NAJAARSHUWELIJKEN VIETNAMBELEID VAN V.S. BEGON WARRIG ABN Spaarbiljet 196975 VAN DE GRIEP, VERLOS ONS..... Uitgave voor stoffering en aanschaf auto zijn geen buiten gewone lasten LETTERKUNDIGE PRIJZEN Dean Acheson in memoires: f.100.- groeit naar f.150.- in vijf en een kwart jaar Algemene Bank Nederland KOSTEN INVORDERING RIJKSBELASTINGEN Pand soms verplichte bedrijfsvermogen VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Mogelijke nederlaag al in 1950 voorzien WASHINGTON (A.P.) De gewezen Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson schrijft in zijn memoires dat de Amerikaanse hulp aan de anti-communistische krachten in Vietnam negentien jaar geleden is begonnen als gevolg van een ratjetoebeleid, en dat van het eerste begin af een mogelijke nederlaag werd voorzien. De hulp werd tijdens zijn ministerschap onder Truman in de kritieke jaren 1949'53 met tegenzin ondernomen, terwijl de gezamenlijke stafchefs in 1951 een waarschuwing lie ten horen tegen elke binding van Amerikaanse strijd krachten aan Indo-China. Op dat moment had de Amerikaanse hulp aan dc Fransen in de strijd tegen de opstandelingen van Ho Tsji-Minh nog weinig vor deringen gemaakt. Acheson verhaalt in zijn boek „Prosent at the Crea tion: My Years in the State Depaitment" (uitg. W. W. 9 Generaal MacArthwr en oud-president Truman. Norton and Co. Inc, New York) van de vele proble men, onzekerheden en mislukkingen die tot vandaag in de oorlog zijn blijven bestaan. „In de lente van 1950 hadden wij op het State Department na enige aarzeling hulpverlening voor Frankrijk en de geasso cieerde landen Vietnam, Laos en Cambodja aan bevolen, toen Ho door de Russen en Chinezen werd gesteund. De hulp zou beperkt blijven tot economi sche en militaire bevoorrading, en zou geen militaire interventie inhouden. Zouden de Chinezen en Russen rechtstreeks interveniëren, dan zou de situatie op nieuw worden bezien. Die aarzeling sproot voort uit de opvatting van sommigen van mijn collega's dat ondanks onze hulp het bewind van Bao Dai zou worden verslagen door de Vietminh. Wij allen erken den de grote waarschijnlijkheid van deze ontwikke ling, tenzij Frankrijk snel zijn gezag aan de geasso cieerde staten zou overdragen en met Amerikaanse hulp steilce inheemse troepen zou organiseren, op leiden en uitrusten die de hoofdlast van de strijd op zich konden nemen". Het is opmerkelijk dat de doelstellingen van toen overeenkomen met de huidige Amerikaanse Vietnam- politiek die gericht is op het terugtrekken van de Amerikaanse troepen. Truman keurde in 1950 de eco nomische en militaire steun goed. Dat was vier jaar voordat de Fransen werden verslagen en voordat de pei'iode begon van Amerikaanse vrees voor Chinees expansionisme die ertoe leidde dat de Amerikanen seedst directer bij de oorlog betrokken raakten. Het beleid in 1950 was evenwel warrig, schrijft Acheson. De Fransen werden geholpen om de com munistische opstand te bestrijden, maar tegelijk wer den de inheemse besturen gesteund in hun streven naar onafhankelijkheid. Ons beleid was er niet op gericht de Fransen af te brengen van hun pogingen hun koloniale rol te herstellen, waartoe ze toch niet in staat waren, maar het was er evenmin op gericht hun voldoende te helpen bij hun pogingen, of liever nog, Ho te verslaan en zich dan elegant terug te trekken. De reden was dat Frankrijk nog steeds een bondgenoot in Europa was, en dat hij, Acheson, nooit in staat is geweest een betere koers te bedenken dan die welke gevolgd werd. Mac Arthur Acheson wijdt van zijn tegenstrevers in zijn contro versiële jaren de meeste ruimte en de scherpste woorden aan wijlen generaal Douglas Mac Arthur, die na zijn geschil met Truman in 1951 van zijn com mando in het Verre Oosten en de Koreaanse oorlog werd ontheven. MacArthur stond in november 1950 O Dean Acheson. aan de Chinese grens, toen Chinese troepen aa oorlog gingen deelnemen. Op dat moment dook de generaal „van hemelhoog optimisme naar de bodem van zijn depressie". Op een bepaald ogenblik werd het zelfs paniek. MacArthur wilde eigenlijk Korea gewapenderhand verenigen en bovendien was hi; „bereid, zo niet begerig om het (in Azië) uit te vech