Hardnekkige roddel teistert gezin aaJn de w trekken Roosendaalse moeder ten einde raad Dr. Vondeling gaat TT i li» lil.*.. bii aandeelhouders COMMISSIE VAN THEOLOGEN IS ZELFSTANDIG 2dagen Brussel 3 dagen Twente Oorwurmen in neus van baby geduwd'' Bisschoppensynode Priesters voor beperkte ambtsperiode van Paus NS- Snippertrips Tien Noodsituatie in fruitteelt Vergaderingen wat oppeppen Apollo-8 klapstuk van expositie in RAI Leerplicht uitbreiden tot 18 jaar DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL. MevT. Bets Jansen uit de Roosendaalse Tele foonstraat is ten einde raad. Zij is verbitterd. Overal waar zij komt, wordt zij met de vinger nagewezen. Er wordt gefluisterd. Haar fami lieleden worden door onbekenden met de nek aangekeken. En dat alles omdat bijzonder hardnekkige geruchten willen dat mevr. Jansen haar kinderen heeft mishandeld. Een balbij van vijf maanden zou vijf jaar geleden overleden zijn omdat mevr. Jansen het kind oorwormen in de neus zou hebben gestopt. Zoontje Marjo van drie jaar zou momenteel verpleegd wor den in een ziekenhuis „ergens in de rand stad". Chirurgen zouden het kind de schedel hebben gelicht en 18 oorwormen hebben gevonden. Volgens de geruchten is mevr. Jansen door de politie aangehouden en over gebracht naar een psychiatrische inrich ting. De ouders zouden uit de ouderlijke macht zijn ontzet en de andere twee kin deren zouden zijn ondergebracht bij oma in Noordhoek. Maar mevr. Jansen weet nergens van. Wij troffen haar aan in haar flatje in Roosendaal. Haar moeder, mevr. v. d. Luijtgaarden uit Noordhoek, was op be zoek. De drie kinderen Miranda (7), Marjo (3) en Armandia (1 jaar) waren zoet aan het spelen. Hortend en stotend doet mevr. Jansen haar verhaal. Soms emotioneel, dan weer gelaten. Zij zegt: „Zaterdag hoorde ik het. Maar toen bleek dat de geruchten al veel eerder de ronde deden. Niemand durfde het echter tegen mij te vertellen. Ik schrok me dood, toen ik het hoorde- Steeds heb ik er aan gedacht. Ik heb niet meer kunnen slapen. Hoe vraag ik me af hoe kunnen de mensen zo slecht zijn. Ik begrijp er niets van. Oor wormen? Ik weet nauwelijks hoe die dingen eruit zien. Ik woon hier op een flat heel rustig. En dan ineens, maak je zoiets mee. Maar ik laat het er niet bij „Al kom ik achter wie die praatjes in de wereld heeft ge holpen, toch zal ik er alles aan doen om mijzelf, mijn man, mijn kinderen en mijn familie te zuiveren van deze smet. Het is ongelooflijk". Het ergste vindt mevr. Jansen het feit dat zij er schuld aan zou hebben dat één van haar kinderen vijf jaar geleden door haar toedoen is overleden. „Het kind ook een jongetje", zegt zij, „is gestikt toen ik hem pap voerde. Direct heb ik toen de dokter geroepen. In de ambu lance naar het ziekenhuis is het kind gestorven. Wij waren er kapot van. Eai nu, nu je zoiets eindelijk een beetje ver geten bent, wordt het weer opgerakeld. En dan nog wel op zo'n manier". „Het is", voegt mevr. v. d. Luijtgaar den hier aan toe, „schandalig wat er ge beurt. Bij mij thuis in Noordhoek praat Vaticanum II koos voor dit principe (Van onze speciale verslaggever) J. F. L. Spitz) ROME (9 oktober) De i t in Rome bijeen is geko men, heeft een vormgeving, waaruit blijkt dat zü een geheel zelfstandig ope rerend deel van het officiële kerkelijk node, en congregatie loofsleer, op eigen initiatief, volgens ei gen methoden en met volkomen vrijheid van denken. Op dit laatste legde voor zitter, kardinaal Seper extra-nadruk. troductie-toespraak: „Wij ten: dat van de wetenschap en dat het gezag. Er is slechts