KLANT „KIND VAN DE REKENING Humanae Vitae beïnvloedt houding artsen nauwelijks Warenhuizen met zelfbediening In Naaldwijkse Wip Inn rr Bisschoppensynode over collegialiteit I Willebrands wijst op Oosterse Kerken EENHEID IN GEZAMENLIJKE AUTORITEIT Alfrink: binnen lokale Kerken oplossing priestervraagstuk Zeehondejacht in Canada beperkt In vloed bij 13 procent huisartsen Plan Albert Heyn DE JONG VERDEDIGT TOEKENNING P.C.HOOFTPRIJS VAN 'T REVE Nederlandse priesters weer vrijgelaten DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT Westlander P. Droog gooit vaste prijzen over boord NAALDWIJK. Daar zit je dan met je goeie gedrag, je volle maag en je lege bordje. Twee dagen geleden kon je op zo'n moment de ober wenken om de schade op te nemen, maar dat r in deze Naaldwjjkse Wip niet meer bij. Je hebt een geleden een stampvolle menukaart zonder één prijs ge kregen en nou wordt het aan je eigen beleefdheid overgelaten, wat je voor die hap wilt neer tellen. De ober incasseert nog slechts en alleen als u met een te hoge notering uit de bus komt, sohrijft hij bliksemsnel een te goedbon uit, want zijn baas wil geen neptent van maken. Honoreert u het malse kippetje daarentegen pesterig met één vijfig, dan zult u toch na afloop door de portier in uw jas worden geholpen. U moet het alleen geen tweede keer lappen, want een Westlander houdt best van een geintje, maar als het hem te gortig wordt, kapt hij er toch mee. Het is maar dal dc doorgewinterde uitvreters het weten: als ze de baas echt willen tillen, dan krijgen ze mooi geen kippepoot meer aan de grond. Over de baas gesproken. Hij zit op de hoedt van zijn eetbar. Een sombere twen, die de indruk wekt, dat hij zojuist nog aan een open groeve namens de familie heeft bedankt. De uitleg bij zijn opzienbarend horeca-initiatief rolt monotoon over zijn lippen als de beursnoteringen van het eerste tijdvak. Komaan, Philip Droog, wat is het geweest? De zucht naar primeurs, een smeuig stuntje om je tent weer vol te krijgen? Zeg op. Philip kijkt mismoedig in een doos vol suikerzakjes, haalt de schouders luohtig op en ant woordt: „Dat afrekenen hè, dat moment van betalen. Heeft het u gesmaakt en wil je nou maar al« de bliksem over de brug komen. Dat moment zit me al jaren niet lekker. Het doet mijns inziens afbreuk aan de gastvrij heid. Als je tegenwoordig een horecazaak binnenkomt, dan ben r nooit zeker van, of je wel eoht welkom bent. Naar een beetje dienstbetoon kun je fluiten en dat vind ik bij de wilde beesten af. Ik ben hier in decem ber begonnen. Het was een oud dorpscafé met twee biljarts, het bekende werk en daar heb ik een bistro in Franse stijl van gemaakt. Met een goeie lunch van een knaak maar ook met vlees- en visschotels van pakweg een tientje. Dat hangt van de sauzen en het garnituur af. Wat ik nou gedaan heb is een star en dood systeem doorbreken. Als de klant straks klachten heeft over zijn Wiener Schnitzel, dan zal hij wel gek zijn, als hij de volle mep betaalt. Dan geeft hij wat het eten hem waard was en daarna wensen we hem rustig tot ziens Wij staan immers vrij willig zonder wapens in de hoek. De bewuste nepper daarentegen zullen we verrekte goed in de gaten houden. Wij gaan er van uit, dat we met redelijke mensen te maken hebben en de resul taten van de eerste dag geven ons op dat punt gelijk. Er zijn schotels, die duidelijk onderge waardeerd zijn. maar dat verlies wordt ruimschoots goed gemaakt door de mensen, die de goed kopere schotels royaal hebben gehonoreerd. Dat moet natuur lijk ook weer niet te gek worden. Als een klant naar onze smaak twintig gulden te veel betaalt, dan krijgt hij een tegoedbon van vijftien piek. Net nog heeft een ober namens het 