opentop tricotmode LAMSVLEES HALVE PRIJS 75 Xeekens 199 Beter met Boter Nederlanders gaven 4,4 miljard uit voor recreatie Te veel gepraat over praatpalen Project onnodig vertraagd „Jeugdzonde" van jonge begaafde Radu Lupu Socialisten in Australië aan de macht? PAG} U bezuinigt f op boter, mevrouwP Cd? wamzMwmmmm PAGINA 16 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 C&A heeft zojuist 'n koliektie tricot'pakken van niveau ontvangen die alles hebben wat u zich zou wensen zelfs de prijs. (Van verslaggevers) DEN HAAG In 1966 werd volgens miljard gulden door de Nederlanders cijfers van de Stichting Recreatie 4.4 uitgegeven in de sector recreatie en toerisme. Dit leverde de fiscus ruim een miljard op. waarvan 96 procent in de schatkist vloeit. Met dit geld zou het rijk de gemeenten moeten bijspringen in hun zware lasten die het scheppen en onder houden van recreatieve voorzieningen met zich meebrengt, zo stelt de stich ting in een toelichting op haar rapport. De stichting heeft niet overwogen of misschien het bedrijfsleven dat in 1966 ruim drie miljard van de toeristen- uitgaven opstreek, meer zou kunnen bij dragen in financiering en onderhoud van voorzieningen. Bepaalde sectoren, bij voorbeeld snackbars en de frisdrank industrie, floreren rijk van de uitgaven van recreanten en toeristen. De stichting vindt niet dat zij in haar advies aan de overheid de wegen zou moeten aangeven waarlangs de overheid aan haar geld moet komen. De stichting recreatie ziet een speci fieke overheidstaak in het zorgen voor recreatievoorzieningen. Daarom zou zij niet graag zien dat voor grote objecten, bijvoorbeeld parkgebieden, toegang wordt gevraagd. Deze grote voorzie ningen zijn vaak een compensatie voor recreatieve ruimte die door verstedelij king is verloren, zo stelde de stichting in haar toelichting. BONDEN HORECA GAAN SAMEN UTRECHT (ANP) De Nederlandse bond van horeca- en aanverwante be drijven „Hoera" en de Nederlandse ka tholieke bond van hotel-, café-restau ranthouders en slijters ..Hocres", heb ben gisteren de nationale bond van on dernemers in het horeca- en aanver wante bedrijf „Horeca-Nederland" op gericht, waarin zij volledig samen zul- De nieuwe bond. waarin bijna 9.000 werkgevers (met 17.000 man personeel) ui: de horecasector zijn verenigd ofwel ruim een kwart van de in totaal 33.000 ondernemers uit deze gehele bedrijfstak, is daarmee de grootste privaatrechte lijke organisatie van horeca-onderne- mers in ons land. 40 procent van de le den van de nieuwe bond is eigenaar van een café, een even groot deel is hotelier en de rest is voornamelijk eigenaar van cafetariabedrijven. HET RESIDENTIE-ORKEST (Van onze correspondent) ARNHEM Hoewel de regering eind vorig jaar al heeft besloten op alle daar voor in aanmerking komende wegen praatpalen te plaatsen is er to nu nog maar weinig gebeurd. Helaas moet ik constateren dat de realisering van het praatpalenproject onnodig wordt ver traagd dor o.m. perfectionistische motie ven. Praatpalen zoals deze langs de Duitse autobanen staan, zijn direct te bestel len. Het zal ons een zorg zijn wie ze plaatst en betaalt en waar de meldingen worden opgevangen. Feit is dat voor liet inwerkingstellen van welk hulpverle ningssysteem dan ook een snelle alarme ring van essentieel belang is. Dit betoogde vanochtend majoor A. C. Vogel, commandant der algemene ver keersdienst van de