„Het is geweldig zo n transplantatie" NIERPATIËNT J. C. KOCH (43) LEIDT EEN NORMAAL LEVEN Parlement moet uit één Kamer bestaan GOODWILL VOOR COLLEGIALITEIT ONTBREEKT OOK BIJ BISSCHOPPEN WD'ER VAN RIEL Congar roept schande Angst in Rome om als rebel te worden gezien Tegenoffensief ingezet tegen de „ketters' Weinig hoop op klimaatsverandering Men zegt dat 'kaas uit het vuistje' alleen maar propaganda is van de kaasjongens. VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 UTRECHT Zij die de dood in de ogen hebben gekeken praten niet. Dat was mijn eerste gedachte toen ik het onopgesmukte, ongekunstelde levensverhaal hoorde van J. C. Koch, 43, getrouwd, vader van drie kinderen, sinds 1945 nierlijder. In 1967 werd hij in het zieken huis opgenomen voor behandeling met een kunstnier. In 1968 kreeg hij als eerste in Neder land van het Utrechts Academisch Ziekenhuis, een kunstnier thuis, werd zo thuisdialyse- patiënt (dialyse doorspoeling). In 1969 onderging hij een niertransplantatie in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De wetenschappelijke kennis van twee universiteiten heeft ervoor gezorgd dat er nu weer een normaal gezond mens rondloopt, die met bescheiden terughoudendheid kan vertellen over wat hij heeft meegemaakt. „Het begon allemaal in 1945. Ik ging naaf Indië als OVW'er. Het was na de oorlog niet zo gemakkelijk om aan de slag ï.e komen, de meeste bedrijven hadden geen materialen en ze konden niet draaien. Nu ja. je liep met je ziel onder je arm en in die tijd zag ie veel de aanplakbiljetten die opriepen voor h. m. wapenrok, die trokken geweldig. Na de nodige injecties zijn we aan boord gegaan. Ik veronderstel dat die nierontsteking die ik toen kreeg kwam van die injecties en het onzuivere wa ter aan boord. Dat drinkwater aan boord was hopeloos slecht. Ze hebben mij direct in de ziekenboeg opgenomen met een zoutarm dieet, en na drie da gen ben ik we waren ongeveer op de kust van Ceylon van boord gebracht naar een Engels hospitaal. Daar heb ben ze me drie weken verpleegd. Na een periode van lopend patiënt mocht ik weer naar mijn onderdeel terug. Toen was ik dus genezen. Bij mijn on derdeel terug heb ik gewoon de dienst gedaan zoals de andere jongens ook de den tot aan '48. Toen ben ik in Indone- lië gemobiliseerd en er tot en met 1956 gebleven. Nooit last gehad van hoge bloeddruk of iets dergelijks. In 1965 be gonnen mijn nieren weer te spoken. Dat begon met hoge bloeddruk. Climax in Leiden; er is 50 pet kans.'' Wist u van tevoren al dat dit zou kun- „Nee, maar wij waren in Leiden ge weest voor bloedproef en weefselbepa ling. We zaten in die computer. Als er een nier vrijkwam die bij je past dan was je kandidaat voor een transplan tatie. Om precies te zijn: op 21 mei kreeg ik die oproep voor Leiden. Ik werd diezelfde avond nog geopereerd. Van die niertransplantatie ben ik vrij vlot genezen. Na tien dagen normaal de hechtingen eruit, maar daarna kreeg ik door voeding en medicijnen waartegen mijn maag niet bestand was een maagbloeding. En die heeft de zaak wat opgehouden. De nier begon een beetje tegen te sputteren. Daarnaast kreeg ik ook nog een keer een blaas ontsteking. Ja met al die dingen is dus eigenlijk het totale genezingsproces vrij lang geweest. Ten slotte kreeg ik ook nog een buikgriep waardoor het aantal witte bloedlichaampjes bedui- - dend ging dalen. Toen was ik dan ein delijk zover dat ik uit bed mocht, een beetje heen en weer lopen, mijn bed op maken en de afwas doen van datgene wat ie die dag gegeten had enzovoort. Kortom het was