GEBEDSGENEZINGEN IN HET OERWOUD Kabinet staat nog steeds rechts overeind Hetero- en homo- seksuele ontucht op één lijn stellen PROFETISCHE SECTEN ALS PADDESTOELEN UIT DE GROND Gastarbeiders in Ghana III V.S. wil geen overleg zonder Saig on Hillenaar bij Arrupe ontboden Schmelzer- Den Uyl: als de kiezers dat wiilen... A.R. laat val opengeen beslissing over belastingverlaging VRIJDAG 17 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT Paschal-Baylon Tsiguaye, de Ghanese priester van 30 jaar, wekte me die mor gen om zes uur. „Healing church, sir", antwoordde hij op mijn moeizaam „yeah". Hij reed me een half uur later even buiten Koemasi, de hoofdstad van het Asjantirijk. Via een stoffige weg, aan weerszijden begroeid met saman- bomen, bereiken we een open plek, waar tientallen mensen ons met de Ghanese groet „akwaamba" verwelko men. Er hangt een sfeer van ingehouden spanning en nog andere wilde verwach ting. Melodieuze stemmen kruipen in en uit je oren. De healing-dienst begint. Een healing-dienst: meer 'n geïmprovi seerde happening dan een kerkdienst van een profetische, christelijke secte van Ghanese bodem. In deze „kerken", die „óls paddestoelen uit de grond schieten", zoals Nico Pronk in Elmina me al verzekerde, speelt de gebedsge nezing een overheersende rol. Daarom worden deze kerken met de Engelse term „healing-churches" aangeduid. DE JONG: Uitlatingen van Luns en Beernink zijn niet gelukkig ÏSfiür Dr. Peter Sarpong j DEN HAAG De opmerking van minister Luns voor de „Voice of America" I dat Nederland in 1962 door Amerikaanse interventie gedwongen „verraad" heeft gepleegd jegens Nieuw-Guinea en de Pa poea's, was een vorm van niet juist en niet zorgvuldig woordgebruik. Dit ver klaarde premier De .long gisteravond in zyn dupliek tüdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Hij beantwoordde hiermee vragen van drs. Den Uyl, die over deze uitlating van minister Luns opheldering had gevraagd. Als in 1962 werkelijk sprake was van verraad, hoe heeft minister Luns dan des tijds de overeenkomst van New York met Indonesië met zijn verantwoordelijkheid kunnen dekken? Zo had drs. Den Uyl De mannen zijn gekljed in de plechti ge, lange akandra's, de vrouwen in kente's. Do „profeet" de voorganger zet de eerste tonen van een lied in. Andere stemmen vallen hem bij en til len zijn stem weldra uit boven zijn normale volume. De profeet, die de heilige teksten in hoog tempo uit schreeuwt, slechts onderbroken door de instemmende halleluja's en yeah's van de negers, geeft telkens het sein om X'erder te zingen. Hij doet dat met dat beroepsmatige, zelfbewuste gebaar van een leeuwentemmer, die, eenmaal in de piste, zijn dieren tussen de ver schillende nummers de vrije teugel van hun instincten laat. Evenals de negers, raak ik na een half uur bezweet. Kijken naar zo'n hea- lingdienst schijnt even vermoeiend te zijn als er aan deelnemen. Je begint bijvoorbeeld ongewild mee te stampen in het afwisselend ritme. Een zwarte God p' A!$ de gelovigen de grens van de J©an4ë of misschien wel extase berei den, '^bemerk je dat je uit je gewone 8}oen''raakt. „Ze hebben een zwarte God nodig", zei me een missionaris in Cape Jongens meer en langer op school clan meisjes DEN HAAG (ANP) In het schooljaar 19671968 volgde 94 procent der 14- jarlge jongens volledig dagonderwijs tegenover 87 procent van de meisjes; bij de 15-jarigen was dit 80 procent der jon gens en 64 procent der meisjes en by de 16-jarigen 60 procent van de jongens en 46 procent der meisjes. Deze percentages liggen 5 a 9 procent hoger dan in het schooljaar 19641965. Met betrekking tot de deelneming aan het voortgezet onderwijs bestaan er grote verschillen tussen de landsdelen. De deelneming aan de ulo is in het noor den