9e£eidie(Söti^cwif JOHN WOODHOUSE antenne Den Toom zegt niet waar kernwapens in ons land liggen PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 14 OKTOBER 1969 Toekomst van (le West ontwikkelingen in Suriname hebben in die landen doch in niet mindere mate ook in Nederland, de belangstelling voor vraagstukken betreffende de verhoudin gen binnen het koninkrijk en de functio nering van het Statuut beïnvloed. Met name bestaat in Nederland bij velen de vrees dat de Nederlandse regering haar uit het Statuut voortvloeiende medever antwoordelijkheid van de deugdelijkheid van het bestuuj in Suriname en de Nederlandse in de praktijk niet of nauwelijk.' drukking kan doen komen. WAAROVER maakt men zich in Ne derland bezorgd? r de mogelijkheid dat op de Antil len of in Suriname kabinetten regeren die terecht of ten onrechte bij de eigen bevolking de reputatie krijgen een slecht beleid te voeren. De kans bestaat dat dan zoals afgelopen zomer op Cu racao oppositie op een opstand uit loopt. waarna Nederland op basis van het. Statuut zich gedwongen ziet de or de te herstellen of te helpen handhaven. Dit is het kernpunt en niet een even tuele wens van de rijksdelen in de West om de juridische banden met Nederland te verbreken. Waarschijnlijk is het im mers zelfs zo. dat een meerderheid van de Surinaamse en Antilliaanse bevol king een afbreken van die banden ramp zalig zou vinden, omdat de kans- op een deugdelijke regering ter plaatse dan misschien het nulpunt gaat naderen. Want afbreken van juridische banden kan gepaard gaan met minder belang stelling in Nederland om Suriname en de Antillen bij hun ecomonische, culturele en socSaieieiinancipaJiÉ'tg helpt* )t i J geloven dat hi sociaal-economische algemeen, een knelpunt zit. Wat is de volking van de rijksdelen in de West bij gebaat, wanneer straks dooi ziging van het Statuut Surina: Antillen een duidelijker zelfstandige st tus ten opzichte van het buitenland kri Zo gewenst', moet die zelfstandige st; tus hun gegeven worden, maar ech problemen worden op die manier ni opgelost. Kernprobleem is en blijft d de economisphe kracht van de West dat als gevolg hiervan capabe- lieden zich wel in Europa Amerika laten eigen land terug- Wij geloven dat op dit terrein Neder land in elk geval een dringende taak wacht. Met of zonder hulp van- derdei Wanneer nog enkele mensen onder wie majoor Nessbit ten prooi vallen aan het monster, leidt er een duidelijk naar een organisatie, geheten PURR. Dat dit een juist spoor is, blijkt dan al heel spoedig uit het feit dat alle ver moorde mannen lid waren van deze (Nedei 1 I 21.45—22. Staatssecretaris Grosheide terecht voorzichtig CTAATSSECRETARIS Grosheide heeft bij de opening van een nieuwe school in Amsterdam een opmerking gemaakt, die ons naar het hart gegrepen is. Hij acht het verkeerd om op dit moment al generaal te gaan stuwen naar uitbreiding van de „brug"-periode bij het voortgezet onderwijs tot twee of drie jaar. „Het is zeer wel denkbaar, dat een verlengde brugperiode maar voor een bepaalde groep leerlingen nodig is", aldus de Inderdaad; want niet alleen overweegt zelfs Zweden prototype van een land met onderwijs waar men zeer laat differentieert de „brug'-periode te verkorten. De praktijk op de experimen terende programscholen in Nederland voorspelt ook nog geen „geslaagd" voor de driejarige brugklasperiode. Ook hangt de vraag of men niet eerder de brug periode naar beneden toe (het laatste jaar basisonderwijs) dan naar boven ver lengen moet. Mr. Grosheide is dus terecht voor zichtig, ondanks adviezen van sommige pedagogen, die het al zeker schijnen te Misschien wordt. Onderwijs straks ook nog wat voorzichtiger met het betuigen van lof aan elk initiatief om tot grote scholengemeenschappen te komen. Er zijn ook oplossingen mogelijk voor goed onderwijs met „kans voor iedereen" tussen de oude straf-categoraie school en schoolgemeenschappen met mammoet- afmetingen waar de massificatie hoogtij Verslag op dinsdag In de derde aflevering van „Verslag op dinsdag" zal een bezoek worden ge bracht aan de Hagenaar Pieter Scheen. Door bijzondere omstandigheden moest dit bezoek, dat op 7 oktober was aanr gekondigd, naar 14 oktober worden ver schoven. De heer Scheen heeft een unieke pres tatie geleverd door een lexicon van de Nederlandse kunst samen te stellen waarin alle kunstenaars, die leefden tussen 1750 en 1950 zijn (Nederland I 1932—20.0C ikkeldé machinerie, die dt ig zich als zelfbescherming