Cruyff niet tegen de Bulgaren OYE KINDVALL SCHOOT MET TWEE TREFFERS ZWEDEN NAAR MEXICO FRANS DERKS: DOOR LEO HORN BELEDIGD OP GROVE MANIER" Kessler: Ik blijf overeind, al vallen er granaten naast mij neer „De heer Coler moet zijn mond houden 99 COACH HENNEVELDT: „GEEN PROBLEMEN IN JUDOPLOEG" Inschrijvingen uit achtendertig landen Wedstrijden in voorronden w.k. 55 Moeilijk om te gehoorzamen DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 DB LETOSE COURANT (Van onze sportredactie) HOLTEN Brandend vraagje gistermiddag in Hotel Hoog-Holten: „Waar is Johan Cruyff Waar is die dekselse Amsterdam mer, dat onmisbare brokje talent, dat om twaalf uur op de kop af met een of ander duur vervoermiddel het dorpje Holten door had moeten manoeuvreren teneinde aldaar de laatste instructies in ontvangst te nemen die zouden leiden tot het systematische op rollen van Bulgarije Zonder Cruyff was al de moeite, die de alsmaar grijzer wordende bondscoach Georg Kessler zich had getroost Het was eruit, maar het deed hem zichtbaar pijn. De handelingen van Kessler waren daarvóór en daarna sys tematisch. Half vier: de bondscoach licht aanvoerder Hans Eykenbroek in over zijn beslissing. Vijf uur: George Kess ler telefoneert met Jos Coler, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB en krijgt vervolgens de heer Burgwal, secretaris-penningmeester van de KNVB aan de lijn. Beide heren scha ren zich unaniem achter de beslissing van de bondscoach. Zeven uur: de spe lers ontvangen de mare over het niet opstellen van Cruyff. Half acht: Kess ler inviteert PSV'er Willy van der Kuy- len in plaats van Johan Cruyff. Commentaar van de heer Burgwal: „Er zullen uiteraard maatregelen geno men worden. Hij moet de gevolgen van deze handeling zelf maar dragen. Ik was ervan op de hoogte, dat Cruyff naar Italië zou reizen. Hij heeft me verteld, dat hij dat zou doen om con tacten te leggen met schoenfabrikanten. 01 het waar is, kan ik niet zeggen, want I hij \tan me natuurlijk ook iets op de mouv spelden". Commentaar van Jos Coler: „Cruyff «1 inderdaad niet worden opgesteld in de (belangrijke) wedstrijd tegen Bulga rije. Je zou toch een figuur als modder slaan tegenover de spelers, die zich wel i de regels hebben gehouden. Cruyff wist tenslotte waar hij aan toe was. Op zijn vraag aan de heer Kessler later op de training te mogen verschijnen heeft deze geantwoord: Je hebt maar op tijd te zijn, tenslotte ben je voetballer en je wist al weken geleden dat deze trai ning was vastgesteld". Inmiddels heeft het bestuur van Ajax zich achter de KNVB gesteld. Bij het secretariaat van de KNVB is gistermid dag een bericht van het Ajaxbestuur binnengekomen, waarin is gezegd, dat ook de Amsterdamse club het betreurt dat Cruyff niet op de training is ver schenen. „Ik ben daar in de loop van de middag van in kennis gesteld", al dus de heer Coler. „Er werd in gezegd dat Cruyff ook de belangen van Ajax heeft geschaad en dat ook Ajax straf maatregelen zal nemen. Ik vind het fijn, dat ik weet dat het Ajaxbestuur in deze zaak achter ons staat", aldus de heer Coler. Nergens verstand van In de avonduren werd het strijdtoneel verplaatst naar Schiphol. „De heer Coler moet zUn mond houden. HU bemoeit zich overal mee, maar hU heeft nergens verstand van. HU zegt dat ik niet kan voetballen, dat hU Keizer en mU niet nodig heeft. Laat hU eerst de zaak-Kei zer maar eens oplossen. Dan heeft hU wat gepresteerd. Ik vind het jammer, dat ik niet in die interland kan spelen, maar mUn toekomst gaat voor", waren de emotionele woorden van Johan Cruyff de verloren gewaande Oranjezoon. Gisteravond om 20.50 uur stapte hij met zijn echtgenote Danny uit het vlieg tuig, dat hem vanuit Italië via Brussel naar Nederland had gebracht. Het nieuws dat de voorzitter van de sectie betaald voetbal, de heer Jos Coler, hem bij wij ze van strafmaatregel buiten het Neder lands elftal