SITUATIE IN ULSTER SLECHTER Strengere orders aan leger Rode Garde eiste ophangen Grey Nog meer troepen verwacht Yoga maakte opsluiting dragelijk China geeft 3e journalist de vrijheid Monsterzitting politierechter voor Utrechtse bezetters Ondergrondse kernproef bij Nova Zembla Bisschoppen pleiten voor het collegialiteitsbeginsel Fundament Vaticanum II gemist „PROTEST PRIESTERS" NIET NAAR PAUS Kleine zelfstandigen in de weer ABP laat te veel aan pensioen terugbetalen DINSDAG 14 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent) BELFAST Het Britse leger heeft in Noord-Ierland het vuur moeten openen, twee maanden, nadat driehonderd man Londonderry introkken „om orde en recht te herstellen". Deze opdracht werd toen omschreven als een „noodmaat regel van korte duur". Omstreeks die tüd waren er 3500 man Britse troepen in Noord-Ierland. Alleen in Belfast al is dit aantal nu aanwezig en de sterkte van het totaal moet misschien boven de 8000 man gebracht worden, die nu al in Noord-Ierland aanwezig zijn. De nood maatregel van korte duur wordt waar schijnlijk een noodmaatregel voor ver scheidene jaren. In twee maanden tijds is de hele verhouding van het leger tot Noord- Ierland gewijzigd en de afgelopen twee weken hebben afdoende bewezen, dat zijn taak herzien zal moeten worden. Deze noodzaak wordt nog verstrekt door de moeilijkheden, die zijn gerezen bij de vorming van de politiemacht. Het Britse leger trok op 14 augustus Londonderry binnen. De volgende dag moest het Belfast binnentrekken. Vier dagen daarna werd de verantwoording voor de Noordierse veiligheid geplaatst op de schouders van de Britse opper bevelhebber in Noord-Ierland, Ian Free- land. Zijn opdracht was om te helpen (niet over te nemen) bij het herstel van recht en orde met zo weinig mogelijk geweld. Het Britse leger heeft zich aan deze opdracht gehouden, maar het bleek al spoedig, dat zij toch gedwongen werd om politieke beslissingen te nemen en dat zij een actievere rol moest gaan spelen, dan dat hun opdracht luidde. Verleden week werd er in het leger voor het eerst gesproken over de moge lijkheid het vuur te openen. Toen kwa men er, afgezien van de lieden, die met petroleumbommen, stenen en flessen gooiden, ook nog eens sluipschutters op het toneel. Het scheen dat de militante protestanten een krachtmeting met de militairen wilden forceren. Zij zijn ervan overtuigd, dat het leger zich in de afgelopen twee maanden met de katholieken heeft verbonden. Het ge bruik van gas verleden week om de aan hangers van dominee Paisley uiteen te jagen is min of meer verantwoordelijk voor deze opvatting. De afgelopen twee weken heeft iedere LONDEN (AP) De Britse Reuter- correspondent Anthony Grey, die na 26 maanden huisarrest in Peking door de Chinezen is vrijgelaten, is gisteren in Londen aangekomen en heeft daar re laas gedaan van zijn gevangenschap. Volgens de 31-jarige journalist waren misschien wel de ergste ogenblikken op de dag van zijn arrestatie, toen een woedende menigte eiste dat hij opge hangen zou worden. Grey zei over zijn arrestatie dat ze ker 200 rode-gardisten zijn woning wa ren binnengedrongen en hem van de bo- venetage naar beneden sleepten op de binnenplaats van het huis. Daar verf den zij hem zwart en wrongen zijn ar- ANTHONY GREY HONGKONG (AP) Een Britse jour nalist is vanmorgen tezamen met zijn gezin uit communistisch China te Hong kong aangekomen. De journalist, Eric Gordon, heeft in China meer dan eet jaar in hechtenis gezeten. Gordon was bij zijn aankomst in Hong kong vergezeld van zijn vrouw en hur 14jarige zoon. Gordon is de