rijkspolitie, in zijn inleiding over samenwerking op de on gevalsplaats op de jaarvergadering van de sectie takel- en bergingsbedrijven van de bond van automobielgai-age en aan verwante bedrijven (BOVAG) in Arn hem. De oorzaken van verkeersongevallen kunnen, aldus majoor Vogel, worden te ruggebracht tot drie factoren: de mens als meest onberekenbare factor en voorts de weg en het voertuig. Wat de laatste factor betreft twijfelt hij aan de juist heid van de statistische cijfers, waarbij wordt gesteld dat circa drie procent van het totaalaantal verkeersongevallen in ons land te wijten is aan technische gebreken van het voertuig. Volgens hem ligt dit percentage aanzienlijk hoger en wel om en nabij de tien percent. In dit verband onderstreepte hij nog eens de oorzaak van een verplichte keuring van voertuigen. AMBULANCES Majoor Vogel stelde dat het vaak geen eenvoudige zaak is om ambulances en po litie snel op de ongevalsplaats te laten verschijnen. Ons land telt een groot aan tal gemeentelijke en particuliere ambu lances. Vaak is het een toevalstreffer, indien een ambulance direct hulp kan bieden. Daarentegen moet de politie vaak rekening houden met de gemeen te grenzen. Bohumil Gregor bracht Wagenaar De Henrictte Roland Holstprijs 1969 is toegekend aan de schrijver Pierre H. Dubois voor zijn werk over Marcellus Emants. De prijs zal op 21 november, de sterfdatum van Henriette Roland Holst te Amsterdam worden uitge- Muscum Boymans-Van Beuningen te Rot terdam houdt van 18 oktober tot 30 november in het Prentenkabinet een tentoonstelling van hedendaagse gra fiek uit de verzameling van de Neder landse Economische Hogeschool te Rot terdam. Een jonge, 22-jarige Roemeense pia nist, Raclu Lupu, was gisteravond solist op het ondereleidinf van gastdirigent Bohumil Gregor door het Residentie Or kest gegeven tweede concert in serieA. Getalenteerd artiest, die, zijn debuut in ons land makend, by het publiek in het Congresgebouw onmiddellijk favoriet was. Sommigen bleken zelfs dermate enthousiast, dat ze na afloop van het eerste deel van Beethovens Vijfde Piano concert in Es groot (op. 73, 1809) behoef te hadden meteen een hartelijk, welge meend applaus te reageren: hij kreeg dus, wat men in operatermen noemt „een open doekje"! Gold zulks zijn technische merites, die ongetwijfeld grolt waren, gold dit de wijze, waarop hij deze Beethovenparti- tuur meende te mogen interpreteren? We hopen maar het eerste, want de grote meester zelf kwam er voor ons gevoel maar slechts af. Wat zo goed voor Lupu was geweest? Dat men deze ver tolking eens op de band had opgenomen met het verzoek aan hem deze over 10 jaar eens af te draaien. We weten zeker, dat hij dan zijn onbezonnenheid, zijn baldadigheid, zijn gebrek aan eerbied, aan schroom zou betreueren. Misschien zou hij dan zelfs wel praten over een niet geheel vergeeflijke jeugdzonde. Wat de rest van het programma be treft: Bohumil Gregor had de van 1905 daternde ouverture „Cyrano de Berge- rac" van Johan Wagenaar uit de kast gehaald en dar had hij wel aangedaan. Want deze ouverture is nog steeds een klinkend stuk echt levende muziek, die na meer dan zestig jaar het aanhoren nog ten volle waard is: „muziek - mu ziek" een aanduiding van de componist zelve; hij bedoelde hiermede werken, waari nhet intellectuele, het cerebrale niet overheerste, die rechtsreeks tot het hart spraken. Hoe klonk