heeft opgebouwd, blijkt naar het oor deel van vele deskundigen niet meer te voldoen. Wat „Justitie'" aan strafwet sancties te bieden heeft, wordt door dé lijfelijk betrokkenen zelden begrepen, ;oij-)dat er in het hele strafsysteem weinig rekening met de opvattingen van ge detineerden pleegt te worden gehouden. Artikel 26 van de Beginselwet Gevan geniswezen. waarbij de straf mede dienstbaar gesteld wordt ter voorberei ding van de terugkeer van de gevangene in de maatschappij, is veelal een papie ren beginsel. Na alle gepraat van rechters, officieren en andere autoriteiten komt op 14 en 28 oktober de te weinig gehoorde partij aan bod. De programma's zijn bedoeld dekte „het allen", dat de plegers :chtv; wijze uitstoot. Ook hoopt de KRO mc dezetwee documentaires een bij drag te leveren tot het op gang komen va een openlijke discussie óver de altei natieven van ons huidige strafstelsel. (Nederland I 20.20—21.00). Tering en nering "\NDANKS 't gunstige de K.R.O. niet het verlies va een paar duizend leden (wamt d afbrokkeling van de confession alite houdt bij de omroep niet halt), maz vooral het structurele tekort dat ook i 1968 bleef bestaan bij het bekostigen va het programma. dat de K.R.O- radioprogramma'.' kunnen betalen, u men kunnen zeggen. zonder verlies heeft lank zij de opbrengst wat uit de pot van de omroepbijdragen komt, steeds onvoldoende blijkt en de winst uit advertenties gaat dalen, .wordt het voor de K.R.O. (en enkele andere omroepen) moeilijk. Omdat verhoging van omroepbijdragen voorlopig niet haalbaar is, blijft wat de „pot" betreft de enige mogelijkheid die perspectief biedt het op andere manier bekostigen van de Wereldomroep. Daarnaast zal de Hilversumse wereld evenwel wat minder driftig moeten gaan aandringen op uitbreiding van zendtijd Uit overwegingen staatsveiligheid beten radio programmablad Studio. In ze helpen dus de ondervonden noo< tegen Televizier te concurrere .centj es sparen" - men tal iteit totaalprogramrr zonder drastiscl Onderwijs juist zijn, maar wie daarvoor het geld weet te vinden, moet maar direct zelf minister op de Nieuwe Uitleg DEN HAAG I Deel van bestuur BBK treedt af AMSTERDAM Onderzoek naar beschuldigingen commandant rijkspolitie DEN HAAG (ANP) De minister van Justitie, mr. C. F. M. Polak, heeft de procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Bosch verzocht de rijksre cherche een onderzoek te doen instellen naar beschuldigingen tegen de districts commandant van de rijkspolitie te Roer mond. majoor W. A. H. Om het onderzoek in een rustige sfeer te doen verlopen heeft de minister in overleg met de districtscommandant be sloten Hem met ingang van volgende maandag te belasten met werkzaamhe den bij het districtscommando te Nijme- VERSTERKTE SANERING FRUITTEELT BILTHOVEN Door uitbreiding van de regeling voor bet opruimen van ver ouderde appel- en peerboomgaarden, en met premieverhoging wil de minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lar- dinois, het proces van sanering in de fruitteelt versterken. Daarnaast komt er een speciale kre diet- en bijstandsregeling ter overbrug ging van de moeilijke jaren voor fruit- teeltbedrijven, die nnar struktuur en om vang voldoende perspectieven bieden voor de toekomst. Minister Lardinois heeft dit gisteravond medegedeeld na een be zoek aan enkele fruitteeltbedrijven in ons land, in de Betuwe, het Kromme Rijngebied en de Bommelerwaard. Door dit antwoord heeft minister Deh oom nog eens bevestigd dat zich in ons ind atoomwapens bevinden. Op zichzelf af het ning dat de Jedeiiand a an bepaalde zijde telkens gepoogd erachter te komen waar deze atoomkoppen zich bevinden, waar bij telkens andere lokaties opduiken. De minisl uiteraard steeds De filosofie is daarbij, dat er niet zo erg veel plaatsen zijn waar de opslag kan geschieden. Door telkens bepaalde plaatsen aan te geven waar de atoom wapens zich niet bevinden, komt men vrij snel tot de vaststelling van de op slagplaats. Aldus zou een geheim, dat Dat was toen er sterke geruchten van Hellendoorn zouden zijn. Om de angst en onrust ter plo&tM wag te nemen, heeft ledei op 1 inde gehouden in plaals van 18 oktober. Mi nister Klompè heeft laten weten, dat het geen zin heeft om voor die tijd een ge sprek met haar te hebben. Zij ziet dan In de Openbare Bibliotheek aan de Lui- felbaan te Wassenaar houdt tot 10 no vember Peter Cox een expositie van pentekeningen, getiteld: Penimpressieg uit La Provence. De opening