ten" met China en de Sovjet-Unie. Het is volgens Acheson onmogelijk de schade aio MacArthurs eigen zinnige insubordinatie en ongelooflijk slecht beoor delingsvermogen aan de Verenigde Staten en de we reld hebben berokkend, te overschatten. Acheson, die een van de voornaamste doelwitten wai van senator McCarthy's kruistocht tegen het commu nisme, verwerpt de theorie dat McCarthy veel invloed heeft gehad op de buitenlandse politiek. Zijn invloed was hoofdzakelijk binnenlands. McCarthy las de ge schriften van Hitier, maar wordt dikwijls verkeer delijk met Hitier vergeleken. Hem ontbraken ambitie, hardheid en de demonische drang om een grote schurk te worden. Acheson prijst generaal Marshall, die minister Buitenlandse Zaken is geweest, later minister Defensie, en in de tweede wereldoorlog chef-staf Hij schrijft hem in vele crises moed, wijsheid en derschap toe. Ook Truman prijst hij. Hjj draagt zijn boek op aan oud-president Truman, die hij „de voerder met het machtige hart" noemt. Al dan niet vaccineren? De Hongkonggriep die ons in het be gin van het jaar kwam vergasten ligt nog vers in het geheugen en toch die nen we reeds te denken aan de ko mende winter. Zal er volgend voor jaar weer een nieuwe griep over on ze streken waaien? Eerlijk gezegd, we weten het niet. De vooruitzichten zijn alleszins beter dan in het najaar 1968. September vorig jaar had de. Generale Adviescommissie voor Im- munisatie van de Verenigde Staten reeds met praktische zekerheid de komst aangekondigd van de Hong konggriep. Op dit ogenblik zijn er nog geen alarmerende berichten. Schematisch onderscheidt men drie verschillende types van griepvirus: A, B en C. Ieder type vertoont daaren boven verschillende stammen zodat men terecht kan zeggen dat het griep virus een grote veranderlijkheid be zit. Steeds komen er nieuwe vormen, nieuwe mutaties, te voorschijn die min of meer van de oudere vormen verschillen. Meestal krijgt een nieuwe vorm de naam van de stad of van het land waar ze voor het eerst vast gesteld wordt. Zo spreekt men van de fameuze Spaanse griep van 1918 die honderdduizenden slachtoffers heeft gemaakt onder een generatie die ver zwakt uit de eerste wereldoorlog te voorschijn was gekomen. Dichter bij ons hadden we de Italiaanse griep van 1947, de Aziatische griep van 1957 en tenslotte de Hongkongriep van '68- 1969. Deze zware griepepidemies be hoorden allen tot 't type A. De Hong konggriep was een variant van het type A2 die in 1957 de Aziatische griep veroorzaakte. De epidemies van het type A komen doorgaans alle drie jaar voor zodat we statistisch gezien minder kans hebben volgend voorjaar met een nieuwe epidemie van dit ty pe geconfronteerd te worden. Men is nochthans nooit zeker, want de zaak is meer ingewikkeld dan men op het eerste zicht zou kunnen denken. In derdaad, men heeft reeds meege maakt dat twee epidemies van het type A zich herhaalden met een in terval van slechts één jaar. Daaren boven kan men ook vergast worden door een epidemie van het B-type. Deze epidemies komen doorgaans slechts alle vijf zes jaar voor maar wisselen nogal eens graag af met het A-type zodat men praktisch gespro ken maar zelden een griepvrije win ter meemaakt. SCHADEPOST De griep is niet alleen een enorme schadepost door het ziekteverzuim in de bedrijven, maar blijft daarenboven nog steeds de eerste plaats bezetten onder de infectieziekten met eventue le dodelijke afloop. In de Verenigde Staten bereikt het aantal gevallen met dodelijke afloop de veertigdui zend. Concreet wil dit zeggen dat er bij iedere griepepidemie een middel matig stadje volledig uitgeroeid wordt. Het is begrijpelijk dat men met alle bestaande middelen de griep tracht te voorkomen. Allerhande recepten en geneesmiddelen worden met de beste „financiële" bedoelingen aange raden Vooral vitamine C heeft zich In dit dat la een samengestelde interest van 8% per jaar! de Inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, els u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle Inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN spaarbiljet 1969/75 VvE&fcj t h-*- U bent welkom bij de verband 'n hele reputatie opgebouwd. Wetenschappelijk gesproken