IV 9e£éidaeSowïcMtt Het schaap met vijf poten' nieuwe tv-serie van Eli Asser Vanavond op televisie: antenne Orkest weigert dirigent Scapino op schoolreis KINDERBOEKENWEE K MET HOI GEOPEND Aangeplakt oog voor kinderboek Nationaal Starfestival Weer 2200 zwartkijkers opgespoord PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 Plukken aan de veren van het kabinet WANNEER deze krant uit uw brieven bus gehaald wordt, moet in de Twee de Kamer het laatste woord nog vallen. Maar vast 9taat. dat de legering moet kiezen tussen een politieke crisis uit lokken of behoorlijk sleutelen aan hun budget voor het jaar 1970. Het Kamerdebat dat dezer dagen op het Binnenhof plaats vindt, heeft ons doen denken aan de kip waaruit iedereen probeert veren te plukken. Want maar zelden heeft een kabinet een aanval op zulk een breed front te verwerken ge kregen als premier De Jong en zijn team naar aanleiding van de jaarstukken voor het volgend jaar. De slag om de BTW-verhoging is voor het kabinet verloren en het lijkt ons onverstandig van minister Witteveen om op dit punt zelfs nog maar achterhoede gevechten te gaan leveren. Het kritieke punt lijkt veeleer de manier waarop die concessie betaald gaat worden, nog con creter gezegd: of het kabinet zich wil laten dwingen om een deel (en hoe groot dan?) van de veelbesproken belasting verlaging te laten schieten. VANAVOND moet ook blijken in hoe verre er vanuit de regeringspartijen met scherp geschoten gaat worden. De stemming was meer kritiek dan in voor afgaande jaren. Dat is gedeeltelijk te wijten aan de algemene vrees voor een financieel-economische politiek die sociaal noodlottige gevolgen met zich mee brengen kan.. Daarbij komt dan nog het feit dat de Kamer zich geprikkeld voelt door uitlatingen van premier De Jong en minister Beernink; de eerste wekte de indruk te speculeren op de onwil bij verschillende politieke partijen om nu een kabinetscrisis en vervroegde verkiezingen te ondergaan; de laatste liet zich een paar zinnen ontvallen die suggereerden dat het kabinet het wel weet en dat de ministers zo nodig een harde lijn zullen volgen. En zulke mededelingen vallen bij een Kamer nooit goed. Het kabinet Cals- Vondeling heeft destijds tot scherpe ver houdingen aanleidingen gegeven, omdat het zich bij de publieke opinie de repu tatie van „kabinet der sterke mannen" liet welgevallen. De reactie op de recen te uitlating van bewindslieden uit het kabinet-De Jong bewijst dat ook nu het parlement geen bovenmeesterstoontje gedoogt, zelfs niet als het parlement zelf zich wel eens als een kleuterklas ge draagt. Ergens zijn deze reacties overdreven, maar een kabinet doet verstandig ze niet uit te lokken, zeker niet als het eigen harnas, zoals in het geval van de plan ning voor 1970, kwetsbare plekken heeft. JV/IET de zakelijk-kritische houding van de regeringspartijen zijn we het overigens voor het grootste deel eens; wel herhalen we de opmerking dat men „blindemannetje speelt", als aan de consequenties van de begeerde wijzigin gen voor 1971 wordt voorbij gezien. Vast staat verder dat de wensen die binnen het kader van de algemene be schouwingen geuit werden financieel niet in te lossen zijn zonder een heel andere opzet van de regeringspolitiek. Wij vin den dat voor zo'n drastisch gewijzigde opzet een uitspraak van de kiezers nodig is; een uitspraak gedaan op basis van een program met indicaties hoe men het financieel realiseren wil. De natie gunne zich de tijd om zich daarop in 1970 serieus voor te bereiden. Piet Romer weer op typetjestoer (Van e verslaggevc Goede suggestie