hoger dan elders, de deelneming aan het lager beroepsonderwijs is in het noor den en oosten iets groter dan in het wes ten en zuiden. De deelneming aan de vhmo is het hoogst in het westen en zuiden. De ontwikkeling sinds 1964 heeft geen duidelijke nivellerendë werking op deze verschillen tussen de landsdelen uit geoefend. Het totaal aantal leerlingen in 1967 1968 bij alle vormen van geregistreerd onderwijs bedroeg 3.268.000. t.o.v. 1964 1965 een stijging met 161.000 (5 Particuliere, ongesubsidieerde opleidingen zijn hierbij buiten beschouwing gelaten. Van deze leerlingen volgde 93 procent (1964—1965: 92 procent) volledig dag onderwijs. Deze gegevens zijn ontleend aan de zojpist verschenen publikatie van het centraal bureau voor de statistiek; de Nederlandse jeugd en haar ondei'wijs 1967—1968. Coast. Op dit moment herinner je je zo'n kreet. Inderdaad: „Waarom is die God hier eigenlijk niet zwart? En als hij het niet was waarom is hij het dan hier niet geworden?" Hier is hij tussen mensen, zwarte mensen. Waarom moet het dan de blanke chief blijven? De dienst gaat door. Een combinatie van dans, gestamp en gekronkel van armen en handen, die zich telkens in de hoogte wurmen zoals de slang zich op het gefluit van de tovenaar uit zijn mandje verheft, maakt opnieuw een vreemde indruk op je. De ogen begin nen angstiger të rollen, de bewegingen beginnen gevarieerder patronen te krijgen. Als wij, pater Tsiquaye en ik, in stilte proberen te verdwijnen, is in ieder geval één „kerkganger" bij zijn positieven. Hij wijst me de atauzoni (blanke) en vriendelijk maar dringend ook dat een geldelijk offer van me ver langd wordt. „Voor het levensonder houd van de profeet", legt hij me uit. De dienst zal uren doorgaan, maar mijn trommelvliezen suizen nog steeds van de halleluja's,, amens en yeah's, als ik in Koemasi terug ben. Kan de missie leren van de Ghanese sekten, die steeds- meer- aanhangers krijgen en alle lagen van de Ghanese samenleving aantrekken? Op die vraag gaf de Gha- nee£ dr. Peter Sarpong, een antropo loog van Oxford en door missionarissen bescchouwd als een progressief man met een briljante geest, me een ant woord tijdens een langdurig gesprek in Pedu, waar hij sinds 1967 rector is van het groot-semenari. Na afloop van het gesprek, waarin hij steeds weer be nadrukte,^ dat de Nederlandse missio narissen in Ghana moeten blijven, gaf hij me de doorslag van' een artikel, dat hij enkele maanden geleden over de „healing-churches" heeft geschreven. Ik gebruik daaruit enige citaten. I Afrikaanse religies Volgens Peter Sarpong kan alleen te gen de achtergrond van het geloof van de Afrikanen iets begrepen worden van de sekten, die in zwart-Afrika op dit moment zo'n omvang kennen. Hij noem de een klein Ghanees dorp, waar zo'n 20 Kerken bestaan. „Al deze Kerken be weren, dat zij van elkaar verschillen, maar ze hebben vele gemeenschappe lijke karaktertrekken. Zij beshouwen zich als geestelijke sekten, maar heb ben alle iets overgenomen van de Afri kaanse religies", aldus Peter Sarpong. Wat zijn de kenmerken van die sekten? Peter Sarpong: „De sekten zijn profe tisch, want hun voorgangers zeggen dat hun volgelingen in staat zijn de toe komst te voorspellen. Allen helpen zij hun zieke aanhangers om weer gezond te worden. Bij deze bediening maken velen, gebruik van zichtbare voorwer pen als wijwater, gezegend voedsel, medicijnen en medailles. Enkelen ge bruiken zuiver geestelijke middelen, zoals gebed en zegeningen. De combi natie van geestelijke en lichamelijke ziekenzorg wordt het meest toegepast. Deze Kerken doen h'oofdzakelijk een beroep op de gevoelens van hun leden. In het gebed juichen, gillen en wenen de mensen en smeken hardop. Als ze zingen verkeren ze bijna in vervoering. Zij