S)e £eidóe6oii/tci/iit Nachtaanval op Libanon vanuit Ontslag Karami „Dikke vetzak is wèl sterk... Van Schaik vrijlating drie trekt motie van Breda in f a m <~svü Speculaties over positie Beernink 20 man ontvoerd Wachten op verjongde Kamer lil ï»jiiizc|)as naar llrrzjjnrv rondo's BROOD OP RANTSOEN IN LONDEN? STATENLID VRAAGT MAATREGEL TEGEN SCHADE VERZILTING Water thans zuurstofarm PREMIER DE JONG ONTKENT AFTREDEN morgen gekookt of uitgebakken spek en worst Nobelprijs literatuur voor Beckett Ontvoerde Zwitser in Columbia vrijgekocht PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N V., Leiden Dir.: Dis. J. H M Brader J F J. M. KoeDS Hoofdred. F .1 Plug - cbefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p kwaijt. 14.10; fr. p. post 1 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18 00—19.00 Uur) DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 OPKLARINGEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tol morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met tijdelijk enige regen. Morgen overdag flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui. Tot matig of krachtig toenemende zuidwestelijke wind en iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.884 BEIROET (A.F.P. - A.P.). Drie Libanese grensposten zijn in de vroege ochtend vanuit Syrië aangevallen door vermoedelijk Palestijnse guerrillastrijders. De mannen droegen uniformen eu de Arabische hoofdtooi, zoals bij de guerrillastrijders gebruikelijk is. Twee posten werden omsingeld eu ruim twintig g&idarmes werden I ontvoerd door honderden aanval lers. Vijftig gewapende mannen trokken verder en vielen het grote grensstation te Masnaa aan, langs de verkeersweg van Beiroet naar Damascus. Daarbij werden raket- ten gebruikt. Na een hevig vuur gevecht werden de aanvallers door Libanese militairen verdreven, al dus Beiroet. Syrië heeft gisteren zijn grens met Libanon gesloten, nadat Libanese leger eenheden in actie waren gekomen tegen de Arabische guerrillakampen, die zich langs de Israëlische grens op Libanees grondgebied bevinden. De guerrillastrij ders kwamen hierdoor tussen twee vuren te liggen. Overigens zijn berichten van 4e guerrilla's, dat. Israël het Libanese grensdorp Ki'ar KaRa zou hebben bezet, door Libanese woordvoerders tegenge- Voor Libanon heeft de strijd bovendien het gevolg gehad dat premier Karami thans definitief is afgetreden. Karami had na zijn ontslag in april de lopende zaken waargenomen. Hij was tevens be last met de vorming van een nieuwe regering, welke opdracht hij thans aan president Helou heeft teruggegeven. Hij wenst de verantwoordelijkheid voor het Optreden van het leger tegen de guerrilla strijders niet langer te dragen. Zijn rege ring heeft getracht een aanvaardbare politiek te voeren, waarin evenwel met het oog op Israëlische vergeldingsmaat regelen de guerrillastrijders niet de vrije hand werd gegeven. De moeilijkheden hebben tot gevolg gehad dat linkse partijen en organisaties in Libanon voor morgen een algemene staking hebben aangekondigd uit protest tegen de actie van het leger. In de Ara bische wereld heerst algemeen ergernis over de gebeurtenissen, die zich uit in protestbetogingen. President Nasser heeft een beroep op president Helou gedaan persoonlijk in de gevechten tussen leger en guerrillastrijders in te grijpen. Presi dent Boumédienne van Algerije over weegt de betrekkingen mei Libanon te verbreken. Syrië heeft gewaarschuwd voor ernstige vergeldingsmaatregelen en Irak heeft een ernstig protest ingediend. De guerrilla's hebben meegedeeld dat de actie van het leger in Libanon aan zeker veertig guerrillastrijders het leven heeft gekost. speciale verslaggever) MEXICO-CITY Patty Michaels, een blonde Amerikaanse zangeres, die optreedt in een nachtclub \n Mexico-City, heeft ruzie gehad met de wereldkampioen judo, Wim Ruska. Toen Ruska gisteren op de daktuin van het hotel besloot een frisse duik in het zwembad te nemen, werd de aan de kant van het zwembad zonnebadende Patty nat door het opspattende water. De blonde Amerikaanse stond op en begon