voor de wedstrijd tegen Bulgarije zal houden had bij hem een reactie van woede en teleurstelling op gewekt. Woede omdat hij naar zijn zeg gen alles in het werk had gesteld om op tijd bij de training in Holten te zijn. Teleurgesteld omdat Johan Cruyff, zo als hij zei, überhaupt graag in het Oran jeteam wil spelen. Schoenenzaak Johan Cruyff wil in december in Am sterdam een exclusieve schoenenzaak openen. Daarom reisde hij maandag, toen hij vrijaf had van Ajax naar Flo- om zich wat te bedrijven in de Spaanse taal, tevergeefs geweest. Zonder Cruyff wellicht was Oranje een danige sta-in-de-weg, dat wel, maar toch zeker geen Angstgegner, waarvoor Georg Asparouchov en de zijnen de mouwen eens flink moesten opstropen. Georg Kessler, helrode coltrui, donkerblauwe trainingsbroek met witte bies, lichtblauw jack met de leeuw die nooit in zijn hemdje staat, hoopte in het gunstigste geval op een defecte telefoon of een zieke vrouw Danny. Of een lege ben zinetank. Alle andere mogelijkheden sloot hij gevoeglijk uit. Johan Cruyff zou wel boven water komen. Dat stond vast. Maar Johan Cruyff kwam niet. 's Middags om twaalf uur in Hotel Hoog-Holten toonde de bondscoach zich nog verrast, om één uur zei hij verbaasd te zijn en om twee uur stelde Kessler: „Er zou iets aan de hand kunnen zijn". Er was iets aan de hand met Johan Cruyff, maar de bondscoach zweeg. Hij wist niet, of wilde niet vertellen, dat Cruyff naar Italië was. Maar in Holten en in Deventer, waar veertien spelers Roggeveen had zich ziek gemeld, Jan van Beveren was geblesseerd in de late middaguren trainden, ging hardnekkig de mare rond, dat Cruyff al maandag de coach van het Nederlands elftal had gevraagd of hij later naar Holten mocht komen in ver band met een zakenreis. De heer Kessler, dat was duidelijk, had een slot op de mond ge kregen: „Wanneer Cruyff zich te laat in Holten zou melden, moet de bondscoach hem terugsturen. Cruyff heeft de belangen van de KNVB geschaad", stelde de heer H. A. Burg wal, secretaris-penningmeester van de KNVB. Kessler zei: „Geen commentaar". Het was al bij half zeven gisteravond, toen Georg Kessler tegenover nog slechts een half handjevol journalisten, die het de moeite waard hadden geacht tot het bittere einde op de afwikkeling van de affaire-Cruyff te wachten, moest ver klaren: „Ik heb vanmiddag beslist Cruyff niet op te stellen voor de wedstrijd tegen Bul garije". Rappan afgetreden bij Rapid Wien WENEN Karl Rappan, technisch directeur van de OostenrUkse bekerhou der Rapid Wenen, heetf woensdagavond na een buitengewone vergadering van het bestuur van Rapid zUn functie neer gelegd, hoewel het bestuur voordien eenstemmig *Un vertrouwen aan Rap pan gaf. De 64-jarige Oostenrijker, ex-trainer van het Zwitserse nationale elftal, was de laatste tijd het middelpunt van hef tige kritiek na de matige resultaten van Rapid Wenen. Ajacied verscheen nier in trainingskamp en Verona om in te kopen. Maan- tvas het echter een katholieke feest dag en dat betekent dat er in Italië geen zaken worden gedaan. Johan verklaarde dat niet geweten te hebben: „Ik heb toen geprobeerd om alles nog dinsdag rond te krijgen, maar dat lukte niet, omdat ik datgene wat ik maandag wil de doen er dinsdag nog bijkreeg. Het laatste toestel dat dinsdagavond vanuit Florence naar Frankfort vertrok was volgeboekt. Vanmorgen begreep ik al gauw, dat ik niet op tijd in Nederland t kunnen zijn. Er was namelijk mist daardoor had ik veel meer tijd nodig van Verona naar Florence te komen. MEXICO-CITY Uitgerekend in deze maand, nu wij bij de wereldkampioenschappen meer tegenstand krijgen dan ooit tevoren, wordt er in Nederland ruzie gemaakt. In plaats van morele steun, van medeleven van het thuisfront hoor je alleen maar berichten over een enorme rel, aldus Koos Henneveldt, de coach van de Nederlandse judoploeg, die zich in Mexico-City voorbereidt op de zesde