Willy Brandt vooral eerlijk en gerespecteerd TWEE JAAR GEËIST TEGEN DIENSTWEIGERAAR R. BOOT Rebellie Chili met sisser afgelopen Meningen in Tweede Kamer sterk verdeeld Ned. priesters stemmen in met lokale oplossingen Vliegen zonder navigator: op computer JÜJNSDAG OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze correspondent Norman Crossland) BONN Als buitenlanders In West-Duitsland hadden mogen stemmen, dan was Willy Brandt al lang bondskanselier geworden. Maar het is een droeve overpein zing over de na-oorlogse Duitse mentaliteit, dat die aspecten van zün leven en karakter, die wii zo aanbevelenswaardig vinden, door zovelen van zün eigen landgeno ten als verwerpelijk, ja zelfs als verraderlijk werden beschouwd. De levensgeschiedenis van Willy Brandt is nobel. Sinds hij als ionge man lid was van de socia listische partij, heeft hij altijd voor rechtvaardige zaken gestre den. De onwettige zoon van een winkelmeisje in Lübeck had reeds het kwaad dat zijn land aantastte, onderkend, verworpen en bestreden, toen vele van zijn fatsoenlijke landgenoten zich rondom de nazibanier schaarden. Gedurende de vele jaren, dat Brandt een leidende positie in het Duitse politieke leven had in West-Berlijn en in Bonn is veel van het ongezonde ressenti ment tegen hem verdwenen, en een nieuwe generatie met andere oordeelsmaatstaven is opgegroeid. Toch lag Kurt Georg Kiesinger, die elf jaar lang lit van de nazi partij geweest is, ver voor op Brandt in de populariteitsmetin- gen gedurende deze laatste ver kiezingen. Het is verbazingwekkend voor een buitenlander, hoe veel vijan digheid Brandt gedurende de jaren te verduren heeft gehad. Men veroordeelde hem niet aleen, omdat hij naar Noorwegen uitweek, nadat Hitier de macht had overgenomen, en omdat hij naar Duitsland terugkeerde in het officiersuniform van het Noorse leger na de oorlog, maar ook vanwege zijn ouderschap. Adenauer spotte hier nog tijdens de verkiezingen van 1961 mee. Vele mensen schijnen er nog steeds van overtuigd te zijn dat Brandt vroeger communist ge weest is, en een timmerman, die in mijn huis een karweitje op knapte, verzekerde mij dat Brandt „in Spanje tegen de Kerk had gevochten". Vier jaar geleden leek het er op of Brandt op hun punt van af treden stond. Hij was er zojuist voor de tweede maal weer niet in geslaagd om kanselier te worden en weer kenmerkte de ver kiezingscampagne zich door de laster over zijn verleden. Hij kondigde aan, dat hij zich niet weer herkiesbaar zou stellen en er waren geruchten dat zijn Noorse vrouw had voorgesteld om naar de zuiverder lucht van Noor wegen teryg te keren. Men had hem dat nauwelijks kwalijk kun- drie jaar ervaring van zijn partij in de grote coalitieregering en door zijn rol als minister van Buitenlandse Zaken. Hij heeft oneindig meer zelfvertrouwen gekregen, ziet er jonger, fitter en meer ontspannen uit. Hij is bekwamer geworden in het debatteren en wekt de indruk een vechter te zijn. De christen democraten konden nauwelijks hun oren geloven, toen hij ge durende de verkiezingsnacht plot seling op de televisie verscheen om aan te kondigen, dat hij zou trachten een regering te vormen met de verliezers, de kleine vrije democratische partij. Waarom? De C.D.U. vierde reeds haar overwinning op het partij-hoofd kwartier en president Nixon had al ppgebeld om Kiesinger te feliciteren met weer een nieuw Wikt en weegt Brandts grootste pluspunt is zijn absolute eerlijkheid. HU is geen man, die gladweg op alle vragen een antwoord klaar heeft. Brandt wikt en weegt, voordat hij een antwoord geeft. Hij is het tegen overgestelde van de gladde politicus. En zelfs de meest cynische toehoorders komen van zijn eerlijkheid onder de indruk. Natuurlijk bestaat het risico, als men teveel zijn populariteit in het buitenland benadrukt, dat men hem dan in het binnenland meer gaat wantrouwen. Een paar jaar geleden zei een vooraan staand Engelsman, toen hij Brandt feliciteerde met zijn benoeming tot minister van Bui tenlandse Zaken: „Wij wisten, dat je het zou halen, Willy. Dit is werkelijk, waar je thuis hoort". Dit was vriendelijk bedoeld, maar Brandt was er niet mee gediend, want het hield in, dat