'huis twee Irish coffees aan een klant geoffreerd. Het moet gezellig blijven". Geweldige uitdaging Naaldwijk zelf heeft wat lauw gereageerd op de gedurfde stap van hun 27-jarige plaatsgenoot. Alleen de visboer heeft Droog opgebeld en gezegd, dat hij voor taan ook geen rekening meer stuurt. „Je zoekt hetzelf maar uit", heeft hij gezegd. „Daar loopt hij natuurlijk gegarandeerd mee stuk", voorspelt Droog, „want in Scheveningen moet hij wal het vaste bedrag betalen. Toch ben ik blij met zijn adhesie. Het is voor mij een geweldige uitdaging en als achteraf mocht blijken, dat het niet gaat, dan heb ik het in elk geval gepro- Droog staat op en sloft af door een zijdeur links, zijn cliënten in doffe paniek achterlatend. Ont spannen een vorkje prikken is er immers niet meer bij, het is nou bij iedere hap denken ge blazen. „Wat is het me waard, wat heb ik ervoor over?". Een uitputtende bezigheid, als je je mond vol hebt. Bij het raam heeft de Rijswijkse heer M. Eman zojuist besloten om zijn gebakken tongetje met tien vijftig zijn vet te geven. Hetzelfde bedrag had hij aan- Eén van de culinaire goochelaars van de Wip Inn, een man die zijn salaris wel niet zelf zal mogen bepalen- vankelijk ook uitgetrokken voor de schasliak van zijn tafeldame, maar een erikel vet brokje aan de spies heeft de prijs met een gulden gedrukt. Sorry, maar Eman dacht, dat hij naar alle redelijkheid gehandeld heeft. Als meneer vindt, dat hij meer dient te betalen, dan moet hij het zeggen. Hij eet vaak buiben de deur en hij wil vooral niet de indruk wekken, dat hij naar Naaldwijk is gekomen om voor een dubbeltje op de eerste rij te zitten. Als meneer zich be nadeeld voeld, laat meneer er dan mee voor de draad komen. Vooral geen moordkuil maken van zijn harft. Niet doen. Oh, meneer hoort niet bij de zaak. Meneer schrijft het alleen maai op voor een stukje. Ach, zit de vork zo in de steel. Dat is leuk. Mag-ie meneer dan onder ons nog even zeggen, dat hij weinig vertrouwen heeft in de goede afloop van deze affaire. Hij bukt zich vaderlijk en wenkt me in de richting van zijn wijnglas. ..Leer mij de Nederlanders ken nen", zegt hij, „die willen altijd overal de kanen uitbraden. Die komen hier straks schransen voor een paar gulden en dat houdt zo'n man eciht geen jaar vol". Moederziel alleen •Aan de counter zijn dr. Ringe en zijn assis+ent Beokei ondertussen begonnen met de ontleding van een bruin oorststuk plus kippe poot. Ze hebben het adres van de Wip Inn uit het Hamburger Abendblalt gevist, dat zaterdag een reportage over Droogs prij zenswaardige doorbraak publi ceerde. Met het knipsel in zijn binnenzak is dr. Ringe vervol gens afgereisd naar Amsterdam, waar hij op het Rembrandtsplein zijn intrek nam in een volkomen uitgestorven etablissement. „Gis teravond zaten we moederziel alleen in een immense zaal met vier obers, vier muzikanten en dan nog wat buffetbedienden. Het was een ontmoedigende zaak. Overigens wel begrijpelijk, want Nederland is een onbetaalbaar land geworden. Vijf jaar geleden was het voor ons Duitsers nog- een goedkoopte-eiland, maar dat is het allang niet pieer". v Pot voor meneer Het kipje zullen ze straks met twaalf gulden royaal in de boter leggen Als ze één dag eerder in de Wipp-Inn waren gestrand, dan hadden ze er zeven vijftig vindt- Haal je de koekoek, als je zojuist voor even achttien gulden twee sherrys. twee koffie, één bier en twee borden vlees achter de knopen hebt gewerkt. Pot voor Een heer op duistere vrijers voeten, die zijn eetlust liever in de anonimiteit verpakt, heeft zijn schnitzel met een tientje gewaar deerd. Daarvóór heeft hij een erwtensoep als bodempje in zijn maag gelegd. Hij heeft er één gulden voor op de