Ruska uit schelden: ,,Hoe durf je? Ik ben een ster". Helemaal niet onder deindruk antwoordde Ruska: „Sterren zoals jij vind ik bij tientallen bij mij in de straat". Hierna begon ook de moeder van'Patty zich met de zaak te bemoeien: „Hoe durf je mijn dochter zo te beledigen, jij dikke vetzak", voer zij uit. Ruska pakte hierop de tierende moeder met stoel en al op en wilde haar in het zwembad gooien. Op het laatste moment slaagde zij er echter in uit de si oei te komen, waarna de stoel en een stapel handdoeken in het water belandden. De coach van de Nederlandse ploeg werd bij de eigenaar van het hotel ter verantwoording geroepen en gevraagd of hij zijn pupillen „beter onder controle" vilde houden, 's Avonds Is de hele Nederlandse judoploeg naar de nachtclub gegaan waar Patty Michaels optreedt. Iedereen was ervan overtuigd dat Patty een „echte ster" was- De Amerikaanse zangeres kreeg een staande ovatie en de vrede was weer getekend. ADVERTENTIE morgen pak 6 stuks 98 voor 88 niet te geloven voor die prijst JAMIN LONDEN AFP Na Manchester lo pen ook Liverpool en Londen het gevaar van broodrantsoenering. Sinds 17 ok tober zijn 1300 werknemers in vijf van de zeven broodfabrieken die zowel Man chester als Liverpool van brood voor zien, in staking. De stakers hebben gis teren besloten hun staking voort te zet ten. Zij willen een loonsverhoging van 17 gulden per week, waardoor hun week loon op 170 gulden, zou komen. In enige wijken in Londen, namelijk in Bedfordshire en Hertfordshire, is de aflevering van brood aan de bakkers sterk verminderd als gevolg van een sla king van 340 arbeiders in broodfabrie ken in Dagenham en Basildon. (ADVERTENTIE) (Van ierslaggeve DEN HAAG Het Statenlid G. Zwinkels uit Naaldwijk heeft ochtend Ged. Staten van .Z-Holland gen gesteld in verband met de toene- mende verzilting in Rijnland, Schicland j en Delftland. De heer Zwinkels vraagt i onder meer of maatregelen genomen kunnen worden, die de schade beperken j en of het college kan meedelen wie eventueel geleden schade zal vergoeden. Voorts wordt gevraagd welke gevol- gen het sluiten van de waterinlaat van Rijnland bij Gouda heeft voor de vis stand en of de verdieping van de Nieu- I we Waterweg mede oorzaak is van' het I hoge chloridegehalle in het water van I de Hollandse IJssl. De heer Zwinkels i dringt er bij G.S. op aan, dai deze op- j nieuw stappen-ondernemen bij de rege ring die kunnen leiden tot realisering j van het kanaal Maarssen-Bodegraven en I Waddinxveen- Voorburg om water af- j komstig van hel Amsterdan-Rijnkanaal I naar Delfland, Rijnland en Schieland te kunnen brengen. De inspectie voor de binnenvisserij deelde desgevraagd mee. dat de huidi- ge situatie in de boezemwateren van Z.- Holland voor de visstand nog geen di- i reetgevaar oplevert. Mogelijk komt de voortplantingssituatie in gevaar. Het stop zetten van de inlaat van vers zoet water komt in een zeer ongelegen tijd, daar het water in Zuid-Holland op het ogen blik betrekkelijk zuurstofarm is. De lage waterstand in de grote ri vieren belemmert momenteel de scheep vaart. Op korte termijn is geen grote verandering in de huidige waterstand op de Nederlandse rivieren te verwachten.. (ADVERTENTIE) Van jong tot oud O met sparen vertrouwd, Raiffeisen-Spaarweek 27 t/m 31 oktober Geen aflossing van de wacht, alleen een feestelijke stoet van zeven- kosmonauten, die nu hun gezamen- 1(1 ke ruimleolucht van vorige week gisteren door de regering in Moskou toerden ontvangen. Van links naar rechts: Sjatalov, Sjonin, Filiptsjenko, Koebasov, Gorbatko. Jelissejev en Volkov. (Van onze'parlementaire redactie DEN HAAG. De drie Duitse oorlogs misdadigers in Breda komen voorlopig niet vrij. De KVP'er mr. Van Schaik trok gisteren in de Tweede Kamer zijn motie inzake wetswijziging en voorwaar delijke invrijheidstelling in. Hü deed dit omdat uit het antwoord van minister Polak (Justitie) duidelijk vast. stond dat deze aan de motie toch geen gèvojg zou geven. Bovendien was zelfs de kans op een krappe meerderheid voor de motie een dubieuze zaak geworden. „Het is mijn