Het met man en muis vergaan van de Orion JAMBOREE OF L0VE „Die stroperige beleefdheid is zeer typerend voor Amerikaanse overheid „Ik zal doorslaggevende argumenten beslist niet achter de hand houden Resultaten volleyballers BURGERLIJKE STAND BIOSCOPEN Sunset-strip herbergt DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 OKTOBER Raad voor de Scheepvaart oordeelde niet over: AMSTERDAM De Raad voor de Scheepvaart i.« van oordeel dat de fei ten en omstandigheden, die uit het on derzoek naar het met man en muls ver gaan van het vissersvaartuig Orion KW 37 op de Noordzee naar voren zijn gekomen, de vraag tiaar de directe oor zaak van dit tijdingloos vergaan niet nader tot ren oplossing brengen. Ook lot het. maken van een veronderstelling hieromtrent biedt het onderzoek geen aanknopingspunten, aldus de Rtnnl in zijn uitspraak. Ds Orion verging op *8 oktober 1967 tonder dat enig bericht werd ontvan gen. Het ui as op reis van de visgronden tl.»o. ra» Texel bij boei st naar IJmui- den. O»» het leven kwamen schipper Kijgh. stuurman W. Ouwehand, eerste motordrijcer C. van Rijn, tweede motor drijver A. Hus, matroos .V. Varkei isser an der Plas. Volgens de Raad kan. slechts worden gesteld dat de Orion waarschijnlijk na half één in de vroege morgen van 28 oktober, toen de étorm op zijn hevigst was, plotseling is vergaan. De Raad acht het meest waarschijnlijk dat de ramp is geschied 8 10 mijl ten wes ten van Egmond aan Zee. Het is de Raad bekend dat aldaar, onder omstan digheden van zwaar weer, een zeer moeilijke zee kan staan. De Orion was evenals haar zusterschip Neptunus kort voor de ramp door de reder in Engeland aangekocht. De construtie van de luik hoofden, met name het grote luikhoofd naar het visruim, voldeed niet aan de door de scheepvaartinspectie gestelde vaste eisen. Er werd een voorlopige vergunning uitgegeven door de inspec teur voor de scheepvaart in IJmutden. Of voor een schip dat niet aan de dooi' de scheepvaartinspectie vastgestelde eisen voldoet, in afwahctlng van de aan te brengen wijzigingen een kortlopend certificaat van deugdelijkheid kan wor den verstrekt is volgens de Raad een beleidsaangelegenheid. In een geval als het onderhavige zal vooral het oordeel van de aan de schecp- bouwkundige ingenieurs van gewicht zijn. Voor zover de Raad bekend zijn deze niet geraadpleegd. Hier staat te genover dat bekend was dat de Orion en de Neptunus 15 jaar onder Engelse vlag aan de drijfnet- en trawlvisserij en hadden deelgenomen en dat de beide schepen in goede staat verkeerden. De Raad vindt in het gehouden onderzoek geen aanleiding om te komen tot het oordeel dat de Orion niet zeevaardig was en dat bet niet verantwoord is ge weest aan het schip voorlopig vergun ning te verlenen om uit te varen. Waternood in oktober! ZOETERWOUDE Op een tijd- stpi dat het afkeuren van sport velden andere jaren dikwyls al "n doodnormale zaak Is. veranderen nu soms groene grasmatten in dorre steppen. Ook SJZ, wiens enl- geg speelveld overbelast is. kampt in toenemende mate met dit pro bleem. Zo kon het gebeuren dat gisteren. 