wereldkampioenschappen judo. Koos Henneveldt, die eerder deze week in een telegram aan de voorzitter van de NJJB, de heer Methorst, liet weten dat de geest in de ploeg prima was, bevestigde gisteren nog eens dat er geen moeilijkheden zijn. Er bestaan geen problemen. Ik heb alleen, op instructie van de bond, geweigerd om zwart op wit te zetten dat ik de pupillen van Anton Geesink verlof geef hun eigen trainingsmethoden te volgen. Volgens een lid van de Nederlandse kolonie in Mexico-City hebben alle leden van de ploeg respect voor het werk van Henneveldt: „Hij geeft zelf het goede voorbeeld. Daarom doen de jongens graag wat hij zegt. Achtendertig landen hebben inmiddels al voor de kampioen schappen ingeschreven. Zij brengen in totaal 232 judoka's op de mat. Men verwacht in Mexico-City dat voor het begin van het judofestijn zich nog zes landen voor deelneming zullen melden. Ter vergelijking: aan de laatstgehouden wereldkampioenschappen, twee jaar geleden in Salt Lake City, namen 27 landen met in totaal 117 judoka's deel. DE EERSTE De Nederlandse afvaardiging was de eerste ploeg die in Mexico aankwam. Op diezelfde dag, vrijdag 3 oktober kwamen de Westduitsers en de Fransen aan. De Engelsen en de Japanners zetten dinsdag daarop voet op Mexicaanse bodem. De Japanse ploeg, die in vijf categorieën wereldtitels heeft te verdedigen, bestaat uit Sonoda Yoshio en Nomura Toyo- kazu in het lichtgewich, Minatoya Hiroshi en Kono Yoshi- mitsu in het halfmiddengewicht, en Sonoda Isamu en Hirao Katsuji in het middengewicht. Sahara Fumio en Kawabata Tomoyuki komen uit in het halfzwaargewicht, Sumo Shuji en Matsunuga Mitsuo in het zwaargewicht en Sato Nubuyuki en Shinomaki Massatoshi in alle categorieën. De Nederlandse ploeg bestaat uit Karei Gietelink (lichtge wicht), Eddy van de Pol (halfmiddengewicht), Jan Snijders en Martin Poglajen middengewicht), Ernst Eugster (halfzwaar gewicht) en Peter Snijders (halfzwaargewicht en alle cate gorieën), Wim Ruska (zwaai'gewicht en alle categorieën) en Dirk Eveleens (zwaargewicht). Ik heb toen nog geprobeerd telefonisch contact te krijgen met Nederland. Ik heb het KNVB-centrum in Zeist en het privé-nummer van meneer Kessler aan gevraagd, maar ik kreeg geen verbin ding". Toen deze pogingen tot tweemaal mislukten is Johan Cruyff, naar zijn zeggen, naar het vliegveld gereden, waar hij echter te laat aankwam. Een latei- vliegtuig bracht Cruyff tenslotte van Brussel naar Schiphal. Na aankomst stelde Johan Cruyff zich in verbinding met bondscoach Kessler. „Het zou jammer zUn als ik niet tegen Bulgarüe zou worden opgesteld. Maar het opbouwen van mUn maatschappelUke positie gaat nu eenmaal voor". In het niet Al dat werk van gisteren, de eerste dag van de driedaagse periode voor de oefenwedstrijd van vrijdag tegen Bo- russia Dortmund, viel in het niet bij de afwezigheid van die ene speler, de twee de Ajacied, die het Nederlands elftal in de kou laat staan. Veertien spelers trainden desondanks vrij pittig voor de wedstrijd van volgende week woensdag in Rotterdam tegen de Bulgaren, ook Epi Drost, die zondag zijn wedstrijd voor FC Twente wegens een liesblessure niet had kunnen uitspelen. De andere dertien zijn: de Feijenoorders Israel, Treytel, Romeijn, Wery, Jansen, Mou- lijn en Van Hanegemw de Ajacieden Suurbier, Rijnders en Van Dijk, de PSV'ers Strik en Veenstra en de Spar taan Eykenbroek. Gezien de ontwikkelingen van gisteren zal Kessler die Van der Kuylen al heeft uitgenodigd waarschijnlijk een beroep moeten doen op nog een andere speler uit de groep van 22, die voor de wedstrijd tegen Bulgarije aan de FIFA zün gemeld. Die 22 zijn behalve de in middels achttien geselecteerden Piet Schrijvers (FC Twente), Theo van Dui- venbode (Feijenoord), Jan Klijnjan (Sparta) en Gerrie Mühren (Ajax). Zo ernstig? Voor de zaak Cruyff bekendheid had gekregen vertelde de bondscoach iets over de Bulgaren. Over