weer een leven zoals je eigenlijk thuis gewend bent. Ik ben de 29e augustus weer naar huis gegaan en van die tijd af gaat het enorm. Dat is eigenlijk het hele verhaal." SLECHTS VIER PROVINCIES MET EIGEN PROVINCIAAL PARLEMENT (Van o s parlementaire redactie) In 1967 kwam eigenlijk de climax. Dat begon met pijn in mijn linkervoet, dia- ree, overgeven en moe en slaperig zijn. Ik kon elk uur van de dag slapen. Ik moest worden opgenomen in het zieken huis. Daar bleek dat ik geen urine kon produceren. In de avond werd ik afge voerd naar Utrecht naar de nierafde ling. Daar hebben ze direct ingegrepen met een spoeling. Dat zijn uren durende bezigheden waar- bil je dus niets anders doet dan plat op je rug liggen. Ik meen dat de eer- *te spoeling zoiets van 49 uur duurde. Ik knapte er behoorlijk van op. Toen dat plasticpijpje uit mijn buik verwij derd werd 7,at ik al weer als een heel gezonde meneer rechtop in bed. Tot dc volgende dag cn toen kreeg ik dus. weer een pijpje in mijn buik en toen hebben ze me bijna zestig uur gespoeld. Een aansluiting aan de kunstnier xverd ingebracht en nu ja, ik was klaar voor de spoelingen, voor de dialyse. Nou, in die periode begon dus ook on ze opleiding, de kennis van de kunst nier, en alles wat er omheen hing, dat hebben we moeten leren omdat we thuis zelf zouden gaan spoelen, als eer sten in Nederland. Dat is vrij goed ge lukt, na drie maanden hadden we het behoorlijk onder de knie. Na 22 maan den kreeg ik plotseling een telefoontje van; je moet getransplanteerd worden Spanningen ..Wat die thuisdialyse betreft: het heeft geen zin om te praten over de spannin gen en de zuchten, de moeilijkheden vooral in het begin. Later is 't veel ge makkelijker. De controle die is als het ware ingebouwd in de apparatuur. Ei- waren vijf alarmschellen voor de onder delen van de kunstnier die gevaar kon den opleveren en die alarmschellen die gingen zo luid dat je daar echt wel wakker van moest worden. Het valt erg mee hoeveel ruimte zo'n installa tie inneemt in huis. Aanvankelijk heb ben we in onze eigen slaapkamer ge spoeld want de hele apparatuur stond in onze slaapkamer, plus het bed en al les wat daarbij hoort. Later is dat ver anderd. De eis wérd gesteld dat we n aparte dialysekamer moesten hebben omdat we niet de hele week geconfron teerd moesten worden met de kunst nier en alles wat daarbij hooit. Je ge bruikt hem twee en later drie keer in de week We hadden een kamer van drie bij vier meter en die is dan wel behoorlijk vol. Drie by vier was eigenlijk ook de mini mumeis van de artsen, kleiner mocht hij zeker niet zyn want dan was er geen ruimte meer om te werken. Je moest na de spoeling de kunstnier weer hele maal schoonmaken, je moet dus een bepaalde ruimte hebben rondom de kunstnier. Daar komt bii dat je werkt met bloed en chemicaliën. Je moet dus zorgen dal de muur en de vloer schoon GIGTOOMJG zijn. Het mooiste van de apparatuur is dat hy mobiel is, alles is bereikbaar overal zitten wieltjes onder. De moeilijkheden in het begin waren eigenlijk niet van technische aard, het was meer onwennigheid. Je moet vol gens een bepaald systeem werken. Wij hadden een lijst gemaakt van het sys teem, precies in volgorde. Als je dan ergens was en je wist niet meer hoe 't verder moest dan keek je even op de lijst en dan kon je zo weer door gaan". Is er al lang geleden gevraagd of u een niertransplantatie wilde ondergaan? „Al heel vroeg. De dokter die ons heelt opgeleid die sprak daar heel vaak over. Die had al diverse resultaten gezien van mensen die getransplanteerd