21 oktober, de regen installatie weer In werking trad om te trachten de kwalijke ge volgen van deze abnormale droge herfst zoveel mogelijk te beper ken. Men had hiertoe reeds eerder willen gaan naar de sloot langs het terrein waaruit hiervoor geput moet worden stond droog.. Valkenburgse burgemeester Van 't Wout: (Van onze correspondent) VALKENBURG Het burgemeestersechtpaar Van 't Wout woont nu bijna een half jaar in Valkenburg en bij diverse gelegenheden heeft de heer Van 't Wout voor de Valkenburgers reeds een vuurproef afgelegd de Paardemarkt, de Oranjefeesten en de eerste raadsver gadering bijvoorbeeld Hij zegt: ..Het is een hele omschakeling voor me geweest, maar we beginnen ons nu echt thuis te voelen. Een gevoel van heimwee hebben we niet gekend; maar we zijn hier dan ook zo vol enthou siasme ontvangen. De Valkenburgse gemeenschap is ontzettend leuk. Het is een heel aktieve dorpsgemeenschap." De problemen waarmee burgemeester Van 't Wout in Valkenburg is geconfronteerd lagen nog slechts op bestuurlijk vlak. Er zijn drie objecten die op dit moment zijn bijzondere aandacht hebben: de reconstructie van de Katwijkerweg, de uitbreiding van de openbare lagere school aan de Broekweg en het bouwen van een diensten centrum. Dat wil niet zeggen eerst dit en dan pas dat Buiten deze drie heeft de woningbouw ookj zijn volle aandacht. LEIDERDORP De totale kosten voor de nieuwe ambtswoning voor bur gemeester M. A. van der Have gaan 162.650,- bedragen. De Leiderdorpse raad had reeds een krediet van ander halve ton beschikbaar gesteld. Om de kosten van meer werk uit hoof- re van persoonlijke wensen en represen tatieve kwaliteiten te dekken vragen b. en w. in de raadsvergadering van maandag a.s. de raad een aanvullend krediet van 12.650,- te verlenen. HEREN: Overgangsklasse: Kangeroes 2-Castel- lum 2-3; LUSV-Armada 0-3. 2de klas A: Castellum 3-WVC 1 0-3; Leython 1-WVV 1 3-0; LUSV 3-Ryns- burg 3 3-1; Kangeroes 5-Donar 2 1-3; SUES IDe Valken 2 1-3. 3de klas A: Kangeroes 7-DVO 2 1-3; Raaphorst 2-Castcllum 4 0-3; DAC 2- DOG 1 2-2; GGV 2-Salvo 1 1-3; Ley thon 2-Gemini 1 3-0. 4de klas: KVC 5-Advendo 1 3-1; WW 2-SKC 1 0-3; Salvo 3-Salvo 2 0-3; Rijnsburg 4-MBO 2 3-0; WW 3-DVO 3 1-3. lste klas: Kangeroes 3-De Valken 1 3-0; Rijnsburg 1-Raaphorst 1 0-3; DVO 1-Donar l o-3: KVC 1-Kangeroes 4 2-2; LUSV 2-Lisse 1 3-1; DIO lCastel- lum 2 1-3; KVC 2-Teylingen 1 3-1. I 2de klas B: Rijnsburg 2-In up go 1 0-3; Meerburg 1-KVC 3 3-1; Kange- I roes 6-DAC 1 2-2; Catena 1-DIO 2 3-0; DSS 1-GGV 1 (DSS 1 niet opgekomen). 3de klas B: Gemini 2-Augustinus 1 1-3; Meerburg 2-KVC 4 3-0: Leython 4- De Valken 3 1-3: Donar 3-MBO 1 0-3. JONGENS JUNIOREN: In up go 2-Lisse 4 0-3; Leython 5-Ge- mini 3 3-0: KVC 6-De Valken 4 1-3; SUES 2-WW 4 0-3. DAMES: I Hoofdklasse: SV Argos-VK A'dam 3-0; J Flevo-Kangeroes 3-2. lste klasse: Castellum 1-DIO 1 0-3; Donar 1-LUSV 1 2-2: MSV 1-De Val ken 1 2-2; Rijnsburg 3-Argos 3 0-3; Teylingen 1-DAC 1 3-0: WW 1-SUES 1 2-2. 3de klas: DAC 2-Catena 1 3-0; Lisse 1- KVC 4 (scheidsrechter niet opgeko men); Gemini 1-GGV 1 2-2; DIO 2- Donar 2 3-0; Rijnsburg 4-DAC 3 (de scheidsrechter niet opgekomen Overgangsklasse: SV Argos 2-Zee- mecuwen 0-3. 2de klas: Raaphorst 1-Kangeroes 2 3-1: Rijnsburg 3-Argos 4 0-3; Castellum 2- Leython 1 1-3: KVC 2-KVC 3 2-2; Meerburg 1-Teylingen 2 3-1. 