Stichting voor z.m.o.k.-onderwijs Drie juwelendievegges bekeiden ringendiefstal MARKTEN PAGINA DE LEIDSE COURANT PONDERDAG 23 OKTOBER 1869 „De Burcht" geeft show-taptoe in kader van 15-jarig bestaan LEIDEN. Toen vijftien jaar ge leden (in 1954) ,,De Burcht" als greep het toenmalige bestuur, dat er ook dringend behoefte was aan een jeugdorkest. Door vele akti- viteiten te ontplooien en de mede werking van de middenstand ge lukte het na enige tijd een partij tweedehands instrumenten aan te schaffen. Spoedig kreeg „De Burcht in en buiten Leiden steeds meer bekendheid. Met trots kan Leiden „De Burcht" zijn muzikale ambassadeur noemen. In Neder- lahd, België, Frankrijk en Duits land werd veel succes geoogst. In het kader van het 15-jarig be staan geeft „De Burcht" zaterdag avond in de Groenoordhal een show-taptoe. Aanvang 20.00 uur. Kaarten verkrijgbaar aan de hal. Donderdag 13 november a.s. orga niseert „De Burcht" een show in. de StadsgehoorzaaL Weinig Leidse belangstelling voor aktie werkende jeugd LEIDEN Tijdens een infdnatieve bijeenkomst gisteravond in school aan de 2e Havenstraat is jsproken over de actie op 1 novembe de dag voor de werkende jongeren e de Leid se inbreng. Behalve vertegenOordigers van het vormingswerk erhet open jeugdwerk waren ook het pP-raadslid W. H. Koopmans en een d van het afdelingsbestuur van de aanwe zig. Hoewel men overal uitnodigen naar toe had gestuurd, waren eweinig reac ties binnengekomen. Oo gisteravond waren er maar een paar 'erkende jon geren. Volgens de heer J Jieuwenkamp zien de jongeren de protmen niet van hun rechten en plichtenDaarom moet door wie dan ook een jwustwordings- proces op gang worden'el3racht- Besloten werd zo mogjjk nog voor 1 november een discussierond te houden in het gebouw van ?ython met het doel nog iets te doen m de actie naar Den Haag. In ieder 5val vertrekt er uit Hillegom een bus^et jongeren van. jde LTS St. Paulus. LEIDEN/HILVERSUM Gisteren excelleerde in de KRO-radiosiudio het Leids Studenten Orkest I.C.A. tijdens de uitzending van het KRO-pro- gramma ,,Van twaalf tot Twee". De samenstellers van dit programma, voor wie dit orkest niet helemaal een grote onbekende is, de den een beroep op de Leidse studenten omdat het Huisorkest onder leiding van Jo Budie gister middag andere verplichtingen in het land had. Onder leiding van les Hoogland werd de uitzen ding met een maximum aan decibellen opge luisterd. LEIDEN Op hét adres Rijnsburger- singel 22 houdt de gemeente een school voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden in stand. In 1966 is we gens toeneming van het aantal leerlin gen van deze school en omdat behoefte bestond aan verdergaande differentiatie van het onderwijs aanvankelijk gedacht aan het stichten van een tweede 1. school. Een ingesteld onderzoek heeft echter aangetoond dat de nodige diffe rentiatie beter kon worden venvi lijkt door het stichten van een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen (z.m.o.k.-school). Dit schooltype it stemd voor kinderen, die het normale schoolproces verstoren. Naar het oordeel van de Gemeentelijke Inspecteur van het onderwijs en enige vertegenwoordigers van bijzondere scho len zijn er op de onderscheidene scholen gewoon lager en buitengewoon ondejrwijs in dé gemeente Leide^i LEIDEN Dridames uit Leiden, 26 28 en 46 jaar, zi gisteren door de po litie aangehoudi n.a.v. een diefstal begin septembeiin een juwelierszaak aan de Nieuwe Ijn. Enkele gouden Ingen werden door de juwelier daagsJa het bezoek van