wa ren geworden. En het is een logische gedachte dat ook de doktoren hun pa tiënten zo snel mogelijk getransplan teerd willen hebben omdat dat betekent dat er weer een plaats vrij komt. En of dat nu een thuisdialyse is of iemand in 't ziekenhuis, dat maakt weinig ver schil. De gedachte is zoveel mogelijk mensen te helpen. Vandaag de dag is t aantal kunstnieren geen probleem, het Voor die transplantatie kreeg u even een telefoontje uit Leiden en u moest meteen weg? „Dat gaat altijd plotseling. De langste tijd dat ze tegenwoordig een nier goed kunnen houden voor transplantatie, is geloof ik vier uur. Binnen die tijd moet dus alles kant en klaar zijn. De chirur gen hebben van tevoren de nier bij de donor verwijderd, direct de hele opera tiekamer ingericht voor de transplan talie. en de patiënt komt binnen. Er wordt heel weinig gepraat. ,De patiënt wordt uitgekleed, krijgt een spuitje, misschien nog een kleine controle of de nier dus wel degelijk bij die patiënt past en dan gaat men beginnen. Daar- om vind ik het ook zo jammer en 't is gebeurd dat er mensen zijn die op het laatste ogenblik weigeren om zo'n transplantatie te ondergaan. Zo'n trans- plantatietam heeft dan het nodige werk al verricht. Daarnaast onthouden die mensen op die manier een ander me was. Er was vijftig pet kans; er was nog een andere kandidaat, een da me. die kon er ook voor in aanmerking komen, zelfde bloedgroep en zelfde weefsel. Dat telefoontje betekende dus dat je alles in het werk stelt om zo gauw mogelijk in Leiden te komen. De beste manier was een ambulance met een loeiende sirene. In tijd van een uur en een kwartier waren we in Leiden. Het was toen uitkleden, een spuitje en het was gebeurd". Hoe heeft mevrouw Koch er. tegenover gestaan? „Tegenover die transplantatie? Ja, eerst schrik je, die schrik heb je alle maal. Een maand daarvoor of mis schien een jaar daarvoor toen had ik echt wel angst, hoor. Angst om hem te verliezen. Zo'n kunstnier is natuurlijk een geweldig iets want je blijft ermee leven. Maar later toen dacht ik, zo'n transplantatie dat is iets geweldigs en hij moet het hebben. Toen de telefoon ging dacht ik ook niet meer „als alles nu maar goed gaat". Ik dacht alleen; „nu gaat het gebeuren". Ik ben meege gaan naar Leiden. Kwart over zeven begon de operatie en om ongeveer tien over tien kwamen de artsen bij me. Ze zeidende nier werkte al meteen en we hebben grote kans op succes. Er zijn geen complicaties. Nou ik was er zo blij om". EINDHOVEN Het Eerstc-Kamer- lid mr. H. van Riel, tevens gedeputeer de van Zuid-Holland heeft gisteravond weer eens een stevige knuppel in de Ne derlandse politiek cn het Nederlands openbaar bestuur geslingerd. Hy wil, zei hy gisteravond in Eindhoven op een bijeenkomst van de VVD: 1. de Eerste en Tweede Kamér ophef fen en daarvoor in de plaats een een-ka merstelsel invoeren, op basis van even redige vertegenwoordiging en rechts- streeks gekozen, 2. het lidmaatschap van deze Kamer als nevenfunctie zien, met twee dagen per week vergaderen voor een lage ho norering, maar mei een goede regeling voor reis- en'verblijfkosten. 