4de klas B: Advendo 1-KVC 5 2-2. Secundaire weg ten koste ra n onze woningbouw „Er is hier een grote vraag naar goedkope woningen, maar het wo ningprobleem ligt niet zo eenvoudig. Ik geloof wel dat het besturen van een gemeente steeds moeilijker wordt, vanwege het financ.i-ringsprobleem met daaraan onverbrekelijk verbon den de hoge rente Wat betreft de Katwijkerweg, met de reconstructie- werkzaamheden kan hopelijk komend voorjaar begonnen worden." „Besturen is een boeiend werk; dat is een van de redenen dat je naar het burgemeestersambt" toegroeit." Het advies, een doorslaggevend argument achter de hand te houden om een belangrijk agendapunt goedgekeurd te krijgen, hem gegeven bij zijn in stallatie, wil de heer Van 't Wout beslist niet opvolgen. Alle argumen ten betreffende een bepaalde zaak. moeten de raad direkt worden voor gelegd, waarna zij een beslissing kun nen nemen. Samenspel en vertrouwen tussen de raad en het college waar borgen een goed bestuur. Niet in berusten „Het ruimteprobleem wordt in de toekomst een zeer belangrijk en enorm moeilijk probleem," aldus de beer tan t Wout. „Ik ben er van overtuigd «Int de geplande secundaire weg 4-bis dringend noodzakelijk is. maar voor Valkenburg brengt «leze weg enorme moeilijkheden met zich mee. Hierbij is het belnngrykstc fa cet, dat er geen gneilkeuring is ver leend voor het bestemmingsplan 't Boonrak. We zullen toch ergens met de woningbouw- moeten doorgaan. In 't Joght is er nog een mogelijkheid tot het bouwen van een dertigtal woningen en dan is dit beslist vol. Daar kunnen we écht niet in berus ten. We zijn dan ook druk bezig met het ontwerpen van een nieuw bestemmingsplan. Valkenburgs verleden gaat me steeds meer boeien. Het is onbegrijpelijk en ik vind het zo ontzaglijk jammer dat er over 'n dorp met zo'n ryke historie en zo veel oudheidkundige vondsten zo weinig te boek gesteld is. Ik ben zeer ingenomen met het plan een toren te bouwen bij de hervormde kerk. Daarin zou tevens een museum kunnen worden ondergebracht, waar in de vele schatten, die de Valken burgse bodem heeft opgebracht, een juiste plaats kunnen vinden. Eén van mijn wensen is ook een goed saneringsplan voor de dorpskern." Sporthal moeilijk Over de recreatiemogelijkheden In Valkenburg: „Als Ik eerlijk ben, en daarmee trap Ik waarschijnlijk op diverse tenen, vind ik de sporthal een moeilijk realiseerbare zaak. We hebben hier een heel mooi Dorpshuis en persoonlijk beu ik bang dat het één met het ander wordt stuk ge maakt. Ik geloof wel dat er ruimte gebrek is en dat bepaalde sporten niet kunnen worden beoefend in het Wat de financiële consequenties be treft. daar zijn we helemaal nog niet uit. De sporthal zal toch wel een kwestie van langere termijn zijn. We moeten toch ook oog hebben voor de prioriteit van diverse zaken. Wan neer er werkelijk vraag naar is. moe ten de inwoners ook bereid zijn finan ciële offers te brengen. Dat is waar op ik wees bij mijn installatie: plaat selijke doelbelasting vind ik op zich zelf niet onjuist." Burgemeester Van 't Wout is een groot voorstander van een „groen" dorp: zo zou hij graag een groenstrook zien langs de Voorschoterweg. De huren Op de vraag of de gemeente Rijns burg kontakt heeft gezocht met het college van b. en w. omtrent een eventueel te bouwen zwembad aan de overzijde van de Ryn ter hoogte van de veerpont, zei de burgemees ter dat hierover geen officieel kon- takt heeft plaats gevonden. „Ik vind het plan bijzonder aardig; laat Rijns- burg maar bouwen, dan zitten wjj or heerlijk dicht bij." Zou de ruimtenood, waarmee het gehele westen van ons land te kam pen heeft, in Valkenburg te lenigen zyn met de verplaatsing of opheffing van het