de dames vermistToen het trio gisteren opnieuw in dovvinkel verscheen wer den zij herken-door het personeel. Een van de damesdie inmiddels allen be kend hebben, iad bovendien de verlei ding niet kuien weerstaan zich een gouden armbid toe te eigenen. De to-- tale waarde 'an de gestolen Juwelen bedroeg duizid gulden. Ontegeningsplan saneragsgebied LEIDEN r Ongeveer 75 pet. van de betrokkenpercelen in het saneringsge- bied Herigracht-Zijlsingel is thans eigendomvan de gemeente. B. en w. achten he niet mogelijk, de resterende percelen ings minnelijke weg te ver werven, |0dat de verkrijging van een aantal prcelen door middel van ont eigening-al moeten geschieden. Het col lege bief daarom de raad een desbe treffend onteigensplan zijn niet be- goedkeung aan. In het «nteigeningsplan zijn niét be grepen e ter weerszijden van de Tweede Looiersfaat gelegen percelen. Deze zijn namelij.' reeds voor het merendeel door de n.v. leelfabriek De Sleutels In eigen dom veworven met het oog op de door haar, oereenkomstig het saneringsplan, ter plaise te verwezenlijken uitbreiding van har bedrijf. Evenmin is opgenomen de zuielijke helft van de bebouwing tussen e Nieuwe Waardstraat, de korte Langea-aat, de Zuidsingel en de Oranje- gracht.De aldaar aanwezige woningen verkera nog in een dusdanig goede staat, lat het niet verantwoord kan worder geacht op korte termijn tot sloping daarvan, ten behoeve Plstzegelveiling wordt verschoven LEIDEN" De grote postzegelveiling, die de leidse Vereniging van Postzegel verzamelaars woensdag 12 november in het Loagebouw aan de Steenschuur zou houden, is in verband met de wedstrijd A.C. MianFeijenoord verschoven naar dinsdag\l november. Dit deelde de vice- voofzitter van de L.P.V., de heer J. Spijker, gisteravond mede op de alge mene ledtnvergadering, die door zestig leden we;d bezocht. Tevens maakte hij bekend «Jat de eerste grote veiling in 1970 in februari zal worden gehouden. Voor 1 Januari moet men de kavels in leveren nij veilingmeester A. de Hoop, Haagwig 148 te Leiden. Gisteravondj Veilde te heer De Hoop In Mok tonpo 46 kavelst Verhoging krediet Gemeentelijk Archief met „decoratieve versiering" LEIDEN Begin maart van het vol gend jaar, zo delen b. en w. de raad mede, zullen uitbreiding en verbouwing van het Gemeente-archief geheel vol tooid zijn. Zes jaar geleden stelde de raad een bedrag van 1.320.000 gulden beschikba ar voor de werkzaamheden aan het archief. In 1967 kwam daar nog 898.000 gulden bq. Thans stellen b. en w. de raad voor het totale krediet nogmaals te verhogen en wel met 260.000 gulden. Dit wordt o.a. noodzakelijk gemaakt door de B.T.W. (50.000 gld.), verzwaren van de funde ring (90.000 gld.), herstel groter stuk kademuur langs de Vliet en herstel ge vels. Voorts komfen er in het nieuwe gebouw een brandmeldingsinstallatie en een vluchtgelegenheid (kooiladder met bordessen). Ook is gedacht aan een zoals het raadsstuk vermeldt „deco ratieve versiering". Het college stelt voor het Archief een passend kunstwerk in het vooruitzicht en vraagt daarvoor 10.000 gulden. Franciscaanse kapitteldag LEIDEN Zondag 26 oktober a.s, wordt te Leiden in de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk een grote Ka pitteldag gehouden voor alle leden van de franciscaanse beweging en door- tochtgrc/epen van de federatie Leiden. De opening vindt plaats om twee uur, waarna pater C. J. A. Wessels ofm. een inleiding houdt over „Leven naar een nieuw? Kerkvisie". Om k^art over vier wordt de kapittel- middag besloten met een gezamenlijke Eucharistieviering. Uitslagen Bridgebond LEIDEN Uitslagen van de tweede zilting parencömpetitie van de Ned. Bridge Bond afd. Leiden: Hoofdklasse: 1 Echtpaar Brakel 133 punten; 2 Dek- Oeodhart 130; 3 Echtpaar Kapteijn 110 lunten. Ie Klasse: 1 Bloemhof-Rompes 191; 2 Echtpaar de Graaff 190; 3 v. Dijk -Cornelissen 189. 