Synode begint gezicht te krijgen COLLEGIALITEITSLEER STRAKS NAAR THEOLOGENCOMMISSIE Priesterprobleem uitsluitend Europees? KARD. ALFRINK: VERSCHILLENDE PROBLEMEN VERSCHILLENDE OPLOSSINGEN Meerderheid synode lijkt akkoord Instituties en wetten verdwijnen, de Geest is blijvend Godett in voorlopige vrijheid Godsdienstonderricht komt op de helling Episcopaat wil duidelijke lijn Motie Aarden: studiedag voor werkende jeugd Tsjecho-Slowakije PARLEMENT KEURT BEZETTING GOED Pavel uit partij gezet recht voor gemeenten en provincies En toen kwamen de redders VRIJDAG 17 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 ROME Toen we zaterdag hier kwamen, zijn we uiteraard het eerst in aanraking gekomen met de priestergroepen, want de synode was eigenlijk alleen nog maar geopend door de paus en is feitelijk pas maandag begonnenMijn eigen ervaring van deze priestergroepen is, dat ze zich bijzonder rustig hebben opgesteld op een enkele ondervng na- Er zijn een paar kleine demostraties geweest, zowel van uiterst rechtse groepen als van uiterst linkse groepen, maar ik ben bang, dat deze in de buitenlandse pers zijn overdreven. Het is nooit tot een echte contestatie gekomen. De solidariiteitsgroepen hadden bijzonder goede working-papers en zijn het eens geworden om uit te gaan van het rode boekje, dat was samengesteld door de Nederlandse Septuagint. Oneens zijn ze gebleven over de te volgen methode. Daar tekenen zich duidelijk twee groepen af, ik haast zeggen, de Germaanse groep, waarbij ik dan ook België wil rekenen: Nederland, België, Duitsland, Oostenrijk, tegenover de meer Latijnse Europese landen Frankrijk, Italië en Spanje. De eerste groep heeft veel meer aansluiting bij de bisschoppen en wil een realistischer beleid voeren: de andere groepen willen meer contesteren. Hier en daar hoor je nog wel geluiden, dat men op het einde, morgen of zo, nog een contestatie verwacht, maar ik geloof toch niet, dat dat erg reëel is. De priestergroepen hebben zeker, dacht enorm veel bijgedragen om een zeker spanningsveld op te roepen tussen en ook in de synode en daardoor een positieve bijdrage geleverd. Zij hebben natuurlijk ook wel land per land veel contact gehad met de bisschoppen zelf Het is niet gekomen tot een officieel contact. De paus heeft op hun brief een antwoord gegeven. Dat is iedereen bekend: het zal niemand verwonderd hebben, dat hij niet direct tot een gesprek overging. Maar van de andere kant: hel feit, dat hij geantwoord heeft, heeft toch ergens wel een goede indruk gemaakt- Synode Vervolgens de synode. De opening door de paus werd wel heel erg verschillend beoordeeld. Er zaten voor een optimist wel enige punten in, die positief waren, die een opening konden geven. Anderen, en de meesten dacht ik, meenden dat ei toch eigenlijk maar vanuit de oude theologische opvattingen werd gedacht en dat i® later dachl ik ook wel waar gebleken. Een bijzonder goede wending heeft de synode genomen, zo heb ik het tenminste ervaren, op de eerste voormiddag door de interventie van kardinaal Suenens, die direct aanstuurde op een echte verwezenlijking van de collegialiteit. Kardinaal Suenens, die opmerkte: „We zijn het tenslotte eens over de grondprincipes, betreffende het primaat enerzijds, betreffende de collegialiteit van de bisschoppen anderzijds. Laten we daar niet verder over praten. We moeten praten over de uitvoering daarvan- En dus tol pastorale beslissingen komen". Naast hem heeft patriarch Meouohi uit het oosten een bijzonder goede indruk gemaakt door te wijzen op de patriarchale synode in de oosterse Kerk, waar de collegialiteit reeds jarenlang verwezenlijkt is en waar de westerse Kerk eigenlijk naar school kan gaan. Ik dacht, dat we op het ogenblik mochten zeggen, dat de synode zojuist op gang is gekomen en een gezicht beging te krijgen in die zin, dat men verwacht dat de debatten over theoretische achtergronden kort zullen zijn men werkelijk zal overgaan to'' beslissingen. Er is natuurlijk wel een enorm verschil te constateren tussen de verschillende