Marinevliegkamp? (Gedepu teerde Staten adviseerden hiertoe enige jaren geleden." Burgemeester Van 't Wout gelooft niet in een verplaatsing of opheffing; daaraan zijn te grote financiële con sequenties verbonden. Hij ziet de handhaving van het vliegkamp als een prijs die voor de vrede moet worden betaald. LEIDEN Geboren: Irene P. E„ d.v W. J. J. van Leeuwen eu P. E. T. Knap pers; Adriaan M.. z.v. A. P. M. Verzuil en J. H. Lauffer; Elisabeth M.. d.v. J. J. Bakker en A. F. Veerman: Nicolaas L., z.v. L. van Duijn en H. M. J. Kou wen: Herman K. B., z.v. H. R. A. Reu- merman en M. E. Farrell; Bianca C. M. H., d.v. G. Ossevoort en A. M. D. Krab be; Marco, z.v. M. J. Pronk en G. W. M. Eilers; Pieter T„ z.v. T. J. Hoog en Z. G. Nagtegaal; Johannes A., z.v. J. A. den Horder en A. A. S. de Groot; Johan na GeertiChrist. Hendr. d.v. J. B. Ver laan en G. B. Molenkamp; Paulien Irene d.v. L. J Berg en M. PI. Overeijnder; Floris Eduard z.v. L. J. Berg en M. E. Overeijnder; Francina Antonia d.v. D. Koet en W. Borst; Hendrik Arie z.v. A. Dijk en L. Glasbergen; Angélique Ali- man en G. Kranenburg; Dirk Jan z.v. J. Spaanderman en C. v. Die. Robert Maurice z.v. P'. N. OudshooHi eri.T. A. Voois: Cornelis Arend z.v. C. v. Duijven- voorde en H. W. N. Hus; Nancy Nico- line d.v. H. J. N. Ooijendijk en H. M. Leuven; Michel Cornelis Johannes z.v. A. P. v. Velzen en A. C. C. v. d. Meer: Boudewijn Pieter Frederik z.v. J. C. Le- lieveldt en B. E. Eldridge; Egon Ru- dolf z.v. E. R. Onderwatre en I. Dool; Thomas Otto z.v. M. C. J. v. Beelen en M. Theuniaz; Maria Anna Cornelia d.v. E. T. J. v. Latum en M. .1. C. B. dc Graaf; Maaike Adriana Willemijntje d.v. N. Vermeulen en C. A. v. Ringelenstein: Jeroen Adriaan z.v. A. J. de Roode en T. C. v. d. Heiligenberg; Hendrik z.v. W. v. d. Boon en A. Messemaker; Maria d.v. J. F. de Pater en A. C. v. d. Berg: Paul z.v. C. M. P. Nijmeijer en W. T. M Verschuuren; Franciscus z.v. J. M. Jonk en A. M. Kiebert: Maria d.v. J W. Cra- ma en M. A. Blom; Angela d.v. G. T. P. v. Zoen en J J. J. Stehouwer. Gehuwd: G. W. de Bolster en J. A Hogendorp; F. H. Rietbroek en J. P. M. Vnikesteijn; D. M. .1. de Wit en G. C Blijleve; J. G. v. d. Meij en E. H. San ders; J. J. v. d. Lee en H. B. J. Rijsber- gen; R. Voskuil en M. C. Huijbens; D L. A. Key en J. Schreuder: J. J. Cornet en J. C. v. Zijp. "Overleden: H A.rOffringa (62); A. Link (86); J. van den Hoek (16); W. den Engelsen (66); C. R. Schyvens (45); H J. ten Brink (31); A. J. Abrahamse <301 L. Kruis (75); J. W. Heemskerk (40); E. C. F. Hoek (9 dagen): J. F. G. M. Kervel' (,M T. M. Sluiter 15 d-, d.; J. C. W. v. Leeir.vc i 70 j„ m.; C. VV. v. d. Steen 66 j.. w.v. L. v. Vc'sen; B. J. Jan sen 93 j.. vr.; J. J. v. d. SU ?n 74 j„ m.; J. v. Konijnenburg.87 j., vr.; A, v. Ark 50 j., e.c. A. v. d. Laan: J. A. Paalman (52); H. E. Heddes (73); L. J. de Bats (lmnd.d.; C. G. Franke (64). Leidschendammer Bakker tijdens algemene beschouwingen „Nu moeten we gaan werken aan verbetering van leef- en woonklimaat" LEIDSC'HENDAM De leden van de, raad hebben tijdens de algemene be schouw ingen hun visie gegeven op de Leidsehendamse begroting voor 1970. De voorzitter van dc KVl'-fractie. drs. H. Bakker, begon met de mededeling dat de drie confessionele partijen een gemeenschappelijk werkprogramma heb ben gevormd. Na vervolgens geconsta teerd te hebben dat de gemeente