AAN 't slot van 'n rapport over de re- **latie tussen hun partijen hebben ge spreksgroepen van D '66 en de Politieke Partij Radikalen de gedachte opgewor pen om hun initiatief op breder schaal te Het zou wenselijk zijn als dergelijke rapporten over meerdere partijen be stonden. Wij adviseren onze hoofdbe sturen de mogelijkheden daartoe na te gaan. Aldus kan er beter inzicht ont staan over de partijverhouding in ons land en wordt een brede zakelijke dis cussie over de partijvernieuwing moge lijk gemaakt. Een goede suggestie, hoewel in één opzicht overbodig: de drie christen-demo cratische partijen zijn onderling hiermee reeds geruime tijd bezig, zij het dat nu juist uitgerekend D '66 en de Politieke Partij Radikalen van dit onderzoek niet veel, om maar niet te zeggen niets moeten hebben. Er kunnen evenwel meer studiegespre ken plaatsvinden, mits, men dan uit gaat van de planning in de toekomst en niet van het zeer in het verleden. Zeer zinvol zou dan bijvoorbeeld kunnen zijn het contact van gespreksgroepen uit de V.V.D. en D '66, van de Partij van de Arbeid en de K.V.P. (met of zonder de beide partners uit de „groep van acht tien"), terwijl ook zeker een gezamen lijke studie vap P.P.R. en K.V.P. niet moet worden uitgesloten. Aan het eind van deze maand om precies te zijn op 24 ok tober. start voor de televisie een serie, een van de velen, maar ditmaal wel een Neder landse. „liet schaap met vijf poten" is de naam van de serie en de schrijver ervan kan bijna niemand anders zUn dan Eli Asser, een van de weinige zeer vruchtbare Ne derlandse tekstschrijvers, die er al jaren in slaagt zich in het vaderlandse radio- cW te levisiewereldje te handhaven. „Het schaap met vijf poten" is de naam van een café in de Amsterdamse binnenstad, waar heel wat problemen ontstaan, waarbij liefde en verhuizingen een grote rol spelen. Verder is het onaardig tegenover de makers van deze serie om er dieper op in te gaan. Toch weer Hoofdrolspelers. Voor wat het café betreft, zijn dat Piet Römer en Leen Jongewaard. Römer, die enkele jaren gele den klaagde, dat zijn rol als Stiefbeen jr. een te grote last was iri verband met zijn „grote" toneelwerk, stort zich toch maar weer in het type tje-maken en Leen Jonge waard is zo langzamerhand niet anders meer gewend. Hij slaagt er goed in om de po pulariteit van de laatste .ia- ren ten volle uit te buiten. Naast het café staat een was serette en leidster daarvan is Adèle Bloemendaal, na haar succesvolle optreden vo rig jaar met Frans Halsema en Gerard Cox weer op het scherm. Rest te vermelden, dat de muziek is geschreven door Harry Bannink, beproef de componist van veel caba retprogramma's Annie M. G. Schmidt. ..Het schaap met vijf poten'" zal door de KRO worden uit gezonden, al betekent dat niet dat de KRO zelf ook de zor gen van produktie en regie zal hebben. Dat alles is in handen gegeven van de tele- visieproduktiemaatschappij Naast Adèle Bloemendaal en Leen Jongewaard is Piet Römer aanwezig in „Het schaap met vijf poten". NV GAMMA geleid door de nu 42-jarige Joes Odufré, wiens maatschappij al meer produkties heeft uitgebracht in de twee jaar van haar bestaan, zoals de NCRV-quiz „Tweekamp" en verschillende balletprogramma's. Daarnaast het rustiger werk van tv-uitzendingen voor het Humanistisch Verbond. „Ik kan niet anders zeggen, dan dat het goed gaat met de NV Gamma", aldus Joes Odufré, die vroeger enkele jaren voor vast verbonden was aan de VPRO. waar hij o.a. de bal letprogramma's rond het Ne derlands Danstheater ver zorgde. Odufré gelooft in de toekomst van particuliere