continenten. Ofschoon ik er toch wel graag bij wil zeggen, dat de Afrikaanse aartsbisschop uit Zambia gezegd heeft, dat ook Afrika de indruk heeft, dat Rome alles -wil doen en te weinig kans geeft aan de lokale Kerken, en dat daardoor het gevaar ontstaat dat iedere Kerk zijn eigen weg zal gaan. Priesterraden Het volgende vind ik eigenlijk het meest interessante Zo gauw wij hier waren, heb ik namelijk gezocht naar een derde groep buiten de priestergroepen en de eigenlijke synode, een groep van afgevaardigden van de priesterraden Het bleek al gauw, dat er wel enige waren- Het had ook in de kranten gestaan, dat Rome de allerlaatste dagen een beroep had gedaan op de bisschoppen om vertegenwoordigers van de priesterraden mee te brengen. Zo kregen we de tweede dag een uitnodiging van een Belgisch college voor een bespreking. Toen is er een voorbespreking geweest tussen zes Europese landen en drie Zuidamerikaanse landen, vertegenwoordigers dus van de priesterraden daar, over de positie die men tijdens de synode wilde innemen. Met als hoofdtendens het aansturen op pastorale beslissingen. Er was eigenlijk, dacht ik, maandagavond even een inzinking te constateren in de hele atmosfeer, een begin van een pessimisme. Alting von Geusau had op de IDOC een aantal lezingen georganiseerd, waarvoor weinig belangstelling bleek, maar er kwam wel een plan om een noodkreet te laten horen als een oproep aan de synode om tot praktische beslissingen te komen. Deze noodkreet is niet doorgegaan omdat de plannen zich verder ontwikkeld hebben- Er is namelijk besloten, dat de afvaardiging van zeven of acht Europese landen een voorstel zou doen op de vergadering bij kardinaal Wright, die daar dinsdagmiddag plaatshad. Het was 'n bijeenkomst, georganiseerd door kardinaal Wright als hoofd van de congregatie voor de priesters. Op deze bijeenkomst is het scherpe tegenstellingen gekomen, met aan de ene zijde de groep-Europa en drie landen van Zuid-Amerika. die een interventie hadden voorbereid. Deze hebben op een bepaald moment hun voorstel gedaan om hier een permanent iets van te maken en dit is als een bom ingeslagen. Vain de andere kant kwam een heel schei-p protest van de Afrikaanse bisschoppen, die met name tegen West-Europa zeiden: „Probeer niet jullie problemen aan ons op te dringen". Men betoogt, dat in Afrika deze problemen van collegialiteit, van democratie in de Kerk niet leven en ook niet de problemen rondom het celibaat Hetzelfde werd betoogd door de bisschoppen van India, van Pakistan, van Ceylon, die zeiden: „Dait zijn niet onze problemen en wij wensen ook niet, dat deze problemen door Europa naar ons worden gebracht''- Merkwaardig genoeg kwam de felste stem uit de Oosteuropese landen, eerst van kardinaal Visjdnski uit Polen, later op de tweede bijeenkomst nog van Tsj echo-S1 owakije en van Joego-Slavië. De landen achter het IJzeren Gordijn en ook de nieuwe Keiiken in Afrika zeggen: „Wij hebben roepingen in overvloed. Onze seminaries zijn overvol. Onze priesters hebben nog de image wat de priester vroeger ln Europa had en u probeert nu de moeilijkheden van West-Europa bij ons te brengen". Ik dacht dat al deze betogen hierop neerkomen, dat er een regionale oplossing moet kamen voor zoveel mogelijk pastorale problemen. En dit Is met name op de tweede bijeenkomst bij kardinaal Wright door kardinaal Alfrink betoogd: aangezien de problemen verschillend liggen, zullen ook de oplossingen verschillend moeten zijn. En dat is mijn verwachting waarmee ik graag wilde sluiten, dat de synode zich gaat ontwikkelen in het concreet maken van de collegialiteit en de eigen verantwoordelijkheid van de regionale Kerken- Tenslotte wou ik nog zeggen, dat tussen die verschillende landen door de priesters van Duits land, Oostenrijk, België, Frankrijk, Nederland, Zwitserland en Zweden besloten is om voortdurend in contact te blijven met elkaar en deze problemen te blijven bestuderen. De aalmoezenier zaken het bisdom Doornik, Dhanis, lis >m als verbindingsman te fungeren Hij zal moeten in