3. Nederland herindelen in vier grote provincies met een grote zelfstandig heid en met een eigen parlement, bezet door werkelijk goede provinciale en be roepsparlementariërs. Het is niet de eerste keer, dat mr. Van Riel pleit voor deze. wat hijzelf be schouwt als noodzakelijke hervormingen voor de toekomst; voor het Nederland van 1980. Voor 40.000 gulden per jaar j kan men tegenwoordig bijna geen men- I sen in 't parlement krijgen, die de bij- i zonder moeilijke vraagstukken kunnen overzien en die tegelijkertijd ook nog we- i len wat besturen is", zei het liberale j Eerste-Kamerlid gisteravond in Eindho- ven. Hij wees er daarbij terecht op. dat I werkelijk capabele mesen niet kiezen voor de politiek: „voor een matig betaal de. riskant en soms vervelende en ont moedigende werkkring". Toch moet het salaris van het Kamer lid niet nog hoger worden, want zoiets is volgens hem niet mogelijk en in be ginsel ook niet juist. Daarom acht hij 't veel beter het parlement te laten be staan uit een Kamer, die twee dagen in de week vergadert en die ruim geoutil leerd is met wetenschappelijke hulp krachten en bureaupersoneel. „De besten uit het land zullen zich dan verdringen om lid van 'n derlelijke Kamer te wor den als hoogst eervolle neven functie", al dus het liberale Eerst-Kamerlid. De beroepspolitici kunnen voldoende werk vinden in de parlementen van de vier grote provincies, die immers veel rijkstaken overnemen. De provinciale politicus zit dan vlakbij de kiezer „en met zijn neus op het werk". Hij moei daarvoor natuurlijk wel goed betaald worden omdat zijn werk een volledige baan is „Een salaris als van het tegen woordige Kamerlid is voor hem op zijn plaats. En voor dat salaris kan men ook in de tegenwoordige maatschappij men sen krijgen die deze taak aan kunnen", aldus mr. Van Riel. Natuurlijk moeten deze provincies dan een eigen belastinggebied krijgen, een stuk van het welvaartsbeleid on het ge hele welzijnsbeleid. Aan de provinciale parlementariërs dan de taak drie a vier miljoen mensen te vertegenwoordigen, enthousiast te maken en te houden, me de door een intens en veelvuldig regio naal contact. Het gaat per slot van zaken om kwa liteitsverbetering, zoals mr. Van Riel 't in Eindhoven noemde. Met beide ogen lonkend naar de verkiezingen voor de provinciale staten in maart volgend jaar. Zuid-Afrika van postcongres uitgesloten TOKIO (Reuter) Zuid-Afrika is uit gesloten van het congres in Tokio »'an de wereldpostunie, een instelling van de V.N., wegens zijn apartheidspolitiek. Een desbetreffende motie van 32 Afri kaanse landen is aangenomen met 63 tegen 53 stemmen, bij tien onthoudin gen. Een motie om Zuid-Afrika van de unie zelf uit te sluiten, is verworpen. Het congres vond dat zo'n besluit een meer derheid van twee derden behoefde. Er zijn 57 stemmen voor en een even groot aantal tegen volledige uitsoting uiige- Overheid wil met openheid in medische tuchtrechtspraak haast maken (Van (Van nze rechtbankverslaggever) ROME In Rome zyn de contesteren de priesters aangekomen, verzameld on der de naam Assemblee Europcenne des Prêtres- De Assemblee hectf na veel zoe ken onderdak gekregen in de niet- k&tholieke Waldcnzerfaculteit. De beken de Franse theoloog Yves Congar. met wie lk gisteren sprak, roept er schande over dat katholieke instanties geen vergader ruimte hebben durven afstaan. De angst om voor rebêl te worden aangezien, waart hier overal rond. Pater Congar vreest dat er ook onder de meer progressieve deelnemers aan de synode zullen zijn die in hun schulp zul len kruipen. Toch hoopt hij dat ook in de synode de stem van het verzet zal klinken. Hij verwacht veel van de kardi nalen Suenens. Alfrink. König en Döpf- ner. die in de laatste tijd niet mis te verstane woorden hebben geuit: zij ach ten het langzamerhand de hoogste tijd dat in de hoogste kerkelijke kringen «erieus werk wordt gemaakt van een bevrijding uit de bureaucratie, uit het Juridisme en het centralisme. De angst die in Rome heerst voor de curie blijkt wel uit het feit dat verschei dene personen die een verantwoordelijke functie hebben, in of buiten de Kerk. en die sympathie koesteren voor de moed van de solitaire priesters, iedere uiting daarvan nf medewerking weigeren. Een i generaal-oversle die .