maatschappijen, die uitzen dingen zullen verzorgen voor de omroepen. „In de Verenig de Staten en Engeland is dat de doodnormaalste zaak van de wereld en ook in Frankrijk en Duitsland zie je het schijnsel al meer". In „Het schaap met vijf po ten" zullen veel gastartiesten optreden, „want dat is een logisch gevolg van de opzet. Een café is daar altijd een dankbare lokatie voor". Welke artiesten? „Dat weten we nog niet", zegt Odufré, „want we hebben tot nu toe alleen de eerste aflevering op papier staan. Eli Asser wil zo actueel mo gelijk blijven en daarom schuiven we de voorbereidin gen zo dicht mogelijk tegen dc uitzending aan. De eerste uitzending bijvoorbeeld is op 24 oktober en de opnamen zijn op 21 en 22 oktober. Zo kan je actueel blijven". Na deze 24e oktober zal „Het schaap met vijf poten" elke vrijdagavond op uw scherm verschijnen. Na 1 januari, als de KRO een andere uitzend- avond krijgt, zal dat op dins dagavond worden. Of Odufré denkt, dat de se rie zo lang op het scherm blijft. „Ik ben optimistisch", zegt hjj. „Maar ik ben erg voorzichtig geworden. Je NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal TROS: 19.07 uur: De wereld waarin w leven, documentaire. 19.35 uur: Vrouwen alleen, monoloog 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: TROS-toto 20.35 uur: De dief van Washington 21.25 uur: Op de man af, interview 21.40 uur: Nationaal Starfestival, amusement 22.25 uur: Journaal (NOS) 22.30 uur: NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Berichten uit de samenleving, informatie 21.00 uur: Vinnie Burrows, zwart in Amerika, one-womanshow 21.25 uur: Portugees Guinee, documentaire 21.50 uur: The Ali Brothers, concert CVK-IKOR: 22.10 uur: Televisie morgen NEDERLAND I NOT-NOS: 10.45 uur: Schooltelevisie De met aangegeven programma'* zijn kleurentelevisieprogramma's. PROGRAMMA RADIO- VRIJDAG 17 OKTOBER HILVERSUM I (402 m) AVRO: Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 1 diojoumaal; 8.30—8.33 De Groenteman (402 m) 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 Uitzending van de Communistische Partij v. Nederland. AVRO: 18.30 Stereo: Licht Instrumentaal ensemble. 18.55 Voor de kinderen. 18.00 Licht muziek programma voor de jeugd. 19.25 i AVRO: 20.05 Tout toi: informatief programma uit Parijs. 20.30 Chi dell' Altrui si veste presto si Spoglia, muzikale komedie van Cimarosa (opn). 22.00 Jekcmmewat: cabaretprogram- Radiojournaal. 22.55 Ik hoor, ik hoor wat u niet hoort, muzikale lezing. 23.30 Sopraan en piano: klassieke liederen. 23.55—24.00 Nieuws HILVERSUM II (298 m) 18.00 Tijd vrij NOS: 12.40 Ste- vrlje tijd: I monie-orkest. 18.30 Nieuws, ten met aansluitend (cir (deel 2). seriehoorspel. kelijks progra HILVERSUM ichte grs persoverzicht. 13.00 Nlei choolradlo. (15.01 tveet wat wel niet succes zal hebben. Maar ik hoop het wel. En ik niet alleen, de hele groep. Je werkt er uiteindelijk ook kei hard voor". 11.55 Mededelingen. 12.00 Van gevarieerd programma. (12. land; 12.26 Mededelingen t.b.v 17.15 Sportkompas. 17.45 Actualiteiten. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy Becker Show. (10.00 Nieuws). NOS: 11.00 Nieuws. 11.03 De Felix Meurders Show. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Top-30. (13.00) Nieuws. TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Lynx (of Los). AVRO. 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek. (16.00 lek bespreking. 