derde Britse journalist, die in tien dagen tijd door de con nistisch Chinese autoriteiten in vrijheid werd gesteld. Op 4 oktober werd de 31 jaar oude Anthony Grey, de c spondent van Reuter in Peking, vrijge laten. De 69 jaar oude journalist Nor man Barrymaine passeerde 11 oktober de grens met Hongkong. achter zijn rug, zodat hij voorover moest buigen. ,Als ik mij probeerde op te richten, f een rode-gardist die naast mij stond j een stomp in de maag. Zij plakten aanplakbiljet op mijn rug en de me nigte schreeuwde dat ik een imperia listische, reactionaire journalist was". Toen hij zich tenslotte op mocht rich ten, zag hij dat men zijn kat, Ming- Ming, aan een waslijn had opgehangen. De menigte begon daarna te roepen „Hang Grey op, hang Grey op". Van die dag af werd hij opgeslo ten gehouden in een kamertje var bij 2,5 meter, dat daarvoor het vertrek m zijn chauffeur was geweest. De eerste maand van huisarrest volgens Grey tamelijk gemakkelijk te dragen. Zo mocht hij schrijven en via de telefoon schaak spelen met een vriend. Daarna werden de vensters van zijn ka- met planken dichtgespijkerd en mocht hij slechts drie boeken behouden: over schaken, een tweede over de theorie en de praktijk van het commu nisme en een derde over yoga-oefe- ningen, dat hij op weg naar zijn stand plaats in Peking ergens had gekocht. „Het laatste boek bleek mijn redding te zijn", zo zei hij. In de kleine ruimte verrichtte hij dagelijks twee uur yoga- oefeningen, die er niet alleen toe bij droegen dat hij in goede lichamelijke conditie bleef, maar ook een kalmerende invloed hadden als de afgeslotenheid hem te veel werd en hij in paniek dreigde te raken. Het voedsel was karig: een ontbijt met zwarte koffie en roereieren, en maal per dag vlees bij het eten, ge woonlijk 's avonds. Boter of fruit heeft hij al de tijd niet gezien. Een maand nadat zijn ramen \v dichtgespijkerd kreeg Grey van zijn be wakers toestemming om een uur de vensters open te houden. Tijdens zijn gevangenschap kreeg hij last zijn maag. Nadat hij een dokter op be zoek had gehad, kreeg hij een grotere kamer. Hevig vuur van sluipschutters dwingt de Britse troepen tot een „tijgersluipgang" in de straten van Belfast. Een beeld van de hevige gevechten van zaterdag en zondag. soldaat gedrukte bevelen bij zich, waar op precies staat bij welke gelegenheid hij moet schieten. Sommige van hen die het begin af in Noord-Ierland zijn, vragen zich af. waarom deze orders nu pas schriftelijk uitgegeven zijn. De opdracht van het leger om te helpen bij het herstel van de orde met zo weinig mogelijk geweld is zeer betrekkelijk. Twee maanden geleden betekende „met weinig mogelijk geweld", strenge ge zichten en krachtige taal. Daarna be tekende het- gas en oproereonheden., J4u houdt het in, dat er in bepaalde geval len geschoten mag worden. De volgénde stap zou dart heb insteHeil in de staat van beleg in Noofd-IerlarfÖ kunnen zijn. Politiek gezien zou dit ech- ?en ramp zijn en officiële kringen zijn er dan ook sterk tegen gekant. Maar we de lijn der gebeurtenissen zien: strenge gezichten tot het gebruik van vuurwapens, dan zou de staat van beleg toch weieens werkelijkheid kunnen wor- Copyright- The Guardian. STOCKHOLM (Renten Het tech nisch instituut van Stockholm heeft van daag de wat het noemt waarschijnlijk zwaarste ondergrondse kernexplosie ooit teweeggebracht, geregistreerd. De proef moet genomen zijn in het- gebied van het Russische eiland Nova Zembla. De explosie had een kracht van vijf .megaton (vijf mil joen ton tnt). (Van onze speciale verslaggever J. Spitz ROME Kardinaal