heel West-Europa de de grond komen DR. J. DELLEPOORT Directeur Instituut voor (Van onze speciale verslaggever J. Spitz) ROME. Het is nu welhaast zeker dat de bisschoppensynode zich ervoor zal uitspreken om de verdere discussie over het leerstellige werkschema „over de onderlinge verhouding tussen de bis schoppenconferenties en de paus en de curie, en die van de bisschoppenconfe renties onderling" te stoppen, en het vraagstuk ter nadere bestudering door te geveu aan de internationale theologen- Men kan dit verwachten omdat don derdag de conservatieve Franse kardi naal Daniélou dit ook aangeraden heeft. Deze jezuïet, vertrouweling van paus Paulus, heeft in de laatste tijd kennelijk een verandering ondergaan. In juli nog schreef hij in de Osservatore Romano, dat niets de absolute autonomie van het pauselijk oppergezag zal mogen aan tasten. Hij beschouwde de gedachte aan collegiaal bestuur in de Kerk alleen dan aanvaardbaar, als daarmee bedoeld zou worden: collegialiteit van het wereld episcopaat onder het pauselijk primaat, niet samen met de paus. Hij sloot zich daarmee aan bij de visie van het Werk schema van de synode. Gisteren echter liet hij door zijn vraag om nadere be studering door de internationale theolo gencommissie doorschemeren, het toch niet helemaal met de auteur van hel werkschema eens te zijn. Nu een var de voornaamste raadgevers van de paus zich bij het voorstel van kardinaal Döpf- ner (en velen na deze) aansluit, lijkt het pleit van het Noordeuropese blok wel gewonnen. Wellicht is deze beslissing te verkie zen boven de andere mogelijkheid, die kardinaal Alfrink maandag als alter natief opperde: het doctrinaire gedeelte WILLEMSTAD (ANP) Vakbonds leider en statenlid W. Godett, die giste ren voor het gerecht in eerste aanleg verscheen ter voortzetting van de behan deling van de zaak tegen hem i.v.m. op ruiing op 30 mei, is door de rechter in voorlopige vryheid gesteld. De invrijheidsstelling loopt niet vooruit op de uitspraak. Maar omdat het open baar ministerie een onderzoek wenst in te stellen naar de mogelijkheid van mein eed op de zitting van gisteren, acht de rechter het niet langer nodig om Go dett in voorlopige bewaring te houden. Godett heeft zijn woord gegeven aan de rechter, dat hij het eiland niet zal ver laten zonder toestemming van de rech ter. De rechter verwacht verder, dat, Godett statenlid is, hij zich van verantwoordelijkheid bewust is en 1 geen hem ten laste is gelegd niet zal herhalen. De behandeling van de zaak, die aanvankelijk was gesteld op vol gende week woensdag, is nu voor onbe paalde tijd opgeschort In Duisburg neemt men proeven met een ladarkanon, dat op het dak van e hoog gebouw is geplaatst om luchtverontreiniging op te sporen. De t.v.-came Unks behoort ook bij de uitrusting Ladar is een combinatie van radar laserstralen. UTRECHT (KNP) De Nederlandse bisschoppen zün vastbesloten een einde te maken aan de verwarring, die bestaat in 't godsdienstonderwijs op scholen en aan volwassenen. Zy hebben daarom 'n nationale raad van priesters ingesteld, die onder leiding van de bisschop van Roermond, orde op zaken moet stellen en vooral een duidelijk katechetisch be leid moet opbouwen. Die nationale raad bestaat uit zeven priester: Drs. Thuis, dr. Braun, dr. J. Jansen, D. Kuiper, drs. Marinissen, dr. Stieger en G. van der Wouw. De raad, waarin alle diocesen zijn ver tegen woord- digd, vormt tevens het hoofdbestuur van het hoger katechetische instituut te Nij megen. Pater Nevejan te Nijmegen is secretaris. De raad heeft tot taak gekregen: 1. te onderzoeken waaraan jongeren en ouderen behoefte hebben, om een gro tere zekerheid over hun geloof en ge loofsbeleving te verkrijgen; 2. welke uiteenlopende methoden van geloofsonderricht worden toegepast; 3. zoekenden en op eigen houtje expe rimenterende godsdienstonderwijzers en onderwijzeressen met elkaar in contact te brengen 4. een duidelijke lijn te brengen in het onderwijs, dat vroeger doqr de oude ka- techismus werd bepaald. Vooral op de scholen voor voortgezet