-W priesters be loofd had hen in het generalaat onder te brengen, heeft hen op zijn kosten moeten onderbrengen in een nabijgelegen pen sion, omdat het anders verkeerd zou worden uitgelegd. Toch willen de Europese priesters niet beschouwd worden als een soort tegen- synode. Men beklemtoont dat de crisis binnen de Kerk ernstig is en de pries ters willen dan ook door werk en gebed de hervorming van de Kerk bevorderen- Het thema van hun conferentie luidt: „Bevrijd de Kerk om de wereld te be vrijden". Inmiddels zijn ook een veertigtal pries ters aangekomen van de „Europese broe derschap van priesters", die zegt vier duizend priesters en achttien bisschoppen uit rFankrijk en Spanje te vertegen woordigen Zij willen in Rome een tegen offensief openen legen de „progressieve" priesters die zij voor samenzweerders uitmaken. Zij verklaren in een commu niqué vervolgingen en kruistochten te prefereren box en „ketterse" hervormin- e parlementaire redactie) Dit is de 16-jarige Maartje Matthy*- sen uit Vlisslngen. Het meisje Is iind« begin september spoorloos. ROME De Leuvense prol. Philips, de man die tydens Vaticanum II zo n grote rol heeft gespeeld by dc samen stelling van dc constitutie over de Kerk (waarin ook het probleem van de col legialiteit is aangesneden) wil in de op rechte bedoelingen van de paus met deze synode geloven. Prof. Philips is de enige niet-officiëie persoon die tot dc synode wordt toegelaten. Hy vermoedt zelf, om dat hy als deskundige in het probleem van de kerkelyke gezagsverhoudingen èn als organisatiedeskundige (prof. Philips is reeds jarenlang lid van het Belgische parlement) gewenst wordt Wellicht zal van hem. precies als bij het concilie vijf jaar geleden, gevraagd worden een bemiddelende rol te spelen tussen bisschoppen die uit allerlei theolo gisch klimaat stammen. Een bemiddeling die een sfeer moet scheppen waarbinnen goodwill gekweekt kan worden voor de gedachte van de collegialiteit. Want ver gissen wij ons niet, aldus prof. Philips, die goodwill ontbreekt momenteel soms meer bij de bisschoppen zelf dan bij de paus. Hij vreest dat met name de Afri kaanse vertegenwoordigers zeer traditio neel en behoudend zullen zijn. Overigens hoopt prof. Philips, dal de synode niet van plan is om eventuele positieve resul taten juridisch vast te leggen. Hij merk- le op: „De Latijnse Kerk is lot op de graal wettisch; juist die mentaliteit zou op den duur doorbroken moeten worden. De Latijnse Kerk moet meer vertrouwen hebben in de werjeing van de geest. Juridische bepalingen zouden overigens opnieuw, ook al zouden ze nog zozeer getuigen van collegialiteit, de breuk met de orthodoxie vergroten. Het Westen weet het weer zo goed, zonder dat wij erbij betrokken worden, zouden de ortho doxen terecht kunnen zeggen. In de oecumene met de orthodoxen zijn grootse ontwikkelingen op gang gekomen, mede dankzij de hartelijke en open hou ding van Paus Paulus, die patriarch Athenagorae reeds enkele keren per soonlijk tegemoet getreden is. De or thodoxen moeten zo'n collegiale men taliteit in de synode aantreffen, dat zij een volgende keer zelf kunnen meedoen. Dat is vroeger ook al gebeurd". Algemeen wordt in Rome verwacht dat verschillende bisschoppen tijdens de synode hete hangijzers uit de pastorale praktijk aan de orde zullen stellen, dit ondanks het feit dal de organisatoren rond de synode dit uitdrukkelijk ver- I boden hebben. Welke problemen dat zullen zijn, is af te lezen uit de lijst van wensen die de bisschoppen hebben kunnen opgeven na overleg met hun collega's in de I nationale en supra-nationale bisschop- I penconferenties. De voornaamste zijn: I 1. Celibaat. I 2. Instituut der nuntii en inter-nuntii I (Romeinse inspecteurs in de verschillende landen). I 3. Gemengd huwelijk. 