20.25 GRONINGEN De musici van het Noorderlijk Phil harmonisch Orkest heb ben geweigerd hun medewerking te ver lenen aan een uitvoering van dc Hohe Messe door de Groningse Bachvereniging, als die onder leiding zou staan van diri gent Johan van der Meer. De uitvoering zou vrijdag plaats heb ben. In overleg met de heer Van der Meer is door de Bachvereniging nu in allerijl de heer Jaap Hillen uit Breda gevraagd de uitvoering te leiden. De N.Ph.O.-leden baseren hun bezwa ren op een artikel dat reeds in december van het vorig jaar werd gepubliceerd in het Nieuwsblad van het Noorden naar aanleiding van een gesprek dat de muziekrecensent van dit blad had met de heer Van der Meer. In dat gesprek uitte de heer Van der Meer zijn bezwaren tegen de wijze waarop de huidige sym- phonie-orkesten waaronder ook het N.Ph.O. Bach menen te moeten spelen. Hij was van mening, dat deze orkesten te romantisch of te modern zijn inge steld om de barokmuziek goed tot hun recht te doen komen. Zijn visie zou in het interview onjuist zijn weergegeven. De Groningse dirigent had zich onmid dellijk tot het N.Ph.O. gewend met een nadere verklaring. Nadien zond hij nog eens een brief waarin hij uiteen zette wat zijn bedoeling was geweest, maar de N.Ph.O-leden blijven desondanks bij hun weigering. Rigoletto in Congresgebouw DEN HAAG Dinsdag 21 en donder dag 23 oktober a.s. wordt voor de eer ste maal in de Prins Willem-Alcxander- zaal van het Nederlands Congresge bouw een opera uitgevoerd. Het betreft hier Giuseppe Verdi's „Rigoletto". ver tolkt door het Italiaanse operagezel schap „Compagnia d'Opera Italiana di MJlano". Dit gezelschap, dat al meer dan 20 jaar ln en buiten Italië optreedt, bestaat in totaal uit 65 medewerkers. De muzikale begeleiding wordt verzorgd door het Postès-Symfonie Orkest uit Boedapest onder directie van dr. Lajos Vasady-Ba- logh. Het (Italiaanse) koor zingt onder leiding van Ernesto Pirisi. De regie be rust bij Jago Bastianini, de artistieke leiding bij Alberto Ciulli. Voor het vervullen van de hoofdrollen zal een keuze worden gemaakt uit de volgende zangers en zangeressen Gino Lo Russo Torna, Giovanni Cuneo en Di- no Mamprin (Hertog van Mantua). Fran co Pagliazzi, Giuseppe .Lamacchia en Giuseppe Forgione (Rigoletto), Tzenka Arcinkowa en Olimpia Lattuada (Gilda, Rigoletto's dochter). De Graaf van Mon- terone zal worden gespeeld door Mario Mattiotti. Rotterdamse kunst prijzen toegekend ROTTERDAM (A.N.P.) Het Anjer fonds Rotterdam heeft de Hendrik Chabotprijs voor 1969 toegekend aan de fchilder M Picheroux te Rotterdam. De Anna Blamanprijs voor letterkunde gaat naar de schrijver L. Leijnse te Rotter dam. Beide prijzen, die bestaan uit een bedrag van 2000.- en een door de beeld houwer W. A. Verbon vervaardigde pen ning, zullen worden uitgereikt op vrijdag 7 november in de Doelen te Rotterdam. Danstechnisch is Scapino al enkele ja ren volwassen, maar choreografisch wordt er nog wel eens een sprookje of kinderlijke actualiteit verramponeerd. De gelegenheidswerken zijn niet de sterkste en „Op schoolreis... met een boek" vormt daarop geen uitzondering. Het dansersvolkje wordt namelijk ver plicht te spreken en zelfs te zingen en dat gaat in onze dagen anders dan in de tijd van Molière niet meer. Zo'n aaneenschakeling van simpele ritmiek, tweekwartsmaten en summiere dansbeel den een musical te noemen, is te veel eer voor Harry Geelen, die dit bonte ballet hoor- en zichtbaar in kindervormen kneedde. Er waren giste ren in de kaalgeplukte Kurzaal enkele uitschieters: het poezenduet, de beat- fragmenten en wat de trucage be treft de zee met de fluorescerende vissen. Dit alles maakt echter nog geen musical, te minder waar de geluidsver sterking kennelijk te laat werd