rekening ge zet. Het was een best soepje, krachtig getrokken, maar hij lel ook op de entourage van de zaak. Klein tafeltje, te luide muziek. Hel is geen House of Lords, geen Holbeinhuis Hij zou overigens veel liever gewoon een rekening onder zijn neus krijgen, want dat gehannes over „wat zullen we nou betalen", maakt hem dood ziek Hij houdt van gezellig een stukje eten en dan moet je ook nog niet eens aan zijn kop gaan zeuren over de prijs Doorslaand succes Droog heeft vóór half tien zijn slagveld reeds verlaten De eer ste dag loopt op zijn end. Er is sprake van een doorslaand suc ces. De Wip Inn heeft voor tien duizenden guldens gratis reclame gehad en de stroom van vreet- zame pelgrims uit alle wind streken van ons land blijft bij de buren in de Molenstraat niet onopgemerkt. Het is evenzogoed toch leuk, dat enkele buurtbewo ners de vlag hebben uitgestoken. De ober zendt een schaterlach naar het zwerk en roept honend: „Dacht je, dat ze dat voor Droog •hebben gedaan Meneer, het idee alleen, dat een Westlander zo iets doet. Dat ding hangt er nog van de geboorte van die stevige prins- Sorry, meneer." Acter hem wenkt op dat mo ment een muisgrijze heer- Hij wenst zijn krabcocktail en het Russische ei van zijn vrouw te betalen. Ze hebben eerst een half uur met rooie kopper over legd en zijn er eigenlijk nog niet betaald- Dat is het van elk nieuw initiatief. Drie plaatsen verder legt een man uit Voorburg trouwens met een stra lend gezicht zes vijftig op de toonbank voor een Wip Inn- Steak, die op de oude kaart voor elf gulden rond geprijsd stond Terecht zegt hij dan ook dat hij het een verrekt leuk zaakje uit. Hij hoopt dat hij te weinig zal betalen, maar hij is zo bang, dat zijn aangeboren fatsoen de hele zaak zal overtrekken- Wat kost nou in vredesnaam een krab cocktail in het Westland? Ga je eens een avond gezel lig met je vrouw uit eten. Een k(jk in de gezellige bistro-achtige Wi Wip I-ren, counterbar, Molenstraat 22 in NaaldwijkTelefoon 01740-4310 of 4082. Inrichting als een Franse bistroDe meeste gasten zitten aan de twee grote bar.v Er zijn ook een beperkt aantal tafels. De bediening is vriendelijk, maar gebeurt niet in grote horecastijl. De menukaart vermeldt alle bekende specialiteiten: van Stroganoff tot Sole Veronique. Dat moest vroeger om en nabij het tientje kosten. Er zijn echter ook eenvoudiger happen zoals erwtensoep garni en zuurkool. De wijnkaart is klein en vermeldt uitsluitend peperdure wijnen Daar zou wellicht iets aan gedaan kunnen worden, want veertien gulden voor een fles ordentelijke beaujolais is voor een counterbar toch echt wel te bar. De kwaliteit van de spijzen, die door chefkok A- v. d. Walle aan het open fornuis worden bereid, is zonder meer goed. De porties zijn op de bekende Hollandse magen afgestemd. Een discjockey draait onder het diner het stemmige werk uit de hitparade. Niet hinderlijk, maar het heeft van ons nou ook weer niet, Gewoon wat zachte achtergrondmuziek zou al meer dan voldoende zijn. (Van onze speciale verslaggever J. Spitz) ROME Opnieuw is woensdag in de bisschoppensynode gebleken, hoe belang rijk de doorvoering van de collegiale gezagsstructuur is in verband met de oecumenische dialoog tussen de R.