onderwijs weet men nog niet precies in welke richting zich het godsdienston- d-rricht moet ontwikkelen. De vraag is of het voornamelijk informatief zal moe ten zijn of voornamelijk vormend. Het materiaal dat momenteel voor het gods dienstonderricht op deze scholen voor radig is, hinkt nog op beide gedachten. De jeugd interesseert zich voornamelijk voor de actualiteit, minder voor de his torische informatie, terwijl zij deze laat ste toch steeds nodig blijken te hebben om de actualiteit te kunnen begrijpen. Voor het lager onderwijs liggen de pro blemen minder moeilijk al blijft wel de vraag of er directe informatie verschaft moet worden of een bescheiden invoer ring in het christelijk leven. Ten aanzien van de ouders der school gaande jeugd geldt de moeilijkheid, dat veel ouders meestal iets anders verwach ten van het godsdienstonderricht dan ge boden kan worden. Zij verwachten mees tal puur kennis, terwijl de moderne ka- techese daar minder op gericht is. Het godsdienstonderricht voor volwas senen is voornamelijk een organisato rische vraag. Voor de inhoud van het godsdienstonderricht beschikt men over de Nieuwe Katechismus die daarvoor ruim voldoende is. De vraag is hoe de ouderen het best kunnen worden bereikt. De preek alleen is daarvoor beslist niet voldoende, omdat deze niet alleen lerend maar ook verkondigend moet zijn, aldus verneemt het KNP van bevoegde zijde. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. Aarden (PPR) heeft gisteren in de Tweede Kamer een motie ingediend, waarin hij de regering vraagt ervoor te zorgen dat ingaande augustus 1970 onderwijs en vorming ge durende tenminste een dag per week, on der werktijd voor alle werkende jon geren van 15 jaar wordt mogelijk ge maakt. Tevens zou binnen afzienbare tijd na 1970 gekomen moeten worden tot verdergaande voorzieningen voor de wer kende jongeren. De motie komt overeen met hetgeen de regering nastreeft, maar stelt voor de realisering daarvan een concrete datum voor. van het werkschema te vervangen door het rapport van kardinaal Seper, die in zijn theologische visie over de collegiali teit meer ruimte open laat voor de plaats van de lokale Kerken en de auto nomie van de bisschoppen daarin. Het rapport-Seper echter is in feite een com promis: de regels die hij aan de collegia liteit wijdt gaan bedolven onder een veelheid van woorden over het exclusieve gezag van de paus. Gaat het leerstellige deel over'de col legialiteit ter nadere behandeling naar de internationale theologencommissie, dan bestaat de mogelijkheid dat de visie van prof. G. Philips uit Leuven leidraad wordt. Deze theoloog, die tijdens het tweede Vaticaans concilie de eindredactie voerde van de constitutie over de Kerk, waarin voor de collegialiteit ruime plaats was ingeruimd, is een van de meest vooraanstaande leden van de internatio nale theologencommissie (naast de Duit ser Karl Rahner en de Spanjaard Gon zales de Cardedal). De visie van prof. Philips kwam don derdag in de synode ter sprake. Hij is één van de leden van de synode die door de paus zelf zijn uitgenodigd. In zijn interventie merkte de 70-jarige strijd bare Belg op, dat een journalist hem gevraagd had waarvoor hij zou kiezen: de richting die het primaatschap bena drukt, of die welke de collegialiteit accentueert. „Ik heb geantwoord", aldus prof. Philips, „ik zal beide aannemen in hun dialectische spanning, een verschijn sel dat je in het maatschappelijk leven nergens tegenkomt. De fundamentele harmonie tussen beide uitersten wordt in de Kerk, ondanks alle spanningen, gewaarborgd door de H. Geest. Het is een visie die voor een ongelovige een voudig onbegrijpelijk is. De aanwezig heid van de H. Geest geeft de Kerk een spiritueel en mystiek element, dat zelfs zeer uiteenlopende tendenties en menin gen kan laten samengaan". Tijdsverschijnsel Prof. Philips wees erop, dat in de loop der eeuwen gebleken is, dat in de Kerk nu eens behoefte is aan een zekere over accentuering van het pauselijke primaat schap, dan weer aan een sterke beklem toning