Döpfner van Mün- chen heeft gisteren op de eerste bijeen komst van de buitengewone bisschop pensynode ervoor gepleit, dat het begin sel der bisschoppelijke collegialiteit op zijn theologische waarden nader bestu deerd moet worden door de internatio nale theologencommissie, die vorige week voor het eerst in voltallige zitting bijeen was. Als dit voorstel door de synode aan vaard wordt, betekent dit, dat het vraag stuk in een studiecommissie terecht komt die volbmoen onafhankelijk staat, zowel ten aanzien van de bisschoppen als ten De internationale theologencommissie, waarin de verschillende theologische stromingen van de Kerk vertegenwoor digd zijn, heeft bovendien de mogelijk heid om deskundigen aan te trekken uit de hele wereld: theologen en niet-theo- logen, katholieken en niet-katholieken. Door de interventie van kardinaal Döpfner kan het mogelijk worden,-dat de hele christenheid zich op dit och ook oecumenische knelpunt gaat beraden. Kardinaal Döpfner deed zijn voorstel op verzoek van de gehele Duitse bis schoppenconferentie, waarmee zijn vraag in waarde steeg. De Duitse bisschoppen missen in het voorbereidende thema voor de synode, dat in mei aan alle bischop- penconferenties ter wereld ter bespre king was toegestuurd, ten enen male het theologische fundament dat vaticanum-II over de bisschoppelijke collegialiteit in zijn constitutie over de Kerk had opge nomen, waarin het hoogste gezag in de Kerk wordt genoemd: dat van het bis schoppencollege tezamen met de paus. Het was voor de samenstellers van het schema kennelijk de bedoeling, het den ken over het collegialiteitsbeginsel in de Kerk terug te schroeven tot de normen vóór het tweede Vaticaans concilie, :ich beperken tot enkele lieve Woof- den over „broederlijke eenheid" en der gelijke. Aan de eerste bijeenkomst van de bis schoppensynode namen 139 leden deel. Ook Paus Paulus was de hele ochtend 'bij de' 'Besprekingen -aanwezig. Hij zag ROME (KNP). De Paus en de curie vinden een gesprek met de solidaire of zoals zjj zeggen „protest priesters" ongewenst omdat versehillende van deze priesters met hun bisschoppen overhoop liggen, hun visies te ver gaan en een gesprek door velen zou kunnen worden uitgelegd als een instemming met de beweging van de solidaire priesters Dit heeft de leiding van de priesters, die momenteel in Rome voor een vergadering bijeen zijn, meegedeeld naar aanleiding van het gesprek dat zondagmiddag met pater Tucci van Civilta Cattolica namens kardinaal staatssecretaris Villot heeft plaatsgehad. Kardinaal Villot had zaterdagmiddag reeds de brief, die de priesters 's morgens naar de Paus hadden gestuurd bij de Paus gebracht. De kardinaal liet zaterdagmiddag de priesters al weten „dat de Paus, na voor God te hebben over wogen wat in het belang van de hele Kerk het best kon worden gedaan", het betreurde de priesters zelf niet te kunnen ontvangen vanwege het particuliere karakter van hun bijeenkomst. Hij had het wel willen doen, maar het kon nu eenmaal niet om verschillende redenen. Er bestaat nl. spanning tussen verschil lende priesters en hun bisschoppen. De Paus zou met deze bisschoppen in conflict komen al hij de priesters ontving zonder zijn collega's te hebben geraadpleegd. De Paus zal echter met belangstelling de resultaten van de priesterbijeenkomst afwachten. De priesters zelf zijn teleurgesteld over het ahtwoord van de Paus of van de curie, dat weet men niet precies. Van de andere k3nt beschouwen zij het gesprek met Tucci als een positieve stap, vooral omdat het Vaticaan zo snel heeft (Van c correspondent UTRECHT De Utrechters staat een zelfde monsterproces te wachten als het Amsterdamse maagdenhuisproces. 