aangezet. Voor het jeugdige kijkpubliek was er volop kleur en beweging en dat vergoed de veel. Ook de onverstaanbare vrou welijke Scapino tn de persoon van Mar- ja Lieuwen vergaf men haar mislukte entree graag toen daarna de traditionele dwarreling van de standaardfiguren van de commedia dell'arte al vechtend en minnekozend een feit werd. Al met al een niet onplezierige tijdpassering, die echter de draad tussen boek en ballet niet veel dikker heeft gemaakt. (Van e erslaggevers DEN HAAG In het Sclieveningse Kurhaus is gisteravond door een kleine duizend kinderen de boekenweek ge opend. Dit ging uitermate onofficieel. Met name op een wijze, die het kind het best ligt, namelijk luidruchtig. Drie maal moesten zij zeggen: boekenweek opent nu, steeds harder, besloten met een krachtig Hoi. Geen lint. geen druk op de knop. nee, gewoon Hoi. tussen twee uitvoeringen van het Scapinobal- let door, dat gadegeslagen werd door gratis verstrekte toneelkijkcrtjes, waar mee het kind volgens het thema van deze kinderboekenweek dichter bij het toneel werd gebracht. En na dit kinderlijk festijn kropen de volwassenen in een wat kleinere zaal bijeen om er wat te nuttigen en om aan de twee bekroonde schrijvers lof en een enveloppe met inhoud toe te zwaaien Dit werd gedaan door de heer Peter Lohr, directeur van de Haarlemse Schouwburg. Hij noemde het beeld van de relatie tussen kind en theater vaag en nog weinig omlijnd. Maar hij was het er toch mee eens, dat hem was gewaagd om de prijzen uit te rijken, ofschoon hij zich afvroeg of er bij de vaststelling van de prijzen wel voldoende inspraak was geweest, met name die van de kin deren. Hij ging ook nader in op het ver schil tussen toneel en literatuur. Toneel is driedimensionaal, vraagt actie en ge bruikt daarbij woorden. Het schrijven daarentegen is louter het stoeien met woorden op papier. Er is reden om de vraag omtrent de ontmoeting tussen li teratuur en theater nader uit te diepen. Bekroonde kinderboekschrijver Hans Andreus vertelde in zijn dankwoord het verhaal van de man. die meende het völmaakte kinderboek te hebben ge schreven. Hij las hel voor. Intussen lie pen de kinderen stilletjes weg. Toen hij het uit had, was er geen kind meer te Hij stelde, dat het kind geen vol maaktheid vraagt. Dit doet alleen de volwassene en deze toont zich daarin onvolwassen. De schrijver van het bekroonde jeugd- j boek Henk van Kerkwijk vond een prak tische oplossing voor het dezer dagen aangesneden vraagstuk, dat er geen oog is voor het kinderboek. Hij bood ieder een een oog aan, dat duidelijk op het gezicht gedragen moest worden. Wel doende ging hij plakkend rond, tot er uitsluitend nog mensen waren met drie ogen, waarvan één speciaal gewijd aan het kinderboek. Bijna 2 miljoen voor Degas NEW YORK (A.P.) Het schilderij „Danseuse sur la pointe (premier sujet)" van Edgar Degas heeft woensdagavond op een veiling in de Park-Ebert kunst handel 550.000 dollar (plm. 1.980.000.-) opgebracht. Dit is een wereldrecord voor een werk van deze impressionistische schilder. De Degas en zes andere moderne wer ken uit de verzameling van wijlen Grover A. Magnin en zijn weduwe mevrouw Jeanne J. Magnin brachten in totaal ruim 7 miljoen gulden op. Een ander werk, dat een hoge prijs 1.116.000 - opbracht was een stil leven van Van Gogh. „Innias in een Kunstzaal E. J. van Wisselingh en Co., Rokin 78 Amsterdam, exposeert van 17 oktober tot 15 november schilde rijen van Luis Fileer, een in Rusland geboren Mexicaan, die thans met zijn Nederlandse vrouw in Amsterdam woont. besprekingen te AMSTERDAM Liesbeth List