een gezag, de geopenbaarde waarheid, kracht heeft". Hiermee wordt vooravond van de buitengewone bis schoppensynode over het gezag in de Kerk de eerste praktische stap gezet naar de verwerkelijking van het princi pe van gedeelde verantwoordelijkheid in het kerkelijk leergezag. Het tweede Vati caans concilie heeft indertijd voor dit principe gekozen, het werd echter nog niet in de praktijk doorgevoerd. Het be ginsel van gedeelde verantwoordelijk heid zal in de bisschoppensynode van de komende weken wellicht op groter moei lijkheden stuiten. Dertig deskundigen In de internationale theologiecommis- sie die door paus Paulus de zesde Of aandringen van de eerste bischoppensy- node in 1967, in april .werd opgericht, hebben dertig deskundigen zitting uit de hele wereld. Zij vertegenwoordigen de verschillende denkwijzen in de Kerk, die ken). Voor Nederland hebben ting dr. J. Lescrauwaet, theoloog le Tilburg en dr. A. Maltha, moraaltheoloog. Tijdens hun eerste moeting in Rome hebben de theologen unaniem te kennen gegeven dat de Kerk op korte termijn tot werkelijke aanpas- (ADVERTENTIE) eten en drinken in het Parijs van België! Volledig verzorgd. f45. Mevrouw Jansen met haar drie kinderen Miranda, Marjo en Arman dia. Een duidelijk bewijs dat Marjo niet, zoals de geruchten wilden, ergens in de randstad in een ziekenhuis ligt waar dan, nog steeds volgens de geruchten, achttien oorwormen uit zijn schedel gehaald zouden zijn. er ook al over. Bij mijn andere kin deren in Standdaarbuiten en Oud-Gastel is het precies hetzelfde. Tegen iedereen zeg ik dat er niets helemaal niets waar is. Maar toch., je kunt het soms merken. Sommige mensen geloven jezin Jansen, bevestigt dat vijf jaai Omdat het kind een onnatuurlijke dood gestorven heeft dr. Zeldenrust des tijds sectie verricht. Toen is gebleken dat het kind geen gewelddadige dood is ge niet e Die s Dat het hier inderdaad slechts om ge ruchten gaat, blijkt bij navraag bij dd- instanties. Bij de Roosendaalse politie was officieel niets van het geval bekend. „Wij hébben ook geruchten gehoord", aldus inspecteur Winters. „Maar bij een nader onderzoek is gebleken dat er niets an waar is. Die familie in Roosendaal is niet de ïige die geblameerd is. Er zijn nog an- geveer eenzelfde verhaal verteld wordt. Ook in Klundert en Breda doen derge lijke'praatjes de ronde. Hoe de geruoh- De heer P. J. Theunissen, huisarts van geleden een zoontje in de pap is gestikt- 'v voordelig uit met NS men, en tot beslissingen die bij de grote pastorale noden daag. De groeicrisis waarin de Kerk verkeert duit niet langer uitstel Zich beperken tot bezinning stellige beginselen, zoals sommige theo logen dat willen, wordt door de meerder heid van de commissie als ger hanteerbare methode afgewezen. De theologen menen dan ook dat hun studie geheel in dienst moet staan van urgen te pastorale vraagstukken. Zij hebben daartoe vier werkterreinen afgebakend: eenheid in geloof; wat bindt de katho lieken samen? De situatie van de pries ters. Kerkelijk geloof en de toekomst van de mensheid (Kerk en ontwikkelings werk) en de christelijke beginselen van het zedelijk goede. Commissies Voor deze werkterreinen worden stu diecommissies benoemd, die ieder des kundigen (consultatoren) kunnen aan trekken, indien gewenst ook uit andere disciplines dan de theologische. De mo gelijkheid wordt opengelaten, ook niet- Itallige ringen afgerond en van daar uit als ad viezen doorgestuurd aan respectievelijk de paus, de bisschoppensynode en/of de congregatie van de geloofsleer. Zodra dezen tot praktische