52 studenten die maandag 6 oktober de cu ratorenkamer in het administratiecen trum van de Utrechtse universiteit aan de Kromme Nieuwe Gracht binnendron gen en die bezetten om er later door de politie weer te worden uitgehaald, zul len in drie extra-zittingen van de politie rechter worden gevonnist. De zittingen zullen worden gehouden op 10, 12 en 13 november. De beschuldi ging is lokaal-vredebreuk. Als politie rechter zal optreden mr. D. van Zeben, als officier van justitie mr. F. G. Wüs- tenberg. Er is besloten tot deze drie extra-zit tingen om zoveel mogelijk te voorkomen dat de afhandeling van de normale straf zaken zou worden opgehouden. (Van onze correspondent) PARIJS Een ontevreden midden stand heeft gisteren in het Parijse Pare des Princes een vergadering gehouden r 20.000 mensen aanwezig waren. Na afloop wilde een deel van de betogers, aangesloten bij een splinterafdeling, voor directe actie de straat op, maar de de monstratie was verboden. Een kilometer door de straten 1 i de voorstad Boulogne ging alles goed maar toen de demonstranten bij de porte De I Saint Cloud waren aangekomen, ont stond een botsing met de politie die char- j geerde. Er werd flink gevochten waar bij tien gewonden vielen aan de kant van de betogers. Een agent kreeg een stuk I hout in zijn gezicht en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Een autobus werd omvergeworpen waardoor een monsteropstopping in geheel West-Pa- Er vielen tijdens de demonstratie enkele gewonden, van wie enkelen hier op hulp wachten. rijs ontstond die tot maandagavond acht uur heeft geduurd. Een van de eisen van de middenstan ders is, dat een eind zal worden gemaakt aan het bouwen van supermarkten waardoor de kleine winkeliers in het ge drang komen. er moe en ziek uit. Hij heeft niet het woord gevoerd, wel onderhield hij zich tijdens de koffiepauze met verschillende deelnemers. Rapport De bisschoppen hadden zaterdag een rapport ontvangen, waarin kardinaal Seper, voorzitter van de congregatie voor de geloofsleer, een samenvatting gaf van het voor velen onaanvaardbare ontwerp- schema over het collegialiteitsbeginsel. Zijn rapport bleek een geheel andere toon te hebben. Kardinaal Seper bena drukt de verantwoordelijkheid van de lokale kerken en geeft een theologie van het collegialiteitsbeginsel. Voor kardinaal Alfrink was dit voldoende reden om zijn interventie over het ontwerpschema te laten vallen, als de tekst van kardinaal Seper uitgangspunt van discussie gaat worden. Van de elf interventies was die van de maronitische patriarch Meouchi opval lend. Hij raadde de latijnse kerk van het Westen aan, de vormen van collegiaal bestuur te bestuderen, zoals de oosterse kerken die kennen. Wellicht zou dit een welkomen hulp betekenen, om uit de juridische en theologische impasse te ge raken waarin het westen nu al sinds de derde eeuw over het gezagsvraagstuk in I de Kerk verkeert. J Kardinaal McCann van Kaapstad hield een pleidooi voor vrijheid van den- I ken en handelen in de lokale kerken. „Hij wees hierbij op de vaak zeer onder scheiden problematieken. waarvoor de kerken in de verschillende delen van de wereld staan en die voor andere gebie den soms niet invoerbaar zijn. Hij vroeg „zoveel vrijheid van denken en handelen als met behoud van de eenheid van de wereldkerk maar mogelijk is". ..De bis schoppen zijn", aldus kardinaal McCann. ..broeders in het gezag. Dus ook initia tiefnemers, en niet louter uitvoerders van het centrale gezag in Rome. „De Kerk is een