de laat ste jaren financieel gezien goed geboerd heeft, zei bij: „Nu moet een periode aan breken, waarin het accent wordt gelegd j op de verbetering van het leef- en woon klimaat voor de Leidschendanimers." De heer J. Kranenburg van de prot - chr. groepering constateerde, dat Leid- schendam een belangrijk aantal Haagse woningzoekenden aan een woning heeft geholpen. Hij zei het op prijs te stellen indien meer eengezinswoningen voor de verhuur gebouwd zouden worden: „Dat zal de doorstroming van woningen be- Camera: Aimez vous les femmea (18 jr.) Wild in the street 2.30. 7.00 en 9.15 uur (18 jaar); zo. en ma.: Liefdes spel In Finland 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur (18 jaar); di. en wo.; Made in USA 2.30, 7 00. 9.15 (18 jaari. Nachtvoorst, vrrjd.-zaterd. 23.30 uur: donderdag, vrijdag en zaterdag: Lldo: De laatste revolverheid (18 jaar). Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Gevangene van haar hartstocht 118 jaar Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Asterix en de helden (a l Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Trianon: Als adelaars vielen zij aan (48 jr.) Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur Rex: Hot glrls (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 915 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur Nachtvoorstelling vrij. en zat. 23.30: Superman contra de vampiervrouwen (18 jaar). vorderen". De heer P. C. Boone (PvdAi bepleite, dat de notulen van de subcom missie in de raad aan alle raadsleden ter inzage worden gesteld. Ook bepleitte hij de vorming van een afzonderlijke com missie voor financiën. B. en w. hebben dit overigens in een der vorige vergade ringen nolraden. Mevr. Alman-Pieters tenslotte, had niets dan lof voor "t nieu we politle-apparaat. Leidschendam verliest 2 oudheden LEIDSCHENDAM oordat de ieder jaar terugkomende algemene beschou wingen over de door b. en w. ingediende begroting voor 1970 werden geopend, heeft de raad eerst nog enige agenda punten afgedaan, n.l. dc verkoop va vjiormalige St.-Wilübrordus jongens- sehool aan de Damlaan. Het grote plex is verkocht aan de Leidsehen damse N.V. Kvenbiy, die nu van de Veurse Achterweg gaat verhuizen naar de Damlaan. Het schoolgebouw waar de heer Kas- bergen gedurende 40 jaren aan het hoofd stond van het lerarenkorps zal door vele Leidschendanimers de herin nering van hun schooljaren verloren doen gaan. Zo is het ook het geval met het oude raadhuis aan de Delftsekade dat nog herinnert aan de gemeente Stompwljk. dat destijds met Veur over ging tot de thans bestaande gemeente Leidschendam. Onze correspondent heeft daar zijn ver slagen gemaakt van de raadsvergade ringen. gepresideerd door wylen burge meester Keijzer, die tot de bouw besloot van het thans zo majestueuze raadhuis aan de Kon. Wilhelminalaan. Het ver vallen Stompwykse raadhuis is nu ge kocht door het bouwbedryf Fa. Tetteroo, die daarvoor ln de plaats enige woon- gelegenheden zal bouwen. Met de ver koop van de school en het cude raad- huls verliest de gemeente twee echte oudheden waarvan de nieuwe Leidschen danimers geen notie hebben. LOS ANGELES Het zyn de dimensies, die je in Los Angeles de dsv omdoen. Het zyn de ongehoorde proporties, die een argeloze Europeaan gelijk vernederen tot een provinciaal op moeilijke Chaplinvoeten. Zolang de Boeing 707 van Transavia, die