Dienstweigeren „TAFELTENNIS TELT IN HET MILITAIRE APPARAAT NIET MEE' Ballonnen in de lucht voor brug op de grond Gastenboek Achterveldverdediging ARGOS niet al te sterk Zeskamp NCRV-tv in de Sassenheimse AUDI-hal Afgezwaaide Ed v. d. Berg kan zich nu weer volledig inzetten voor Scylla SKODA oF DINSDAG 14 OKTOBER 1969 PAGINA 3 Gisteren is te Zwammerdam (Alphen a.d. Rijn) met- veel feestelijk vertoon de nieuwe provinciale brug over de Oude Rijn door gedeputeerde dr. Eij- sink officieel in gebruik gesteld. De brug komt in de plaats voor de stok oude brug, die het moderne verkeer in de weg stond. De schooljeugd, die toch al een vrije dag had vanwege prins Constantgn, uitte haar vreugde op de voor dit soort gelegenheden ge- eigende wijze. Het was een bont en „luchtig" schouwspel. Voor de Leidse kantonrechter Vier taxichauffeurs „staken fikkie" in Alberts Corner DEN HAAG/LEIDEN Vier Haagse taxi-chauf- feurs van 43 t,m 4!) jaar oud gaven voor de Leidse kantonrechter volmondig toe, dat zij destijds inder daad in „Alberts Corner" samen een krant in brand hadden gestoken. Omdat zij bij hun „kwa jongensstreek" door de po litie gealarmeerd door een der kelners) vrijwel op heterdaad werden be trapt, konden zij dit overi gens moeilijk ontkennen. Een excuus viel er ook niet Nixon zal het nog waar moeten ma- Hij zou de Vietnamese oorlog wel aan een eind helpen, maar hel kan nog even duren. Intussen vinden steeds meer Amerikanen het zinloos worden, dat hun jongens daar sneuvelen voor een verloren zaak, toch gaat het sneu velen door. Die jongens kunnen niet weglopenze staan onder de krijgs tucht, zoals dat dan heet: deserteer je, et vaderland je nooit weer pr wf$len ni'ei dat het bo zÏÏÏ- Ei loos was, toen ze gingen. Ze hebben Zirh destijds- OOI: niet ,t hun oproepvigèTèiiarf' kon hebben met een Befehldat wel wat leek op andere „Befehlen", waar over ze hadden gehoord en die nooit hadden mogen worden opgevolgd (van Defregger konden ze nog niets ge hoord hebben, enkel van Eichmann en dat was een schurk). Befehl ist Befehl" klinkt bovendien heel anders dan „Order is order". Ik wil maar zeggen: voor je het weet, knn je als burger van een machtig land naar de verste uithoeken van de aarde worden getransporteerd om op drachten te vervullen ivaarvan nog juist niet de helft plus één van je landgenoten de onzin kan inzien. Zo dra die helft plus één is bereikt hoeft het opeens niet meer en zijn er per vergissing nogal wat jonge mensen gesneuveld. Het griezelige is dat sneuvelen niet ongedaan te maken is en dat er tel kens weer nieuioe generaals hun oplei ding voltooien en tof de konklusie ko men dat weer ergens anders, liefst ver weg, het vaderland of de vrijheid wordt aangevallen; dan begint het sneuvelen opnieuw. Er zijn mensen die deze problematiek al op jonge leeftijd beseffen en hun houding bepalen: ze worden princi piële dienstweigeraars en in ons land ook als zodanig erkend, als ze duide lijk kunnen maken dat hun dienstwei gering voortkomt uit onoverkomelijke gewetensbezwaren. Hun aantal neemt hand over hand toe, maar ia nog maar een uiterst klein percentage op het to tale aantal van dienstplichtigen. Ze weigeren vaak ook niet elke vorm van dienstplicht: velen zouden zich van harte laten indelen in een internatio nale politiemacht dat zijn bevelen en kel van de UNO ontvangt, of enkele jaren desnoods, en ver weg desnoods, uan ontwikkelingshulp willen gaan doen. Maar ze kunnen niet meer „door het vuur gaan" voor een regerings- politiek van één bepaald