2e Klasse A: 1 Taplc® Lokenberg- Sprink 229; 2 v. Eik-Rijnsburger 226; 3 Echtpaar Kamp 225, 2e Klasse Bj 1 Broekema-Dijks' a 233; 2 Br FftoH £314 8 Echtpaar Sferhoe* kinderen aanwezig, die voor plaatsing op een school voor zeer moeilijk opvoed bare kinderen in aanmerking komen. Na overleg met de besturen van de twee in Leiden gevestigde bijzondere l.o.m.- scholen bleken zowel het gemeentebe stuur als de twee schoolbesturen be hoefte te hebben aan een school w zeer moeilijk opvoedbare kinderen nodig gedurende hun gehele schoolloop baan pedagogisch-didactisch benaderd en begeleid worden, waarbij de pedago gische aanpak nog voor de didactische dient te gaan. Belangrijk is dat b. en w. reeds het gebouw Hoge Morsweg 15 voor de school hebben kunnen reserveren. Dit schoolgebouw staat in een rustige om geving en heeft een goede verbinding met het trein- en busstation. Met het onderwijs kan daar op aanvaardbare wijze, worden gestart. Oplichters van de stichting zullen zijn: de gemeente Leiden, de Stichting Roomsch-katholie- ke Scholen en de Stichting Christelijk Orthopedagogisch Instituut voor Leiden en omgeving. Oegstgeestse kleuterschool krijgt „telraam" OEGSTGEEST Vrijdagavond 31 oktober a.s. om half acht wordt in de Aert van Nes Monitessori- Meuiterschool een ruimtelijk tel raam van de Amsterdamse kun stenaar Wilfred Voet gepresen teerd, dat bestaat uit veelkleurige blokjes van allerlei afmetingen. Werk van Wilfred Voet, die oplei ding heeft genoten aan de Am sterdamse Kunstnijverheidsschool afd. Grafische Kunst, was al eer der in Leiden te bewonderen in 1962 tijdens een expositie van het LAK. Twee jaren geleden expo seerde hij ook in de Lakenhal, waar toen de tentoonstellinfg" He dendaagse Nederlandse Grafische Kunst werd gehouden. Bijna 8 miljoen gevraagd voor voltooiing nieuwe Leidse omvaarroute Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Natasja W., d.v. J. Viele en W. Guldemeester; Siemon, z.v. S. Versteegen en H. A. van Asperdt; Stephanie, d.v. P. J. G. Verhoef en H. van Garderen; Evelien, d.v. H. van Aarem en M. Kruijt; Raymond H. W„ z.v. J. van Gelderen en M. Oudshoorn; Ragnhild K.. d.v. J. Karlsen en I. Krogvig; Ingrid, d.v. N. Chen en C. van der Hoogt; Claudia L., d.v. F. van der Horst en A. J. M. van Veen; Régine A., d.v. R. C. Meijer en W. Lacourt; Petronella J., d.v. C. A. van Rijn en P. H. T. van der Meijden; Edward, z.v. J. Kranenburg en M. J. C. Habraken; Pa trick A. M., z.v. J. Puister en E. I. M. Kanters; Emiel A., z.v. A. van Hilten en F. Koopmans; Regina P.. d.v. L. A. van Duijn en P. Verdoes; Dirk. z.v. C. J. van den Oever en A. de Groot. OEGSTGEEST. Tijdens een afscheids bijeenkomst van onderkonimandant P. Schippers en brandwacht 1ste klasse K. Hogervorst werd eerstgenoemde gister avond koninklijk onderscheiden met de medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in het zilver. De versierselen werden de heer Schip pers opgespeld door burgemeester T. A. J. van Eysinga in het bijzijn van de I beide wethouders N. v. d. Voet en J. <1. Tliorn, alsmede de brandweerkom- I mandanl van Leiden, de heer A. C. I Broeshart en de aktieve leden van de vrijwillige brandweer