jon en 179 andere gelukszoekers in elf uur dwars over de introverte noordpool en de eeuwig zwygende bossen en toeDdra's van Canada en Noord-Amerika naar Californië beeft gesleept nog door het zwerk ploegt, is er niks aan de hand. Dan is liet een zwaar lijvige reus, die lui hangend op zyn vier straalmotoren een fancylading van bier, coke, spuugzakken, belegen ochtendbladen en licht transpirerend mensenvlees vervoert, maar onmiddeliyk na de landing op het vliegveld van Los Angeles schrompelt ie ineen tot een verkrampte mier, die verloren gaat in een jungje van beton, wolkenkrabbers en kerosinedamp. Je bent op dat moment nog steeds onder de indruk van liet nieuwe Schiphol, dat met zyn Tatl-ultmonstering in het kleffe polderveen van de Haarlemmer meer de Hollandse krachtpatsery symboliseert, maar myn hemel, wat moet Je met zulke afmetingen beginnen op een vliegveld, waar de logge straal jagers met de frequentie van een mitr^illeursalvo worden gelanceerd en binnengeloodst? De getrimde grijsaard, aan wie je vraagt, waar je geld kunt wisselen, raadt je aan oni een taxi te nemen, „want van hier naar de bank is toch gauw een tippel van drie kwartier en dan moet je non flink doorstappen." Goddank, de douanier in de kille vry zijn? Hij pakt hot geschenk, visitatiehal blijkt nog niet door de robot te zijn geïnfecteerd en koestert achter zijn grijze jeugdbewegingshemd de geruststellende achterdocht, die ook op Schiphol van elke bezoeker een potentiële misdadiger maakt. Hy wil allereerst weten, of je een sappig peertje tussen je ondergoed verborgen hebt. Of een kilo Jonathans, want de gouverneur van Californië is allergisch voor buitenlands fruit. Een zak met marihuana ziiet hij nog door dc vingers, maar een wormstekige sterappel uit de Betuwe schiet hem gelijk in het verkeerde keelgat. Hij wenst trouwens ook te weten, of je een werkje van Marx bij je hebt of het rode boekje van Mao. want Amerika is toevallig het toonbeeld van democratie en daarom krygt een communist er geen poot aan de grond. Rode blos De douanier is een vriendelijke kerel, die uiterst beleefd vraagt of hij even in al je koffers en handtassen mag kijken. Hij doet het met de rode blos van schooljongens, die samen een geheim hebben. Hij graait tussen, het bonte goed en de fris gewassen over hemden. informeert vervolgens wat er in dat grauwe pakpapier zit. Kijk eens aan. een porseleinen kop eri schotel voor een relatie. Mag hij zo vrij zyn Hjj pakt het gesuhenk, scheurt het plakband eraf en schudt het papier leeg. Inderdaad valt er een porseleinen kop en schotel op de betonnen vloer in scherven. „Alright," zegt hij opgelucht, „ik wens u een prettige vakantie. Amerika Is een groot land. U zult het er best naar uw zin hebben." Vlak achter Je probeert een Ameri kaan tien flessen whisky onder twee gevlekte handdoeken het beloofde land binnen te smokkelen, maar het arends oog versaagt niet en ook hij moet met de billen bloot. „Voor eigen gebruik?" peilt de doua nier welwillend. De man knikt. „Beste whisky." zegt de douanier. ..White Label. Ofschoon ik persoonlijk Ballantines prefereer. Het heeft een zachtere afdronk. Wat vindt u er van „Ballantines is inderdaad een zachte whisky." fluistert de man, „maar deze was goedkoper." „Was," roept de douanier nu stralend, „daar zegt u een waar woord. Want met de boete en de belasting wordt het toch