de mogelijkheid, dat de Bulgaarse trainer Boskov mis schien een beroep zou doen op anderen dan de verwachte spelers. Hij voegde eraan toe: „Misschien moet ik dat ook wel doen". En er onmiddellijk aan toe voegend: „Ik denk aan Treytel". Dacht Kessler werkelijk in de eerste plaats aan de blessure van Van Beveren en aan Treytel? Vermoedde hij dat de ver wonding aan de rechterschouder van Van Beveren zo ernstig zou zijn? Wist de coach „Ik was ondanks de neder laag tevreden over de ploeg die in Polen heeft gespeeld, daarom heb ik alle fitte spelers weer uitgekozen" toen alles over de zaak-Cruyff? In een eerder stadium wilde de eeuwig optimistische Kessler, pratende over de blessures van enige spelers en de toen nog niet door hem onthulde afwikkeling van de zaak-Cruyff nog wel kwijt: ,Het wordt er niet gemakkelijker op, maar ik blijf overeind, ook al vallen er granaten naast mij neer. Dan ga ik eerst eens uitzoeken waar die granaten vandaan komen". STOCKHOLM Zweden heeft zich gisteren geplaatst het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Mexico door in Stockholm het Franse na tionale elftal met 20 te verslaan. De- twee doelpun ten werden gemaakt door Ove Kindvall. Er waren 52.000 toeschouwers. Zweden is het achtste land dat zich heeft geplaatst voor de eindronden. Na titelver dediger Engeland en organisator Mexico, kwalificeer den zich België, Peru, Uruguay, El Salvador en Bra zilië. De Zweden namen ma zesendertig minuten de leiding idoor Kindvall. De Feij enoordspeler benutte de strafschop, die was toegekend nadat hij in het strafschopgebied door Broissart onderuit was gelhaald. Dezelfde speler zorgde negentien minuiten na de hervatting voor 20. Een schitterende solo bekroonde Kindvall met een voor doelman Carnus onhoudbaar De stand in groep vijf is: Zweden 3 Frankrijk 3 Noorwegen 4 -13 Groep 1 In een voorrondewedstrijd voor groep één heeft Griekenland gisteren in Saloniki het Zwitserse team met 41 verslagen. De ruststand was 30. Voor 50 000 toeschouwers 'scoorden Koudas, Botinos (2) en Sideris voor Griekenland. Kunzli maakte het enige tegendoelpunt. Door deze nederlaag ls Zwitserland thans uitgeschakeld. Slechts twee keer eerder slaagden de Helveten er niet in de eindronden te bereiken: in 1930 en 1958. De beslissing ln groep één valt op 26 november, als Roemenië, dat zeven punten heeft, Griekenland ontvangt. De stand is: Roemenië 5 3 1 1 T «—5 Griekenland 5 3 0 2 6 128 Zwitserland 5 1 2 2 4 4 7 Portugal 5 114® W"" 9 Groep 2 Ierland en Denemarken hebben gisteravond in Dublin met 11 gelijkgespeeld in him wedstrijd van groep twee van de voorronden. De wedstrijd was overigens van geen belang meer voor plaatsing voor Mexico, omdat Tsjecho-Slowakije, dat eerste is ln groep twee, slechts door Hongarije kan worden ingehaald. De doelpunten werden gemaakt door Givens voor de Ieren en Jensen voor Denemarken- Er waren 22.000 toeschouwers. De stand in groep twee ls: Tsj echo-Slowakij e 6 4 119 126 Hongarije 4 2 1 1 5 97 Denemarken 5 2 1 2 5 67 Ierland 5 10 1 4 1 310 Groep 4 Rusland heeft gisteren in Kiev ln een wedstrijd voor groep vier met 30 gewonnen van Turkije. De ruststand was 10. De Russen behielden door deze zege hun kans op Mexico. Voor 100.000 toeschouwei* scoorden MuntJ an (2) én Necüja. De Russen hebben twee punten achterstand op Noord-Ieriand. dag zij op 22 oktober ontmoeten. De eerste wedstrijd tussen beide landen eindigde in een doelpuntloos gelijkspel. Da stand in groep vier te: Noord-Ieriand 3 2 1 0 5 71 Rusland t 1 1 0 2 3—0 Turkije 4 0 0 4 9 WJ De Franse doelman Camus kansloos bij een door Ove Kindvall genomen strafschop 'vn de invberlamd Zrweden FrankrifJc. In La L/inea versloeg Spanje, in een ontmoeting van groep zes, Finland met 60. a een ruststand van 50. Voor 22.000 toeschouwers scoorden Pirri, Garate (2), Velasquez, Amando en Quino. Spanje mam door deze grote