Oegstgeest met' hun echtgenoten. Burgemeester van Eysinga noemde de heer P. Schippers, die meer dan 37 jaar deel uitmaakte van de vrijwillige brandweer en alle rangen doorliep een „lichtend voorbeeld voor de jongere ge neratie". Ook richtte hij zich met woor den van waardering aan het adres van de heer K. Hogervorst, die 18 jaar deel uitmaakte van het korps. Beide schei dende functionarissen ontvingen voor hun trouwe dienst een oorkonde van de Kon, Ned. Brandweervereniging en de Ned. Ver. van Brandweerkommandan- ten. De dames ontvingen uit handen van burgeriieester van Eysinga ieder 'n fraai bloemstuk. Dat brandmeester De Boer uit Leiden, welke te Oegstgeest als instructeur op treedt, mede aanwezig was vond zijn oorzaak in het feit dat een aantal ge tuigschriften werden uitgereikt aan de „jongere garde" zoals de burgemeester het betitelde. Voor dit getuigschrift Icwamen in aanmerking de heren D. A. van Driest, G. S. M. clen Dubbelden, Duindam, J. Filippo, J. Fleur, van Hey- ningen, P. A. J. Koelman, A. van Nek, C. Prins, J. W. Schrijvers en H. Vink. Ondercommandant Schippers wordt op gevolgd door de heer W. den Dubbelden en de heer A. Nek wordt brandmeester. De brandweerkommandant van Oegst geest, de heerJ. van Gorkum dir. ge meentewerken) overhandigde de heer Schippers namens de aktieve leden de draagmedaille behorende bij de Kon. on derscheiding en tevens bood hij een nieuwe fiets aan. De heer Hogervorst ontving een leren portefeuille als af scheidsgeschenk. Namens de brand- vereniging schonk de heer W. den Dubbelden zijn voorganger een grote „pul" sigaren aan. Ten besluite sprak de heer Schippers een kort woord van Burgemeester van Eysinga was bijzon der verheugd dat de kommandant van de Leidse brandweer aanwezig was. „Zijn aanwezigheid symboliseert de nau were samenwerking tussen de brand weren van alle omliggende gemeenten". Na afloop van het officiële gedeelte kon men in de trouwzaal van het raadhuis persoonlijk afscheid nemen. FOTO: Burgemeester Jhr. T. A. J. van Eysinga reikt de versierselen, behoren de b)j de orde van Oranje Nassau in het zilver uit aan de scheidende onder- conunandant P. Schippers. Naast hem brandwacht lste klasse K. Hogervorst, die opgevolgd wordt door zijn zoon. omgeving; verhoging van de bezoldi- Agenda Leidse gemeenteraad LEIDEN De gemeenteraad van Lel-ging van de directeuren van de geineen den komt op maandag 3 november des telijke en bijzondere avondscholen voor avonds te 19.30 uur bijeen. Op de agenda mavo; verhoging van het totale krediet staat o.m.: deelneming in de stichting,, dat beschikbaar is gesteld voor de uit- welke ten doel heeft het geven van voor- breitding en de verbouwing van het Ge- bereddend wetenschappelijk onderwijs en meente-archiefverkoop van een gedeel- algemeen voortgezet onderwijs in een tete van de Morsweg; verhoging krediet avondscholengemeenschap, en het in ver-voor het aankopen van onroerende goe- band hiermede opheffen van de gemeen- j deren; voorlopig goedkeuren van een telijke avondschool voor middelbaar al-plan tot onteigening van percelen gele- gemeen voortgezet onderwijs; het oprich- 1 gen in het saneringsplan Herengracht - ten van een stichting, welke ten doel ZijlsLngel; uitvoering met de resterende heeft het geven van onderwijs aan zeer werken in verband met de omlegging moeilijk opvoedbare kinderen uit Leiden van de vaarrroute door de aanleg LEIDEN. Met de werkzaamheden rond de aanleg van de nieuwe omvaar route om Leiden wordt goede voort gang gemaakt. Dit delen