hiërarchische eenheid van lokale kerken met de kerk van Rome als middelpunt" Rem Remmende geluiden kwamen vooral van kardinaal Visjinski uit Polen, die meende dat de synode zich niet meer op punten moest gaan bezinnen, die in het tweede Vatikaans concilie reeds aan de orde waren ge.weest. De synode immers, Jvtaat-niet boven het concilie,"noch-boven de paus. „Het gaat nu niet om theolo gische praat, maar om een getuigenis -van'"de"waarachtige eenheid' vhn de' Kerk. Dat heeft de wereld van vandaag nodig", aldus de kardinaal. De Poolse aartsbisschop vergeet hiermee kennelijk, dat het vraagstuk van de collegialiteit in het kerkelijke gezag na Vaticanum-II in de mist is blijven hangen; iets dat zich steeds weer wreekt, getuige de gezags crisis waarin de Kerk sinds enkele jaren verkeert. De Engelse kardinaal Heenan achtte de tijd nog niet rijp om te theologiseren over het collegialiteitsvraagstuk. Hij vindt het beter om met de praktische problemen te beginnen en dan maar te zien wat het gezamenlijke overleg waard is. Misschien dat later het collegialiteits beginsel ook theologisch bestudeerd kan De totaal indruk van de eerste zittigs- dag van de bisschoppensynode, waarop elf bisschoppen het woord voerden, is gunstig. Kardinaal Suenens, naar wiens interventie iedereen uitziet, zag van zijn spreekbeurt af. Hij zal later in de week het woord voeren. Als de kardinalen Döpfner, Alfrink en Meouchi gelijk krij gen, kan de synode tot goede resultaten komen. Er zal nog twee dagen over de theologische kant van het collegialiteits vraagstuk geïntervenieerd worden. Het ligt in de bedoeling dat de meer prak tische zaken in de zogenaamde circuli minores besproken worden, dit zijn de middagbijeenkomsten in kleine groepen, samengesteld volgens taalgebruik. (Ongecorrigeerd). 250 GEVALLEN DEN HAAG (A.N.P.). Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds heeft in onge veer 250 gevallen de erfgenamen van overleden gepensioneerden gevraagd abusievelijk te veel betaalde pensioenen terug te betalen- Het betreft hier in totaal een bedrag van circa 90.000 gulden, aldus heeft de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. C. van Veen, in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden F. A. A. M. Fievez en mr. G. A. A. M. Boot (beiden KVP) meegedeeld. De verzoeken om terugbetaling hebben zowel betrekking op gevallen van door betaling van pensioen na overlijden, als op te hoge betalingen bij het leven van de gepensioneerden. Thans wordt in het algemeen nog een pensioenibetaling ge daan indien een overlijdensbericht na de negende van de maand binnenkomt. Wanneer het Pensioenfonds over een eigen computer beschikt en niet meer, zoals thans, gebruik moet maken van een computer van een servicebureau zal deze datum naar later in de maand kunnen worden verschoven. De situatie bij het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds is nog niet geheel be vredigend, maar het gaat te ver om te spreken van een kennelijk nog steeds onbevredigende organisatie van de werk zaamheden, aldus de staatssecretaris. Veel nieuw personeel heeft nog te weinig ervaring of is niet voldoende deskundig. Minister Den Toom van Defensie zegt dat er zich in ons kleine land atoomwapens bevinden. Niets nieuws overigens, want het is door het par lement getolereerd dat de Amerikaan se troepen in ons land zich laten vergezellen door atoomkoppen. Maar nu komt het. Verschillende Sherlock Holmesfiguren in het zuiden des lands zyn gaan speuren naar de koppen, waarbij steeds verschillende duistere plekjes op Neerlands bodem genoemd werden. Met die