4. Intercommunie. Bij de wensen die binnen hel kader van de agenda der synode vallen, horen: 1 1. Bij belangrijke beslissingen dient de paus eerst de synode of de bisschoppen- sluiten samen met de paus. houding van de paus zijn tijdens de In de komende synode is dat nog niet j synode? Zal hij deze gebruiken om zijn het geval. Maar misschien kan het persoonlijk gezag te verstevigen middels klimaat veranderen". een schijnbeweging van overleg, of zal hij inderdaad in de richting van een Vert hoop echter heeft men in Rome I coUegilwl-geMJ uit .villen, hierop nog niet. Voor niet-theologen blijft uiteindelijk de vraag: hoe zal de joep spitz. DEN HAAG Dc regering wil niet meer wachten met de herziening van 't medisch tuchtrecht. Voor het vertrou wen in artsen, vroedvrouwen, tandart sen en apothekers vinden staatssecreta ris Kruisinga (Sociale Zaken) en minis ter Polak (Justitie) het belangrijk dat de uitspraken openbaar zyn die tucht rechtcolleges doen naar aanleiding van een klacht tegen een dokter over een me dische behandeling. De bewindslieden zeggen dit ln hun antwoord op het verslag van de Tweede- Kamercommissie die het in januari van I dit jaar ingediende wetsvoorstel heeft besproken. Degene die zich onder medische be handeling stelt, moet ervan xerzekerd zijn dat zal worden opgetreden tegen eventuele inbreuken op de normen die de artsenwereld zich heeft gesteld. De regering wenst eraan vast te houden dat uitspraken van de medische tuchtcolle ges openbaar worden gemaakt. denkt hierbij 1 ter wereld de encycliek en die het ker st ter bespre- conferenties aan het protest dat o\ reeds bij de publicatie Humanae Vitae). 2. Anderen vragen aa alle documenten en deer kelijk leven betreffen e king aan de bisschoppenconferenties te leggen. Tenslotte nog dit. Volgens de bekend ste theologen zou de komende synode volledig geslaagd mogen heten, als zij een klimaat kan scheppen waarbinnen deze en soortgelijke synodes kunnen functioneren als een soort mini-conciilies. j ,.Er zullen in de toekomst geen voltallige bisschoppenvergaderingen meer gehou- den kunnen worden; Vaticanum II was de laatste in zijn soort. Ze zijn onhan- j teerbaar geworden. Het zou mogelijk moeten zijn dat er synodes worden ge- houden, en dan veel vaker, laten we zeggen tenminste eens in de twee jaar, waarvan de deelnemers door het achter- j land dat zij vertegenwoordigen geman- i dateerd worden tot het nemen van be- 1 Dat is een misvatting. Reeds in de 80-jarige oorlog grepen de musketiers van Willem de Zwijger naar een stuk kaas. Het schijnt zelfs dat kaas uit het vuistje de enige leeftocht was in het turfschip van Breda. Het is gewoon een oude, nationale gewoonte. En nog altijd grijpt een Nederlander naar het mes als hij trek heeft in iets hartigs. En snijdt een ferm stuk van zo'n groot, gouden brok. Onze kaasmannen hadden het best zelf willen verzinnen, daar niet van. Maar kaas uit het vuistje is zo klassiek als een glaasje recht op en neer. Zou je ze daarom zo vaak bij elkaar zien?

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11