van het collegiale karakter van het bisschoppelijke gezag, samen met de paus. Momenteel leven wij in een tijd waarin grote behoefte is aan een colle giale gezagsstructuur, mede door tendens zen in de maatschappelijke gezags- opvattingen. Een gezonde harmonie tus sen beide gezagsopvattingen in de Kerk vraagt enerzijds om een duidelijke om schrijving van begrippen als pluraliteit, lokale Kerk enzovoorts, maar anderzijds om een gevoel voor gemeenschap. Prof. Philips besloot zijn uiteenzetting met de synode te vragen niet te vervallen in juridische omschrijvingen van de colle giale gezagsstructuur, maar alle aan dacht te schenken aan de waarde van de levende, dynamische gemeenschap die de Kerk behoort te zijn. „Instituties en wetten verdwijnen weer; de liefde van Gods Geest in de Kerken is blijvend". Naar aanleiding van de schriftelijke interventies van de afgelopen dagen, heeft kardinaal Döpfner van München de synode gevraagd te stemmen op het door verschillende bisschoppen gedane voorstel het leerstellige theologische gedeelte van het werkschema ter nadere bestudering voor te leggen aan de inter nationale theologencommissie. Stemmen over het rapport-Seper lijkt hem niet opportuun: de stemming daarover zou slechts eindeloze debatten opleveren, die een sta-in-de-weg zouden zijn voor de synode. Deze is immers eigenlijk bU elkaar geroepen om zich met praktische pastorale vraagstukken bezig te houden. Praktische uitvoering De conclusie naar aanleiding van de interventies van de afgelopen dagen: 1. Zo goed als geen spreker wenst het collegialiteitsbeginsel te minimaliseren; de tendens lijkt te zijn collegialiteit te omschrijven niet als broederlijk overleg onder en louter op initiatief en ten dienste van de paus, maar als gezamen lijk bestuur van het wereldepiscopaat samen met de paus. Hierbij is noch de paus marionet van het bisschoppen college, noch zijn omgekeerd de bis schoppen speelpoppen in de hand van De Nederlandse priesters Wil Jansen (links) en Henk Hillenaar hebben de pers ingelicht over hun gevangenneming door de Italiaanse politieZij werden enkele uren vastgehouden omdat zij vlugschriften hadden verspreid op het Pietersplein. de paus. Toch zal er nog heel wat water naar de zee moeten vloeien, voor dat de emotionele strijdvraag: of de paus, öf het wereldepiscopaat, opgelost wordt. 2. Uitgangspunt van de discussies van vandaag zal de collegialiteitsopvatting van het tweede Vaticaans concilie zijn. 3. De discussies over de theologische interpretatie van het collegialiteitsbegin sel horen niet tot de eigenlijke taak van de synode; zij moeten ten dienste van de synode gebeuren door de internatio nale theologencommissie. De synode zelf zal zich verder moeten bezighouden met de delen 2 en 3 van het werkschema: over de praktische uitvoering van de collegialiteit, de verhouding van paus en bisschoppen onderling, de plaats van de Romeinse curie en de onderlinge relatie tussen de bisschoppenconferenties. Kahlid verliest' kort geding AMSTERDAM (ANP) Prins Kahlid Ibn Saoed, een der vijf zonen van de ii februari j.l. in ballingschap overleden ko ning Saoed van Saoedi-Arabië, heeft zyn kort geding om opheffing te verkryqen van het op zijn tegoed van 5 miljoen dol lar bü de Algemene Bank Nederland ge legde conservatoir beslag ten dele ver- Dit beslag was door een groep van 71 der 104 erfgenamen bij de bank gelegd. Weliswaar heeft de president van de Am sterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Sthee- man, het in april gelegde beslag opgehe ven, maar de tevens door de prins vraagde veroordeling van de bank on de opheffing tot uitbetaling van zijn te goed over te gaan, geweigerd. Het komt erop neer, dat de prins nog niet c zijn geld bij de bank kan beschikken. PRAAG (AP-Reuter) Het Tsjecho- Slowaakse parlement heeft in een geza menlijke zitting van de twee kamers de Sovjet-Unie, Polen, Oost-Duitsland, Hon garije en Bulgarije openlijk dank toege zegd voor de militaire interventie die deze landen op 21 aug. vorig jaar in Tsje cho-Slowakije