deze muziek - muziek? Eerlijk gezegd: ze kwam wat moeizaam de zaal in; Gregor vermocht haar niet de lenigheid, de spiritualiteit te geven, waarop ze krachtens haar karakter recht heeft. Beter, aanzienlijk beter zelfs, klonk datgene, wat hij zijn auditorium na de pauze bood: Benjamin Brittens Variaties en fuga op een thema van Purcell (Op. 34; 1946) en Igor Stravinsky's Vuur- vogelmuziek (1910). Britten met zijn veelal banale, want goedkope variaties op een wonderschoon gegeven sloeg in.... het publiek was terecht kennelijk geboeid door de solis tische verrichtingen van de verschillen de orkestleden, die men nu eens „anders" leerde kennen. En bij Stravinsky bewe zen de mensen op het podium hun ernst hun artistiek verantwoordelijkheidsge voel en hun kundealle hulde voor de hier verrichte prestaties. B.R. DEN HAAG (ANP) In Australië worden zaterdag de driejaarlijkse ver kiezingen voor het federale huis van af gevaardigden gehouden. Het is twijfel achtig of de regeringscoalitieliberale en plattelandspartij die nu een com fortabele meerderheid van 38 zetels heeft, haar leidende positie in het 124 leden tellende Lagerhuis zal behouden. Uit een opiniepeiling is gebleken dat de populariteit van de regering van augustus tot oktober met vier procent is gedaald. Daarvoor was al een daling van drie procent geconstateerd. De labour- partij (oppositie), die in 1966 42 zetels veroverde, kan volgens het opinie-on derzoek rekenen op 54 procent van de stemmen. Het labourprogram omvat terugtrek king van alle Australische troepen uit Vietnam voor juli 1970 en binnenlandse sociale maatregelen. Labourleider Gough Whitlam wil in het bijzonder een goed kopere ziektekostenverzekering invoe ren die een volledige dekking zou in houden. Dit stelsel zou moeten worden gefinancierd uit een toeslag op de in komstenbelasting. De grootste regeringspartij daarente gen de liberalen van premier John Gorton belooft verlaging van de in komstenbelasting, waarvan de hoge in komens zijn uitgezonderd. Gorton wil het huidige systeem van vrijwillige ziek tekostenverzekering handhaven, maar dit door een subsidie van zestien mil joen Australische dollars aantrekkelij ker maken. Tenaanzien van de oorlog in Vietnam zijn de liberalen van me ning dat terugtrekking van Australische troepen gelijke tred moet houden met die van de Verenigde Staten. Eenzijdige terugtrekking door Australië zou volgens hen gelijk staan met verraad van de bondgenoten en de veiligheid van het land in gevaar brengen. Gastdirigent uit Roemenië leidt Residentie-Orkest DEN HAAG De Roemeense dirigent Sergiu Comissiona zal een aantal con certen van Het Residentie-Orkest leiden. Woensdag 29 oktober treedt hij met Het Residentie-Orkest op in het Congres gebouw: solist is de jougdige Koreaanse violist Young Uck Kim, die het Viool concert van Mendelssohn zal uitvoeren. Op het programma staan verder Stra- winsky's balletmuziek .Jeu de cartes" en Symfonie nr. S van Dvorak. Ditzelfde programma wordt dinsdag 28 oktober ten gehore gebracht in de stads gehoorzaal te Leiden. Zaterdag 1 november concerteert Het Residentie-Orkest wederom o.l.v. Sergiu Comissiona in het Gongresgebouw, dit maal met Daniël Wayewberg als solist in Brahms le Pianoconcert. Het concert wordt geopend met Beethovens Ouver ture Coriolan, en besloten met het Con cert voor orkest van Lutoslawskd. dat al gemeen wordt beschouwd