overwinning revanche voor de nederlaag van 20, die het in de uitwedstrijd tegen Filamd leed. De wedstrijd was echter van geen belang meer voor kwalificatie in de eindronden, wamt België stelde zich enige tijd geleden al zeker van zijn plaats. De stand in groep z België Spanje Joego-Slavië 10— 6 15— 7 6—28 Troosttoernool De Franse Voetbalbond overweegt om tijdens de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal een toernooi te organiseren voor die Europese landen, die zijn uitgeschakeld. Behalve Frankrijk zouden dan Portugal, Hongarije of Tsjeaho-Slowakije, Spanje, Joego-Slavië, Oostenrijk en nog enkele anders tanden hieraan kunnen deelnemen. KNVB legde scheidsrechtert' weer spreekverbod op (Van onze sportredactie) BREDA Betaald voetbalscheidsrechter Frans Derks uit Breda heeft van de KNVB een verbod gekregen om vanavond in het TROS-televisie- programma „Op de man af" in discussie te treden met Leo Hom. In een communiqué zegt de Voetbalbond: „Het bondsbestuur is van oordeel dat bespreking van beleidszaken in het openbaar uitsluitend tot de competentie van de bond behoort of onder bondsleiding dient te ge schieden'. Frans Derks kan het KNVB-standpunt onmogelijk delen. „Want", zegt hij, „op de eerste plaats ben ik persoonlijk aangevallen door Leo Horn en op de tweede plaats vind ik dat de KNVB die scheidsrechters topwedstrijden laat leiden, diezelfde scheidsrechters goed genoeg moet achten om de belangen van de bond te verdedigen Waarmee dan tevens voor de zoveelste keer het spreekverbod aan de scheidsrechters weer actueel is. Naar aanleiding ran de zaak waar hij nu direct bij betrokken is. wil Frans Derks op korte termijn het spreekverbod officieel in discussie brengen. „Ik heb me neergelegd bij de KNVB-beslissing om dat ik besef dat je een reglementspunt niet doelbewust kunt negeren. Het is er nu eenmaal. Maar het is wel moeilijk te gehoorzamen. Tenslotte beledigde Leo Horn mij op een grove manier." De aanval van Leo Horn op Frans Derks en ihet eruit voortvloeiende televisie programma begon enkele weken geleden in Horns .,Televizier"-rubriek „Voetbal- meditatie". Daarin noemde Horn (naar aanleiding van een interview over de affaire Van Gemert-Boogaerts) scheids rechter Derks een ..oncollegiale hielen likker". De week erop repliceerde Derks met een ingezonden brief waarin hij op zijn beurt Horn aanviel en zich ver dedigde tegen enkele aantijgingen. In het slot van zijn weerwoord daagde Frans Derks Leo Horn uit „op elk mo ment en waar ook (radio of televisie) dit in het bijzijn van uzelf uitputtend ie be handelen." In ihet naschrift nam Leo Hom de hand schoen op en binnen enkele dagen rea geerden de televisieomroepen. De NOS moest zelfs, zo groot was de belangstel ling, even als scheidsrechter optreden en wees het uitzendingsrecht toe aan de TROS, die zich als eerste had gemeld en derhalve aanspraak maakte op de claim. Frans Derks ging direct in op het voor stel om met Hom te discussiëren in het programma „Op de man af". Na zijn toezegging lichtte hij de KNVB in, tekende en retourneerde zijn TROS- contraat om zich verder te concentred en op de vraagstukken van de uitzending. Te belangrijk Maandag echter besteedde de secretaris penningmeester van de KNVB. de heer H. Burgwal, een tele/oontje van drie kwartier aan Frans Derks om hem te vertellen dat het dagelijks bestuur geen goedkeuring kon geven. Gevraagd naar de consequenties wanneer hij dit ver bod naast zich neer zou leggen, kreeg Derks ten antwoord „Dan treedt het reglement in werking". In de daarop volgende dagen tot gister middag half vier hebben de KNVB, de TROS en de heer Derks nog uitvoerig beraad gehouden over de situatie waar bij de TROS zich ging beroepen op juridische consequenties omdat Frans DeriC6 tenslotte zijn handtekening onder het contract zette. Daarop vroeg de KNVB deze overeerikomst ter inzage en besloot, toen toestemming