land, dat al is het dan het lieve vaderland de zaken vaak erg eenzijdig, onvolle dig en onjuist beoordeelt, waarbij nog al eens de volgende ploeg ministers de fouten van de vorige ploeg ongedaan irobeei:t te maken. dis Két hu nog enkel fouten zijn betreffende de BTW of AOW alia „niet weer zo stom zijn" zeggen dan maar het kunnen ook fou ten zijn betreffende de ABC (atoom-, bacteriologische- en chemische wa pens)! Ziet U, dot raakt niet enkel de porte monnee, daar kan echt het geweten geraakt worden. Kan geraakt worden f Ja, kan Het is blijkbaar niet e kende zaak dat de meesten daarbij hun geweten raadplegen. Of zouden alle dienstwillige dienstplichtigen er serieus een gewetenszaak van maken of zij in dienst van een particuliere staat, van eigenlijk dan toch het par ticuliere belang, zich onder de krijgs tucht mogen plaatsen om uit te voe ren wat het staatsbelang ook van hen zal vorderen Een wonderlijke zaak vind ik het wel. dat de expliciete kristenen, die zondag op zondag hun kristelijk geweten la ten vormen, zo weinig gewetensbe zwaarden op dit gebied voortbrengt. Vele kristenen voelen hun geweten bezwaard door trouwende priesters en kerkgrenzen overschrijdende ambts dragers. Zij kunnen dat allemaal maar moeilijk slikken. Bij een vergelijking van de waarden die ze al <ian niet slikken, moet ik dan toch wel onicillekeurig denken aan de bijbelse gelijkenis die spreekt over het uitziftem van de mug en het verzwelgen van de kameel! Een ABC- kameel! Deze gedachten kwamen bij me op, toen ik het bericht las over een In formatiecentrum Dienstweigeren Lei den, dat iedere 2e en ie dinsdag van de maand is geopend van 19.00 tot 21.00 uur, Noordeinde 5 in Leiden. Niet helemaal overbodig naar het mij voorkomt. LEIDEN Na een succesvol begin (13- 13 winst in de eerste set) verloor Argos zaterdagavond de uitwedstrijd tegen Delta uit Zwijndreeht met 3-1, hoofdza kelijk doordat de Leidse dames in rie achterveldverdediging teveel fouten maakten. In de eerste set kwam dit ge brek van het Leidse team nog niet direct aan het licht, omdat in deze fase van de strijd de Argos-aanval de sissers in de verdediging behoorlijk wist te compeii- Maar toen Delta in de tweede set dit zwakke punt in de Argos-ploeg had ont dekt, was het spoedig met het Leidse overwicht gedaan. Met ruim verschil, 15- 88 schreef Delta de tweede set op haar naam en voegde daaraan een even dui delijk 15-9 winst in de derde set aan toe. Opmerkelijk waren in deze twee sets ook de vele fouten, die de Argos- speelsters maakten bij de opslag, terwijl vooral in de derde set de set-ups meer malen te wensen overlieten. Eerst in de vierde set kwam er weer meer lyn in het spel van Argos, maar de fanatiek spelende Zwijndrechtse ploeg liet zich de winst niet meer ontnemen en won de wedstrijd met 3-1 door de vierde set met 15-12 winnend af te sluiten. (Van onze correspondent) SASSENHEIM De bekende NCRV- zeskamp, die zaterdag 8 november a.s. 10.20 uur 's avonds „life" wordt uit gezonden voor de televisie, wordt gehou den in de grote Audi-hal van Hart Nlb- brig Greeve aan de Warmonderweg te Sassenheim. De hal, die byna vierdui zend m- meet, is qua outillage bijzo"der geschikt voor dit evenement. gens, en moet op donderdag 6 november ontruimd zijn. Wat naar buiten kan gaat enkele dagen naar buiten, voor zove niet mogelijk is, vindt opslag plaats in een speciaal gehuurde bollenloods die thans i.v.m. afloop van het bollenselzoen leeg staat. Donderdag 6 november komt er een ploeg van 60 man technisch per soneel