e: ren tot de acht avond inzetten hulp. Rita Reys, Elsink, Louis v: Seth Gaaikema die volkomen beentje voortzet 22.25). Ramses Shaffy beho- artiesten, die zich van voor de vluchtelingen- Conny v. d. Bos, Henk in Dijk, Pim Jacobs en zijn de overige sterren belangeloos hun beste ten. (Nederland 1 21.40- In het Gemeentemuseum Arnhem wordt van 15 oktober tot en met 9 novem ber een tentoonstelling gehouden van 115 bladen grafiek uit de stormjaren van het Duitse expressionisme (1903-'30) In het Dordrechts Museum wordt van 22 november tot 18 januari een tentoon stelling gehouden van ikonen en Kop- tische kunst uit 't bekende Ikonenmu- seum te Recklinghausen. Het betreft een uitwisselingsexpositie. Dordrecht stuurt vijftig Hollandse meesters naar het Duitse museum. Israel Galerie, Prinsengracht 744 Amste- dam, exposeert van 15 oktober tot 16 november werk van de Israëlische schilder Arie Wachenauer. AMSTERDAM (ANP) De dienst omroepbijdragen van de PTT heeft bij een onlangs in Amsterdam-Oost, Oud- West en de havenbuurten gehouden zogenaamde gerichte controle 2.206 niet-geregistreerde t.v.-toestellen op gespoord. De actie, die drie weken duurde en waarbij dertig opsporingsambtenaren van dienst werden ingeschakeld, le verde voorts 359 niet-geregistreerde ra diotoestellen op. Bovendien kwamen tijdens de actie, waarbij circa 10.000 bezoeken werden afgelegd, op de post kantoren nog 460 aangiften binnen. Sinds in 1965 met de gerichte controles werd begonnen zijn er bijna 63.000 „zwartkijkers" en ruim 42.000 „clan destiene" radioluisteraars opgespoord. Meer dan 49.000 kregen een proces verbaal. Op 1 oktober j 1 stonden bij de dienst 2 717.416 t.v.-apparaten geregistreerd, 174.190 meer dan op 1 januari van dit Lord Snowden gaat t.v.-film maken (Van onze correspondent) BRUSSEL Lord Snowdon. ech.ge noot van Engelands prinses Margaret, gaat een t.v.-film maken over de Bel gische choreograaf Maurice Béjart. Snowdon was in Brussel om een voor stelling van Béjarts succeswcrk „De vier heemskinderen", bij te wonei en film. De Amerikaanse t v.-firma CBS no digde Lord Snowdon uit om een film van 15 a 20 minuten te maken over een figuur naar eigen keus, voor een reeks t v.-portretten die als titel „Profiel" heeft. Snowdon koos voor Béjart. De film zal in december worden op genomen tijdens repetities voor Béjarts nieuwe ballet „Lentewijding". TERUGBLIK Na het zien van Ja wereld-Nee we reld, gisteravond (de héle avond) bij de VARA zijn we vooral geïnteres seerd in kijk- en waarderingscijfers. Dit experimentele programma was na melijk uitzonderlijk ambitieus opgezet. Met een ongekend aantal medewerken den en met een ongekend technisch ap paraat. Naar onze smaak werd het een ongekende flop! We kunnen ons uit onze (lange) t.v.- kritische loopbaan geen chaotischer uit zending herinneren als dit programma. Een simulatieprogramma over wereld politiek. Maar tevens een simultaan- programma waarin een groot aantal dingen zich gelijktijdig afspeelden. On ze informatie werd steeds, en dan nog gebrekkig, bepaald tot een van die ve le zaken. Bovendien werd het spel gespeeld vol gens regels die niet bekend werden gemaakt. Er was een begrotingstech niek waarvan we als kijker niets 1e weten kwamen. Omdat we van het uit gebreide simultaangebeuren alleen maar stukjes Ie zien kregen werd het geheel totaal ondoorzichtig. Niet alleen voor ons. maar schijnbaar ook voor de beide presentatoren, die blij het hoofd in de schoot legden toen zij eindelijk verlost waren van hun onmogelijke vr.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2