-K. Kerk en de Kerken in het oosten- Deze keer wees kardinaal J. Willebrands hier op, de Nederlandse voorzitter van het secretariaat voor de, eenheid van de christenen. De oosterse Kerken leren dart de eenheid gelegen is in de gezamenlijke autoriteit van de verschillende partriar- chaten. De patriarchen vertegenwoordi gen zelfstandige Kerken, die soms zeer verschillend zijn in discipline, religieuze mentaliteit en gewoonten. De gezags structuur van het oosten is wezenlijk pluriform- Voor het oecumenische ge sprek is het nodig, dat ook de Kerk van het westen pluriform wordt. Een ver zameling van autonome lokale Kerken, die de eenheid vinden in de gezamen lijke verantwoordelijkheid, samen met de Rome, voor het wel en wee de Wereldkerk. Het gesprek tussen t kan dan ook allleen van de grond komen, wanneer het geschiedt op autonomie van de lokale Keiken, een visie die het werkschema van de synode beslist niet voorstaat. Dit schema immers meent, dat alleen de figuur van de Paus, als opvolger van Petrus, het zichtbare beginsel is van eenheid en gezamenlijk handelen in de Keak. Kardinaal Willebrands wees de sy- ROME In bezorgde bewoordingen heeft kardinaal Alfrink er gisteren voor gepleit, de oplossing van het priester- vraagstuk in de lokale kerken over te laten aan de bisschoppenconferenties, voorzover dit met het behoud van het geloof en de eenheid van de Kerk mo gelijk is. Hij deed dit in de ontmoeting die kardinaal Wright voorzitter van de congregatie van de geestelijkheid, beleg de met de voorzitters van de bisschop penconferentie en vertegenwoordigers van priesterraden uit de hele wereld. Voor de ongeveer 150 aanwezigen zei de kardinaal: „Wij moeten ons niet over geven aan pessimisme, maar open oog hebben voor de realiteit. Veel priesters. en vaak de besten onder hen, verkeren in zeer ernstige gewetensconflicten. De wens is dringend, dat vanuit de congre- gratie voor de geestelijkheid of vanuit de synode nieuw uitzicht wordt geboden, niet in mooie bewoordingen, maar metter daad. Anders zouden de bisschoppen die nu nog het vertrouwen van de priesters genieten, dit weieens kunnen verliezen". Deze priesters, zo vervolgde kardinaal Alfrink, willen de vernieuwingen van het tweede Vatikaans concilie voortzet ten. Wy zullen hen hierbij kritisch moe ten steunen, anders dreigt het gevaar dat de priesters buiten ons om voortgaan met de zuivering en vernieuwing van de Kerk. De problemen zijn verschillend van land tot land, van continent tot con tinent. Er zullen dus ook verschillende oplossingen nodig zijn, en dit rechtvaar digt pluformiteit. Zij maakt het zelfs noodzakelijk. De vertegenwoordiger namens de Ne derlandse priesterraad kapelaan L. Kuijer, vroeg aan kardinaal Wright gebruik te maken van het Nederlands pastoraal in stituut^ dit instituut zou een rapport moeten maken van de Nederlandse situatie van de priesters en zou kunnen samenwerken met soortgelijke sociolo gische instituten elders in de wereld. Genoemd werden ook de studies die ge maakt zijn over de priesterproblemen de Ver. Staten. Het blijkt dat ook Italië inmiddels een studie gemaakt is van het vraagstuk rond de priesters. DEN HAAG (ANP) Canada zal in 1970 de jacht op zeer jonge zadelrob ben aan de oostkust verbieden, aldus heeft de Canadeze min. van Visserij en Bosbouw, Davis, in Ottawa meegedeeld. Blijkens een mededeling van de Cana dese ambassade mogen deze zeehonden alleen worden gevangen als zij in het stadium zijn gekomen waarin het moe- derdier hen aan hun lot hoeft overgela ten. Qp die leeftijd kunnen de dieren zwemmen en staan zij op het punt naar de noordelijker wateren te vertrekken. De jacht op zeehonden en met name het doodknuppelen van zeer jonge zee honden terwille van hun bont is ernstig gekritiseerd, ook in Nederland. Volgens de mededeling van de ambas sade zijn de jonge dieren die onder de nieuwe regeling nog wel mogen worden gevangen, veel beter in staat zich te ver plaatsen dan de zeer jonge zeehonden zodat jagers geen gebruik meer van knuppels kunnen maken. UTRECHT (ANP) Uit antwoorden op een aantal vragen dat in opdracht van het bestuur van de katholieke artsenver eniging is toegevoegd aan ecu