klappen in hun handen (missionaris sen zeggen dan ook „klap-churches", red.) en draaien steeds maar weer in het rond. Er zijn mensen bij, die op de grond gaan liggen en zich heen en weer rollïn, terwijl zij luid de naam van de heer aanroepen". Wie zijn de volgelingen? Peter Sarpong„Het grootste deel is afkomstig van orthodox christelijke Kerken, katholieken, methodisten, pres byterianen en anglicanen. Sommigen verbreken alle banden met hun oiide Kerk, maar anderen blijven lid van Peter Sarpong gelooft niet, dat de healing-chruches hun succes te dan ken hebben aan de onwetendheid van het volk. Hij zegt: „Onder de aanhan gers van de sekten bevinden zich de meest oprechte gelovigen die men kan ontmoeten". Wat is de les die de sekten de Ghane se katholieken, hun leiders en missio- Peter Sarpong: „Die missionaris kan ergens naar toe gaan, zonder het gods dienstig geloof en het gedrag van de mensen te kennen. De Afrikaan is godsdienstig van nature. Een godsdienst dienstig van nature. Een godsdienst moet hem kinderen en welvaart geven. Daarom moeten de verlangens, voor- en afkeurgevoelens en levenswijze van de mensen ernstig genomen worden, willen wij van hen blijvende christenen maken. Er moet een manier zijn om hun dui delijk te maken, dat die Kerk niet alleen Wetsontwerp van Polak 4Van onze parlei redactie) belang stelt in hun zielen, maar oc hun aards welzijn, en dat een goe< ven afhangt van ons en van onze sa- menleving. Het christenzijn moet ons „belonen" op aarde. De gelovigen moe ten worden geholpen als ze in lichame lijke nood verkeren. Ik meen dan ook op het gevaar af voor een conser vatief versleten te worden dat de tijd om de sacramentaliën af te schaffen in Afrika nog heel ver weg ligt. Wel zouden we ze moeten herzien. De Kerk zou uit de liturgie alles weg' moeten laten wat voor de Afrikaan van geen betekenis is. D liturgische gebruiken voor de Afrikanen moeten worden op gesteld door Afrikanen of door deskun digen met een gedegen Afrikaanse ken- De conclusie van Peter Sarpong: „Bo venal leren de Afrikaanse sekten de priesters van de Katholieke Kerk, dat ze niét kunnen volstaan met een mid delmatig geloof in wat zij leren en met een onverantwoordelijke gedragswijze. De Afrikaan wil navolgen en hij ziet naar zijn meester op om leiding. Hij verwacht te worden geleid zowel ten aanzien van daden als ideeën. Daarom kan de priester het zich niet veroorlo ven te aarzelen in zaken van geloof. Er is geen middenweg. Er is een volledig geloof of geen geloof. Het een of het ander. De Afrikaan wil precies weten waar hij staat". De Jong gaf ook te verstaan dat een interview van minister Beernink (Binnelandse Zaken) met een ochtend blad, minder goed bij zijn collega's in het kabinet gevallen was. „Niet iedere brief, uitlating of interview is altijd even ge slaagd", mex-kte de premier op. Zijn op merking sloeg kennelijk gedeeltelijk op de oud-P.v.d.A.-fracticleider Nederhorst, die zoals bekend destijds een minder geluk kige brief over prinses Beatrix geschre ven had, toen deze zich met prins Claus ging verloven. Vietkong hield passagiers vliegtuig vast SAIGON (A.P.) Meer dan 30 pas sagiers en bemanningsleden van een i vliegtuig van de Vietnamese luchtlijn zijn dinsdag door soldaten van de Vietkong ontvoerd en vijf uur vastgehouden, zo melden de kranten in Saigon. Allen, op twee militairen na. werden tenslotte vrijgelaten. Het vreemde inci dent gebeurde bij de stad Dalat in het centrale hoogland. Alle betrokkenen wa ren Vietnamezen. Het vertrek van het toestel uit Dalat werd wegens mechani sche moeilijkheden geannuleerd en pas sagiers en bemanning werden van het vliegveld in een bus naar de stad terug gebracht. Op tien km afstand van het vliegveld verschenen plotseling veertig