wetenschap stapte men ijlings naar Den Toom, maai hield zijn mond. Geen ja of nee los te trekken! Maar welk een filosofie zit daar aan vast? Zoveel plaatsen x de atoomkoppen moeten liggen zijn er niet. Door telkens plaatsen te r men waar de koppen zich niet be vinden, komt men vandaag of morgen toch tot een concrete plaatsbepaling der atoomwapens. Volgens de minister is er geen opslagplaats in Hellendoorn. Angst en onrust kon men hier niet hebben, vandaar misschien deze ont kenning. Maar de sluwe Holmes- figuren gaan verder. Uit staatsveilig- heidsoverwegingen zal men op enkele medewerking van de regering niet behoeven te rekenen. Welk een i sternatie zou ontstaan als deze „detectives" via een anonieme tip van een Amerikaanse militaire topfunctio naris te horen kregen dat er onlangs enkele koppen zijn gedeponeerd in het schuurtje achter in de tuin bi) onze minister. Misschien weet de mai niets van af. maar feit is dat hU met Toomeloze vaart zijn mond dicht schroeft. Geen ja of nee. De Russen gaan een ruimtestation fabriceren. Daarna zdl men va deze wonderlijke ruimtehalte alle ogen haarscherp richten op Mars, de planeet ivaarop onze „kameraden" het gemunt hebben. Niets vreemds, want Mars is toch immers de Rode Planeet. Mars voor de Russen, de maan de Amerikanen. Blüft voor de Chine zen alleen de aarde over. De Raad van Elf heeft het aai stok gekregen met Ridder van Rap- pardMaar deze voelt zich niet Gorkumse veld geslagenNog minder uit het veld gewipt. Maar, Ridder, remember, remember de 11de vember. In Duitsland is de honderdste Starfighter verongelukt. Een mijlpaal. Niet alleen in de tragedie hieromheen, maar ook in de geldlade van de be treffende minister. Eenzevcnde de Duitse Starfightervloot is niet meer. 53 piloten zyn niet meer. De Duitse liberale studentenbond wrijft zich in de handen. Toch zeker een pracht vorm van ontwapening, vin den zij. Bovendien, op deze manier kan je geen oorlog winnen. Na een dringende roep om hulp heeft de Utrechtse politie ten behoeve van een 31-jarige alleenwonende secretaresse een vos gekooid tn keuken van haar flat. De politie werd gewaarschuwd, dat in de flat een rondliep die de hele keuken overhoop haalde- Toen de dienaren Hermandad arriveerden constateerden zij de aanwezigheid van mini-dierentuin, waarin een l constrictor, een Japanse sierrat, i vliegende hond, enkele papegaaien, een Japanse nachtegaal, een grijs konijn, twee muizen en een reeks opgezette spinnen en slangen plaats hadden gevonden. In de keuken kuierde, zoals in het proces-verbaal stond opgetekend „Lowieke de Vos" rond, plus een stel konijnen, die de langstaart kennelijk op de kast hadden gejaagd De politiemensen traden als handige dompteurs op: maakten een lekker hapje klaar wisten de vos in de kooi te lokken. De vrouw vertelde dat zy 's middags in Drente was geweest en daar voor 125 gulden de hand op „Lowieke" had gelegd. Daar de vos zo'n kabaal heeft gemaakt is de vrouw van plan het beest te verkopen. De plaatselijke politieverordening verbiedt alleen het houden van varkens. Gehoord: M. McLulian (Amerikaans filosoof): Sophia Loren verhoudt zich tot Twiggy, als een Rubensschilderij tot een röntgenstraal. H. MacMillan (Britse ex-premier): met Kroetsjcf gaat het momenteel zeer goed en hij krijgt een beter pensioen dan ik. P. de Graaf (Tesselse hotelhouder): er is aan de nudisten geen geld te verdienen, want ze hebben geen C. den Hartog (hoogleraar voedsel bereiding): een van mijn stellingen is, dat de meest liefhebbende vr het eerste weduwe is.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5