onderzoek dat begin dit jaar door het Nederlands instituut voor sociaal seksuologisch on derzoek in Zeist is uitgevoerd onder de titel „Huisarts en anticonceptie", blykl, dat de pauselijke encycliek „Humanae Vitae" zeer weinig invloed heeft gehad op de houding van de huisartsen ten aanzien van hun eigen anticonceptie- praktijk. Bij de steekproef waren 528 huisartsen, (onder wie 159 katholieke) betrokken. Van hen weigerden 55 aan het onderzoek mee te werken. Van de overige artsen ant woordde 91 procent, dal de encycliek geen invloed op hun houding met betrek king tot de anticonceptie heeft gehad. Hoewel onder de rooms-katholieken meer huisartsen de mening zijn toegedaan, dat de encycliek hun houding wel heeft be- node erop, dat er m eenheid aan te wijzen zijn: de HeiMge Geest, die in alle gelovigen werkt, de eucharistie en het gezamenlijke geloof. Het primaat van de Paus kan verkeerd verstaan worden: alls zouden omwille van de eenheid in de Kerk alle vormen van gezag slechts afgeleide vormen' zijn, en wel van de absolute en exclusieve autonomie van de Paus. Ook de bis schoppen zijn, aldus kardinaal Wille brands, legitieme dragers van de ker kelijke eenheid. Natuurlijk zullen ter- willle van de eenheid in de Kerk de vele vormen van autonoom gezag gecoördi- ZAANDAM (ANP) Albert Hejjn zal in 1970 naast zijn normale supermarts drie of vier zelfbedienningswarenhuizen gaan openen, aldus de heer A. Heyn. president van Albert Heyn N.V., tijdens de opening van een supermart en een Albert's corner in Voorburg. Ook zal het bedrijf met kracht de voorbereidingen ter hand nemen tot ontplooiing van activiteiten elders in Europa. Deze activiteiten zullen onder meer liggen op het gebied van de detailhandel. Wat de zelfbedieningswarenhuizen betreft hoopt men in Nederland een verkoopoppervlakte van 15.000 vierkante meter in 1970 in gebruik te kunnen nemen; daarnaast zullen 15 supermarts worden geopend met een totaal vloeroppervlak van 20.000 vierkante meter. De zelfbedieningswarenhuizen zullen van het type zijn, zoals deze ook M aange troffen worden in de Verenigde Staten, Frankrijk, België en West-Duitsland. Een dergelijk soort, verkooppunten is tot dusverre in Nederland praktisch dus de heer Heijn. neerd moeten worden- De vraag is echter of dit collegiaal kan gebeuren (bijvoor beeld door het hoogste gezag dm de Kerk, toe te schrijven aan de bisschoppen synodes samen met de Paus) of dat het gecentraliseerd dient te worden dn de persoon van de Paus alleen. Het duidelijk dart ook kardinaal Willeb ramds niet akkoord kan gaan met de theolo gische visie van het. werkschema van de synode, dat nauwelijks aandacht heeft voor de plaats van de lokale Kerken. Het belang van interventies als die van kardinaal Willebrands is, dat bij de vormgeving en waardebepaling van de ADVERTENTIE synode in de gezagsstructuur var Kerk waarmee men nu bezag is, de weg wordt opengehouden voor toekomstige bisschoppensynodes, waaraan ook pa triarchen uit de orthodoxe Kerken kun nen deelnemen, zoals na het grote schis ma van 1054 al eens eerder' gebeuixt i«. Momenteel nemen alleen de patriarchen van de zogenaamde geünieerde Kerken (die met Rome verbonden zijn) aan de synode deel. Overigens werden gisteren de grote lijnen die maandag en dinsdag reeds waren uitgezet, doorgetrokken. Van de achttien interventies trok geen enkele de waarde van primaatschap en colle gialiteit in twijfel. Ook de enkele curie prelaten, die aan hel woord kwamen, maakten hierop geen uitzondering, be halve de voorzitter van de kerkelijke rechtbank, kardinaal SLaffa De/.e be- klemloonde eenzijdig hel absolute gezag i de Pai i.iheid Opvallend is d bisschoppen hun mening uiten In aan wezigheid