In voormalige Ulo-school BREESTRAAT 66 BESTEMD VOOR KREATIEF CENTRUM Jacobazaal tot 1 januari open voor afspraken LEIDS GEMEENTE-ARCHIEF VOLLEDIG GECATALOGISEERD Beslissing is aan de Leidse raad „Ik weet nu dat niet rector maar leerlingen het belangrijkst zijn Interieur van Willibrordkerk wordt ingrijpend gewijzigd Leidse agenda PAGINA DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 LEDEN Er komt een Kreatief Centrum. B. en w. hebben daar voor bestemd het pand Breestraat 66, waarin vroeger een ULO ge vestigd is geweest. Als de ge- gemeenteraad met dit voornemen van het college akkoord gaat zal een langverwachte wens van een aantal Leidse groeperingen worden vervuld. Al in de cember van liet vorig jaar richtte een aantal jongeren van het Comité „Leefbaar Leidenzich totde Leidse raad met het verzoek, een pand beschikbaar te stellen voor de vesti ging van een Kreatief Centrum in Lei den. De Stichting Leidse Jeugd Actie werd door b. en w. verzocht over dit centrum advies uit te brengen. Er werd een aparte commissie samen gesteld, bestaande uit vertegenwoordi gers van het Comité „Leefbaar Leiden", de Culturele Raad Leiden, Creacorner (studenten), K O en de Leidse Jeugd Actie. Na een onderzoek heeft de LJA aan het college van b. en w. de aanbeveling- gedaan, in Breestraat 66 een kreatief centrum te vestigen. Op het ogenblik zijn besprekingen gaan- Vinke neemt De Faam over LEIDEN Met ingang van 8 november wordt het sinds 1873 aan de Hoogstraat gevestigde modehuis De Faam over genomen door Modeinagazynen Vinke Nederland N.V. Omdat Vinke zich toe legt op de verkoop van dames- en kin derkleding, zal de nu nog bestaande afdeling herenkleding van De Faam worden afgevoerd. Voor het personeel van deze afdeling is een afvloeiingsregeling getroffen. Het betreft hier een bezetting van vier man op een totaal van ruim 35 personeels leden. Met de ingebruikneming van dit filiaal, dat naar alle waarschijnlijkheid zal worden verbouwd, zowel exterieur als interieur, waar o.m. roltrappen zul len worden aangebracht, is het totale Drs. P. Bakker bij installatie in Louise de Coligny-scbolengemeenscbap, 55 Vinke, hoof dk ante het it, op 13 Einde van een vrouwenregiem (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Vroeger dacht ik, dat een i draaide. Nu weet ik wel beter. De rlingen zijn de kern van de school de rector draait aan de buitenkant ie." Met deze door de geografie ge- Iplrèerde rede onderstreepte drs. P. aan de Kagerstraat zyn installatie als rector van deze scholen. De rector, voor malig aardrijkskundeleraar aan deze school, werd daarvoor met een toespraak handdruk ■wys Sai Sam i als s stichten van een dergelijk de LJA over de uitwerkin plan. Ondermeer consequenties en de bestuurlijke orga nisatie aan de orde komen. De resul taten van die besprekingen worden aan b. en w. verstrekt ten behoeve van hun preadvies aan de Leidse raad, die de Solglytt morgen thuis LEIDEN De verpleegden van huize Solglytt, die momenteel met de Patria een vaartocht naar Duitsland maken, hebben ook gisteren niet te klagen ge had over het prachtige najaarsweer. De tocht van Koblenz naar Orschau ken merkte zich door veel afwisseling tot het kijken naar waterskiërs toe. Vandaag hoopt men in IJsselmonde aan te komen om morgenmiddag omstreeks twee uur weer af te meren by de Wil- helminabrug in Leiden. Bronzen van Frank Letterie Aquarellen van Tbys Buit IN GALERIE V. D. VLIST, Boter markt 3 exposeren tot 23 oktober a.s. de beeldhouwer Frank Letterie uit Voorburg en de schilder Thys Buit uit Hattem. Frank Tj. S. Letterie, leerling onder meer van prof. V. P. S. Esser, doet zich hier kennen als een gevoelig kunstenaar die zich, althans volgens deze collectie, in 't bijzonder tot de uitbeelding van het dier voelt