hij op de een of andere manier „de lieveling van de buitenlan ders" was, een soort minister van Buitenlandse Zaken van de Gedurende zijn carrière heeft Brandt zich altijd veel moeite gegeven om duidelijk te maken, dat hij in de allereerste plaats het belang van West-Duitsland vertegenwoordigde. En in werkelijkheid zijn zijn hel pers er druk mee bezig er de nadruk op te leggen, dat de nieuwe regering meer zelfverze kerd op zal treden in haar ver houding met andere regeringen dan haar voorgangers. Brandt is van plan om de kanse lier te worden van een „land, dat bevrijd is, eerder dan veroverd". Hij bedoelt hiermee niet, dat Bonn hooghartig of moeilijk zal gaan doen, maar dat de Bonds republiek volwassen is geworden en meer zelfverzekerdheid aan de dag moet leggen. Men ziet in West-Duitsland niet voldoende in, hoe waardevol het voor het land is, dat Brandt zo veel vertrouwen in het buiten land geniet. Hij is een van de zeer weinige Westduitse politici, die niet alleen in het westen, maar ook in Boedapest of War schau respect afdwingt. Het kan zijn, dat zijn politiek niet aan vaardbaar is voor de Polen, maar hij heeft tenminste het morele gezag om zijn politiek aan Polen voor te leggen. Iets wat zijn voorgangers niet hadden. Het is nu 36 jaar geleden sinds de man, die gisteren kanselier werd, uit zijn land moest vluch ten en 33 jaar geleden, dat de nazi's hem zijn Duitste staats burgerschap ontnamen. Het heeft twintig jaar geduurd, voordat zijn partij genoeg respect af kon dwingen om een kanselier te leveren. De verkiezing van Gustav Heinemann tot bonds president en van Willy Brandt tot bondskanselier hebben 1969 een belangwekkend jaar gemaakt voor West-Duitsland en voor Europa. (COPYRIGHT GUARDIAN) DRIE VAN BREDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Het is onverdraaglijk de drie van Breda een vage hoop te ge ven en hen dan weer uitzichtloos verder te laten vegeteren", aldus gistermiddag mr. Van Schaik in de Tweede Kamer, die een uitspraak van de Kamer wilde „terwille van het welbevinden van het Nederlandse volk en van deze drie men sen, want mensen zijn ze, ondanks alles". Hij zei voorts dat meer voornamere lei dinggevende figuren uit Hitler-Duitsland dan deze drie leven en werken in vrij heid. Ook bij de gratieverlening is van willekeur sprake geweest. „Waarom deze drie als monument en als projectie van collectieve volksschuld vasthouden, terwijl alle Nederlandse ter dood veroordeelden die hun eigen volk hebben verraden via dubbele gratie vrij zijn gekomen?", aldus mr. Van Schaik. „Een straf van 25 jaar zon der verder uitzicht kan geen recht meer heten, doch wreedheid, die op onszelf terugslaat. Deze doodstraf op termijn is zwaarder en onmenselijker, dan de dood straf zelf". Namens de meerderheid van de PvdA, die tegen de motie zou stemmen zei drs. Voogd, „dat vrijlating duizenden die buiten hun schuld al een keer door de hel zijn gegaan in het diepst van hun gevoelens zal treffen en teisteren. Ook die mensen hebben levenslang. Vrijlating zou hun straf nog eens verzwaren". VVD-fractieleider mr. Geertsema zei, namens een grote meerderheid van zijn fractie thans tegen vrijlating te zijn. De VVD is echter niet bereid nu een voor alle tijden geldende uitspraak te doen. „De vrijlating op dit moment zou extra leed aan de nog levende slachtoffers van Stoetwegen die namens de voor vrijlating zijnde meerderheid van de CHU-fractie sprak, zei dat nu er eenmaal hoop is gewekt bij de drie ook uitzicht op vrijlating gebo den moet worden. Het argument dat men het de nabestaande slachtoffers niet Geen herziening voorschriften boomkorschepen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lardinois (Landbouw eu Visserij) is niet van plan de veiligheidseisen voor boomkorvissers- schepen te verscherpen. Sinds januari 1963 zyn veertien van deze schepen ver gaan, waarbij 42 vissers het leven ver loren. Uit bestudering van de rampen is vast komen te staan, zo delen minister Lardinois en minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) mee, dat de vissers in een aantal gevallen te grote risico's heb ben genomen. Op 21 augustus j.l. verging de kotter TH 38, en naar