te weige ren. Gisteravond ls de TROS op zoek gegaan om een nieuwe modus te vinden voor de presentatie van het conflict Hom-Derks. „Want", aldus de redacteur van het programma, W. Hogend oom. „wij vinden die zaak te belangrijk om 30 maar te laten vallen". „Hielenlikkerij" Frans Derks intussen betreurt de hou ding van de KNVB. .Leo Hom", zegt hU „beledigde mij persoonlijk, ik heb er recht op om mij te verdedigen, en het is naar mijn gevoel sterk te bekritiseren dat de bond mij die mogelijkheid ont zegt. Die beslissing werd vooral ln de hand gewerkt omdat in de discussie met Hom het bondsbeledd ter sprake zou komen. Daar kankert, hij al jaren op en ln de laatste artikelen begon hij weer. Ik zie niet in waarom een scheidsrechter zioh moet onthouden van commentaar wanneer zijn eigen bond. die hU dient en volgt in de huishoudelijke reglemen ten. wordt aangevallen". Hoe dan had Frans Derks zich en de KNVB willen verdedigen ln het tv-pn>- gramma van vanavond? „Om te beginnen", legt Frans Derks uit, .zou lk de saillante kanttekening ge maakt hebben dat Leo Hom zUn artike len niet zelf schrijft maar een ghost writer lieeft. En verder, ach, dat was natuurlijk voor het grootste deel van de ontwikkeling van de discussie afhanke- lijk geweest- Ik had mij ln leder geval wel voorgenomen om op het punt van wat Hom ..hielenlikkerij" noemt, te re pliceren met de opmerking dat in het vlak van de oncollegialiteit Leo Hom zijn evenknie niet heeft. OncoHegialltett kan Hom mij nooit verwijten, ik heb in de scheidsrechterswereld een goede naam als collega, in dat opzioht ben IK nooit tekort geschoten." „En wat die hielenlikkerij betreft'. D< zou alleen even willen aanstippen, dat ik erbij was toen Leo Horn een tijd terug in het Amsterdamse Hilton Hotel Van Ge- mert en Boogaerts twee zoals hij het uitdrukte „niksers" vond. Moet ie nu ztjn visie eens lezen, ineens zijn het. geweldige kerels. Begrijp me goed, ik bekritiseer de kwaliteiten van deze col lega's niet maar de houding van Hom. En zo zou ik nog wel meer kunnen zeg gen. Hom heeft Informatiebronnen die totaal bezijden de waarheid zitten. Voor beeld: in zijn artikel van deze week noemt hij mij de man die Boosten aan-, spoorde tot een enquette en nu stiekum achter de schermen blijft. Pure non sens, bel Boosten maar op dan zul je het horen." Vertekend beeld Hoe zou Frans Derks de KNVB ver dedigd hebben in het televisieprogram ma? ..Heel eenvoudig", zegt hij. ..door gewoon de verbeteringen van de laatste jaren op te sommen. Hom roept steeds dat er een frisse wind moet gaan waaien maar dat is onzin- Die wind waait er. Weet je wat Hom doet? AltUd weer zijn kritiek afstemmen op Martens en dat terwijl er zeven mensen in die commissie zitten. Op die manier krijg Je een vertekend beeld „De KNVB ls heus wel vooruitstrevend. Voorbeelden: de conditietest met uiterste perfectie, officials van de Atletiek Unie zijn belast met de technische verwerking, vroeger zwaaiden ze met zakdoeken als er gestart moest worden. De medische controle werd verzwaard, er kwamen discussiegroepen om de inspraak van de scheidsrechters te vergroten. Men voerde het systeem ..begeleiding van arbiters" in. er verscheen een uitgebreid pakket maatregelen en richtlijnen ter verbete- ring van de arbitrage, de bondsadmini- sfcratie gaat binnenkort met computers werken en in voorbereiding ls de samen voeging van de ainaiteuirsecties. Dan kun je toch moeilijk zoals Hom beoordelen dat er geen frisse wind waait." Het enige waar Frans Derks het niet met zijn bond eens kan zijn is het punt van een spreekverbod. Hij gaat er wat aandoen. „Ik wil in een bijeenkomst met scheidsrechters en commissie deze zaak aan de orde stellen. Het is me bekend dat de meeste scheidsrechters wel van het spreekverbod afwillen.,Er moet maar eens hard over gesproken worden."

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11