aan getrokken. Dierstukken maken n.l. het merendeel uit van de geexpo- seerde werken; in klein formaat, naast enkele zeer stemmige mense lijke figuren. hij ontpopt zich daar bij ook als een pur sang romanticus. Stoer doch gevoelig is „zwangere vrouw" gemodelleerd. „Vrouw te paard" treft door eenvoudig strakke vormen, in tegenstelling met de uit bundigheid in veel ander werk, zo als „Ruiter met steigerend paard" en andere vallende en steigerende conterfeitsels van deze diersoort. Ro- De de ij gisteren bericht ten, op last van de directeur van Ge meentewerken moet worden gesloten we gens bouwvalligheid, mag tot 1 januari nog worden gebruikt voor zover het lo pende afspraken betreft. De pachter, de heer P. J. van Leeuwen, heeft dit giste ren met zijn zoon, de heer J. v. Leeuwen, bereikt tijdens een gesprek in het stad huis. Mondeling is hun toegezegd, dat zy, ter aanvulling van wat in de „slui- tingsbrief" stond, de afspraken, die zij al hadden gemaakt voor verhuur van de Jacobazaal, tot 1 januari a.s. mogen Het is begrijpelijk, dat het sluiten van de Jacobazaal geen consequenties heeft voor de grote zaal en de koffiekamer van de Burcht, waarvan de exploitatie gewoon blijft doorgaan. Dat geldt trou wens ook voor de exploitatie van het Burchtplein en (in de toekomst) van de arena, die ook onder het pachtcontract Het is nog niet bekend, waar de heer Vaft Leeuwen, die zijn woning bij de Jacobazaal moet verlaten, zal gaan wo nen. Er wordt naar gestreefd in de on middellijke nabijheid van de Burcht woonruimte te vinden, bijvoorbeeld in de Burchtsteeg. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Martinus Leonar- dus z.v. L. W. v. d. Burg en T. P. van Dipten; Johannes Jacob z.v. J. de Vreugd en A. M. Bisschop; Catharina Johanna d.v. J. v. Wanrooij en K. Massing; Jo- landa Elisabeth d.v. W. F. Wijting en L. Robbers; Jacobus Johannes Hendlri- kus z.v. J. v. Rooij en J. Ham; Nathalie Desirée d.v. H. E. Donk en A. v. Kooij; Roelof z.v. D. Stuifzand en H. L. Hil- brink; Elisabeth Cornelia Francisca d.v. P. M. A. Hoek en E. H. v.d. Weijden; Chi Kin z.v. W. L. Chan en Y. Lee. Overleden: J. de Zeeuw (48); P. v.d. Berg (40). Leidse Universiteit De heer H. Weigert, geboren te Sont- hof en (Beieren) en thans wonende t( Oegstgeest, is gepromoveerd tot doctoi in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift getiteld „Weierstrass's convergence test for se ries of complex terms". De promotor was prof dr. C. Visser. gepromoveerd tot doctor in de facultei der wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld „Angiotensine II synthese en eigenschappen van peptiden EHBO huldigde elf geslaagden VOORSCHOTEN Op 30 sept. j.l. hield de afd. Voorschoten van de K.K. EHBO in het Gezondheidscentrum aan de Prof. van Waalslaan een feestelijke bijeen komst waarbij aan elf geslaagden van de vorige cursus diploma's werden uit- De voorzitter zei het een mooi resultaat te vinden dat allen geslaagd waren, mede dank zij de inspanning van de docenten, dokter Kostense en mevrouw Stikvoort- Van Veen. Voorts deelde hy mede dat voor de nieuwe cursus (begonnen op 24 september) 46 cursisten hadden inge schreven, een record aantal voor deze afdeling. Aan de heer Veel werd ver volgens het jubileum-insigne voor 12% jaar aktief lid van de vereniging uit gereikt. oefenavond in wedstrijdverband had deelgenomen te Leiderdorp en aldaar een eerste prijs had behaald. Deze fraaie beker werd door dit team aan het be stuur overhandigd. Hierna werd 't woord gegeven aan dokter Kostense die (door verhindering van de burgemeester) de uitreiking der diploma's verzorgde. De cursus EHBO kost de deelnemers geld en inspanning, doch levert geen enkel financieel succes op. Tot de geslaagden behoorden: de dames De Werd, van