uitvoering van de adviezen besluiten, wordt de theologie- commissie daarbij betrokken. Het ont werpregeling van de commissie hoopt op deze manier foutieve en tendentieu ze interpretatie van de adviezen te voor- documenten, samen gesteld door een delegatie van West- duitse priesters, wordt gezegd dat het pausdom vaak een ergernis voor vele katholieken en een hinderpaal op de weg naar de eenheid van de christenen is ge worden. „Vele pausen", aldus het docu ment, „hebben hun positie misbruikt on hun materiële belangen te bevorderen, hun persoonlijke feilbaarheid niet willen erkennen en de kant van de machtigen gekozen tegen de verdrukten. De paus moet een leven leiden waaruit blijkt dat hij aan de kant staat van de verdruk ten". Zij willen voorts dat de paus dooi de bisschoppensynode gekozen wordt en dan maar voor een beperkte periode ei niet meer door het college van kardina len, dat zij willen afschaffen. Een groep Nederlandse priesters pieent dat de paus moet optreden als „voorzitter en s taris-generaal van de verenigde katho lieke Kerken". ADVERTENTIE Dagje hier, dagje daar? Kiest u maar! x voordelig Uit met NS In Rusland gevangen studenten aangekomen in Nederland SCHIPHOL (ANP) De begin week in Moskou aangehouden Soaaidi- navdsche studenten, mejuffrouw Elisa beth Lie udit Uppsala (Zweden) en Hara'ld Bristol uit Oslo, zijn gisteren uit Moskou op Schiphol aangekomen. Het is nog bekend waarom zij zo plotseling vrijgelaten en waarom zij naar Neder land zijn gekomen. De beide jonge studenten zijn in Moskou aangehouden, omdat zij in een groot warenhuis vlugschriften verspreid hadden, waarin vrijlating of eerlijke bereohting geëist wordt voor generaal- majoor Peter GrigOrenko, die in me gearresteerd werd wegens kritiek op de regering. (Van e verslaggevers) i scheepswerf DEN HAAG „O' iet 10.000 man personeel ontstaat na tionale onrust, maar men vergeet, dat .000 arbeidsplaatsen in de fruitteelt worden bedreigd. Voor het derde deel hen is al geen enkel perspectief meer. Door bedrijfsbeëindiging zullen zij en afvloeien. Maar ook de modern :ette jonge bedrijven verkeren in ir. De regering moet de moderne fruittelers over hun financiële moeilijk heden heen helpen". Met deze woorden omschreef gister- orgen de voorzitter van het Land bouwschap, ir. Knottnerus, de noodsi-tua- in de fruitteelt. Niet alleen de mar ginale bedrijven, hoofdzakelijk gemeng- bedrijven, zitten in moeilijkheden, n- vooral de modern opgezette jonge bedrijven blijken niet rendabel. Met le ningen hebben deze fruittelers enkele jaren geleden volgens de nieuwste nor van rentabiliteit een bedrijf opge- Maar door de elk jaar lagere frudt- prijzen raken zij nu in liquiditeitsmoei lijkheden. Minister Lardinois gaat maandag instaande zich persoonlijk op de hoogte stellen van de toestand in de fruitteelt. In de Betuwe, de Hoeksche Waard en het Utrechts fruitgebied zal hij een aan tal bedrijven bezoeken om persoonlijk met de fruittelers over hun problemen ST.-ELÖY BOOS OP HET NVV UTRECHT (ANP) De bij het NKV aangesloten metaalbond St.