nog een pittig prijsje De man begint nog even aan een doorwrocht referaat over de dorst van het Amerikaanse volk. die al even enorm is als het land zelf..maar zijn tien flessen krijgt hij er niet mee terug. Als blijkt, dat hij weigert te betalen, verhuizen ze naar een kastje onder de toonbank. „Ik zal u een recuutje ge ven." zegt de douanier. ,',en nog een prettige vakantie. Amerika is een -groot land. U zult het er best naar uw zin hebben." „Ik ben zelf Amerikaan, verdomme." schreeuwt de man, „ik weet dus maar al te best hoe klein ze ln dit grote land kunnen zijn." De douanier knikt. „U moet de volgende keer toch eens Ballantines proberen." zegt hy. „Ballantines is zachter. Een stuk zachter." Eigen rechter „Die stroperige beleefdheid," leggen ze je later uit, „is typerend voor de Amerikaanse overheid. Er wordt nooit gescholden, er wordt zelden met slemverheffing een bevel gegeven. Als je op de freeway de maximumsnelheid overschrijdt en ze snappen je. dan is het gelijk: „Goeiemiddag. mag ik u even attent maken op het feit, dat u even te hard reed." Ze zijn ook altyd met zijn tweeën en één blijft bij de politiewagen met zijn hand bij de revolvertas. Het gebeurt hier wel eens dat mensen niet hun rijbewijs te voorschijn halen maar een automatisch pistool, waarmee ze de agent overhoop schieten. Eigen rechter spelen is hier in Los Angeles een geliefkoosd tijd verdrijf. Iedereen heeft een wapen en voelt zich om niks al op zijn tenen getrapt. Dat is de zuidelijke warm bloedigheid. Als je ruzie hebt met je buurman, dan ga je naar buiten en schiet je de banden van zijn wagen leeg. Zo'n zaak handel je onder me kaar af. Daar haal je echt de politie niet bij." Verkeerde keelgat ln het geveebt om de grootste dimensies doet ook het stadhuis van I-« Angeles dapper mee. Ingelijst door palmen staat de immense witte toren waarin duizenden ambtenaren de illusie levend houden, dat Los Angeles een stad Is die nog steeds bestuurbaar is. ners het best georganiseerde van Ame rika is. Dat kortgeleden een neger ber.oemd is tot commissaris een wapenfeit in de harde stryd voor geiyke rechten is vele blanken weliswaar in het verkeerde keelgat geschoten, maar men neemt aan, dat ook deze man zyn plaats weet. Voor de rest geen kwaad woord over de politie, die er toch maar voor zorgt, dat zes miljoen Amerikanen elke dag opnieuw bumper aan bumper vanuit de valleien rondom Los Angeles naar de bin nenstad kunnen schuifelen. Dat de agenten daarbij veelvuldig gebruik maken van gillende sirenes en zwaai lichten, is begrijpeiyk: in de keiharde politieseries op de televisie gebeurt dat ook en ze willen gewoon hun eigen image niet verpesten. Marihuanalont Sinds enkele maanden heeft de politie er overigens een nieuw probleem bij- gekregenu Het is overgewaaid uit San Francisco, de cosmopolitische broeder- stad in het Noorden, waar de dampen van de hippies de gouden dollai droom al jaren overschaduwen. Geamuseerd zag het rijke Los Angeles hoe San Francisco langzaam maa zeker werd getransformeerd tot een oosters bolwerk, waar de walmenac vredespijp vol snelwerkende pot dc gebruikelijke pasmunt van de welvaart had vervangen en waar het ruimzit- tend colbert en de panamahoed het veld ruimden voor rafelige boernoezen en Indianenveren. Het was een zwaar gedrogeerde happening, die niemand in Los Angeles ook maar een seconde verontrustte, want