Alphen, v. d. Kooy, Franken, gezusters Veel, Eerw. zuster Leonie en de here: - Het interieur van de de H. Willibrord te de toekomst ingrypend OEGSTGEEST Parochiekerk v Oegstgeest zal i gewijzigd worden. Zaterdags zondag a.s. zullen de parochianen i dels een maquette, opgesteld in igdhuis aan de Kerklaan, hiei keni i kuni i de 1 verduidelyk/worden. Architect Paarde- koper heeft by de aanpassing zoveel mogelyk rekening gehouden met de stijl van de kerk aan de hedendaagse liturgie. Zo zullen bij een capaciteit van 500 plaatsen bijv. de zijbeuken verdwijnen. Het entree tot de kerk zal drastisch worden gewijzigd. Halverwege het ge bouw is er een extra in/uitgang ge projecteerd. Op de plaats van het hui dige hoofdaltaar zal een nieuw orgel komen ter plaatse waar de koren wor den opgesteld. Het preekgestoelte wordt vervangen door een lezenaar, waarnaast zich als vaste punten doop- haafd blijven, terwijl ook het antieke altaarstuk het veld zal moeten ruimen. Voor wat betreft de vaste opstellingen, de architect spreekt van „monumenten", zijn de meningen ietwat verdeeld omdat dit de mogelijkheid van opvoering van Bijbelse of Kerstspelen in de weg zou staan. De aanpassing van het in terieur is een kostbare aangelegenheid. Er zal nog uitgemaakt moeten worden wat het eerste is wat gedaan moet wor den. De inspraak van de parochianen wordt in deze kwestie volledig gerespecteerd, zy zullen volgende week woensdagavond 15 oktober tijdens een hearing him wen- hun visie op de plannen kunnen geven. EREKLAS TAFELTENNIS BIJ DERDE LUSTRUM VAN PIT '54 ZOETERWOUDE Morgen, 10 oktober, is het 15 jaar geleden, dat de Zoeter- woudse tafeltennisvereniging PIT '54 werd opgericht. In deze periode heeft PIT '54 haar eigen plaats verworven in de dorpsgemeenschap en belangrijk werk gedaan by de vorming van jonge men sen. De jeugd neemt dan ook een grote plaats in bij de jubilerende vereniging. De financiële konsekwenties hiervan zijn ;t gering. Mede door het feit dat er en entreegelden zijn en er veelal aan- :nlijke reiskosten worden gemaakt, hebben de penningen altijd veel zor gen gebaard. Door het houden van de periodieke oud-papier-akties, waarbij de bevolking veel medewerking verleent, heeft men echter het hoofd boven wa veten te houden. Hoewel men nog uitkomt in de afde lingscompetitie zijn er uit de afgelopen iar toch enkele opmerkelijke spor- ge- voelig uitgebeeld „Stiertje", straks „Man en stier". Mooi is ook de zelf bewuste hautaine „Stappende Haan", hier aanwezig in gipsmodel. Van een aantal portretkoppen no teerden we 'n innige kop van 'n jon ge vrouw. Ook „Zittende man" is een mooi beeldje hetgeen ook gelden mag van het vrolijke „Spel van moe der en kind" en het gevoelige „Meis je met kat". Tenslotte willen we niet nalaten te vermelden „St. Martinus en de be delaar" in twee uitvoeringen en een teer naakje in haut-relief. THYS BUIT doet zich kennen als een „monumentaal" aquarellist. In zijn stadsgezichten en andere prenten ook wel, beperkt hij zich tot brede kleur vlakken; alleen de hoofdlijnen dus omdat contouren van vensters en deuren geen rol spelen. Daardoor ontstaan weliswaar wat statische, doch zeker niet onaantrekkelijke tn sterk décoratieve prenten. Voorbeel den zijn daarvan de vele beelden uit het Franse Chadrat, maar ook enkele andere bladen als „Rotskust" en „Ondergelopen land." Door de vele herhalingen van het on derwerp zien wij het werk van Buit echter vooralsnog als gesproten uit viij beperkte mogelijkheden. Niet GALERIE VAN DER VLIST zwaartillend, niet maar zeker ook charme. irk bewogen, WILLEM PRINS. Zo speel de drie jaar geleden het damesteam mee om het landeiyk kampioenschap en be reikte daarin de tweede plaats. Bert v. d. Helm, meervoudig kampioen van Nederland en thans lid van het