om voorbereidingen te treffen, o.a. voor de bouw van de tribunes. Dat de zeskamp te Sassenheim plaats vindt is os. een gevolg van de goede relaties van de NCRV met Hart Nib- brig Greeve. Zo was er voor enkele jaren geleden een bromfietsrit, en afge lopen zomer een vermoeidheidstest voor auptomobilisten, waarbij voor de radio uitzending hieraan verbonden NCRV en Hart Nibbrig Greeve nauw samen werkten. Over de inschakeling van plaatselijke verenigingen etc. kan nog niet worden gepubliceerd daar de besprekingen hier over nog gaande zijn. Wel kan met ze kerheid worden aangenomen dat de be kende plaatselijke Drumband „Adest Mu8ica", met haar fraaie uitrusting dewerking zal verlenen. Onderzoek naar behoefte aan sportaccommodatie tas .«T"£ ZOETERWOUDE In zijn vergadering van augustus 1.1. nam de gemeenteraad van Zoeterwoude het besluit de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten op te dragen een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan sportaccommo daties. Dit is inmiddels op gang geko men. Voor a.s. donderdag 16 oktober is er om 19.30 uur een bijeenkomst be legd in „Ons Huis." Hierop zijn de sport verenigingen en organisaties uitgeno digd om met de personen die met het onderzoek zijn belast van gedachten te wisselen en gegevens te verstrekken. (Advertentie) Leidse dammers zakten naar de vijfde plaats LEIDEN Een volledig LDV is het niet gelukt het Amsterdamse VAD var de eerste plaats te verdringen. Het dui kelde zelf naar de vijfde plaats en za zeker nog enkele overwinningen moeten behalen wil het niet terugvallen naar de Nat. Hoofdklasse. Huisman verzuim de een grote combinatie uit te voeren, die hem zeker de remise had gebracht. te Wel r 1 be tuiging van spijt voor zo'n moment van onbezonnen heid. Vooral spijl, omdat u ieder een boete van f 15 zullen moeten neertel- Baldadigheid Zowel de kantonrechter, W. de Koning, als de officier van Justitie, mr. J. Wessel, gaven gisteren uiting van hun spijt, dat de maximum straf voor baldadigheid slechts f 30 bedraagt. Zy zeiden dit met betrekking lot drie 19-jarige metselaars uil Noordwijk. Het drietal was ergerlijke baldadigheid ten laste ge legd. In de nacht van 24 augustus j.l. hadden zij zowel op de Zeeweg als in de Pickéstraat tegen di verse lantaarnpalen staan schoppen, zodat de verlich ting onklaar raakte en eveneens tezamen 'n ijze ren paal met een f aat- naambord krombo' Alle drie gaven zij e fei ten volmondig tc even als het feit, dat zij destijds per man ca. 10 glazen bier hadden gedronken. De officier in zijn requisi toir: „Een ergerlijk geval van baldadigheid", 't Soeet hem dat hij tegen het drie tal slechts f 30 subs. 6 da gen kon eisen. „U boft, dat de wetgever de maximum boete voor deze vorm van baldadig heid nog niet heeft ver hoogd en ik dus ook aan f 30 gebonden ben", kre gen de verdachten van de kantonrechter te horen. Zij zwegen in alle talen En reageerden evenmin toen de kantonrechter hierna nog zei: „U zult in ieder geval nog wel een flinke schaderekening van de gemeente gepresen teerd krijgen." Slip Een 27-jarige verkooplei der uit Leiderdorp stond terecht, omdat hy met zyn auto op de Engelendaal te Leiderdorp het verkeer In gevaar had gebracht. Hij raakte namelyk met hoge snelheid In een slip en ramde als gevolg hiervan een in de berm staande verkeerapaal. „De rechterweghelft was opgebroken en daarom werd het verkeer middels verkeerslichten over één baan geleid. Toen ik aan kwam rijden sprong het licht onverwacht op rood en doordat ik toen krach