-EIoy n het zonder overleg met NKV en CNV door het NVV ingenomen ultimatieve standpunt met betrekking tot de loon- vet b«d n het ;rkini de dri< Het lijkt er wel op dat het NVV de koers van de drie vakcentrales wil gaan bepalen. In zo'n situatie zouden de de S.E.R. ingeval van aanvaarding van de loonwet is de vakcentrales de mogelijkheid ontnomen met een geza menlijk standpunt ovei (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. A. Vondeling, roorzitter van de PvdA, zal zich in de komende maanden meermalen op aan- oudersvergaderingen van N.V.'s Ia- vooral daar waar het beleid van de on derneming in nevelen wordt gehuld. „Wij moeten de besloten club van com missarissen open breken", aldus dr. Vondeling. Reeds eerder had de heer eling een aandeel Thomassen en Drijver-Verblifa gekocht en zich hier mee toegang tot de aandeelhoudersver- adering verworven. Daarna heeft hij mei de aandeelhoudersvergadering an de .Etna" N.V. in Breda bezocht. Hoewel dr. Vondeling pas dit jaar is aandeelhoudersvergaderingen pleiten voor hervormingen betere verslaggeving o derneming, het openbreken :ommissarissenclubjes en het „fatsoene- •en" van de vergoedingen aan commis sarissen. De vakbeweging reageerde toen ;chter heel lauw. Omdat de stx-ucturele hervorming van Ie N.V.'s zolang op zich laat wachten, ,s dr. Vondeling dit jaar zijn idee in praktijk gaan brengen. Nadat de heer Vondeling de aandeelhoudersvergadering van de Etna op verzoek van de onder nemingsraad had bezocht, heeft hij zijn belangstelling voor dit bedrijf niet met een laten varen. Hij heeft president commissaris ir. H. B. J. Witte, burge meester van Eindhoven, een brief ge stuurd met het voorstel om bij de be- het personeel te betrekken. Bij welke bedrijven dr. Vondeling in de komende maanden op de aandeel houdersvergadering aan de bel gaat hangen, kan hij nu nog niet zeggen. In ieder geval is het zijn bedoeling, daar op te treden, waar moeilijkheden voor het personeel dreigen. Een kleine werk groep van de PvdA zal zich bezighou den met de voorbereiding van de bezoe ken, want het is wel de bedoeling dat dr. Vondeling of één van zijn medestrijders, beslagen ten ijs komt. (ADVERTENTIE) partij i Labour bezig conservatieven in te halen (Reuter) De labour- premier Wilson heeft blijkens ning haar achterstand in populariteit op de conservatieven onder Edward Heath voor het grootste deel ingelopen. Vol gens de verrassende uitslagen van de peilingen in opdracht van de Evening Standard en de Daily Telegraph liggen de socialisten nog slechts vier procent achter, tegen achttien procent twee maanden geleden. Dit nieuws kwam juist op de openings dag van een vierdaags congres van de Brighton. Partijleider dat men de uitslagen van dergelijke on derzoeken niet al te ernstig moest ne men. Ook de nationale voorzitter, Bar ber, had een dergelijke waarschuwing latenhoren. Intussen hebben de conservatieven op hun eerste congresdag met grote meer derheid een resolutie aangenomen tegen discriminatie op religieuze of andere gronden. Zij deden dit, nadat oud-minis ter Quinton Hogg, woordvoerder op het gebied van de binnenlandse politiek, had gepleit voor steun aan de hervormings pogingen van de Noordierse regering. „Maanmannen openden tentoonstelling (Van onze AMSTERDAM de RAI. die r de n te laat v landii voorbereidende ruimtereizen van de Amerikanen. Het klapstuk is de originele ruimtecapsule Apollo 8, waarin vorig tijdens dagen rond de Schirra droeg tijdens de i lande Apollovlucht in oktobe lar. Indrukwekkend zijn de foto's, die Armstrong en Aldrin in juli tijdens hun maanwandeling van de maan bodem hebben gemaakt en die dui delijk de structuur daarvan demonstre- Het veiligheidsaspect is niet vergeten. Zo is onder meer het hitteschild ge- exposeerd, dat de capsule moet ge- schermen tegen de enorme wrijvings- warmte, die ontstaat bij de terugkeer in de dampkring van de aarde. Met be- hoever dit schild ingebrand is en men kan dan tevens een idee krijgen van de veiligheidsmarge, die bij zo'n landing in aanmerking wordt genomen. De Apollo 