Leidse Scylla, komt voort uit de gelederen van de Partisanen. Momenteel maakt 't jon ge talent Anneke Koek deel uit van de nationale selectie. Een feestcomité onder voorzitterschap van H. van Veen heeft een programma samengesteld bij de viering van het der de lustrum. Afgelopen zondag is dat ingezet met een fijne uitgaansdag voor de junioren. Zaterdag 11 oktober is er een tafelten- nisdemonstratie op ereklas-niveau, want het feestcomité is er in geslaagd Gé Bakker en Ed v.d. Berg van de Neder landse kampioen Scylla te contracte ren. Bert v. d. Helm kon door deelname aan de open Belgische kampioenschap pen aan de uitnodiging geen gehoor ge ven. Desondanks toptafeltennis, waarby ongetwijfeld veel te genieten zal zijn. Aanvang 15.00 uur. Een ieder is welkom in de gymzaal, 's Avonds om 7 uur H. Eucharistieviering in de Aloysiuskapel, waarna feestavond in het Don Bosco- huis. Deze vangt aan met een officieel gedeelte, gevolgd door een grandioos bal voor de leden en genodigden. Daarbq zul len de ereleden, veelal de werkers van het eerste uur, een ereplaats Innemen. Rijnzichtbrug een week eerder open LEIDEN Het werk aan de Rynzicht- brug zal een week eerder voltooid zyn dan aanvankelijk werd geraamd; tenzy het weer de werkzaamheden parten speelt. Dageiyks werkt een grote groep gespecialiseerde personeelsleden van Ge meente Werken 12 uur lang aan de brug. Ook zaterdag zal worden doorgewerkt, zij het. dan „slechts" 10 uur. Zoals de zaken er nu voorstaan, zal de brug de volgende week zaterdag voor het wegverkeer kunnen worden opengesteld. De verkeerspolitie doktert thans aan een zo goed mogelijk functionerende omlei- dingsroute, waarover wij morgen nader hopen te berichten. Confessionele partijen niet samen OEGSTGEEST Het bestuur van de KVP te Oegstgeest heeft geruime tijd samenwerking nagestreefd met de CHU en A.R. om bij de raadsverkiezingen in 1970 met één lijst uit te komen. De CHU, thans in de Oegstgeester raad met de A.R. vertegenwoordigd, als P.C.-fractie, stond hier welwillend tegenover. Uit de besprekingen welke zijn gevoerd bleken er vooral in A.R.-kringen bezwaren aan wezig te zijn. Dit heeft tot gevolg dat de voorgestelde samenwerking geen doorgang zal vinden hetgeen in KVP- kringen te Oegstgeest ten zeerste wordt betreurd. DONDERDAG 9 Stadsgehoorzaal Nederlands Kamer orkest o.l.v. Adrian Sunshine, Willem Brons, piano; aanvang 20.00 uur (Leid- De Burcht Jaarvergadering NKS, aanvang 20.00 uur. Bejaardencenrtum Riju en Vliet Bij eenkomst Gemeenschap Zuid-West, aan vang 20.00 uur (Aaltje Noordewierlaan). Micro-theater (Vestestraat) Impe- rim met „Droom der gevangenen", aar vang 20.30 uur. Schouwburg „Mijnheer gaat op jacht' Nieuw Rotterdams Toneel, aanvang 8 installeerd. „Sinds mensenheugenis heeft op deze school een vrouwenregiem geheerst, om dat dit vroeger een meisjes hbs is ge weest. Nadat er de laatste jaren ook jongens werden toegelaten, vind ik het wel goed, dat een man de leiding hu eens overneemt," aldus de wethouder. A Li Bonset Nadat de al per 1 augustus benoemde rector voor atheneum, havo en mavo was toegesproken door de inspeetrice van het middelbaar onderwijs, een ver tegenwoordiger van de ouderscommissie en een lerares, legde drs. Bakker een soort verantwoording en beginselverkla ring af, waarin hij zijn visie gaf, hoe de school in de nabije toekomst zou moe ten draaien. Hij noemde met name de overgang van een cellenmaatschappij naar een gestructureerd samenleving. De nieuwe rector had veel genoegen beleefd aan het boekje van militante leraar Hei- ge Bonset „Met de rug naar de klas" en citeerde daaruit meermalen. Als een der voornaamste punten voor het schoolleven noemde hy het liontakt met de ouders van de leerüngen, waar bij vooral gesproken dient te worden