dure plicht tcrwllle van de Drie van Breda zelf nu geen geforceerde be slissing te vragen. Met pijn in mijn hart en mijn standpunt ten volle handhavend meen ik in geweten verplicht te zijn mijn motie in te trekken", aldus mr. Van Schaik, die zich maandenlang intensief met deze zaak had beziggehouden. Het was een dramatisch hoogtepunt in het debat over een azalc die door velen emotioneel was doorleefd. Namens de ge hele socialistische oppositie betuigde ine- I vrouw Singer Dekker instemming met het i intrekken van de motie. ..Doorzetten op j dit moment zou tot geen enkel goed re- j sultaat leiden". Persoonlijk uitte zij op bewogen toon waardering voor de manier waarop ma-. Van Schaik zijn motie introk. I Duidelijk was intussen voor iedereen dat hiermee het laatste woord over de j drie van Breda niet gezegd is. Mr. Van Schaik: „We hebben in de Kamer een pass telling bereikt. Er valt nu op dit moanent geen zuivere stemming te krij gen, daarom heeft ook indiening van een initiatiefvoorstel geen zin." Prof. Diepen horst (AR): „Ik accepteer dat voor dit ogenblik geen andere houding door de minister wordt aangenomen." Ongetwij feld zal de vrijlating na de verkiezingen in 1971 opnieuw aan de orde worden ge steld. Gelet op de dan plaatsvindende verjonging van de Kamer waarscliijnlijk Minister Polak motiveerde de houding van het kabinet met op te merken, dat er grote, ernstige en langdurige tegen stand tegen regeringsvoorstellen tot vrij lating te verwachten zou zijn geweest. „Daarmee was voor mij en Eet kabinet de kwestie van de baah. In hec parlement zou er geen royale meerderheid voor te vinden zijn geweest. Ook een groot deel van ons volk meent dat levenslang geen te zware straf is. Daar moeten we ons bij neer leggen. Het leed van de nog levende slachtoffers staat vrijlating in de weg. De bestraffing kan op dit moment nog geen einde nemen", aldus mr. Polak. Vrijlating Het door het leger ge steunde bewind in Griekenland heeft de vrijlating van 24 politieke gevangenen bekendgemaakt, die sinds de militaire staatsgreep van april 1967 werden vast gehouden. Er blijven echter nog ongeveer 1750 Grieken om politieke redenen in ge vangenschap. Gcvangenisaalmoezenier Verheyen uit Breda in gesprek met minister Vi Justitie Polakvlak voordat de heer Van Schaik zijn motie over de Drie v Breda introk. ADVERTENTIE (Van t verslaggevers) (ADVERTENTIE) een goed stuk vlees hoort erbij 't is weer tijd voor zuurkool met je kunt 't slechter treffen! DEN HAAG In politiek Den Haag was gisteren het bericht over de door minister II. Beernink van Binnenlandse Zaken begane „sigarettensmokkel" het gesprek van de dag. In eerste aanleg de?d meteen de speculatie dc ronde, dat Beeminks vergrijp tot slechts een con sequentie zou kunnen leiden: aftreden. Hierbij werd mede in aanmerking geno men, dat minister Beerninks po sitie ook al was verzwakt door het niet erg gelukkige interview, waar in hij een harde lijn van het ka binet aankondigde. Later op de dag werd de verwachting, dat dc heer genomen. Dat was een gevolg avn de verklaring, die dc minister zelf gaf. van het gebeurde. „Dat commentaar was nogal strijd baar en het valt niet te rijmen met ie mand, die zijn hoofd laat hangen", zo zei iemand uit de omgeving van de bewinds man. Je leunt natuurlijk van alles een zaak maken, maar wat hier is gebeurd is te belachelijk om een minister tot af treden te dwingen". De verdere houding van min. Beernink zal ongetwijfeld me de worden bepaald door de opvatting van het kabinet, dat zich nig niet met de zaak heeft bezig gehouden. Tenslotte liet premier De Jong 's avonds weten dat berichten over een eventueel aftreden van minister Beernink niet juist zijn. Mr. Beernink is sinds 13 oktober thuis met een' verwaal-loosde kou, die zijn krachten tevoren al sterk had aange tast. Het is nog niet bekend, wanneer hij op zijn departement zal terugkeren. Voor lopig is nog de verwachting, dat dit begin volgende week zal zijn. Overigens vraagt men zich in politiek Den Haag Ons advies is en blijft Kijk en Vergelijk Kwaliteit en Prijs WIE ANDERS