aanleiding van deze ramp zijn vragen gesteld in de Eerste Kamer. Boomkorvisserij is zoals elk bedrijf gevaarlijk, maar als aan de vei ligheidsvoorschriften stipt wordt vol daan, worden de risico's tot het aan vaardbare teruggebracht, zo antwoorden de ministers. Bij het rampenonderzoek is geen verband gebleken tussen het on geluk en de grootte van de bemanning of de plaats waar gevist werd. De minis ters delen mee dat gezocht blijft worden naar nieuwe inrichtingen en constructies die de boomkorvisserij veiliger kunnen maken. Gewichtloosheid veroorzaakte dood van Bonny CAPE KENNEDY (Reuter) Een onderzoek naar de ruimtevlucht waarbij hel aapje „Bonny" in juni jongstleden om het leven is gekomen, heeft een nieu we controverse in het leven geroepen over de gevaren van een langdurige toe stand van gewichtloosheid in de ruimte. Volgens goedingelichte klingen zijn de onderzoekers tot de conclusie gekomen, dat „Bonny" is overleden als gevolg van zijn toestand van gewichtloosheid. De onderzoekers zullen de ruimtevaart deskundigen waarschuwen dat langduri ge vluchten in de ruimte door de ge wichtloosheid fysieke aftakeling veroor zaken. De leider van het onderzoek, dr. W, Ross, directeur van het biologische ruimtevaartlaboratorium aan de univer siteit van Californië, zal volgende week verslag van zijn bevindingen uitbrengen Kamervoorzitter mr Van Thiel begaf zich gistermiddag persoonlijk naar de publieke tribune om de gemoe deren tot bedaren te brengen. kan aandoen, sprak haar niet zo aan. „Mijn fractiegenoten zullen de motie steunen", aldus de heer Aarden, „omdat er geen mateloze straf mag bestaan". De pacifist Wiebenga zei dat zijn frac tie tegen zal stemmen zonder gevoelens van wraak. Een juiste oplossing van het probleem is niet meer mogelijk. Hij vreesde ok voor ongunstige repercus sies in Duitsland: „We mogen niet. de indruk wekken dat Nederland „schluss machen" wil met het verleden". Burgemeester van Gorkum nog niet opzij gezet DEN HAAG Burgemeester Ridder van Rappard van Gorkuin zal niet op non-actief worden gesteld tijdens het on derzoek naar de bestuurbaarheid van die gemeente. Dat blijkt uit het antwoord dat minister Polak (Justitie) gisteren als vervanger van de minister van Binnen landse Zaken in de Tweede Kamer heeft gegeven op vragen van de socialist Lems. Nu twaalf raadsleden van de gemeente Gorkum, onder wie drie wethouders, heb ben bedankt, vond de heer Lems dat al leen door ontslag van burgemeester Van Rappard de verontrusting bij de bevol king in de betrokken gemeente kan wor den weggenomen. Minister Polak wilde niet positief ant woorden op de vraag of de gemeente Gorkum door de crisis in de raad on bestuurbaar is geworden. „Er is een si tuatie ontstaan die tot onbestuurbaarheid kan leiden", zei de minister. De commissa ris van de Koningin stelt een grondig onderzoek naar de bestuursmoeilijkhe- den in. Op basis hiervan zal het kabi net waarschijnlijk begin volgende week tot een voorlopig standpunt komen. Aan het onderzoek verlenen alle belangheb benden, ook burgemeester Van Rappard, hun medewerking. Mede op grond hier van wilde de minister niet antwoorden ojp de vraag, of de betrkken burge meester beter niet tijdelijk op non-ac tief kan worden gesteld of spoedig ont slag moet worden gegeven. Verdediger: bezwaarden vallen tussen wal en schip (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ron Boot, de notoire dienstweigeraar en hongerstaker, stond vanmorgen voor het Hoog Militair Ge rechtshof. Om verzachting van zyn von nis te vragen, dat het Militair Gerechts hof hem had opgelegd. Het militair ge rechtshof had Ron Boot anderhalf jaar gevangenisstraf opgelegd, omdat hij dienst had geweigerd. Al eerder waren zijn bezwaren op grond van de Wet Ge wetensbezwaren militaire dienst, door de kroon afgewezen. De advocaat-fiscaal, mr. baron Van Voorst tot Voorst, eiste twee jaar gevangenisstraf. Want, zo zei bü, op grond van goed gedrag komt hij dan met 1 jaar eu 4 maanden op vrije voeten. Mr. baron Van Voorst tot VoorSt wilde rekening houden met de plichten van een gewone dienstplichtige, die ook ruim twee jaar de militaire dienst moet on dergaan. „Wat is de grond van