het gebeurde immers vijfhonderd mijl van het eigen opgemaakte bed en de christelijke fabel, dat men zyn broeders hoeder is. was men allang vergeten. Men rook ook nog; steeds geen marihuanalont. toen de miljoenen producer Mike Butler besloot om met zijn musical Hair neer te stryken in Hollywood. Integendeel: één van de grootste theaters op Sunset-Boulevard werd haastig omgedoopt tot Aquarius en vervolgens uitbundig beschilderd door een mobiele nomadenstam, be staande uit de Nederlanders Josje Leeger. Maryke Koger en Simon Posthuma. Vanaf de première werd de zaal bestormd door goed boerende Amerikanen, die hun auto's op aan wijzing van de parkeerwachters naast het theater stalden en daarna voor vyftlen dollar een blote wegbereider op schoot kregen en mochten toekijken hoe de acteurs in de gescheurde stars en stripes gejonast werden. „Het is een schande." oordeelde Los Angeles, „maar het blijft theater en er is geen reden tot paniek." (Ik heb trouwens geen Amerikaan ontmoet, die Hair gezien had. Aan die vuiligheid doe ik niet mee," zeiden ze unaniem). Dat de musical nochtans reeds dertien maan den uitverkocht draait is niemand een zorg. Integendeel. Verontrust werd men pas, toen de eerste hippies op de trottoirs van Sunsct-strip een kring vormden en m een waas van totale onthechting h?' verkeer begonnen te ontwrichten. Z* pakten op de vluchtheuvels hun rug zakken uit en begonnen een levendig* ruilhandel in courante stuff. Het was voor Los Angeles wel een, bittere pil. dat deze jamboree van love-makers uitgerekend plaatsvond op Sunset-strip, waar de miljonairs van Hollywood ge woon waren om hun kikkerbillen te eten en zich in de Playboyclub te laten verwennen door serveersters met een pluimstaart van nylonwol aan hun vlezrge achterwerk. Waar vorig jaar de particuliere chauffeurs hun film sterren dropten, rijden nu de overval wagens met verslaafden. „Er ls in feite dus geen bliksem veranderd," zegt een agent, die ongeschminkt kan deelnemen aan het wereldkampioen schap body building. „Eerst werden we gepest door de overjarige hippies, de playboys als Frankie Sinatra. Nu zyn het de jongeren, die ons het bloed onder de nagels weg treiteren." Hij spuwt zijn medicinale kauwgum op het wegdek en hijst een slapende jongen achter een verkeerszuil omhoog. „Kom aan." zegt hij ïyzig. „kleed je uit." De jongen knikt, maakt zyn riem los en stapt gapend uit zyn broek. De agent voelt order zijn armen, keert zijn zakken om. „Oké," zegt hij, „ga maar weer liggen." Eigenhuis Hy draait zich om en glimlacht. Hu houdt van zyn stad. waar alles groter is dan waar dan ook in die wereld, di* hy nauwelijks kent. Elke dag krijgt b' zijn krant, de Los Angeles Times Een pak van minsters 150 pagina's en op zondag tegen de 500. Hij slaat het grote nieuws over en heeft alleen belangstelling voor de kleine adver tenties met aanbiedingen van hulzen en grond. Hij droomt van een eigen huis, maar hij verdient te weinig om een vuist te maken. Het gemiddelde inkomen in de rijke staat Californde be draagt vierduizend dollar per jaar en daar zijn de miljonairs van Beverley- Hills bijgerekend. Daarom werkt zijn vrouw in een supermarkt, want tien duizend dollar Is het minimum, waar van Je kunt leven. Hij neemt een nieuwe kauwgum en zegt: ,,Los Angeles is great" LEO THURING.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4