als het meester werk van dez ehedendaagse Poolse com- Comissiona, die ook de muzikale leiding zal hebben van een aantal concerten dat. Het Residentie-Orkest begin november geeft in Duitsland en Oostenrijk, is een van de vele getalenteerde Roemeense mu sici die sinds enige jaren vaste voet krij gen op d Weesteuropese concertpodia. Hij is op het ogenblik chefdirigent en artis tiek leider van twee orkesten: dat van de Zweedse stad Göteborg en van het Balti more Symphony Orchestra. Voordien heeft hij enkele jaren gewerkt in Israël, waar hij dirigent was van het Had fa-orkest, en later tevens van het Ramat-Gen Kamer orkest. terwijl hij af en toe gastdirecties vervulde bij het Israëlisch Phllharmonisch Orkest. Comissiona is tegenwoordig een geziene en regelmatige gast bij de grote Londense orkesten; voorts trad hij op in vele Europese muziekcentra zoals Berlijn, Hamburg en Stockholm. Cotnmissiona treedt thans voor het eerst in ons land op. Young Uck Kim werd in1947 in de Zuidkoreaanse hoofdstad geboren. Hij be gon daar viool te studeren. Hij werd er min of meer „ontdekt" door de Ameri kaanse pianist Rudolf Serkin, die in 1961 een tournee maakte door het Verre Oos ten. Serkin bewerkte dat Kim verder kon studeren op het Curtis Institute te Phila delphia; sindsdien heeft hij snel naam gemaakt in de Verenigde Staten; Leonard Bernstein introduceerde Kim als young genius" in zijn populaire serie Young People's Concerts" in New York; zoals bekend warden deze concerten ook de Nederlandse televisie uitgezonden Galerie De Sfinx, O.Z. Voorburgwal 241, Amsterdam, exposeert van 29 oktober tot 16 november schilderijen van d< Vienamees Pham Tang en van de Ame rikaanse Lisa McNeal en plastieken ken van de Italiaan Luigi Gheno. Ir. het Bouwcentrum te Rotterdam wordt van 13 november tot en met 6 decem ber een grote tentoonstelling van Ita liaanse industriële vormgeving gehou Galerie Van Hulsen, Keizersgracht 495, Amsterdam, exposeert van 24 oktober tot 14 november silk-screens van Rup- precht Geiger. i 71i \(f7'\ 1 v.r.:V U koopt maar iets dat op echte boter wil lijken? En u smeert het nog op de verdiende dagelijkse boterhammen van uw gezin ook Tja, zo spaart u dan per sneetje brood een cent of wat. Maar.proeft u weL Het smaakt..nou ja. Jammer van uw duurbetaalde broodbeleg. Doe voortaan gewoon wat voor anderen een gewoonte is: haal boter in huis. Echte. (S> Tartaar plus ui en plakken ei, pikant-gepeperd Royaal omvat door de helften van een broodje Omrauwinte bijten, met echteboter er op. Broodje half om-( half leverhall pekelvleesj met héél echte boter. Een optelsom van smakelijke zaken, waarvan de uitkomst smullen is. Een lichtjes geroosterde snee bruinbtood beboteren met heuse, echte. Dakpansgewijs plakjes hardgekookt ei over rozige rosbief. Een vleugje mayonaise en een plakje augurk vervolmaken deze weetgalozoóotetbam. maten: 38 t/m 48 prijzen: van 99 -tot130- Deux-pièces van 100% wollen wevenit. 38-44 1 30.- SSSsB""»» a» «oo,d® uel W>»1 ND 2e 500 GRAM ^■lURMn Z VANAF MORGENOCHTEND 8 UUR Mn ZATERDAG lamsborst MuL» SAFPI6 PEKELVLEES AM. CORNED BEEF DEK. LEVER naar keuze 150 gram lams- 198 QQ karbonade 2o boo^ 99 lams- rollade 289 «AC 2e 500 gr lams- lappen 298 «AO 2e 500 gr FALIN0 ROOKWORST ol ECHTE LEIDSE LEVERWORST 500 gram lamsbout Go 750 VLEESKRABJES KILO 198 0SSESTAART 500 gram 149

Leidse Courant | 1969 | | pagina 16