tig remde raakte ik in een slip", zo luidde ongeveer verdachtes lezing van het „II zag. dat de weg was opgebroken en desondanks reed U toch circa 100 km per uur. Dat is toch meer dan erg", verweet de kan tonrechter verdachte. „Zo hard id ik niet. Hoe komen de etuigen aan die 100 km/v aldus verdach tes bescl >id. De officier kwam al met al tot de conclusie, dat verdac te een levensge vaarlijk risico had geno men en eiste zowel een geldboete van f 100 subs. 20 dagen als de voorwaar delijke ontzegging der rij bevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Nadat verdachte uiterste clementie had bepleit, liet de kantonrechter het dit maal nog bij een geldboete van f 150 subs. 30 dagen en een ernstige waarschu- Ook Varkevisser had geen verweer te gen het sublieme spel van Tony Sy- brands, die een machtig eindspel in zijn voordeel besliste. De vijf laatste borden verzamelden 6 punten. De enige LDV'er die voor de volle winst zorgde was Bob Nuys. Reeds in de opening raakte Stahl- berg een schijf achter. Ondanks moedig volhouden moest ook E. Bronstring na 6% uur spelen capituleren. Zes partijen eindigden in remise. De ged. uitslag luidt: T. Sijbrands (VAD I)C. Varkevisser (LDV I) 2—0, P. van Heerde—E. P. Bronstring 20. H. BeekeJ. H. van Leeuwen 11, A. de DoopW. Heems kerk 11, J. MetzA. J. Huisman 20. H. van WesteriooF. W. Ong 1—1, M. StahlbergB. Nuijs 0—2, W. C. Beeke H. de Koning 1—1, H Werner—W. Kleijn jr. 1—1, H. Smit—H. T. van Win kel 1—1. Uitslag 12—8. De overige uitslagen luidden in de Ere- klassea Tw. Eerste—VAD 2 13—7, Hui- zumExcelsior 128. DGZHuissen 11—9. De stand na drie ronden is: 1 VAD I 6 pnt, 41-19 bordpunten, 2 Tw. Eerste 6 p, 39-21, 3 Huissen 4 p, 34-26, 4 DGZ 3 p. 27-33, 5 LDV 2 p. 32-28, 6 Huizum 2 p. 29-31, 7 Excelsior 1 p, 24-26, 8 VAD II 0 p, 14-46 bordpunten. Uitslagen Nat. Hoofdklasse: RDGHet Oosten 911, PhilipsConstant 1010. BDV—DCIJ 8—12. Almelo— DCT 10-10. De stand luidt: 1 DCIJ 6 p, 42-18 brdp. 2 Het Oosten 5 p. 36-24, 3 RDG 4 p, 31- 29. 4 Philips 3 p. 29-31, 5 Almelo 3 p. 25-35, 6 Constant 2 p. 29-31, 7 DCT 1 p, 22-38. 8 BDV 0 p, 26-34 brdp. nog even- de nieuwe komt! -|- zet maar plus achter skoda LEIDEN Scylla's derde man Ed. v. d. Berg ligt lui achterover in een tuinstoel. Terwijl de zon nog „gemeen" steekt en zich niet schijnt te storen aan het feit dat de zomer al weer enkele weken geleden de wijk heeft moeten nemen, probeert de Heemstedenaar vertrouwd te raken met de Nederlandse wetskennis. Het overhemd losjes rond het overigens ontblote bovenlijf, het pilsje binnen handbereik, zo neemt de 22-jarige Heemstedenaar - „Zo'n studie rechten is echt niet zo taai als men wel denkt. Je moet het zelf attractief maken" - af en toe een rechtsregeltje mee. De boeken gaan dicht als we over tafeltennis gaan praten. Even trekt hij een wat pijnlijk gezicht. „Ik heb deze week weer wat aan conditietraining gedaan," zegt hij ter verduidelijking. ARGOS-VK.Amsterdam 3-0 Voor eigen publiek revancheerde Argos zich gisteravond in de Vijf Mei Hal. Het Amsterdamse V.K. Amsterdam werd eenvoudig overspeeld en kon met een 3-0 nederlaag de terugreis aanvaarden. De wel enthousiast spelende, maai' op het punt techniek duidelijk tekort ko mende Amsterdamse dames hebben Jo- sien v. d. Broek c.s. geen moment kun nen bedreigen. Vooral in de eerste en derde set was de Argos-aanval niet af te stoppen door de Amsterdamse verdedi ging en met de voor zich sprekende cij fers 15-5 en 15-3 won Argos deze twee sets dan ook bijzonder gemakkelijk. Alleen