B. en W. aan de raad mede. Het college vraagt thans ruim 7.896.000 gulden Ier bescliikJdng te stellen voor de uitvoering van de res terende werken: Korte Vlietkanual (noordelijk deel nieuwe vaarweg)kos ten 2.550.184 gulden: Waddingersluis brug, kosten 1.035.000 guldenen de brug in het verlengde van de Vijf Mei- Jaan, kosten 4.311.250 gulden (inel. vol tooiing van de Vijf Meilaan). In verband met de laatstgenoemde voorzieningen wil de provincie een re constructie doen uitvoeren met betrek king tot de kruising van de Leidse weg (prov. weg no. 16), de Trompweg en de verbindingsweg met de Vijf Meilaan- brug. Belanghebbenden hierbij zijn de gemeenten Leiden en Voorschoten en de provincie. B. en W. staan op het standpunt, dat Voorschoten een bijdra ge in de kosten zal moeten geven, of schoon B. en W. van Voorschoten me nen, dat bouw van brug en aanleg van wegtracé naar de Leidse weg gezien moet worden als een onderdeel van de verbinding van Leidse stadsdelen met d® toekomstige Leidse bebouwing in tie fijmwabofjesgakte* ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens het bezoek van de heer Schultz uit Zuid-Af ri- ka heeft burgemeester mr. R. M. Gallas laten weten, dat de gemeente Alphen aan den Rijn het voornemen heeft- de graanmolen aan Gouwsluis ,,De Eendracht" aan te kopen, teneinde het mogelijk te maken, dat deze geheel wordt gerestaureerd. Velen zullen de plannen van de gemeente ongeUoijféld toejuichen omdat daardoor een stukje Gouwsluise histo rie bewaurd blijft voor het nageslacht. Het gaat hier om een zeer oude molen, die in 1S98 naar Alphen aan den Rijn vanuit Zaandam is overgebracht. Daar had de molen al sinds 1753 gestaan en dienst ge daan als pélmolen. Het was in de Zaanstreek een van de drie molens die in staat was drie grote pelstenen in bewe ging te houden, waardoor een kracht van meer dan 200 P.K. werd ontwikkeld. Gemeente A lphen wil molen „De Eendracht geheel restaureren de IJssel had de oude heer Walraven ook een molen ge had, die ,De Roem van Krimpenerwaard" werd ge- aad uungekocht en in een graan molen omgebouwd omdat voor het pellen hier in deze streek geen werk was. Vijftien jaar geleden werd er nog volop met windkracht door de molen gemalen, daarna ging men over op het electrisch malen en nu staat de molen al enkele jaren ge it eel stil. De fnndernig van de molen is nog in prima, staat, „wij hebben er wel eens 320 dui zend kilo graan in opgesla gen" aldus de heer Walraven. Bod kosten. De gemeente wil voor de molen, woonhuis en schu ren een bedrag van 55.000,- geven, maar dat is een te laag bod, aldus de lieer Wal- Vörige week zijn de houten lieklatten van de wieken af gehaald omdat deze gevaar opleverden voor de omge ving. Het hout. was namelijk niet al te best meer. Met de komst van de familie Walraven eind vorige eeuw naar Alphen, kwam een ech te molenaars familie vanuit de Krimpenerwaard naar de Rijnstreek* In Ouderkerk aan De heer Walraven wacht het nu maar rustig af wat er met de molen gaat gebeuren. Feit is echter ivel, dat, zo als de molen er thans bij staat, het bepaald geen sie raad genoemd kan worden voor de omgeving. De heer Walraven vertelde, dat. hij ook een bod heeft van een dame uit Sassenheim die het plan heeft in de mo len te gaan wonen. Over het bedrag liet hij zich echter niet uit. Bij aankoop door de gemeen te wil het gemeentebestuur in samenwerking met de Stichting „De Hollandse Mo len" .Ged. Staten en. het Rijk trachten de molen geheel te restaureren, waardoor deze weer als van