van de Paus i.s bijvoorbeeld verschillende keren duidelijk gemaakt, hoezeer hel kerkelijke gezag te lijden heeft gehad van de encycliek Humanae Vitae (over huwelijk en huwelijks beleving). Dit had voorkomen kunnen worden als er vooraf sprake was geweest van collegiaal overleg bussen de Paus en hel wereldepiscopaat. Hel Ontmoetingskerkkoor uit Loosduiuen geeft vrijdag 24 oktober zijn jaarlijkse zangavond in de Petrakerk, Thorbecke- laan Den Haag. Het koor treedt op sa men met de Christelijke zangvereni ging Advendo uit Valkenburg (Zuid- Holland). terwijl ook het jeugdkoor zingt. Soliste is de sopraan Diny Knetsch uit Katwijk. Het trio The Ju bilee Singers brengt een programma van negro spirituals. Het geheel staat onder leiding van Matthijs van Noort. De orgelbegeleiding k m banden ven Hans Thorn. invloed, betreft dit toch maar 13 pro cent. „Wel invloed", zei 9 procent van de Nederlands hervormde artsen, 12 procent van de gereformeerde en overige protes tanten, 13 procent van de katholieken en 4 procent van de overige. Regionaal ge zien blijken artsen die in het zuiden van hét land zijn gevestigd, meer door de en* cycliek te zijn beïnvloed namelijk 13 procent dan hun collega's in noord (6), oost (8) en west (7). Veel groter zijn de verschillen tussen de diverse leeftijdsgroepen. „Wel in vloed", antwoordde 7 procent van de art sen in de leeftijdsgroep tot 40 jaar, even eens 7 procent in de categorie 4150 jaar, 13 procent in de groep 5160 jaar en 23 procent van de boven zestigjarigen. Nagenoeg alle artsen die menen dat de encycliek invloed op hun anticonceptio- neel handelen heeft gehad, zeiden dat zij na het verschijnen van „Humanae Vitae" katholieke patiënten op de inhoud van de encycliek wijzen, maar de keuze van de anticonceptionele techniek aan de pa tiënt zelf overlaten. Naar het oordeel van de huisartsen is de invloed van de encycliek op de hou ding van de patiënten ten aanzien van de anticonceptie wel wat groter. Procentueel gezien is het aantal onder de rooms-ka- tholieke artsen dat deze invloed heeft ge constateerd. tweemaal zo groot (26 pro cent) als bij de andere groeperingen. Maar meer dan driekwart van alle artsen meent dat er bij de patiënten géén hl- vloed merkbaar is. (Van i parlementaire redactie) De bemanning troor de tweede Amerikaanse maanlanding, die op 14 november met de Apollo-12 zal worden uitgevoerd: Charles Conrad, commandant; Richard Gordon, bestuuider Apollo; Alan Bean, bestuurder van de maansloep. DEN HAAG - Premier De Jong heeft vanmorgen bij de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer geant woord op de kritdek van de SGP en groep Harmsen over de toekenning door minister Klonipé van de P. C. Hooftprijs aan de schrijver Gerard Cornells van t Reve. ,.De regering respecteert dat sommigen daar zorg over hebben. Minister Kflompé Is rich ei-van bewust geweest dat Van X Reve een omstreden fliguiu- la. Zij heeft geen licht vaardige beslissing genomen", aldi» de premier Hij zei. dat deze schrijver een van het gemiddelde afwijkende persoon lijkheidsstructuur heeft. Hij is overgevoe lig. kwetsbaar en naar eigen zeggen deca dent. ..Ook deze mensen hebben echter in de opvatting van de regering recht op er kenning". aldus de premier. ROME 'KNP) De belde priesters. W. Jansen en H Hillenaar »ijn gistermiddag vrijgelaten nadat zij door de politie verhoord waren. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt wegens verstoren van de openbare orde en het uitreiken van pamfletten. Hoewel de priesters him overtreding op Vaticaans, dus extorrlaal gebied begaan hebben, heeft de Italiaanse politie krach tens het concordaat ingegrepen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5