Vietkongsoldaten op de weg en hielden de bus aan. De chauffeur van de bus vluchtte in de bossen, terwijl de kogels hem om de oren floten. De passagiers en bemanningsleden werden gefouilleerd en ondervraagd en kregen een les in com- nisme. Na vijf uur warden ze op twee vrijgelaten. DEN HAAG Minister Polak (Justi tie) heeft de Tweede Kamer voorgesteld, artikel 248 bis van het wetboek van strafrecht te schrappen. Dit uil 1911 da terende artikel verbiedt homoseksuele ontucht met minderjarigen, dus met ieder die jonger is dan 21 jaar. Afschaf fing van hel artikel betekent niet. dat voortaan in alle gevallen straffeloos homoseksuele ontucht met minderjarigen kan worden gepleegd. Het wetboek van strafrecht verbiedt immers ook ontuchtige handelingen met een minderjarige beneden de 16 jaar, of deze nu van een ander dan wel van het zelfde geslacht is. Dit verbod blijft ge handhaafd. Evenals het artikel dat alle minderjarigen, ook die van boven de 16 jaar, beschermt tegen ontucht, gepleegd door ouders, voogden, of anderen, die gezag of toezicht uitoefenen. Doel van schrapping van het artikel in het wet boek is om homoseksuele en hetero seksuele ontucht op één lijn te stellen. De minister is tot dit voorstel gekomen nadat een commissie uit de gezondheids raad in een advies tot de conclusie was gekomen „dat er geen bezwaren van medisch-hygiënische en psycho-sociale aard bestaan tegen het laten vallen van dit artikel en dat er integendeel vele voordelen van een vervallen van het ar tikel aanwijsbaar zijn". De commissie stond onder leiding van prof. dr. N. Speijrer, hoogleraar in de sociale psychia trie te Leiden. Zij consulteerde tal v»n hoogleraren over dit onderwerp. „Nu er naar het oordeel van gezagheb bende deskundigen voor een verschil in strafbaarheid tussen homoseksuele en hetero-seksuele ontucht niet voldoende argumenten ontleend kunnen worden aan het belang van de geestelijke volks gezondheid. is er geen toereikende rechtsgrond voor handhaving van dat verschil meer aanwezig," aldus minister Polak in de toelichting op zijn voorstel. Men zou als motief voor het behoud van het artikel kunnen aanvoeren, aldus de bewindsman, dat de wetgever (jaar- mee een bepaalde zedelijke norm erkent en accentueert. Men stelt zich dan op het standpunt, dat de overheid met straf rechtelijke middelen behoort op te treden tegen schending van zo'n norm, ook los van de vraag in hoeverre het belang van de maatschappij in feite door dat op treden wordt gediend. Dit strookt niet met de thans onder de wetenschappelijke beoefenaars van het strafrecht hier te lande vrijwel algemeen aanvaarde op- vatting over de doeleinden, die met het toepassen van strafsancties zinvol kun nen worden nagestreefd. Bovendien gaat het hier om een niet door iedereen aan vaard waardeoordeel, te weten om het oordeel dat homoseksuele ontucht met minderjarigen in hogere mate afkeurens waardig is dan heteroseksuele. Priesters sluiten hun conferentie Van c z speciale verslaggever J. Spilz Autoslaaptrein naar Ljoebljana UTRECHT (ANP) Het nieuwe in ternationale spoorboekje, dat eind mei 1970 van kracht wordt, biedt de trein reizigers enkele belangrijke verbeterin gen. Er gaat onder meer een nieuwe autoslaaptrein rijden naar Ljubljana in Joego-Slavië. De trein vertrekt in het vakantieseizoen elke donderdagavond uit Hoek van Holland en Den Bosch en komt 19 uur later in L.iubjana aan. De terugreis begint op zondag, aankomst in Den Bosch en 1-Ioek van Holland de volgende ochtend. Om aan de stijgende vraag naar autoslaaptreinvervoer naar Narbonne in Zuid-Frankrijk te voldoen, gaan er in het vakantieseizoen twee treinstellen in plaats van één rijden naar deze bestemming en wel op woens dag vanuit Amsterdam. Nieuw is ook de rechtstreekse nachttrein Amsterdam CS —Parijs-Noord v.v. De Holland-Italië- expres wordt de komende zomer ver dubbeld. De trein vertrekt gedurende het vakantieseizoen op vrijdag en stopt in Utrecht en Arnhem. De retourdienst komt zondagmorgen in Amsterdam aan. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Bü de replieken van de algemene politieke beschouwingen in de I Tweede Kamer kwain het gisteravond tot een wat vinnige botsing tussen K.V.P.- fractieleidcr drs- Sclimelzer en P-v.d.A.- oppositielcider Den Uyl. Drs. Sclimelzer zei dat het verloop van het debat wel had aangetoond dat er momenteel geen bruikbaar politiek alternatief in Neder- J land voorhanden is. Den Uyl: „Er is wel een alternatief, als de kiezers dat willen". Drs- Schmelzer: „Het gaat erom dat u noch de heer Van Mierlo (D '66) hebben gezegd wat voor alternatief ze dan wil len"- Den Uyl: „Er zijn ook andere moge lijkheden voor de P.v.d.A- dan regeren met de K.V.P.". Hij noemde een alterna tief van een regering bestaande uit P.v.d.A-, P-P.R., D '66 en A.R. Dat was voor de A-R-fraclieleider Biesheuvel weer aanleiding am Den Uyl te vragen maandagavond maar naar Dronten te komen waar hij met drs. Schmelzer en C.H.U.-fractieleider Mellema een ge zamenlijke verkiezingsbijeenkomst zal toespreken. D '66-fractielelder Van Mierlo waagde zich later ook nog in het partijpolitieke gewoel. Hij weigerde in te gaan op de uitnodiging van drs. Aarden (P.P-R.), om te zeggen met wie de democraten zouden willen regeren. „Dat kan men niet op een achternamiddag beslissen, het con gres van mijn partij zal voor de verkie zingen uitmaken met wie men eventueel wil regeren". Vice-vdorzitter dr. S Mansholt van de EEG-commïssïe in gesprek met de Amerikaanse senator Edward Kennedy- Dit was even voor de lunch die door dr. Mansholt werd aangeboden aan een groep Amerikaanse Congresleden, die in Brussel een NAV O-bij eenkomst bijwoonden. ROME De jezuïet Henk Hillenaar uit Groningen is donderdagmiddag Moor de generaal-ovcrste van zyn orde', paler Arrupe, ontboden. Dit gebeurde naar aanleiding van zyn aanhouding woens dagmorgen op het Pietersplein door de Italiaanse politie, toen hjj, samen met nog enkele Nederlanders en enkele Fransen, pamfletten uitdeelde aan audiëntiegangers by de Paus. In deze pamfletten worden de audiëntiegangers namens de Europese pricstergroepen op geroepen zich rekenschap te geven van de noodsituatie waarin de Kerk verkeert tengevolge van verkeerde gezagsstruc turen en manipulaties van de Romeinse Pater Hillenaar werd bij zijn bezoek aan pater Arrupe vergezeld van paslooi J. Keet uit Amsterdam en Huub Ooster huis. die enige tijd geleden zich, van wege misverstanden binnen de jezuïeten orde genoodzaakt achtte, zich uit de orde terug tc trekken. Hel gesprek heeft overigens een hartelijk karakter gehad en heeft niet geleid tot maatregelen. Zelfs is hem hulp aaangeboden, indien zijn actie hem in moeilijkheden zou brengen. Na afloop van hun laatste plenaire vergadering in de waldenzer faculteit zijn de Europese priestergroepen donder dag om half vijf in stille stoet naar het St.-Pietersplein getrokken om er te zin gen en te bidden bij de plaats waai' zich volgens de traditie het graf van de apostel Petrus bevindt. Het Onze Vader werd gebeden en onder meer de canon Sjaloom gezongen. De bedoeling van deze overigens stille demonstratie was de buitenwereld duidelijk te maken, dal de priesters, .ook al laten zij kritische geluiden horen ten aanzien van Kerk, paus en curie en bisschoppen, zich uit drukkelijk tot de Kerk bekennen. WASHINGTON (AFP) Het Ameri- kaï.isc standpunt over de Parijsc vredes besprekingen blyft ongewyzigd. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Washington meegedeeld, nadat eerder in Parijs de Amerikaanse delegatieleider Henry Cabot Lodge een Noordvielnamees voorstel aan de Ameri kanen had verworpen om directe on derhandelingen met de voorlopig revolu tionaire regering". (Vietkong) te beginnen over een oplossing van de Vietnamese kwestie. Lodge had geantwoord dat de Verenig de Staten altijd bereid zijn tot privé- onderhandelingen waarbij alle partijen betrokken zijn. Hij zei voorts dat de tegenpartij steeds had geweigerd in over leg te treden met de regering in Saigon, die de „rechtmatige regering is zonder welke in Zuid-Vietnam niets concreets kan gebeuren". Amerikaanse functionarissen hebben duidelijk laten uitkomen dat zij bereid zijn met Hanoi over militaire zaken te praten, -maar dat zij' bjf overldf-met'hél* ZinHvidtnamese bevrijdingsfront de rege- riii8)irÜPaigon nidfciyiflen passeren. - Filimveek trok ruim 14.000 bezoekers Hot aantal bezoekers aan de Arnhemse filniweek, die vorige weck werd gehou den heeft alle bestaande records gebro ken. Lag het in 1965 enkele honderden onder de 10090, een getal, dat in 1967 net werd overschreden, dit keer waren het er meer dan 14.000. Opvallend was de grote belangstelling van het Arnhemse publiek zelf. De manifestatie „Open Doek" (waar voor in het Saskia Theater de projector vrjjwel onafgebroken heeft gedraaid van woensdag 12 uur 's middags tot donder dagmorgen over half vier) trok de be langstelling van 1500 filmliefhebbers. De korte Nederlandse films, die als een retrospectief over de geschiedenis van de korte films sinds 1955 over het doek gin gen. tekenden voor 1000 bezoekers. De plotseling geïmproviseerde Bel gische avond in Saskia trok 100 bezoe kers. De manifestatie „Academie om cn om" slechts 25. De „Uitpraterij" in de Korenbeurs werd bijgewoond door 141 discussianten. De nachtvoorstellingen trokken circa 2000 bezoekers. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest begint op 28 oktober zijn vierde tour nee door Engeland. Onder leiding van Jcan Fournet en Edo de Waart worden negen concerten gegeven in verschil lende sleden. (Van parlementaire redactiet DEN HAAG Het kabinet-De Jong staat sinds donderdagavond nog steeds recht overeind, of als men dit liever wil „rechts overeind"! Niet dat na 3 dagen debatteren in de Tweede Kamer alles opgeklaard is, integendeel zelfs. Want de belastingverlaging van 600 miljoen gulden, die de A R.-fractie zeer zwaar op de maag ligt is aangehouden tol de behandeling van de wetsontwerpen hierover op 18 en 19 november. D '66 die het deze keer helemaal eens was met mr. B- Blesheuvel, probeerde nog een definitieve beslissing uit te lokken door middel van een motie. Maar de AR.-fractie doorzag deze overigens nogal doorzichtige politieke manoeuvre van mr. Van Mierlo en de zünen even goed als andere fracties en Het de val rustig open. Het is genoeg bekend, dat de AR nau welijks lets voelt voor een belastingver laging Jn 1970 vaai 600 miljoen en in 1971 van 300 miljoen gulden. Mr. B Bies heuvel en de zijnen hebben al sinds enkele weken verkondigd, dat zijn fractie twee keer een verlaging van 450 miljoen veel Juister vindt voor de begroting-1970. Daartegenover staat echter de VVD, die vasthoudt aan 600 miljoen guilden in 1970. De liberalen hebben de laatste dagen niet nagelaten hun rol te spelen als politieke martelaren die de laatste Jaren al zoveel politieke wensen in het belang van- het land hadden laten val- üaarom was het nu welletjes en de 600 miljoen bleven gehandhaafd. Zo ook bij het kabinet, dat de Tweede Kamer wel 'vgemoet kwam in het uitstel van de BTW-verhoging tot 1 januari 1971, maar vasthield akn de 600 miljoen gulden verlaging- Ten bate ven iedereen, maar vooral voorde laagstbetaalden, die daar mee het reëel besteedbaar inkomen zien stijgen tot 