ouds een best voor het oog wordt nieuwe vaarweg om Leiden; verorde ning op het vellen van houtopstanden; wijziging van de Precarioverordening; krediet in rekennJng-courant ingevolge met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten gesloten overeenkomst, voor het jaar 1970; verpleegprijs voor de psy chiatrische inrichtingen ..Endegeest" en „Voorgeest"; aanvullend krediet voor het verbeteren van het theehuis en het uitbreiden van de recreaitiegebouw van de psychiatrische inrichtingen „Ende- c a.; ultberldlng ..Endegeest" ca, met een afdeling eletronenmicroscopie; bouw van vier observatiepaviljoens en gebouw voor opname en polikliniek op het terrein van de psychiatrische in richtingen „Endegeest" c.a. (ontwikke lingsplan eerste face); bouwrpij maken terreinen, bestemd voor de bouw werken van de eerste fase van het ont wikkelingsplan van „Endegeest" c.a. en het installeren van een nieuwe tele foon-installatie ten behoeve van de beids fasen van het ontwikkelingsplan; sub sidie aan de Ned. Stichting Consultatie bureaus voor Huwelijks- en Geslachts leven ten behoeve van het In Leiden ge vestigde consultatiebureau. Leiderdorps huisvuil volgend jaar in plastic zakken LEIDERDORP. Als een betreffend voorstel van b. en w. a.s. maandag door de raad aangenomen wordt zal het huis vuil In Leiderdorp volgend jaar in plas tic zakken worden opgehaald. De kosten komen ongeveer op ruim 11 cent per zak te liggen. In het raadsvoorstel zegt het college: „Aangezien wij niet blind zijn voor het feit, dat wij de bewoners op kosten jagen als wij het vrijwillig gebruik van plastic zakken gaan om zetten in een verplichting, stellen wij voor aan elk gezin 20 zakken gratis uit te reiken. Elk gezin kan dan de voordelen zelf ondervinden". Het ligt in de bedoeling van b. en dat de melkhandelaren bij de verkoop van de zakken worden ingeschakeld. LEIDERDORP Krijgen b. en w. maandag a.s. van de raad hun zin, dan gaat op de hoek van de Ockenrade en de Nijenrode een speelterrein met een zitgelegenheid voor de moeders van de kinderen komen. De raad wordt ge vraagd een krediet van 8600,- beschik baar te stellen. GOUDA, 23 okt. - Kaas Aanvoer 71 partijen. Prijzen: le kwal. 4.20-4.30 p. kg., 2e kwal. 4.00-4.19 p. kg. Extra kwal. 4.31-4.77 p.kg. Handel: kalm. BARNEVELD, 23 okt. - Ëeierveiling - Aanvoer 670.010 stuks, stemming rustig. Prijzen (in guldens per 100 stuks) 51-52 8.40-8.65, 56-57 10.06-10.40, 61-62 10.96- 11.31, 66-67 11.46-11.74. DEN BOSCH, 22 okt. Vee Aanvoer totaal; 7118 dieren. 3076 runderen, 445 graskalveren, 317 vette kalveren, 2056 nuchtere kalveren, 363 schapen en lam- 20 fokzeugen, 609 slachtvarkens, 232 biggen, 1028 slachtrunderen. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1000-1725; guste koeien 825-1250; graskalveren 475-675; kalfvaarzen 1275-1750; klamvaarzen 1185-1410; guste vaarzen 935-1175; pin ken 700-900; nuchtere kalveren voor fok of mestertf 225-380; weideschapen 70- 120; lammeren 65-95; drachtige zeugen 5.75-6.75; biggen 85-95 per stuk, slacht runderen extra kwal. 4.90-5.25; le kwaL 4.20-4.80, 2e kwal. 3.70-4.10; 3e kwal. 3.40-3.60; vette stieren 4.60-5.00; worst- koeien 3.20-3.45 per kg geslacht gewicht, vette kalveren le kwal. 3.70-3.95; 2e kwal. 3.45-3.65; 3e kwal. 3.25-3.40; nuch tere slachtkalveren 1.30-1.70; slachtzeu- gen le kwal. 2.26-2.32; 2e kwal. 2.20-2.25 slachtvarkens 2.45-2.55 per kg levend gewicht; vette schapen 95-140| vett» lamineren 110-135 pe* stuk,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5