over sexuele voorlichting, huiswerk maken, rapporten en keuzevakken. Als tweede noodzakelijke verbetering wenst hij kontakt tussen leraren van de 5e en 6e klassen van het basisonderwijs, om de overbrugging soepeler te laten Klaverblad De brugklassen op zijn scholen wil de heer Bakker liever als een rotonde of klaverblad zien. Het basisonderwijs voert het verkeer aan. De leerling verlaat pas de rotonde na zeker te weten welke weg hij wil inslaan. Wordt toch een verkeerde weg ingeslagen dan biedt het klaverblad de mogelijkheid elders in te weven. „Ik zou ook willen meedenken met een overgang zonder doubleren, zo als die tegenwoordig wordt gepropa geerd," aldus de heer Bakker, die zijn rede, evenals eerst zijn lessen, liet be geleiden door kranteknipsels. „De leer lingen moeten zich bewust worden van hun medeverantwoordelijkheid op onze school. Docent en klas moeten samen werken naar een bepaald doel. Als tien procent van de leerlingen nog maar in staat is om mee te denken, wil dat niet zeggen, dat we moeten wachten tot dat 90 percent is geworden. De geschiedenis heeft geleerd, dat je niet kunt wachten op democratisering. Het is alleen jam mer dat 't peil in sommige klassen nog bijzonder laag is", aldus de nu officiële Wel iets anders dan uitsmijters! LEIDEN Oktober. In de restaurants worden dagelijks honderden eieren stukgeslagen om uitslmjters te bakken. Moeder eend vindt het maar niets. Stel je voor! Ik zit toch geen maand voor niets te broeden Vorige maand bracht zij in een kwiek slootje naast, de tuin van de familie Meiman in de Jan Lievenstraat maar liefst negen eieren ter icereld. Eergisteren braken ze. De foto toont de inhoud en de producente. Eén kuikentje is alweer met de noorderzon verdwenen, „Zal wel een rat gedaan hebben" hoorden we zeggen. De moedereend treurt er niet zo om. Ze is overigens wel een taaie. Aan de rand van de winter nog aan negen „jonkies" het leven schenken! LEIDEN Dezer dagen is ver schenen de Gids van het Leidse Gemeente-archief aan de Boisot- kade. Samen met de in december 1967 verschenen gids is nu een makkelijk hanteerbare toegangs sleutel beschikbaar tot het rijke bezit van het gemeente-archief, dat nog steeds als een der gaafste en compleetste in den lande bekend staat Het 22 pagina's tellende gidsje van '67 bevatte een opsomming door mr. W. Downer van alle aanwezige archieven naar onderwerp, benevens een lijst der belangrijkste klappers. De onderwerpen van de vele archieven lopen zeer uiteen. Om twee voorbeelden te noemen*, het „Archief van de Commissie wegens de ramp van 12 januari 1807 (1807-1833)", en het „Archief van de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nage laten betrekkingen van verongelukte vissers der rederyen te Katwijk aan Zee en Noordwijk a. Zee, ca. 1864-1962". Niet minder informatief is het nu ver schenen tweede en laatste deel (45 pa gina's), dat uit twee hoofdgedeelten bestaat. Het eerste is een overzicht van de bibliotheek over Leiden en omgeving en van de algemene bibliotheek, samen gesteld door drs. B. N. Leverland. Mr. W. Downer catalogiseerde de kosteiyke prentverzameling van het archief. Uit de opsomming van onderwepen al leen al biykt de uitgebreidheid van de collectie. In het overzicht van de onder werpen de prentverzameling staan onder meer vermeld 14 hervormde, 8 gerefor meerde en 15 katholieke kerkgebouwen, benevens 13 kloosters, 40 hofjes e.d. Gem.-archivaris mej. mr. A. J. Versprille heeft ook de tweede Gids van een in leiding voorzien als aanvulling op wat zij voor de eerste heeft geschreven: een voor de archiefbezoeker handige „ge bruiksaanwijzing". De gidsen zijn in middels over tal van instellingen in Lei den en ver daarbuiten verspreid.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5