bestaat wijs dat vitamine C een voorkomende en beschermende werking tegen griep bezit. Uiteindelijk is men het er over eens dat alleen een vaccinatie met een niet- actief griepvirus een min of meer uit gesproken bescherming biedt. Maar ook in verband met een eventuele be scherming door een vaccin wordt de literatuur meer genuanceerd. Veel hangt immers af van de samenstel ling van het gebruikte vaccin. Ideaal zou zijn dat men het virus van iedere epidemie onmiddellijk zou kunnen iso leren en verwerken in een vaccin. Meestal komt men echter niet tijdig klaar met de vaccins zodat men door gaans beroep doet op een vervangop- lossing. Deze bestaat hierin dat men mengvaccins samenstelt, bestaande uit de stammen van de voornaamste voorbije epidemies. Bij ondervinding weet men dat de virussen van de nieuwe epidemies maar gedeeltelijk van de vorige verschillend zijn, zodat de mengvaccins althans een gedeelte lijke bescherming geven tegen de Niet zelden is men met de massa- produktie van een vaccin tegen een nieuwe stam pas klaar op het ogen blik dat de epidemie reeds volop woedt. In zekere zin is het vaccin dan te beschouwen als mosterd na de maaltijd. RESERVE De laatste tijd spreekt men in medi sche kringen met een zekere reserve over het nut van een vaccinatie te gen griep. Dit is een delicaat onderwerp waar over nog heel wat inkt zal vloeien. Nochtans hebben we de indruk dat men minder zeker is van het werke lijke nuteffect van een vaccinatie te gen griep. De bedrijfsartsen leveren ons hier omtrent stapels statistieken die niet allemaal in dezelfde richting wijzen. Samenvattend zou men kunnen zeg gen dat men na een vaccinatie alles behalve zeker is aan de volgende griep te ontsnappen. De protectie is twij felachtig en men mag zich ten hoog ste relatief gerust voelen. Anderzijds dient toch ook overwogen dat de vaccinatie het enige wapen is over we beschikken om ons te bevei ligen tegen griep. Zelfs indien het maar een relatieve veiligheid biedt, kan men zich toch afvragen of men het toch niet moet aanraden. Alleszins blijven we het aanbevelen voor de personen die het meest vat baar zijn voor de verwikkelingen griep. In dit verband denken we v al aan personen boven de 55 jaar. hart- en longpatiënten en vrouwen verwachting. De beste periode v( vaccinatie blijft september-oktober. Wanneer u ondanks alles toch dooi een griep geveld wordt, neem het dan maar filosofisch op. „Niets is zo zalig dan ziek te zijn", zei een Engelse filosoof, „indien het niet te erg is en niet te lang duurt" Een klein griepje voldoet meestal aan deze voorwaarden. Veel plezier bij voorbaat. X had een pleegzoon, die na enige Jaren in het buitenland te hebben vertoefd en aldaar tc zijn getrouwd, in vrij be hoeftige omstandigheden naar Nederland terugkeerde en daar hoewel in zeer bescheiden mate werk en huis vesting vond. X hielp zijn pleegzoon door hem voor aanschaf van kleding en dergelijke enig geld te verstrekken. De vraag was nu oi het geld dat X zijn pleegzoon verstrekte voor aanschaf van meubilair en stoffering en voor een auto, alsmede voor cie wettelijke aansprakelijkheid van de auto, als ^kosten van levensonderhoud voor aftrek wegens buitengewone lasten ln aanmerking konden worden genomen. De H.R. besliste bij arrest dd. 2 april 1969, nr. 16099. dat de uitgaven voor meubilair en stoffering niet tot de kosten van levensonderhoud konden worden gerekend, omdat bij deze uitgaven het consumptieve karakter ontbrak, terwijl de geiden voor dc aanschaf van de auto niet als zodanig m aanmerking kwamen, omdat niet aannemelijk was dat de zoon deze auto als middel om in zijn levensonderhoud te voorzien, nodig had. Aanslagen in de inkomstenbelasting en andere rijksbelas tingen mogen in het algemeen steeds in tenminste vijf gelijke maandelijkse termijnen worden voldaan. Wordt een termijn niet op tijd voldaan dan heeft de ontvan ger de bevoegdheid een aanmaning te sturen en daarna via het betekenen van een dwangbevel het bedrag in te vorderen. Behalve voor de aanslagen premieheffingen zal de ontvanger in de praktijk echter slechts tweemaal een aanmaning ze"d®n en verdere invorderingsmaatregelen treffen namelijk na de 2de en na de laatste termijn. Indien u dus op een aanslag bijvoorbeeld 10.000— moet betalen dus 2.000,— per 30/9; 31/10; 30/11; 31/12 en 31/1, dan kunt u in het algemeen vol staan per 31/10 4.000,— te betalen en per 31/1 het restant zijnde f 6.000, Voldoet u deze termijnen niet op tijd dan zült u een aan maning ontvangen van 1, Indien u ook dan niet tijdig betaalt zal de ontvanger u een dwangbevel betekenen met bevel tot betaling waarvan de kosten bedragen bij een gevorderde som van minder dan 50.