11 is nog niet vrijgegeven en de Saturnusraket, die in werkelijkheid de hoogte van de Utrecht se domtoren heeft. Op het laatste ogenblik kreeg men ien, welke natuurkundige principes aan le ruimtevaart ten grondslag liggen en lders kan men informatie vinden over le satellieten, die de NASA in de uimte heeft gebracht. -president De Jong en minister Veringa (Onderwijs) waren vanmorgen op Schiphol om de drie astronauten te verwelkomen Op de foto van links naar rechts: minister Veringa, Collins, premier De Jong, Armstrong en Aldrin. Cuba verwerpt resolutie vliegtuigkaap NEW YORK (AFP-Reuter) De Cu baanse afgevaardigde Ricardo Alarcon Quesada heeft in de algemene vergade ring der V.N. gezegd, dat Cuba de lucht- piraterü ziet als een „misdadige impe rialistische uitvinding". Cuba zou niet deelnemen aan enige multilaterale over eenkomst om een einde aan dit verschijn- Waar nog rust en ruimte is voor heerlijke tochten! Volledig verzorgd, inclusief hotel en reizen. f 49.50 - ONTWERPPROGRAM P.v.d.A. DEN HAAG leerplicht op gebreid tot 18-jarige leeftijd. PvdA wil dat de het eerste ontwerpprogram en behoeve van de werkende »e 330.000 werkende jongens Federatie Jongerengroepen op i aantal bijeenkomsten met de jonge- worden doorgesproken. Zaterdag Volgens het ontwerpprogram de PvdA dienen alle de bedrijven tenminste twee dagen per week gelegenheid te krijgen vormings- bezoeken of begeleidend be roepsonderwijs te volgen. Deze jongeren moeten recht krijgen op 25 betaalde va kantiedagen, of 5 weken. Het moet ver boden worden, dat de jongeren onder 18 jaar overwerken. Alle werknemers, onge acht hun leeftijd, moeten actief en pas sief kiesrecht voor de ondernemingsra den krijgen. De werktijd voor jongeren moet ten hoogste acht uur per dag be- Veertig procent van de kinderen, die de lagere school verlaten, kiest lager be roepsonderwijs. Volgens het ontwerppro gram gebeurt die keuze veel te vroeg. Eerst zouden de leerlingen een „mid- bezoeken pas na i school- makei Volgens de Cubaanse afgevaardigde zijn de Verenigde Staten en hun „La- tijns-Amerikaanse lakeien" het slachtof fer geworden van een illegaliteit, die zij zelf in het leven hadden geroepen om Cuba afbreuk te doen. De Cubaanse afgevaardigde zei, dat Cuiba slechts bilaterale overeenkomsten zal aanvaarden met regeringen die be reid zijn dezelfde maatstaven aan te leg gen met betrekking tot ludhtpiraterij wanneer deze togen Cuba is gericht. In middels zijn gisteren weer twee vlieg tuigen, een Braziliaans en Argentijns, ge kaapt en gedwongen naar Cuba te vlie- Smrkovsky en Dubcek dienden ontslag in PRAAG (AP) Alexander Dubcek en Josef Smrkowsky, de populaire Tsjecho- Slowaakse leiders uit de tijd van de libe ralisatie. hebben hun aftreden als res pectievelijk voorzitter en vicc-voorzit- ter van het federale parlement ingediend niet bij het parlement maar bij de communistische partij. Dit gebeurde omstreeks medio septem ber, voor 'n bijeenkomst van het centrale partijcomité dat bijeen kwam op 25 en 26 september en waarop Smrkowsky uit dat comité weggezuiverd werd, en Dub cek uit het presidium, het voornaamste orgaan van de partij. In plaats van het „ontslag" van de twee mannen zelf bekend te maken liet de partij dit over aan de overweldigende meerderheid van de communisten in het parlement. Hetzelfde lot als Dubcek en Smrkowsky heeft indertijd ook mevrouw Marie Mikova, plaatsvervangend voor zitster van 't „Volkshuis", men zou kun nen zeggen de Tweede Kamer van het parlement, getroffen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7