hebben uitgevoerd. In de resolutie die het parlement aan nam staat dat de volksvertegenwoordi ging „de onzelfzuchtige internationale hulp waardeert van de vijf socialistische broederlanden, die ons volk in de kritieke dagen van augustus 1968 werd verleend om in het vitale belang van ons volk de contrarevolutie te verslaan en het socialisme.te verdedigen". Ten tijde van de militaire interventie veroordeelde het parlement deze als een schending van het internationaal recht en eiste dat de landen van het Warschau pact hun troepen uit het land zouden terugtrekken. Ook werd toen het verzet tegen dé invasie goedgekeurd. Krachtens een woensdag aangenomen wet, die ook vooyziet in mogelijk uitstel van de algemene verkiezingen tot eind 1971, werden zeven leden van de volks kamer van het parlement, die het met de huidige politiek niet eens zijn of in het buitenland verblijven, van hun zetel ver vallen verklaard, en vier nieuwe leden gekozen, allen conservatieven. De voormalige Tsjecho-Slowaakse mi nister van Binnenlandse Zaken Josef Pa vel is geschorst als lid van de communis tische partij, zo meldt het persbureau Ce- teka. Pavel die kort na de Russische in val in 1968 aftrad als minister behoort tot de leiders uit de Dubcekperiode die de laatste tijd het felst zijn aangevallen. PvdA-initiatief: Aanbevelings- (Van onze politieke redacteur DEN HAAG De P.vd-A. wil gemeenteraden en provinciale staten het recht van aanbeveling geven by dc benoeming van burgemeesters en com missarissen van de koningin. Volgende week komt dc socialistische Tweede- Kamerfractie daarom met initiatiefvoor stellen tot wyziging van de gemeente provinciewet. In verband hiermede is het interessant dat de afdelingen van D '66 en de Poli tieke Parij Radikalen in Friesland dr. A. Vondeling, voorzitter van de P.v.d.A. en tevens Tweede-Kamerlid, voorgedragen hebben als commissaris van de koningin in Friesland. Hij zou volgend jaar frir. Linthorst Homan, die dan met ensioen gaat, moeten opvolgen. Dr. Vondeling heeft daarop weinig commentaar. Enige jaren geleden is zijn kandidatuur vooi Friesland ook al ter sprake geweest. Bekend is intussen, dat hij niet af wijzend staat tegenover deze functie- In de partij zelf schijnt men al rekening te houden met zijn vertrek binnen niet al te lange tijd als voorzitter van de P-v-d-A- Vice-voorzitter André van der Louw zal hem dan, naar men zegt, opvolgen. „Koning miste mode, wijsheid en de ervaring" Griekse kinderen krijgen nieuwe geschiedenis ATHENE (Reuter) De Griekse schoolkinderen leren nu dat ko ning Konstantyn, die thans in ballingschap is, onervaren was, wijsheid en moed miste en zyn land byna in het verderf stortte. Dat blijkt uit een officieel school boek „De Griekse geschiedenis van de moderne tijd", geschre ven door Konstantyn Sakkadakis en zojuist is verschenen voor dc lagere scholen in het gehele land. Volgens de schrijver is Grieken land gered door een handjevol legerofficieren, die onder aanvoe ring van de huidige eerste minis ter George Papadopoulos op een vroege lentemorgen in 1967 de macht grepen. Papadopoulos, ten tijde van de staatsgreep nog een kolonel van de artillerie, bleek de sterke man en werd eerste minister na de mislukte poging van de ko ning de door het leger gesteunde regering in december 1967 omver te werpen. De 30-jarige vorst vluchtte met zijn gezin naar Rome, toen zijn poging om Griekse troepen in het noorden van het land achter zich te krijgen mislukt was. Het laatste hoofdstuk van het nieuwe geschie denisboek, dat door. de regering wordt uitgegeven via een door de staat gecontroleerde uitgevers organisatie voor schoolboeken, vermeldt dat koning Konstantijn op de troon kwam na de dood van koning Paul in maart 1964. „Daar na bereikten de politieke twisten en de geldverspilling hun hoogte punt", aldus het schoolboek. „De jonge en onervaren koning miste de wijsheid en de moed om zijn eigen wil door te zetten. Het land kwam aan de rand van de afgrond te staan".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15