2.5 procent, voor de kleine zelfstandigen en voor de' laagste mid- ilengroepers, aldus minister Witteveen. Mi'. B. Biesheuvel was, zei hij donder dagavond laat, nog niet overtuigd van de argumenten die het kabinet in dit gevai minister Witteveen aangevoerd had. tegen de 450 miljoen gulden. Daar om houdt zijn fractie de beslissing aan totdat de wetsontwerpen over deze ver laging in behandeling komen. Maar en daar gaat het in dit geval om de AR-fractievoorzitter waar schuwde de Kamer nadrukkelijk hieraan geen politieke betekenis te hechten. „Het is geen polltike zaak. maai' een zakelijke kwestie van nader parlmentalr overleg", zei hij tot hen, die tot hun genoegen al een kabinetscrisis zagen verschijnen. D'66 wilde echter wel haar kans grijpen en diende een motie in die de 450 mil joen gulden voor 1970 wilde vastleggen, maar nog niet voor 1971. In de hoop uiteraard de AR daarmee in de politieke val te lokken. Voor zxiiets ls een man als Biesheuvel echter net iets te slim. Hij liet de motie voor wat zij was en wacht verder af. „Om", zoals hij zei, ,,in de komende weken zoveel mogelijk argu menten voor en tegen te kimnen verza melen." In zijn achterhoofd echter speelde bij de AR-fractdevooratter vooral zijn eigen partijcongres een grote rol mee- Het AR- partijconvent komt namelijk op 8 no vember bijeen en daar aal mi'. Bies heuvel 'tekst en ulbleg van zijn optreden ln het parlement moeten geven. Welnu, hij staat voorlopig sterk, want opnieuw is hij, mr. Blesheuvel, de man. die zelfs voor het kabinet-De Jong niet bang is. Zonodig lost hij Iedere week een schol voor de boeg om De Jong en de zijnen steeds maar weer te blijven herinneren aan de vooruitstrevende AR-genoten. Het lijkt bij de AR altijd erger dan het uitpakt. Want ook mr. Biesheuvel wil op dit ogenblik geen kabinetscrisis, evenmin als om maar enkele te noemen: de PvdA, CHU en KVP. Eerst moet het troika van de drie christelijke partijen zich vereer verbroederen, te beginnen alvast in het nieuwe land van Dronten. Het partijbestuur van de PvdA zal bij deze hernieuwde gezamenlijke start aan wezig zijn. Het kreeg donderdagavond ln de Kamer persoonlijk een uitnodiging van mi-. Biesheuvel zelf. Dat komt goed uit-, want het socialistische partijbestuur vergadert maandagmiddag toevallig ook ln Dronten. Hoe kan het zo fraai lopen ln de Nederlandse polltdek. En ding 16 eohter sinds donderdagavond wel opgehelderd. Wanneer het aan mr. Hans van Mierlo, de Jonge fractievoor zitter van D'66 ligt., zal diens partij nooit met de confessionelen ln een re gering gaan zitten. - „Maar", zo haastte hij zich onmiddellijk eraan toe te voe gen: „natuurlijk moet óns congres hier over beslissen. Zoiets stelt mijn fractie niet vast op een toevallige achternamid- uag." Hij heeft geltjk. Bovendien blijkt, uit allerlei onderzoekingen dat de aanhang van U 66 dikwijls voor een groot deel anders denkt, dan Van Mierlo en de zijnen ln de Kamer hardop uitspreken. Hoe met dit alles de verkiezingen In 1971 or zoveel eerder het kabinet-De Jong moet vertrekken, aflopen, blijft een nog onbekend gegeven. Want wie kan nu werkelijk rekenen op een meerderheid bij de kiezer.. Tenzij inderdaad eens duidelijk wordt met welke partijen iedere partij óf oombinatie van partijen ln een regering wil samenwerken. Zoal* het er tijdens de algemene politieke be schouwingen van deze week uitzag is noch het parlement noch de kiezer ook maar iets. wijzer geworden. Behalve dan, dat allerlei partijen alch nog steeds niet hebben uitgesproken of gebonden met uitzondering altijd nog van de ohristelljke partijen. Maar ook deze drie krijgen geen meerderheid, zelfs niet wanneer men hen een redelijke winst zou durven beloven.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13