-: 2,50 en bij 50.- tot 100,-: 5,-. By bedragen van 100,of meer 5,vermeerderd met 1,voor elke volle 100,méér. Indien u dus de laatste termijn van stel 6.000,— met tijdig voldoet betaalt u extra 1,— voor de aanmaning en 64,— voor het dwangbevel. (Van onze fiscale medewerker) De emancipatie van de vrouw is in de fiscale wereld nog niet erg doorgedrongen, immers voor de inkomstenbelasting worden alle inkomsten van de vrouw, die zij gedurende het huwelijk verkreeg, by die van de man gevoegd en alleen de man wordt voor deze gezamenlijke inkomsten aangeslagen. In het jaar waarin het huwelijk wordt gesloten, geeft dit fiscale gevolgen die verschillen naarmate de omstandigheden zyn. Meestal echter biedt een huwelijk in het najaar fiscaal voordeel, speciaal als de vrouw nog enige tijd blijft doorwerken. De vrouw Indien een meisje in 1969 trouwt en ook na haar huwelijk blijft werken, dient er een splitsing gemaakt te worden tussen haar inkomsten vóór het huwelijk en haar inkomsten die zij tijdens het huwelijk geniet. Voor de vóórhuwelijksc inkomsten wordt zij steeds zelf belast- Deze inkomsten wordt zij geacht te hebben verdiend over het gehele jaar 1969, Immers ook na het huwelijk blijft zij belastingplichtig. Trouwt zij dus bijvoorbeeld op 1 oktober en verdient zij 600 gulden per maand, dan wordt zij geacht negen maal 600 gulden dat is 5400 gulden te hebben verdiend, verspreid over het gehele jaar 1969. Natuurlijk is er nog een aftrek, via de zogenaamde vijf-procentregeling, van 270 gulden. Maandelijks is er loonbelasting ingehouden naar tariefgroep I (ongehuwdentarief), terwijl de aanslag inkomstenbelasting berekend wordt met inachtneming van het gehuwdentarief (tariefgroep II), of indien er voor het einde van het jaar een kindje is geboren, naar tariefgroep III met kinderaftrek. Dubbel voordeel dus immers uitsmeren over het gehele jaar en een lagere tariefgroep. Veelal zal de vrouw over haar vóórhuwelijkse inkomsten zonder meer niet voor een aanslag inkomstenbelasting in aanmerking komen. In dat geval dient zij via een zogenaamd T-biljet om een aaslag te verzoeken. Het verschil tussen de ingehouden loonbelasting en de over het uitgesmeerde inkomen berekende inkomstenbelasting ivordt haar dan gerestitueerd. De man De man wordt in de inkomstenbelasting aangeslagen over zijn eigen inkomsten gedurende het jaar 1969. vermeerderd met de inkomsten van zijn vrouw, die zij na het huwelijk heeft genoten- Deze belasting wordt eveneens berekend naar tariefgroep II (eventueel III). Over de inkomsten tot zijn huwelijk zal er echter loonbelasting zijn ingehouden naar tariefgroep I. De lagere tariefgroep zal nu wegvallen tegen de hogere progressie, maarer is nog een wettelijke bepaling op grond waarvan bij het berekenen van de verschuldigde belasting een derde gedeelte van de netto inkomsten, die de gehuwde vrouw gedurende het huwelijk uit arbeid verkreeg in feite belastingvrij is. Het minimum bedraagt echter 500 gulden en het maximum 2.000 gulden. Voorbeeld Jan en Marietje trouwen 1 oktober. Jan verdient per maand 1500 gulden. Marietje verdient per maand 800 gulden. De netto vóórhuwelijkse inkomsten van Marietje bedragen nogen maal 800 gulden dat is 7200 gulden min vijf procent (360 gulden), dat is 6-840 gulden. Zij wordt daarvoor zelf aangeslagen (tariefgroep II). De netto nahuwelijkse inkomsten van Marietje bedragen driemaal 800 gulden dat is 2400 gulden min vijf procent (minimum 240 gulden), dat is 2.160 gulden, waarvan een derde gedeelte vrij, dat is 720 gulden. Jan wordt nu aangeslagen naar de netto inkomsten Belanghebbende had op grond van het door een Jury uit gebracht advies een prtfs gewonnen van 3000 