KAN DIT DOEN... StiJtmM» v' d' Klu9l's intemeuR classiQue haarlemmerstraat 256-258 (naast „de overdekte") Leidentel. (01710) 22154 Judoploeg mocht - zonder kimono - niet in défilé MEXICO STAD De Nederlandse judoploeg heeft niet meegelopen in het officiële défilé, waarmee woensdagavond in Mexico Stad de strijd om de wereld kampioenschappen is geopend. Evenals de Polen verschenen de Nederlanders in kostuum en niet in kimono, waardoor zij door de organisatoren uit het défilé wer den gehouden en niet achter de vlaggen dragers mochten lopen. Wim Ruska ontbrak in de Nederlandse ploeg, hetgeen de Japanners nogal in be roering bracht. Koos Hennevcld maakte echter lachend een eind aan de specu laties: „Ruska ligt al op bed. Hij rust, want hü zal het morgen zwaar krügen". STOCKHOLM De Nobclprüs 1969 voor literatuur is toegekend aan de Iers- Franse schrijver Samuel Beckett. Daar mee is voor het eerst sinds jaren deze prijs terechtgekomen bij een werkelijk groot schrüvcr. Samuel Beckett (63) is een groot ver nieuwer van het hedendaags toneel. Wereldnaam kreeg hij met zijn toneel- stuk „Wachten op Godot". Verder schreef hij onder meer een aaptal avanl-gardis- tische kortere t.v.-spelen, die ook in ons land, onder meer door vertoning door de tv. bekend, werden. Hieronder zijn „Gelukkige dagen" en „Eindspel". Voorts schreef hij hoorspelen en maakte hij films. Thema van de meeste van zij. stukken is dat van mensen die in Jeve blijven door zich vast te klampen aa uiterlijke tekenen, die zich in bijna ein deloze reeksen blijven herhalen, In Rome hebben de feit, dat zich eind augus tus afspeelde, juist aansluitend aan, een ander incident (het interview) In oktober bekend werd. De voorzitter van de CHU-fractie in de Tweede Kamer, de heer J. T. Melle- ma, heeft gisteren verklaard,'dat hij de kwestie rond zijn partijgenoot een hoogst onplezierige zaak vindt. Zijn fractie is er van overtuigd, zo zei hij, dat er geen sprake is geweest van opzet. Een defini tief oordeel wilde hij zich voorbehouden totdat de schriftelijke vraag van de Ka merleden Geertsema (VVD) cn Schol ten (CHU) gericht tot de ministers van Financiën en van Justitie, is beant woord. Deze vraag luidde: kunnen de bewindsleiden mededelen of de overtre ding van artikel 168 van de algemene wet inzake de douane en de accijnzen, welke op 24 augustus 1969 werd gepleegd door mr. H. K. J. Beernink, op overeen komstige wijze is afgehandeld als dit bij elke andere burger het geval zou zijn geweest. De voorzitter van de CH-jongeren, de heer Jaca Huijsen heeft zich vanmorgen nadrukkelijk verzet tegen de gisteren circulerende opvatting, dat de CH-jonge- ren. de sigarettenaffaire van minister Beernink als een politieke halszaak be schouwen. Gistermiddag drong namelijk in parlementaire kringen door, dat de ministers volgens de CHljongeren uit deze affaire, gevoegd bij diens uit latingen over de hardere lijn van het kabinet, politieke consequenties zou moe ten trekken. „Niets in minder waar", aldus de voor zitter van CH-jongeren vanmorgen. „De CH-jongeren beoordelen een bewinds man alleen op zijn politiek beleid. En als men deze minister van Binnenlandse Zaken op zijn politieke beleid wil toet sen, krijgt men daartoe volgende week voldoende gelegenheid", aldus de heer Huijsen. CALl, COLUMBIA (AP) Tweo Zwitsers zijn gisteren in Columbia na 17 dagen vastgehouden te zijn, door hun ontvoerders vrijgelaten, nadat voor hen een losgeld van 300.000 dollar (meer dan een miljoen gulden) was neergeteld. De twee ontvoerden, de 15-jarige Jo sef Straessler, zoon van de Zwitserse consul in Cali, en de 30-jarige Her mann Buff, secretaris van de Zwitserse ambassade in Bogota, werden door een militaire patrouille in een taxi in de straten van de stad Cali aangetroffen. Zij waren enige minuten daarvoor vrij gelaten. De gouverneur en de militaire commandant van de provincie Valle, waarin Cali ligt, hebben meegedeeld, dat beiden in goede gezondheid verke ren. Voorlopig zullen geen verdere ge gevens worden verstrekt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1