je hoger be roep". vroeg president mr. E. A. M. La- „Nou, ik heb anderhalf jaar met af trek gekregen. Dat vind ik ite hoog, weet Ron Boot brengt rijn gewetensbezwa ren ter sprake. Hij wil niet doden, om dat hij de ervaring van het doden niet De president: „U staat terecht omdat u als militair opzettelijk ongehoorzaam bent geweest. In hoogste instantie heeft de kroon uw gewetensbezwaren afgewe- De president deelt mee, dat er in to taal drie psychiatrische rapporten zijn uitgebracht. De inhoud van deze rap-, porten deelt hij niet mee. De advocaat-fiscaal meent, dat de fei ten en ook de strafbaarheid vast staan. Na zijn h.b.s.-examen trekt Ron Boot de wereld in; via het zuiden van Europa komt hij terecht in India. Terug in Ne derland wordt hij veroordeeld wgeens een overtreding van de opiumwet. De ad vocaat-fiscaal noemt wel enkele gegevens uit de psychiatrische rapporten: Ron Boot is een op zichzelf betrokken per soon en wil over zichzelf de beschikking hebben en is daarom bang voor het ver lies van zijn eigen persoonlijkheid in mi litaire dienst. „Ik concludeer daaruit, dat hij nog niet is volgroeid tot man". Mr. baron Van Voorst tot Voorst kwam toen tot zijn eis van twee jaar. De verdediger, mr. G. J. P. Cammel- beeok, ging wel in op de gewetensbezwa ren, want, zo zei hij, dit is de diepere achtergrond van het feit, dat de beklaag de hier terecht staat. Hij hekelde de Wet Gewetensbezwaren militaire dienst en de toepassing daarvan. „Als een gewetens bezwaarde voor de commissie moet ver schijnen, dan moet hij zich van tevoren geweldig prepareren, wil hij enig succes bereiken", zo meent hij. „De dienstplich tigen worden steeds voor conflicten ge steld, die moeilijk te formuleren zijn. Daarom vallen ze dan tussen wal en sohip. Dat is met Ron Boot ook het ge val. Hij is in een dwangpositie, in een noodsituatie geraakt". In zijn gelegenheid tot het laatste woord zed Ron Boot: „Als wordt gezegd dat van de straftijd iets afgaat, is dat niet juist". Tot de president: „U ïbopt daarmee aohter. Je kunt alleen vervroegd weg, als je je goed gedraagt. In m'n psy chiatrisch rapport staat, dat ik wel eens weer in een conflictsituatie kan raken. Dan kan dik niet eerder weg". De president gaf hem daarin gelijk met de opmerking, dat het eerder in vrijheid stellen beslist niet automatisch gaat. Uit spraak op 15 november. Actie alleen om hogere soldij SANTIAGO (AFP) Generaal Ro berto Viaux. de commandant van het muitende regiment in Santiago, heeft zich overgegeven om. naar hij zei, geen onherstelbare schade aan het land toe te breftgen. HU verklaarde dat de actie die gisteren in de hoofdstad en elders is ontketend, geen politieke, maar econo mische doelen had. Het zou om hogere soldU gaan. Aan de opstand kwam een einde nadat president Eduardo Frei sterke troepen had geconcentreerd om elke staatsgreep poging te verijdelen. Frei had door tanks gesteunde infanterie en artillex-ie PLAN OM VLIEGTUIGEN LAGER TE LATEN VLIEGEN (Van ome correspondent SCHIPHOL. By de verkeersleiding van de Ryks Luchtvaart Dienst is een plan in voorbereiding, dat het voor de Schiphol aanvliegende straalvliegtuigen mogelyk moet maken, 450 meter boven de grond te vliegen. De RUks Luchtvaart Dienst wil met deze maatregel de capa citeit van de luchtwegen boven Neder land uitbreiden met het oog op de toe nemende drukte in de lucht. De conse quentie zal zyn, dat grote delen van Nederland geluidshinder zullen gaan ondervinden als gevolg van de laag vliegende machines. Met name Noord-Holland, Zuid-Hol land, Zeeland, Utredht en delen van Brabant en Gelderland zullen getroffen worden. Verzet is reeds aangetekend dooi de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, die opkomt voor de belangen van de zweefvliegers. Naar verluidt zou de Rijks Luchtvaart Dienst zijn plannen reeds hebben doorgevoerd, wanneer priins Bernhard niet schriftelijk bij minister Bakker om nadere uitleg had gevraagd dit eveneens in het belang van de zweefvliegers. De Rijks Lucht vaart Dienst wil nu de maatregel binnen een half jaar doorvoeren. (ADVERTENTIE) INDE GREEP (X; VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS helpt u eruit (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, caChetsi BBK groeide gedurende actie DEN HAAG (ANP) De Beroeps vereniging voor Beeldende Kunsten (BBK) heeft sedert het actiecomité op 24 mei van dit jaar optrad ongeveer 200 nieuwe leden geboekt. Dit heeft de waarnemend voorzitter van de BBK, Bob Bonies uit Wassenaar, gisteravond de leden van bet gewest Den Haag van de vereniging meegedeeld, van welk ge west Bonies voorzitter is. Hij noemde een aantal van 20 BBK- leden, die sedert 24 mei voor het lid maatschap bedanken. Er werden in de zelfde periode 153 nieuwe leden toege laten, terw'ijl bovendien nog ruim 60 beeldende kunstenaars zich aanmeldden. Deze groep kan als lid zijn aangeno men als op 1 november in Amsterdam de ledenvergadering wordt gehouden. Op de agenda voor deze vergadering staan: verslagen van de landelijke en gewestelijke BBK-acties, informatie over de huidige toestand binnen de vereniging en gelegenheid voor bespreking van deze punten. Het bestuur zal een verklaring over het beleid afleggen. gestuurd naar het park In Santiago, waarin het Taenaregiment was gelegerd. Een militaire staatsgreep zou de eerste sinds 30 jaar in Chili zijn geweest. Dinsdagavond is er en kort vuurge vecht met opstandige soldaten geweest, terwijl een afgezant van president Edu ardo Frei in het rebellenhoofdkwartier was voor een poging om vrede te slui ten. In het hoofdkwartier verklaarden officieren, dat een soldaat blijkbaar per ongeluk een schot had gelost. Dit schot leidde tol een wild vuurgevecht. Op dat ogenblik greep generaal-ma- joor Alfredo Mahn, commandant van de in Santiago gelegerde tweede legerdivisie en afgezant van president Eduardo Frei, een luidspreker en gelastte alle troepen het vuren te staken. Het vuren werd inderdaad gestaakt, nadat het nauwe lijks vijf minuten had geduurd. (ADVERTENTIE) ROME De Nederlandse delegatie van de assemblee van de Europese pries- tergroepen die nog in Rome aanwezig is om het verloop van de synode te volgen, heeft gisteravond zijn instemming be tuigd met de Voorstellen die de Duitse taalgroep onder leiding van kardinaal Döpfner tijdens de laatste plenaire zit ting van de synode naar voren heeft ge bracht. Vooral sluiten zij zich aan bij de vraag om volgens het subsidiariteitsbe ginsel aan de lokale kerken het beslis singsrecht toe te kennen in alle zaken die niet strikt het geloofsgegeven raken. In hun reactie op de synode zegt de sep- tuagintgroep dat de bisschoppen langza merhand moeten weten dat de mensen „schreeuwen om oplossingen". Het is niet langer moreel verantwoord, dat de bisschoppen naar uniforme be slissingen zoeken. Als de bisschoppen el kaar niet de vrijheid gev^n om in hun lokale Kerken oplossingen uit te probe ren voor allerlei zaken, die niet de ge- loofseenheid raken, dan zullen zij alle vertrouwen van hun gelovigen verlie zen, aldus de Nederlandse priestergroep, die besluit met de vraag: „Of laten de bisschoppen het trekken van consequen ties in het praktische vlak liever over aan de overal levende actiegroepen van priesters en leken?" NEW YORK (AP) Een Fin» Straal vliegtuig is gisteren zonder navigator aan boord over de Atlantische Oceaan gevlogen. Het werk van de navigator werd gedaan door een computer. Fin- nair verklaarde, dat dit de eerste nor male transatlantische vlucht was zonder navigator aan boord. De 35 passagiers aan boord wisten niet dat zij deelnamen aan een vlucht, die een dramatische vooruitgang in de lucht vaart vormde. De computer was tot op 65 km buiten de Canadese kust ingeschakeld. De gehe le vlucht van 7 uur en 40 minuten was geprogrammeerd en aan het einde was de achterstand slechts 3 minuten. Daar na moest voor de landing nog 37 minu ten gecirkeld worden boven de New- Yorkse luchthaven Kennedy. In Parijs is het gisteren tot een treffen gekomen lussen de politie en studenten van de kunstacademie. De moeilijkheden ontstonden toen bekend werd, dat premier Chaban-Delinas een bezoek zou brengen aan de nabijgelegen medische faculteit. De politie was schijnbaar op alles voorbereid, zo meende men- Maar niet op de verfpotten van de jonge kunstenaars.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9