gulden, welke prijs door het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk ieder jaar voor proza wordt toegekend. De vraag was of deze prijs voor de inkomstenbelasting belastbaar was. Het Hof te Amsterdam ordeelde bij baar uitspraak dd. 17 juni 1968 dat zulks inderdaad het geval was en overwoog daarbij onder meer: dat het belanghebbende bij het schrijven van het inge zonden literair werk niet alleen bekend was dat de mogelijlc- van hemzelf en die van Marietje, dus over 18.000 gulden min vijf procent (minimum 600 gulden), dat is 17.400 gulden plus die van Marietje, dat is 2.160 gulden, dus 19.560 gulden. De verschuldigde belasting naar tariefgfoep II wordt echter berekend over 19 560 gulden min een derde van 2.160 gulden zijnde 720 gulden, dus over 18.840 gulden. De aanslag inkomstenbelasting zal dus ook voor Jan voordeel bieden. Komt Jan zonder meer niet voor een aanslag inkomstenbelasting in aanmerking dan zal ook hij via een zogenaamd T-bi'ljet om een aajislag kunnen verzoeken. Welke trouwdatum is voordelig? Aan de hand van de feitelijke omstandigheden zult u zelf, door het maken van een rekensommetje, moeten nagaan welke trouwdatum fiscaal het meest voordelig is. Blijft uw vrouw ook na het huwelijk werken dan aal een huwelijk dat in het najaar wordt gesloten veelal het meeste voordeel bieden daar in dat geval het progressienadeel niet meer opweegt tegen de belastingfaoiliteit, die geldt voor de netto arbeidslnkomsten, die de gehuwde vrouw tijdens het huwelijk verkeeg. Mocht er een kindje op komst zijn, dan dient u te bedenken, dat de belastingfaciliteit ook geldt voor de inkomsten die uw vrouw verkreeg uit hoofde van haar dienstbetrekking wegens tijdelijke arbeidsongeschiktheid door ziekte of ongeval genoten uit sociale verzekeringsuitkeringen en soortgelijke uitkeringen van de werkgever. Wij denken hierbij aan de uitkering die uw vrouw zes weken vóór en zes weken na een bevalling genoot. Eveneens dient u te bedenken, dat im uw berekening ook meespeelt de premieheffing AOW enz- I-n verband met de premiegrens is immers mogelijk, dat over de afzonderlijk# iinkomens in totaal meer premie verschuldigd is dan over het gezamenlijke inkomen. heid er was om voor een toelage in aanmerking te komen, maar dat hij bij het schrijven van het werk het behalen van deze toelage beoogde, zodat dat schrijven niet enkel ge schiedde uit liefhebberij; dat belanghebbende zo veel mogelijk heeft getracht aan de voor de toekenning gestelde eisen te voldoen, zodat hij het behalen van de toelage, door de kwaliteit van het in gezonden wexTc in belangrijke mate heeft kunnen beïnvloeden en deze ook redelijkerwijs heeft kunnen verwachten; dat voorts vaststaat, dat de jury uitsluitend de inge zonden werken en niet de persoon van de bekroonde kunste naar beoordeelde. Bij de uitspraak van het Hof to Amsterdam dd.' 14 mei 1968 oordeelde het Hof echter dat in een geval dat een romanprijs aan een schrijver door de Gemeente werd toegekend deze vrij was van inkomstenbelasting. Bij die uitspraak werd beslist dat terzake wél sprake was van aan de persoon van de bekroonde kunstenaar bewezen eerbetoon Een notaris kocht een pand, dat tot dat moment door de verkoper als woonhuis was gebruikt. Dc notaris echter nam dit pand uitsluitend als kantoorruimte in gebruik. Niettemin wenste de notaris dit pand tot 2\jn privé-vermogen te rekenen. De H. R. kon met de zienswijze van de notaris geen genoegen nemen en besliste bij arrest van 25 juni 1969 nr. 183 dat de notaris dit pand gekocht had met de uitsluitende bestemming om als kantoorpand voor zijn notariële praktijk te dienen zodat het geheel dienstbaar was aan de uitoefening van zijn beroep. Het pand diende mitsdien geen privé-belang- Naar de bestemming en het gebruik, dat ijj de notaris van dit pand maakte, diende hij dit pand dus verplicht tot zijn bedrijfsvermogen te rekenen. Hieraan deed volgens de H. R. niet af dat het pand ook als normaal en gebruikelijk beleggingsobject zou kunnen dienen. Zou de notaris dit pand dus ter zijner tijd met winst verkopen, dan zal de toinst tot het belastbaar inkomen worden gerekend.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13