in de tweede set kreeg de strijd een wat spannender karakter, doordat Argos zich in deze set wat experimenten veroorloofde, die echter niet allemaal goed uitpakten. Maar op het beslissende moment was een seintje van coach Henk Kleingeld om safe te spelen voldoende om ook deze set in winst om te zetten: 15-12. Maar ook in deze wedstrijd kwam herhaaldelijk weer het zwakke punt van Argos, de verde diging, duidelijk naar voren en op dit onderdeel zal het Argos-team nog hard moeten trainen wil het tot de top van de hoofdklasse kunnen doordringen. KDC overrompelt medekandidaat voor de damtitel Na de 3e ronde heeft K.D.C. haar posi tie op de ranglijst gehandhaafd. Mede- kandidaat voor de titel H.D.C. was niet bij machte K.D.C. haar wil op te leggen. De twee Leidse clubs D.C.L. en L.D.V2 wisten beiden een ovenvinying te boe ken. D.C.L. boekte zijn eerste 2 punten op het Alphense A.D.C., dat nu op de laatste plaats belandde. De reserves van L.D.V.3 hadden geen moeite met W.D.G. dat nog steeds niet best draait. De eerste klasse wedstrijden worden ge kenmerkt door een felle strijd. R.D.C. mocht de handen dicht knijpen met het gelijke spel tegen O.G.B. Zowel van O.G.B. als van R.D.C. was dit al het tweede gelijke spel. In de tweede klasse verspeelde Kijk Uit zijn eerste punten. Tegen H.D.C. werd met 11-9 verloren. Ook Leiderdorp was in eigen huis niet zo strqdwaardig te gen Samen Sterk. De verwachtingen waren toch wel dat Leiderdorp zou trach ten het verloren gegane terrein te her- De ged. uitslagen: Hoofdkl.: K.D.C.- H.D.C 14-6; D.C.L.-A.D.C. 13-7; W.D.G.- L.D.V.2 6-14; eertse klasse: O.G.B.- R.D.C. 10-10: Tw. Klasse: A.D.C.2-R.D.C. 2 13-7; L.D.C.-Samen St. 8-12; Kijk Uit- H.D.C.2 9-11. PROV. HOOFDKLASSE De uitslagen van deze week luidden: D.D.V.-Charloi8 12-8; D.L.O.-Alblasser- dam 11-9; S.W.Z.D.V.-M.D.V. 9-11; Go- na-P.D.V. 9-11; Rijswijk-De Burcht 10- 10. De stand is na 4 wedstrijden 1. P.D.V. 8 p.; 2. D.D.V. 6 p.; 3. Gona 6; 4. M.D.V. 6; 5. D.I.O. 4; 6. S.W.Z.D.V. 3; 7. Rijs wijk 3; 8. Alblasserdam 2; 9. De Burcht 2; 10. Charloia (X Eds conditie is niet al te best. De pe riode als militair die hij juist deze week lieeft afgesloten, verklaart veel, maar toch niet alles. Het „ouwe stompenfeest" dat kortgeleden gevierd is lieet't heel wat alcohol door de aderen doen stromen, maar hoe was het in de maanden die daaraan voorafgingen? Ook toen was Eds conditie niet al te best. Ed: „Als je volleybalt of badminton speelt, krijg je veel gelegenheid om te sporten. Overal is echter te merken dal tafeltennissen niet meetelt en zeker niet in 't militaire apparaat. Eigenlijk is het raar dat er geen militair tafeltennisteam bestaat. Je hebt dan wel een kampioenschap, maar als je ziet onder welke omstan digheden je moet spelen. Een kleine ruimte en een netje zondei touw. De spelregels moesten vaak nog» uitgelegd worden. Aan conditietraining kom je bijna niet toe. In Middelburg waar ik eerst gelegerd was werd ik in ieder geval nog goed geholpen. Ik slool me aan bij een tafeltennisvereniging, zo dat ik tenminste nog eens een partijtje kon spelen. In Schaarsbergen bij Arn hem had ik daar helemaal de kans niet toe. Om vijf uur had je je kantoorwerk achter de rug, maar hoe is het, 's avonds krijg je dan nog allerlei klusjes op te knappen." b.v. niet uitstekend voor conditie training „Je komt er af en toe wel toe, maar als je het niet combineert met tafelten nissen heb je er nog niets aan. Je slaat de eenvoudigste ballen nog mis. Het enige wat ik geleerd