geschiedt zaterdag 18 oktober om 13.30 uur door de heer W. A. Braasem uit Hoorn. In het Circustheater te Scheveningen wordt woensdag 22 oktober om 20.15 uur een concert gegeven door het Wie ner Johann Strauss Orkest oJ.v. prof. Willy Boakovaky. goud aan de lopende band Er Is een tijd geweest dat er mei de accordeon eer te behalen viel. Geen dag ging voorbjj of de zullen stopten accordeonplaatjes voor de pep in hun programma's waar door de luisteraar rijkelijk veel accordeonklanken voor zijn luistergeld kreeg. Dat was, pak weg, een jaar of tien geleden. Toen puilde ons landje uit van „trekorgelsp'ecia- listen" die met de regelmaat van een klok grammofoon plaatjes maakten en zich voor aantrekkelijke honoraria met graagte de armen lam trokken op allerlei feesten in Duo's en trio's- oogstten indertijd de meeste successen. Aan de top stonden toen ,/The Three Jacksons", drie accordeo nisten die zich in verband met de „image" tooiden met koopvaardij-uniformen en onder de kleppen van hun witte petten kwistig innemende tandpastaglimlachjes etaleerden. De graadmeter van de Jacksonsuccessen was het aantal grammofoonplaatjes dat hef drietal maakte met populaire potpouiï's genummerd van één tot weet ik hoeveel. Iets minder geliefd bij het publiek dan de Jacksons waren duo's als ,,De Pico's", „De Wico's" en andere „co's" Maar opeens was het gedaan met de accordeonmuziek. Met de intrede van de „rock 'n roll" en later de beat-, pop- en soulmuziek verdwenen allengs hoe langer hoe meer van de fraai glimmende, met glimmende-glazen kitschdiaman- tjes afgebiesde instrumenten in hun koffers. Zelfs zij die zich tot dan toe hadden gedistantieerd van de JOHNNY HOLSHUYSEN beeld Johnny Meijer of Harry Mooten, konden niet anders dan met leedwezen constateren dat virtuositeit en muzika liteit geen altijddurende populariteit en successen kunnen garanderen. De accordeon leek gedoemd tot het bejaarde dat dit muziek is samengesteld is ui als oud. Het is ee John Woodhouse vaart er wel bij i ziekindustrie geen windeieren. Desgevraagd zei een fabrikant van accordeons: „De popu lariteit van de accordeon kreeg enkele 'jaren geleden een enorme deuk. Sinds Woodhouse echter bekendheid kreeg i fijn sympathiek publiek", aart er wel bij, zijn platenmaatschappij zijn eclatante succes legt ook de mu- roen echter de inst eeds danig naar d< iet Johnny Holshu; ïiscli geknobbelde Frai n uit Loosdrecht die zijn succes op 1de proberen. Tezamen met 'n tech- nd ondeiwierp Johnny het interieur c geïmporteerde „Magic"-accordeon uien werd een nieuw elektronisch getransplanteerd waarmee naast r jasje gestoken op de hai Ruski" uit de lichle keuken van de muziek. Bom De muziek van John Woodhouse sloeg In als een.bom. Van zijn eerste single „Melodia" werden binnen de korste keren ettelijke duizenden plaatjes verkocht, hetgeen voor de platenbonzen eert sein was meteen een elpee van Wood house op te nemen, waarvan binnen 'n maand reeds 140.000 exemplaren over de toonbank gingen. „Over enkele maan den", zegt John met gepaste trots, „zal de halfmiljoenste l p. van mij verkocht worden". Hoe hij zijn enorme .succes dan wel verklaart' Zegt Woodhouse: ,,Ik geloof dat het komt door de klankcombinatie van puur accordeongeluid met de klank van het elektronisch orgel en voorts de ma nier waarop ik de nummers in een nieuw jasje heb ge stoken. Daarbij is mijn muziek voor de mensen van boven de dertig een soort protestmuziek. Uit mijn succes blijkt WERELDKAMPIOEN IN KORTE BROEK eigenlek die John Woodhouse, die drukst bezette en /olie Nederlandse accordeonist die aan de lopende :ouden platen maakt en binnenkort met platina be- gammel, zoveelste hands twaalfbassig accordeonnetje zijn eerste muzieklessen. Tien jaar later werd hij in Valken burg in de. korte broek wereldkampioen. Vanaf 1948 is Johnny Holshuysen een regelmatig gevraagd radiomedewerker. Het programma „Zing met ons mee", en dat meezingen was dan met „De Windmolens" en de „John Woodhouse Singers" haalden een verrassend hoge luister dichtheid. Weinigen weten echter dat Holshuysen een uitstekend componistes. Ondermeer schreef hij de muziek voor de Dorus-show" plie drie jaar geleden op het televisiefestival van Montreux werd onderscheiden met de „Zilveren Roos". Zijn muzikale duizendpootachtigheid blijkt verder uit het feit dat Johnny als dirigent veelvuldig optreedt met ge renommeerde radio- en televisie-orkesten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2