heb is een uitbrei ding van mijn drankmogelijkheid." i en neer reizen Ed v. d. Berg is „als 's lands verdediger" niet helemaal verstoken gebleven van 'i tafeltennissen. Naast zijn competitie wedstrijden reisde hij in de week op en neer van Schaarsbérgen naar Leiden. Een kostbare aangelegenheid, die bo vendien ook heel wat inspanning vereist. Ed v. d. Berg bleef desondanks in Scyl la's hoofdmacht. Er werden van^hem geen wonderen verwacht. Ed, die pas als 15-jarige serieus is gaan tennissen cn via Togido en AMVJ bij Scylla verzeild raakte, wist dat hij geen positieve score «OU opbouwen. Als zijn teamgenoten op beslissende momenten maar op hem konden rekenen. En in dat opzicht stelde hij Gerard Bakker en Bert v. d. Helm niet teleur. In het Nedlloyd-gebouw in Amsterdam voelde Ed de last, die op hem drukte toen hij als laatste achter de tafel ver scheen. Tegenover hem stond Carel De ken. Scylla leidde met 54. Een gelijk spel was binnen, maar de Leidenaars wilden meer, zij wilden een goede uit gangsbasis voor het returnduel in Lei den. Ed moest dus winnen. Ogenschijn lijk hulpeloos nam Ed zijn plaats in. Nerveus de haren voor het gezicht weg- kend, begon hij zijn wedstrijd, die een ware openbaring zou worden. Van de Berg liep op spectaculaire wijze weg van zijn tegenstander. „Juist in zulke partijen ben ik bijzonder sterk. Dan kun nen de jongens op mij rekenen," zegt Ed nu.' Ook nu nog is Ed v. d. Berg niet die intimiderende figuur, zoals Bert Onnes. Ed over de meervoudige Ne derlandse kampioen; „Bert Onnes verkeert in een grote vorm, hoewel hij al 31 Jaar. is. Toch speelt hij niet zo indrukwekkend als velen wel denken. Men ziet in heni nog altijd de grote man, hoewel Bert v. d. Helm al zoveel maal nationaal kampioen is ge worden. Velen raken echter onder de indruk van Bert Onnes. Hjj maakt er altijd een show van. Voordat hy gaat spelen komt Tiy met zijn handdoek om altijd het netje bekijken. Hy loopt eens om de tafel heen, kijkt nog eens, dat zorgt er allemaal voor dat de tegen stander die hein zo aan het werk ziet al hy voorliaat voor 50 pet, verloren heeft." Wat gaat de nieuwe competitie, die Scylla inmiddels al twee klinkende zeges heeft opgeleverd, brengen? Ed: „Ik zal op dé eerste plaats aan mijn conditie moeten werken. En dan mijn zwakke punten. Ik kan niet in details treden, maar ik kan toch wel zeggen, zonder dat ik mijn tegenstanders een groot plezier doe, dat mijn contra-attaque zwak is en dat ook mijn backhand- aanval nog niet alles is. AI met al ge loof ik toch wel dat Scylla dit seizoen verscheidene malen met 100 moet kun nen winnen. Voor een groot deel hangt dat van mij af." Europacupduel Dat zal overigens stellig niet gebeuren in het eenmalige duel tegen het Duitse Osnabrück, welke Europacupontmoeting de Leidenaars in de Militaire Sporthal te wachten staat. Ed v. d. Berg: „Dat is op 8 november al hè. Zo snel al? Dan moet ik nog harder gaan trainen. Of we eens kans hebben? Nee, als we ze op 54 zouden weten te houden zou dat fantastisch zyn. De jongens behoren allemaal tot de eerste vijftien van Duits land. Als je dan weet dat de nummer 9 van Duitsland gelijk staat aan de num mer 1 van Nederland, begrijp je wel dat we weinig kans hebben." Osnabrück is overigens niet de kampioen van Duits land. Dat is PSV Düsseldorf, maar om dat in de competitie met vijf spelers gewerkt wordt, wordt de bekerwinnaar, die drie man omvat, uitgezonden voor het Europa Cup-toernooi. JAN PREENEN.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3